De Groote Oorlog. jNo. 90. Dinsdag 1 Augustus 1916. Twaalfde Jaargang. Verschijnt eiken MAAHDAG-.tf OEHSDAG- en VRIJDAGAVOND. 9 of oog; M duim; wijsvinger; BUITENLAND. BINNENLAND. ke Stand. erichten. M 8 I verbes van een (1818 8 verlies 8 8 8 verbes van 8^^ Losse Oorlogsberichten. Welk weder zullen wij hebben en slechts 75 cent. ;s de dorschers van onen nog klagen, en konden brengen dan Dat was 'n schande Nog levendig liar- ronde klachten van den ganschen dag zon over en langs sten kruipen en 'in at ik hier maar niet Le oudere arbeiders er van er nog eens dat zou mij) spijten, arme tijd, waarin rbeider vaak spot- saus voor z'n „pe- Heer uit het Zuid- lang tot biet verleden ooals ik voren zei, l; maai"ook de g enorm. De men- rnt niet meer .leven 9 jaren .-terug. _aat vooniit, ook in armee moet rekining aar ook bij dien yoor- vvorden gehouden en overdrijving, waar ten tijde van voor- t overgeeft. >k te worden, tegen socialisten zeggen door men onbillijke en niet zieiden vij genover den werkge- iie de Hoomsche ar omen. Underling, Ver- verleg tusschen boer lar den weg om se toestanden. Om dat viel aaneensluiting, is -nj (daarom zijn de po- te geraken door den zeerste toe te jui- er is iu 'tland van plaatsen geweest om 'enarbeiders warm te atie; en het is vooral 1de, geheel Z.-Vlaan- ie toestand van den og. veel te wouschen n yan den heer Loter- uitslag worden be- ok de Zeeuwsche boe- dat hij' is man van onen ook, dat hij1 het nsterfelijken Paus der II„arbeiders verg heeft begrepen. P. BOUD'ENS. L916. 28 Juli 1916. 27, Jacob de Pun 's Heer Abtskerke en Voeteinde 24 j. jd. te l buiten echt geboren i lehuwdE. van der C. C. Boes27 j. jd. 28 j. jm. en JVL P- Ruben, geb. Bps, d.; geb. Hoveijn, d.; J. :rk, z. Stoel 70 j. ongehuwd. —26 Juli. allen: J.' M. de Looze, Al C. Verhoek, geb. V. C. Flikweert, geb. gjab. Stoutjesdijik,z. lethe, ongeh. d. 83 j. (M. Ct.) Juli 1916. in waren heden root, p. mud f 2.6U a f3.10 dein en sn. f 1.80 a f2.20 f 3.60 af 4.— f 3.60 af 4.— f 1.50 af 1.60 f3.- a f3.20 f 3.30 af 0.— f2.20 a f3.20 f3.20 a f3.60 f 0.— a f 0.— fO.—afO.— f 1.50 a f2.90 f2.60 af 3.— ddelburg, 27 Juli 1916. ■an heden was de aanvoer i. Het weinige werd aan ring verkocht. af 23.— per 100 K.G. teering van den meester, f 0.voor particu i i eren particulieren f 7.20 per i denmarktzetter i n d b. v e r. 0.voor particulieren r particulieren f7.20 per Zierikzee, 27 Juli 1916- werden enkele verhandeld voor (U. Ct.) gewas ter markt i :rikzee, 27 Juli 1916. rekenpr. f 0.77'', pet fl.75, kleine Eieren a f0.— per Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.90, daarbuiten 1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Ganzepoorfsfraaf C 209, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p Advertentiën van 15 reg« o Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. A contant. r. r. Bij abonnement speciale prjjs. -6 regels /0.60; iedere regel meer 10 Ct. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zjjn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: 1500 gulden bij verlies van beide banden, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering P» gulden bij J% g\ gulden bij gulden bij A Sm 1 sHI 1 hand, voet 11 11 I van een 8% I 8 een M gulden bij verlies van een hand, voet of oog; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. gulden bij verbes van eiken anderen vinger. >0 a u f0, K.G. Aanvoer Eieren De toestand De Russische stoomwals, zooals wel eens de Moscovitische heermacht wordt betiteld, is weer geducht aan het rollen. Lemberg, liet naaste doel der Russen, wordt al meer en meer bedreigd. Behalve de inname van Brody en de in de communique's van 28 Juli gemelde voordeelen, geeft het Russisch legerbe- richt van 29 Juli nog de volgende bij zonderheden Door een onstuimigen aanval dreven de troepen van generaal Letschitsky den vijand in de richting van Stanislau ten Zuiden van den Dn jester terug en namen gevangenen en buit', waarvan het aantal zal worden vastgesteld. De dappere divi sie van Kaukasiërs ondernam een charge en veroverde Jezierzany op den weg naar Tlumacz. Volgens aanvullende berichten, be draagt het totaal der op 28 Juli gemaakte gevangenen 400 officieren en 20.000 sol daten. Wij namen 35 kanonnen en ver overden bovendien machinegeweren en veel buit, die nog niet geteld is. De taktiek der Russen is: door een geweldigen druk uit te oefenen op den vijand in Galicië en dit gebied der Donau- monarchie binnen te dringen, de Cen- tralen te noodzaken ofwel Galicië aan de Russische invasie opnieuw prijs te geven, ofwel te trachten den inval te stuiten. Maar dan moeten de Centralen hun front bij de Pripetmoerassen ontblooten In het Engelsch stafbericlit over den voortgang aan de Somme wordt gespro keu over de overvloedige bewijzen van de vreeselijke verliezen aan Duitsche zijde. Onder die bewijzen zal dan zeker meetellen het door Reuter gepubliceerde uittreksel uit het dagboek van den Duit- schen kolonel Bedall, commandant van het 16e Beiersche infanterie-regiment, 10e Beiersche divisie, die op 13 Juli door de Engelsehen bij de operaties aan de Somme is gevangen genomen. Dit dagboek, dat tot den 13en Juli is bijgehouden, bevat de geheele geschiede nis van het genoemde regiment gedu rende de eerste 12 dagen van het Fransch- Engelsche offensief en geeft van de ge beurtenissen een geheel anderen indruk dan de officieele Duitsche communiqué's. Er blijkt o.a. uit, dat de uitwerking der Engelsche artillerie verscnrikkelijk en de verliezen der Duitschers ontzettend zwaar moeten geweest zijn. Tot aan de tweede en derde linies, vijftien tot 20 kilometers ver, zijn alle kwartieren, dor pen en gehuchten totaal platgeschoten Als bewijs hoe zwaar de Duitsche ver liezen waren, wordt een stuk uit het dagboek aangehaald, uit hetwelk blijkt, dat van het geheele regiment, ter sterkte van 3500 man, nog slechts 500 over waren; de regiments- en bataillonsstaven alle werden gevangen genomen. De bijzondere correspondent van de „Times" merkt, wat den slag aan de Somme betreft, op, dat hetgeen daar op het spel staat, van nog grooter belang is, dan waarom bij Verdun wordt gevochten, en dat men dit kan afmeten naar de onwrikbaie vastberadenheid van de Britsche legers en de houding van den vijand. Omtrent Rumenië weten noch de En tente noch de Centralen met zekerheid welke rol Rumenië zal vervullen in het groote werelddrama. Wel weet men dat Roemenië voor bereidingen treft. Volgens een bericht "ft. Boedapest aan de „Telegraphen Union" heeft koning Ferdinand, na zijn terugkeer uit Sinaia, minister Bratianoe opgedragen, terstond een kroonraad bij een te roepen, waarin omtrent de door Roemenië aan te nemen houding een definitieve beslissing zal vallen. In Griekenland zijn verkiezingen voor het parlement op komst. De partij van Venizelos, den oud- mmister staat bekend als Ententegezind, die van den koning als pro-Duitsch. Uit Drama wordt nu bericht, dat Duitsche agenten Macedonië afreizen en trachten de bevolking vrees aan te jagee door de verklaring, dat de Duitsche en Bulgaarsche troepen een inval zullen doen en liet land te vuur en te zwaard verwoesten, wanneer de Venizelistische candidaten de meerderheid mochten krijgen. Het pad der Centrale mogendheden gaat niet op rozen. Successen der Russen. Men seinde ons Zaterdag: PETERBURG (officieel). Westelijk van Luzk doorbraken onze troepen het ge heele front van den vijand en zetten, na hem teruggeslagen te hebben, hun op- marsch voort. Onze cavalerie vervolgt den vluchtenden vijand. In deze streek maakten wij 46 kanonnen, waaronder zes mortieren buit, benevens zes machine geweren en namen ongeveer 50 officieren gevangen, waaronder twee generaals en twee regimentscommandanten, en 9000 manschappen. In het dal van de Sloniowka en de Boldorewka sloegen onze troepen den vijand terug over de geheele linie. Zij vervolgden hem in de richting van Brody, waar men ontploffingen kon hooren, en branden en den terugtocht van onafge broken trein-colonnes waarnam. Den 28 Juli te zes uur 's avonds bezetten wij Brody. De lijst van het aantal gevangenen en van de buit is nog niet opgemaakt. Oostenrijksch legerbericht. WEENEN, 28 Juli. (W.B.) Aan den Boven-Czemremosz mislukten verschei den aanvallen der Russen. Ten Noorden van Brody deed de vijand den geheelen dag, tot laat in den namiddag, storm aanvallen, doch werd door onze troepen telkens teruggeslagen zond er in het minste te vorderen. Eerst bij een aanval gedu rende den avond gelukte het den Russen ten Oosten van den van Lesniof naar Brody loopenden weg in onze stellingen binnen te dringen. Onze troepen zetten het gevecht voort aan den zuidelijken zoom van Brody. Bij Piestornyty (in Wolhynië) verdreven wij den vijand uit een voorgeschoven verschansing. Ten Noordoosten van Swinluchy verijdelden onze troepen een Russischen aanval door een tegenaanval. Omstreeks half Juli hervatte de vijand na een pauze van vier weken het offen sief in Wolhynië. Het resultaat daarvan is, dat tot dusverre een frontgedeelte van 80 K.M. breedie niet meer dan tot een diepte van 15 KM. is ingedrukt. Dit geringe resultaat verkreeg de vijand door een onafgebroken reeks van hevige aanvallen, die gepaard gingen met ont zaglijke verliezen. De Zeppelin-aanval op de Engelsche kust. BERLIJN, 29 Juli (W.B.) De chef van den admiraalstaf der marine meldtIn den nacht van 28 op 29 Juli heeft een marine-luchtschepeneskader het middel ste deel der Engelsche Oostkust aange vallen en daarbij de spoorweg-emplace menten van Lincoln, de industrieele in richtingen bij Norwich, de vlootsteun- punten Grimsby en Immingham, alsmede de voorpostenvaartuigen vóór de Humber met bommen bestookt. Een vuurtoren aan den Humbermond werd vernietigd. Ondanks de beschieting met brandbare projectielen zijn alle luchtschepen onbe schadigd naar hun basis teruggekeerd LONDEN, 29 Juli. (R.O.) De volgende bijzonderheden vallen thans te melden betreffende de luchtraid aan de Oostkust van Engeland, tusschen middernacht en half 2 uur 's morgens uitgevoerd. Drie bestuurbare luchtschepen namen aan de luchtraid deel. Er werden 32 bommen geworpen. Geen materieele scha de werd aangericht, terwijl niemand werd gedood, Talrijke andere bommen zouden in zee geworpen zijn. Op eene plaats waren de afweerkanon- nen in actie zij slaagden er in de lucht schepen van hun doelpunten te verjagen De luchtschepen schijnen zeer in hun actie belemmerd te zijn door den mist. De strijd aan de Somme. LONDEN, 29 Juli (R. O Het Engel- sche namiddag-communiqué meldt nader: In den afgeloopen nacht ondernamen de Duitschers opnieuw twee hardnekkige pogingen om het Delville-bosch te her overen. De gevechten van man tegen man ten Noorden en Noord-Oosten van Pozières en in de streek van het Foureaux-bosch duren zonder ophouden voort. Wij gingen op al deze plaatsen vooruit, in weerwil van den hevige tegenstand van den vijand. Sedert gisteren neemt de wederzijdsche kanonnade toe. Wij hebben overvloedige bewijzen, dat de door de Duitschers in de laatste dagen geleden verliezen buitengewoon ernstig zijn geweest, vooral in het Delville-bosch, waar naar het schijnt twee of drie Duit sche regimenten vernietigd zijn. De kapitein van de „Brussels" doodgeschoten. LONDEN, 28 Juli. (Reuter.) Fryatt, kapitein van het stoomschip „Brussels", dat den 23en Juni door Duitsche torpe dojagers is genomen en naar Zeebrugge gebracht, is door een Duitschen krijgs raad te Brugge ter dood veroordeeld en gisteren gefusilleerd, wijl hij den 28en Maart (1915) een Duitschen onderzeeër, die hem gelastte te stoppen, had trachten te rammen. Naar de Duitsche opvatting heefteen koopvaardsschip niet het recht tot eenige actie tegen een oorlogsschip. LONDEN, 29 Juli. (Reuter.) Alle bla den drukken liun verontwaardiging uit over de terechtstelling van kapitein Fry att. De „Times" zegt, dat de daad, waar om de Duitscha krijgsraad hem veroor deelde, een daad van zelfverdediging was. Wederzijdsche waardeering. De „Times" publiceert een brief van een officier, die aan de Somme strijdt, waarin o.a. het volgende voorval ver meld wordt, dat tijdens de inneming van Ovillers plaats had. Een groep gevangenen, waarbij twee officieren, werd naar het hoofdkwartier gebracht, onder geleide van een wacht aan wier hoofd een officier stond. Een der Duitsche officieren kwam naar hem toe, nam het IJzeren Kruis dat hij droeg van de borst en stak het hem toe. De Engelsche officier vroeg, wat hij daarmede bedoelde. „Neem dat, omdat gij gedaan hebt, wat wij onmogelijk ge acht hebben", zeide de Duitscher. „Ik schenk het u". De officier dankte hem, maar wees het geschenk af en antwoord de, dat het niet de gewoonte was in het Engelsche leger, om een ongelukki- gen vijand iets te ontnemen, dat hij door zijn eigen dapperheid gewonnen had. Te vroeg gerouwd. In een der Duitsche steden ontmoette een in rouw gekleede dame een vriend van haar man die van het gevechtster rein was teruggekomen. Op zijn vraag, wie harer familieleden gesneuveld was, antwoordde zij„Natuurlijk mijn man". De vriend, die pas uit België was terug gekomen, verzekerde haar, dat zij zich vergiste, want dat haar man nog tot de levenden behoorde. Hij wist ook, in welk hospitaal hij lag en gaf haar het adres op, waar zij hem kon vinden. De vrouw, die het officieele doodsbe richt van de legeradministratie had ge kregen, besloot een persoonlijk onderzoek in te stellen. Zij verkreeg een reispas om naar België te gaan en kwam aan het hospitaal in een der voorstadjes van Brussel. Zij verzocht daar haar man te mogen spreken, maar hoorde tot haar groote verbazing de wedervraag, of zij dan het doodsbericht niet ontvangen had. Jawel, dat liad ze wel, maar dat moest een vergissing zijn; men had zeker een ander overledene voor liaar man gehouden De dame moest nu geruimen tijd wach ten, want de hospitaal-directie hield raad. Ten slotte werd haar de waarheid mede gedeeld De man leefde inderdaad, maar hij was in zulk een staat van het slag veld gekomen, dat hij zelf er op had aangedrongen, maar dood verklaard te worden. De geneeskundige dienst had zich daarvoor la'en vinden, maar zorgde intusschen zoo goed mogelijk dat in het overschot van den mensch het leven zoo lang mogelijk bleef. Nu de vrouw er was, mocht zij het helpen verplegen tot de dood als verlosser optrad. Nadat het werkelijk gestorven en begraven was, kon zij haar rouwkleeren voorgoed aan trekken. VEBBËKICIDE STATE». Geweldige ontploffing. NEW-YORK, 30 Juli (R.O.) Honderd (wagens en verschillende lichters met mu nitie zijln bij] 'de fahlrieken van ide National Storage Company bijl" .Communipaw (New- Yersey) ontploft. Geheel New-York schudde Nader meldt men: Biji de munitie- ten dynamiet-ontp-loffing zijh verscheidene menschen om het leven gekomen, terwijl veel schade aan de eigendommen js aan gericht. De munitie was op een klein eiland in de New-York-baai opgestapeld. Daar de ontploffing vroeg in den mor gen heeft plaats gehad, hoo-pt men, dat er slechts weinig werklieden gedood zijd. 75 personen zijn reeds in de hospitalen opgenomen. Het Vuur schjjht in de mhnitie.-p'akhui- zen ontstaan te zijn en daarna, op een lichter, welke met shrapnel's geladen was, overgeslagen te zijn. Scherven van de ontplofte granaten moeten toen de ont ploffing van het dynamiet veroorzaakt hebben. Op het Trucks-eiland is bijna alles Ver nield. Nader meldt men ons telefonisch, dat een schade is aangericht van 5 millioen pond en veel gezouten vleesch en suiker is verloren gegaan ter waarde van 31/2 millioen dollar. Op het Elliseiland ontstond een paniek onder de emigranten. De New-Yo-rksche politie en de nationale garde verleenen hulp. Onderzocht wordt, of de ontploffing is te wijten aan een Duitsch complot. De „Koningin Wilhelmina" op een mijn geloopen. Men seint ons hedenmorgen kwart voor twaaf DEN HAAG De „Koningin Wilhelmina" van de maatschappij „Zeeland" is bij den Noord- hinder op een mijn geloopen. 0e opvaren den zijn in sloepen naar den Noord hinder gegaan. Het achterschip steekt nog boven het water uit. Vlissingen (hedennamiddag jialf een). Volgtens een (bijl de directiie ingekomen bericht zijn alle sloepten van de .„Konin gin Wilhelmina" op een na bij' het licht schip „Noord-Hinder" aangekomen. Wan neer ook deze binnen is, kan wordbn vastgtesteld, of ,allte opvarenden gered zijh, wat verm'oed wordt. Vlissingen. (hedennamiddag kwart Voor 4 uur). De verslagenheid over de -ramp van de „Koningin Wilhelmina" is1 hier groot. Vrouwen en andere familieleden Van de opvarenden verdringen zich vooï het kan toor van de Mij. Zeeland". Dg directie Verwachting tot den avond van I Aug.: Zwakke tot matige winden uit westelijke richtingen, licht tot halfbewolkt, waarschijn lijk nog droog, behoudens eenige kans op onweer; warm weer. liet lijsten met de namen d(er geredden aanplakken. Hieronder komten niet voor die van de stokers P. Palmhoek uit Mid delburg, M. van Nieuwenhuijze en A. Abrahamse uit Souburg, die bij de ramp omkwamen. (Zie verder onder laatpte berichten Red.) Het vliegongeluk te Breda. Terwijl Vrijdag de militare oefeningen door de vereeniging „Ons leger" georga niseerd, in gang waren, kwam, zoo schrijft „De Maasbode" een vliegtuig aangesnord. Het kwam van de Molenheide. Boven het terrein maakte het een reeks van fraaie evoluties, tot het langzaam in mooien spiraalvorm begon te dalen. Het landde. Daar gebeurde het wat een schok door de menigte deed gaan; een kreet van ontzetting werd gehoord, Wemeen den, dat we bij het landen een der voorwielen zagen loslaten. Toen maakte het heele toestel een geweldige salto- mortale vergezeld gaande van een ont zettend gekraak en bleef stil liggen. 'tls wonder boven wonder goed af geloopen, dank vooral aan de omstandig heid, dat de motor was stopgezet. De waarnemer Hekking Colenbrander kwam eraf met eenige lichte kneuzingen, de aviateur Wallast had den arm ontwricht, maar deze kon op het terrein nog in orde gebracht worden. Het vliegtuig is geheel vernieldmaar twee kostbare menschenlevens zijn be houden. Uit zeer vertrouwbare bron vernamen we, dat bij liet vertrek van Molenheide verzuimd was de voorwielen te bevestigen. Door de Engelschen opgebracht. Volgens te Maassluis van den Neder landsehen consul te Leith ontvangen bericht is de logger „Holland I" Ma. 118, van de reederij A. L. Poortman, door de Enschen naar Leit opgebracht. De Nederlandsche visschersvaartuigen „Timor" en Borneo" zijn door de Engel schen aangehouden en naar Kirkwall opgebracht. De Tweede Kamer heeft Vrijdag de distributiewet z. h. st. aangenomen en is op zomerreces gegaan. Nieuw varkensvoer. In Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen Wordt tengevolge van gebrek aan mlais en de duurte Van. idit artikel en wegens giebrek aan kleine aardappelen en ander varkensvoer, ithansl zeewier 'en wel de zoo genaamde „klappers" aan de Varkens ge voerd. De dieren ellen het graag. Het Wit-Gele kruis. Te Breda werd door Z. DL H. Mgr. Hopmans igeïnstaleerd de commissie van bovengenoèmden naam. Zij heeft ten doel de algemeene Volks gezondheid zooveel mogelijk tie bevorde ren. Vooral zal zij hare aandacht wijden aan ziekenverpleging in het algemeen, die van kraamvrouwen en zuigelingen in 't bij zonder en voorts de bestrijding van de tuberculose. De commissie bestaat uit de heteten Cammaert en Gribling, geneesüeeren te Kloosterzande (Z.) en Oudenbosch, H. Spitzen, secretaris der gezondheidscom missie te Ginneken, en J. Hermans, in specteur der Drankwet te Beteringen, ter wijl door Z. Di. H. als adviseur is' toe gevoegd deeerw. heer Asselbergs te Breda.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1916 | | pagina 1