De Groote Oorlog. No. 91. Donderdag 3 Augustus 1916. Twaalfde Jaargang. Verschijnt ellten MAAHDAG-, WOEHSDAG- en VRIJDAGAVOND. 11® ft gulden bij' 1ft ft gulden bij ft ft gulden biJ' ft I® Losse Oorlogsberichten. BUITENLAND. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.90, daarbuiten f 1.10. Alzonderijjke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Gangepoortstraat C 2o9, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. A contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zqn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering gulden bij verlies van een duim; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. jfl 9 verlies van een m fl 11 B verlies 9_ I verlies van B SL_ H !i O H hand, voet 1 I 11 I van een I I een M j|j of oogduimwijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Een edel drietal. De H. Kerk, als een zorgzame moeder de zwakheid harer kinderen kennend, zoo wel als de veelzijdigheid der gevaren die hen omringen, bemoedigt hen in den le vensstrijd, door hen te wijzen op de tal- looze mannen en vrouwen, die door hun bijzondere deugden op deze wereld uit blonken en door een vlekkeloo-zen levens wandel verdienden op geheel bijzondere wijze den geioovigen ten voorbeeld te worden gesteld. Geloovend „in de gemeenschap der hei ligen" spoort zij ons aan, die bijzondere vrienden Gods tot onze voorsprekers te nemen, om door hunne handen als het ware onze gebeden en verzuchtingen te doen opstijgen voor 's Hoeren troon, gelijk wij lezen in Johannes' Openbaring: (V. 3) „De vierentwintig oudsten vielen voor het Lam neder, hebbende elk harpen en gouden, schalen voor reukwerk, hetwelk zijn de gebeden der heiligen", overtuigd dat wij daardoor met des te grooter vertrouwen de verhooring ervan mogen tegemoet zien. Want als de H. Geest uitdrukkelijk getuigt: „de Heer zal de gebeden der rechtvaardigen verhoo- ren" (Spr. XV. 29) hoeveel te meer zal dan de Algoede het oor zijner goedgunstig heid neigen naar de bede zijner verheer lijkte rechtvaardigen, voor wier geestelijke gemeenschap met ons, strijders in dit aardsche tranendal, tal van treffende ge tuigenissen, zoowel uit de Schrift als uit de traditie pleiten. Deze week stelt de Kerk aan onze ver eering en navolging een. drietal edele be lijders voor, die woekerend met de hun door God geschonken talenten, ieder vol gens zijn geaardheid en karakter want ook de heiligen waren en hieven menschen gelijk wij zoowel door hun persoonlijk leven als door de werken die zij wrocht ten, den menschheid in het algemeen en de Kerk in het bijzonder ten zegen zijn geweest. 31 Juli. Voor ons geestesoog verrijst het beeld van Ignatius, den kreupel geschoten held van Parnpeluna, die 's werelds ijdel heid en grootheid, vaarwel zeide en zijn ridderlijke gevoelens en militaire aspira- tiën overbrengend op geestelijk terrein, aan de Kerk een keurbende schonk van mannen, die de eerste en zwaarste sla gen opvangen van de door heischen haat en woede vervoerde vijanden der Roomsch-Katholieke Kerk en als Jezuïe tenorde of beter gezegd als „Sociëteit van Jezus", door heiligheid en wetenschap het voorbeeld van hun roemrijken stich ter navolgen, die in alles „de meerdere eere Gods" beoogde. 2 Augustus. Sint Diominicus, de man der Voorzienigheid in de troebele tijden, toen de hardnekkige ketterij der Albi- genzen het erf der Kerk met verwoesting overdekte, die de dwaalleer met de gees telijke wapenen van gebed en een heilig leven, door schitterende wonderen be krachtigd, bestreed en de Kerk een reli gieuze orde schonk wan predikers vol wetenschap en hemelsche wijsheid, wier leven geteekend wordt door de schoone leuze: „laudare, benedicere et praedi- care", God loven door gebed en gewijd gezang, Gods zegen uitdeelen door de be diening des priesterschap, Gods Woord verkondigen door gestadige prediking met Woord en geschrift. Met fierheid wijst de Dominifeanerorde op haar grooten zoon, den beroemden godgeleerde St. Thomas van Aquine. 4 Augustus. Sint AJfonsus, orde-stich ter en kerkleeraar, die nu nog in zijn zedekundige godgeleerde werken voort leeft als leider der zielen, stichter rap de kloosterorde der paters Redemptoris ten, zoo geliefd bij het volk om hun missieprediking, tot wie o.a. de bij ons Katholieke Nederlandsche volk in onster felijke gedachtenis voortlevende Pater Bernard behoorde. In een couranten-artikel kan bij geen mogelijkheid de schat van verdiensten worden benaderd, dien dit heilige drie tal zich verworven heeft bij God en de menschen, maar zelfs deze oppervlak kige beschouwing kan ons aansporen om met bewondering voor hun daden, te trachten hen althans eenigermate na te volgen in het edelmoedig volbrengen on zer levensplichten in den dienst Gods. Moge hun voorbeeld ons sterken in den levensstrijd. De toestand Geheel de wereldpers wijdt beschouwin gen aan den tweeden verjaardag van den oorlog. De Duitsche beijvert zich de burgers van het Duitsche Kijk moed in te spre ken door hun voor ie houden hoe goed de Centralen -er voor staan. In een uitvoerig YVolif-tel©gra;mo wordt gemeld, dat, terwijl de Duitschers op het eind© yan 't tweede oorlogsjaar in de verschillende landen, waarmee zij oorlog voeren, 431.000 vierkant© kilome ter bezet houden, hun vijanden in het geheel maai' 22.000 kilometer veroverd hebben. (Het koloniaal gebied natuurlijk niet meegerekend 1) Het aantal krijgsge vangenen, door Duitschland en zijn bond- genootem gemaakt, bedraagt op dit tijd stip in het geheel 2.658.283. Duitschland maakte buit: 11036 ka nonnen met 4.748.38 projectielen, 9096 munitie- en andere voertuigen, 11.556.132 geweren en karabijnen, 4469 pistolen en revolvers en 3450 mitrailleusss. Dit is alteen dp buit die naar Duitschland mee gebracht wend, terwijl een niet bij be nadeling aan te geven getal kanonnen, machinegeweren, geweren met munitie aanstonds in het veld in gebruik is ge nomen. Van de in ,d© lazaretben over. het ge heel© Duitsche gebied behandelde mili tairen van het Duitsche veldleger wier- den 90.2 pet. .weer geschikt voor den dienst; 1,4 pet. stieri, 8,4 bleven on bruikbaar voor den dienst of werden heengezonden met verlof. Keizer Wilheta heeft aan den rijks kanselier een schrijven gericht waarin hij de dappere daden van leger en vloot prijst. „Wel staan nog moeilijke dagen te wachten; wel ontwaakt, na de vreese- lijke stormen van tvvea oorlogsjaren de innige wensch naar vrede in eik 'men- s'chelijk hart, .„doch de oorlóg duurt omdat de leuis der vijandelijke machtheb bers pok thans nog de vernietiging van Duitschland is. Op onze vijanden alleen valt de schuld voor verder bloedvergie ten." Z. M. verklaart tan slotte 'het vasté vertrouwen te koesteren dat Duitschland dezen strijd zoodanig ten einde brengen zal, dat het tegen een nieuwen overval beschermd en de vreedzame arbeid van den 'Duitschen geest en de Duitsche han den voor alle tijden verzekerd is. „Vrij, veilig en sterk willen wij wo nen onder de volken van den aardbol. Van dit recht zal niemand ons beroo- ven." In denzelfden geest niet woorden van warme dankuaarheid en lofprijzing, krachtig© opwekking en levendig vertrou wen in den einduitslag richlt© Z. M. zich tot da vloot en tol den minister van oorlog. De nieuwe -Russische minister van Buitenl. Zaken Van Slürmer (tevens' minister-president) doet in vertrouwen op den definitieve© afloop van de wereld- worsteling voor den Duitschen keizer niet onder. „N.u de geallieerden," zoo laat hij door liet officieuze Petershurg- sch-e Telegraafagentschap publicoeren, „het derde oorlogsjaar zijn ingetreden, zijn de keizerlijke regeering en hare getrouw© bo-ndgenooten vaster dan ooit besloten den -oorlog, door den vijand uitgelokt, voort te zetten tot de geallieerden de definitieve overwinning zulten hebban be haald. „Twee jaren van oorlog hebben door wapenbroederschap van de troepen der geallieerden, door hunnen heldenmoed en het vergoten bloed de mogendheden der Entente nog nauwer verbonden in het besluit Europa te verlossen van d© be dreiging met het ju,k van Duitschland'» alleenheerschappij „Op alte fronten 'brengen de troepen der gealliëerden den vijand slagen t-oa en ik ben ervan overtuigd, dat het hun met de hulp van den Allerhoogste zal gelukken den Vijand te overwinnen en hun ©del© zaak te- doen zegevierejn."; In militaire deskundige kringen is men het er vrijwel over eens, dat de strategi sche en economische toestand van Duitschland thans heslist ongunsliger is dan die der Entente. Er zijn dan ook velen in Duitschland die de regeering verwijten, het juiste moment voor een gunstiger! vrede (het voorjaar van 1915) te hebben doen voorbijgaan. Volgens men schen, die zelf in Duitschland hebben rondgekeken, moet de oorlogsmoeheid op hot volk drukken als een centenaarsiast. Russisch logerbericht. PETERSBURG, (officieel avondcommu niqué van 31 Juli). Aan den Stochod wordt onze opmarsch voortgezet. Op sommige punten opende de vijand een buitengewoon hevig artillerievuur. Heden werd de regi mentscommandant, kolonel Kantzerof, ridder van de St. Jonsorde, gewond. In de richting van Brody bombardeerde de vijand met zware artillerie de stad Brody en de overgangen van de rivier de Bol- doerowka. Op het grootste gedeelte van het front worden hardnekkige en bloedige gevechten geleverd. Ue vijand doet al het mogelijke om zich te handhaven in zijn verdedigingslinie, en voert te dien einde van alle zijden troepen aan, zelfs afzonderlijke bataillons. Engelsch legerberlcht. LONDEN, 31 Juli Keuter) Veldmaar schalk Haig bericht„Geen infanterie- gevecht; er gebeurde heden niets be langrijks. Onze vliegers deden verschillende aan vallen zij wierpen zeven Ion bommen op vijandelijko verbindingen en kwar tieren Een trein vloog in de lucht en een munitie-depót werd in brand ge schoten. Een vijandelijke aeroplane wei d tot dalen genoodzaakt en vernield. Er hebben vele luchtgevechten plaatsgehad; verscheidene machines van den vijand werden naar beneden geschoten of be schadigd. Drie onzer vliegtuigen worden vermist." Weder een Luchtaanval op Engeland. LONDEN, 31 Juli. (Reuter.) Officieel. Een aantal vijandelijke luchtschepen vlogen voor middernacht over de Oost en Zuid Oostkust en wierpen bommen ter hoogte van den mond van de Theems. De aanval duurt nog voort. LONDEN, 1 Aug. (Reuter.) Ofiicieel. Een blijkbaar groot aantal luchtschepen heeft vannacht eenigen tijd gekruist boven Lincolnshire, Norfolk, Suffolk, Cambi idge, Essex, Kent Huntingdonzij wierpen op goed geluk bommen op ge bouwen, die van geen militaire beteeke- nis waren. Op één punt werden de sche pen door ons afweergeschut bestookt, naar men meent met goed gevolg Nadere bijzonderheden ontbreken. Hel Servische leger in actie. SALONIKI, 31 Juli. (Havas). Het Ser vische leger heeft in een reeks schitte rende aanvallen de Bulgaren uit een door hen bezette linie, 12 K M. ten Zui den van de Grieksche grens gelegen, verdreven. Dit krachtig optreden van een leger, dat de vijand verklaarde vernietigd te hebben, is in Frankrijk met groote geest drift begroet. „Voor de Servische troe pen" zegt de „Echo de Paris", „is het een opstanding; voor den vijand, die tegenover hen staaf, een waarschuwing." („De Tijd"). Een dagorder van ioffre. PARIJS; 1 Augustus. (Havas.) Het „Bul letin des Armées" publiceert de volgen de dagorder van den opperbevelhebber: Soldaten der republiek l Uw1 delde oor logsjaar begint. Sinds twee jaar draagt gïji zonder te verzwakken den last van den onverbiddellijken strijdGij1 hebt al le plannen van onze vijanden doen mis lukken. Gijl hebt hen aan de Aljame over wonnen, bij de Ysea- tot staan gebracht, in Artois en Champagne verslagen, ter wijl zij tevergeefs een overwinning in de vlakten van Rusland zochten te behalen. Vervolgens heeft uw zegevierende tegen stand in een slag van vijï maanden de Duitsche krachtsinspanning voor Verdun doen mislukken. Dank zij uw hardnekkige- dapperheid konden de legers' onzer- bondgenooten was penen smeden, waarvan' onze 'vijanden, nu het gewicht opi alle fronten gevoelen. Het oogenblik nadert, waarop- onder onzen gemeenschapipelijken druk de macht van het Duitsche militairisme zal wegsmelten. Soldaten v,an Frankrijk I Gij' kunt fier zijh op' het werk dat gij -reeds volbracht. Gij! zijt vastbesloten om het ten einde toe te doen. D:e overwinning is zeker. JOFFHE. De terechtstelling van Fiyatt. De Fransche, Engelsche en Amerikaan- sche bladen gaan voort, hun verontwaar diging te uiten over fle terechtstelling van kapitein Fryatt, welke zij tot eene tweede zaak Miss Cavell maken. Het Engelsche schip' de „Brussels", Waarvan hij gezagvoerder was, kwam van Rotterdam, toen het 23 Juni door een Duitsche torpedoboot werd aangehouden en vervolgens naar, Zeebrugge opgebracht. De medaille, hem door de Engelsche admi raliteit verleend als waaxdeering voor zijn poging om o-p 28 Maart daaraan vooraf gaande een Duitsche onderzeeboot, die hem aanhield, te rammen, werd het mid del tot zijn ondergang. Hij had deze 'bijl zich, toen hij na zijn arrestatie gefouil leerd werd. Aangezien zijln schip- geen oorlogsvaar tuig maar een koopvaardijschip 'was, werd zijn aanval op- den Duitschen onderzeeër beschouwd als een Vijandelijke daad van een non-combattant, en uit dien hoofde gelijk gesteld met het schieten van franc- tireurs opi geregelde troepen. Dienover eenkomstig werd hij ter dood veroordeeld, en het vonnis enkel© dagen later vol trokken. De voorbeelden echter, dat in de dagen, toen de gevonniste zijn daad bedreef, neutrale schepen zonder waarschuwing zijh getorpedeerd zijn er, en zelfs niet weinig. Dia- voorbeelden, dat dit lot aan Britsche of Fransch-e vaartuigen ten deel viel, zijn vele in getal'. Er waren dus goede redenen voor een Britschen koop vaarder, die niet ver van zich een Duit schen onderzeeër ziet o-pdniken, om on middellijk op behoud van schipi en léven bedacht te wezen, en desnoods den vijl- and vóór te zijn. Dat de daad in een zelfs Voor (oor logstijd rechteloozen toestand ter zee werd bedreven, had als verzachtende om standigheid moeten gelden. Noodeloos heeft het Duitsche recht door het harde vonnis verbittering gewekt, terwijl hij! zich opi andere wijze voldoening had kunnen verschaffen. Duitschland zal het aan zich zelf hebben te wijten, als deze cynische daad op Duitsche hoofden terugvalt. De „Liverpool Express" meldt reeds, al schijnt ons ook -dit weer ^ver dreven, dat een begin is gemaakt met -d-e oprichting van een Liga van Britten, niet het doel „om den Duit schen Keizer en zijn medeplichtigen voor (het gerecht te dagen en te straffen voor den moord op kapitein Fryatt en andere moorden tegen het volkenrecht." Het plan is, dat do leden van het verbond zich plechtig zullen verbinden, dat zij- b!ij de verkiezing elke regeering omver zuLlletj weipen, die weigert iu het vredesverdrag als noodzakelijke bepaling op te nemen, dat er een rechtbank zal ingesteld wor- Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 3 Aug.: Zwakke tot matigen Zuidelijke tot Wes telijken wind. Gedeeltelijk bewolkt, mogelijk een enkele regen- of onweersbui, aanvan kelijk nog warm. den, om' de Verantwoordelijke personen in Duitschland te vervolgen en, indien hun -schuld bewezen wordt, terecht ;te stellen. Het doel van de Liga is te ver zekeren, dat de persoonlijke bestraffing van de Duitsche militaire kaste voor altijd een les voor de wereld zal zijn. („De Tijd.") Brody. In hun opmarsch naar Lemberg heb ben de Russen, gelijk reeds gemeld werd, Brody veroverd. Het is een handelsstad in het Oostenrijksche kroonland Galicië, hoofdplaats van het gelijknamig district en grensstation van de Oalicische Karl Ludwigslijn, met aansluiting aan den Russisclien Kief-Brester spoorweg. De stad ligt niet ver van de Russische grens van 't voermalige Wolhynië, in een moe rassige door bosch omzoomde streek, 90 kilometer van Lemberg. De pastoor van Copparo. Uit Zwitserland wordt aan de „K V." geseind Dc „Osservatore Romano" en de Ka tholieke trustbladen protesteeren een stemmig tegen de afzetting van den pastoor van Copparo op bevel van den minister van eeredienst, ofschoon de pastoor door de rechtbank van de aan klacht van gebrek aan vaderlandsliefde was vrijgesproken. De Katholieke afgevaardigden Toirni en Micheli interpelleerden hierover den minister van eerediensten protesteerden tegen zulk eene politieke vervolging. Enkele Katholieke bladen vragen, wat minister Meda eigenlijk in het kabinet uitvoert, wanneer zijne collega's, de loge- broeders Saceki, Bissolsti, Eera Co man- deni en Ruffini zooveel overmacht be zitten, dat de andere ministers zulk een maatregel goedkeuren. („Maasbode"]. De Spaansche Katholieken en België. De „Times" verneemt uit Madrid, dat een adres van Spaansche Katholieken aan België is gepubliceerd, dat geteekend is door 400 der voornaamste Spaansche Katholieken. Het adres steunt het ver zoek der Belgische bisschoppen, om een internationale commissie van onderzoek der Duitsche gruwelen in België in te stellen, betuigt instemming rnet de ver ooi deeling van Z H. den Paus, uitge sproken over de neutraliteitsschennis van België en eischt, dat België geheel her steld wordt en zijn onafhankelijkheid terugkrijgt. Toen de Duit.-che autoritei ten vernamen, aldus het Engelsche blad, dat het adres werd voorbereid, trachtte zij een ieder, die het wilde teekenon, af te schrikken. De Keizer trachtte eeni- ge welbekende Spaansche aristocraten schrik aan te jagen door de verzekering, dat als zij hun handteekeningen niet introkken, hun voorvaderlijke goederen in België en hun bezit zou worden ge- pluderd en verwoest door de ruwste soldaten van het Duitsche leger. Zij trokken hun handteekening in, doch dé Duitsche pogingen faalden in andere ge vallen en het adres kwam er. JU A Ij 1 A Op het eiland Malta waar in 1913 het Eucharistisch Congres plaats had, wordt ter gedachtenis aan die heugelijke gebeurtenis een gedenkteeken opgericht Het monument is ontworpen door een Maltlieser beeldhouwer en stelt voor „De Christus der Eucharistie".

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1916 | | pagina 1