BINNENLAND. Sociale Berichten. UIT ZEELAND. Landbouw en Veeteelt. Laafsl@ Beriehïen. van elkander gescheiden deelen van de motorboot nog even boven water komen, en toen zonken ze onmiddellijk weder in de diepte. De tent van de motorboot maakte het reddingswerk vrijwel onmo gelijk. De schipper van den motorboot en zijn zoon, die voor hem aan 't stuurrad stond, zijn beide verdronken. De kapitein van de Hindenburg verzekert, door bellen tij dig te hebben gewaarschuwd en schrijft de ramp toe aan de onervarenheid van den schipperszoon. I K It li A IV 1» H ome Rul e. De kwestie der zelf- regeering van Ierland (Home Rule) met eigen parlement te Dublin, die voor eenigei jaren opgelost scheen, maar door het ver zet der Protests,ntseh© Ieren weer op losse schroeven kwam Ie staan is nog altijd niet opgelost en door den jongsten, opstand der Sin Feiners nog verwarder geworden. Redmond, de parlementaire aanvoerder der Katholieke Ieren, zeide dezer dagen in het Lagerhuis bij de bespreking van den toestand in Ierland, dat indien de wet waarin de regeling voor Ierland is vast gesteld, mocht afwijken van den tekst dien de beide eerste partijen overeengeko men zijn met Lloyd George, de natio nalisten het geheele wetsvoorstel zouden bestrijden. Lloyd George antwoordde, dat de Unionisten hadden aangedrongen op eene wijziging inzake deelneming der nationalisten aan de Rijksregeering na de instelling van Home Rule en dat de Regee ring het ontwerp slechts kon indienen, wanneer de nationalisten die wijziging aanvaardden. De nationalisten verklaarden met na druk hiertegen bezwaren te hebben. Lloyd George betuigde hierop zijn diep leed wezen dat de pogingen tot een schikking mislukten. Ook Carson, de leider der Protestant- sche Ieren, drong met klem op een over eenkomst aan evenals minister Asquith. SPANJE. Die staking in Spanje. De Spaan- sche ministeraad heeft besloten, in heiel Spanje, behalve .in het kolenbekken van Asturië, den staat van beleg op te hef fen. Intusschen zal de buitenwerkingstel- ling der z4g. grondwettelijke waarborgen en de werking yam de perscencuur voort duren tot na heropening van liet parle ment. ITALIË. De vorst van Monaco bij den Paus. Volgens een bericht aan de Se coio uit Rome heeft de Paus met groote eerbewijzen tden vorst van Monaco in audiëntie ontvangen. Dit bezoek 'had geen, politieke beteekenis. TKKKHMtilti; STATES, Bomaanslag. Door het ontploffen van een bom onder de toeschouwers bij een betooging t-e San Francisco voor de Nationale verdediging weitdietnj 6 menschen gedood en 20 gewond. Het huis, voor 't welk de 'bom in een valies verborgen, neer gelegd werd, is vernield. Verscheiden per sonen hadden van tevoren een briefkaart met een waarschuwing ontvangen, doch daaraan geen beteekenis gebiecht. De po litie arresteerde een matroos, die van het misdrijf verdacht wordt. PENEWAKKEN. Vredesgebeden. Bisschop Osten- feld heeft de Deensche geestelijkheid ge last bij de godsdienstplechtigheid op a.s. Zondag in het gebed uiting te geven aan het verlangen der menschheid naar den vrede op aarde en een bijzonder vredes- gezang te doen zingen. (Msbode.) Deensch Westlndië verkocht. De Vereenigde Staten hebben Deensch West-lndië gekocht voor vijf millioen pd. sterling. (Msb.) (Deensch West-lndië beslaat een opper vlakte van 357 vierkante kilometer en bestaat uit de eilanden Sint-Thomas, Sint John en Sainte Croix. Red.) Afscheid. Ds. Vetbak© beeft Zondagavond in de Ned. Herv. kerk t© Koedijk, .daartoe door het kerkbestuur van de. gemeente in staat gesteld, een afscheidstoespraak tot zijn gemeentenarsn gehouden. Een 80-tal bezoekers, onder wie 50 dames, woonden deze bijeenkomst bij. Vóór den aanvang deelde Is. Boeke uit Schoorl mede, dat hem verzocht Was mede te doelen, dat de bijeen komst een intiem karakter had, waar door er over bet gesprokene niets in de bladen geschreven mocht worden. In verband hiermede meldt de ^„Alkm. Ct." slechts, dat ds. Vethake èen rede hield van ruim een uur. Aan het einde van de bijeenkomst las een der kerkeraadsleden een waar- deerend woord aan ds. Vethake namens den kerberaad voor, waarin diens uit treden betreurd werd, aangezien ds. Vethake zooveel voor die Ned. Herv. Kerk had kunnen zijn. Naar aanleiding van een zinspeling in een „Open Brief" in „Be Telegraaf" van eenige weken geleden, heeft de "heer De Savornin Lobman aan de Regeering ge vraagd of er bij haar klachten ingeko men zijn omtrent leden der Kamer, die zich schuldig zouden hebben gemaakt aan het smokkelen met koper en koeien en het knoeien met consenten. Hierop heeft Minister Posthuma geant woord, dat noch hem, noch zijn ambt- genoolen die daarvoor in aanmerking kunnen komen, klachten van dien aarcl hebben bereikt. Russische zwaar gewonden naar Nederland. De B-correspondent van de Tel. seint uit Petrograd: Het Russische Roode Kruis heeft liet plan goedgekeurd, dat ernstig gewonde Russen uit de Duitsche concentratiekam pen tot algeheel herstel van gezondheid naar Nederland zullen worden gezonden. A. C. A. Nolet. t Zondagmorgen is op 70-jarigen leeftijd te Schiedam overleden de lieer A. C'. A Nolet, lid van de Gemeenteraad en oud lid van de Provinciale en Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland, lid van den Hoefd raad van de vereeniging van den Heiligen Vincentius a Paulo, bestuurslid van tal van li. K. vereenigingen en instellingen te Schiedam en ridder in de orde van St.-Gregorius. S. S Maas vergaan Men schrijft uit Vlissingen aan „De Zeeuw"Maandagavond zijn wij weder getuigen geweest van een deel van een. der drama's waaraan onze dagen zoo talrijk zijn. Het was, toen het patrouille-vaartuig „Zeeland" binnenkwam aan de oude pon ton, in dei Buitenhaven meerde. Eerst werd een der stokers van het stoomschip Maas, wiens zenuwen overspannen waren, per brancard naar liet ziekenhuis vervoerd. Het lijk van den 17-jarigen messroom jongen, die in bewusteloozen tofestand aan boord van de Zeeland was gehaald en kort daarop overleden v\'as, is naar het lijkenhuis op de algemeen© begraafplaats gebracht. Het was negen uur des avonds, toen de andere mannen, die eerst door de marine en de politie waren onder vraagd, aan land kwamen en wij kapi tein Knook, die oud-leerling der Zeevaart school is, en zijne mannen konden wel kom lieeten aan den vasten wal, na de zen dag vol emotie. Het ergste voor lien is natuurlijk, dat 9 hunner kameraden met het schip in de diepte verdwenen en dat een 10de hier dool werd aange bracht. Over hot gebeurde zelvei waren de ver halen sober. Men was Zondagmorgen te 10 voor '8 op 1 mijl afstands van de Noord-Hinder, toen het schipmidscheeps getroffen werd en bjj'na onmiddellijk in de diepte verdween. Voor van de Zee land was waargenomen, was de Maas in 90 seconden gezonken. Voor do 11 gered den, die op wrakhout en dergelijke rond dreven, was het een groot geluk, dat de Zeeland vlak in de buurt was en zoo spoedig hulp kon verleenen. Over de be handeling aan boord .van de Zeeland hoorden wij niets dan lof. Bredasche Katholiekendag. 't Loopt al naar einde Juli. En op 15 Augustus Katholiekendag te Roosendaal. Kort dag dus. Weet men nog, dat deze Katholiekendag in het begin van Augustus 1914 door den oorlog is verhinderd? Alle maatschappelijk leven was in die eerste dagen verbroken; er liepen geen treinen meer en geen mensch dorst van huis. Nog duurt de oorlog voort, maar heel het maatschappelijk leven is in regel matige banen teruggekeerd en tot het hou den van den katholiekendag, is, onder goedkeuring van Z. D. H. den Bisschop van Breda, weer besloten. Met hetzelfde ontwerp van 1914. Dezelfde conclusies, dezelfde sprekers. Neen, niet met dezelfde sprekers helaas. Enkele zijn ons door den dool ontrukt als de heer W. C. J. Passtoorsin zijn plaats treedt de heer Mr. A. C. B Arts (Ginneken) als spreker op, Rektor J. A. van Dorst heeft de conclusion van Pater I'eeters overgenomen (over de Katholieke Vrouw) en ook de algemeene vergade ring zal eenigszins anders zijn ingedeeld, dan in 1914 was betaald. Daarover later. Wijzen wij erst op een nieuwe afdeeling, eene voor miltairen. Het is goed gezien van het Bestuur om midden in (ie streek, die yan mili tairen wemelt, een pfdeeling te organi- seeren voor de katholieke militairen. Tóegang hebben alle katholieke mili tairen, dat spreekt, die ju ons Diocees liggen. Niet enkel, die er geboren zijn of er wonen als burger. Maar allen, die er op 15 Augustus liggen. Men. zegge het voort aan alle katholieke militairen van ons Diocees: dat ook deze afdeeling schitterend moge slagen. Sprekers Majoor G. Huijs, aalmoezenier der Ille Divisie en kapitein E. Moonen uit het hoofdkwartier van het veldleger. Goes. Het concert van „Hosanna" had Dinsdagavond weer heel wat menscheni rondom de muziektent op de Groote Markt doen samenkomen. Nu „Ho sanna" verdiende die belangstelling wel, want het programma werd zeer verdienste lijk door de muzikanten vertolkt en is ook deze uitvoering een succes te meer geworden voor het gezelschap en diens bekwamen dirigent. De vorige week kwamen de kinderen van de afdeeling Goes van het Centraal Genootschap voor kindervacantie- en her- stollingsoorden, onder geleide van nidj. Siemelink, uit Egmond aan Zee terug. Ze hebben er 4 weken vertoefd en z,a gen er opgewekt uit. Men kon hel hun aanzien, dat het verblijf hen daar goed heeft gedaan. De afdeeling zond dit jaar 7 kinderen uit en de gewichtstoena,mo varieerde tusschen 2.9 ,K.G. en 1.1 K.G. De vlag door Z. K. H. Prins Hendrik aangeboden aan de afdeeling Goes van de Nederlandsche Padvindersvereeniging is gearriveerd. Naast de Nederlandsche' kleuren en het naamcijfer Goes vertoont, zij de lelie met het onderschrift Waakt", het embleem der Ned. Padvindersver eeniging. In de op 25 Juli j.l. alhier gehou den vergadering van ingelanden van den West-Kraaiert werd de lieer B A. Be- mijn te Nieuwdorp herbenoemd tot afgo vaardigde voor den polder voor hel be heer der uitwatering door de Sluis in de Piet. (M. Ct.) - De Staatscourant no. 173 bevat de acte van oprichting van „de Zeeuw- s c he Coöperatieve Kunstmest- fabriek" te Goes. Middelburg. Het was gisterenavond] we der een drukte van belang aan het sta tion alhier, toen de «trein van kwart, over pegen zou aankomen, hel was of men _een vorstelijk of ander bekend per soon wachtte. Maar het was een groote menigte kleine meisjes, die deze belang stelling trokken. Ouders, broeders, zus ters en verdelre belangstellenden wanen naar het station gestroomd om de ruim drie honderd kinderen van de openbare scholen, die met hun onderwijzers en on derwijzeressen «aar 't Masthosch waren geweest, ,af te wachten ,en (lie even la ter, opgetogen van plezier uit den trein stapten. Alles was ju de beste orde af- geloopcn, het weder hield zich goed en het ,was dus een ,dag van groot genot geweest voor jong en oud. Gisterenmiddag fietsten een vier tal hoeren uit Amsterdam alhier over den Singel, «die geteerd wordt. Juist opi het deel, waar men a,an het werk is, kwa men twee der heeren te vallen. Handen, gelaat, kleeren, alles was zwart. De werk lieden van de gemeentefahricage. idie daar aan het werk warei\, verleenden hulp', ó.a. door met petroleum de teer zooveel mogelijk van de kleeren te verwijderen, 't Pleziertochtje was echter voor de heie- ren wel eenigszins gestoord. Toen men weer verder wilde rijden kwam een der heeren nog eens in botsing met een wiel- rijidenden jongen en reed bijna de vest in. Het bestuur der Veilingsvereeniging Walcheren te Middelburg heeft een circu laire ontvangen van 'de vereeniging „Groentencentrale", waarin in verband met de te nemen maatregelen, inzake den uitvoer van boonen, het noodzake lijk wordt genoemd, dat de Centrale, al vorens eene regeling voor te stellen die beschikking heeft over een juiste opgave betreffende de hoeveelheden boonen, wel ke worden verbouwd. Daarom verzoekt de Centrale ten spoedigste bericht hoe*- veel H.A. boonen door de leden der vei lingsvereeniging gezet zijn, welke soorten, dit zijn, hoe de stand van het gewas is, hoeveel H.A. meer geteeld worden clan in 1915. Deze circulaire was aanleiding voor het bestuur der veilingsvereeniging om! opgave der leden te vragen van de hoe veelheid snij- en suikerboonen door hen geteeld. De poging te Middelburg aangewend om door het Middelburgsch Muziekkorps op werkdagen in het Schuttershof enkele concerten te doen geven, zijn aanvanke lijk met succes bekroond. Dezen zomer zullen drie concerten plaats hebben, wel ke voorloopig zijn vastgesteld op Woens dag 23 Augustus, Donderdag 31 AugnsL tus en Vrijdag 15 September, telkens te acht uur. Zij, die zich alsnog op deze concerten willen abonneeren kunnen zich aanmelden bij den heer mr. G. J. Spren- ger. Hedenmorgen had op de Loskade de jaarlijksche inspectie plaats van de brand spuiten A, B, C en D. Aan deze in spectie was weder een wedstrijd verbon den, namelijk, komende vanaf het begin der Stationstraat vlug met de slang van de waterleiding water geven uit de brand- kraan op de Loskade hij de Goesche korenmarkt. De eerste premie werd be haald door de gasten van spuit D., die in 1 min. 10 sec. water gaven, de tweede premie door de gasten van spuit A, in 1 min. 30 sec., terwijl de gasten van spuiten B en C er beide 1 min. 35 sec. voor noodig hadden. Een en ander trok veel belangstelling, inzonderheid van de jeugd die vacantie heeft. Vlissingen. Belgische plechtig heid. Dinsdag j.l. werd de jaardag van II. M: de Koningin der Bielgen 'Jba Vlissingen plechtig gevierd. Te Haxer eere werd ©en bloemendag gehouden, waarvan de opbrengst ten bate viel aan hel hospitaal ,,'1 Oceaan" te La Panne. Door de Belgische vakvereeniging was een album ter toeken ing gelegd in het Consulaat-Genera a 1 der Belgen, waarin druk werd geteekerub Des avonds werd ©en concert gegeven in het Con certgebouw. De mailboot Prins Hendrik is Dinsdagmorgen weder een uur dooi de Engelsche ^marine opgehouden, doch kwam toch op- tijd alhier aan. Op de heenreis ontmoette de, boot het stoomschip Maas, kort voordat dit schip op een mijn liep1, het ongeluk zelf is echter niet op gemerkt. Op bericht, dat een Fransch water vliegtuig in zee was gevallen aan de Zeeuwsch-Vlaalnsche kust bij Cadzand. is een hooi van do Marine alhier op on derzoek gegaan, maar intusschen hadden de Duitschers het vliegtuig reeds weg* gehaald. - Men schrijft uit deze gemeente: Dinsdagavond hadden wij een onder houd jr.et een Nederlandsch zeeman, die met de mailboot Prins Hendrik alhier aan kwam. Deze man was bij het begin van den oorlog mot een schip' te Brest gekomen en was met het idee, dat de oorlog spoedig gedaan zou zijn, in Frankr rijk gebleven. Thans echter, na bijna- twee jaar in het oorlogvoerend land te hebben vertoefd, verlangde hijl terug naar Nederland, waar hij in acht jaar niet geweest was en naar de zee. Zijn doel was dan ook Rotterdam, om te trachten daar te monsteren. Wijl spraken met hem over den t,oestand in Frankrijk, de be handeling liet op. meerdere punten te wenschen over, want het minder ontwik kelde deel van het Fransche volk be schouwt Nederland als een land, dat met Dui.tschland heult en dat de Duitschers van voedsel voorziet en wanneer men als Nederlander onder (leze bevolking woont, heeft men dikwijls onaangenaam heden <«n scheldwoorden aan te hooren, hetgeen onzen zegsman ook dikwijls was overkomen. Sprekende over de levens middelen in Frankrijk, verzekerde de man ons, dat die nog niet veel in prijs zijn gestegen, zoo is brood slechts 10 centimes per K.G. duurder dan in normale tij den. Voor een ei betaalt men 12 tot 13 centimes, de groenten- zijn normaal in prijs enz. Daarentegen zijn kleeren |en schoenen zeer duur, 38 en 38 francs had de man voor een paar schoenen betaald. Een geer eenvoudig pakje kost 80 tot 90 francs. Naar de meening van onzen zegsman is thans bijna ieder weerbaar man in Frankrijk onder de wapenen. Zierikzee. De heer De Boer, het bekwa me hoofd onzer parochiale school, gaal ons binnenkort verlaten. Wij gunnen hem zijn promotie van harte, doch zien hem met leedwezen vertrekken, wijl wij in hem een vooraanstaande figuur in ons openbaar R. K. leven alhier zullen missen van wie veel steunkracht en bezieling uitging. Al wat op sociaal gebied onder onze Zierikzceschc Ka tholieken in de laat ste jaren lot stand kwam, had zijn warme belangstelling en nimmer werd op zijn hulp en medewerking tevergeefs een be roep gedaan. Ook de R. K. Pers en in het bijzonder ons blad vond in hem een warm voorstan der en begunstiger. Moge het hem in zijn volgende stand plaats in alle opzichten wel gaan. 's Gravenpolder. Een legaat. De heer W. J. Vader, onlangs overleden, heeft aan de diaconie der Ned. Herv. Gem. alhier f 10.000 gelegateerd, belast met vruchtgebruik. Kwadendamine. Dhr. C. Drever, rijks veldwachter alhier, wordt met Augustus naar Borssele overgeplaatst. Schore. Twee kinderen van den heer P. waren met een soldaat mcdegeloopen naar het kanaal. Een zusje, uitgezonden om te zoeken, vond niets en al spoedig ver spreidde zich de mare door ons dorp dat beide kinderen waren verdronken. Oud en jong spoedde zich naar het ka naal, waar men alle maatregelen in het. werk stelde om tenminste de lijkjes te vinden, tot men beide kinderen eenige honderden meters verder tusschen het gras ontdekte, spelend met een stokje in het water. (M. Ct.) Kruiningen. Onder veler belangstelling werd Dinsdag alhier het eerste concert door het pas opgerichte muziekkorps uit het 38ste landweerbataljon gegeven in de muziektent op het Marktplein. (M. Ct.) Veere. Een militair, die vermoedelijk wat gedronken had, bracht in den nacht van Zondag op Maandag op de kade te Veere heel wat opschudding. Om elf uur ongeveer begon hij uit het huis „'t Lammetje", waar hij gelogeerd was, uit. boosheid te schieten en tot. ongeveer 2 uur duurde het vurentoen zette hij geweer af en gaf zich over. Gelukkig werd niemand getroffen. (M- Ct.) St.-Philipsland De uitslag van de her slemming voor lid van den raad der gemeente Sint-Philipsland is, dat geko zen -werd j*. J. de Ruijter met 132 stemmen. Op J. M. Kunst waren 126 stemmen uitgebracht. (M. Ct.) Koewacht. De bewoners van eenige huizen in de Kerkstraat te Belgisch Koewacht hadden verleden week van de Duitschers aanzegging gekregen, dat hun huizen waarschijnlijk zouden moeten ontruimd worden. Maandag waren de moesten bezig hun boeltje bij elkaar te pakken en een ander onderdak op te zoeken. Dat bevel tot verhuizen staat in verband, beweert men, met den aan leg van ©en tweedon elect rischen af- sluitingsdraad op een 150 M. afstand van den reeds bestaande»hierdoor, mee-nen de Duitschers, zal aan hel de siertoeren der soldaten paal en perk worden gesteld. (M. C.) Sluis. In de wacht te Sint Anna-ter Muiden had Maandag een s-oldaat het ongeluk, bij het ontladen van zijn ge weer, een zijner kameraden te treffen. De kogel ging door den schouder. Do getroffene, die veel bloed verloor, werd per auto naar Aarlenburg vervoerd ter verpleging. 'Zijn toestand is redelijk. (M. C.) Oostburg. We vernemen, dal er groote animo bestaat in het Land van Cad zand voor de- fruit- en groentenveiling. Er zijn reeds vele leden. St-Kruis. In onze gemeente zullen Zondag a.s. demonstraties met de wa terfiets gehouden worden. Biervliet. Wc vernemen, dat hier één Jag kermis gehouden zal worden, waar toe de Commandant van Zeeuwsch Vlaanderen vergunning heeft gegeven. Waterlandkerkje. De jaarlijksche kei mis werd hier één dag gevierd, m.l. den Zaterdag. Er was toen 'ruime ge legenheid voor de danslustigen. Ook eeni ge volksspelen werden gehouden met de fiets. Terneuzen. De St.ct. no 173 bevat de acte van oprichting der Zeevaartmaat schappij Z.-Vlaanderen te Terneuzen. Da agent van politie A. Annot, alhier, is ais zoodanig benoemd te Sloten (N.-H.) Door hem is ontslag' aan gevraagd met 1 Aug. a.s. (Z.) Te 's Gravenhage is op 82 jarigen leef tijd overleden de oud-majoor van het 0.1. leger, H. Hamakers, geboren te Middel burg. Hij onderscheidde zich 1876 bij de krijgsverrichtingen in Atjeh. (Z.) Da Stct. beval de statuten der N.V. Spoorwegmaatschappij Tholen en West- Brabant, te Utrecht. Door Gedeputeerde Staten is aan den heer I. P. van der Weele te Co- lijnsplaat eervol ontheffing verleend van het lidmaatschap van de commissie be last met liet toezicht op de proefvelden.. Vluchtelingen in Zeeland. Op het oogenblik zijn in onze Pro vincie nog ruim 7200 Belgische vluchte lingen aanwezig. V l as han del are n. Te Axel is in een druk bezochte vergadering van vlas handelaren uit Zeeuwsch-Vlaanderen een bond van vlashandelaren opgericht, waar voor als Dag. Bestuur fungeeren de h.h. F. Dekker Pzn., en F. C. Zonnevijlle te Axel. Daar men het ter vergadering uitsprak, dat liet te betreuren was, dat in de voor zieningscommissie geen enkele vertegen woordiger van Zeeuwsch-Vlaanderen zit ting heeft, besloot met te trachten, hierin verandering te brengen. Het werd wen- schelijk geacht, dat de Zeeuwseh-Vlaam- sche vlashandelaren, die een vierde deel van het in Nederland te vinden vlas le veren, een woordje konden meespreken, wanneer in ofticieele kringen over toe standen in den vlashandel wordt beraad slaagd. Bovendien zal zoonoodig de regée- ring bereidwillig worden bijgestaan bij het eventueel aanschaffen van regeeringsvlas, (Z.) i Men meldt ons uit KrabbendijkeDo aardappelziekte breidt zich alhier onrust barend uit. Geheele zwarte plekken zijn er al in de velden te zien. Ook die velden waar tot tweemaal toe is ge sproeid, zijn niet vrij gebleven. Wat den knol zelf betreft, die is nog zeer klein zoodat de oogst, zooal niet mislukt dan toch ver heneden het middelmatige schijnt te zullen worden. Van het Oorlogsveld. 2S Juli 5 uur 's namiddags. Londen. (V. D.) Het geheele dorp Pozières is thans in handen der 'En- gelschen. Zij veroverden verder twee versterkte loopgraven en maakten tal van gevangenen, waaronder vijf officie ren. Consfanfinopei. D© Russische strijd krachten die uit Revanduz in ooste lijke richting waren gedreven, werden over de grens terug geworpen. Wij ver dreven een vijandelijken vlieger uit de buurt van Sed-ul-Bahr en oen monitor uil de streek van Tetscha. Petersburg. De voorzitter van de Doema heeft aan vertegenwoordigers der binden medegedeeld, dat zjjns in ziens de verandering in het ministerie

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1916 | | pagina 2