De Groote Oorlog. No. 99. Dinsdag 22 Augustus 1916. Twaalfde Jaargang. Mijd ellen lUUUkJNEISIK- en «IIIIIIUW. Onze Bondgenooten. Losse Oorlogsberichten. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.90, daarbuiten f 1.10. Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Gangepoorfsfraaf C 2o9, GOES, Tel. interc.: Directie no. 33. Redactie no. 97. Reelameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 berekend. Dienstaanbiedingen 6 regels voor 25 Ct. contant. 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. gulden bij verlies van een hand, voet of oog; 100 gulden bij verlies van een duim; gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. ui. Van de politieke partijen, die met de Katholieke staatspartij de coalitie vormen, vraagt de Antirevolutionaire, als hebben de de oudste brieven, het eerst de aan dacht. De naam „Antirevolutionaire" partij schijnt op bet eerste gezicht iete vreemds. Een nadere kennismaking met 'hetgeen daarover in bet program van beginselen der partij wordt gezegd, zal ons do be- teekenis van dien naam verduidelijken. In artikel 1 van dat program lezen wij „De Antirevolutionaire richting vertegen woordigt voor zooveel ons land aangaat den grondtoon van ons volkskarakter, zoo als dat, door Oranje geleid, onder in vloed 'der Hervorming, omstreeks 1572 zijn stempel ontving." Aangezien nu, volgens den antirevolu tionairen gedachtengang, voornamelijk de Fransche Revolutie van 1789 zich princi pieel vijandig toonde aan den Neder- landsch Caivinistischen geest, is herstel van datgene wat door de revolutie van '89 aan de doorwerking van dien ouden nationalen en godsdienstigen geest is te niet gedaan, het doel der antirevolutio naire staatkunde. Dr. Kuyper zegt dan ook in zijn verklaring van het antirevolutionair program: „Innerlijk vertoont zich de Anti revolutionaire partij als een politieke par tij, die zich aansluit aan de Calvinistische beweging van 1572. Uitwendig vertoont zij zich aan ons als de tegenstandster van het grondbeginsel van de Fransche revolutie en dat is de eenige reden waar om zij zich antirevolutionair noemt." 'Uit het eerste deel dezer verklaring, n.l. dat de Antirevolutionaire partij zich aan sluit aan de Calvinistische beweging van 1572, volgt feitelijk, dat de anti's zich te weer stellen tegen den geest van het Katholicisme. En werkelijk, de ultra-Cal vinisten in ons land, die zoo goed als allen tot de Antirevolutionaire partij be- hooren, laten niet af, met hun aanvoer der, dr. Kuyper, de Roomsch Katholieke belijdenis in hunne geschriften „de Heraut" b.v. aan te vallen met die hardnekkigheid, welke de volgelingen van den Geneefschen reformator immer ken merkte. Er dient echter aanstonds bijgevoegd, dat die strijdlustige tegenstand zich enkel op dogmatisch gebied openbaart. Bij alle verschil van belijdenis gevoelen de Anti revolutionairen zich één met de Roomsch Katholieken in de erkenning, dat een chris telijke geest de regeering en wetgeving des lands moet doorademen. Ook het enghartig begrip van een herstel van het Calvi nisme als staatsgodsdienst, gelijk dat in ons land was vóór 1789, is den Antirevo lutionairen vreemd. Dr. Kuyper zelf ver zekert: „de Antirevolutionaire partij wil geenszins aan de Gereformeerde Kerken haar officieel karakter (van staatskerk) hergeven". Want zegt hij' verder, „in de Fransche Revolutie, die een einde ge maakt heeft aan een in veel opzichten verouderden toestand, moet men het recht vaardig oordeel Gods zien over zooveel schandelijk machtsmisbruik." Zooals wij reeds hierboven aanstipten, behaoren de Gereformeerden, de ultra- Calvinisten, hoofdzakelijk tot de Antire volutionaire partij. Toch is, theoretisch althans, die partij niet aan eenige kerk gebonden, noch treedt zij; op als verdedig ster van een bepaalde confessie. Zij1 wil alleen een Calvinistische staat kunde voeren1). Het woord „Calvinis tisch" heeft hier dus meer een historische beteekenis. Dat deze theorie ook door de praktijk wordt bevestigd, leert ons het voorbeeld van verschillende Antirevolu tionairen, die, kerkelijk, niet tot de Gere formeerde Kerk van dr. Kuyper behooren, 1) Art. 3 van het Antirevolutionair program j zegt„Op staatkundig gebied belijdt de partij de eeuwige beginselen van het Woord Gods, zoo evenwel dat het staatsgezag noch rechtstreeks I noch door de uitspraak van eenig kerk (wjj spatieeren Red.) maar alleen i de concientie der overheidspersonen aan de o dinantie Gods is gebonden". zooals het Kamerlid Van der Voort van Zijp, wijlen oud-minister Talma enz. Alvorens de omschrijving van het Anti revolutionaire beginsel en de theoretische uiteenzetting van het partijbegrip te be ëindigen, dient er op gewezen, dat de Antirevolutionairen, die zich kanten tegen de Revolutie, streng gesproken, hun ont staan aan een revolutie danken. Immers, de beweging van 1572, waarop zij zich beroepen de vestiging van het Calvi nisme in de Nederlanden wortelt in een revolutionaire daad: den opstand tegen het wettig gezag van den koning van. Spanje in deze landen, dat niet in 1581 bij de z.g. afzwering maar eerst in 1598, bij 'skonings dood, een einde nam. Doch wij schrijven geen geschiedenis en moeten zorgen niet te ver van ons onder- werp af te dwalen. Zien wij liever wie de Antirevolutionaire partij in ons land stichtten, aankweekten en tot bloei brach ten. De stichter was Groen van Prinsterer (18011876), een merkwaardig man, die zijn vele en veelzijdige talenten ten dienste Stelde der partij, die hij in het leven had geroepen en met het woord zoowel als met de pen 'de door hem voorgestane beginselen propageerde. Toch was de partij in den aanvang zon der beteekenis en men noemde Groen dan ook „den veldheer zonder leger". Ook was er in Groen's dagen nog aller minst sprake van samenwerking tusschen de Anti's en de Katholieken. Veeleer stond Groen van Prinsterer vrij; vijandig tegen over zijn Roomschc landgenooten, die hij het liefst ergens in het zuiden van ons land onder een apart bestuur zag bijeen gebracht. De man, die de Antirevolutionaire partij zou opvoeren tot zulk een hoogte, dat zij meer dau eens regeeringspartij werd, be gon - zijn loopbaan als eenvoudig dorps predikant te Beesd in Gelderland, om het te brengen tot minister-president, tot mi nister van staat. Dr. Abraham 'Kuyper, is als dr. Sehaep- man, wellicht meer dan deze, een politieke kolossus, een volksleider, een redenaar vau den eersten rang. Een man met een breeden gezichtskring, een forschen wil, een onverwoestbare werkkracht, die nu nog, in zijn hoogen leeftijd, doet denkeni aan die honderdjarige eiken, trotsch hun kruinen verheffend boven het hen om ringend geboomte, stormen en bliksem flitsen tartend. Een man van het hout, waaruit men heerschers en veroveraars snijdt, zoowel op stoffelijk gebied als in het rijk des geestes. Hij werd de hernieu- wer der Nederlandsche Protestantsche Kerk, haar hoofd en haar theoloog; hij schonk zijn geestverwanten een Vrije Uni versiteit, waarvan hij de eerste rector magnificus was. Zoowel in als buiten het parlement van 18741875 was hfj Tweede Kamerlid voor Gouda en keerde eerst in 1893 in de Kamer terug om in 1901 minister te worden arbeidde hij onverpoosd en met geniale vaardigheid aan de verwezenlijking der Antirevolutio naire politiek en aan de consolideering zijner partij. Reusachtig was zijn arbeid voor de triumf van het bijzonder christe lijk onderwijs, waarbij de Roomsch Katho Heken hem in trouwe kameraadschap ter zijde stonden. Hij, hoe vurig Calvinist ook, begreep dat, waar de huidige poli tieke strijd vooral gaat tegen de ont kerstening der maatschappij', waarin meer en meer paganistische factoren zich op doen, samenwerking moest gezocht wor den met hen, die op> staatkundig terrein Gods soevereiniteit als uitgangspunt ne men van hun politieke inzichten. Daar om zocht en vond hij, steun bij Dr. Schaep- man en door dezen bij de Roomsch Katho lieken en thans mag geconstateerd worden, dat de verhouding tusschen de Anti's en de Roomschcn als politieke bondgenooten zeer hartelijk is. Het politiek program, dat dr. Kuype: aan zijn partij gaf, is blijkbaar ingericht op een bondgenootschap met andere chris telijke politieke fracties, met name ook met de Roomsch Katholieken. Wie het doorleest, zal bemerken, dat het zich gun stig onderscheidt door de afwezigheid van bekrompen of sectarische ideeën en er zich hoofdzakelijk toe bepaalt die beginse len vast te stellen en nader te omschrijven, die zich boven alle discussie verheffen en aan de verschillende christelijke staat kundige richtingen gemeen zijn. Wat bij den eersten aanblik der Anti revolutionaire partij treft, is haar voor- beeldige tucht, gevolg van een streng door gevoerde inwendige organisatie, die tege lijk zacht en krachtig is en trapsgewijze van het Céntraal-Comité uit, langs de verschillende provinciale comité's en dis trictsvergaderingen tot in de plaatselijke kiesvereenigingen den band der partij- eenheid weet te bewaren. Deze machtige organisatie, die ons, Ka tholieken in groote lijnen althans, ten voorbeeld is geworden, verkrijgt haar be kroning door de algemeene vergadering van de afgevaardigden dér partij', die ge houden wordt op kritieke momenten en wanneer verkiezingen aanstaande zijn. Die vergadering, waarin Dr. Kuyper, de voor zitter van het centraal-comité, door zijn welsprekend woord bezieling weet te ge ven aan de gemeenschappelijke actie, is een soort monstering der partij, waarbij de aanwezigen worden aangezet tot een geestdriftig werken voor de goede zaak. Als men nu bedenkt, dat b.v. in 1905 op 13 April in de algemeene partijverga- dering te Utrecht 3900 afgevaardigden bij een waren, dan begrijpt men, dat van zoo'n bijeenkomst een enorme invloed ten goede uitgaat over geheel de partij. Ondanks allerlei tegenwerking zoowel van buiten als van binnen, ondanks den afval van Christen-democraten onder Staalman e-n van Christelijk-Historischen onder De Savornin Lohman, bleef de Anti revolutionaire staatspartij: zich krachtig ontwikkelen en is op den dag van heden een partij van groot prestige en mach tigen invloed in den lande, waarmede de politieke tegenstanders terdege reke ning hebben te houden. Tal van voortref felijke staatslieden, zoowel in de Kamer als achter de ministerstafel heeft zij' in de jongste decennia, sinds zij voor de eerste maal met de andere coalitiepartijen als regeeringspartij optrad, den lande ge schonken. Nog treurt het Christelijk Nederland bij het verseh gedolven graf van den anti revolutionairen staatsman, die na Kuyper het meest den naam zijner partij heeft doen schitteren, den voortreffelijken oud minister Talma. Wij sluiten deze schets der Antirevo lutionaire staatspartij met een aanhaling uit het interessante boek van den te Parijs wonenden maar met zijn oud vaderland nog meelevenden Paul Verschave, geti teld: „La Hollande politique; un parti eutholique en pays protestant", waarin hij dr. Kuyper aldus bij zijn lezers inleidt „Gelijk alle geesten van den eersten rang, heeft hij zijn vurige bewonderaars gehad en tevens zijn heftige bestrijders. Zijn tegenstanders noemen hem spot tend „den paus der Calvinisten" en waarlijk, daargelaten in hoeverre zijn godsdienstig hervormingswerk in den boezem der (protestantsche) volkskerk recht geeft hem alzoo te noemen, zijn voorkomen heeft iets ontzagwekkends, iets bisschoppelijks. Zijn Romeinsch ge laat, een weinig dik door de jaren, treft bij den eersten oogopslag door de scherpheid van trekken, den gekrom- den neus, het breede voorhoofd en het vuur, dat schittert in het levendig en doordringend oog. Zooals Dr. Schaep- man de redenaarslip had, zoo heeft Dr. Kuyper de heerscherslipen dit is een der merkwaardigste zijden van dit fosche en aantrekkende gelaat vau de zen protestantschen leeraar, altijd in strijd, voortreffelijk en geducht schrijver, meeslepend en gewild redenaar, met bekwaamheid en diepen blik in het staatkundige, dat deze zucht naar ge zag velca zeggen dezen geest van heerschzucht en dwingelandij niet weinig bijgedragen heeft tot den waren haat, die velen hem hebben toegedragen en toedragen. Want dat is juist het moeielijke, wanneer het betreft een ta lent dat aan het genie grenst, om te beoordeelen waar het natuurlijk over wicht eindigt en de overheersching be gint. 2) 2) Zie in de Nederl. vertaling, verschenen bij Kok, Kampen, bldz. 46 en 47. W.B. Wij hebben bovenstaand 3e ver volg van het artikel „Onze Bondgenooten", dat reeds geruimen tijd op plaatsing wacht te, heden een plaats ingeruimd, om het slot van het artikel: „R. K. Bijzonder onderwijs" in ons volgend nummer een plaats te geven. Red. Gevechten aan het Westerfront. PARIJS, 20 Aug. (R.O.) Hot fwoiul- communiqué meldt: Ten Noorden van de Somme namen de Franschen een krach tig versterkt bosch. .tusschen Guilliemiont1 en, Maurepas. Zij maakten veel materiaal buit. De Fransche batterijen waren ac tief op het heele Sommefront. De vijand beschoot hevig Fleury. LONDEN, 20 Aug. (R.O.) Generaal Haig melclt: De Engelscben namen een hoogte ten Zuid-Oosten van Thiepval en brach ten hun linie halverwege Ginchy vooruit naar den zoom van Guillemont. Zij na men 796 gevangenen. LONDEN, 20 Aug. (R.O.) Generaal Haig rapporteert: Gevechten met handbommeiii gisteravond op sommige punten tusschen de Ancre en de- Somme. De vijand deed echter geen ernstige poging om het ter-, rein terug te winnen, dat wij Vrijdag ver overden. BERLIJN, 20 Aug. (W.B.) Het groot- hoofdkwartier meldt: Ten Noorden van de Somme neemt de gevechtsactiviteit langzaam af. Bij Ovillers duurden de ge vechten van man tegen man nog tot den a,vond voort. Op zichzelf staande aanval len zijn ten Noord-Westen van Pozières en aan beide zijden .van heL Foiureaux- bosch afgeslagen. Volgens de tot nu toe ingekomen be richten hebben op 18 dezer minstens 8 Engelsche en 4 Fransche divisies aan de aanvallen deelgenomen. Rechts van de Maas herhaalde de vij and gisteravond zij;n aanvallen in dein sector Thiaumont-Fleury. Hij is in het dorp Floury opnieuw bin nengedrongen, voor het overige echter af geslagen. Vijandelijke patrouilles werden bij Fro- melles en ten Noord-Westen van Lieven teruggeslagen. Wij maakten bij Lentrey eenige gevangenen. Gevechten aan het Oosterfront. WEENEN, 20 Aug. (W. B.) Het staf- bericht meldt: Front aartshertog Karl: Op den Magur ten Westen van Moldawa, werden meer dere Aanvallen .afgeslagen. Dvitsche troe pen namen den berg Kreta in bezit. A.an hot Noord-Oostelijke engten van de Czorna-Hora "Wordt verder gestreden. Ten 'Noorden, van den Tartaren-pias mis lukten sterkere aanvallen van den vijand. Ten Zuiden van Hoïozanka vernietigde ons geschutvuur een oprukkende Russi sche kolonne. PETROGRADi, 20 Aug. (Westniki). Het avondcommuniqué van den staf ipelclt: Toestand onveranderd. Gevechten op het Zuiderfront. WEENEN, 20 Aug. (W. B.) Het staf- herieht meldtGeen bijzondere gebeur tenissen. Aan het Saloniklfront. Die Bulgaren hebben blijkbaar het Salo- niki-offensief der geallieerden niet afge wacht, doch de stad Fiorina gelegen Z.-O. van Monastir bezet eil zich hier- Welk weder zullen wij hebben? Verwachting tot den avond van 22 Aug.: Meest matige westelijke tot noordweste- iijken wind, tijdelijk opklarend, later waar schijnlijk weer regenbuien, met kans op on weer; weiuig verandering van temperatuur. mede een post verzekerd aan de N. W1. zóne van Ententegebied. Intusschen is ge;- neraal Cordoinnier op verzoek van Sar- raal te zijner beschikking gesteld om dei directe laanvoering der troepen op zich te nemen, terwijl Snrrail zelf de algemeenel operaties leiden zal. Die operaties zullejni op de eerste plaats ten doel Rebben de. bevrijding van .Servisch-Macedonië, waar koning Peter dan voorloopig het Servi sche hestuur zal inrichten. De Bulgaren zullen nu blijkbaar trachten den opïnarscjh der geallieerden naar Servisch-Macedonië tegen te houden. Vandaar de bezetting van Fiorina. Hindenburg en de Hongaren. Men meldde dezer [dagen aan „Da Te legraaf": ,Be „Times"-oorrespondent ite Boedapest verneemt, dat tijdens de de batten in de Hongaaxscbe Kamer de af gevaardigde Polonyi de rqgeering ver weet, dat zij toe had gelaten, dat het volle gezag overl het Homgaarsche fegefl Werd toevertrouwd aan von Hindenburg, di© eau buïger van een vreemden staat is en geen eed tegenover 'den Hongaar sche staat heeft afgelegd. Hij isl dus vol gens de Grondwet niet gerechtigd het be vel te voeren over de Hongaren. Het ge heel© Huis juichte Polonyi toe bij zijin vlijmscherpe dritiek over de Oostenrijk- sche generaals. Zelfs de leden van de meerderheid betreurden het, dat er mtet het ontslaan van generaals te lang ge wacht was. Bestraffing der Duitschers. PARIJS, 20 Aug. (Havas). In het „Pe tit Journal" betuigt Pichon, de vroegere minister van buitenlandsche zaken, zijn volledige instemming met het idee om de bestraffing te vorderen voor alle mis daden, door de Duitschers in dezen.oor log gepleegd. Duitschc onderzeeërsactie. BERLIJN. De chef van den admiraal staf der marine meldt: Door onze U- booten werden op 19 dezer in de wateren aan de Engelsche Oostkust een vijandelijke kleine kruiser en een torpedojager vernie tigd. Een andere kleine kruiser en een linieschip werden door torpedotreffers zwaar beschadigd. Een trein gederailleerd. KEULEN. (Officieel). Zondagmorgen ontspoorden op het station Keulen— Ehrenfeld vier wagens van een binnen komenden militairen trein. Twee militai ren werden zeer licht gewond. De mate- rieele schade is gering. Het verkeer werd niet gestoord. Een onderzoek is ingesteld. Görz. Na den val van Görz schreef een cor respondent van daar in de Oostenrijksche bladen Al is de- .strategische beteekenis van Görz niet groot geweest, zoo is de mo reel© voor beid© partijen van belang. Voor Italië, omdat het alles jer op ge zet had, om deze bloemenstad(de Weemschia handel krijgt zijn bloemen uit Görz), die nu ©en puinhoop geworden is, in handen te krijgen; voor de mo narchie, omdat haar soldaten de „be nauwd©'veste" als helden verdedigd had den, en bet zoo bitter was; die stad prijs te geven. Van den Podgora hing het lot van de stad 14 maanden af. Vroeger met kastanjes, beuken en eiken bekroond, was deze berg langzamerhand veranderd in ©en kale rots, yan allen plantengroei ontbloot, met trechtersin de omwoelde aarde. En langs den heu- veL ligt de brug ©ver 'de Isonzo, storm-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1916 | | pagina 1