De Groote Oorlog. .No. 98. Zaterdag 19 Augustus 1916 Twaalfde Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-JOEHSDAG- en VRIJOAGAVOHD. Het Roomsch-Katholiek Bijzonder Onderwijs. Losse Oorlogsberichten. BUITENLAND. BIHHEHLflHD. UIT ZE ELANP7 Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes ƒ0.90, daarbuiten 1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoorfstraaf C 2o9> GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjja. Advertentiën van 15 regels 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 6 regels voor 25 Ct. it contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekerings voor waarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering gulden bij verhes van een hand, voet of oog; gulden bij verlies van een duim; 60 gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. Over dit gewichtig onderwerp sprak mr. dr. Ch. Raaymakers S.J. op den Katho liekendag te Roosendaal als volgt: Het liberalisme heeft steeds aan de ge- loovigen de vrijheid onthouden om scholen op te richten naar eigen keus. Gelukkig vorderen wij op dit gebied, doch nog steeds geniet de openbare school een sterke bevoorrechting. Spreker zal deze twee -vragen beantwoorden: lo. Waarom verlangen wij, katholieken, bijzonder onderwijs 2o. Waarom, willen onze tegenstanders ons die niet toestaan en ons een school opdringen, die wij' verfoeien? Het antwoord op- de eerste vraag ligt voor de hand. Het eenig absoluut nood zakelijke is het doel te bereiken waarvoor we door God geschapen zijn. Aan het godsdienstig leven moet al 't andere on dergeschikt zijn. Daarom moet het onder wijs op de eerste plaats dienstbaar ge maakt worden aan de godsdienstige vor ming der kinderen. Wat baat het den mensch, of hij de geheele wereld wint, als hij schade lijdt aan zijne ziel 1 Wat baat het, of onze kinderen geleerde bollen worden, sterk in alle mogelijke wetenschappen, maar zwak in hun geloof! Wat baat het of ze schitteren in de wereld en schatten gelds verzamelen, als hun arme onsterfe lijke ziel in duister verkeert en honger lijdt Maar één ding is noodzakelijk, en dat is, dat zij God dienende hun eeuwige zaligheid bewerken. En dat nu is voor een groot gedeelte afhankelijk van het onderwijs dat zij ontvangen in hun jeugd. Dag in, dag uit, jaren achtereen oefent de onderwijzer invloed uit op het kind, dat aan zijn zorgen wordt toevertrouwd, niet alleen door zijn woorden, maar ook en meer misschien nog door zijn daden, zijn wijze van doen, zijn optre den, zijn heele persoonlijkheid. Een enkele uitdrukking op het gelaat, een spottende glimlach, een schouderophalen is dikwijls genoeg om een indruk te weeg te bren gen, die blijvend is. Kinderoogen zien zoo scherp en de eerste indrukken zijn zoo diep! Indien het dagelijksch lezen van een courant van een bepaalde rich ting niet zonder uitwerking blijft op de denkwijze van iemand op rijperen leef tijd, hoeveel meer zal dan het dagelijksch onderwijs, jaren lang voortgezet, het den ken en oordeelen van jeugdige kinderen beïnvloeden! Argeloos en onschuldig neemt het kind in blind vertrouwen aan ai wat de onderwijzer hem zegt; het oordeelt zooals hij, keurt af wat hij be rispelijk noemt, vindt mooi en goed al wat hij prijst. En al mogen dan later misschien door tegenovergestelde invloe den en ruimere levenservaring die eerste indrukken verminderen in scherpte en diepte, geheel weggewischt worden zij nooit. Vooral indien na het lager onderwijs geen ander onderwijs meer volgt, gelijk het geval is met zoo vele kinderen des volks, die van de school naar de fabriek of werkplaats gaan, of ook wanneer op het lager onderwijs nog middelbaar of voorbereidend hooger onderwijs volgt in dezelfde richting, tot een leeftijd van 17, 18, 19 jaar, in beide gevallen is de invloed der school bijna beslissend voor het latere denken en handelen zoo wel op godsdienstig, als op maatschap pelijk gebied. En zouden we dan die school, dat krachtige middel om godsdienstovertui ging en godsdienstzin bij onze kinderen aan te kwqpken en te versterken of lang zaam maar zeker te verzwakken en te ondermjjnen, zouden we dat krachtige middel prjjsgeven aan onze tegenstan ders? en dat in een tijd, nu meer dan ooit twijfelzucht en ongeloof de atmos- pheer, waarin wij leven, besmetten en vergiftigen? Neen, dat nooit. God vóór aJJes^ ook op d.6 school. Wjj willen geen school waar Gods naam niet genoemd mag worden als ware dat iets, waarvan men in fatsoenlijk gezel schap niet spreekt. Het heilig geloof moet eerst diepe wor tels schieten, in de harten der kinderen, zoo diep en zoo vast dat niets in staat,' is die wortels uit te rukken. Wij wenschen mannen, die niet alleen in de beste, maar ook en vooral in de slechtste oogenblikken des levens zich zeker weten van de eeuwige wijsheid en liefde; niet enkel in die mystieke voor bijgaande stonden, wanneer wij Gods on middellijke nabijheid voelen, maar vooral wanneer de verleiding wenkt. Ook dan moet het geloof stand houden. Maar dat onwrikbare geloof, dat stand houdt, ook iu de slechtste oogenblikken des levens, is niet de vrucht der neu trale, godsdienstlooze school, maai' alleen van R. K. Bijzonder Onderwijs, dat van den godsdienst geheel doortrokken is. „Het rijk der hemelen is gelijk aan een zuurdeeg, dat een vrouw nam en mengde onder drie maten meel, totdat het geheel was gezuurd." Zoo moet, naar Christus' wil de Kerk met haar leer en haar genademiddelen het geheele leven van den mensch en de geheele maat schappij en dus ook geheel het onderwijs doordringen. En daarom weg met de school, waar God wordt uitgeschakeld als een factor zonder beteelcenis; weg met de schooi, waar Gods heilige Naam niet mag ge noemd, als ware God een van die dingen, waarover iemand in fatsoenlijk gezelschap niet spreekt; weg met de school, waar niet geleerd wordt den gever van alle goed te danken en te beminnen, niet ge leerd wordt te bidden tot onzen eenigen Middelaar Christus en zijn heilige moeder Maria; weg met de school waar alles geleerd wordt, behalve het meest nood zakelijke, God en zijn heilige wet. Zelfs al was het doel der school uit sluitend het bijbrengen van kennis, dan nog moest de kennis van God als het meest belangrijk op den voorgrond staan. Doch de hemel behoede ons voor scholen waar alleen kennis wordt aangebracht. Zij voeren tot verstandelijke overvoeding. De vorming van hart en jvil moet evenzeer hoofddoel zijn. De geest der kinderen is geen vat, dat volgepompt moet worden, doch eene teere plant, die groeien moet en gevoed moet worden met het levenssap van den goddelijken wijnstok: Christus. (Slot volgt.) Fransche successen. Het Parijsche avondcommunicpié van 16 Augustus meldt: Aan het Somme-front deden wij heden middag na een hevige artillerievoorbe- reiding aanvallen, waarbij wij belangrijke terreinwinst behaalden. Ten noorden van Maurepas veroverden wij in samenwer king met de Engelsche troepen een ge heele linie Duitsche loopgraven over een front van ongeveer 1500 meter en be reikten wij op enkele plaatsen den weg van Guillemont naar Maurepas. Ten zuiden van Maurepas werden alle vijandelijke stellingen ten oosten van den weg MaurepasClery sur Somme over een front van 2 K.M. en een diepte van 3 tot 500 meter na een "hevig gevecht, waarbij de vijand zware verliezen leed, door onze infanterie bezet. Talrijke krijgs gevangenen vielen daarbij in onze han den. Ten zuiden van de Somme veroverden onze troepen een krachtig versterkt com plex Duitsche loopgraven over een lengte van ongeveer 1200 meter tot zuidelijk van Belloy-en-Sauterre. Wij maakten on geveer 60 man krijgsgevangen. De ondergang van de „Leonardo da Vinei". Volgens een bericht uit Turijn aan het „Petit Journal", dat Duitsche bla den zich uit Zwitserland laten seinen, heeft een hooge persoonlijkheid uit ma rinekringen, die uit Tarente is terugge keerd het verlies van den superdread- nought „Leonardo da Vinei" bevestigd. Dit verlies is echter niet aan een vij andelijk optreden te wijten. De „Leonardo da vinei", die een be manning van 1200 man aan boord had, lag in de Mare Riccolo voor anker, om geven door talrijke oorlogsvaartuigen, waaronder een Eiigelsch pantsersclnp, toen tegen half 12 uur 's nachts van den Augustus in de keuken van het schip brand uitbrak, die aanstonds groote uitbreiding aannam en naar de overige scheepsvertrekken oversloeg. De commandant liet onmiddellijk de munitiekamers onder water zetten en poogde liet schip nabij de kunst aan den grond te zetten. Tengevolge van een ontploffing kreeg het schip achterslagzij en kantelde. Een groot deel der bemanning viel te water. Ongeveer 300 man, waaron der verscheidene officieren, verdrouken. Men hoopt het schip later vlot te kun nen maken. (Maasbode.) Vlieger-aanval op Venetië. WEENEN, 17 Aug. (W. BHet staf- comuniqué meldt Als antwoord op den vijandelijken vlieger-aanval op Triest viel een onzer eskaders in den nacht van 16 dezer Venetië aan. Het station, de stations- loodsen, het arsenaal, verschillende mili taire punten werden rijkelijk met zware en lichie brandbommen bestrooid. De vliegers hadden veie voltreffers. In de stationsloodsen werd een groote brand waargenomen. Een tweede eskader deed een succes- volleii aanval op lunenholën, de batterij van Gradisco, aan de beneden lsonzo en de militaire punten van Monlalcone. Ondanks de zeer lievige beschieting zijn alle vliegers ongedeerd teruggekeerd. De bult der Russen. Uit Petersburg wordt gemeld Volgens liet thans definitief vastge stelde cijfer bedraagt de buit der troepen van generaal Broessiloff van 4 Juni tot 13 Augustus, gedurende de operaties, die ten doel hadden de Oostemijksch- Duitsche winteriinie van de Pripjet tot de Oostgrens van Roemenië te nemen: gevangen genomen officieren 2384, 107.225 soldaten, verder 147 kanonnen, 459 mitrailleuses, 146 bommen- en mijn- werpers en andere voorwerpen. De troepen van generaal Kalidine en van generaal Letchitsky namen 2139 offi cieren, 100578 man, 127 kanonnen, 424 mitrailleuses, 44 bommenwerpers, meer dan 35 caissons. De troepen van generaal Saharof 1967 officieren, 87248 manschappen, 76 kanon nen, 232 mitrailleuses, 119 bommenwer pers, 128 caissons. D. troepen van generaal Stcherbatclioff namen 1267 officieren, 55794 man, 55 kanonneD, 211 mitrailleuses, 29 bommen werpers en veel munitiewagens. Totaal 7757 officieren, 350845 man, 405 kanonnen, 1326 mitrailleuses, 338 bom men- en mijnwerpers on 292 caissons. Bovendien werden genomen talrijke ge weren, 30 wersten verplaatsbare smalle spoorlijn, telefoon-materiaal, verscheidene artillerie munitie depots en genie-mate riaal. De opvolger van Koeropatkin, den Russischen bevelhebber, die, zooals men weet, van zijn commando over het Noordelijke Russische leger ontheven en naar Midden-Azië (Tuerkestan) verplaatst werd, is, volgens de Zwitsersehe bladen, de meermalen genoemde en tot dusverre onder Broesilof werkzame generaal Evert of Ewcrt. Een kranig stukje. De Engelsche couranten maken mel ding van een kranig stukje, bedreven door zekeren korperaal J. H Smith van het Middlesex-regiment. De lont van een bom was aan het smeulen gegaan en elk oogenblik kon het projectiel ontploffen, hetgeen voor verscheiden personen nood lottig had kunnen worden. De bom sprong dan ook, en Smith kreeg ongeveer hon derd wonden aan de beenen, gelukkig geen van alle ernstig. Hij had, toen hij het gevaar zag aankomen, de bom ge grepen, en was er mee weggeloopen, met zijn lichaam zijn kameraden dekkend. Keizer Wilhelm in den Oom te Keulen. Den 15en Augustus bracht de Duitsche keizer, in gezelschap van verscheidene officieren, een bezoek aan Keulen en be gaf zich wederom evenals 'n paar weken geleden naar den dom. Z. M. werd daar ontvangen door den hoogw. heer dom-vicaris Dril te, en bezichtigde het priesterkoor alsmede de schatkamer. Voor het westelijk portaal van den dom had zich een groote menigte verzameld Ter-i einde echter een ovatie te vermij den, verliet de keizer door e< n kleine deur in de schatkamer, het Godshuis en begaf zich vandaar naar den trein, die hem naar het Oostelijk front zou brengen. K 4» K I. A O Als buitengewoon Engelsch gezant bij den Heiligen Stoel is graaf do Salis be- lnoemd:, ter vervanging 'v,an sin Henry Ho ward. AIHEUIHA Drie nstpiicht in Canada. OTTOWA, 16 Aug. De regeering beeft lesloten een recruteeringssysteem1 in te vi leren voo-r alle mannen, die voor den militairen dienst geschikt zijin. Die re- -georing zal Voor elk district „recrutee- ringscomjmissiarissen benoemen. Die dreigende spoorwegsta king in de Ver. Staten. WASHINGTON, 16 Aug. President Wil son heeft een volledige regeling inzake het spoorwegconflict ogemaakt, waarin wordt voorgesteld over te gaan tot invoep ring van den achturigen werkdag, gerei- gelde betaling van overwerk en onderzoek Van andere kwesties. Oost en rij kHongarije. Heden, 18 Augustus, is Keizer Frans Jozef 86 jaar geworden. Sinds 1848 bestuurt hij de 'DionauiniOinarchi©, d. w z. gedurende 68 jaar. KISLAHO Men verwacht binnenkort de indiening van een wetsontwerp tot verplicht lager onderwijs voor het gansche Czarenrijk. Onze visschers in Engeland. Uit Grangemouth in Schotland, hebben eenige Katwijksche visschers, die daar ge interneend z'ijh, aan hu:n -familie in Kat wijk brieven geschreven, welke- door een ingezetene van deze visschersplaats wel willend aap jhet ,„N. v. d. II." ter inzagie verstrekt weïden. Onze visscheisi jheWbfen bet daar lang niet naar hun zin, zooals uit hun brie ven aan vrouw en kinderen blijkt. Zij mogen niet aam den wal vertoeven, zij mogen zelfs .geen victualiën inslaan en krijgen steeds hetzelfde rantsoen. Bij het lezen van die brieven komt men tot de conclusie, dat onze Katwijkers liever in i'uw en zw'aa,r weder in open zee zijn, dan in Engeland in een veilige haven, waar zij- naar familie -en vaderland ver langen. Schipper Jan Plug, van de „IJ. Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 19 Aug.: Zwakke tot matigen wind, uit westelijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt; weinig of geen regen in het westen, in het oosten meer kans op regen of onweer. Aanvanke lijk iets koeler. M. 295", schrijft o.a. hot volgende uit Grangemouth, dato 9 Augustus „Wij hebben eerst 17 dagen in Leith gelegen en toep zijn wij versleept naat hier, maar het is overal niets gedaan hoor. Wiji liggen hier met z'n 21 vaar tuigen, maar wij mjogen Iden wal nieti. op, alleen op1 iden kapt staan, meer niet. Als je wat noodig hebt, dan halen, de soldaten het voor je. ITet is een zuinige boel aan boord. Het is vandaag al negen we ken en je begrijpt wel, dat het hier dun gaat worden; geen suiker meer, alles id op. Het is iederen dag boonensoep. Wijl verdienen geen cent en dan zitten wij hier ,met die kostelijke 18 last haring; die gaat ook hard achteruit. Wij zouden net nog een nachtje visscfien toen wij opgepakt werden. Als het nog een itlag of acht is^ zeg je vooruit, maar het is vandaag al drie weken, en wie weet hoe lang Weet wel, dat ik zoo mager als een konijn zal zijn, als ik thuis kom". Post aangehouden. Die stoomschepen „Amsteldijk" en „Maartensdijk", van New-York onderweg naar Rotterdam, hebben de post te Kirk wall moeten lossen; het stoomschip „Me- nado", op d© reis. van 'Batavia naar Rotterdam, heeft den 6dien dezer de mail te Falmouth moeten ontschepen. Schapenvleesch voor het leger. Te beginnen met 21 dezer zal aan allo onderdeelen van 'de landmacht gedurende 4 weken, eenmaal per week schapenvleesch moeten worden verstrekt. Het benoodigd© schapenvleesch 'ten be hoeve van de troepen, die uit de étappen- slachterijen van vleesch worden voor zien, moet uit die slachterijen worden ontvangen. De rapporten omtrent de ge houden proef worden eimete September ingewacht. („Avp.") Koninklijk bezoek aan het St. Wiliehrordus- gymnasium te Katwijk. Het welbekende gymnasium en college der E.E. Paters Jezuïeten te Katwijk aan den Rijn, waarvan o. a. de geleerde dr. R. van Oppenraay geruimen tijd directeur was, had heden de hooge eer bezocht te worden door II. M. de Koningin. De huidige directeur, pater Jhr. van Bön- ninghausen leidde de vorstin rond. Prins Hendrik is van zijn reis naar Zwitserland teruggekeerd en te Katwijk aan Zee gearriveerd. De gewonden van de „Koningin Wilhelmina". De stoker Balleur uit Middelburg,' een der gewonden van de ramp der mailboot „Koningin Wilhelmina' 'op 31 Juli, heeft genezen het St. Joseph ziekenhuis te Vlissingen verlaten. De andere gewon den bevinden zich nog in het zieken huis, maar beginnen ook langzamerhand te beteren. (Men zie verder onder Middelburg in_ dit nummer. Red.) Goes. In de eerste helft van Augus tus zijn in deze gemeente ingeko men: J. Wouterse, wed. J. Kambier, zonder beroep, uit Middelburg, Oostsingel 252; K. van Beveren, schippersknecht, Brou wershaven, aan boord Ossewaarde en Dekker; G. Brans, timmermansknecht, Wamel. Beestenmarkt 205; M. Bi. Schip per, klerk, Zalt-Bommel, Wijngaardstr,

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1916 | | pagina 1