e Winkel" c c (o e .2 "5 z OUWLANÖ Het Fruit, is. in: ï\ijs. iet Nagrasji ie mm De Groote Oorlog No. 9é. Donderdag 10 Augustus 1916. Twaalfde Jaargang. MIDDELBURG. n o o. 3 O JC Dienstbode. Follen Dekens tev dagen als nieuw Je Strijkinrichting „DE ZON" le Goes 0) Verschijnt eiken MAANDAG-,JVQENSOAG- en VNIIDAGAVOND N (0 8) O (0 2 'oorloopige Aankondiging. 25 H.A. 98 A. 85 c.A. in 7 H.A. 35 A. 30 c.A DIJKEN. Bij inschrijving te huur TE HUUR Te koop bij Inschrijving een nette Dienstbode. Aanbevelend, c Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.90, daarbuiten 1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. AdministratieGanzepoortstraaf C 2o9, GOES. Tel. interc.: Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prns. Advertentiën van 1regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. "O 1500 De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zjjn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering WK gulden bij J A JW gulden bij gulden bij A Wm a u I verlies van een I II I verlies B B 8 verlies van M 8 k fi hand, voet jl fl B B B van een B% fl fl een M I V w of oog; duim; wijsvinger; gulden bij verlies van eiken anderen vinger. ,Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. In September 1916 zullen te 'olphaartsdijk publiek worden irkocht Notaris PILAAï in twee perceelen de weiden in Koudorpe. Vóór 13 Augustus a s. worden inschi Idngsbriefjes ingewacht door den eigenai. STEKETEE te Baarland. L. OOSTHOEK, 's-Heerenhoek, groeiende aan de boomen in den boom gaard bij de „Mooie Staak" onder NI8S« Inlichtingen te bekomen en inschrijving^ billetten te bezorgen bij C. KOSTEN 's-Gravenpolder, vóór of op Zaterdaz Augustus 1916, vóór 's namiddags vi uur. De boomgaard is open op wetkü gen van 's morgens zeven tot 's avon zeven uur. Mevrouw JANSSEN, Groote Goes, (klein gezin, wasch buiten^1 vraagt tegen November een nette Mevrouw ERMERINS te kerke vraagt wegens huwelijk der teg woordige tegen November of eerder Roomsch nieuws in liberale bladen. Zondag j.l. begaven zich een 400-tal leden der Belgische Kolonie uit Middelburg naar Maria's Genadeoord te Heinkenszand, om daar aan God, door tusschenkomst der Hemelvrouwe, hunne belangen op te dragen. Over deze Roomsche processie schrijft de „Middelburgsche Courant" het vol gende „Te Heinkenszand werd Zondag in de R. K. Kerk een dienst gehouden voor ongeveer 400 Belgen uit Middel burg, die haar de Grot kwamen bij deze kerk. Gebrekkigen werden door welwillende Roomsch-Katholieken met rijtuigen afgehaald van het station; de overigen kwamen vandaar loopen. Het was in de anders stille dorpsstraat een heele drukte toen de menigte arri veerde." Zoo wordt door het vrijzinnig blad ge schreven over eene openbare uiting van Roomsch leven. Menige liberaal, weinig of niets we tend van de Katholieke kerkgebruiken, zooals bedevaarten, piocessiën enz., zai denkelijk gedacht hebben, dat deze men- schen een spelereisje gingen maken naar de Heinkenszandsche grot, zooals zij vóór den oorlog een pleiziertocht deden naar de grot va.n Han. Zoo wordt echter ook de Room sche lezer der „Middelburgsche" in gelicht over zaken betreffende zijn ge loof. Ook hij moet wedervaren op welke plompverloren manier over heilige zaken geschreven wordt in het liberale blad. Even koud en kleurloos als die berich ten van Katholiek geloofsleven daar staan neergeschreven, even koude en kleur- looze gevoelens wekken zij in het ge moed van den Katholieken lezer, die bij het lezen ervan nog minder wordt ge troffen als bij het vernemen van den uitslag van een voetbalmatch. Niets wordt hem verhaald van de keu rige toespraak van den Zeereerw. heer Krook van Heinkenszand; niets van 'het va.n Pater Vullings; niets van de Grot, plechtige lof met de indrukwekkende preek waar het beeld der Onbevlekte straalde in gouden licht van honderden kaarsen, niets van de vrome liederen te Harer eere gezongen; niets vim het voor den Roomsche zoo tintelend processiewezen. Hoe kan de „Middelburgsche" daar ook anders over schrijven. Zij, die zooverre van ons afstaat in geloofszaken, die niets voelt van de kracht van het Roomsche gebedsleven, niets kent van het Roomsche genadewezen, die niets beseft van den bezielenden invloed eener processie zij' kan immers niet anders over deze zaken schrijven met een leege pen en een onverschillig hart. Daarom, Roomsche lezer van de „Mid delburgsche Crt." of van een ander libe raal of neutraal blad, wilt gij ongemerkt maar zeker in uw geloofsijver verflau wen, blijft dan die bladen lezen! Wilt gij echter steeds als overtuigd Katholiek slechts zulke dag- en nieuwsbladen, die u ook op kerkelijk terrein katholiek voor lichten, verzaak dan voorgoed aan de lezing van niet-katholieke das- en nieuws bladen. Breskens, 8—8—16. X. Losse Oorlogsberichten. Het Westerfront. Op hef, Westelijk oorlogsterrein geen veranderingen van bijzondere beteekenis. I'ranschen melden nieuwe vorderin gen bij Thiaumont en in het Westelijk ij, Tj111 Eleury. Op het Sommefront meldt het Fransch avond-communiqué het veroveren van een linie Duitsche loop graven bij het Hembosch, ten Oosten van de Monacuhoeve. .De Engelsehen maken melding van (het afslaan van herhaalde Duitsche aanvallen bij Pozières, waar de Duitschers in ,hun legerberieht het her overen van de verloren loopgraven be richten. (Msbode.) Aan de Isonzo. Aan de beneden Isonzo hebben de Italianen zich weten meester te maken van „bijna geheel" de hoogte 85 in de streek van Monfalcone, waarbijl ziji 3600 gevangenen en een „rijken buit" maak ten. De bedoelde hoogte 85 maakte döel uit van die uiterst krachtig versterkte borg stelling Monte dói S. Busi, ten N. O. van Monfalcone, waarop tot dusver de Italianen hun hoofd steeds te pletter heb ben geloopen. De nabijgelegen hoogte 121 konden de troepen van Cadoma blijk baar niet veroveren, evenmin als zij op eenig andier punt van het front vorde ringen konden maken. (Msbode.) Nieuwe Italiaansche succes' er. ROME, 8 Aug. (Stefani). Het. staf-com muniqué meldt: In de Lagarinai-vallei duurt de hevige activiteit der wederzijdsche artillerie voort. Op het plateau van Asiago sloegen wij een hevigen aanval van den vijand in de streek van Monte Zebio- af. In boven-Cordevole hernieuwde de vij and, na een hevig bombardement, zijne pogingen tegen onze stellingen op Monte Sief. Hij werd voortdurend met zware verliezen teruggeworpen. Aan de beneden-Isonzo tegenover Görz duurde de hardnekkige strijd onophoudelijk voort. Monte Babotino en Monte Michele, de hoofdpunten der vijandelijke verdediging, werden door ons geheel veroverd. Daar door is het bruggenhoofd van Görz in onze handen, onze kanonnen beschieten de stad om den tusschen de huizen ge- nestelden vijand er uit te verjagen. JOp 6 en 7 Augustus maakten wij 8000 gevangenen, waarbij, buiten 200 officieren met een twintigtal hoofdofficieren, een regimentscommandant met zijn generalen staf. Gevangenen blijven toestroomen. Wij namen elf kanonnen, een honderdtal ma chinegeweren en een rijken buit aan wa penen, munitie en oorlogsmateriaal. Groote overwinning der Russen. PETERSBURG, 8 Aug. De Russen heb ben ten Zuiden van den Dnjester in de richting van Tysmenica een groote over winning behaald. Het vijandelijke front is over eene uit gestrektheid van zestien mijlen ingedrukt. Tlumacz en de hoogten ten Zuid-Westen va.n den spoorweg KolomeaStanislau hemberg zijn genomen. De cavalerie ver volgt den vijand. Bij de tot nu toe gemaakte gevangenen zijn 2000 Duitschers. Het officieel avondcommuniqué van 8 Augustus meldt: Het ten zuiden van den Dnjestr door onze troepen bevochten succes breidt zich uit. Bij de vervolging van den vijand hebben onze dappere troepen de stad Nizniow, de dorpen Bratiszow, Palahitsji, Nadoroyna, Czarnolowce, Kriwotoelanowe en het vlek Ottynia bezet. Zij naderen dus op den linkervleugel de rivier Voro- na, waaraan de stad Tysmienicza ligt. Voor de vijand terugtrok werden ont ploffingen gehoord; naar 't schijnt heeft de vijand bruggen en opslagplaatsen laten springen. Het aantal gevangenen en zege- teekenen is geteld; het zal nader worden opgegeven. Het door ons genomen ter rein heeft een oppervlakte, van ongeveer 166 vierkante werst. Minister Henderson. LONDEN, 8 Aug. (R.O.) Henderson nam zijn ontslag daar het hem niet mo gelijk was, zijne plichten als minister van onderwijs en het werk in verband met de arbeidersbeweging waar te nemen. LONDEN, 8 Aug. (R.O.) Vernomen wordt, dat Henderson in het kabinet blijft, als adviseur voor den arbeid. Vliegeraanvallen op Mülheim. LONDEN, 8 Aug. (R.O.) De Admira liteit meldt: Op 30 Juli werd in samenwer king met de Franschen door Engelsche marine-vliegtuigen een aanval ondernomen op opslagplaatsen voor benzine en barak ken te 'Mülheim. De vliegtuigen werden door afweer- kanonuen zeer zwaar beschoten, slaag den er echter in het bombardement met succes ten uitvoer te brengen en keer den ongedeerd terug. Aan de Pruisische grens zal het toe zicht op het grensverkeer worden ver scherpt. Personen, die de grens passeeren, worden aan den lijve onderzocht. Wan neer men meer dan 10 Mark aan zil vergeld bij zich heeft, wordt het meer dere tegen papierengeld ingeruild en bij meer dan f5 krijgt men voor tiet meer dere Duitscb papieren geld. (N. R. Ct.) Een protest van Z. H. don Pais? De „Matin" beweert uit Rome, dat Z. H. de Paus telegraphisch geprotesteerd heeft bij den Keizer tegen dé Duitsche maatrege len in Noord-Frankrijk. Z. H. vraagt, dat de vrouwlen en jonge meisjes onmiddellijk zullien worden teruggezonden na,ar hare haardsteden. Men verzekert op1 het Vati- caan, dat, indien de daden van barbaarsch- hleid, welke een beschaafde natie onwaar dig zijn, niet ophouden, Z. H. dé Paus openlijk zijn afkeuring zal uitspreken. Da „vijf Duitsche fo ten". Uit leen artikel van Wile in de Daily Mail ovter de Duitschers ,bijt het begin van hlet derde oorlogsjaar: „Hlet onsterfelijke woord van Abraham Lincoln begint op de Duitschers toepas selijk te worden:„Men kan niet alle men- schien bij voortduring voor den gek houdlen." Gedurende twee jaar, zegt de schrijver, zijn 'enkele Duitschers bijj .voortduring om dien tuin geleid, alle zijn van tijd tot tijd voor don gek .gehouden. Maar thans baginnen zij: de waarheid in te zien. Vijf Duitsche forten zijn gevallen. Die forten zijn Geloof in de onoverwinnelijkheid. Re- geeringsgrootspraak. Geloof in de uitput ting van dein vijand. Vertrouwen in een Pruisisch'en vrede. Zekerheid van de eind overwinning.' V(N. R. Ct.) - De Keizer in den Keulschen Dom. D|a Keulsche correspondent van „De Tijd" bericht d.d. 6 Augustus: Bij hlet begin van het offensief der Entente aan de Sommie bezocht keizer Wilhelm op zijn doorreis naar het Wes ten Keulen, waair hij tijdens dén oorlog herhaaldelijk vertoafdh, ofschoon het den bladen niet altijd geoorloofd was van dieze bezoeken melding tq vmakm. Tijdens zijn jongste bezoek weid de keizer in den d<om rondgeleid door Z. Em. Kardi naal von Hartmann, die hem ook de domschatten deed zien. Vervuld van de groote historische her inneringen, welke den hoogen bezoeker overweldigden, stortte de keizer,, sd;e zeer bewogen was, in het middenschip' een gebed1 voor den zegen i der Duitsche wape nen en riep hij met gevouwen handen Gods bescherming af over het Duitsche volk. In een toespraak, heden ,voor de katho lieke soldaten van het (Keulsche garni zoen gehouden het ;koor was geheel met officieren gevuld .tel" bekroning van een plechtig, in alle Keulsche paro chiekerken gehouden triduum, herinneide Z. Em. Kardinaal von (Hartmann aan dit christelijk voorbeeld van den oppersten krijgsheer, en knoopte daaraan godsdien stige aansporingen vast. Van een dapperen vlieger. Engelsche bladen geven het verhaal van leen vliegenier-waarnemer, die met zijn bestuurder een Iang'e verkenningsvlucht had ondernomen boven de» 'vijkndelijjke li nies en reeds opj den terugweg was naar del Engelsche stellingen, toen een granaat kartets vlak onder de machine uiteen barstte, het vliegtuig beschadigde en den bestuurder een been verbrijlzelde. Deze verloor het bewustzijn en de aan zieh- zelve overgelaten machine dook en viel ongeveer 5000 voet. „Ik had alle hoop reeds opgegeven", zegt d® waarnemer, „de aarde Heek ons tegemoet te snellen len ik bad, dat het einde ten minste plotseling mocht komen en ik niet zou moeten lijden. Ik sloot mijne oogen en wachtte op den stoot tegen de aarde, maar wonder boven won der veranderde de machine van koters. Ik dorst mijne oogen niet te geloovenl en keek naar de .plaats van den bestuur der. De koude luchtstroom1, die tijldens den val langs ,ons heen snelde, moet hem tot bewustzijn gebracht hebben en hij deed krachtige, pogingen om de machine weer in zijne macht te krjjgen. Gelukkig had de vijfand ons reeds als verloren beschouwd en opgehouden met schieten; onmiddellijk begonnen Wij: weer te stijgen. Dadelijk heropenden de Duitschers het vuur en wij redden het leven alleen door het schitterende werk, dat mijn bestuur der, met een verbrij'zeld been waaruit het bloed stroomde, volbracht. Op 8DOO voet hoogte scheen hij weder het bewust zijn te gaan verliezen. Haastig krabbelde ik een briefje; om hem te zeggen, dat hij dalen, moest. Hij las het, schudde vast beraden het hoofd, keek mij' aan met een eigenaardigen glimlach op het doodsbleeke verwrongen gezicht, wees in de richting van onze eigen stellingen en bleef op dezelfde hoogte voorvliegen. Van tijd tot tijd viel hij weer een «ogenblik flauw, ma,ar ,dan herstelde hij zich weer en spande hij zijn krachten destemeer in. Tenslotte waren wij boven de Engelsche linies, maar het leek absoluut onmogelijk, dat hij in den toestand waarin hij vei'- keerde zon kunnen landen. Maar toch deed hij het. Hij koos een groene weide, ongeveer 'drie mijlen achter de loopgra ven uit, kwam zacht op den grond neer alsof het oefenviucht was, bracht de ma chine tot staan en verloor volkomen het bewustzijh". Waarom volgens Casement Engihnd oorlog voert Poultney Bigelow, de Amerikaansche schrijver, heeft dezler dagen in de New- York Times enkele brieven, door Casoment aan hem gericht, gepubliceerd. In één ep van, van 10 Aug. 1914, zegt Casement o.a.Engeland's tegenwoordige campag ne tegen Duitschland is huichelachtig en leugenachtig; het is Engeland alleen te doen om Dnitschland's mededinging op handelsgebied i|e breken en het eenige groote handelsvolk in Europa, welks on kreukbaarheid, flinkheid len bekwaamheid het vreest, De gronde te richten. Voor dat doel heeft Engeland zelf on machtig om (dat te doen een heilloos verbond aangegaan met Frankrijk'en Rus land. Het heeft Frankrijk Marokko ga- geven onder schending van het ver drag van Algeciras .'en Rusland Noord- Perzië, ofschoon geen van beide van Engeland waren. Dit was het loon voor de vernietiging van de beschaving en de nijverheid van midden-Europa. Het is Engeland te doen om Duitsche kuituur te vervangen door Russische onbeschaafd heid en tyrannie; ten einde zelf al den zeehandel buiten Europa te beheerschen. In een brief van dien 14en Aug. zegt Casement, dat Engeland dezen oorlog heeft voorbereid „sedert die dagen van het eerste groote Duitsche oorlogsschip" (N. R. Ct.) Engelsche zware kanonnen. In de „Echo de Paris" schrijft Marcel Hutin het volgende over de nieuwe En gelsche artillerie Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 10 Aug.: Zwakke, veranderlijke wind, nevelig tot lichtbewolkt. Droog weer. Overdag warm. „De vers ihrikkelijke 15 c.M. snelvuur houwitser kan twee tot drie projectielen, elk ruim 50 K.G zwaar en gevuld met een lading van 10 K.G. ontploffingsstof- fen, per minuut 10 kilomdter ver werpen. De groote 38 c M. houwitsers werpen met buitengewone nauwkeurigheid een projectiel van ruim 300 kilogram, gevuld met een nieuw geheim ontploffingsmiddel van ontzettende uitwerking ruim 11 kilo meter ver en kunnen eenmaal p r minuut vuren. Het vuur wordt met merkwaardige nauwkeurigheid door vliegers en draad- looze telegrafie geleid. Ik wil er in het bijzónder op wijzen, dat deze enorme kanonnen, zooals de ondervinding geleerd heeft, volkomen mobiel zijn. Ik heb de manschappen in een paar uur de rails, waarover deze enorme kanonnen met groote snelheid bewogen kunnen worden, zien leggen, weder opnemen en op een andere plaats opnieuw leggen. Het vraagstuk der bewegelijke zware artillerie, dat door vele zoogenaamd be voegde beoordeelaars tot voor korten tijd steeds bespottelijk werd gemaakt, is dus volkomen opgelost". Op de Duitschers heroverde Fransche dorpen. In „Le Petit Parieien" vonden wij de volgi nde belangwekki nde beschrijving van enkele door de Fransche troepen heioverde dorpen. Dompierreeen ophooping van steenen „het verbijsterend werk der artillerie", zooals de artilleristen zeggen. Op den weg erheen, komen wij voorbij een groo'e suikerbakkerij, die geheel en al vernield is; wij ga-in langs de vooruit geschoven Fransche linie langs de Duit sche posten Men ziet het samengestelde net van hun loopgraven en rechts het uitgegraven kerkhof, dat hun tot schuil plaats gediend beeft. De lijken liggen er in lange rijende gevangenen zijn bezig ze te begr.iven. Van het dorp is niets over. Men moet weten, waar het gestaan heeft, om er nog iets van te herkennen De gr md is vol kuilen, diepe gaten, door onz bommen geslagen. Maar ginds staan nog muren en de overblijf selen van een duiventil. In het vierkante torentje hadden de Duitschers een sein- toestel gemaakt, waardoor zij in ver binding stonden met Flaucourt en Asse- villers Ten west'n van Dompierre heeft men een kelder gevonden waarin het noodige materiaal tot het maken van verstikkende gassentwee groute kuipen met vele pijpen, welke naar de eerste linies voerden. Grenzend aan Dompierre ligtBecqen- court; zooals het nu is zou nun het niet. meer heikennen. Ook da ir was het kerkhof het punt van verdedigingde giaven zijn door de hommen vernield. Een kapitein der artillerie zeide: „Wij hebben onze dooden opgegraven, we hebben ze gewekt, doch slechts om ze van de Duitschers te bevrijden". De heroverde weg voert naar Asse- villers. In een verwoest veld ziet men een rij appelboomen en daarachter een Duitsche loopgraaf, door ons genomen de loopgraaf „Bruuhilde". Afgrijselijk schouwspelde Duitsche lijken vormen enorme groote stapels. Men kan ze nauwelijks onderscheiden, op 15 meters afstand liggen zij en toen had men ze niet gezien I Assevilhrs: dezelfde aanblik, overal vernieling en dood I In al die Fransche dorpen, die zij meenden in bezit te houden, bebouwden de Duitschers den grond naar hun eigen smaak. Kool, in elke soort, was er te vinden, en liet is een wonderlijk schouw spel in die, door de Fransche bommen omgewoelde aarde, de jonge uitspruit-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1916 | | pagina 1