ird 1916. SHELS, ame Timmcrniansknect tikelen! VLAG' De Groote Oorlog. <OOPT andsche Dinsdag 25 Juli 1916. Twaalfde Jaargang. 0 of oog; 0^^^J duim; wijsvinger onze bekende ontvangen. idstoffen zijn onze DE VALK. opleiding tot Sergeant /apen der Infanterie, ing in de laatste week ember a.s., voor hen, die Lober 1916, den leeftijd laar wel, doch dien van lnog niet bereikt zullen inden, Wasch-, Boodschap Jrmanden, Stoelen enz enz. (innemand-Netten. >etsextract an al uw meta'er erenden glanS No. 87. Verschijnt eiken MAAN0A6-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND ONZE B0NDGEN00TEN. Losse Oorlogsberichten. Welk weder zullen wij hebben VELEND, IHORST-DEN BERG geeft Jen op 25, 26 en 27 Juli ïroedermeesters en Pelgrims IrendskerkeSittard via Den laar zijn bij den Heer Ij, C. Soek. |amens het Bestuur, BURG, Pastoor-Directeur. BLARCUM, Secretaris. pngen worden gratis ver- nor den Commandant te rijzen aan bij de GOES. gevraagd timen tijd werk, bij CHAMULEAU, Kwadendamme. Igd voor geruimen tijd werk 7OET, Aannemer, Kloosterzande i-HUISHOUD STEB bij een lleenwonend persoon-- :ieven onder letter P- bure dad. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.90, daarbuiten 1.10. Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Ganzepoorfsfraaf C 2o9, GOES. Tel. interc.: Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25. Ct. A contant. 1500 gulden bij verbes van beide banden, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zjjn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: I verstandsverbijstering; of oog; I duim; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. KV g\ gulden bij A gulden bij 00 gulden bij |0 A 8L 0 0 verlies van een M I 11 I verlies B 8 I verlies van 8 8^ 1 jfe I 9 hand, voet 19 91 I van een 1% 9 9 een M ^0 gulden bij verlies van eiken anderen vinger. u. D'e Roomsch-Katholieke Staatspartij dankt haar eenheid, haar kracht, haar organisatie en haar beteekenis zij is thans een waardevolle bondgenoote in het driemanschap der coalitie aan den onvergetclijken -doctor Scbaepnian. Tot aan diens optreden in ,het politieke le ven hadden de Katholieken, ternauwer nood ontwassen aan ee,n tijdperk van ver volging en achteruitzetting, voornamelijk gestreefd naar 'de verwezenlijking van de i gelijkstelling aller gezindten voor de iWet, waarom zij dan ook meenden de hulp der toenmaals liberale regeering te moe ten -aanvaarden, om door het herstel der bisschoppelijke hiënarchie de kroon te zet ten op hun godsdienstige emancipatie. Maar top politiek terrein bleven zij ver deeld, werkten althans zonder onderling! verband, totdat de schoolstrijd hun de oogen -opende voor het gevaar, dat in de doorwerking der liberalistische beginselen, zoowel op pedagogisch als op staatkun dig terrein was gelegen. Het herderlijk schrijven der bisschoppen van 23 Juli 1868 inzake het onderwijs werd voor de Nederlandsche Katholieken het heilig pro gram in den langen moeielijken strijd te gen de liberale overheersching en hef sein tot aaneensluiting aller krachten.. Helaas, de middelen die moesten die nen om aan rechtvaardige ei-schen kracht bij te zetten, ontbraken den Katholieken! ten onzent geheel. Doch Schaepman zou ze hun geven. Allereerst een krach tige pers. Jarenlang was -en nog bij Schaepman's optreden „De Tijd" het eeni- ge, zij- het ook hoogst verdienstelijke or gaan der Nederlandsche Katholieken. Toen Schaepman stierf konden zij roemen op 13 dagbladen, 29 bladen, die twee of drie maal per week verschijnen, 67 weekbladen en 43 tijdschriften. Thans, 13 jaar na Schaepman's dood, is de Katholieke pers zoowel numeriek als qualitatief nog krach tiger geworden en streeft met haar groot dagblad met ochtend- en avondeditie „De Maasbode" de grootmachtige liberale pers zegevierend op zijde, terwijl, indien de jongste berichten dienaangaande niet be driegen, ook „De Tijd" met een ochtend editie eerlang onze journalistieke macht gaat versterken. Dan een krachtige partijorganisatie. Dat ging niet ge makkelijk. Hard en zwaar heeft Schaep man moeten arbeiden om den ouden libe- ralistischen zuurdeesem hij- de onzen uit te zuiveren, men d-enke aan zijn strijd met de „Pa.po-Thorbeckianen", met de, aanvankelijk machtige, parlementaire frac tie Bahlman enz. Toch bereikte hij zijn doel en toen na een verbitterden broeder strijd de 25 Roomsche volksvertegenwoor digers den 20en October 1896 te Utrecht het staatkundig program der Katholieke partij vast stelden, was Schaepman's geest in bijna elk artikel daarvan te herkennen. De R. K. Kiesvereenigingen, mede onder de bezielende leiding van den doctor op gericht, kwamen in dat jaar voor het eerst in algemeene vergadering bijeen, om het program goed te kern-en en de ver kiezingen van 1897 voor te bereiden. En al was die organisatie der Kiesvereeni gingen toen nog hoofdzakelijk plaatselijk en provinciaal, zij was bestemd om uit te groeien tot eene groote nationale orga nisatie en nauwelijks had zijn groote ziel (hem begeven of de ,„A 1 g e m e e n e B o n'd van Roomsch-Katholieke Kies vereenigingen in Nederland' was gevormd, die thans zoo goed als alle kiesvereenigingen, ook die van Brabant en Limburg, omvat en een politiek lichaam van beteekenis is geworden ook in het oog der overige politieke partijen. Behalve voor een krachtige pers en een deugdelijke politieke organisatie, zorgde dr. Schaepman ook voor een gezonde K a tholieke sociale actie en zoo ver vulde hij metterdaad wat hij eens in een bijeenkomst met eenige vrienden zeide: „Er is voor mij- geen grooter troost in mijn strijd en mijn arbeid dan te werken voor het volk, Ik kan het woord van ;J\fgr. von Ketteler herhalen: „voor de Kerk en voor het volk". En al heeft Schaepman niet alles gedaan en ook niet alles kunnen doen, al hebben zijn volgelingenAalberse, Passtoors en anderen, -op- zijn ideeën voort gebouwd, toch is het aan het initiatief van den grooten Katholieken emancipator je danken, dat thans een dicht net van vereenigingen ons land overdekt, waarin arbeider, boer en middenstander, onderge schikte zoowel als patroon zij.n onderge bracht, ja zelfs de jeugd niet is vergeten,, getuige de bloeiende patronaten met hunne inrichtingen van vak- en herhalingsonder- wijs, waardoor de invloed van de Katho lieke partij op het maatschappelijke leven steeds dieper doordrong. Immers, zonder instellingen te zijn van politieken aard, dragen die bonden en •vereenigingen er krachtig toe bij, de Room sche ideeën te verbreiden en door middel der Katholieke afgevaardigden, die de dra gers dier ideeën zijn, tot in den boezem der Staten-Generaal het besef te doen doordringen, dat de inwerking der Roomsch-Katholieke beginselen o- p het openbare leven een allerheilzaamste is, waardoor vanzelf de wetten, die onder medewerking onzer volksvertegenwoordi gers ten bate des lands worden samen gesteld, den inr j 1 dier inwerking onder vinden. Zooals de Katholieke partij zich thans op- politiek terrein in ons land vertoont, wordt zij eigenlijk ten onrechte een „cleri- cale" partij genoemd door onze tegen standers. Voorzeker neemt zij hij haar arbeid tot herstel van den christolijken geest in de maatschappij de Roomsch-Katholieke leer tot grondslag en staat de bescherming van Roomsche belangen boven aan op haar program. 'Voorzeker beheerschen de Katholieke beginselen haar politiek, heb ben alleen Katholieken toegang tot haar organisaties en is zij haar geestelijke over heden, in het bijzonder den bisschoppen, in trouwe volgzaamheid onderdanig. Doch waar 3e Katholieke partij zich niet uitsluitend met godsdienstige be langen bezig houdt, niet e e n i g en al leen de verdediging van de rechten dei- Kerk tot doel heeft, maar haar arbeid zich uitstrekt tot alles wat de welvaart van land en volk betreft, hare bemoeiingen de verdediging raken van de rechten, die de Wet aan alle Nederlandsche staatsbur gers toekent, daar lean men van deze partij als van een zuiver confes- sioneele, een clericale kwalijk spreken. Het is niet de geringste verdienste van dr. Schaepman begrepen te hebben, dat in een land als het onze, met een, gods dienstig gesproken, zoo- gemengde bevol king, een zuiver kerkelijke Katho lieke partij tot een fractie zou zijn ver schrompeld, aan dewelke dra elke betee kenis op politiek gebied zou zijn ontzegd. Daarom behoorden de Katholieken van Nederland, zonder daarom ook maar in het minste ontrouw to worden aan hunne beginselen, gebruik te maken van de rech ten hun als staatsburgers bij de Grondwet toegekend en de parlementaire taktiek als eerlijk politiek strijdmiddel gebruikende, zich aan te passen aan de eischen, die het politieke leven hun als Nederland sche Katholieken stelde. Daardoor werd het mogelijk, dat de Katholieken op politiek terrein, in vraagstukken van gezamenlijk belang konden medewerken met die Nederlanders, die op godsdienstig gebied eigenlijk hunne tegenstanders waren en konden zij een staatkundig bondgenootschap sluiten met de geloovige Protestanten, om zoodoende gezamenlijk te bereiken wat ieder voor zich onmogelijk kon tot stand brengen en wat toch, ver boven alle godsdienstgeschillen heen, hun al ler verlangen en begeerte was het breken der liberale, politieke over heersching en het kerstenen onzer Staat kunde, die meer en meer aan een God loochenend materialisme dreigde ten prooi te vallen. In den taaien kamp voor de vrije school vonden Katholieken en geloovige Pro testanten elkander en daarin zagen beider geniale voormannen, dr. Schaepman en dr. Kuyper, de priester en de predikant, den eersten schakel van het vast verbond, dat beide partijen voortaan gezamenlijk zou doen strijden voor de eer van den Christus in liet openbaar leven. Die po ging scheen vermetel, dat denkbeeld een illuzie, waar zooveel ingewortelde voor- oordeelen; zoo ontzaggelijk veel moeie- lijkheden in leiding en politieke opvoe ding der massa reeds van te voren de mislukking van het plan voorspelden. En toch, het is gelukt. De coalitie staat overeind als een vaste burcht, van waaruit voortdurend de christenstrijders uitrukken om de liberalisten en socialisten te be strijden. Reeds menigmaal wisten zij een roemrijke zege te bevechten en den coa>- litiestan-daard te planten op de tinnen van het ïegeeringskasteel. En werd al eens hun strijd met minder succes be kroond, dan trokken zij- zich terug in het veilig coalitiekasteel, dat als verza melpunt dient voor de verspreide krach ten en welks hechte muren tegen 's vijands schichten bestand zijn.. Wenden wij thans onze blikken naar hen, die ons daarbij hielpen, aan wier bijstand wij het danken, idat mannen als een Loeff, een Bevers, een Ernest en Louis Regout, een Bergansius, een 'Kolkman en zooveel anderen hun talenten, ijver en krachten voor 's lands welzijn konden be steden tot in de 'hoogste regeeringsamb- ten, die yan raadsman der Kroon niet uitgezonderd, en den volke kon-de toonen hoe ook een Katholiek, mits men hem vrij late, in alles wat des staa.tsma.ns is, weet uit te blinken. En daarmede zijn wij genaderd aan ons eigenlijk onderwerp-, waarnaar menige lezer wellicht reeds belangstellend uitzag. Hij hebbe nog geduld tot het volgend artikel. Het Fransche offensief. Hel Zondagnamiddagcommuniqué van den Franschen staf vermeldt o.m.: Op het front van de Somm-e artillerie- strijd. Ten Zuiden van 'Soyecourt mis lukte een nachtelijke aanval, tegen de nieuwe Fransche posities ondernomen, door het vuur der Franschen. Op den rechteroever der Maas bom bardement in den sector van Fleui-y. Ge vechten met handgranaten in de omstre ken van Chapelle-Sainte Fine. Bij Eperges werd een poging der Duitschers tegen de Fransche loopgraven door ons machine geweervuur afgeweerd. De aanval, ten Zuiden van de Somme ondernomen, bereikte insgelijks zijn doel. Het resultaat van den strijd van enkele uren bedraagt ongeveer 3000 ongewende gevangenen. Zonder eenige nauwkeurige opgave te willen doen, kan men zeggen, dat de troepen, tegen de Duitschers in het veld gebracht, veel minder bedragen dan de cijfers, die de Duitschers geven. Wat de gevangenen betreft, die de Duit schers dien dag zeggen gemaakt te heb ben, komen ze slechts tot hun getal door de Franschen en Engelschen bij elkaar te tellen en dan nog volgens gewoonte de dooden en gewonden bij de ongewonde gevangenen op te tellen. Hut Engelsche offsnslBf. LONDEN, 23 Juli (R. O.). Het rapport van generaal Haig luidt: De strijd werd heden langs heel het Duitsche front van Pozières tot Guille- mont hervat en bereikte een zeer groote hevigheid.' Een hevige strijd ontbrandde bij het dorp Pozières, waar de Duitschers wan- hopigen weerstand bieden met vele ma chinegeweren. Op andere doelen van het front is de strijd eveneens hevig. Geen definitieve vordering is tot nog toe gemeld. Hedenmorgen heroverden wij heel Lon- guevalj doch de vijand heroverde weder om het Noordelijk einde van het dorp. Insgelijks gingen ook de buitenwijken van GuiJlemont tweemaal in verschillende han den over. LONDEN, 23 Juli (R.O.) Het Brilsche hoofdkwartier meldt: Onze troepen onder namen een nieuwen aanval in de nabijheid van Pozières, waar zij een aantal gevan genen namen. Op de rest van het front tusschen Po zières en Guillemont duurt de strijd met geweldige hevigheid voort. Nieuwe Russische successen. PETERSBURG. .Het staf-communiqué Van Zaterdagnamiddag meldt Op den linker-vleugel van de posities bij Riga duren de gevechten tegen de Duitschers voort. Ten Noord-Oosten van Smorgon, in de streek van het dorp Mar- tyschki bracht een gelukkige plotselinge aanval gedurende den afgeloopen nacht ons in het bezit van een sterke loopgraaf. De zware Duitsche artillerie bombar deerde met kracht den sector ten Oosten van Baranowitschi. Ten Zuiden van de Lupa gaan onze troepen voort met den vijand verder te rug te drijven. Zij trokken het dorp Be- restetschko door en avanceerden verder naar het Westen. Op 20 en 21 dezer maakten de troepen van generaal Saharoff aan gevangenen meer dan 300 officieren, waaronder 1 generaal en 1 kolonel en meer dan 12000 soldaten. Daardoor wo-rdt het totaal aan- aantal Oostenrijksche en Duitsche krijgs gevangenen, bij de operaties sinds 16 de zer gemaakt op 26000 gebracht, inbegre pen de officieren. Wij tellen de buitge maakte kanonnen en mitrailleuses. In de streek van de dorpen Werben en Plia- schoff, op den rechteroever van de Styr, ten Zuiden van haar samenvloeiing met de Lupa omsingelden wij het 13de regi ment Oostenrijksche landweer, dat zich geheel overgaf. In de streek van Worochta op den weg van Delatyn naar Maramaros Sniget na men wij gisteren hoogten. Wij maakten gevangenen en veroverden drie mitrailleu- ses. In dezelfde richting, ten Westen van Yaremtschi, namen wij een Oostenrijksche compagnie met mitrailleuses gevangen. i LONDEN, 23 Juli (part.) Uit Peters- burg wordt geseind, dat men aldaar in verband met de Russische successen op 'het Oostelijk porlogstoon-eel spoedig den Val van Br-o-dy en Stanislau verwacht. Voorts wordt gemeld, dat. Lemberg bijna geheel door de burgerlijke bevol king isi ontruimd. De gevechten bij Riga volgens Duitsche bron BERLIJN, 23 Juli (Officieel.) Ten Zuid oosten van Riga is 's avonds laat een vijandelijke aanval door spervuur gefnuikt. Pogingen der Russen, om bij Zahatko (ten Z.W, van B-erestecko) over do Styr te trekken, zijn door de Duitsche batte rijen verhinderd. W.EENEN, 23 .Juli. (W;.B,) Officieel. Groot Hoofdkwartier. Ten ZO. van Ta- 'taro-w trokken, door een krachtigen aan-' Val der Russen, bedreigd, ide troepen, die bij de JVlagoera strijden, naar (de hoofdkam der Karpathen terug. Overigens is de toestand onveranderd. Het bedreigde Verdun. Het gemeentebestuur van Verdun heeft besloten teneinde den loopi van zaken te verzekeren, zijn archieven naar Pa rijs over te brengen. Het is waarschijn lijk, (dat een afvaarddiging ;uit dien gemeen teraad te Vleidun zal blijven, maar dat (de overige raadsleden te Parijs hun veï- gaideringen zulten houden. Een verslag over de „Deutschland." Een telegram uit Washington aan de „Petit Pansien" geeft het uitvoerig ver- 'slag weer van die. Amerikaansche onzjj- digheidscommissie ovier de „Deutschland". Tiet Verslag bevat zeven hoofdartikelen. Verwachting tot den avond van 25 Juli: Zwakke tot matigen, noordwestelijke tot noordelijken windnevelig tot halfbewolkt weinig of geen regen. Weinig verandering van temperatuur. Die barste vijf stellen tot karakter van de duikboot vast en zetten uiteen, 'lat de onzijdigheid van d'e Var. Staten door de aan de „Deutschland" toegestane Ver gunning, zich op te houdea in teen! Amte- kaanscto haven (en daar te lossen en te laden, niet wordt geschonden. -Artikel 6 zegt, dat de Vier. Staten niet Verantwoor delijk kunnen worden gesteld voor eenige handeling van de „Deutschland", inge val deze later wordt veranderd in een oorlogsschip. Artikel 7 verklhart, dat de Ver. Staten nifet het hécht bezitten nieu we grondslagen voor bat internationale te verkondigen, om tot geval van de „Deutschland" en diergelijke schepen ta dekken. Dientengevolge zal het aan de handelsduikbooten worden toegestaan, iedefle lading in te nemen en alle voor rechten van handelsschepen te genieten, zoolang zijl zich onderwerpen aan de voor schriften van de Ver. Staten en zich in Amerikaansche wateren bevinden. Naar de „Times"-correspondent uit Was hington aan zijn blad meldt, wijzen som mige teekenen er op, dat de handelsonder- zeeër „Deutschland" spoedig uit Baltimore zal vertrekken. De boeg van tot schip wordt wit geschilderd ter nabootsing van de witte koopen der golven. De „Deutschland" nog niet uitgevaren. BALTIMORE, 23 Juli. (Reuter). De „Deutschland" wacht in de haven nog steeds een gunstig oogenblik om te ver trekken. De grootste mijn op het Westelijk front. De „Times" geeft over de gevechten in Frankrijk die uit den mond van ge wonden zijn opgeteekend, o. a. het vol gende „Sommige gewonden opreken met groote Vreugd over de mijn1, die te Bieauimiont-Hamel tot ontploffing weid ge bracht. Een sergeant zeide, dat hemi deed denken aan de afbeeldingen, die men isoms op Amerikaansche films ziet van petroiteum-voorradem, welke ontploffen. „Die ©xplosiekamier was zoo groot ate een bioscooptheater en de- galerij er heen was verschrikkelijk lang. Er is zeven maanden aan ge-werkt. Wij werkten na tuurlijk onder leiding van eenige mijn werkers hit Lancashire. Telkens als er een nieuwe ploeg uit de gang kwam, om te rusten, vroegen de lui: „Wordt die taiooie grot van jullie nooit opge blazen Maar op 1 Juli is tot er toch van gekomen. Het halve dorp werd door elkander geschud. D|e lucht was ,vol rnfet allerleiwagens, wielien, paarden, bus sen, kisten en Duitschers. Die Seven maanden werk wanen toch goed besteed geweest. Ik geloof dat er nu nog op geblazen dingen aam tot vallen zijn." Wat de gewonden zeggen. De „Manchester Guardian" geeft eenige verhalen van gewonden, die na den eers ten aanval te Mancheste-r aankwamen. „Een van de gewonden, die op een draagbaar uit den trein getild werd, be waakte met groote zorg een Duitschen helm, yan de soort die de Pruische gar de draagt. De man was bij' teen bajonet- charge in de dij gewond. „Dit is een van die weinige dingten, 'die het dia mlo-eite waard is', op'te Kapen. Ik nam hem op, toen wijl Ze teruggedre ven hadden. Bijl dien aanval blijft er niet tijd over om iets op te rapen. Maar ik ben levlend teruggekomen, en op don te rugweg heb ik dit souvleüniertje meege nomen". „Dus u hebt een bajonet-charge mee gemaakt?"

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1916 | | pagina 1