pofderbenoemingen. 412e Staatsloterij. Gemengd Nieuws. KERKNIEUWS. ONDERWIJS SPORT. fdoor Sasonoff's aftreden Red.) geen I wijziging zal brengen in Rutland's bui tenlandse!» politiek. Petersburg. In het Rumeensche blad „Universal" komt een artikel voor van den afgevaardigde Arnot waarin wordt medegedeeld, dat de Rumeensche 'mo bilisatie binnen enkelte welden zal gereed zijn, dat de Rumoensch© troepen dan de Karpathen zullen overtrekken fen den „heiligen" strijd zullen aanvaarden te gen Rumenie's ergste vijandende Bul garen en Magyaren. Berlijn. (Part. aan „De Tijd"). In de hoogste staatkundige Duitsche krin gen maakt men zich maar weinig illüzie meer .over het voorkomen va,n. het deelnemen aan den oorlog door Rumenië aan de zijde der Entente. Als voorbe- j reiding dienden daartoe ongetwijfeld de i onafgebroken 'zendingen van munitie via i Archangel. Ook waren naar verluidt se- j de t lang onderhandelingen in dién zin I met de Entente gaande. Men verwacht, dat Russisch-Rumeenschie troepen aan de Oostenrijkse!» grens zullen optreden, I terwijl de Russen eon veldtocht tegen ■Bulgarije zullen ondernemen en de En- gel when en Fra.nschen van uit Salb- i niki tegen Turkije zullen ageeren. Petersburg. (Off.) Die westgrens va,n he'. dorp Gvordetz—-Meliy werd door ons regiment genomen. In den tuin aan de overzijde van den weg werd een Oostenrijkse!» batterij ontdekt. Deze moest van den terugweg worden afge- I ©noden, wat onzen troepen gelukte. De batterij (4 .stukken van 15 c.M.) met I bediening en paarden benevens de ver dedigende compagnie infanterie vielen na een kort gevecht in onze handen. Onze infanterie kei weinig. Benoemd tot dijkgraaf van den Paulina- polder A. Bliek te Biervliet; tot gezwo rene van het waterschap Stavenisse C. Steendijk Cz„ te Stavenisse; tot dijkgraaf van den Nieuw Olzendepolder L. Nieu- wenhuijsen te Kruiningen; tot dijkgraaf van den Stad-Philippinepolder B. v. Hijf- ten te Philippinetot gezworene van het waterschap Oud-Vosseroeer B. J. van "Westen te Oud-Vossemeertot plaatsverv. dijkgraaf van den Ser Lippenpolder J. Huijssen te Terneuzentot gezworene van den Kanaalpolder M. Dieleman te Hoek; lot dijkgraaf van den DeurloopoLder A. M. Geluk te Tholen. 1. kl. 2e lijst. Trekking 25 Juli. f 1000 11833 13153 f 400 1935 f 200 2928 9997 13323 11291 f 100 3907 5375 7256 10182 17078 f 20 1925 5341 5348 6335 6100 7226 7251 7276 7281 8252 14727 14736 14738 '15271 17496 18780 18783 lc ld., 3e lijst. Trekking 26 Juli. f 20000 11920 f 1000 6797 12280 f 400 9178 11584 12169 f 100 25 3982 7225 16182 f 20 3317 5017 5326 6367 7288 7309 7318 14699 11712 15283 17459 17192 18761 18796 Een h o o g e toeschouwer. Een mecanicien in het vliegkamp te Soes ter- berg werd dezer dagen ten stadhuue te Utrecht in ondertrouw opgenomen. Zijn chef, een der Soe§terbergsche luitenant vliegeniers, die beloofd Iraid van uit de verte getuige te zijn biji de plechtigheid, kruiste in _zijn vliegmachiene gedurende de ©ogenblikken van ondertrrouw hoven het stadhuis. Hij had dus. woord gehou den. I Onder den trein. De milicien-in fanterist H. uit Schaerberg keerde van zijn woonplaats naar zijn garnizoen terug, Tijdens liet oponthoud van' den trein aan het station te Heerlen stapte hij uit om met zijn meisje te spreken. Toen de trein in de richting Sittard ging vertrekken, wilde de militair nod instappen. De stationschef, een ongeluk voorzien de, poogde H. te weerhouden, doch de ze rukte zich los en geraakte door een missprong onder het rijtuig. Zijn li chaam werd geheel vermorzeld onder den spoedig ,tot stilstand gebrachten' trein. De dood had onmiddellijk een, einde aan zijn leven gemaakt. 1 n een krankzinnigenge sticht te Dublin is een man gestorven, die daar 62 jaar van zijn leven heeft doorgebracht. N. R. Ct. „Geneesheer, genees u zei ven." ..Het Volk" kapittelde de afwezige leden der Tweede Kanier die oorzaak waren, dat verleden Woensdag de Kamerverga dering niet kon doorgaan. Naar „De Maas bode echter mededeelde, waren van de 15 socialistische afgevaardigden liefst elf dien dag afwezig. Het standje dat het roode orgaan uitdeelde, kwam dus hoofd zakelijk op de hoofden der eigen partij genoot-en neer. Modern begraven,. Wij lezen in het weekpraatje van de hors' d' oeuvre van „De Maasbode." Van de week schoof haastig door de drukke straten een leelijke, zwarte vier kante auto. Kris en kras, zooals auto's doen, glipte zij- vlug om en langs trams en andere wagens en karren. 'tWas een lijk-automobiel, en op deze expediete wijze werd een overledene naar zijn laatste rustplaats vervoerd. Neen, eigenlijk niet naar zijn laatste rustplaats, maar meer modern naar het crematorium. 't Lijkt also! men niet spoedig genoeg zoo'n rest van een overleden mensch uit de menschelijke samenleving kan verwij deren. Een wagen als de kar van den ge meentelijken ontsmettingsdienst, die de on- gewenschte resten zoo spoedig mogelijk naar de vuilverbranding brengt. Dan wordt het stoffelijk overschot van een mensch zoo probaat mogelijk tot een hoopje asch verstookt, en in een urn, zoo groot als een suikerpot, samenge bracht. In zoo'n urn is een klein vierkant hokje met een naamtegeltje er voor wordt ge bij uw vaderen bijgezet. En gelijk men in zijn leven bij den barbier een eigen scheerpot in een laadje had, zoo krijgen de lijkverbranders na hun dood een eigen pot met asch in een. hokje, dat niet grooter is, dan het laatje bij hun barbier was. Zoo is met den eerbied voor de groote kathedralen der menschheid tegelijk ook de eerbied voor het menschelijk lichaam, dien levenden tempel van den H. Geest, verloren gegaan. Jeugdige oorlogs poëten. De Pruisische jonkers staan niet in al te hesten reuk. Men ,zegt, dat zij den oor log hebben gewild en aangestookt. Om hun machtswaan bot te vieren. Of 't waar is weten wijl niet, maar dat er pede- nen zijn om die heeren daarvan te vér- denken bewijst onderstaand „gedicht", door een 13-jarigen Pruisischen jonker ge schreven. „Triippers Zeitschrift" deed er waarlijk goed aan het in zijn ko lommen over te drukken, opdat men wete, hoe de hooghartigheid, het mali- tairism© jen de verwaandheid in dit „vers" om! jden voorrang strijden. Het luidt Wjr lassen .uns nicht unterkriegea, wil- siegen Iferbei, ihr Feinde all, ihr frechen, wir rachen Ihr Gegner aI4 sollt unterliegen, wir fliegen Wir kampfen um gerechte Sachen, wir lachen In uns ist frohes mut'ges Klingen, wir singen Russen, Franzosen, Englander, Serben, wir erbon Mit Lüttich liaben wir begonnen! gewonnen I Was kaanpft ihr gegen una? Welch [Spott I Wjr sind mit Gott! Wat wijl aldus vertalen: Wij laten ons niet onderkrijgen, Wij zegepralen! Komt hier, vijanden, allemaal gij [onbeschaarnden, Wijl nemen wraak! Gij, onze tegenstanders, zult allen het [onderspit delven,. Wiji vliegen! Wij' strijden voor rechtvaardige zaken, Wij lachen! In ons is een vroolijk .moedig geluid, Wij zingen! Russen, Franschen, Engelschen, [Serviërs, Wij erven! Met Luik zijn wij begonnen, En hebben gewonnen! Wat vecht gij toch tegen ons Wat een [bespotting Wij zijn met God! Het zou de moeite waard zijn, eens te vernemen, hoe de landgenooten van den jongeheer, die in de loopgraven vechten, oordeelen over dezen papieren heldenmoed, zegt „Het Handelsblad." Strop; een Gentenaar die sinds het begin van den oorlog opi het front is, stond onlangs opi wacht en droomde van n lekkere pint gerste, terwijl zijn blik ken langs den kant der Duiitscliers dwaal den. Eensklaps hoort hij stappen in de na bijheid en ziet een' ander Gentenaar aan komen, Fliepe, die hem weldra vervotegt. Hedde gij 't wachtwoord, Vr.aast Strop'. Biji nien-ik, zegt Fliepe. Dh aos ge-gij 't wachtwoord niet, en he't, tons en rneugde gijl hier niet deure. Allege, gien Toltekens, ihin? Laot mij passeer© Ik kenne mijnen dienst: 't Wacht woord of weerekiere /ao maor, ge gaot toch mee mij' de zot nie heèw-e, zeker? Ge wetet gijl toch wel dak-ik giene spdoen en ben D& gao mijl nie aan.Die giene „Leopol" en zegt en laot 'k nie deure, al stond hij op zijne kop. „Eh wel: „Leopold", zegt Fliepe. Stommerik! antwoord Strop koste da nie vroeger zégge? (Legerbold'e.) Vrouwelijke consequentie. Hoe slechter (de tijden, Hoe fraaier de tooi; Hoe [duurder de stoffen, Hoe ruimer de plooi. Toen alles inog p'ais was En vreê hiel' op' aard, Werd juist ,op de rokken Tot 't uiterst bespaard. Die droegën de dames Getroost allemaal Zoo nauw als' het kon slechts, Precies een foudraal. Maar thans, nu aan wol En katoen is gebrek, Nu zijln nauwe kleeren Ouid-modisch en gek. Het simpielst frotteuTtje Golft weeld'rig ,en. breed, 't Jacquet moet wijd-uit-staan Of 't is niet gekleed. Als alles straks op is, D'an komt ook misschien Tot slot aan de beurt nog Madame Crinolien. Hoe schaarscher het leer is, Hoe hooger de hak; Hoe duurder het laken, Hoe wijlden het piak. Haagsch© Post. POSTILJON. D'e handschoenen van den landvoogd. Zooals bekend mag wor den geacht, zij'n de landvoogd! en me vrouw van Limburg Stirum in de laatste! dagen, idruk doende in den vooravond bezoeken af te leggen. Een dezer visites gold een hoog ge plaatst ambtenaar hier ter stede. 'De landvoogd maakt zijn entreé en wordt in de voorgalerij1 door mijnheer en me vrouw ontvangen. De 'huisjongen staat gereed om' den hoö- gen hoed van den gast in ontvangst te nemen. De landvoogd geeft den hoed en legt mëteen z'nhandschoenen, op'iden rand, zooals te doen gebruikelijk is. De jongen merkt dit niet op, met het gevolg, dat de handschoenen op tien grond terecht konten. Die gastvrouw ziet wat er gebeurt, en slaagt er in tegelijk met het maken Jler révérence de hanidscjboeoien op te rapen. Goddank, denkt mevrouw met een zucht, dat is niet gemerkt. Ze houdt de heide glacés achter haar rug en weet den jon gen te beduiden deze van haar aan te nemen. Nadat de glouvernemt-generaaJ een half uurtje heeft zitten praten, stapt de hooge gast op en krij'gt door den adjudant zijn hoed aangegeven. Tot niet geringen schrik van den land voogd, zijn de handschoenen verdwenen. Groote consternatie natuurlijk I Mevrouw herinnert zich ineeths, dat ze dei glacés aan den (huisjongen heeft gegeven en schelt om den boy. Deze verschijlnt met een doodonschuldig gezicht, den inlander eigen. „Mana toowan. besar poenja sarong tan- gan? informeert mevrouw. „Disini" 2) zegt de jongen met een ge zicht, dat goud waard is en toont z'n beide handen. De naïeve boy had gemeend, dat hij netjes voor den dag dienidte te komen nu de „toewan besar" op bezoek was en dacht, dat mevrouw hem de hand schoenen gaf, om ze aan te trekken. De landvoogd en mevrouw de gravin lachten hartelijk, toen zij den doodonw gelukkigen inlander m|et Ide bruiniei gla- cé's zagen staan. „Naar het paleis", zeidè de adjudant tegen iden chauffeur van Ide auto. Er dienden nieuwe handschoenen te worden gehaald: men moest nog verder op. (Bat. Nbl.) Waar zijn de handschoenen van den grooten heer? 2) Hier. Retraite voor Militairen. Aan de Ouders van Militie- plichtigen Lichting 1917 en Landstormers 1910. Binnen enkele weken gaat weer een geheele rij van jongelingen den militairen dienst in: de Lichting 1917 en de Land storm 1910 moeten weldra onder de wa penen. Ouders, gij weet, welke gevaren uwe zonen in den dienst wachten, en niet zonder reden zijt gij bekommerd om hun geestelijk heil. Wilt gij hen sterken voor den schrikkelijken strijd die hen wacht, welnu, zendt ze dan naar Seppe óm deel te nemen aan de retraite, dre bijzonder voor hen van 1922 Augustus zal gegeven worden. Het is reeds in vele parochiën een vaste gewoonte geworden dat de ouders hun zonen, die onder dienst gaan, ter voorbereiding naar de retraite zenden. Welnu, lioudt die schoone gewoonte aan, en zendt allen uwe dienst plichtige zonen naar Seppe om deel te hemen aan de retraite van 1922 Au gustus. (De vergoeding is f 1.50.) Een verschijning van 0. L. Vrouw gevierd. De Parij'sche correspondent! van de T ij d schrijft Een der in het buitenland minst be kende verschijning van O. L. Vrouw, maar van bijzondere beteekenis voor het Fransche katholieke leven, is die, welke deze maand .weder met groote plechtig heden en in tegenwoordigheid van vlele Bisschoppen te Pontmain (Mayenne) is gevierd. Ook Z.Eni. Kardinaal Amette, onze Aartsbisschop heeft zijn diocesanen aangespoord derwaarts te pelgrimmeehen. Laat ik met eenige woorden aan het wonder van Pontmain herinnerenden 17en Januari 1871'verscheen de H. Maagd eerst aan twee kinderen, die broertjes Eugène en Joseph Barbedette, daarna aan vier andere kinderen in tegenwoordig heid va.n den pastoor der parochie en verscheidene (andere plersonen. De kleine toeschouwers zagen aan dien voet van de verschijning deze woorden: „Maar bidt, Mij'ne kinderenGod zal ui in weinig tijd verhoeren Mijn Zoon laat zich verteederen". De Verschijning duurde ongeveer 3 uur. Toen zij yer- dween lag de toegesnelde bevolking van het dorpi in gebed op de knieën en zong hymnen en kerkelijke liedleren. Deze feiten weiden: officieel erkend door het onderzoek, dat de bisschopi Van La- val liet instellen, die ten jare 1872 in een herderlijken brief verklaarde: „Wij bevestigen, dat de Onbevlekte Moeder Gods iden 17en Januari 1871 werkelijk verschenen is etcSedert trekkeni jaarlijks duizenden pelgrims naar Pont main. Op de plaats der verschijning is een prachtige basiliek gebouwd. In de kapel van het klooster der Paters van het H. Hart te Liesbosch, diende Z. D. H. Monseigneur Hopmans. Zondag j.l. de H. II. wijdingen, zoo lagere als hoo- gei© toe aan verschillende eerw. fraters dier Congregatie, aan eenige fraters Be nedictijnen en aan eenige fraters van de Congregatie der H. H. Harten. Eindexamen H. B. S. in Zeeland Middelburg. 22 Juli. 2e> ploeg. Geslaagd: A. J. Bronswijlki, A. J. Crucq, P. C. Eek- man, AV. K. dei FeSjiter, J. C. de Steur, J. D1. Alberge, allen van de R. H. B. S. te' Middelburg. L. F. Maas, J. Nieuwen- huij'sse, ,C. Quakkelaar, J. Rosier en J. L. Witte, allen van de1 R. H. B. S. te Goes. Middelburg. 26 Juli. 3e ploeg. Ge slaagd: P. J. Diingemanse, P. C. Heijblom, H. G. van Krieken, W. B. Hioolen, J. H. van 'Heusden, allen van de R. II. B. S. te (Middelburg'; J. C. de Glopper, C. Koop man, W. D. Barentsen, allen van de R. H. B. S. té Zierikzee en C. Tolhoek en M. M. Bartelse, beiden van de R. H. B. S. te Goes. Afgewezen één candidaat. Heinkenszand. Bij het gehouden examen is tot de Tuinbouwschool te Frederiks- oord toegelaten F. v. 'Cleef Jr., alhier. Zierikzee. De heer H. J. De Boer, hoofd der R.-K. Parochie school alhier, is be noemd tot hoofd der R.-K. M. U. L. O. school te Noordwijk. De lieer L. A. de Vos, onder wijzer aan school A, alhier, is benoemd tot onderwijzer aan een Rijksopvoedings gesticht te Alkmaar. (Z. Nwsb.) Examens Hoofdakte. Geslaagd te 's-Hertogenbosch W. van Diere van Kloetingie en A. Mets van Vlis- singen. Goes. De af deeling „Goes" van den „Bond van NederJandsehe Onderwijzers" heeft zich tot den Raad gewend met verzoek tot herziening van de salarisveror dening van het onderwijzend personeel. Zij wenscht, dat de verordening op de sa larissen zoo worde herzien, dat verkre gen worde: lo. verhooging van het aan vangssalaris; 2o. vergrooting van het be drag der periodieke verhoogingen en ver korting van den duur der perioden; 3o. verhooging van het maximum; 4o. ver- 'hooging van de tegemoetkoming in de huishuur en deze tegemoetkoming uit 'te keeren aan allen. Het reqiiest gaat vergezeld van een memorie van toelichting. (Z.) Voordracht ter benoeming van een onderwijzer in de Wiskunde aan de Avondschool voor Ambachtslieden alhier, vacature J. P. Croin: 1. J. van Brug gen; 2. P. van Sabben. Naar wij met leedwezen vernemen; is de heer Dlijhoek, onderwijzer aan de R.-K. Jongensschool alhier, door onge steldheid op medisch advies genoodzaakt, voorloopig van het geven van onderwijs af te zien. i B. en W, te Terneuzen stellen voor om den heer dr. H. G. Ten Bruggencate, directeur der H. B. S. aan te wijzen voor bet geven van les in Aardrijkskunde gedurende den cursus 116—91917. (Z.) Geslaagd te 's Gravenhage voor de acte handteekenen L. O. de heer J. Baas te Middelburg. Benoemd tot onderwijzer aan eon. o. 1. s. te 's Gravenhage de heer J. G. Ha makers, onderwijzer te Vlissingen. R K. 0. B. in het bisdom Breda. De R. K. 0. B. in 't Bisdom Breda hield 23 Juli j.l. te Roosendaal zijn zeven tiende jaarvergadering. De vice-voorzitter der recipeerende afdeeling, sprak een woord van welkom tot de talrijke afge vaardigden en belangstellenden, waarna het woord was aan den algemeenen voor zitter, den heer A. Bos, van Bergen-op Zoom, tot het uitspreken der openings rede. Ook de voorzitter ving aan met een woord van welkom tot de aanwezigen, in 't bijzonder tot de verschillende eerw. heeren geestelijken, autoriteiten en ver tegenwoordigers van zustervereenigingen. Spr. wees er op, hoe de laatste algemeene vergadering in 1914 zich kenmerkte door de gemotiveerde verwachting, dat weldra voor de onderwijzers een aanmerkelijke lotsverbetering zou intreden. Helaas zijn die verwachtingen beschaamd. Wèl heelt de regeering e«>i zgn. duurte- toeslag gegeven aan de onderwijzers, maar deze is voor do onderwijzers meer schijn dan werkelijkheid. Slechts 4 van de 400 bondsleden zullen daarvan en dan nog tot een luttel bedrag profiteeren. Zestien jaren geleden is door den R.K. 0. B. in vereeniging met andere organisa- tiën een actie op touw gezet voor een afdoende regeling der wachtgelden en nog steeds wachten wij Het ledental steeg van 350 tot 392; het aantal donauteurs verminderde met 24 tot 152, terwijl het aantal begunstigers eveneens terugliep van 239 tot 211. Ten slotte gaf spr. een overzicht van de werkzaamheden van het Bondsbestuur en die der afdeelingen en eindigde met een krachtige aansporing om met her nieuwden moed de actie in elke rich ting voort te zetten. Na gehouden appèl bleken tegenwoor dig te zijn afgevaardigden van alle af deelingen, uitbrengende 40 stemmen. Na deze openingsrede werd het woord gegeven aan den vice-voorzitter, den heer Stadhouders van Roosendaal. In een war me, van waardeering getuigende toe spraak, complimenteerde deze den bonds voorzitter met diens 40-jarig ambtsjubilé en bood dezen namens den bond als stoffelijk blijk van hoogachting en erken telijkheid een prachtige pendule met cou pes aan. De heer Bos dankte hartelijk voor deze aangename verrassing. De afdeeling Rukfen rapporteerde om trent het nazien der rekening en verant woording van den algemeenen penning meester. Deze rekening, sluitende met een saldo in kas van f 855, werd goedge keurd. De afd. Hulst werd aangewezen voor het nazien van de rekening en verant woording over 1916. Thans kwamen aan de orde de verschil lende ingediende onderwerpen. Van deze stippen wij de volgende aan: Besloten werd, dat het jaarverslag en de rekening en verantwoording van den penningmeester in 't vervolg minstens een maand voor de jaarvergadering zullen ge publiceerd worden in het bondsorgaan. Zeer veel discussie lokte uit een voor- stel-Breda, om in 't vervolg het lidmaa-t schap van het N. O. G. en dat van de Hoofdenvereeniging onvereenigbaar te verklaren met dat van den R. K. O. B. Dit voorstel werd aangenomen onder dien verstande, dat het slechts terugwerkende kracht zou hebben tot 1 Januari jil. Een motie-Oosterhout om met onver minderde kracht voor de regeling der wachtgeldenquaestie te blijven ageeren, werd eveneens aangenomen. Ten slotte werd nog aangenomen een voorstel Breda, luidende als volgt: De Algemeene Vergadering draagt het Hooofdbestuur op, een brochure samen te stellen, waarin duidelijk doel en strek king van den R. K. O. B., alsmede diens positie tegenover de neutrale Onderwij zersbonden wordt uiteengezet. Aan het einde van deze brochure wordt in 'tkort aangegeven, waarop men bij een benoe ming aan een Openbare of aan een Bij zondere School heeft te letten. Elk lid van den Bond ontvangt een exemplaar van de brochure, terwijl deze ieder jaar door den secretaris van het H. B. toe gezonden wordt aan alle R. K. pas-ge slaagden, woonachtig in het bisdom Breda. Naar aanleiding van een voorstel-Hoo- gerheide over het rapport der bevredi gingscommissie, deelt de voorzitter mee, dat dit rapport zal aanhangig gemaakt worden in de afdeelingen. Een zeer be langrijk rapport over 'tinstituut: Tijdelijke aanstellingen, werd voorgelezen, doch kon> niet meer in behandeling genomen wor den wegens het gevorderd uur. De volgende algemeene vergadering zal wederom te Roosendaal gehouden worden. („Do Tijd.") Voetbal. Goes Dinsdagavond speelde alhier aart dien Polderschen weg „Zeeland Vooruit" een vriendschappelijken voetbalwedstrijd tegen een elftal van „H. B. S." Stand hij de rust 31 in het voordeel van „Zeeland Vooruit". Stand bij het einde 42 voor „Zeeland Vooruit".

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1916 | | pagina 3