ENS Jr., BRA" ANE oveitrefbaar. Ir in Effecten. ie Zaaiwikken egen 10! H J E ff voet 1 I 11 I van een 9^ 9 een Êf De Groote Oorlog. amma. 1ERSEKE. RUK) Dinsdag 15 Augustus 1916. Twaalfde Jaargang. rheekbank rdenbroodfabriek BREDA. IS wederom te GOES met rvoorstelling. ial, Hoek Mgrkt, Mi feopend: voorm. tot 5 uur nam. voorin- tot 1 uur nam. TING. ren. «sparing geven No. 96. (aschmachines. Ipril 18, Goes. 1100 ten kantore d®r en. irectie, C. VAN PER MINNE- Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIIOAGAVOND. Maria-ten Hemelopneming. Losse Oorlogsberichten. Welk weder zullen wij hebben? oog zijn, ons bekend OD, landen zijn. Eikenhout, Kerkbanken, Schoolbanken enz enz. acten: „Het Kind uit het aanvallige Actrice „Oorrit J de dolvermakelijke „Ham" lomede de verdere attractie's L 1UJ lag bij U M 4-1E R tlo., Irkrijgbaar en in werking zien in het Filiaal Abonnementsprijs-p. 3 maanden voor Goes ƒ0.90, daarbuiten/1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Adverteatiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Ganzepoorfsfraaf C 209, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 J< bereikend. Dienstaanbiedingen 6 regels voor 26 Ct. h contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de S6B A gulden bij verlies van beide SBB gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de jl L I I H I banden, voeten of oogen. 1 I verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, 1 ^9I fl I Voorts bij ongeneeselijke I 9 hand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: I verstandsverbijstering; of oog; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Aigemeene Verzekerings-Bank I gUlden bi'' 1 Jpl gulden bij J| gulden bij A MS jfl I verlies van een jl 9 11 I verlies I I verlies van 9 I of oog; I LJI duim; wijsvinger; gulden bij verlies van eiken anderen vinger. te Schiedam. (15 Augustus). Dit is de hoogste feestdag der lieve Vrouw. Dit is de zegevierende "ingang der Moeder G.ods en Koningin, des hemels in het paleis van eeuwige vreugde, door do almachtige, oneindige verdiensten van haar Goddelijke Zpon gebouwd voor de nakomelingen van Adam, vpor de ver losten door zijn H. Bloed. En, 0|0k Maria, de heiligste, reinste vrouw, het verhevenste, schoonste schep sel was een kind van Adam en Eva, doch deelde niet in de schuld der eer ste ouders. Op haar smette de erfzonde niet vanaf het eerste oogenbli'k des le vens, gelijk op ons allen, die kinderen van gramschap waren in den beginne, want opk zij werd verlost door de ver diensten van haren Goddelyken Zoon, door diens lijden en dood, wijl zij behoed werd, bewaard door een bijzondere gunst Gods voor de prfzonde en haar droevige gevolgen. En toen Jezus ten hemel was opge klommen, daar een plaats was gaan be reiden voor zijn getrouwen, bleef Maria achter. Wat was de wereld haar eenzaam I .Wat een land ,yan tranen, altijd waron hare gedachten bij haren God en Zpon. Hoe verlangde ze ontbonden te worden en je zijn met Christus. Hoe brak 'de vlam van brandende liefdesmart dqor haar zuivere teere leven heen en verteerdia het langzaam aan. W,ant al behoefde zij niet te sterven, gelijk ieder Adam's kind, uit straf, als een gevolg der erfzonde, toch wilde zij gelijkvormig wezen aan den oneindig-heiiigen God, haar Zoon, die alle ellenden der menschen had ge dragen en ook d.en dood verduurd, om de zijnen van den zonde te bevrijden. In een steeds sterker groeienden brand van liefde vloog hare hemel-reine ziel naar haren God en Schepper en Zpon. Doch niet lang bleef haar heilig, rein, schuldeloos lichaam op aarde. Zou dat edele tabernakel Gods tot stof vergaan? Neen, dat zou God niet toelaten. Een stoet van Engelen daalde op aarde neder en door Gods almacht werd zijn heilige Moeder met lichaam en ziel ten hemel opgenomen, lang, heel lang voor de aigemeene verrijzenis. Als een vorstin werd ze begroet door de hemelingen en. God plaatste haar op den schoonsten troon voor een. schepsel beslejnd, hoog boven alle Engelen en, Heiligen. Zoo zetelt ze nu aan de rech terhand van haar Goddelijk Kind, mach tig door haar moederbede bij het Heilig Hart van Jezus. En terwijl alles het drie werf heilig zingt in aanbidding voor den troon van het Lam, looft en prijst ook heel de hemel haar als de schoonst© der vrouwen, de allerreinste Maagd, de verhevenste vorstin. Moge ook Maria over ons heerschen, opdat God wone en blijve in onze zielen I Moge zij voor ons hare machtige voor spraak bij God gebruiken, opdat wij eens met ziel en lichaam opgaan tot God. Maria's hemelvaart is voor ons een bemoediging, een hoop, een troost. P. Q. (Zondagsbl. van het Kath. Huisgezin.) De toestand. Stanislau door de Oostenrijkers ont ruimd. Dit is een succes van beteekenis voor de Russen. Stanislau vormt met Kowel en Barano- witsji een der belangrijkste spoorweg kruispunten en had tot dusverre een sterk Oostenrijksch garnizoen. Toen de Cen trale troepen op 9 Juni 1915, onder bevel van Von Linsingen, de Russen uit Stanis lau Verjoegen, werd van Duitsch-Oosten- rijksche zijde gewezen op de zeer groote beteekenis van dit centraalpunt voor den verderen opmarsch. Deze tegenslag, gevoegd bij de neder laag van de Isonzo maakt de positie van Oostenrijk-Hongarije niet zeer benijdens waardig. Verschillende generaals zijn van hun commando ontheven, maar of men daar mede het ongeluk der Oostenrijksch Hongaarsche wapenen kan bezweren, is een andere vraag. Tot dusverre schrijft „De Tijd" hadden de Oostenrijkers zich er aan gewend, op hun Italiaansche vijanden neer te zien met zekere minachting en zich, na den terugtocht der Rus sen van verleden jaar, veilig te achten aan de zijde hunner Duitsche bondge- nooten. Thans gaat dit niet langer. Zij moeten rekening houden met een zeer krachtigen aanvaller in Zuid en West, terwijl zij trachten in het Oosten de Russische legioenen zich van het lijf te houden. Zullen zij, zelfs met de hulp, welke hun bondgenooten hun op dit oogenblik bieden kunnen, daartoe op den duur in staat zijn De Russische stoom wals blijft met schrikwekkende kracht, hoe dikwijls ook met Titans-macht in zijn beweging tegengehouden, aanrollen. Van twee kanten tegelijk wordt Oostenrijk Hongarije bedreigd. Hoe verwoed de strijd bij Görz is geweest, blijkt uit de beschrij vingen daarover van de oorlogscorres pondenten der Weener bladen Zij be ginnen met erop te wijzen dat de Italianen gedurende een jaar tijd in meer dan vijf opeenvolgende offensieve bewegingen het OostenrijkschHongaarsche leger in zijn stellingen niet konden aantastenzij konden slechts tegen de Podgora hoogte doordringen, waarvan de Oostenrijkers in den laatsten tijd de kamlinie, delta lianen daarentegen de van den oever afgekeerde helling bezet hadden. Het bruggehoofd van Görz was van het begin af een goed mikpunt voor de Italianen. Verbitterd werd de strijd om Görz tijdens den derden en vijfden slag aan den Isonzo, toen de Italianen met krachtige artillerie beschieting den eenen infanterie-aanval na den anderen begonnen, die echter telkens mislukte. In November werden de Italiaansche brigades Re en Pavia letterlijk vernietigdde brug, die de eenige verbinding met Görz vormde, werd door de Italianen de „brug des doods" ge noemd. De verbittering, waarmede dag en nacht om het bruggehoofd werd ge streden, stelde aan de volharding en de dapperheid der verdedigers zware eischen. Doch in den laatsten tijd namen de aanvallen in hevigheid toe; de artillerie toonde een buitengewone actie. Van Zon dag op Maandag viel een gloeiende ijzer regen op het bruggehoofd. De Italiaansche artillerie schoot met kalibers van 10 tot 28 centimeter, en ook groot kaliber scheepsgeschut werd gebruikt. Geheel nieuwe houwitsers werden in stelling gebracht, waarvan de projectielen eerst in de laatste seconde te hooren waren, en die een ontzettende springwerking hadden. Den geheelen Maandag hielden de ver dedigers in dien vuurregen stand, en infanterie-aanvallen werden met bajonet en kolf afgeslagen. Toen begon de artil lerie als met hamers de stelling te ver nielen. Reeds lag de infanterie geheel zonder dekking. De betonwerken waren puinhoopen. Zandzakken hielpen niet meer. De telefoonverbinding tusschen het bruggehoofd en den stadscommandant was herhaaldelijk verbroken, en werd telkens hersteld. De commandant van het bruggehoofd wilde zijn stelling nog vast houden, toen zijn soldaten nog slechts in granaattrechters lagen. Toen kwam het bevel op den anderen oever terug te gaan. Over de houten Isonzo-brug marcheerden in den vroegen morgen de laatste verdedigers naar de stad. De pioniers verlieten het laatst de vernietigde stellingen. Eenige oogenblikken later vloog de brug met een doffen slag in de lucht. Uit een officieel verslag Van admiraal Jeliicoe van den zeeslag bjj Jutland waarin ook in een afzonderlijk hoofd stuk over de beteekenis van dat gevecht wordt gesproken nemen wjj de eindcon clusie over als bewijs van wat die slag in het oog der Engelschen beteekent. „Want dit, in één woord gezegd, was de uitslag van den slag. Wat de vijand gehoopt had te volbrengen, kunnen wij niet zeggen. Doch wat hij bedoeld mag hebben, onze macht ter zee vermocht hij niet te knotten, en hierop komt het werkelijk aan. Wij hebben vele onbe sliste slagen geleverd, maar weinige waarvan de strategische uitkomst zoo onbetwistbaar was, weinige ook, die ons vollediger bevrijdde van alle beducht heid voor hetgeen des vijands vloot zou kunnen verricliten. Naar zulke maatsta ven oordeelt de geschiedenis over over winning en nederlaag, en naar zulke maatstaven ook vereert het volk de na gedachtenis van lien, die de zegepraal voorbereiden en verwezenlijkten. De opinie van den dag zal altijd groote waarde hechten aan het vergelijken van de verliezen. Wie deze vergelijking maakt zal vinden, dat de slag bij Jutland niet onderdoet voor bijna al onze overwin- gen, waarvan geen enkele zonder offers werd verkregen. Stanislau ontruimd. Men zond ons Zaterdag volgend draad- bericht WEEN£N,ll Aug. (W.B.) Front aarts hertog KareiOnze troepen sloegen in de Karpatlien, ten Zuiden van Zubie, opnieuw krachtige aanvallen der Russen af. Ten N. O. van Stanislau entenZ.W. van Monasterzyska viel de vijand op nieuw met een overmacht aan. Hij be haalde wel eenige plaatselijke voordee- len, maar werd ten slotte na verwoeden strijd tot staan gebracht. De hier strij dende troepen hebben bijna de sectoren bereikt, die hun iu verband met de troe penverplaatsingen des vijands zijn aan gewezen. De Russen hebben De- iatyn en Tysmenica bezeten ook Stanislau hebben wij zon der strijd ontruimd. Succes der Franschen aan de Somme. PARIJS, 13 Augustus. (Havas.\ De dqj van gisteren, bracht een groot succes, lie Franschen slaagden erin de Duitschers van het geheele plateau van Maurepas te Verdrijven. Zij namen de derde linie van de uiterste Zuid-Olostelijke hellingen van hoogte 139 tot op 500 meter van de hoeve Monacu. Het resultaat bekroonde, het schitterend élan der Fransche infan terie ten volle, na een hevige artillerie voorbereiding. De positie was op 1 Juli reeds zeer sterk, maar zij: jWas sinds dien nog enorm versterkt door Italrijke mitrailleurs en groote troepen-contingenten. Het succes der Franschen ten Zuiden van CleryPéronne stelt hen in staat die Diuitsche flanken hij Combles en Guil- lemont 'te bedreigen. Het dorp Maurepas en het bosch zul len zeker spoedig; geheel in Fransch© han den yallen. Pie pogingen tot tegenaanvallen der Diuitschie'rs liepen overal op bloedi ge echecs ,uit. Op het front vian Verdlun deden de Fran schen dien vijand eveneens wijken. Ten zuidien v)an, de Somme zet de Fran- sche artillerie dis systematische Vernie. ling van het Duitsche versterkte punt op de boschrijke hoogten van het kasteel van Deniecourt voort. Deze operatie is noodzakelijk voor het succes der toekoms tige aanvallen. Succes der Engelschen. LONDEN, 13 Augustus. ,(R.O.) Het Btafcomömniqué meldt Ten N.-W. van Bazentin le Pelit won nen de Engelschen terrein in de rich ting v,an Martmpuïch. Ten N.-W. van Pozières zijn de Engel schen 400 yards over een front van een mijl verdier geavanceerd. Successen der Russen. Bij den bovenloop van de Sereth heb ben, de troepen v,an generaal {Saharoff 'hun succes verder ontwikkeld. Zij. wier pen den vijand, uit een reeks gemaakte stellingen en bereikten do dorpen-liniel Zuyjen-Oleieuwe-Bzovitza-Bialkofsche. De breuk in. het Strypa-front dwong den vij and tot ontruiming van zijn machtig ge organiseerde posities. Bij ^le achtervolging van den vijand hebben de dappere troepen van generaal Stsjerbatscheff de stad Jezierna- genomen. Door -het heele front verder naar hef Westen vooruit te brengen bereikten de troiepen den bovenloop van de Strypa van het dorp Plavutsja aan de Vielka toit aan Plotytschie, waar zij: den, Westelijken; oever (rechteroever) bereikten. Ten Zui den van Plotytschie bereikten wij de linie van hiot dorp Sloboda-Zlota-Uvsie. Wij nadieren de stad Padhajee en het dorp Holhocze. Onze troepen, die de beneden Koropiec overstaken achtervolgden den vijand en namen zijn pas versterkte positie op de hoogte tusschen de rivieren de Koropiec en de Zlofa Lipa. Successen der Italianen. ROME, 13 Aug. (Stefani). Het staf- communiqué meldt: Aan de beneden-Isonzo hebben onze on vermoeide troepen gisteren nieuwe schit terende successen behaald. In den sector van Monfalcone hebben zij na twee dagen verwoeden strijd de toppen van hoogte 121 en van den Debeti geno men. Meer naar het Noorden trokken zij het geheele dal door; zij hebben het gebied bezet tot op één kilometer ten Oosten van Oppaechialla. Ten Noorden van het Karst-plateau is de zeer sterke hoogte van Nadlocin (hoog te 212)' die door den vijand tot het uiterste verdedigd werd, bij een storm aanval door de infanterie van de 23ste divisie, veroverd. Wij1 namen daarbij 1565 gevangenen, waaronder 57 officieren. Wij veroverden 2 kanonnen van middelbaar kaliber en eenige mitrailleuses. In de zone der hoogten ten Oosten van Görz werd hoogte 174, ten Noorden van Tivoli genomen. Wij namen er 533 gevangenen en eenige mitrailleuses. Op de rest van het front zijn de ge wone acties afgeslagen. („Maasbode".) ROME, 11 Aug. (Ag. Stef.) Gisteren een nieuwe schitterende everwinning onzer wapenen. Met steeds grooter kracht den eergister begonnen aanval in den sector van den San Michele en San Mar- tino voortzettend, hebben de dappere troepen van het derde leger alle zeer sterke vijandelijke linies op den Karst, tusschen de Wippach en den Monte Cosich veroverd, De vijand trok zich in volslagen wanorde ten Dosten van het Wippach-dal terug, enkele sterke achter hoeden op den Dobeli en op hoogte 121, ten Oosten van Monfalcone, achterlatend. Onze troepen hebben Rubbia, San Mar- tino del Garso en de geheele hoogvlakte van Doberdo bezet en de linie van het Wippachdal tot den Orni Hrb bereikt. In het gebied ten Oosten van Görz stelt de vijand zich krachtig te weer op de sterk verschanste linie Monte San Ga- brieleMonte San Mauro. Onze troepen bereikten de westelijke hellingen van deze stellingen en de linie van de Ver- toibizbeek. Elders aan het front werden de gewone demonstratieve verrichtingen van den vijand overal afgeslagen. Het aantal gevangenen en de buit groeien nog steeds aan. ROME, 11 Aug. (Ag. Stef.) Het Oos- tenrijksche legerbericht zegt, dat in den nacht van 8 op 9 dezer watervliegtuigen bommen op Venetië wierpen met de bedoeling het station, den spoorweg en de militaire fabrieken en inrichtingen te treffen. In werkelijkheid beliepen deze slechts onbeduidende schadehet hevigst werd echter de kerk S. Maria Formosa getroffen, welke geheel werd vernield. Verwachting tot den avond van 15 Aug.: Meest matige zuidelijke tot westelijken wind, zwaarbewolkt met tijdelijke opklaring waarschijnlijk regen- of onweersbuien. Wei-' nig verandering van temperatuur. De Duitsche Keizer. BERLIJN, 12 Augustus, (W.B.) (Offi cieel). De keizer bezichtigde bij zijn te rugkeer naar het Westerfront de aan de Vlaamsche kust staande deelen van het veldleger alsmede de marine en begaf zich daarop naar het Sommegebied om de daar strijdende bevelhebbers en troe pen zijn erkentelijkheid te betuigen. Zijne Maiesteit begroette daarbij de juist de uit den strijd terugkeerende troepen. De Duitsche Rijkskanselier. WEENEN, 12 Augustus. (C.B.) De Duitsche rijkskanselier en staatssecre taris Von Jagow verlieten met den avond- trein van heden Weenen. Bij de bespreiring tusschen de leiders der buitenlandsche politiek van de beide mogendheden kon betreffende alle be handelde onderwerpen een volkomen overeenstemming vastgesteld worden. (Maasbode). De verwoesting van den oorlog. De buitengewone correspondent van de „Times" in het Engelsche hoofdkwar tier, die de streek ten zuiden van Thiepval bezocht, vond deze in een ontzettende verlatenheid. Er was niets meer over van de dorpen Ovillers en la Boisselle, dan een laag steenen, kalk en versplin terd of verkoold hout. Nergens viel meer iets te bespeuren, dat in uiterlijken vorm aan een huis herinnert. De voormalige Duitsche loopgraven zijn meerendeels met den grond gelijk gemaakt, sommige gedeelten waren op gevuld met puin. Het terrein in het rond was bezaaid met uitrustingsstukken, pa tronen, niet ontplofte granaten en bom men en allerhande rommel. Van de kerk is niets meer over dan een stuk van een muur, dicht bij twee graven. Hij vond er ook geweldig groote onderaardsche schuilholen, die eens 2000 Duitschers bevat hebben. Deze holen hebben zeer smalle uitgangen. Enkelen daarvan worden thans als massagraf gebruikt. In een van de holen vond men 80 Duitsche gesneuvelden. Een ander groot schuilhol was door de Duitschers ingericht als verbandplaats en bewonderenswaardig ingericht. Het was door een tunnel verbonden met de tram lijn boven den grond. Thans is dat alles weggevaagd of onder puin bedolven. De eenige levende wezens, die men in het rampzalige stadje vindt, zijn vliegen en ratten. Zelfs de vogels zijn deze plek der verstikking ontvlucht Het eens zoo vriendelijke, schoone landschap, is tot een woesternij geworden. Zelfs Pozières scheen zoo goed als met den grond gelijk gemaakt te zijn, en nog altijd doorploegen de granaten den ramp zaligen grond, waarvan de invallers zoo wel als de gebouwen worden weggevaagd. Tegenspraak. De „Tribuna" bevatte in een harer jongste nummers een bericht over een bezoek door pater Ledochowski, gene raal der Jezuïetenorde, aan keizer Wil helm gebracht, om te spreken over de opheffing Jezuïetenwet m Duitschland. De „Osservatore Romano" is gemach tigd te verklaren, dat het bericht in bovengenoemd blad gepubliceerd, van allen grond ontbloot is. („Maasbode".) De kinderen te Lourdee. De pelgrimstocht der Fransche kinde ren naar Lourdes zal den 20sten Augustus worden geopend. Dan zal Mgr. de Bis schop van Tarbes het smeekschrift der

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1916 | | pagina 1