Koninginnedag. $0% |03. Donderdag 31 Augustus 1916. Twaalfde Jaargang. Verschijnt eiken MAAMAG-. HEBBAfi- en VRIJDAGAVOND. Losse Oorlogsberichten. Welk weder zuilen wij hebben BUITENLAND. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.90, daarbuiten f 1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 Gent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Ganzepoorfsfraaf C 209, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 y. berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. gulden bij verlies van beide banden, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. gulden bij verlies van een hand, voet of oog; gulden bij verlies van een duim; gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. 1880 31 Augustus 1916. ,,'tVoïk van Nederland juicht eenparig, jVVant zijn Koningin is jarig." Inderdaad, van Dollard tot Schelde, van Den Helder tot Maastricht stijgt heden uit iederen rang en stand de dankbare, jubeltoon van gansch de natie ten hemel bij het vieren van den 3Gen verjaardag van Hare Majesteit Wilhelmina, bij de gratie Gods Koningin der Nederlanden, 't'Mag wel als een bijzonder toeval, of beter gezegd, als een genadig bestel van Gods voorzienigheid worden aange merkt, dat waar zoovele en zoo- groote natiën in rouw en smart gedompeld zijn over de talloozen, die aan het krjjgs- tempeest ten offer vallen,' het kleine Ne derland, zij het niet gansch zonder be nauwenis en schade, voor den schier algemeenen gruwel gespaard bleef. 'Wij danken dit zeer zeker op de eerste plaats aan een onverdiend blijk van 's Hee- ren goedheid, maar ook aan de wijsheid en voorzichtigheid, aan de zorg en be langstelling die de Koninklijk© Vrouwe, in wier handen het rijksgezag berust, bij: haar bestuur ten toon spreidt en waar door Zij, geholpen door hare ministers, het kleine Nederlandsche scheepje van Staat weet te sturen langs klippen en kolken, die voor zoo menig grooter en trotscher vaartuig van Staat een oorzaak! van ondergang werden. Bij de vervulling van Haar moeilijke taak weet Koningin Wilhelmina zich sterk door de liefde en trouw van haar volk. Grijpen wij dezen, haren feestdag aan, om voor Gods aangezicht in een har telijk gebed de gevoelens van liefde en trouw te verlevendigen, die ons jegens 'stands Souvereine behooren te bezielen als jegens degene, die voor ons de plaats vervult van den Hemelschen Koning en wenschen wij, terwijl wij haai- alle heil tóebidden, Koningin Wilhelmina toe, dat een volgend jaar de jubel, welke het hart haars volks vervult, maar dien de ernst der tijden thans belet zich in alle volheid te uiten, vrij moge losbreken in feestelijk geschal, als wij den 31 Augustus 1917 -vieren, terwijl wederom de vrede .heerseht en uit aller kelen, door geen oorlogszorg beklemd, de ge liefkoosde kreet onbedwongen mag los barsten: „Oranje bfcven, leve de Koninginl" Aan deze belangrijke kwestie wijdt de heer J. Th. van Lent in „De Tijd" eenige beschouwingen die verdienen in wijder kring bekend te worden vooral bij directeuren en leiders van patronaten, De heer Van Lent schrijft dan o. a. Lichaamsoefeningen zullen de bescher melingen binden aan liet patronaat en ze afhouden van clubs en vereenigingen waarin men ze niet gaarne ziet. Den flinken Hollaudschen jongen is beweging en kracht altijd lief geweest. Nog popelt onzen jongens het hart bij het zien van oefeningen, waarin kracht, vlugheid en lenigheid uitkomen en zoo de verstandelijke vakken 't hij hen nog ai eens verkorven hebben, de gymnastiek is altijd geliefd. Voeren onze patronaten daarom de hier besproken lichaamsoe feningen, die door afwisseling en 'l wekken van onderlingen naijver voor onze jongens zoo aantrekkelijk zijn, in, dan zal menige laksche knaap daardoor de andere lessen op den koop toe aan vaarden, temeer daar de gymnastische spelen als voetbal, grensbal, sk.gbal enz. worden beoefend Ieder weet, dat we leven in een tijd van sport. Tallooze vereenigingen en clubs leggen er zich op toe en wie onder 'tjonge geslacht er niet aan mee kan doen, wordt niet voor vol aangezien. Is 't dan wonder, dat onze jongens ver zeild raken in sportgezelschappen, waar ouders en geesteiijken ze liever niet zien. Onze zielzorgers kunnen er van mede- spreken, hoe moeilijk 'tis, de jeugd te houden uit die kringen, waar men bij oefeningen en wedstriiden met den gods dienst geen rekening houdt en waar men ideeën en gewoonten opdoet, die een Katholiek niet kan goedkeuren. Den stroom tegenhouden is onmoge lijk, er blijft niets anders over dan hem te leiden. Zelf op gezonde wijze de sport beoe fenen, zal het eenige middel zijn, om onze jongens te verhinderen op verkeerde plaatsen te zoeken, wat ze in eigen kring niet vinden. Mocht 't bovenstaande bij een patro naatscommissie den wenscli doen opko men ook een cursus in lichaamsoefe ningen aan 'tpatronaat te verbinden, dan zal ongetwijfeld de vraag volgen Wat is daartoe de weg? Ziehier 'tant woord Op de eerste plaats is 't noodig een onderwijzer te vinden in 't bezit van diploma als leider van lichaamsoefenin gen, die den cursus geven zal Is deze beschikbaar, dan vereenigt men 't vereischte getal jongens, vier en twintig, twintig of zestien in verband met de grootte der plaats Heeft men dan een gymnastieklokaal en een speelterrein met de noodzakelijkste werktuigen, dan kan de cursus aanvangen, zonder eenig financieel bezwaar, daar de leider voor een jaar cursus van November tot en met October voor een les per week van rijkswege f 150 ontvangt, onder beding, dat de leerlingen kosteloos worden toe gelaten. Zijn geen lokaal en terrein beschikbaar, dan wende men zich tot het bestuur der gemeente. Aan elk gemeentebestuur is n.l. door den Minister het zoo dringend mogelijk verzoek gedaan voor een cur sus, als hier bedoeld woidt, gelegenheid beschikbaar te stellen of zelfs, indien ze er niet is, daarin te voorzien. Is een leider voor den cursus niet te vinden, dan is het noodig, dat in den kring van eenige bijliggende patronaten een cursus wordt gevormd tot opleiding der bedoelde onderwijzers. Tot zulk een cursus kunnen slechts toegelaten worden zij, die in het bezit zijn der akfe voor lager onderwijs. De cursus kan gegeven worden door een leeraar M.O., die zich, wanneer er een voldoend aantal deel nemers is, zeker gaarne met de opleiding zal belasten, aangezien hem voor eiken geslaagde, die de lessen drie maanden heeft gevolgd, door het rijk veertig gul den wordt uitbetaald. Misschien dat hier of daar het bezwaar nog wordt gehoord, dat de bovenomschre ven oefeningen niet anders zijn, dan voor bereiding van en propaganda voor 't mili tarisme. Dan zij geantwoord, dat, moge vroeger hiervan eenige, schijn geweest zijn, deze bij de laatste regeling totaal is verdwenen. Vooreerst zijn voor de lichamelijke op voeding van meisjes, met de noodige wij zigingen, dezelfde maatregelen getroffen als voor die der jongens. Vervolgens is de verplichting vervallen, dat van eiken cursus ieder jaar vijf leerlingen het exa men van militaire voorgeoefendheid moe ten afleggen; alleen blijft't voordeel, dat wie dat examen wil doen, wat na 't doorloopen van een cursus zeer goed kan, een belangrijke verkorting van diensttijd bij slagen verkrijgt. Ook hieromtrent zullen de oefeningen aan menig ouder en patronaatsbestuur, die den diensttijd gaarne zooveel moge lijk bekort zien, welkom zijn. Verder zullen, om de lichaamsoefenin gen meer tot volkszaak te maken, om de drie jaar groote gezamenlijke sport- oefeningen in verschillende centra gehou den worden, waarbij wedstrijden plaats hebben en diploma's van geoefendheid kunnen worden verkregen. Voor d n onderwijzer is het optreden als leider van lichaamsoefeningen een aanlokkelijke zaak, omdat dit hem op de eerste plaats helpt aan gezonde sport, welke hem zijn overige bezigheden ver gemakkelijkt en weer herstelt, wat door zijn zittend en bewegingloos studieleven aan gestel en kracht bedorven is, maar vooral ook, omdat 'them voor geheel in de lijn van zijn ambt liggende bezighe den een vrij belangrijke bijverdienste waarborgt. Voor de leerlingen is het zeker ook van waarde, dat in de toekomst een di ploma van lichamelijke geoefendheid voor menige betrekking een aanbeveling of zelfs een eisch zal worden'. Ten slotte zij de wensch uitgesproken, dat door onze patronaatscommissie van de geboden gelegenheid, waartoe de or ganisatie onder de Katholieken zich uit stekend leent, vruchtbaar gemaakt worde. Men late zich niet weerhouden door de meening, dat alleen in de steden een cursus mogelijk is, die meening is een dwaling. Evenmin schrikke men terug voor moeilijkheden ol formaliteiten. Deze zijn er zoo goed als niet en bovendien zullen de heeren Inspecteurs der Licha melijke Opvoeding gaarne alle mogelijke voorlichting en steun verleenen en an ders een briefkaartje aan iemand, die met de zaak bekend is, kost ook niet zooveel Moge spoedig geconstateerd kun nen worden, dat geregeld gehouden lichaamsoefeningen, onze jeugd ten voor deel en de patronaten tot hoogeren bloei strekken. J TH. VAN LENT. WEENEN, 29 Aug. (Korr. Bur.) Heden is de volgende legerorder uitgevaardigd „Soldaten, krijgsmakkers, ik heb u laten meedeelen, dat zich een nieuwe vijand in de rij onzer vijanden heeft geschaard het koninkrijk Roemenië. Uw eerlijk soldaten-gemoed zal voor dezen roovers- aanval de juiste maat van verachting vinden. Wij hebben in de afgeloopen jaren veie moeilijke uren doorgemaakt, wij zullen ook den nieuwen strijd met eere strijden, getrouw den eed aan de vanen van den allerlioogsten legeraan voerder. Gód zij met u. Veldmaarschalk Aartshertog Frederik". Gevechten tusschen Oostenrijksche en Roe meensche troepen. WEENEN, 29 Aug. (Korr. Bur.) De oor logscorrespondenten der bladen melden Weinige uren na de Roemeensche oor logsverklaring ving de strijd aan tus schen onze en de Roemeensche voor posten. Het eerote treffen had plaats aan de Zuidgrens van Zevenburg, waar kleine Roemeensche aldeeliugeu over de paswegen naar het Noorden ;trachten op te rukken. De vijand vond ons niets onvoorbereid. Den vijandelijkeu strijd krachten werd overal krachtigen tegen stand geboden. Aan den Rooden Toren pas werden twee vijandelijke bataillons teruggeworpen. Ook ten Z.W. van Kron- stadt bij den Toerzburgerpas en aan den Toemoeserpas ten Z. van Kronstadt kwam het tot gevechten, die gunstig voor ons verliepen. WEENEN, 28 Aug. (W. B Front van aartshertog Karl: Aan do Zuid-Oostelijke en Oostelijke grens van Hongarije wis selde gisteravond de nieuwe vijand Roe menië in een verraderlijken overval de eerste schoten met onze grensposten. Aan den Rooden Toren-pas en ten Zuid- Westen en ten Zuiden van Brasso ge raakten hedenochtend de beiderzijdsche vooruitgeschoven troepen slaags en wer den de eerste Roemeensche gevangenen gemaakt. In de Karpathen, ten N.W. van den berg Rukul, sloegen wij een krachtigen aanval der Russen onder zware verliezen voor den vijand af. Ook noordelijk van Mariampol is gisteravond een aanval der Russen volslagen mis lukt. Zij werden overal, ten deele door een tegenaanval,, teruggeslagen en lieten veel gevangenen in onze handen. WEENEN, 28 Aug. (part.) D© „Neue Freie Presse" verneemt uit Boekajiest: Het blad „Dreptatea" deelt mede, dat iemand idiejp'as uit Rusland in Roemenië is aangekomen, de geruchten bevtegtigt, dat lde; Russen voornemens zijn door Roe menië te trekken. Die door de Russian genomen maatregelen bewijzen, dat hier toe besloten was'. Om het trasport te vergemakkelijken, hebben de Russen een spoorweg vaniSckermann naar Tasahbuna aangelegd. Bij -het begin van het offen sief vani'Broessilof bevonden zich 250.000 Russen enj',60.000 Serviërs in Bessaxabië. Een groote hoeveelheid munitie wend aangevoerd. Die doormiarsch zou heden een voldongen feit zijn, wanneer h|et of fensief van -Broessilof niet tot staan was gebracht en men niet zag, dat generaal Sarrail niets kon uitvoeren. ROME, 28 Aug. (Part.) Uit Athene wordt aan de „Tribuna" geseind, dat volgens de laatste berichten van "het front oen groote slag aan den gang 'is tusschen de geallieerde troepen en de Bulgaarsch— Buitsche strijdkrachten aan den linker oever v,an de Stroema in het gebied van Seres. Men schat, dat meer dan 100.000 man hierbij betrokken ^ijn. Van beide zijden as een aanzienlijke macht artil lerie in den strijd betrokken. De utitt-' slag van dezen strijd, die nog voortduurt, is niet bekend. De groote voorbereidingen, die in de laatste dagen door Generaal Sarrail getroffen zijn, doen algemeen ge- looven, dat aan het succes zijner troepen niet getwijfeld behoeft te worden. LONDEN, 28 Aug. (Reuter). Onzevèr- dragende kanonnen bombardeerden met succes troepen-transporten op verschil lende plaatsen tusschen Bapaume en Mi- raumont. De vijandelijke artillerie be schoot met tusschenpoozen de streek tusschen Pozières en Thiépval. Elders aan het front waren onze artillerie en loopgraafmortieren in actie. In den avond van 26 Augustus over viel een hevige storm acht onzer vlieg machines. Vijf daarvan keerden niet terug. Zeppelin-raids naar Italië en Roemenië. De Berlijnsche correspondent van „De Tijd" bericht: De jongste dubbele oorlogsverklaring heeft de Berlijnsche bevolking vastbe raden gevonden. Men ontveinst zich de ontzaglijke verzwaring der moeilijkheden niet, welke de Centrale Mogendheden in de bereiking van het einddoel komen vertragen, maar „op een vijand meer of minder komt er niet op aan." Onder de uitingen van algemeene verontwaardiging over de Italiaansche „verraders"- en de Roemeensche „roo vers"-politiek valt de herhaalde bedrei ging op met het werk, dat nu de nieuwe Zeppelins te doeu krijgen. Algemeen is men van meening, dat de Zeppelins eerlang boven Italië en Roemenië zullen zweven en geregelde vernielings raids zullen uitvoeren boven belangrijke steden van militaire waarde, die voor dit lucht- wapen zoo gemakkelijk bereikbaar ach ter de fronten zijn gelegen. Verwachting tot den avond van 31 Aug.: Matige tot krachtigen Zuidelijke, later ruimende wind. Zwaarbewolkt tot betrokken lucht. Waarschijnlijk nog regenbuien met kans op onweer. Weinig verandering van temperatuur. ITALIË. De Italiaansche Regeering en de H. Stoel. Een opzien barend feit. Volgens een bericht uit Bern bevat de „Corriere della Sera" de mededeeling, dat door een commissie uit den Italiaanschen ministerraad besloten is het aan Oostenrijk toebelioorende Palazzo die Venezia te Rome, zetel van de O. H ambassade (hierbij is iets ver geten, n.l. „bij het Vaticaan") tot staats eigendom te verklaren. En dit bericht wordt bevestigd door een ander uit Lugatio aan de „Rund schau", waarin nadere bijzonderheden worden gemeld. Het bewuste besluit werd zoo heet het, genomen door een com missie uit het kabinet, waarin zitting hadden de minister van buitenlandsche zaken Sonnino, de minister van binnen- landsche zaken Orlando, de minister van justitie Scaloia en de minister van eere- dienst Ruffini. Het bericht werd dadelijk te Rome verspreid, doch de regeering belette de pers het bekend te maken totdat de officieele mededeeling ervan door de „Agenzia Stefani" geschied was. De „Rundschau" merkt op, dat het be richt ongetwijfeld opzien, zal barer, want in de eerste plaats is het in dezen oorlog, ondanks alle ongehoorde rechtsverkrach ting, nog niet voorgekomen, dat een regeering den zetel van de tot aan het uitbreken van den oorlog bij haar geac crediteerde vertegenwoordiging van een vijandelijken staat in beslag genomen heeft. In de tweede plaats moest het Palazzo di Venezia als zetel van de Oos tenrijksche ambassade bij het Vaticaan de bijzondere bescherming genieten in verband met de garantie-wet. In deze opmerking van de „Rundschau" heerscht eenige verwarring, De Oostenrijksch-Hongaarsche monar chie was n 1. tot aan het verbreken der diplomatieke betrekkingen met Italië (23 Mei 1915) te Rome bij de Italiaansche regeering en het Quirinaal vertegenwoor digd door den ambassadeur K. Merey de Kapos-Mere, die zijn residentie had in hel Chigi-paleis. Na diens vertrek werd de behartiging van de belangen der O. H. onderdanen te Rome toevertrouwd aan den Spaanschen ambassadeur Pina y Millet, wiens woning gelegen is op de Via Quattro Funtaue 13. Het thans in beslag genomen paleis echter is niet dat van „een bij de Itali aansche regeering geaccrediteerd en ge zant", doch de residentie van prins Von Schönburg-Hartenstein, ambassadeur van Oostenrijk-IIongarije bij den H. Stoel, en valt als zoodanig onder do bepalingen van „bijzondere bescherming" door de Garantie-wet toegekend aan den H. Stoel in diens diplomatieke betrek kingen met de buitenwereld. De Spaansche ambassadeur Pyna y Millet ontving als vertegenwoordiger dei- belangen van Oostenrijk officieel bericht van de Italiaansche regeering van liet genomen besluit. Met een gevoel van groote verbazing zullen de Katholieken afwachten door welke beweegredenen de Italianen deze daad trachten te motiveeren, vooral met het oog op de Waarborgenwet. Oostenrïjhlïoiigarije. Het nieuwe front. WEENEN, 29 Aug. (H.N.) Uit liet oor. logsperskwartier wordt gemeldDe be.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1916 | | pagina 1