De Groote Oor Dinsdag 5 September 191b. Twaalfde Jaargang. BiKN£HLAHD7 JNo. 105. Verschijnt eiken MAAHDAG-.JfQEHSDAG- en VRIIDAGAVQNG Sociale Berichten. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes ƒ0.90, daarbuiten 1.10. Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoortstraat C 2o9. GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs Advertentiën van 15 regels 0.50; iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 6 regels voor 25 Ct. èt contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering gulden bij verlies van een hand, voet of oog.; dfc gulden bij verlies van een duim; gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken andoren vinger De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. De toestand. De opmarsch der Rumeniërs naar Zeven bergen gaat langzaam maar geregeld voort. Zoowel in Westelijke als in Noordelijke richting, vooral in de laatste, zijn belang rijke vorderingen gemaakt. Het geheele deel van Zevenbergen ten Zuiden van de Maros zal zich vermoedelijk binnenkort in handen der Roemeniërs bevindeneven waarschijnlijk zullen de Oostenrijkers be proeven achter genoemde rivier stand te houden. Het heet ten minste reeds dat daarheen in allerijl versterkingen zijn afgezonden. Op het Karpatenfront blijven de zaken vuor de Centralen speciaal voor de Oos tenrijkers minder goed gaan. De Boeko- wina en een stuk van Zuid-Oost Galicië blijven in handen der Russen, die vorde ringen maken in Westelijke richting en tot wier strategisch program waarschijn lijk ook wel de poging zal behooren om zich in de Karpathen met de uit het Zuid-Oosten, uit Zevenbergen, oprukken de Roemeniërs te vereunigen. Bij de jongste operaties maakten zij op een dag 31 Aug. niet minder dan 289 officieren en 15000 man, onder wie 2400 Duitscliers, krijgsgevangen en veroverden een buit van 6 kanonnen, 55 machinegeweren en 7 bommenwerpers. Het gerucht van de vlucht des Griek schen koning is niet bevestigd, noch dat van het optreden van den kroonprins als regent door toedoen der geallieerden. Dit echter is zeker dat Grieksch Macedonië zich geschaard heeft aan de zijde der geallieerden en dat, ten einde de regee ring te Athene in te sehuchteren, een vloot van niet minder dan 30 Engelsche en Fransche oorlogsschepen voor den Piraeus is verschenen, vergezeld van zeven trans portvaartuigen, en, tenslotte, dat nu ook de 32e oorlogsverklaring is afgekomen, die n.l. van Bulgarije aan Roemenië. De toestand op lien Balkan wordt dus hoe langer hoe ingewikkelder. Geweldige en verrasende gebeurtenissen staan te wachten, waarbij het eigenlijke oorlogs doel van Rusland, het bezit van Konstan- tinopel opnieuw op den voorgrond zal treden. Over het deelnemen van Rumeniëaan den strijd schrijft de militaire medewer ker van „De Tijd'' oa. het volgende: Roemenië zal dus in hoofdzaak alleen Zevenburgen te veroveren hebben en alle symptomen zijn aanwezig, om liier een even langdurig en bergooriog te verwach ten, als wij in Noord-Italië aanschouwd hebben, waarbij nog komt, dat Roemenië in de verste verte niet over zooveel en goede artillerie beschikt als Italië op zijn Noordfront. Ook is het offensief van de Centralen niet uitgesloten, en als het waar is, dat Von Mackensen met een groot leger in Zevenburgen gereed staat, dan is de waar schijnlijkheid zelfs zeer groot, dat deze voortvarende veldheer door ten bliksem snel offensief zal ti achten den oorlog in de Walachysclie laagvlakte over te bren gen, dus op Roerneenseli gebied De Oostenrijkers hebben dit vóór op de Roemeneu, dat onmiddellijk ten Zuiden der Transylvanische Alpen eu ook vrij spoedig Oostelijk van de Karpathen de Roemeensche laagvlakte begint, terwijl daarentegen heel Zevenburgen moeilijk bergachtig terrein is. Ken Oosteurijksch offensief tegen Roe menië's Westgrens, alzoo tegen het Noord Zuidloopende DonauvakTurnu Severiu— Widin is weinig waarschijnlijk, daar in dat deel van Noordelijk Servië niet veel Oostenrijksche troepe aanwezig of al thans gemeld zijn. Losse Oorlogsberichten. Zeppelins bovsn Engelrnd. BERLIJN. De chef van den admiraal staf der marine meldt: in den nacht van 2 op 3 dezer hebben meeidere ma- rineluchtschepeueskaders de vesting Lon den en de versterkte plaatsen Yarmouth en Harwich alsmede de fabrieken van militaire beteekenis in de Zuid-Oostelij ke graafschappen en aan de Humber overvloedig met bommen bestookt. Het goede resultaat der aanvallen kon overal aan de zware branden en ontploffingen waargenomen worden. Alle marine-luchtschepen zijn ondanks de sterke beschieting onbeschadigd terug gekeerd. Tegelijkertijd heeft een aanval door legerluchtscliepen op Zuid-Engeland plaats gehad. LONDEN. De luchtraid, welke Zater dagavond met 13 luchtschepen werd ondernomen, vormde den geweldigsten aanval, die tot nu toe op dit land werd gedaan. Het tooneel van de Zeppelin-operaties vormden de Oostelijke graafschappen, het doel was Londen en de industrieele centra van de Midlands. De nieuwe regelingen betreffende ver lichting waren zeer doeltreffend. De Zeppelins vlogen in de duis'ernis en poogden ongehinderd te naderen. Drie Zeppelins alleen naderden Lon den, Eén verscheen in de Noordelijke districten om kwait over 2 cn werd on middellijk door de zoeklichten besche nen en hevig door kanonnen en vlieg tuigen bestookt. Weldra was het luchtschip in vlam men gehuld en storte als een volkomen wrak naar beneden nabij Enfield. De andere twee werden door kanonr.en op de vlucht gedreven en waren niet in staat het centrum van de stad te naderen. Een groot aantal hommen werd in het wilde weggeworpen op de Oostelijke en Zuid-Oostelijke graafschappen. Het aantal ongevallen is nog niet geheel bekend, doch deze schijnen niet ernstig te zijn iu aanmerking genomen het aantal luchtschepen en het getal der geworpen bommen LONDEN, 3 September (R.O.) Het pers bureau meldt om 6 uur 's avondsUit zorgvuldige onderzoekingen blijkt, dat de schade, den afgeloopen nacht door den luchtaanval veroorzaakt, geenszins in evenredigheid is met het aantal lucht schepen, dat gebruikt werd Watdeslacht- offers betreft wordt gemeld, dat één man en één vrouw gedood zijn en 11 mannen en vrouwen en 3 kinderen gewond zijn. In de hoofdstad zijn geen slachtoffers. Uit de jongste politie-rapporten uit het district blijkt, dat in de hoofdstad 25 huizen en eenige andere gebouwen licht zijn beschadigd, dat twee hoofdbuizen der waterleiding zijn vernield en drie paaiden zijn gedood. Elders is de schade zeer gering. Een zeker aantal landhuizen zijn beschadigd en ook een kerk, t( rwijl iu sommige gasfabrieken brand uitbrak. Er werd hoegenaamd geen militaire schade aangericht De toestand in Griekenland. Men seinde ons Vrijdagavond na het verschijnen onzer courant: PARIJS. Berichten uit Athene melden dat koning Konstautiju zou zijn afgetre den en dat de kroonprins regent zou zijn geworden. Zaïmis blijft ministerpre sident met steun van Venizelos. De al gemeene mobilisatie zou opnieuw zijn bevolen. Ambtelijke bevestigingen dezi r bi rich ten ontbreken. In de moigenbladen van heden lezen we het volgende: LONDEN, 3 September. (R.O.) Gister avond is er een Engelsch Fransche nota aan de Grieksche regeering overhandigd, waarin de controle gtëischt wordt over den Griekschen post en telegraafdienst, waaronder de draadlooze ti legrafie. Voorts wordt geëischt de uitzetting uit Griekenland van vijandelijke agenten, (lie schuldig zijn aan spionnage en corruptie. Ten slotte eischt denota.dat de nood zakelijke maatregelen tegen Grieksche onderdanen zullen genomen worden, die schuldig of medeplichtig zijn aan corrup tie en spionnage. Reuters correspondent is in staat te verklaren, dat er geen tegenwerping ge maakt zal worden tegen de inwilliging dezer eischcn. ATHENE, 3 September. iR.O.) Ver scheidene Duitscliers zijn gearresteerd. Vele houden zich nog verborgen De Duitsche gezant, baron Von Schenk, is ontsnapt. Inval in de Qoebroedsja. BERLIJN, 3 September (W.B.) Het groothoofdkwartier meldtDe grens van de Doebroedsja is tusschen den Donan en de Zwarte Zee door Duitsche en Bulgaarsche troepen overschreden De Roemeensche grensbewaking is onder verliezen voor de Roemenen terugge worpen. Aan het Macedonische front geen ge beurtenissen van bijzondere beteekenis. Vlaamsche Hooyeschool. Men schrijft van Belgische zijde aan de „N. R. Ct." De Belgische regeering heeft besloten maatregelen te nemen om de Gentsche professoren Hofinann, Haerens en La- liouse als ridders van. de Leopoldsorde te schrappen, oindat zij hun medewer king verleenen aan het werk, waarmee naar haar inzicht, de Duitscliers de Bel gen willen verdoelende huidige ver- vlaamsching van de universiteit te Gent. Met stelligheid kan hiei bij meegedeeld worden, dat de Belgische regeering het plan van de ver vlaamsching der hooge- school te Gent, waar zij vóór den oorlog mee bezig was, al gauw weer ter studie had genomen kort na don eersten tijd van ontreddering door don oorlog ver oorzaakt. Deze studie is op het oogenblik reeds zooverre gevorderd, dat men ver zekeren kan dat bij 't sluiten van den vrede het gouvernementsgebouw gereed zal zijn om een volledig wetsontwerp en plan van inrichting in dien zin aan de Kamers vóór te leggen. Eerlang zullen door het Belgisch gou vernement (laden gesteld worden, die de Vlaamsch gezinden ten volle zullen geruststellen voor de toekomst. De bekende generaal Jostoff, chef van den generalen staf in het Bulgaarsche leger is Donderdag overleden tengevolge van et n aanval van blindedarmontsteking, waaraan hij sinds eenigen tijd lijdende VUUHKjVIUDK STATU*. De spoorwegstaking afgewend. WASHINGTON. De Senaat heeft Za terdag het wetsontwerp aangenomen, tot invoering van een achturigen arbeidsdag en het huis van afgevaardigden Vrijdag. Daarop hebben de vertegenwoordigers der spoorwegarbeiders het bevel tot sta king ingetrokken. Waarschijnlijk zulhn echter de spoor wegmaatschappijen de wettelijkheid op den achturigen arbeidsdag betwisten op grond van tegunspraakmetdeconstitutie. De „Vliestroom" met bommen beworpen. Het Nederlandsche stoomschip „Vlie stroom', Zaterdagnacht van Londen te IJmuiden gearriveerd, rapporteeit, onder de Engelsche kust voor anker liggend, door een Zeppelin met vier bommen te zijn beworpen. Deze misten evenwel hun doel en ontploften in het water, echter zoo dicht bij het schip, dat verschillende metaaldeelen op het dek van de „Vlie stroom terecht kwamen Een Nederlandsche motorboot getorpedeerd. Men seint ons uit Vlissingen, dato 3 Sept. Die Hollandsche motorboot „Zee arend" van Rotterdam, geladen met stuk goederen, is dooi' een Duits'che duikboot op 19 mijl .afstands van het lichtschip „Maas" tot zinken gebracht. Die geheele bemanning is Ha Vlissingen geland. (Zie vierder onder Provincienieuws in 'dit nummer. RJed.) Verjaarsgeschenk aan H M. H. M. de Koningin-Moeder heeft aan haar dochter op haar verjaardag ten ge schenke gegeven een beddesprei, waar van de geefster zelf een gedeelte heeft be werkt. Het ontwerp is afkomstig uitliet atelier voor Hollandsch Kunstnaaldwerk van Margaretha Verweij. (N. v. d. D.) Haarlemsche Katholiekendag. Het Hoofdbestuur der Katholiekendagen in het Bisdom Haarlem maakt bekend, dat de volgende conclusies door de inlei ders worden voorgesteld: Afdeelin'g I „De Katholiek in het open haar godsdienstig leven". Inleider: Mr. J. B. Bomans. I. De katholiek heeft in zijn openbaar godsdienstig leven geen grooter hinderpaal dan 'het menschelijk opzicht. De vrees hiervoor Is echter grooter dan de werke lijkheid. 'Bij troitseering blijkt, da,t het ge zond oordeel eerder prijst dan afkeurt, mits Üe katholiek zijne daden niet steels- gewijze stelle. II. De kennis des geloofs en voorts der liturgie 'zal bij den katholiek overtuiging en liefde kweeken ook voor de openbaar godsdienstige uitingen. ,En dit weder zal hem verre houden van alle verloochening. Buitendien 'is die kennis noodzakelijk ter beantwoording van vragen, welke dooi de openbaar godsdienstige daden van zelf worden uitgelokt. III. In'het openbaar godsdienstig leven, wil 'het vruchtbaar zijn ook voor den andersdenkende, moet de katholiek zijn: ongekunsteld, niet uitdagend en zoo aan genaam mogelijk in gezelschap. IV. De openhaar godsdienstige daad moet zeker bestaan in het volgen dei- katholieke gebruiken, waar het pas geeft, maar nog meer in de handhaving der katholieke beginselen door het onbe schroomd afkeuren van zondige gewoon ten en uitingen, dwalingen en verkeerde neigingen, 'zoools die veelal uit een on christelijke levensbeschouwing voortko men. Afdeeling II. „De Katholiek in, het openbaar maatschappelijk leven". Inleider: 'Mr. R. B. Ledeboer. I. Ook in ons land en in onzen tijd draagt 'het openbaar maatschappelijk le ven een Christelijk stempel. II. Krachtige en algemeene deelneming door 'katholieke mannen en vrouwen (R.- K. Vrouwenbonden) in het openbaar maatschappelijk leven is eene noodzake lijke Voorwaarde voor het behoud van het Christelijk karakter van onze maat schappij. III. Het streven zij daarbij gericht niet alleen op de erkenning van hel recht op, en op het behouden of verkrijgen van die mate 'van vrijheid van beweging, die nood zakelijk ïs voor volledige ontplooiing en doorwerking van de Roomsclie beginselen, doch ook van de juistheid dier beginse len en van den weldadigen -invloed der doorwerking daarvan op het openbaar maatschappelijk leven. IV. Verdieping van het godsdienstig leven en karaktervorming is voor hen, die deelnemen aan 'het openbaar maat schappelijk léven, uen noodzakelijke voorwaarde voor welslagen in htm werk. Afdeeling III. „De Ka,tholiiek in zijn ontspanning." Inleider: Jhr. Mr. L. E. M. von Fisenne. I. Voor ©en goede waarneming zijner godsdienstige en maatschappelijk© plich ten is het noodzakelijk, dat de katholi©k| Weik weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 5 Sept.: Stormachtige tot krachtigen, later tijdelijk afnemende zuidelijke tot westelijken wind, meest zwaarbewolkt ofbet. okken, waarschijn lijk regenbuien. Weinig verandering van tem peratuur. op gezette tijden een gepaste ontspan ning geniet. II. Deze ontspanning behoort in, de eerste plaats gezocht en gevonden te worden in den kring van hiet gezin, der familie fen der vrienden. III. Een gedeelte der 2,on- en feest dagen kan voor genoemde ontspanning worden 'besteed, mits 'daardoor niet te kort worde gedaan aan de verplichting tot heiliging dfe dagen. Het is een prijzenswaardig© gewoonte zich te onthouden van openbare ver makelijkheden en feestelijke bijemkoms- ten in den zoogenaaniden besloten 'tijd. IV. Het verdient aanbeveling bij het nemen van ontspanning in zich - het ge voel voor het schoon© in de natuur en voor de kunst te ontwikkelen. V. Het is de plicht der ouiders en der gezinshoofden nauwlettend toe te zien op de wijze van ontspanning hun- nor kinderen en ondergeschikten. VI. Overheden en .ondergeschikten be hooren. wederzijds het nemen van bo venbedoelde ontspanning te vergemakke lijken. Hot Hoofdbestuur brengt voorts ter kennis van belangstellenden, dat ieder katholiek, woonachtig in het Bisdom Haarlem, bevoegd is onder opgaaf van naam en woonplaats, vóór "18 Septem ber a.s1. wijzigingen op de vorenstaande conclusiën in te dienen bij den voor zitter der betrokken afdeeling. Voorzitter in afd. 1 is: Dr. C. Feh- mers, ji(© Rotterdam, id. in alld. II is: Dr. A. II. M. J. van Rooij, te Rotter dam, id. in afd. Ill is: Mr. E. P. F. Avan den B.ogaerdt, te - Amsterdam. Het Hoofdbestuur voornoemd, Mr. J. N. J. E. HEERKENS TIIIJSSEiV, Voorzitter. Mr. TH. L. VAN BERCKEL, Secretaris. Vlissingen Vrijdagavond hield de R.K. Metaalbewerktrsvercen. alhier een buiten gewone ledenvergadering. Na met gebed de vergadering (was zeer druk bezocht) geopend te hebben, zette de voorzitter 't doel der vergadering uiteen, n-1. be spreking van het voorstel van het Hoofd bestuur om de contributie 5 ct. per week te verhoogen. De secretaris las de notulen en daarna nog 'n kort zeerpropagandistisch lezinkje wat zeer goed beviel! De Geestelijke adviseur installeerde alsnu 15 nieuwe leden en sprak daarbij woord van geluk; wensch voor de vereeniging mei den vooruitgang. Do heer Wely van het Hoofdbestuur hield vervolgens een uiteenzetting over: „Het waarom principieel georganiseerd en waarom een hooge contributie". Tijd sparende zullen we van deze propaganda- rede allt en zeggen dat het een en al succes was. 't Succes was dat heel de vergadering accoord ging met het voorstel van het Hoofdbestuur. Aangespoord werd nog de vrouwen te doen meeleven met de vakorganisatie door thuis er over te spreken. De secretaris H. Lenaerts werd afge vaardigd ter bondsvergadering op 20 Oct. De voorzitter van den Volksbond feli citeerde het bestuur van St. Eloy, vroeg steun voor den Volksbond. 't Was een vergadering zooals er nog weinig in Vlissingen onder de Kath. arbeiders gehouden werden. De degelijke vakorganisatie in den Volksbond groeit nu. Moge dat zoo doorgaan.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1916 | | pagina 1