■FJES Café [EL, GOES. le WmtlEM, Ti' nil een /i Oe Groote Oorlog. kAT No. 85. Donderdag 20 Juli 1916. Twaalfde Jaargang. Verschijnt eiken MAANBAG-.JVQENSDAG- en VRIJDAGAVOND. (en, schriften, illustraties, F. SANDIJCK, CASTEREN, id te Koop: jn van Cats", bij inschrijving ERSKNECHT r te Dienstbode ISHOUDSTER e ïimMMBtaft Een voorbeeld. Losse Oorlogsberichten. Londen, is Juli. (Part. n. r. crt.) BINNENLANDT^ l'.elibinder aan. Deze rSTEKEND werk te MOTOR, daar deze ikkelijk er mede kan fncurreerend is. ;onder of met enkele i Aardappelrooiers. I, tevens geschikt voor WEEGBRUGGEN. GOES. (r, Kiespijnwatjes, Hoofdpijnpoeders, ks, Hoofdpljnstiften, de Cologne, Odol Odol Mondwater. 5 's-HEERENHOEK* IRGUNNING, met (RDENSTALLING, liegen midden op het jt 5 Aren 47 Centiaren. ■September 1916. Bi den bewoner en ten laris VAN DISSEL te ?e of vijf jaar Heinkenszand, inj pacht |len Jan Driedijk. Op 't rooven van den oogst Ijetten met bijvoeging Ir vijf jaar in te leveren Juli a.s., bij den heer pes, bij wien nadere in- jfijgbaar zijn. (Niet op voorhanden A. ECKHARDT, Nisse. RAAGD s tot November een ALFWAS, bij J. F. DE er, Hansweerd. zonder kinderen wordt i loon. Te bevragen en etter L aan Firma J. J- Iburg. |n alleenwonend persoon, onder letter P. bureau raagd tjjl werk, bij iMULEAU, Kwadendamme. or geruimen tijd werk Aannemer, Kloosterzanda. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.90, daarbuiten f 1.10. Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Ganzepoorfsfraat C 2o9, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjs. Advertentiën van 15 regels 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 J< berekend. Dienstaanbiedingen 6 regels voor 25 Ct. èt contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: gulden bij verlies van een hand, voet of oog; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam, gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering gulden bij verlies van een duim; #tj gulden bij I II verlies van m ^A AA wijsvinger^A gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De couranten hebben op allerlei wij zen do verdienste» geschetst van dén overladen oud-ministel Talma als staats man. De Haagsche--brief schrijver van „De Tijd" schetst hem als mensch in dezer voege: „Talma is heengegaan, de kloeke, krachtige strijder, Talma, de overtuig de Christus-belijderTalma was on getwijfeld een man niet gen warm gemoed, maar hij was nCér alles een man met een groot geloof, die daar voor gaarne zijin offer bracht. Talma predikte nog, toen hij Minister was en Talma zou geen Zondag laten voorbij gaan, waarop hijl niet niet zijn familie ter kerke ging en omler het geikoor zich stelde van een anderen predikant. Talma was eenj. hartstochtelijk werker, een man met een onvermoe Lden geest, Idle naar bezigheid hunkerde, maar Talma heeft nooit iets gedaan op Zon dag. Dieze dag was voor hem een dag van ruston en heiliging, de dag des Hieeren, de dag die aan zijn gezin behoorde en welke heet© strijd hem wachtte, welke zaak zijn geest bezig hield, van den dag des Iieeren heeft hij yoor dien arbeid nooit ook 'maar ■een seconde .afgenomen. Talma hield niet van uitgaan, maar als minister kon hij zich .aan een feest- ol vrien denmaal niet onttrekken, maar Talma, de geheel-onthouder, heelt bij al dezie gelegenheden nooit een druppel wijn aan den mond gebracht. Talma werkte na tuurlijk 's avonds laat, hij. werkte des nachts, hij heeft menigen langen ,dag met langen avond daarna in bet Par lement gestaan, maar er is wellicht nooit een minister geweest, die zoo geregeld te negen uur 's morgens naar zijn departement jging en zijn ambte naren alsdan door zijn voorbeeld leerde, als hij. Zoo was ter bij. Talma tusschen leer en daad, tusschen woord en voor beeld de meest volmaakte harmonie." CJ <&tl Li.1 I i J Wat een beschamend voorbeeld geeft deze man, die ook in de hooge positie van raadsman der Kroon niets veranderde in zijn christelijke levenspraetijk, aan zoo vele nietsdoeners en nietsnutlers, die overal, heiaas, ook onder de onzen wor den gevonden. Een voorbeeld des te be schamender, wijl ons in ons heilig ge loof zooveel betere en krachtiger mid delen tot een vrijmoedig en heerlijk be lijden van den Christus ten dienste staan. En als dan de bovengenoemde briefschriji ver aan het slot van zijn schrijven iTalma gedenkt als „een man van hoog karakter, van onkreukbare eerlijkheid, van grooten moed en wanne overtuiging, van rotsvast geloof en onuitputtelijke menscheniiefde, /die met zijn vijf- talenten heeft gewerkt biji dag en bij. nacht, niet voor zichzelf, maar voor zijn Heer en voor zijn volk", moet het dan dm Katholiek, wien Gód wellicht zooveel rijke talenten ter vrucht- baannaking toevertrouwde, niet bang om het harte worden, als liij bedenkt, hor hij in een leven van laffe zelfgenoeg zaamheid en egoïstische zelfbehagelijk- heid die talenten begraaft en verstikt? Zij Talma's voorbeeld als een „cri d'alarme", die te elfder ure hem opwekt uit zijn zielsverdooving en hem doet heensnellen naar de kampplaats, waar ge streden wordt voor de eere van Koning Christus I Waar zoovelen, waai' de besten ons ontvallen, daar zijn nieuwe strijders brood- noodlg. Meer idan ooit is het thans de ure om uit den slaap op- te staan. De toestand Het offensief der Engelschen dat met stijgend succes wordt bekroond en door de inname van Ovillers en de bezetting der hoeve fWateriat in de laatste dagen de bres in de tweede Duitsche verde digingslinie nog heeft verwijd, kan niet langer door de Duitschers worden ont kend. „Men kan nog niet zeggen, hoe lang dit offensief zal duren, maar het is duide lijk", aldus De Kölnische Volkszeitung, „dat onze vijanden alle maatregelen heb ben genomen om het veel langer vol te houden dan bij Loos en in Champagne". Het begint er aan de Sommie voor de Duitschers kritiek uit te zien, anders zou de Duitsche Keizer er niet in persoon ver schijnen om er de troepen moed in te spreken. Het moet voor den Ouitschen eigenwaan van een Erstklassiger Heer te bezitten een bittere pil zijn uit het bulle tin van de Engelschen te vernemen, dat er in de jongste gevechten meer dan 10.000 Duitschers zijn gevangen genomen en een enorme oorlogsbuit den Engelschen in handen viel. Trouwens, als men kapi tein GranviHe Fortescue, oud-adjudant van den ex-president Roosevelt mag gelooven, hebben de Duitschers hun hoogtepunt van militaire overmacht overschreden en zui len zij nooit meer de sterksten worden. Het Oostenrijksch legercommuniqué ■meldde: „In het woudgebied ten Noorden van de Pïislopul-vallei zijn aan beide zij den verkenningspatrouiiles in gevecht ge treden". Deze bijzonderheid is van groot belang, omdat daardoor van Oostenrijksche zijde voor het eerst weder sedert het begin van het groote offensief tegen de Russen in Mei van het vorige jaar, de aanwezigheid van Russische troepen op Hongaarscb grondgebied erkend wordt. Het laatste Russische communiqué be vestigt het overschrijden van de Hongaar- scke grens door de Russische troepen, waar dit communiqué cr melding van maakt, dat afdeelingen van de Russische cavalerie den straatweg KirlibabaMara- maros Sziget bereikten. De jongste Duitsche en Oostenrijksche legerberichten erkennen, dat in het ge bied ten Z. en Z.W. van Luzk de Oosten rijksche en Duitsche troepen, „zonder dooi den vijand lastig gevallen te worden", ach ter de beneden Lupa werden teruggeno men. De Lupa is een zijrivier van de Styr, die een 35 kilometer Zuidelijk van Luzk in deze rivier valt. De „Maasbode", dit verder besprekende, komt tot de volgende conclusie: „De eerste zoo onwrikbare defensieve kracht van de centralen brokkelt op dit zoo belangrijk dee'l van het front, blijkbaar dus meer en meer af. Maar nu hebben de centralen door het inmiddels ingetreden offensief der entente op zooveel andere punten van de fronten, niet die gelegen heid meer om huil Strijdkrachten op "dit kritieke punt -aan te vullen, als zij het bij begin van het Russische offensief nog nadden. En daardoor krijgt uie afbrokke ling een veel grooter en veel ernstiger beteekenis." Zou voor de Centrale mogendheden, speciaal voor Duitschland, inderdaad het doodsklokje kleppen? Dan wee de Hohen- zollerns en het Duitsche rijk. De operaties in België en Frankrijk. PARIJS, 18 Juli (R.O.) Het avondcom- nvuniqué luidt: Ten Zuiden van de Somme hernieuwde de vijand zijn aanvallen bij Lamaison- nette niet. Wij verdreven de Duitschers uit de weinige buizen, welke zij nog te Bia- clies bezetten. De Belgen ondernamen een raid naar een loopgraaf ten Noorden van Dixmui- den, doodden het grootste deel der be zetting en namen de overigen gevangen. Het offensief der Engelschen. LONDEN, 18 Juli (R.O.) Officieel. Haigh meldt: Mist en regen belemmer den de operaties. Ten Noorden van Ovillers gingen wij op een front vanduizend yards vooruit, den vijand uit zijn sterk verschanste posi ties drijvende; wij namen gevangenen en G machine-geweren. Wij ondernamen een succesvolle jairl in de Duitsche loopgra ven bij Wytchaete. Een Duitsche raid bij Cuinchy is door ons vuur mislukt. Pielden wordt uit Parijs aan de Daily Te legraph geseind: Alle militaire autoritei ten verheugen zich hiér over de jongste successen. Aan onzen rechtervleugel zijd wij bij de Waterlot-hoeve precies op één lijn met ide voorste Fransche stellingen yan Hardecourt. De hoeve was sterk, fei telijk een klein fort. Die Duitschers bereiden blijkbaar hun terugtocht door België voor. Zij hebben (met hun gewone meth ds he wijze van doen tal Van geweldige verdedigingsli nies door het heele land opgeworpen. De val van Verdun nabij? Naar uit Parijs op vertrouwelijke wijze aan „De Tijd" wordt bericht, maakt men zich aldaar in militaire kringen ernstig ongerust over de naaste toekomst der vesting Verdun. De verwachte ontlasting van den Duitschen druk vooral van de ontzaglijke menigte zware Duitsche artillerie, welke voor Verdun is samen- gelrokken en welke, door do vermorze ling van alles, wat zij bij het voet voor voet voorwaarts schrijden onder het bereik krijgt heeft nog niet plaats gehad na het in Picardië begonnen Fransch-Engel- sche offensief. De Noordoostelijke hoek der stad wordt thans, tot schier vlak onder de muren der stad, ernstig bedreigd. Sedert met de for ten Douaumont en Thiaumont alle daarbij behoorende versterkingen alsmede het bosch bij de Koude Aarde, het dorp Fleurv en de hooge en lage batterij van Damloüp werden genomen, behoeven de Duitschers nog slechts de versterkingen van Souville en de batterij bij de Koude Aarde in hun bezit te krijgen, om zich door liet dal van Fleury een toegang tot de stad, te banen. Daar de tijd dringt, en de behoefte aan een deel der zware Duitsche artillerie, die bij Verdun staat, elders aan het bedreigde front noodig is; hebben de Duitschers er alles op gezet, om vóór het einde dezer maand de geheele vesting in handen te krijgen. Vandaar, dat de heele streek van Souville dag en nacht onder het zwaarste vuur ligt, dat de Duitsche kanonnen kunnen uitbraken. Van het prijsgeven der vesting, om zwaarder verliezen te voorkomen, een veronderstelling, die herhaaldelijk werd geopperd, is echter geen sprake. Generaal Pétain moet verklaard hebben, dat zelfs, indien het de 42 c.M.-kanonnen zou ge lukken, over de puinen van alle verster- kingen en de lijken der daaronder begra ven manschappen, een toegang tot de stad te foi'ceeren, de Fransclien nog elk huis |en elke straat zouden verdedigen tot het uiterste, al zou de gansche stad. met den grond worden gelijk gemaakt. 0e Rijkskanselier en de Partijleiders. BERLIJN, 13 Juli. (K.N.) De „LokaJ Anz." schrijft, dat de besprekingen van den rijkskanselier met de partijleiders in den Rijksdag gisteren vijf uren hebben geduurd. De besprekingen zijh geheim. Voor zoover de „Lokal Anz." verneemt heeft de rijkskanselier na een lange redte over iden algemeenen toestand in „politiek, militair en economisch opzicht ook bij zondere kwesties behandeld. De uiteen zettingen van iden kanselier werden ge volgd door diepgaande discussies, waar bij de partijleiders met volle vrijmoedig heid hun beschouwingen aanvoerden be treffende de door den kanselier aange roerde vraagstukken. Keizer Wilhelm aan het front. BERLIJN. Uit het groot-hoofdkwartier werd dt. 16 Juli in den avond gemeld: Z. M. de keizer verbleef 'heden we derom in het gevechtsgebied aan .de Somme. Hij ontving van den comman dant van het leger verslag over de plaats gehad hebbende operaties en bad on derweg een bespreking met den chef van den generale» staf. Bij het bezoek aan de .lazaretten schonk hij aan de zwaargewonden het ijzeren kruis. Evenals bij zijn bezoeken aan liet Maas-front zoo sprak hij ook hier zijn erkentelijkheid en 'zijn dank uit. '■*- Ridderlijkheid. Parijsche bladen bevatten een brief van den krijgsgevangen Fransche majoor Ray- nal, den verdediger van het fort Vaux. Hij schrijft o.a. „Natuurlijk blijft het een ongeluk, dat ik aJs commandant van het fort Vaux gevangen genomen ben; doch de behan deling, die ik van de Duitschers onder vond geeft miji toch groote verlichting. Nu ben ik te Mainz, aan het eind van mijn droevige jeis. Een kapitein begeleidde mij; mijn Parijsche oppasser liet men bij mij, en zelfs mijn hondje mocht ik meenemen. De Duitsche kroonprins wilde mij: zien; hij ontving mij zeer vriendelijk, en gaf mij mijn degen terug, en ook een afschrift van het vleiend telegram, waarmede ge neraal Joffre mij en mijn garnizoen tij dens de verdediging van Vaux vereerde. 0e kathedraal van St. Quentin. De oorlogscorrespondenten van de „Kreuzzeitung" en van de „Köln. Volksz." berichten, dat Fransche vliegers de be roemde kathedraal van St. Quentin ge deeltelijk vernield hebben bij een bom bardement. Het geheel van de aangerichte schade in het kerkgebouw is nog niet te overzien. Niet alleen is het grootste ge deelte van de kostbare vensterglazen ver nield, maar ook is het hoofdgewelf ge deeltelijk ingestort. Elk. oogenblik verwacht men verdere instortingen, welke tot de vernieling van het geheele gebouw kunnen leiden, zoodat men de omgeving heeft moeten afzetten. Een nieuw Pauselijk liefdewerk. De Paus heeft eeuigen tijd geleden aan de oorlogvoerende partijen voorgesteld om hoofden van gezinnen, die langer dan l'/2 jaar in krijgsgevangenschap heb ben doorgebracht en vader van drie of meer kinderen zijn, naar Zwitserland te brengen en daar te mterueeren. De Zwit- sersehe regeering heeft zich bereid ver klaard daartoe mede te werken Duitsch land meldt de Neue Züricher Nach- richten heeft het voorstel reeds aange nomen en de toestemming van Frankrijk is zeker. De andere staten hebben nog niet geantwoord. Duitsche verliescijfers. De „Times" becijfert uit de Duitsche lijsten, dat tot einde Juni de Duitsche verliezen in totaal bedroegen 3.012.637, in welk cijfer dan echter niet de verlie zen ter zee en die der koloniale troepen zijn begrepen. De verdeeling van deze verliezen is als volgt Gesneuveld of aau wonden gestorven 710.892. Aan ziekte gestorven 46.435. Gevangen 152.793. Vermist 189.880. Ern stig gewond 409.215. Gewond 263.379. Licht gewond 1.102.388. Gewond maar bij de troepenafdeeling gebleven 137.655. Fransche bladen vernemen, dat een Portugeesche divisie van 20.000 man bin nen enkele dagen het kampi te Tancos zal verlaten dat een tweede gemobili seerd wordt en binnen twee maanden marschvaaïidig zal zijn, en dat een derde haar plaats zal innemen. Het heet, dat de eerste Portugeesche ^troepen -schelep gaan paar Bordeaux om aan het Westelijk front te vechten. Volgens den Lissabon- schen correspondent van de Temps heeischt er in zekere kringen in Portugal geen geestdrift voor een actie, die met de verdediging van 'het land zelf ten doel heeft. Het leger is intusschen bereid ,om aan den eersten oproep van Engeland te voldoen. Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 20 Juli: Zwakke tot matigen, Noordwestelijke tot Westelijken wind, zwaarbewolkt of betrokken, met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk eenige regen. Weinig verandering van temperatuur. Ginell, nationalistisch iersch parle mentslid, is te Knutsford in Cheshire in hechtenis genomen wegens overtreding van de rijksveldedigingswet. Toen hij ge pakt werd, vroeg Ginnell onder een val- schen naam vergunning, om enkele Ier se he gevangenen, die te Knutsford zitten, te mogen bezoeken. Na voor den politierechter te zjjin ver schenen, is hiji op borgtocht vrijgelaten. De oogst in Rusland moet dit jaar boven1 het gemiddelde zij». Waarschijnlijk zal hij meer dap. 4 milliard pud bedragen. Voor het onderhoud zijin 3f/a milliard noodig, zoodat de rest met de overschotten van vorige jaren een reserve zal geven van 1 milliard pud. De „Corrière della Sera" deelt mede, dat van de 5000 paters Capucijmen in Italië 2000 in het leger dienst genomen hebben. Tweede Kamer. (Zitting van 18 Juli.) De wijziging der successiewet wordt aangenomen met 48 tegen 29 stemmen. Vóór de Imkerzijde en van rechts dhh. Bichon, Ankermans, Rutgers, de Geer en Snoeck Henkemans, In behandeling komt de wijziging der wet op de brievenposterij. Het amendement-Rutgers tot in voering van een Zondagszegel van 5 cent voor op Zondag verlangde bestelling, wordt verworpen met 36 tegen 24 stemmen bij gemengde stemming. Dhr. Boogaardt dient een motie in, waarbij de wenschelijkheid word uitge sproken op Zondag alleen expresse be stellingen te behandelen. Dit zal op na der te bepalen dag worden behandeld. Dhr. Asten licht een amendement toe om recht van 5 cent voor de tweede aanbieding van postkwitantanties te doen vervallen. De Minister neemt dit amendement over, nadat het recht van innning op 5 cent is gesteld voor bedragen tot f 1.—, op Tji cent voor bedragen vanfl.- tot f 25.en op 15 cent voor bedragen boven f25.—. Dhr. Juten vraagt daarop stemming over het betreffende artikel, omdat hij een 5 cents recht wil tot f2.50 in het belang der couranten. Daar slechts 46 leden aanwezig blijken, wordt de vergadering verdaagd tot 19 Juli half twaalf. Prov. Statenverkiezing Utrecht I. De kiesvereenigingen van alle richtingen hebben besloten de nieuwe verkiezing in Utrecht I, noodig geworden door de ongeldigverklaring van de eerste verkie zing, bij enkele candidaatstelling te doen afloopen. Dan zullen derhalve herkozen blijven de liberalen v. Leer en v. Zijst, terwijl de in plaats van den liberaal Boers gekozen Chr -Historische Jlir. M. Schrorer zal gekozen blijven. Door de Rijkscommissie van Toezicht op de vereeniging Groenten-Centrale is een circulaire gericht tot de besturen der exportveilingen om deze uit te noo- digen, de groenten in te zetten op de maximumprijzen niet voor den kleinhan del doch op die voor den groothandel. V

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1916 | | pagina 1