ourdes. ]\0 Goes. De Groote Oorlog. No. 104. Zaterdag 2 September 1916. Twaalfde Jaurgaug. bij inschrijving, ipel 8 cent per kilo. leerde Kamer •s, Wagenmakers en tuigschilder. Verschijnt eiken MAANDAG-.JVOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Dit nummer bestaat uit 6 bladzijden. EERSTE BLAD. Losse Oorlogsberichten. FEUILLETON. Uit dagen van Strijd. BUlTEN L AN P. BINNENLAND. PT wordt verzocht eeue met 8 September, [feestdag of in het Octaaf ederen dag der Novene. Izenhoedje in een Kerk Luden in de Basiliek voor Yk van de H. Katharlna SIDONIE KLIJBERG, tj. D. MAAS—Walrave 1 zend ij k e de dames IGRAAÜW, Boschstraat .ergenop Zoom is verkrijgbaar. [sterdam. [Singel 427, Amsterdam. Imsterdam. fepel) Ir dij STILLES, PASTILLES 1UDEL PASTILLES, Ie kwa- LAURIERDROP, IERSCHE A-POEDER en ASTHMA- GARETTEN. C. VAN CASTEREN, 2) contant geld I weerszijden van den La- 3r Krulningen (van "den i Steenenpaal bij Luxem- liljetten in te leveren vóór imber 1916, ten kantore C. VAN DISSEL te Goes, inlichtingen zijn te be- op gevraagd ^V'2 JJ JJ n aan station Goes of ontante betaling, A. KOR- :11e. tension in Hansweert of ende dorpen. Brieven met Ier no. 10 van dit blad. jevraagd tegen goed loon erk Carrosseriefabriek VIT- rijln eenigen zoon", stil om het grafschrift ta mag betwijfeld worden, o( tdete z.ig dan den steen, het laatste bevel van zjju ister opvolgend, die woor- ad, ivant hare .oogen ston- tocht naar het westen, de gevangenis, en eenige uwe'ri dubbelen rouw, wa de gebeurtenissten, in ona ik verhaald en dan eind er een heilige kalmte i 3n kalmte en teen geluk, en te hechter, daar zij het lijden, dat nederig, edragen was, in den geest liefde en in volle over- n heiligen wil van Hem> lijden had opgelegd, rek van Clare-Island, was aan het kwijnen gegaan, van zonneschijn beroofd denzelfden dag van haaf zijne handen in d'e hare, ;en haar en haar braven éénige wraakneming óp iet opschrift achterlatende, noost versieren, en waar- loofdstuk hebben ingeleid. (Wordt vervolgd.} Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.90, daarbuiten f 1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Gangepoortstraat C 2o9, GOES. Tel. interc.: Directie no. 33.. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 J< berekend Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering gulden bij verlies van een hand, voet of oog; gulden bij verlies van een duim; gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. Van het Westelijk gevechteter rein. BERLIJN, 31 Augustus. (Wolff.) Offici- eel. Op het vak aan beide zijden van Armentières heeft de tegenstander leven dige werkzaamheid ontwikkeld. Zijn ver- kenningsafdeelingen, die optraden in aansluiting met sterke onverwachte bom bardementen, zijn afgeslagen. Bij Roclincourt, ten Noorden van Atrecht, heeft een Duitsehe patrouille in Engelsche loopgraven een aantal ge vangenen gemaakt. Aan beide zijden van de Somme blijft het vuurgevecht zeer lievig. Naar achteraf bekend is geworden is gisterochtend ten Zuiden van Martinpuich een naar de vijandelijke stellingen voor uitspringende loopgraaf verloren gegaan. In het Maasgebied, afgezien van kleine handgranatengevechten bij Fleury, rust. BERLIJN. Roemenië heeft de diplo matieke betrekkingen met Bulgarije ver broken. BOEDAPEST, 30 Augustus (H.N.) Uit liet oorlogsperskwartier wordt gemeld De oorlog tegen onzen nieuwsten vijand, Roemenië, is begonnen met de actie van onze Donau flottielje. De huzaren van den Donau, gelijk kapitein Olaf Wulf de com mandant van den monitor „Ternes", onze grijze snelle menitors noemt, hebben met grooten spoed den vijand aangevallen op een plaats, waar deze hen het minst ver wachtte. n.l. te Giurgevo is de haven van 'oekarest en bezit een groote petroleum- fflnaderij, die in brand werd geschoten. Een andere monitor, de „Ulmos", heeft urnu Severin gebombardeerd en enkele nilitaire werken in puin geschoten, het geen een groote paniek veroorzaakte. WEENEN, 30 Aug. (Korr. Bur.) Onder dagteekening van 29 Aug. wordt uit Kon- stantinopel berichtDe ministerraad be sloot in de gisteren gehouden zitting, dat de Turksche regeering met Duitschland en Bulgarije den oorlog aan Roemenië zal verklaren. Het besluit werd door een irade bekrachtigd. Koning Konstantijn gevlucht? LONDEN, 31 Aug. (Reuter). De En gelsche correspondent Ward Price meldt 54) Nelly legde hem ter ruste naast hart) moeder, want door de goede zorgen van Ormiston, w'as zij in staat geweest den jjisch der stervende vrouw te vtervul- en haar overschot te brengen naai ..at westersche land, waar zijl zoo ze er had gedacht, dat de toekomstige woon plaats barer dochter zou zSjh. Ormiston iad nog jneer gedaan. Door zijn invloed -ad hij weten te bewerrken, dat toeleven- ris van vogelvrijverklaring, tegen Roger ritgesproken, wterd ingetrokken, e» hiem ©gelijkertijd verlof gegevten werd, om een bende aan te wterven, die ondter zijn ba nier in het leger van een vreemden vorst zou strijden. Dit laatste maakte een deel uit van de booze staatkunde dier dagen. Ierland van Ieren 'te ontdoen was liet wachtwoord van hare natuurlijke vijlan- den, |en het verlof in den vreemde te gaan strijden, was het eenige voorrecht, dat die vijanden hun toestonden, zonder zich .te bekommeren om het voordeel, d.d. 29 dezer uit SalonikiEr loopen ge ruchten, dat koning Konstantijn naar Larissa gevlucht is, waar feen Duitsch escort van 30U uhlanen hem wachtte. Verbeurdverklaring van Duitsehe schepen. PARIJS, 31 Aug. (Havas). De Italiaan- sche regeering besloot tot de verbeurd verklaring van 36 Duitsehe schepen met een tonnenmaat van 142000 ton. SALONIKI, 31 Aug. (Havas). Op ini tiatief van de voornaamste legerhoofden en de leiders der liberale partij heeft zich 'in Macedonië een commissie voor de nationale verdediging geconstitueerd. Deze heeft gistermiddag de onafhankelijk heid van Grieksch-Macedonië afgekon digd in een proclamatie, 'waarvan dó voornaamste passage als volgt luidt Wij scharen ons aan de zijde van de troepen der geallieerden om met hun hulp den indringer uit het 'Macedonisch gebied en het overig gedeelte van Grie kenland te verjagen. Wij verzoeken den Grieken in het buitenland ons hun steun in dozen bevrijdingsoorlog te verleenen, welken wij met moed beginnen, daar wij izeker zijn, dat wij aldus aan ons vaderland weldra die plaats zullen teruggeven, welke vreemde ambities en belangen het ont nomen hadden. PARIJS, 31 Augustus. (R.O.) Het avondcommuniqué meldt: De Fransche artillerie was zeer actief op het Sommefront. Een Duitsehe gra- naataanval in het Maurepas-woud werd gemakkelijk afgeslagen. Door afzonder lijke operaties maakten de Franschen ten Zuiden van de Somme vorderingen ten Zuiden van Estrées en ten Zuid- Westen van Sagecourt. Daarbij werden gevangenen gemaakt. FBAKKKIJ li PARIJS, 30 Aug. (Havas.) De commis sies van vluchtelingen uit de buurt van Rijssel, Roubaix en Tourcoing hebben een verzoekschrift gezonden aan den ko ning van Spanje om diens krachtige tusschenkomst te verzoeken ten behoeve van de ongelukkige bewoners van de bezette streken. Een gelijkluidend ver zoekschrift is gezonden aan de Vereenig- de Staten, Argentinië, Brazilië, Zwitser land, Nederland, Denemarken en Noor wegen. De H. Stoel en de oorlog. PARIJS, 31 Aug. (HavasZ.E. de Kardinaal-Staatssecretaris zette aan een vertegenwoordiger van het „Journal" de rol van den H. Stoel in dezen oorlog uiteen benevens zijn houding tegen- dat andere vorsten daaruit trokken voor hunne legers. Als een inlandsch opper hoofd en befaamd krijger had Roger een dubbelen invloed opi zijn volk en hoe kort de hem1 toegestane tijd ook was, toch had hij ruim vijftig man vergadert!, van gelijken moed en bekwaamheid, als dte- zelfde Ieren, die in eten later tijdperic tegen een Engelschlein koning streden, niet zulk leen dapperheid, dat hij in de bit terheid zijn harten de wetten vervloekte, die hem van zulke onderdanen beroofd hadden. De mannen waren verzameld on der het tijdelijk commandement van Ha- misch, en stonden biji |dan toren het oogenblik van inschepen afwachtend; het vaartuig, dat hen naar hunne bestemming zou voeren, lag voor anker in de baai. Gedurende dien tijd lagen Nelly en haar echtgenoot Voor een laatste maal geknield naast het graf hunner moeder. Het was haar als een tweede afscheid van die veelgeliefde ten jJiepibetreurde vrouw. Doch met Roger aa.n hare zijde, kon zij zich niet meer. hulpeloos of ongelukkig gevoelen, en voor eleiiige ©ogenblikken baden zij; in stilte, met een zacht gevoel van droefheid, die toch een boVenaard- sche zoetheid in zich bevatte. over Frankrijk. Hij gaf duidelijk en een voudig den gedaclitengang van den Hei ligen Vader weer met betrekking tot den oorlog. De Paus verlangt een rechtvaar digen en duurzamen vrede zonder ver drukking van volkeren en met inacht neming van hun wenschen. Terwijl Z.H. een volstrekte onzijdigheid bewaart, is hij bijzonder welwillend gestemd jegens de katholieke naties Frankrijk, Polen, Belgie, welke meer zullen lijden juist omdat zij katholiek zijn. De Heilige Vader veroordeelt de schen nis van het recht. De Kardinaal-Staats secretaris besloot met de verzekering, dat de Paus de Fransche Katholieken niet vergeet in zijn gebeden en hun ge negenheid toedraagt, wijl Frankrijk in zijn groote roemvolle geschiedenis den titel van de oudste dochter der Kerk draagt. OostenrijkHongarije. De benoeming van von Hindenburg. BOEDAPEST, 30 Augustus. (H.N.) De geheele Hongaarsclie pers begroet met groote vreugde de benoeming van von Hindenburg tot chef van den generalen staf. Het „Neues Pester Journal" zegt: De afgod van het geheele Duitsehe leger is thans op de plaats gekomen, waar hij thuis hoort en waar hij zijn veldheertalent geheel kan ontplooien. „Boedapest! Hirlap" schrijft: In den tijd die ons te wachten staat, nu onze troepen voor de allermoeilijkste taak zijn gesteld, is Hindenburg's persoonlijkheid ons een waarborg, dat de geest van onzen meest uitstekenden aanvoerder op alle oorlogstooncelen zich zal doen gel den. Onder zijn leiding zal een definitieve overwinning kunnen worden behaald, die tot een duurzamen vrede zal leiden. „Alkotmany" zegt: Het Duitsehe volk heeft sedert het begin van den oorlog in Hindenburg de belichaming gezien van Germaansche kracht en is vereerd met zijne benoeming Op dit oogenblik is niet alleen de oorlog, maar de geheele wereld geschiedenis op een keerpunt gekomen. WEENEN, 30 Aug. (Korr. Bureau). De club van Roemeensche afgevaardigden (in Oostenrijk-Hongarije) heeft de vol gende verklaring verzondenDe afge vaardigden van de Roemeensche bevol king der Boekowina kunnen de aan sluiting van Roemenië bij Rusland niet begrijpen Naar hun overtuiging is zij een ongeluk voor den geheelen Roe- meenschen volksstam, wiens bestaan, bij een overwinning van Rusland, groot ge vaar zou loopen. Onder deze omstan digheden bejammeren zij de oorlogsver klaring van Roemenië en blijven, even als de Romeensche bevolking der Boe kowina, die haar liefde voor keizer en Eindelijk was liet tijd tot vertrekken en O'More waarschuwde zijne jeugdigte echtgenoote door haar zaeiht opi den schou der te tikken. Zij1 sprak geen woofld,' maar bukte zich nog eens Voorover en kuste haar moeders naam op den steen; dan reikte ziji Roger de ihand en zwijgend verlieten beiden bet geliefde graf. Ter wijl zij daar verwijld hadden, was Ilen- riette met Ormiston aangekomen, om hun een laatst vaarwel toe te rotepen. Het vlugge oog 0.er Engelsche bemterkte oogen- blikkelijk den flinken groep van strijders nabij den toren, en met eten speelziek lachje wees zij ze haren gezel aan. Or miston schudde treurig het hoofd. Hij was te veel soldaat, om de staatkunde niet te betreuren, di'e zulke dappere man- men dwong in vreemde legers dienst te nemen, maar Jiij was iop dit oogenblik vol van zijin eigen aandoeningen en gleL voelde geen lust, om nu een gesprek aan te knoopen over het verkteetde beleid zijner overheden. De waarheid was eigen lijk, dat Henriette's ontvangst, bij zijn komst .uit Dublin Iden vorigen avond, hem geheel ontstemd had. Hij was gekomen, .gehoorzaam aan haar geschreven bevel, dat Nelly hem overhandigd had, en in rijk met haar bloed heeft bezegeld, steeds in overbrekelijke trouw met Oostenrijk verbonden. IERL1SD. De toekomst van Ierland. Volgens „Central News" is er alle waar schijnlijkheid op, dat gedurende het par lementaire reces de onderhandelingen voor een Iersche overeenkomst worden heropend. Noch sir Edward Carson noch John Redmond zijn ontmoedigd door de laatste teleurstellingen. Volgens goed ingelichte Iersche poli tieke kringen, zou minister Duke invloed uitoefenen om een geschikte regeling in de naaste toekomst te verkrijgen. Hij heeft in Dublin een gunstigen indruk gemaakt en zijn vurig verlangen om het beheer der Iersche zaken te verbeteren, is de algemeene aandacht niet ontgaan. Een verontrustend bericht heeft de ronde gedaan over een mogelijke recon structie van de officiëele vertegenwoor diging der nationalistische partij, maar ofschoon eenige veranderingen kunnen plaats hebben, mag definitief worden medegedeeld, dat Redmond de leider zal blijven. KOKiVEKIË. LONDEN, 30 Aug. (Part.) Uit Saloniki wordt d.d. gister aan de Daily Telegraph geseind De Opinion verneemt van bevoegde zijde, dat Roemenië een ultimatum aan Bulgarije zal zenden, waarin het de ont ruiming van Servië en het herstel van den territorialen status, zooals die bij het verdrag van Boekarest is vastgesteld, eischt. «RIEK ENK. 4SÜ. Een monsterbetooging van Venizelos en de Entente te Athene. Naar de Londensche „Times" uit Athene verneemt, had Zondag te Athene een betooging plaats, zooals deze stad er nog nooit een gezien heeft. Uit alle alle wijken der stad en even eens uit Piraeus stroomde i en geweldige menigte, waaronder arbeiders, kooplie den, studenten, professoren, reservisten, en allernieuwst schouwspel voor Grie kenland talrijke arbeidsters, naar een der hoofdpleinen en trok vandaar naar het huis van Venizelos. De politiemacht was versterkt. Infan terie en cavalerie bewaarden de orde, het garnizoen was in de kazernes gecon signeerd Een aantal vereenigingsvaan- dels en banieren waren met rouwfloers omhuld. Zoodra Venizelos op het balkon ver scheen, steeg een donderend gejuich op plaats van de vrijle en ongedwongen ont moeting, Idio ihaj zich had vooi gesteld, had hij haar koud gevonden én afgetrokken, ja, meer dan dat, zelfs onvriendelijk. Eerst troostte ,1^! zich Idoor dit gedrag toe te schrijv'en aan de tegenwoordigheid van liaren vader, in wiens bijzijn zijl zich al tijd gedroeg als een grillig, ongestadig meisje; maar toen hij op haar verzoek haar dien morgen naar Clare-Island ge varen had en hare houding in plaats van te verzachten, zooals hij hoopte, al koe ler en méér afgemeten wérd, Verloor hij zijne kalmte en buiten staat langer op zulk een voet met haar te staan, sprak hij haar, zoodra zij aan wal stapten, al dus aan: „Henriette, vóór gij: een stap1 verder gaat, moest ge miji op: deze vraag ant woorden: Zullen wij in de toekomst vrien den zijn of vijanden?" „Geen vijanden, o zeker niet, geen vijl anden!" stotterde zij) geheel verrast door die onverwachte vraag. „0, zeker geen vijanden I" „Ik kan deze onzekerheid niet langer verdragen", ging hij voort, als had hij Ijaar niet verstaan. „Ik moet een antwoortt hebben en wel spoedig. Ik zou kunnen uit de menigte, die 70 tot 80 duizend koppen sterk was. De staatsman begon met diep-ontroo- rende stem zijn toespraak en wist de eerbiedig luisterende menigte door zijn woorden te bezielen. Hij deed een beroep op de vaderlandsliefde der Grieken. Zijn redevoering werd herhaaldelijk door daverende toejuichingen onderbro ken. Hij wekte de menigte op, een afvaar diging naar den koning te zenden, die ongeveer als volgt zou moeten spreken: Koning, gij waart het slachtoffer van personen, die u een Duitsehe overwin ning voorspelden. Gij hebt gemeend de grondwet te kunnen schenden. Het volk keurt deze dingen niet goed. Reservisten seinen u dat zij gereed zijn u te volgen, omdat zij meenen dat gij altoos onzijdig zult blijven. Wat noodig is, dat zijn verkiezingen Gij moet echter uw naam niet in de politiek mengen. De gevolgen zouden noodlottig zijn. De huidige regee- ring is volstrekt onontbeerlijk. De minister-president is een uitnemend man. Gij moet deze regeeriug volledige politieke macht verleenen. Gij moet thans aan de entente mogendheden de meest welwillende onzijdigheid beioontn en het leger voorbereiden op een mogelijkeu ommekeer in de bestaande toestanden. De liberale partij stelt vertrouwea in uw persoon. Ik verwacht eindigde Venizelos dat onze wensch een gun tig onthaal zal vinden. Anders „zal ik mijn best doen." Ongeregeldheden In Indiè. DEN HAAG, 30 Aug. Off. Een uit Ned -Indië ontvangen telegram meldt, dat bij de ongeregeldheden te Moeara- Temberi in Djambi het personeel der aldaar gelegen brigrade gewapende po litie, ongeveer 20 man, L districtshoofd en 1 inlandsche arts en het pasarhoofd gedood zijn. Het postkantoor en de ge vangenis zijn in vlammen opgegaan. De opstandelingen hebben zich genesteld in de woning van den controleur die onge deerd bleef. Een versterking uit Palem- bang is derwaarts vertrokken. Bescherming van groote gezinnen. Bij Kon. Besluit is goedgekeurd een nieuwe verordening tot heffing van hoof- delijken omslag in de gemeente Haar- lemmerliede en Spaarnwoude. In die verordening is door den Raad de bepaling opgenomen, dat de aftrek voor elk kind stijgt, naarmate het gezin grooter is. komen met uWen brief in de handv maar ik wil niet. Die brief was geschreven onider een piotselingen indruk en uw ja woord moet mijl gegeven worden met een kalme, maai volle bewustheid van zijln gewicht. Wilt gij mij Idat woord geven, Henriette, ja, of neen?" „Ja, inldien gijl mij 'hebben wilt", sprak zij op gesmooilden toon, het hoofd half omwendend. „Inidient Gij vïaagt nog... indien?" „Daar is echter een „indien" ant woordde Henriette, „en wanneer gij mij gehoord hebt, kunt gij bij u zeiven die vraag beoordeelen". „Neen, het eenige „indien" Voor mij: is, dat gij mij wezenlijk bemint", ging hij ernstig voort lojpi een toon, die te' kennen gaf dat hij! daarvan niet zeker was. „Dat is juist de zaak" antwoordde zij blozend. „Herinner u, Harry, dat ik nim mer moederzorgen 'gekend of genoten h)eb, en beloof m;ij toch mijn Vriend té willen blijven, al zou hetgeen ik u zal1 zeggen, al uwe andere wenschen ten mijnen op zichte Verijdelen". (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1916 | | pagina 1