De Groote Oorlog. No. 88. Donderdag 27 Juli 1916. Twaalfde Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Losse Oorlogsberichten. BUITENLAND. NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.90, daarbuiten 1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. AdministratieGanzepoortsfraaf C 2o9, GOES. Tel. interc.: Directie no. 33. Eedactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij; abonnement speciale prjja. Advertentiën van 15 regels ƒ0.60; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 6 regels voor 25 Ct. h contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de MS dffk gulden bij verlies van beide MS gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de M I 11 handen, voeten of oogen. jfl I I verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, I I II I Voorts bij ongeneeselijke 5 tl hand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor; LI verstandsverbijstering; of oog; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandschc Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. 4^ gulden bij A gulden bij M gulden bij H jfl I I verlies van een |fi I II I verlies I verlies van m 9 B hand, voet g B BI I van een B H een M of oog; duim; wijsvinger; gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De toestand. De strijd om Pozières, in het Sommege- bied, wordt nog voortgezet. De Engelsc.heni hebben thans een grooit deel van het dorp in handen en zoowel bij bet F-oairreaux- bosch als in de richting van Guillemont eenig .terrein gewonnen. Toch wordt de vooruitgang steeds trager en dus de kan® op een snelle beslissing op dit deel va,n !hêt oorlogsveld geringer. Tóch is men aan Engelsche zijde vol moed. Generaal Haig heeft tegenover sena tor Henri Bérenger, den medewerker van do „Ma.tin" verklaard, dat de eindbeslis sing mn den oorlog op de slagvelden, in het westen ,zou vallen. Daar zullen wij, zeide Haig, een vrede bedingen, die iets waard zal zijn, want wij zullen hem voldoende betaald hebben. Wat dat betalen betreft, oojk voor klin kende munt schijnt Engeland nog niejt terug te schrikken. Maandag is het nieuwe Engelsche oor- logscrediet van 450.000.000 pd.st. bij het Lagerhuis ingediend. Het is het grootste bedrag, dat ooit tegelijk door een regee ring is aangevraagd, zegt de „Times". Het is het twaalfde crediet tijdens den oorlog en het derde van dit jaar. Het tijdens den lieeien oorlog verstrekte cre diet wordt hierdoor op- hat fabelachtige bedrag van 2.8S2.000.000 pd.st. gebracht (bij de 34 milliard gulden). Het nieuwe crediet gaat er natuurlijk met vlag en wimpel door. Niet ver van de plaats waar de 'Lipa en de Styr samenvloeien, heeft de Rus sische generaal Sacharoff de Oostenrijkeijd een 20 K.M. achteruitgedrongen. De gevolgen van dit wapenfeit zijn van drieërlei aard, schrijft kolonel X. in „Le Journal". Ten eerste: de groote druk, die door de Oostenrijk-Hongaarsche legers werd uitgeoefend op den geheelen sector bij Lnck, wordt thans door de Russen niet meer gevoeld, diaar een van de nijpers van de tang waartusschen zij gevaar lie pen beklemd te geraken, van de spil is losgeraakt; dit is een beslissend en stra tegisch uiterst belangrijk resultaat. Ten tweede de JJostenrijksche legerB) die naar het Zuiden zijn gedrongen, zijn hun verbinding kwijt geraakt met de le gers die bij Wlliadimi-Wplynski staan. Ten derde het centrum van de Oos tenrijk-Hongaarsche legers die tusschen Brody en de Stryp-a. staan, wordt op zeer gevaarlijke wijze thans in de flank bedreigd. Wijl verder ook op de legers van Von Hindenburg door de Russen druk wordt uitgeoefend, blijft het onbetwistbaar, dat op het oogenblik de Centralen zich in een verdedigende positie bevinden en de leiding nog steeds in handen der En tente is. Het Fransche offensief. PARIJS, 25 Juli. Het avond-communi qué meldt: Behalve een hevig bombardement in het La,-Laufée-district op; den rechteroever der Maas niet van belang. Het Engelsche offensief. Het rapport van generaal Haig van 25 Juli luidt o.a.: Een poging van den vij and om gisterenmiddag onzen rechter vleugel aan to vallen mislukte. Twee in- fanterie-aanvallen in het centrum bléven ook zonder succes. Wij hebben nog .terrein gewonnen ten Noorden Van Pozières, ondanks den hard- nekkigen tegenstand der Duitschera. Gedurende de laatste dagen bracht de vijand verdere versterkingen in infante rie en kanonnen naar het Somme-front. Het Engelsche communiqué van 25 Juli meldt: Heel den dag hevige gevechten van man tegen man en met bommen langs het geheel© slagfront Die Duitschers trachtten een infanterie- aanval op Pozières te ondernemen, doch weiden |door .artillerievuur teruggedreven. Gevangenen-ellende. Het ministerie van oorlog te Berlijn heeft gegevens verzameld omtrent de- toe standen in de Russische gevangenkampen. Aan het bijeenverzamelde materiaal orifc- leenen wiji o.a. dat het gevangenkamp te Godorok 9000 sterfgevallen telde in 5 maanden. Geklaagd wordt over het kamp van Nowo Nikolajewsk-Godorok. Door de vervuiling, door gebrek aan voldoend voedsel bij de gevangenen, en door de ongehoord slechte hygiënische toestanden, woedde er typhus en buikloop op verschrikkelijke wijze en vorderden er dagelijks talrijke offers. In den tijd van 15 Maart tot 2 Augustus 1915 zijn in een der kampen van Godorok van 6200 gevangenen 300 gestorven, in de drie kampen van Godorok die zich bij Nowo Nikolajewsk- bevinden stierven op een totaal van 15000 man ongeveer 9000. Te Godorok stierven minstens 30 man per dag, en het hoogste cijfer van 84 op een dag in het eind van Mei. Lorenz, een Duitsche gevangene, ver telt, dat hij 4 maanden lang uit een bak, waarin 's morgens kolen gehaald wer den heeft moeten eten. Deze bak werd, voor men er eten in deed, niet gerei nigd, maar eenvoudig met stroo en sneeuw een beetje afgeveegd. Hier moet nog bijgevoegd worden, dat den gevan genen als schoeisel slechts schoenen van stroo werden verstrekt, waarmede zij zich moesten behelpen, zelfs bij een koude van 47 gr. Reaumur. 0e koningin der Belgen op een Fransch Regimentsfeest. Uit het Bulletin des Armées de la Ré- publique heeft „De (Belgische) Legerbo- de" ,h,et Volgende vertaald: Een regiment van een oinzeü divisies, die zich in do 'nabijheid der Belgen be vindt, gaf een dezer dagen aan de sol daten, die met het Oorlogskijuis gedeco reerd zijn, een g!ro.ot feest in een van planken opgetimmeidën Schouwburg, daar in een veilig beschut hoekje van de dui nen, op', het vastgestelde uur vol mef ge duldige en dicht op elkander gepakte poi- lustoch begon men nog niet en niemand toonde zich daarover verwonderd. Iedereen, van den generaal af, die aan de deur 'heen en weer stapte, tot aan. laatsten man achteraan in de zaal, wist, zonder da,t er iemand een woord over had gerept, dat men iemand verwachtte: de koningin der Belgen ging komen. In derdaad, eenige dagen vroeger had de jonge vorstin, in gezelschap- van den ko ning, de eerste liniën tot opi dertig meters afstand van de Duitschers bezocht; zij had de mannen van dit regiment gezien en met hen gepraat, zooals zij! dat slechts kan, met al haar takt en lieftalligheid, over [de landen van Provence, van Lotha ringen of Bxetanje, waar de mannen van herkomstig waüen. Zij wist, flat dit feest gegeven werd en hedenavond werd de staf van de divisie per telefoon verwit tigid, dat de koningin het feest Van hare .wapenmakkers, die zich nu jn rust ba- vonden, zou. bijivonen. Zij kwam tegen het vallen van den avond heelemaal in het wit en vergezeld door twee Belgische officieren; begroet door den generaal, trad zij het reeds, .duis tere baralcement binnen, waar slechts de d,uizenden gezichten van de aanwezigen zichtbaar waren; zoo haast zij! .binnen trad weerklonk do „Braban^onne"; en zij leek heel groot, de kleine blonde konin gin van België, daar te midden van al onze onbeweeglijke blauwe soldatenjas sen. Het was een vroolijk en letterkundig schouwspel, met dol-Vroolijke aLlèenspri- ken en operahomiekliedjes, met een on- iv eerstaanbaar lachwekkenden zanger jn kwarten Ij-as, nu korporaal-mitrailleur, die onlangs te Verdun -op- kranige wijze [het Oo-rlogskruis verdiende. Toen ialles gedaan was, 'stond de konin gin op om de kunstenaars geluk te weiv -schen en nam daarna minzaam, afscheid. Uit Gent. De heer A. Kellenaers, die nu en dan voor 't ophalen van arme kinderen in België moet vertoeven, verhaalt in „De Voorhoede" een en ander uit Gent, wat bij de weinige betrouwbare berichten, welke uit de Vlaamsche gouwen te krij gen zijn, wel van belang is. Hij schrijft o.m.: 't Is er stil, erg stillekes. In de voornaamste lokalen ziet men bijna uitsluitend Duitsche militairen. Het eten is er in enkele lokalen beter dan te Antwerpen. In „De Rubens" bijvoorbeeld kan ik mij aan de hand van een met zorg samen gestelde spijskaart voor c.a. frs.4 een diner samenstellen, zooals men hier in Holland krijgt in de betere restaurants onzer kleinere provinciesteden. I-k kreeg er goed en smakelijk wittebrood bij en de aardappelen waren beter dan in Hol land. Toen de baas vernam, dat ik Hollander Was, kon hij niet uitgepraat komen over het vele goede, dat Holland voor Gent gedaan had. En mevrouw en de kellner kwamen er bij en zeiden, wijzende op de spijskaart: „Dat zouden wij u nooit kunnen bieden, als het goede, brave Holland niet zoo goed voor ons zorgde." Ik werd waarachtig "het troetelkindje van „De Rubens". Er heerscht -dan ook over het algemeen in Gent eene zeer dankbare stemming jegens Holland. Hoe gunstig steekt dit af bij de Waalsche bevolking en de Frans kiljons van Brussel, die het Holland maar niet kunnen vergeven, dat het buiten den oorlog bleef en zelfs op hunne weldoe ners durven schimpen. Ik vertelde dit in een intellectueelen kring te Gent. „Och", zeide men, ,,'tis zoo jammer, dat we heelemaal van Brussel zijn afgesloten en zoo goed als niets van die stemming vernomen hebben. Maar laat de oorlog eens uit zijn, dan zullen wij, Gentenaren, de Brusselaars, die ons wilden v-erfran- schen, wel eens aan 't verstand brengen, wat ons volk aan het lieve 'Holland te danken heeft. Want gij, Nederlanders, hebt Gent van den hongerdood gered". Zoo is de volksstemming te Gent onder alle lagen der samenleving, en toen ik deze notitie bij de terugreis aan de con- crole te Gent liet zien, kon een Duitsch officier zich niet weerhouden op- te mer ken: „S.ie sprech-en die W&hrheit". Men' moet dat van nabij zien en hooren. Overal dankbaarheid jegens Holland. Niet alleen in de salons der aristocra ten, maar ook op- straat, ook in de hallen en winkelgalerijen van Anseele's rooden „Voor-uit". Gent is de stad der contrasten. In vredestijd is het de sta'd van den oorlog, die daar onophoudelijk woedt tus schen kapitaal en arbeid, 't Is de stad, waar rijkdom en armoe zich 't scherpste afteekenen, waar de klove tusschen groot en klein het breedste is. Maar in dezen, oorlogstijd is rijk en arm 't er over eens, dat Holland allen geholpen heeft en dat allen kommer en gebrek zouden hebben geleden, als de weldoende Hol- lan-dsche engel niet over Gent's daken ware neergestreken. Het was dan ook zoo treffend, toen ik van een Gentenaar het volgende vernam: „Komt uwe "koningin na den oorlog ooit jn Gent, dan zal haar weg bezaaid zijn met de schoonste bloempkes, die wij op onze velden en in onze serres kweeken. Want gij weet: het is hier de stad dei- bloemen." Zoo verliet ik de stad der bloemen, de stad van Artevelde, met de fiere gedachte, een zoon te zijn van dat land, dat „Gent van den hongerdood gered heeft." De verwoede strijd in de bosschen op de linie Bazentin-Longueval wordt uit voerig beschreven door den oorlogscor respondent van de „Timies" op het En gelsche front. H-et bosch van D'elvill-e, dat gedurende 18 maanden door de Duit schers versterkt was, gaf aan de Ëngel- schen -ontelbare moeilijkheden te over winnen. Overal was het bosch met loop graven doorsneden, overal stonden ma chinegeweren opgesteld. Het bombarde ment deed veel hoornen neerstorten, zoo dat er op verscheidene punten diepe gaten -ontstonden, maar niets kon de Tommies, tegenhouden. In bet bijzonder woedde een hevige strijd in liet groo-te bosch van Biazemtin, waar de D-uitschers drie rijen "loopgraven hadden aangelegd, die ieder d-o-o-r prik keldraadversperringen beschermd waren. Die-ze hindernissen werden door de En gelsche artillerie vernield. Achtereenvol gens namen de Britten de drie linies en na idrie uur vechten was het gieheelej bo-sch door hen Veroverd. Het bo-sch ligt nog yol miet gesneu velde Diuitscliea's. De gevangengenomenen, behoorden tot 6 verschillende regimenten. De Duitsche kolonel van het 91ste regiment werd gevangen genomen jn een 40 voet diepen kuil, evenals zijn adjudant. Mgr. Tacci Porcelli. In een particulier telegram _uit Havre aan de „N. R. Ct." wordt gemeld, dat Mglr. Tacci Porcelli, de afgetreden nuntius Jn .België, Zaterdag afscheid van de re geering genomen heeft. In een vraaggesprek deelde Z-. E. mede, flat hij' had blootgestaan aan lasterpraat jes, waarin Rem een! rol ten nadeel© van België is toegeschreven. Hiji verklaarde dik wijls met het (Duitsche) generaalgouver- nement Je Brussel in contact te zijn ge weest, maar steeds over! pihilanthropische doeleinden en teneinde in België naai de prate van zijn Krachten den nood tg lenigen. Hoe is thans de gezindheid der Duitschers? In pen correspondentie uit Westfalen a,an de N. R. Ct. lezen wijn D<e Duitscheïs zijn bewonderswaardig -om hun lijdelijkheid. D-e zwaarste offers brengen ziji met een- geduld en onderwer ping, piet ieen gelatenheid welke, bewo-n- ring afdwingen. Toch willen ze gaarne bekennen, dat ook zij- naar- vrrede snakken. Ook voor hunne dappere zonen is de tocht naar het front niet langer een tri- omfmarsch. Zonder -eenige luidruchtigheid gaan zejjf en, toen nog henen, wel de-ge lijk zeer onder den indruk van wat hen elders wacht. Van een Duitscher, die de:- zer da-g-en in onze grensstreken vertoef de, om o-p last der regeering hier zaken to d-oen, en die reeds tal van maanden laan 't Oostelijk! front .had meegestreden verschillende litteeken-en bewezen, dat da man er ook niet zonder wonden was vandaan gekomen vernamen we de d-e openhartige verklaring, dat bij een vrije keuze alle Duitsche dapperen zeer zeker naar hun haardsteden zouden wil len terugkeerein. En g-een wonder: waar zoo verwoed gestreden wordt en waar de -overwinning nog immer verre schijnt, moet het verlangen naar den vreedzamen huiselij'ken haard zoo- langzamerhand wel' algemeen zijn en sterk. Diat heimwee zal trouw-ens -onder alle strijdende- volkeren wel gr-oot zijh. Vredesgeruchten. Volgens de „Morning Post" te Was hington zijn er officieele aanduidingen, dat Wilson de eerste de beste gelegen heid zal aangrijpen voor hernieuwde po gingen tot vredesbemiddeling of althans het openen van een voorbereiding tot onderhandelingen. Zijn binnenlandsche po litiek maakt voor hem een actie in deze richting vóór de aanstaande presidents verkiezing in November gewenseht. Dat hij Amerika uit den Europeeschen oorlog wist te houden en een oorlog met Mexico wist te voorkomen, zijn gunstige factoren voor zijn herkiezing. Wist hij de Amerikaansche regeering tot het kanaal voor vredesbemiddeling te maken, dan zouden zijn kansen nog stij gen. Hij rekent erop£ dat het groote of- Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 27 Juli: Zwakke tot matigen, Noordoostelijke tot Noordelijken wind, betrokken tot halfbewolkt, weinig of geen regen. Weinig verandering van temperatuur. fensief der geallieerden Duitschland zal overtuigen van de onmogelijkheid te over winnen en daarom begeerig naar vrede zal mak-en. Aan alle Amerikaansche ge zanten is daarom opgedragen oogenblik- fcelijk te waarschuwen, indien bij eenige- mogendheid een verlangen naar vrede wordt waargenomen. Volgens den bericht gever van de „Morning Post" zullen de vredesvoorstellen in ieder geval van Duit sche zijde moeten komen; de Entente is onvermurwbaar. („De Tijd.") De Positie van Zwitserland. Zeer onaangenaam is de positie van het onzijdige Zwitserland. Men lijdt daar veel schade door den oorlog. De reizigers blijven uit en do voornaamste industrie van het land het „hotelwezen", zooals men immers zegt, staat bijna stil. Maar het ergst is, dat men, behalve de re zigers, die uitblijven, ook geen handelsartikelen uit het buitenland ontvangt. Men heeft o.a. behoefte aan steenkolen en ijzerwaren, die uit Duitschland werden betrokken. De Duitsche regeering heeft er niets tegen, dat liare onderdanen die leveren. Maar zij stelt eene voorwaarde. Anderhalf jaar ge leden sloten Duitsche handelaars contrac ten met Zvvitsersche collega's tot levering van verschillende goederen, die Duitsch land, waar men niet in weelde leeft, zeer goed kan gebruiken. De contracten liepen over een bedrag van ruim zeventien mil- lioen francs Duitschland wil nu wel steenkool, ijzer en staal leveren, maar niet eer de aangekochte goederen in Duit sche handen zijn. Nu hebben de Geallieer den den uitvoer van levensmiddelen en onbewerkte stoffen waarom het hier gaat uit Zwitserland naar Oostenrijk en Duitschland verboden en zoozeer han gen de neutrale staten af van 't goedvin den dezer groote mogendheden, dat de Zwitsersche regeering geen toestemming durft te geven tot den uitvoer. Zwitserland heeft een buitengewoon gezantschap naar Parijs gezonden om de Fransche regeering te overtuigen, dat men geen contrabande wil uitvoeren en door het verbod de Zwitsersche bevolking groo te schade. Maar de „Temps", het groote blad dat altijd op goeden voet staat met de Fransche regeering decreteerde: Als men de Zwitsersche goederen, hoewel het waar is dat zij niet voor oorlogsgebruik bestemd zijn, naar Duitschland uitvoert, verlengt men het lijden der Fransche sol daten. En bij deze eigenaardige redenee- ring heeft de Fransche regeering zich aan gesloten de Zwitsersche Bondsraad is machteloos numcHLAWD. Ernstig ongeluk op de Spree. Zondag heeft op de Boven-Spree een ern stig -ongeluk plaats gehad, dat aan 30 menschen, waaronder verscheidene kinde ren, het leven kostte. Het -ongeluk gebeurde 's namiddags tegen vier uur. D-e motorboot stak van Grünau de rivier over naar Schmet- terlingshorst. De passagiersboot Hinden burg kwam van -den kant van Berlijn. Beide bestuurders hebben blijkbaar ge meend, elkander te kunnen passeeren en er werd geen vaart geminderd. Toen de motorboot dwars voor de Hindenburg kwam, bleek het, dat aan uitwijken niet meer te denken viel. De Hindenburg sneed de motorboot doormidden en liep over de beide zinkende deelen heen. Er werd een luide knal gehoord, men zag de beide

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1916 | | pagina 1