Leger en Vloot posterijen en Telegrafie. Laatste Berichten. Landbouw en Veeteelt. Gemengd Nieuws. KERKNIEUWS ONDERWIJS Sociale Berichten. Rechtszaken. Ingezondan Stukken. Burgerlijke Stand. Z. Di. H. de Bisschop van Haarlem' hoeft benoemd tot kapelaan te Scheve- -ningen (H. Antonius Abt) met de op dracht. tot stichting ©ener nieuwe paro chie aldaar, dien Weleerw. heer J. H. F. Root; tot kapelaan te Rotterdam- (0. L. V. van Lourdes) dein We.eerw. heer J. G. Kerkvliet; tot kapelaan te Soeter- meter den Weleerw. hee-r R. J. Reijnen (15 Aug1. 1.1. priester gewijd); tot kape laan te Amsterdam (H. Vincentius a Paulo) den Weleerw. heer A. F. J. Goos- öeiw; tot kapelaan te Sassenheim den Wle-le-erw. heer Th. G. v. Haaster; tot kapelaan te Langiendijk den Weleerw. heer J. G. A. Saraber (15 Aug. 1.1. pries ter gewijd); tot kapelaan te Ooltgensplaat den Weleerw. heer P. v. Diepen (15 Aug. 1.1. priester gewijd); en tot kape laan te 's-Heerenhoek den Weleerw. heer J. H. Mio-léei (15 Aug. 1.1. priester gewijd). gang gedoemd; reeds twee jaren lang valt er asch, doch thans zóó veel dat de geheele streek er centimeters dik medo bedekt wordt; iedereen maakt dan ook aanstalten te verhuizen." Lichting 1909 Bijzondere omstandigheden uitgesloten, zullen de dienstplichtigen der milit.ielich- ting 1909 op 20 Nov. a., s. v in het veld leger worden overgeplaatst bij de land weer. Bij Kon. Besluit is met ingang van 16 Sept. benoemd tot reserve 2a luitenant M. C. M. van Kalmthout te Goes. gezond uitziet. Te luim kwart over acht verliet de trein Middelburg. Het is hier zeker wel de plaats er even aan te her inneren, dat juist 9 jaar geleden H. M. met Prins Hendrik een officieel bezoek aan Zeeland bracht. Op Donderdag 12 September 1909 kwam het vorstelijk echtpaar te- Middelburg aan en bezocht dien dag ook Vlissingen, Vrijdags werden Schouwen «n Zuid-Beveland bezocht, ter wijl Zaterdags de- beide Vlaanderen met een bezoek werden vereerd. Te Vlissingen kwam de trein te 8.27 aan het station en waren daar ter. be groeting aanwezig de commandant in Zeeland, de garnizoenscommandant en de burgemeester. Direct begaf H. M. zich naar de ponton waar de pantserboot Bri- nio gereed lag, om de Koningin naar Teïl neuzen te brengen. Aan boord bevond zich de zeeloods R. Zorgdrager, die de drie rampen van de Zeeland heeft mede gemaakt. en dien de Koningin wenschte te ontmoetten. II. M,, die in hetzelfde costuum als-' gisteren was gekleed begaf ■zich op de commando-brug en onder het gejoel der schepelingen van de andere oorlogsvaartuigen, stevende de' Brinio de haven uit. Tegen een uur wordt H. M. hier (t<erug!gew.acht en zal Zij in den trein lunchen, om zich dan andermaal op het water te begeven tot het houden van een inspectie over de schepen. Nog 'meldt men ons hedennamiddag Nadat Hare Majesteit tegen één uur per torpedoboot uit T'erneuzen hier was teruggekeerd en in den trein de lunch gebruikt had, is zij om twee uur weer naar bui-ten gegaan en heeft zich op een onderzeeboot begeven, waarmede zij een tocht 'onder water van ongeveer een half uur ïnaakte. Deze moedige daad maakte op Sllen, die er getuige van waren, een diepen indruk. Alvorens aan boord te gaan, had zij een onderhoud met sergeant majoor 'torpedomaker Beets, die tenge volge van een ongeluk met een torpedo eenige maanden ^geleden aan de ponton alhier het linker onderbeen verloor. Na terugkomst met den onderzeeër begaf de Koningin zich aan boord van het oor logsschip Gelderland" en voer naar de ree-de om ook andere schepen te bezoe ken en mét het schip „Hertog Hendrik" hier weder terug te komen. Te 5.50 ver laat H. M. per Koninklijken trein Vlis singen en daarmede Zeeland. (V-oor Verder nieuws aangaande het Ko ninklijk bezoek zie men nog onder Pro- vincienieuws in dit nummer. Red.) Benoemd met. ingang van 2 Oct. 1916 tot commies ter directie der re gistratie en domeinen te Middelburg, de surnumerair N. F. Viets te 's Graven- h-age. Amsterdam. Heden kwuihen geen te legrammen binnen uit Engeland. Telegram men naar Engeland gingen alle door. Men brengt dit in verband met een vermoede lijke militaire -actie inzake troepenver voer. Amsterdam. De Nederlandse he spoor wegen maken bekend, dat gfeen goederen voor vervoer naar Rumenië kunnen wor den aangenomen. Den Haag. (Off.) II. Majesteits fl-o- tiljevaartuig „Koeitei", bewapend met. 2 kanonnen van IO1/2 C.M., 4 kanonnen van 3.7 c.M., 1 machinegeweer en 2 gewa pende sloepen is ter beschikking gesteld van kolonel Kroesen, die met de expe ditie tegen Djambi is belast. Den Haag. In een circulaire aan de burgemeesters betreffende- de brandstoffen- voorziening voor het aanstaande winter seizoen "deelt, de minister van landbouw enz, mede, d-at er geen aanleiding is tot het nemen van bijzondere maatregelen voor de rijfcskolendistributie, daar door voldoenden aanvoer de te distribueeren brandstoffen in genoegzame hoeveelheid zullen aanwezig zijn. Een vaststelling van maximumprijzen acht de minister onge- wenscht. Tilburg. Hedenmorgen waren een paar heeren met twee jachtopzieners aan het jagen, toen ,zij- den bekenden stroop-er A. van Knokken zagen. Een der jachtop zieners liep op hem toe-, doch op- een afstand van circa 5 M. gekomen, loste v. K. een schot, dia,t den opziener irj de borst trof. In hoogst ernsitigen toestand werd de getroffene naar het ziekenhuis alhier overgebracht. De dader is voort- Vluchtig. Coblenz. Het uitvoerend comité tier verdediging van Duitsch-Katholieke Ba- langen in de Wereldoorlog, hield een druk bezochte vergadering. Die, voorzitter Prof. Mausbach, (Munster) betuigde den «ere voorzitter Graaf Herding zijn dank voor zijn tegenwoordigheid. Hierna wted ver slag uitgebracht over de houding van het comité. Van het, boek „Deut-sche Kultur Kathiolizismus und Welt" is reeds een derde druk verschepen. Het is vertaald m het. N-ederlaindsch, Fransch, Italiaansch, paansch eu Portugeesch. Het Comité J t ln dezelfde richting werkzaam door and-ere deelnamen, die reeds succes-heb ben. Verschillende geschriften zullen wel dra het licht zien. Van het Oorlogsveld. 13 Sept. S uur 's namiddaqs. Rome. Een groep vijandelijke vliegtui gen wierp Maandagavond tusschen 8 uur '1') 9 pur 45 eenige bommen bij h'e-t station Van Ancona en bij Ielsi. De schade is zeer gering; er vielen geen slacht offers. Rome. (Officieel Communiqué van '12 September.) Diet vijand viel gisteren tusschen Vallarsa en Posina, na een he vige beschieting, onze stellingen, welke wij op 10 September hadden veroverd, aan, doch werd onmiddellijk afgeslagen. In Vallarsa en aan de Boven-Posina zijn -omze troepen eenigszins vooruitge- gaan. Wij hebben in kleine gevechten op de L-agalusi (Travenanzes-dal), op de hellin gen v,an de Cima. Bocche (Travignolo- d-al) en op de Slem-e (Monte Nero) den vijand teruggeslagen en hem verliezen toe gebracht. Aan de Isonzo had niets van betee- kenis plaats. Een vijandelijk vliegtuig heeft, op San Pietro (Görz) bommen geworpen, even wel zonder succes. Athene. Gemeld wordt, dat minister Zaimis bet ontslag van het kabinet hand haaft.. In officie-ele kringen twijfelt men er .aan o-f de koning zelf wel op biet o-ogenblik bij machte is, de zaïken te regelen. Fijne zaden. In -d-e Maandag gehouden vergadering van de Ned. Vereiemiging van exporteurs; van fijne- zaden, werden de statuten goedgekeurd e-n tot bestuursleden o.a. gekozen de lieeren J. A. van Heel te Go-es: en A. Jeronimns te Middelburg. („M. Ct") Aan den drajad. Te Bergeijk (N.-Br.) is bijl grenspaal 187 het. 5-ja- rig jongetje van den landbouwer .Tos. W. door den el-ectrischen draad gedood. De Vader van het jongetje, die het ongleluk zag gebeuren, wilde het. kind van den draad nemen, doch werd -gelukkig doof eenige personen bijtijds- tegengehouden. Met behulp- van een stok, omwonden met, guttapercha, werd het kind van den draad gehaald. Een armpje was reeds doorge brand, zoodat. het handje op- den grond viel. De afscheiding tot den electrischen draad is beslist onvoldoende gemaakt.. Zeer beschaafd! Blijkens een ingezonden stuk in d-e Middelb. Crt." van 12 September van d<en heer J. A. van B-endego-m, inspecteur der belastin gen te Oostburg zo-u, toeu genoemde heer Zaterdag j.l. te Vlissingen een schild wacht beduidde, dat hij o>p d-e po-non voor de Breskensch-e boot mocht zijn raet permissie van -een vorigen schild wacht, de directeur van d-en Provinci alen Stoo-m-bootdienst d-e-n schlM.va.ht moeten hebben. toegeroepen: Schildwacht!, ga je gang, je steekt z-e desnoods do bajonet maar in 't lijfi" Poging tot vergiftiging. Te Alkmaar is in voorarres. gesteld do wei. P., uit Bieemister, verdacht, van vergif tiging van drie harer hui sgenooten. Na he-t toedienen van tegengif door .den ge neesheer, zijn de drie slachtoffers weer hersteld. I I-n het laatste der vorige week aldus bericht „De Tel," bracht bet echtpaar M., uit Amsterdam, een bezoek aan hun ziekelijk» moeder, die door haar schoondochter verpleegd wordt. Na het bezoek in -den Tuinhoe-k ging het echt paar naar Oosthuiz-en, alwaar ee.i broer van M. w-oont; onderweg werden bei d-en echter o-nwel, en konden zij miet m-o-edte Oosthuizen nog bereiken, wa-ar onmiddellijke geneeskundige hulp werd ingeroepen. De ontboden geneesheer con stateerde vergiftiging, doch mocht het genoegen s-maieen beiden nog hst leven te- doen behouden. S.erke vermoedens bestaan, dat de schoonzuster in den Tuinhoek vergif in d-e koffie ha-d ge daan. Ook de ziekelijke moeder was onwel geworden, doch daar deze zeer weinig van d-em drank had gebruikt, was- de uitwerking niet dooidelijk. Een on derzoek wordt naar dit geval ingesteld. De verduistering te Hoorn. In verband met de vermelde arrestatie van een kantoorbediende uit Hoorn, die- een belangrijk bedrag ten nad-eele van zijn patroon had verduisterd, verneemt het „Hbld" nog uit IJmuiden, dit dit jong- mensch, dat pas ,19 jaar oud is, onder den valschen naam Smit, sedert een paar dagen logieerde in een der hotels te IJmui den. Hijl had aan de aandacht van de politie weten te ontsnappen door zijln krallebol te laten kortknip-pen, waardoor zijp signalement niet meer volkomen aan het ojrgegpvene beantwoordde-. Na zijp vertrek uit Hoorn had hij, na aanschaffing. Van nieuwe kleeren, de oude op- het strand te Egmond neergelegd om de mee ning op- te wekken, dat hij- bij het zweml- men verdronken z-ou zijn. B'ij fouilleering bleek hij nog ruim f890 in zijp bezit te hebben. E en na.c htmanoe u vrel Uit Roo sendaal schrijft mien Ban het „Vaderland". Die commandant der brigade, welke op het oogienblik in liet. westen van Noord- Brabant ligt, heeft een zware Verantwoor delijkheid opi zich genomen met het doen houden van een nachtelijken marsch in den pacht van (Mftewlag op Dinsdag. Want dat is een expelditie gewéést, diie- hïj' alle deelnemers lang in het geheugen zal blij ven, en die herinnering behoort zeker niet tot d-e aangenaamste. Het onweerde en istortregiente, toen d-e verschillende doe len der brigade te Breda bijeenkwamen, en hoewel het geheele g nceskund g3 per soneel ontried de expeditie te doien door gaan, gelastte d-e bevelhebber, dat de tocht zou geschieden, terwijl hij verboo-cl, dat de overjassen werden meegenomen. En dat terwijl het -onweer niet van de lucht was en liet slagregende! Van Bi-eda werd gemarcheerd n,aar Prin- senhage -en Beek tot d-e Mark. Over deze rivier was -een pontonbrug geslagen, doch deze was zóó -smal, dat een wagen er niet -overheen kon, e-en paard te water raakte, een mitrailleurh-on-d verdronk en een pontonnier in het water viel. Met veel moeite kon hijl worden gered. Diaarna. kwiam men aan een stukje- weg van misschien 250 meter, doch dit was zóó miserabel, dat Ide mannen tot. hun knieën in de modder stonden en 'nu en dan verdwaalden in een door het. w-ater niet opgemerkte kuil of sloot, waarin zij dreigden te verdrinken. Een mitrailleur reed in een sloot, door den schok viel de voerman er van af en verdronk. Anderhalf uur is men met kunst matige ademhaling bezig geweest, doch zonder resultaat.. De ongelukkige was ee-n milicien, afk-omstig uit V-enlo, en onge huwd. Twee paarden verdronken tevens. Na drie uur baggerens heeft de bri- gade-commanidant de troep- nog vi-er uur lang laten trekken onder een voort-durend® slagregen en eindelijk kwam- men om 8 uur 's m-orgens thuis. Veertien uur lang waren de mannen op de been geweest; hoe ze er uitzagen, is niet. te beschreven; hoe de stemming was, is beter te verzwijgen.. Er waren soldaten, die, toen men halt hield, zich in de modder te slapen legden. Wanneer de brigade-commandant, pa af loop- van deze expeditie zijp .rekening opmaakt, zal hij als debet daarop vinden één man verdronken; één taan gestorven nan hartverlamming; twee paarden verdronken; een (niet te taxeeren schade, -toegebracht aan materie-el en kleeding; een menigte soldaten ziek, tengevolge van rheumatiek, keel- en longaandoenin gen. Naar de correspondent verzekert, is tegien de wijze-, waarop- de brigade-com mandant al-dus met de onder zjjp bevelen staande troepen beeft gehandeld, -een klacht ingediend bïji het legerbestuur. („De Tijd."! Mgr. Dr. H. A. Poels vihrde Zaterdag j.l. onder buitengewone talrijke blijken van belangstelling te Wei- ten in Limburg zijn zilveren priesterfeest. De jubilaris, die een tijdlang een pro fessoraat van de Katholieke Hoogeschool te Washington bekleledde, is sinds ver schillende jaren hoofd,aalm-o'eizenier van den arbeid in Zuid-Limburg. Ook heeft hij grooten naam als bijbelkundigs. Naar de Grot te Heinkenszand. - Men schrijft ons van geachte zijde: Begunstigd door het heerlijkste zomer weer vertrok Dinsdagochtend ruim een honderdtal personen uit d© parochie Hansw-eerd met d-e-n trein naar 's Hesr- Arends-bedoe, o-m te Heinkenszand een groet te ga,an brengen aan de H. Maagd, bij -de -schoon© grot van Lourdes. On der weg, te maddender vruchtbare .vel den, werd het Rozenhoedje gebeden, af gewisseld door Maria-liede-re-u. Te 10 uur droeg de jZi.Eerw. h-eer Pasto-or in de parochieberk «eu gezongen H. Mis op, en jhield oen predikatie o-p den "H. Naam van "Maria, waarvan de feestdag juist op dien dag gevierd werd. Na af loop -der H. Mis werd in processie ge trokken naar de grot, waar ter eere van Maria ge-beden en gezongen werd. Des middags -o-m IV2 uur werd een plechtig Lof gehouden, waarna wederom- die pro cessie -optrok naar d-e grot, dezen keer langs een omweg -door de schoon© tuin van H-ojnk-enszands pastorie. B-ij de grot hi-e-ld de jZ.Eerw. heer Pastoor der pa rochie een treffende predikatie, waarbij hij de pe-lgrims o-p het hart drukte, dat de schoonste v-ereering van Maiia be staat in 'd© navolging harer deugden en, wel voornamelijk van hare liefde tot Jezus. E-n die liefde tot Jezus moest men vooral toonen door dikwijls- de H. Communie te -ontvangen, waar Jezus zich zelf aan -ons 'ten spijs geeft. Deze predikatie werd onder hoorbare- stilte aangehoord. Vervolgens trok men al1 zinge-nde inaa.r het berkhof, waar voor de zielsrust der gestorvenen werd ge beden. In de "kerk .teruggekeerd werd de kruisweg gebed-en voor de bekeering der zondaars. Om 4 uur begaf men zich weer op gewekt. naar huis', evenals o-p de heen reis al biddende en zingende. Wij mogen gerust, zeggen, dat deze pelgrim-age -uitstek-end geslaagd is. Allen, die er aan deelnamen, waren 'Aan ook -uiterst tevreden en zulten zeker, wan neer de -omstandigheden bet een- volgend jaar meebrengen, wederom naar de grot terugkeere®. Moge de goede God door de voorspraak zijner H. Moeder een rij ken zegen van genaden doen neerko men ,-o-p alten, die deze pelgrimstocht 1 onde-rno-men hebben. Goes. Bij M. B. van 9 September 1916, no. 14074, afd. 0., is benoemd tot onderwijzeres aan de Rijksdagnor- m-aallëssen alhier, mej. J. M. v. d. Harst te Middelburg, eerder benoemd tot onder wijzeres in d-e N. Handwerken aan openbare scholen te Goes. De benoemde treedt 16 Sept. a.s. in functie. (Z.) Aardenburg. Aan dhr. R. Rijkse, hoofd der M. U. L. O .-school, is tegen 1 Dec. eer vol ontslag verleend. Vlissingen. De R. K. Volksbond hield Dinsdagavond een goedgeslaagde ver gadering, waarvan wij het verslag, dat ons te laat bereikte voor het nummer van heden, in ons vQlgend nummer zul ten opnemen. Te Bréda is Maandag de 13e alge meen© vergadering der dio-ce- sane Hanze in het bsido-m Breda ge- h-oude toonder voorzitterschap- van den heer Chs. Frencken uit Oosterhout. Over verschillende punten ate: winkelsluiting o-p- Z-ondag, het minstens per h,al£ jaar betalen der rekeningen -do-o-r de grootkapi talisten, bet oprichten van een eigen R.-K. bond van aannemers werd vruchtbaar ge discussieerd. De h-e-ér Kell-enaers uit Leiden vroeg steun voor h-et werk der huisvesting van kinderen uit het oorlogsgebied. Aan het jaarverslag van den secretaris ontlee-nen we het volgendeOp- 31 Decem ber 1915 telde de Hanze 11 afdeelïn-gen met ruim 700 leden. Behalve 14 plaatse lijke gilden, waren er drie diocesane bon den, die van de patroons in de bouw bedrijven, die der kleermakers en -die der molenaars. Het da-gelijksch bestuur vergaderd zeven, het centraal bestuur drie maal. Bij het incassobureau zijln in behande ling genomen 149 -posten voor f 4636.40V2. Op 1 Januari was nog in behandeling vo-or f 9639.23samen f 14275.63V2. Afgevoerd als oninbaar: f 1794.27; we gens onwillige betalers f 2165.16V2, samen \f3959.43V2.; blijft f10316 20. Geïncasseerd f2528.735; blijft in behandeling f7787.465. De Bredascbe Onderlinge Glasverzeke ring bloeit; op- 31 December was ruim i 1300 ter risicodekking beschikbaar. Ver schillende cursussen der Hanze beloven nu re-sds veel vrucht vo-or de toekomst af te- werpen. Voor de rechtbank te Middelburg werden Dinsdag weder een 40-tal ver voer en uitvoerzaken behandeld. Wij ver melden hiervan die tegen een 76-jarig man ni-t St. Kruis, die een paspoort ver- valscht had door van 50 K.G. cement, die hij mocht vervoeren, 250 te maken en die nu tegen zich f25 of 25 dagen hoorde vorderen; en die tegen vader en zoon, die samen eene groote hoeveelheid verboden artikelen, o. a. zeep, uitvoerden, om zooals zij zeiden wat te verdienen. Eisch tegen dien vader een maand gevan genisstraf len tegen den zoon f 15 of 15 dagen. Mr. Rens uit Dordrecht trad v-oo-r deze als verdediger op. De Hoog-e Baad heeft Maan-dag ver worpen het niet door cassatiemiddelen gesteunde beroep van Th. J. A., varens gezel te Vlissingen, veroorieel-d tot 14 dagen hechtenis wegens desertie. (Z.) KOLONIËN. Aardbevingen op Java De correspondent te Soerabaja van het „Hbl." seint, dat er Zaterdagavond te 7 en 11 uur hevige aardbevingen zijn geweest in Midden-Java, vooral te Djokja, Poerworedjo en Maos, waarbij een groot aantal huizen instortte. Aan een particulier schrijven van 15 Juli j.l. uit Lawang ontleent het blad het. volgende betreffende eene verhoogde werking van den „Brom-o-" in Oost-Ja.va: „Binnenkort zal ik verplicht zijn van hier te vertrekken, de geheele omtrek wordt n.l. onbewoonbaar gemaakt door den aschregen van den vulkaan de „Bro- m-o", op 4 uur van hier gelegen; alle hotels in het gebergte moeten sluiten door gebrek aan bez-oekers en de geheele vege tatie is langzaam maar zeker ten onder Nieuwe posttarieven. Naar de „Mbd." meldt, treden de nieu we posttarieven, o.a, die voor den quilan- Itiedienst, op 1 November a.s. iu werking. (Buiten verantwoordelijkheid dar Redactie) Voor de Oudere. Wat men in onze dagen op den publieken weg voor onmogelijk zou, houden, z;ig ik gisterenavond ©enige minuten over ze ven toch gebeuren. Op dm weg van Kwadendamm© naar pviezan 1, dicht bij laatstgenoemd dorp, werden twee nette -meisjes lastig gevallen door een stuk of drie opgeschoten jongens, die nit kwajongensachtigheid en vernegaanden gmad van ongemanierdheid zich alsi vrij heid veroorloofden aan beide meisjes door hun fietsen den weg te- versper ren. Wilden d-e meisjes reclils een uit weg zo-eken, zij ook rechtswilden zij links, zij ook links; hun opgewonden heid dreven (de drie lieve jong -ns zoover, dat zij' hun fietsen tegen, de fietsen, der beide -meisjes sloegen en haar met g-a weid het verder gaan beletten. D-eza -onbeschofte hinderlijkheden had reeds zoolang geduurd, fla.t den meisjes het schreien nader stond Aan Let lachen. Het is' een bewijs van onbescheiden heid, ongemanierdheid eu kwajongens achtige baldadigheid van sommige jon gelieden uit d-e-zte streken. Voor de ouders! dezer jongelieden, die ziejf let de no tabelen behooren, is het allesbehalve vleiend te moeten vernemen, dat hun kinderen op d-en publieken weg zoo driest o-ptreden. Vo-or de ouders, wier dochters des Zondagsmiddags ©en uurtje gaan fietsen, is het -een waarschuwing. "Want uit dit staaltje blijkt, welk een last e:t hinder- heden hun dochters' hij klaarlichten dag -op den publieken weg nog kunnen on dervinden. Zco noodig, hen ik bereid dn'.men, van deze lieve jongens; bekt ad t3 ma ken. Dankend voor uw plaats r, rta, 1 v. G. Kwadendamm©, 11 September 1.H6. Mijnheer de Kedcctcurl Met 'het plaatsen van onderstaande- zult u mij verplichten en v i-trvo-or ik u bij voorbaat vriendelijk dank zeg. In uw courant van Zaterdag en Dins dag heb ik gelezen de ijverige pnring.-n van de propagandachib „St. Prulus" te Middelburg om aldaar een katholiek dag blad het burgerrecht te doen verkrijgen. Verschillende bladen hebben uit die po gingen opgemaakt alsof or sprake van was een Zeeu wseh k .tholiek dagblad te stichten. Zeeland hoeft behoefte aan een dagblad; wat thans dagelijks ver schijnt Ij cngeniaakba..r voor de katholie ken. Wanneer katholiek Zeeland krachtig wil werken o-p e'l: terrein, moet bet zijn eigen- diagblad lol,ben. Dc Zeeuwen zulten nim mer hart nebben voor een dagblad van elders ingevoerd. Zou een katholiek dagblad reden van bestaan hebben Hierop een beslissend antwoord te ge ven laat ik liever aan meer bevoegden ter beoordeeling. Mocht het echter zoo ver komen en dit hoop ik dat wij ons eigen dagblad krijgen, dan mo gen de katholieke Zeeuwen wel eens be denken hun pers meer te steunen dan tot heden is geschied. Zo-u het nu niet mogelijk zijn, dat de bestaande katho lieke bladen samensmolten tort, één flink kiatho-liek dagblad? Mij- dunkt wanneer dit kon geschieden, dan zou z'oo'n dagblad meer kunnen geven dan de in de provincie verschijnende dag bladen en z-on ook alle naijver der ver schillende bestaande katholieke bladen van de baan zijn. Wie zal zich het eerst opwerpen tot het stichten van een ka tholiek dagblad voor Zeeland, dat wer kelijk een Zeelander zoude zijn? Op me dewerking en sympathie van ondergete kende zonde gerekend mogen worden. Uw abonué U. GOES. Geboren: 10, Suzanna, d. v. Jo hannes Petrus van Hoorn en Jaoomina Oosterdag. Overleden: 7, te Utrecht, Marinus Ever- sen, 55 j., geh. met Maria Milhous.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1916 | | pagina 3