No. 102. Dinsdag 29 Augustus 1916 Twaalfde Jaargang. ïerschijnl ellen UiUU ISKUC en VMJBAEllVENfl BUITENLAND. De Groote Oorlog BINNENLAND. Losse Oorlogsberichten. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes ƒ0.90, daarbuiten 1.10. Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Ganzepoorfsfraaf C 209, GOES. Tel. intcrc.: Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de 8 |3a gulden bij verlies van beide 8 |8E gulden bij B gulden bij /f|; gulden bij &S gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de jP -4», I li 1 handen, voeten of oogen. jji ||-. jj| verlies van een 11| verlies §L jg b verlies van M jgsg», verlies van daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, g 1 1 Voorts bij ongeneeselijke g hand, voet I fi 11 B van een Ifn I ff een M eiken anderen GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: B ^£3? verstandsverbijstering; g of oog; 1 I3J? duim; Bjy wijsvinger vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. nen, Serviërs en Franschen) onder bevel van dien Franschen generaal Sarrail. De „Deutschland Het Duitsche onderzee-vrachtschip „Deutschland", dat van zijn gevaarlijken tocht naar Amerika gelukkig wist thuis te' komen, is in triumftocht naar Bremen gebracht. Kapitein König en zijn kloeke beman ning werden gehuldigd door Lomann, den president van de reederij, die het schip had uitgerust, die Lohmann namens het vaderland dankte voor de prestatie, door de „Deutschland" verricht en bracht een driewerf hoera uit op den kapitein en de bemanning. Kapitein König dankte in korte be woordingen en bracht ©en „Ifoch" uit op den senaat en de burgerij van Bre men, welk „Hoch" door de bemanning werd herhaald, die zich op het ont- vangschip begaf om "de geluk'wenschen der daar aanwezige personen in ont vangst te nemien. Nader meldt men: De geneeskundige faculteit der uni versiteit vian Halle heeft aan den gezag voerder van de „Deutschland", kapitein König, den (doctorstitel honoris causa ver leend, daaT hij de vijandelijke blokkade heeft doorbroken en de wetenschappen en artsenijkundige chemis'che industrie weejr haar wereldplaats in dezen ernstigen tijd heeft helpen veroveren. PARIJS, 27 Aug. Aan het Sommefront verliep de nacht betrekkelijk kalm. Het ongunstig weer belemmerde de operaties. Op den rechteroever der Maas deden de Duitschers gedurende den nacht achter eenvolgens aanvallen in de bosschen van Vaux en Chapitoren. Zij werden met zware verliezen voor hen teruggeslagen. In het bosch van Apremont was gedu rende de nacht de actie zeer levendig. Fransche grenadiers leverden slag met üuitscbe patrouilles, welke zij tegen 10 uur 's avonds verspreidden. De Duitschers vielen aan op een front van 800 M. bij St. Jan. Zij leden een volkomen nederlaag. Op het Strumafront ging de artillerie der geallieerden voort de vijandelijke stellingen te beschieten. Een batail'lon Bulgaren werd met verliezen uiteenge jaagd. Nu en dan kanonvuur van het Doiranmeer tot Mayadagh ten W. der Vardar. De Bulgaren vielen wederom aan bij Vebrenik ten N O. vanKukuruz. Vijf uiterst heftige aanvallen stuiten op het Servisch geschutvuur. In de streek van het Ostroromeer duren de verwoede gevechten voort. Engelsch legerbericht. LONDEN, 28 Aug. ('Reuter.) Het offi cieel communiqué van Haig meldt ter reinwinst noordwestelijk van Ginchy. Het weder belemmerde de operaties. Het Parijsche communiqué gewaagt van slecht weer en van geen enkel belangrijk ge beuren aan heel het front. lijk van Kisiel drongen kleine Duitsche afdeolingen tot in de derde vijandelijke linie en keerden met 128 gevangen en 3 machinegeweren, overeenkomstig het vooropgezet plan in de eigene stellingen terug. Gelukkig wie ten strijde gaat Luitenant Aug. van GauwelaeW, d'ie aan dien Ysep ernstig werd gewond, schrijft in „Viiji België": Gelukkig wie ten strijde gaat, Voor 't tocht 'en onbewogen, In toes van vuwgen daver staat. Met klaïe en tustige oogen. Gelukkig Wie zijln Vrees veiwon En wïirse wil verhardde, En ttotscb. het felst gevecht begon, Wat dood ook tegensaltde. Gelukkig wie dte-n dag aanvaardt In dank, miet vroom vertrouw©|n Al zal misschien zijln oog opi aal'd Geen mofgten meer aanschouwien. Gelukkig poe zijd hoofd bevrijd, En hart heeft opgeheven Tot 't Vredig licht van eeuwigheid Hoog boven dloo-d en leven. Een onderhoud met Marguerite Léman. Een medewerker van „De ("Belgische) Legerbode" heeft een onderhoud gehad met de dochter van den bekenden ver dediger van Luik, generaal Léman. Mijn vader, zoo zeide Marguerite Léman, heeft in het begin van zijn ge vangenschap veel geledende verschrik- kelijkeschok van Loncin had zijn krachtige gezondheid ernstig ondermijnd. Geluk kig herstelde hij langzamerhand; door wilskracht en studie slaagde hij er in de bitterheid van zijn ballingschap dra gelijk te maken. Moet ik het herhalen? Zijn groot en eenig verlangen blijft steeds weer zijn plaats aan het front in te nemen. Én hij blijft geloof hechten aan het denk beeld, dat bij eens tegen andere krijgs gevangenen zal uitgewisseld worden. Zijn brieven, die tamelijk regelmatig aan komen, zijn steeds vol vertrouwen in de toekomstmaar de gedachte aan zijn tegenwoordige werkeloosheid hinderthem en dikwijls roept hij uit „Nu ben ik reeds twee jaar nutteloos voor mijn vaderland!" Heeft de Duitsche regeering, zoo vroeg ik, niet voorgesteld, dat de gene raal in Zwitserland zou geïnterneerd worden? Inderdaad; maar mijn vader heeft geweigerd zijne soldaten te verlaten, er bijvoegende, dat hij van geene bevoor rechte behandeling weten wilde, doch integendeel daar ginds verder zijn zede lijken invloed wilde uitoeffenen Men seinde ons hedenmorgen 81/2 uur: BERLIJN. (Off.). De Roemeensche re- geéring heeft gisteravond den oorlog aan Oostenrijk-Hongarije verklaard. De bonds raad wordt onmidd-elijk bijeengeroepen. Aan de Somme. PARIJS, 2G Aug.- Maurepas, dat thans voorgoed in handen der Franschen is, heeft met goed resultaat een tegenaanval weerstaan. D© successen, eergisteren door de ge- geallieerden aan de Somme behaald, zijn gebleken belangrijker te zijn dan aan vankelijk werd medegedeeld. iVfen weet thans, dat de operatie het resultaat had, dat niet alleen het reeds genoemde ter rein werd veroverd, maar dat ook 600 man gevangen genomen en 18 mitrailleurs buit werden gemaakt. Ook de vooruitgang der Engelschen was van groot, belang daar het resultaat er van is, dat de rechtervleugel van hunnen sector thans ter hoogte van de Fransche stellingen staat. Alleen Guillemont vormt een saillant der Engelsche linie en de Wurtemburgers aldaar hebben het zwaar te verantwoorden. De hevige beschieting van do Duitsche versterkingen door de geallieerden schijnt er op te wijzen, dat zeer spoedig nieuwe operaties zullen plaats hebben. De strijd om Thiepval. LONDEN, 26 Aug. De oorlogscorrespon dent van de „Daily Mail" meldt aan zijn blad, dat de acht mijlen lange versterking tusschen Triepval en Guillemont aan beide einden door een bastion wordt afgesloten. Vandaag, aldus bericht hij, bestormden wij de buitenwerken dezer beide bolwerken. Dat de Duitschers deze punten van groot gewicht achtten bewijst het feit, dat ze te Thiepval en Guillemont een zoo groot aantal mannen en kanonnen bijeengebracht hadden dat men er tachtig mijlen loop graaf mee had kunnen bezetten. Doordat de Duitschers hun uiterste kracht inspan den konden zij de beide bastions behou den, doch aan dit bezit werd een gewel dig aantal menschenlevens opgeofferd. Een vliegtuigenraid op Namen. LONDEN, 26 Aug. De admiraliteit meldt, dat gisteren in den vroegen och tend door Britsche watervliegtuigen een aanval werd gedaan op vijandelijke lucht schiphallen bij Namen. De hallen werden met succes gebombardeerd, twee werden geraakt. De lage ligging van de wolken maakte het echter onmogelijk de grootte van de aangebrachte schade te consta- teeren. Een van de Engelsche vliegtui gen keerde niet naar zijn basis terug. PARIJS, 26 Aug. Engelsche cavalerie- patrouilles slaagden er in Oostelijk van h-et Tahinos-meer den vijand te verschal ken en op de rivier de Angista verschil lende bruggen te vernielen. De Bulgaren ondernamen geen aanval op Kavalla en Drama, waar nog Grieksche garnizoenen aanwezig zijn. Schermutselingen in de (richting van dien berg Beles, 'het Doiran- jneer en de rivieren Stroema en Wardar. Artillerieduel langs het geheele front. De Serviërs sloegen hevige tegenaanvallen dei- Bulgaren ten Noordwesten van het Ostro- wo-meer af en maakten vele honderden gevangenen. LONDEN, 26 Au-g. (R.O.) (Officieel). Het hulp-lichterschip „Duke of Albany" is op 24 dezer in de Noordzee door een vijandelijken onderzeeër getorpedeerd en gezonken. De kapitein en 23 andere per sonen zijn omgekomen. 87 personen zijn gered. Da Russen te Saloniki. PETROGRAD, 26 Aug. De Russen, te Saloniki aangekomen, zijn ingelijfd bij het leger der geallieerden (Engelschen, Italia Op den Balkan. LONDEN, 28 Aug. Het officieel te Parijs ontvangen communiqué uit Salo niki meldt, dat twee Britsche monitors en een kruiser de Kavallaforten, die de Bulgaren op één na bezetten, bombar deerden, en de stellingen aan de Struma en het Doiranmeer beschoten. Vijf po gingen der Bulgaren om Vetrenik noord west van Kuknong aan te vallen, mis lukten tengevolge der Servische artillerie. Heftig wordt er voortdurend gevochten in de streek van het meer Ostrovo, waar telkens de aanvallende Bulgaren door Servische tegenaanvallen werden terug gedreven. BERLIJN, 27 Augustus. Ambtelijk wordt uit het Groot Hoofdkwartier om trent het Oostelijk oorlogstoeneel gemeld Front HindenburgAan het Dunafront werden herhaalden pogingen der Russen om Oostelijk van Friedrichstadt en bij Hennerwaden met booten over den stroom te komen, verijdeld. Zuid- Ooste E ij i. 1». Te Londen stond Donderdag j.l. eene Engelsche firma terecht, die handel heeft willen drijven met de op de Engelsche „zwarte lijst" geplaatste firma Joseph de Poorter, te Rotterdam. De brief, waarin de Engelsche firma, George de G. Hill Co. te Londen, het Rotterdamsche huis voorstelde zaken te doen, kwam in han den van den censor en van daar in die der overheid. De Engelsche firma werd tot een boete van 25 en de kosten van het proces, ten bedrage van 10 guineas, veroordeeld. »IIITSC1II<A1V». De „Bremen". KEULEN. In een gesprek met een ver tegenwoordiger van de „Kölnische Zei- ting" zeide dr. Lohmann o.a De „Bremen" is thans inderdaad in volle zee, koerst ook naar Baltimore en heeft eveneens eene lading kleurstoffen in Kapitein König wees er op, dat de leden der bemanning der handels-onder zeeërs van den eersten tot den laatsten man volkomen vrij zijn van militairen dienst en in ieder opzicht evenzeer aan de voorschriften der zeelieden-verorde ning en aan alle wetten en bepalingen op de handelsmarine onderwopen zijn als de bemanning van ieder ander koop vaardijschip. «niKHIHVIiAIVU. De stemming in Griekenland. Hoewel de opmarsch der Bulgaren tot staan is gekomen, blijven de ontroering en de verontwaardiging te Athene toe nemen. Een vertegenwoordiger van de Atheensche kooplieden heefz gezegd: Ons hart breekt over de vernedering, nu wij zien, hoe de Bulgaren zich in onze scholen en kerken vestigen en de bevol king dwingen weg te trekken. De „Nea Hellas" doet een pathetisch beroep op Venizelos, dien het blad wijst op het Griekenland uit vroeger dagen. Verschei dene Atheensche bladen wijzen op een vaderlandsche beweging, die in Macedo nië ontstaan is, waar vele vrijwilligers zich bij de troepen der bondgenooten voegen. AMERIKA. Uit Duitsche bron. CHICAGO, 26 Aug. (W.B.) De verte genwoordiger van het Wolffbureau seint draadloos De voorzitter der internationale ver- eeniging van fabrikanten en handelaren, A. Postnikeff, uit de klacht, dat het verlies in den handel met Rusland, dat op een millioen dollar geschat wordt, den Amerikaanschen firma's in de laatste acht maanden berokkend is door ver minking of vertraging van kabeltele grammen door de Engelsche censuur. Postnikoff bevestigt de berichten, dat er pogingen ondernomen worden om een directen kabel tusschen Rusland en Ame rika te leggen, daar het onmogelijk is een regelmatige overbrenging van Rus sische bestellingen door de Britsche censuur te bereiken. Postnikoff beschuldigt Engeland, dat het den Amerikaanschen handel besteelt en verklaart, dat van de 50 kabeltele grammen, die zijn firma in de laatste acht maanden ontving, er slechts vijf in hun oorspronkelijken vorm overge seind zijn. Hij zeide,' dat er geen twijfel over bestaat, dat Engeland elk middel, rechtvaardig of onrechtvaardig aanwendt om de directe handelsbetrekkingen tus schen de Vereenigde Staten en andere landen te verstoren. De dreigende staking In Amerika. NEW-YORK, 27 Augustus. (R. O.) Tengevolge waarschijnlijk van het ver werpen van Wilsons voorstellen door de directies der spoorwegen en de onbuig zame houding der arbeiders bestaat er een dieigend gevaar voor staking op alle spoorwegen van het land. Men denkt, dat alleen een snelle actie van het con gres den ernstige toestand kanafwereD. De arbeiders zijn gereed om het werk neer te op het eerste teeken der leiders. W E E V KOPENHAGEN, 27 Aug. (W.B.) „Ber- lingske Tendende" meldt uit Stockholm, dat de Johnsonliju geen booten meer de Braziliaansche havens laat aandoen, wijl daar geen koffie meer in te nemen is. De Engelschen hebben alle voorraden opgekocht. Door Engeland worden hon derdduizenden zakken koffie vastgehou den, waarvan het grootste deel voor Zwe den was bestemd. Op vrijlating bestaat geen kans. Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 29 Aug.: Zwakke tot matigen westelijke tot zuid westelijken wind, tijdelijk opklarend met weinig of geen regen, later toenemende bewolking met kans op regen of onweer. Weinig verandering van temperatuur. ITALIË. Italië verklaart Duitschland den oorlog. BERLIJN, 27 Augustus. (W. B.) Offi cieel wordt medegedeeld De koninklijke Italiaansche regeering heeft uoor bemiddeling van de Zwitser - sche regeering aan de keizerlijke reede- ring laten mededeelen, dat zij zich vanaf den 28sten Augustus als met Duitsch land in oorlogstoestand bevindend be schouwt. ROME, 27 Augustus. (STEFANI). Stefani publiceert een mededeeliug, dooi de Italiaansche regeering tot de Zwitser- sche regeering gericht, waarin deze ver zocht wordt ter kennis van de Duitsche regeering te brengen, dat Italië zich vanaf den 28sten in staat van oorlog met Duitschland beschouwt. v e e ar. Albert Bernard schrijft in „Le Jour nal de Genéve" een artikel, waarin hij mededeelt de volgende bijzonderheden te hebben vernomen, betreffende een tus schen Duitschland en Oostenrijk-Horiga- rije getroffen schikking omtrent Polen. Oostenrijk heeft volgens hem alle aan spraken op Polen moeten laten varen, als gevolg van de jongste militaire tegen slagen. Het plan zou nu zijn, om Polen tot een onaf liankelijken bufferstaat te maken en tot een koninkrijk, bestaande uit 9 van de 10 vroegere Russische pro vincies, terwijl de 10e, n 1. de provincie Soewalki, bij Duitschland zal worden ingelijfd. Ook enkele districten van Li- thauen zouden bij het koninkrijk Polen worden getrokken. De aanstaande koning zou gekozen worden uit een regeer, nd Duitsch katholiek vorstenhuis, hetzij uit Saksen, hetzij uit Beieren. Zeer waar schijnlijk zou de keus vallen op aarts hertog Leopold van Beieren, die thans over een legercorps van het oostelijk front het bevel voert. Duitschland zou tegelijkertijd een militaire konventie en een bondgenootschap met het nieuwe koninkrijk sluiten, waardoor het practisch alles in Polen zou te zeggen krijgen. Tenzij zich onverwachte complicaties voordoen, zou dit plan reeds in de aller naaste toekomst worden ten uitvoer gebracht. De aangehouden visschersschepon. Bij den voorzitter der Visscherij-Ver- eeniging te Vlaardingen is bericht ont vangen, dat het tuschen de Engelsche regeering en de Vlaardingsche reeders tot een accoord gekomen is. Ofschoon bijzonderheden nog ontbreken, kan wor den gemeld, dat de de visscherij verder onbelemmerd zal kunnen worden uitge oefend en de aangehouden en voor het prijshof gebrachte schepen dezer dagen zullen worden vrijgelaten. De commissie wordt heden uit Enge land terug verwacht. Onze Graanschepen. Zondagavond zijn te IJmuiden de eerste twee van de vrijgelaten booten met rc- geeringsgraan naar Amsterdam gepas seerd. Het waren de stoomschepen „Del ta" met 2745 ton maïs en „Ootmarsum" met 2895 ton gerst. A

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1916 | | pagina 1