iets HELS, De Groote Oorlog. NSDAG ust us 1916. No. 89. Zaterdag 29 Juli 1916. Twaalfde Jaargang. Oil miner bestaat nit 6 bladzijden. EERSTE BLAD. Verkoopinj Bruine Boonen, Suikerbieten, Beestenpeeën, EEM GOES pt PLANTA LEWIJN, Krabfaendijke. Bediende ïeischijnl eiken MAANDAG-, JEHSDMI- en VRIIDtGAVOND. iyy 'zr ou zo EEN KINDERKRUISTOCHT. f EUILLETON. Uit dagen van Strijd. Losse Oorlogsberichten. van een of meer onzer i Ontwikkelingsonder- en der Fransche Taal JUT MUTSAERS, OSS. 19 Augustus 1916, e 2 uur, te Nieuwedorp bii A. Huige, voor den 'SE, ten overstaan van AAR, tegen contante en Noord-Kraaijertpolders ,P- pijgbaar op de hofstede vanaf 8 Aug. a. s. 0 P I N G van den ÏOERENINSPAN van Vermue Janszoon te hebben Notaris PILAAR. ÏN VEESTAPEL. Foenegriek, Minnepoe- [oonm aakpoeders, Worm olie voor koliek of dik ,rden en koeien, Varkens- Ruhr voor besmettelijke [Bloem van zwavel, Teer- krijgbaar bij (9) iREN, 's-Heerenhoek. O ct. p. pond. Wasch-, Boodschap den, Stoeien enz. enz. nand-Netten. aan bij de SOES. KOOP ministratie van dit rden. Aanmelding ^poortstraat. iel als Nelly's krachten ■pen zij' do steile straat >ren,-markt uitkomt. Daar er, sterk, vreeswekkend elïj'k zooals Roger dac'it, 9 to zijln! van die zwakke, die daar bewaard werd et scheten inderdaad eeni acht, haar daar arm ba ben neergeworpen .onder lauwen der ongerechtig- ie een vierkant, met een m hoek, van drie ver en wieder met kleine to- Twieie dier torens wa- kort geleden wegge»0' jk, welke naar de zijd® icht waren,, zoodat het er op een bolwerk ge n deuren en getralied® ieder einde een toren- ingenis stond, zoowel ia als in den overdrachie- ïet woord, het schavot, 'daad was 'het getal ge' die dagen Newgate ver ier© bestemming dan 't® (Wordt vervolgd.) Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.90, daarbuiten f 1.10. Vfzonderiijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Sdvertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Gaiuepoorfsfraaf C 209, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 6 regels voor 25 Ct. h contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de gjgs Jpih gulden bij verlies van beide 0 gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de M SL. 1 1| i handen, voeten of oogen. B S| verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, jB I 11 I Voorts bij ongeneeselijke g |i B hand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: g Up verstandsverbijstering; of oog; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. gA gulden bij A A gulden bij j» II II I verlies I I verlies van M gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De Geschiedenis verhaalt, hoe in de 13e eeuw duizenden kinderen uit Frank rijk en Duitschland optrokken naar Pa lestina, om het land, geheiligd door de voetstappen van onzen Heer, te ont rukken aan de Sarracenen, die het zoo schandelijk ontwijdden. Deze onderneming, als Kruistocht der Kinderen bekend, moest uit het oogpunt der menschelijke voorzichtigheid als roekeloos worden aangezienzij leed dan ook schipbreuk. Toch zij men niet ai te streng in zijn oordeel. Want, wanneer men den geest van geloof der toenmalige maatschappij beschouwt, welke die kinderen tot dien gewijden tocht aanzette, dan is men geneigd om met den dichter Tollens te zeggen: „En reêknen d'uitslag niet Maar tellen 't doel alleen" of met dr. Schaepman te beamen: „De dwaasheid dezer kleenen Was toch de wijsheid Gods". "-) De dag van 30 Juli aanstaande zal ook een Kinderkruistocht te aanschou wen geven, wel is waar, van geheel an deren, van vreedzamer aard, maar daar om niet minder indrukwekkend, niet minder sympathiek en beteekenisvol. Op dien dag zuilen alle Roomsch-Ka- tholieke kinderen, die daarvoor in de termen vallen, een geestelijken kruistocht ondernemen tegen het monster van den oorlog, dat nu reeds twee voile jaren een groot deel der oude wereld met een zondvloed van afgrijselijkheden overdekt; millioenen krachtige mannen onder de ijselijkste smarten op het slagveld doet snevenmillioenen anderen, voor hun leven verminkt, een droeve toekomst tegemoet doet gaanjammer en rouw brengt in duizenden gezinnen, van hun hoofd en steun beroofdde vrucht van menschelijke vlijt en arbeidzaamheid meedoogenloos vernielteeuwenoude bouwstukken, ware kunstgewrochten, in rookende puinhoopen veranderten zelfs tot in de landen, die de krijg onaange roerd liet, kommer en gebrek doet bin nentreden. Dien geweldenaar neer te slaan, dien alvernieler te ontwapenen, dien verderf engel te noodzaken zijn zwaard op te steken, ziedaar het doel van deze alge- 47) Het drietal kon moeiljjk voortgaan, zon der dat schrikwekkende plankengevaarte te zien; maar in. de stille en zwakke) hoop, dat gezicht aan de arme Nelly te sparen, stapte Ormiston een weinig voor hen uit en plaatste zich zoo, dat hij haai- het uitzicht belemmerde. Roger ech ter, op wiens arm zijl leunde, gevoeldiej aan haar beven, dat die teedere voor zorg vergeefsch was geweest. Inderdaad, zij had het gezien en de bestemming or Van geraden, en die aanblik stelde haar beter dan te voren den vreeselijken toe stand voor oogen, waarin zicb hare moer der bevond. Wat wonder dan, dat zij beefde en het angstzweet haar op het voorhoofd stond, als de gedachte in haar akelige naaktheid beur voor den geest kwam, dat (hare moeder, die fijn be schaafde, gevoelige en teedere vrouw, daar te eenigter tijld zoiu staan, siddpraad, en vol schaamte onder de handen yan den heul? Was het wonder, dat heuro voeten hunnein dienst weigerden en lio.- ger gedwongen was haar om zoo te zeg gen voort te dragen en haar niet te laten meene kinderbeweging op den 30en van Hooimaand. Maar wijl alleen de goedgunstige be schikking van Hem „Die nimmer plaagt uit lust tot plagen" 3) de oorlogsrazernij kan doen bedaren, zoo treden de kinderen aanstaanden Zondag de kampplaats in, niet met zwaard of speer, maar met de geestelijke wapenen van het gebed en het deelnemen aan 's Heeren liefdemaal in de H. Communie. Wanneer de H. Schrift zegt, dat het gebed des rechtvaardigen veel vermag, hoeveel te meer zullen dan de smeek beden zooveler onschuldige kleinen, ge sterkt door dien „heiligen maaltijd waarin Christus genuttigd wordt", den Hemel een heilig geweld aandoen tot het ver krijgen van den zoo vurig verlangden vrede. Met welk een machtig vertrouwen op de goedheid van Hem, die als Goddelijke Kindervriend hun zoo bij uitstek dier baar is, zulleu onze kleinen hun reine bede doen opstijgen tot voor Jezus' troon, om herstel der geteisterde wereld in het teeken diens vredes, dien Christus als z ij n e n vrede aan de menschen wilde komen brengen en wiens louterende, reinigende invloed op het menschelijk hart door de satanische macht der boos heid, helaas, zoo vaak wordt verijdeld. Hoezeer zullen ook aanstaanden Zon dag de kinderen met hun gemeenschap pelijke H. Communie het hart vertroos ten van ons aller geestelijken vader en opperherder, Paus Benedictus, die on vermoeid en onverpoosd werkzaam is voor het verzachten van de wonden des oorlogs, voor het voorbereiden van den vrede, van wien het treffend plan dezer algemeene geestelijke Kinderkruistocht is uitgegaan. Moge de Almachtige, van Wiens ont fermende goedertierenheid, naar de tichrift getuigt, de aarde vol is, dezen kruistocht zegenen, opdat zij die er aan deelnemen, daaruit den olijftak des vredes alszege- teeken wegdragen. En met vertrouwen mogen wij dien uitslag verhopen, waar zich Zondag mil lioenen kinderarmen uitstrekken naar dat tabernakel, waarvan Neêrland's dichtren- vorst zoo treffend zong Hier antwoord God op zuchten en (gebeden „Hier wischt hij af de tranen in den (nood „Hier leeft het hart in troost, hier (sterft de dood" l) 1) „De overwintering der Hollanders op Nova- Zenibla." 2) „Aya Sofia." 3) Borger, „Aan den llijn." 4) Vondel, „Altaergeheioienissen." rusten voor zij aan de poort van Newgate gekomen was? Ook hier, evenals aan de stadspoort, verschaften de naam en Let gezag van Ormiston hun .oogenblikkelijfcen toegang, terwijl de cipier hen met beleefdheid ontving en terstond in een kamer liet. Niettegenstaande dat alles, had echter Or miston nauwelijks den haam genoemd) van de gevangene, die zij1 wenschtón te be zoeken, of de man gaf groote teekenen van verlegenheid. „De gevangene is zwaar ziek", stot terde hij.; „dezen morgen isi er een bloed ader gesprongen en een uur! geleden heef) de bloedstorting zich herhaald. Er; is voor haar om een geneesheer gezonden; ©n dezle bevindt zich in hare oei; maar indien de majoor zich gewaajndigen wil eenige oqgenblikk'en te wachten, dan z,al ik mijne vrouw roepen, die insgelijks jie'unne dame bijstaat en haar zeggen, dat zij, de komst van een bezoeker moet inleiden. Doch dit moet zeer voorzichtig geschieden, zeer voorzichtig, want de geneesheer heeft ge zegd, idat een schok, een aandoening, de ergste gevolgen hebben kan". Ormiston staarde den man aan, als Jhij zich door al deze woorden met vele bui gingen heenworstelde. Hij wist geinoeg) van Newgate, zooals het in die dagen gesteld was, om het bezoek van een dokter hard Stemplicht, Evenals alle anti-revolutionaire organen is ook het „Friesch Dagblad" tegen stem plicht gelijk „De Zeeuw" in onze streken. „Het Centrum" met eerstgenoemd blad hierover polemiseerende, zegt o. i. vol komen juist Maar in ons artikeltje ging het minder om min of meer afgetrokken ideeën, dan wel om den huidigen stand van het vraagstuk. In anti-revolutionnaire kringen niet bij alle anti-re vol utionnairen bestaan van oudsher bedenkingen tegen het stem plicht-instituut. Maar naar mate het kiesrecht zich meer uitbreidde, is er ook een aanmerkelijke wijziging gekomen in de stembus gebrui ken en praktijken. Daarmede dient rekening gehouden. Wat vroeger misschien niet noodig mocht heeten, kan nu nuttig wezen en zeer gewenscht. Dit geldt trouwens niet alleen voor den stemplicht. En wanneer de redactie van het Fr. Dbl. eens zou willen nagaan, hoe met name in de sociale wetgeving nog niet zoovele jaren geleden in theorie werd veroordeeld en verworpen, wat thans vrij algemeen en practise h wordt aanvaard, dan zou zij wellicht tot het inzicht komen, dat ook het stemplicht- vraagstuk meer dan één zijde hebben kan. Wij gaan hierop thans niet verder in, maar zouden het betreuren, indien dit actueele vraagstuk niet werd behandeld met de onbevangenheid, welke het ver- eischt op dit oogenblik. Ook daarvoor klemt de eisch, dat men moet „bij" blijven. Engeland verklaart den oorlog aan Duitschland. De groote gebeurtenissen einde Juli en begin Augustus 1914. 28 Juli. Oorlogsverklaring van Oostenrijk aan Servië. 30 Juli. Oproeping van de grens- en kustwacht in ons land. Sluiting van de Amsterdamsche beurs. 31 Juli. Algemeene mobilisatie in Ne derland. 1 Augustus Duitschland verklaart den oorlog aan Rusland. Duitsche troepen bezetten Luxemburg. Duitschland stelt een ultimatum aan België. 3 Augustus. Duitschland verklaart Frankrijk en België den oorlog. 4 Augustus. Duitsche troepen trekken België binnen. te durven betwijfelen, daar de dood van een gevangene (op' natuurlijk© wijze de kosten van |de beuisrekening onnoodig maakte en men dus den, ongelukkige maar in zijn ellende liet sterven. Daarom jn de meening, dat er ©enig geheim achter dat geneeskundig bezoek stak, was hij het meest geneigd om :ta denken, dat mevrouw Netterviile reeds dood was, en de tegenwoordigheid barer dochter den cipier weerhield |de waarheid te ?eggein. Een igogenblik later was ihijj tot een (andere meening gekomen, die hij' zelf voor beier hield, maar ter wille yan Nelly en voir gpns zijn eigen geaardheid, deed hij. hier- gm'trent jjeen verdere navraag, zooals de cipier isóheen te .verwachten. Deze, ver heugd idoor de schijnbare onnadenkend heid van Ormiston, bracht eein stoel voor Nelly en gaf andermaal zijn voornemen te kennen 0111 zïj'n vrouw te gaan roepen. Juist toen hij met dit doel de deur open de, zag de majoor de gedaante van een langen, grijsharigen man in burgerklee- iling, die met vluggen stap door de gang liep; in gezelschap van een vrouw. Be gevangenbewaarder zag heini insgelijks, en) met onsteltenis in zijn blikken sloot hij de halfgeopende deur en wendde zich tot Ormiston. „Dat was de dokter", zei hij met na druk, „de dokter, die daar juist is heen- Koewacht. Nabij de grenzen zijn een viertal personen des nachts van hun bed gehaald en naar de Kommandantur te Öint-Nikolaas gevoerd. Cadzand. Donderdagavond bewogen zich drie vliegmachines in Zuidelijke richting boven het Noordelijk deel van Vlaanderen. Ersingjan genomen. In Armenië hebben de Russen de ver overing van Erserum en de bezetting van Trebizonde bevestigd door het nemen van Ersingjan. De laatste belangrijke plaats in Armenië is daarmede in hun macht. De doorzetting van het Russische of fensief in Armenië heeft lang geduurd: 16 Januari bezetten de Russen Erserum, 17 April Treoizonde en 26 Juli eerst Ersingjan. Waarschijnlijk zullen nu de Russen op hun linkervleugel, die op verschillende punten voor de Turken moest wijken, weer krachtiger op gaan treden. De keizer in Keulen. Op zijn doorreis naar het Oostelijk front heeft de Duitsche keizer, naar de „K. V." meldt, Maandagmiddag ook een bezoek gebracht aan den dom van Keu len, waar juist een godsdienstoefening gehouden werd. Ofschoon de keizer in eenvoudig veld- uniform gekleed was, werd hij daor een heer herkend. En toen hij uit den dom trad, |Werd hij geestdriftig toegejuicht. Allen ontblootten het hoofd en wuifden hem toe. De keizer was door deze har telijke begroeting zichtbaar ontroerd. Toen de trein vertrok, werden den keizer nieuwe geestdriftige ovaties ge bracht. De Duitsche kroonprins als vlieger. Volgens de „Saarbrücker Ztg." heeft de Duitsche kroonprins de vorige week gedebuteerd als militair vlieger. Hij is over de Fransche linies bij Verdun ge vlogen, de vlucht duurde een kwartier. De „Basler Nachrichten" verneemt uit Londen, dat de tweede Duitsche han delsduikboot reeds in de Vereen. Staten is aangekomen, en wel in de haven van Bridgeport (Connecticut). Een mooie gift. Van de bekende, ook om haar pliilan- tropie bekende firma L. Cevaert Co., gegaan, en daar nu (niets u verhindert jle zieke mevrouw te gaan opzoeken, zal ik mijn vrouw hierheen zenden, om u naar de cel te geleiden". Een tiental minuten volgde, gedurende welken tijd Nelly onbeweeglijk zat met de handen voor het gelaat, hevend van vrees en bange verwachting. De deur ging weder open en zij sprong op. De vrouw van iden cipier trad nu binnen. „De arme mevrouw is ingelicht", zeidn zij, „van de komst barer dochter, en ver langt haar te omhelzen. Wil de jonge dame mij volgen naai' hare cel?" Nelly wa,s maar al te verlangend dit te doen, en beiden verlieten zijl ,de ka mer. Ormiston stond een oogenblik in beraad wat 'hij zou doen, maai' jjet niet goed achtende Nelly alleeai te laten in de handen van zulk volk ais gevangen bewaarders van die dalgen, of 'hunne vrou wen, stelde hij Roger voor te volgen, en dan te wachten iij de nabijheid van de cel gedurende het onderhoud van jnoe- der en dochter. Roger stemde terstond toe en zij naderden ide geopend© dje.ir juist, toen Nelly bipniejhtrad en neder-c 'knielde voor de legerstede harer moeder. Meer dan een eeuw later dan de tijd waarin ons verhaal voorvalt, was de be handeling .van gevangenen in Dublin's Newgate nog zoo afschuwelijk, en in strjjdl Oude God bij Antwerpen, heeft het Antwerpsche Comité voor hulp (Gilde- kamersstr. 6), ten bate van behoeftige Belgen een bedrag van 20.600 frank ont vangen. De nationale feestdag te Brussel. Ter aanvulling van het bericht in dë bladen omtrent de boete van een milli- oen mark, die de stad Brussel is opge legd, naar aanleiding van den nationalen feestdag (21 Juli) ontleenen wrj deze bij zonderheden aan de „Echo Beige" Ondanks het Duitsche verbod besloot een comité van patriotten om den dag toch te vieren en iedereen werd inge licht behalve spionnen en verdachten. De gemeente-overheid gaf aan de school bevolking vacantie. De particuliere kan toren sloten. De winkels bleven open maar de etalages waren op een bij zondere wijze ingericht. Overal domineer de groen, de kleur der hoop. Door de heele stad en in alle voorsteden stoffen, linten, knoopen, alles groen. In een lint winkel op den Boulevard du Nord ver kondigden groote aanplakbiljetten het lint kost per meterzwart 10 francs, rood en blauw 12 francs, groen 25 cen times. Bij Potin was weer wat anders be dacht de bedienden waren allen in ge- kleede jas, met groene dassen en met de cigaret in het hoofd. De café's hadden geen terrassen uitgezet en alle Brusse laars wandelden op hun Zondagsch. In do winkels evenmin als in de café's een sterveling ieder was en bleef op straat. Op zeker oogenblik ging alles naar de Nieuwstraat en passeerde de St. Michiel- straat, die uitloopt op het monument, dat aan de strijders van 1830 is gewijd. Alle voorbijgangers groetten, uit de verte ernstig, het gedenkteeken voor hen, die stierven óm de onafhankelijkheid te ver zekeren. Het was indrukwekkend, gran dioos, onvergetelijk. Men kan zeggen, dat heel Brussel door de Nieuwstraat gewan deld is, dat vele honderdduizenden daar voorbijgingen van het afgesproken uur af tot laat in den avond. De Duitschers „hadden er niet op ge rekend", dat de Brusselaars, ondanks al hun voorschriften, nog de gelegenheid zouden vinden hun vaderlandslievende gevoelens te uiten. 's Morgens werd een plechtig Te Deum gezongen in de St. Gudule. Z.Em. Kardi naal Mercier hield een schitterende toe spraak tot de menigte, die zich in de kerk yerdrong. Hij herinnerde aan de verschillende Te Deums, die ter gelegen heid van de nationale feestdagen hier waren gezongen, en hij wees bovenal op het Te Deum, dat over vijftien jaar zou met de gevoelens van imenschelijkheid dat men (het [noodig achtte de tusschenkomst van het gouvernement dienaangaande in te rpepen. Daarom is het des te minder te verwonderen, dat Nelly 'hare moeder in zulk een ellendigen staat vond, dat zij1 met afgrijzen wend vervuld. De cel, waar in zij lag, was laag en (duister, en het kille vocht sijpelde langs de wanden; dit had. 2rij zich eenigszins voorgesteld, maar met geen moeilijkheid had zijl kunnen den ken wat ellende, wat onbeschrijfelijke el lende daarbinnen hieerschte, en het ge- zich harer geliefde moeder, op wier ont- vleeschde kaken de dood reeds zijn ze gel gedrukt had, uitgestrekt op den voch- tigen grond, met een handvol verrot stroo tot bed, en eenige ellendige lompen tot dekking, dat gezicht trof de dochter zoozeer, Idat zijl in plaats van blijde heur het erlangde uitstel aan te kondigen, zoor als haar plan was geweest, door smart overmand opi de knieën viel en weende als een klein kinid. „Moedei'I moeder 1" was al wat zjj zeg gen kon te midden harer snikken, ter wijl zij ide hand der geliefde vrouw in üe (hare nam en die met .tranen en kus sen bedekte. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1916 | | pagina 1