De Groote Oorlog. No. 92. Zaterdag 5 Augustus 1916. Twaalfde Jaargang. Verschijnt ellen MAANDAG WOENSDAG- en VniMOHD. i Uk i i es van een 11 11 I verlies 1- I verlies van "SS. BUITENLAND. BINNENLAND. UIT ZEELAND. I al S 6 band' voet 11 11 I van een Hg een M Benoemingen. Losse Oorlogsberichten. Sociale Berichten. Welk weder zullen wij hebben NIEUWE ZEEUWS® COUPE Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes ƒ0.90, daarbuiten 1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag eti Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Ganzepoorfsfraaf C 2o9, GOES. Tel. interc.: Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjja. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. A contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de SB A gulden bij verlies van beide directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de A I 9 H handen, voeten of oogen. daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, 1 I B Voorts bij ongeneeselijke GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: &JB verstandsverbijstering; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. I Is* #1 f ulden bi-i Efh&b gulden biJ 4% 0% gulden bij gas of oog; S (J duim; l^p wijsvinger; gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Eenigen tijd geleden betoogden we, dat in het Land van Cadzand de Katholieken geen enkele plaats bezetten als directeur van een postkantoor aldaar. Men lichtte ons toen in, dat de benoemingen volgens anciënniteit geschieden. Thans zijn er twee plaatsen vacant. Het wil ons benieuwen of thans een Katholiek in de termen van anciënniteit zal vallen om benoemd te worden, hetzij té Sluis (een Katholieke plaats), hetzij te Breskens. X. De toestand. De Duitsche pers, die ter geruststelling den militairen toestand zoo gunstig mo gelijk voor de Centralen voorstelt, be weert o. a., dat de Centralen feitelijk reeds overwonnen hebben en de Entente alleen nog maar den omvang der overwinning kan verkleinen. Daarop schijnt al dus „De Tijd" - wel eenige kans te bestaan! Te oordeelen naar den strate- gischen toestand van het oogenblik, zal het Fransch-Engelsche offensief, zij' het dan ook met tusschenpoozen, ten koste van zware verliezen en met enorm ver bruik van projectielen-voorraad (in En geland alleen heeft men thans 4052 onder staatscontrole werkende inrichtingen voor den aanmaak van munitie) zeer zeker nog verdere vorderingen maken en dus den omvang van het door de Duitschers be zette gebied verkleinen, terwijl de ge weldige Russische stoomwals ditmaal op sommige gedeelten van bet Oostelijk front voorloopig nog slechts met de grootste moeite, op andere in 't geheel niet meer tegen te houden schijnt. Inderdaad zoowel in Galicië als bij de Stochodbocht wordt verbitterd gestreden. De Russen maken bij Brody gebruik van hun zwaarste geschut. De huizen trillen als bij een aardbeving. In de straten rar telen machinegeweren. Boven Brody ziet men kabelballons en vliegers, die brand bommen uitwerpen, welke echter geen buitengewone schade aanrichten. Het ste delijk bestuur is naar Lemberg verhuisd. De laatste vluchtelingen uit Brody be weren, dat de stad de laatste dagen ont zettend veel geleden heeft. Het gevechts front is zoo dichtbij, dat men zelfs nu en dan geweerschoten hoort. In de stra ten vallen granaten en shrapnels, zoodat vele gebouwen vernield zijn. De laatste transporttrein met vluchtelingen verliet de stad onder het geschutvuur der Russen. De strijd bij de kromming van de Sto- chod en ten Noorden van de spoorlijn. SarnyKowel golft met afwisselend suc ces op en neer, evenals die bijl Verdun, doch de algemeene indruk is toch deze, dat de Russen bij deze reusachtige wor steling langzaam aan terrein blijven win nen. De „Vorwarts" laat zich omtrent den eindafloop van den wereldoorlog niet zoo optimistisch uit als de overige organen der Duitsche pers. Het blad ziet de toe komst nog „geheel in dichte wolken ge huld. Niemand", zegt het, „die niet in het middenpunt der geheele oorlogsma chine zit en misschien zelfs zij, die de hefboomen in handen hebben even min kan weten of het hoogtepunt van den bloedigen oorlog reeds bereikt is, of dat het nog komen moet en of het einde in afzienbaren tijd zal komen. „De krachten, die tegen elkander in- botsen, zijn te geweldig, het evenwicht is nog te weinig verstoord en de beslissin gen, die zullen vallen, zijn zoo noodlot tig, de wil en de vastberadenheid zijn aan alle zijden nog zoo groot, dat wij ons op nog veel strijd, op een geleidelijk doodbloeden, op een langzaam, nauwe lijks merkbaar1 dalen van de weegschaal naar de eene of de andere zijde moeten voorbereiden, willen wjj niet bedrogen uitkomen. „De Duitschers dienen te bedenken, dat zij: strijden tegen de halve wereld en dat de andere helft hun, op zijn zachtst uit gedrukt, niet genegen is. De vijanden zijn zoo oneindig talrijker en vullen hunne, troepen nog met onderworpen volken aan, zoodat hunne legers thans nog sterkeir zijn dan in het begin van den oorlog. Daarbij komen de leveranties van muni tie van Amerika en Japan, zonder welke de oorlog reeds lang ten gunste van de centrale mogendheden beslist moest zijn, en Rusland de legers niet had kunnen uitrusten, die thans in Wolhynië en Oost- Galicië voorwaarts dringen. Ten slotte ook nog het belangrijke feit, dat Engeland's heerschappij ter zee door de overwinning der Duitsche vloot bij Jutland nog nauwelijks geschokt, laat staan vernietigd is. Dat de centralen. den toestand op het Oostelijk oorlogsterrein donker inzien blijkt uit de benoeming van Von Hinden burg tot opperbevelhebber der Duitsch- Oostenrijksche legers aan het Oostelijk front. Hij moet de Russische stoomwals doen terugrollen, gelijk hij het reeds in Oost-Pruisen deed. Zijn optreden is dus als de laatste militaire troef te beschou- men, die de Centralen uitspelen. Of het helpen zal Dat moeten de gebeurtenissen uitmaken. De operaties in België en Frankrijk. PARIJS, 3 Aug. Het avondcommuniqué luidt: Geen jLnfanterie-actie aan de Somme. Op den rechter-,oever van de Maas zet ten de Franschem hun aanvallen op het front (Ehiaumont-Fleury voort en ver overden lalle loopgraven tusschen deze punten en het dorp Fleury. 'Daarbij wer den 65Ö gevangenen gemaakt, waardoor het ;aantal ongewend© gevangenen op detï rechteroever van de Maas sinds den lsten Augustus op 1750 gebracht is. Fleury viel ten gevolge van een schit terenden, gecombineerden aanval uit het' Noord-Westen en het Zuid-Oosten. Tegelijkertijd vielen de Franschen in de .streek van Lechenois aan. en her overden het grootste gedeelte van het Dinsdag verloren terrein. LONDEN, 3 Aug. Uit het Engelschë hoofdkwartier wordt gemeld: De Engelschen wonnen terrein ten Noorden ,yan Bazentin-le-Petit en sloegen sterke aanvallen op het Delville-woiud af. LONDEN. De minister van Marine Bal four gaf een overzicht van den oorlog ter zee in de twee afgeloopen jaren. Aan het slot deelde hij mede, dat 244 neutrale schepen, met miskenning van recht en menschelijkheid, tot zinken zijn gebracht. Weer een luchtaanval op Engeland. Benoorden de Waddeneilanden zijn Woensdag weer een aantal Zeppelins in Westelijke richting gepasseerd. Volgens een bericht uit Ameland waren er 7, op Terschelling zijn slechts 6 waaar- genomen. Uit Londen, meldde men Donderdag morgen Een aantal luchtschepen zijn te mid dernacht over de Oostkust van Engeland gevlogen. Op verschillende punten werden bommen geworpen. Nader wordt gemeld, dat zes of zeven luchtschepen een groot aantal bommen op de Oostenrijksche en Zuidoostelijke graafschappen hebben geworpen. Ons afweergeschut trof tenslotte een der luchtschepen. ITALIË. Een nieuwe nuntius te Weenen? Volgens de „Reiehspost" is de benoe ming van mgr. T. Valfré di Bonzo, aarts bisschop van Vercelli, tot Pauselijk nun tius te Weenen binnenkort te verwachten. De nieuwe nuntius is een zeer intiem vriend van den Paus. (Msbode.) E ar o e i< a ar i>. Roger Casement. Ondanks de vele verzoekschriften om gratie,die de regeering vooral uit Ierland bereikten, is Roger Casement, de aanstoker van den lerschen opstand, Don derdagmorgen om 3 uur in zijn gevan genis terechtgesteld. Hij werd opgehan gen. Verjaardag Koningin-Moeder. Het geschenk, dat H. M. de Koningin aan H. M. de Koningin-Moeder op1 haai' verjaardag aanbood, bestond uit een prachtige collectie ,afgesn.eden bloemen van zeer hoog© waarde, waarvan de leve ring op' den uitdrukkelijken wensch v.an H. M- aan een groot aantal Aalsmeersche kweekers werd opgedragen. Het bloemenmateriaal, 'bestond in hoofd zaak uit snijirozen, voorts uit de te Aal meer in den laatsten tijd met zooveel succes gekweekte kas,-Anjelieren en uit de v.an ouds laldaar gekweekte Bouvarr dia's. Dat Aalsmeer en de geheele vadolj- laudsche tuinbouw dit hernieuwd bewijs van vorstelijke belangstelling op' hoogen pry's stelt, behoeft geen betoog. Het torpedeeren van de „lohn Wilson". Men seint ons d.d. gisteren uit Vlis- singen Hedenmiddag is' hief met 2 sleepbooten aangebracht de uit 15 man bestaande, bemanning van het stoomschip1 „John Wilson" welk schip op de Noordzee door een. Duitschenionderzeeër is getorpedeerd. Wjj hebben den kapitein van dit schip, den heer E. Ostbo, gesproken en hem verzocht, ons eejiige bijzonderheden te willen mededeelen. De kapitein vertelde ,ons het volgende: Hij was gisterennacht ongeveer 2 uur, van Rotterdam vertrokken en had aan boord ongeveer 390 tot 400 ton stukgoe deren, waaronder ook levensmiddelen, o.a. margarine. Gisterenmorgen ongeveer 7 uur werd plotseling een Duitsche duikboot waar-genomen, welke langszjj1 het stoom schip1 kwam. De kapitein stopte onmid dellijk en nadat door den commandant van den onderzeeër inzage was genomen van de scheepspapieren, werd kennis ge- geven, om het schip1 te verlaten en in de booten te gaan, daar het schipi zou ge torpedeerd worden. De kapitein protesteerde tegen dezlq handelwijze en zeide, dat het de plicht van den onderzeeër was zijd schip' pp te brengen. De commandant vhn den onderzeeër ant woordde, dat hiervoor geen gelegenheid was. De 15 man equipage nam daarop plaats in de sloepen en nad geen gele genheid iets: te redden. De onderzeeër nam de sloep op' sleeptouw en bracht de schip breukelingen aan boord van de „Schou- wenbank." Daar werd hun hc.t noodige verstrekt en de kapitein was opgetogen over de gastvrij© ontvangst. V,anaf de „Schouwenbank werd kennis gegeven aan de marine van het ongeluk en werden van Vlissingen uit twee tor- pedobooteu gezonden, waarmede de op»- varenden van het stoomschip naai' Vlis singen werden gebracht. De vice-consul van Noorwegen te Mid delburg, de heer E. M, Alberts, wad hier aanwezig, om de schipbreukelingen bij: te staan. Negen vlan (hen moesten van nieuwe Ueeren worden voorzien. ^Ee schipbreukelingen zullen naar Rot terdam vertrekken en zich vervoegen bij het consulaat-generaal van Noorwegen. („Maasbode.") Meelschaarschte. Van regeeringswege is aan de meel fabrieken gelast geen bloem meer te le veren aan: handelaren in voedingartikelen, opdat aan het misbruik, bloem voor. vee voeder f© bezigen, een einde komte. Aldus meldt men aan „Het Centrum". Het nieuwe Kamerlid voor Almelo. „Het Centrum" schrijft: Wij wenschen den heer Engels, die reeds jaren tot onze medewerkers be hoort, maar vooral het district, met dezen uitslag van harte geluk. Almelo heeft een waardigen vertegen woordiger in de Staten-Generaal gevon den, een man, die dit gedeelte des lands, zijn bevolking en bijzondere behoeften volkomen kent. En in zeer bijzondere mate is de heer Engels ook een opvolger van prof. mo. Aalberse, onder wiens leiding hij zooveel jaren de sociale vraagstukken bestudeerde en behartigde. Ook het feit, dat de rechtsche kiezers van Almelo nu eens een echt werkman afvaardigden, verdient aandacht. Den heer Engels zij een lange en vruchtbare werkzaamheid als volksver tegenwoordiger gegeven. De dienst op Engeland. Men meldt aan het Hdbl. dat er alle kans bestaat, dat de „Zeeland" haar dienst weer zal openen daar een der dagbooten weer wordt gereed gemaakt. Naar aanleiding van dit bericht, wendden wij ons tot de directie, die ons mede deelde. dat inderdaad een der booten voor den dienst in orde wordt gebracht, doch dat nog geen beslissing is genomen. De verzending van de post voor Enge land zal intusschen heden en Zaterdag 5 dezer en vervolgens des Maandags, Woensdags en Zaterdags geochieden van Rotterdam met de booten der Batavier"- lijn, welke te 10 uur 's avonds vertrék ken. (M. Crt.) Bredasche Katholiekendag. De organisatie van den Zesden Breda- schen Katholiekendag is in vollen gang. En aan alle kanten staat men klaar om te helpen. De krant moet in den arm genomen om verloren schapen op te sporen, want er mag geen enkele ontbreken op den 15 Augustus. Naar men weet worden er zes afdee- lingsvergaderingen gehouden. Toegang tot deze afdeehugsvergaderingen hebben lo. alle katholieken die een kaart heb ben gekocht voor de algemeene verga dering of 2o. alle leden van katholieke vereenigingen, die een gratis kaart hebben. Hoe komen zij aan een gratis kaart'? Van het Bestuur hunner vereeniging. Alle Besturen kunnen van den heer MaasBriiglemans, secretaris van den zesden Bredaschen Katholiekendag gratis kaarten ontvangen, mits zij de briefkaar ten invullen, en terugsturen, welke hun zijn toegezonden. Deze briefkaarten met bijbehoorende circulaires zijn verzonden aan 1(52 ver eenigingen; het Bestuur echter vreest, dat er desondanks nog vereenigingen vergeten zullen zijn en vraagt derhalve, bij monde van de krant, dat de besturen, die geen circulaire met briefkaart hebben ontvangen, zich zoo spoedig mogelijk bekend zullen maken. Wij voegen er de vermaning aan toe de besturen mogen het ons niet kwalijk nemen, maar wij kennen sommige hun nerdat zij, die de briefkaart wèl heb ben ontvangen, deze zoo spoedig moge lijk ingevuld mogen terugzenden naar Roosendaal. Naar den heer M MaasBriiglemans. Goes. Toen de motorschipper Van. Wi-, alhier, eenigen tijd geleden in zijn huis aan ple Kade, pas door hem gekocht her stellingen ,liet verrichten, werd achter het behang boven den schoorsteen een ge schilderd portret gevonden, dat er met al te frisch meer uitzag. Het doek werd uitgesneden en voor f20 aan een anti quair van de hand gedaan. Deze bracht Verwachting tot den avond van 5 Aug.: Matige, later tijdelijk afnemende Noord- Westelijke tot Westelijken wind; gedeeltelijk bewolkt, aanvankelijk weinig of geen regen. Iets warmer. het naar Amsterdam waar het werd on derzocht en schoongemaakt en een waarde bleek te hebben van f 500. Het doek stelde v-oor Prins Willem de Zwijger. De zadelmaker Ramondt in de Nieuwstraat, alhier, die hedenmorgen nog gezond en wel opstond om zijn vrouw in eenige huiselijke werkzaamheden, be hulpzaam te zijn, is dood bij de welput aangetroffen. Een beroerte had een einde aan zijn leven gemaakt. Middelburg. Het Concours Hip pi que. Het was Woensdag in tegenstelling met 's morgens zeer druk op het terrein en ook daar rond bewoog zich een talrijk pu bliek. Het eerste nqmrner van: den middag was het concours voor bestgaand twee span licht wagenslag gespannen voor vier wielig gebruiksrijtuig. De eerste prijs werd door dezelfde jury, die ook 's morgens reeds hare diensten presteerde, toegekend a-an het tweespan van gravin Van Lijnden en de koetsiers- prijs aan dhr. P. 'Maas, de tweede prijs aan het span van dhr. jhr. P. J. Bioo- gaert, derde prijs aan dhr. IC. Meertens Kz., en een eervolle vermelding aan dhr. J. Wielemiaker. Voor de beide volgende concoursen be stond de jury uit de heeren: majoor Bloem, kapitein Singels, luitenant Van Woerkom en dhr. S. R. von Franck uit Bergen o-p Zoom. Het eerste v,an deze concoursen was het springconcours, waaraan behalve een groot aantal heeren ook een dame, name lijk mej. M-. Heijse, deelnam, en waarbij een fraaie vosmerrie „Barbara" kwam te vallen en het rechter voorbeen brak, waarop het door den eigenaar, luitenant Meltzer, op- de plaats zelf met twee re volverschoten werd afgemaakt. Dit nummer was voo-r Middelburg iets ongekends en wekte dan ook het enthou siasme van het publiek in hooge mate op. De prijzen werden als volgt behaald: Eerste prijs luitenant V. Wjlmar, tweede prijs luitenant A. Methöfer, derde prijs luitenant G. Tielenius ICruijthoff, vier de prijs luitenant W,. A. Donker, vijfde prijs luitenant J. Doorman; terwijl eer volle vermeldingen werden toegekend aan mej. Heijse en aan de heeren dr. A. van Moorsel, luitenant A. van Os (twee), kapt. F. IJ. Umbgrove en dhr. J. M. Urehard. Alvorens het laatste concours van de zen dag werd gehouden, werden wij een oogenblik verplaatst met onze gedachten naar het ooriogsterrein, toen een afdee- ling der veldartillerie het terrein op reed en ter opluistering op hoogst kra nige wijze een manoeuvre uitvoerde on der leiding van den eersten luitenant Van der Hout. Het was prachtig om te zien, hoe kleine draaien met die stukken worden genomen, hoe flink de mannen in de grootste vaart in het zadel blij ven zitten. Het volkslied was een waardig slot van dit nummer. Nog werd ter opluistering de mooie ponny van gravin Van Lijnden door dhr. Maas in den ring gebracht, waarna de prrjswinners van 's morgens nogmaals op het terrein kwamen en hunne prijzen io. ontvangst namen. De laatste wedstrijd van den eersten dag was het concours voor officiers dienstpaarden, gereden door officier in uniform, waarbij een tweetal vrijstaande hoogte-hindernissen moesten worden ge nomen. De prijzen voor dit concours wer den behaald door den eersten luitenant V. E. iWjlmar de eerste prijs met To- bias en een eervolle vermelding met Good Luck. De tweede en derde prijs werden beide behaald doo-r kapitein J. P. de Man, respectievelijk met Oscar II en Vos.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1916 | | pagina 1