De Groote Oorlog. Dinsdag 4 Juli 1916. Twaalfde Jaargang. No. 78. Verschijnt eiken MHHOiS-JfflSDilG- en VRIJDAGAVOND. 1 F ft g bsi A A gulden A A gulden bÜ AP" v 8% 11es van een 11111 verlies LT11 verlies van JE I al I I hand' voet 11 11 I van een ll I I een ■"I Niet juist. Losse Oorlogsberichten. BUITENLAND. BINNENLAND. ochure van den larin aan zekere n eenzijdige hou? i en don gods- i. Dezer dagen rijlwiel van En- J. Terwijl ze dan [renswacht te Gla- een rijwielband, Bij nader on- janiden waren op- jt. Rijwiel en. wol en, terwij'l proctes- den oorlog. Sn Duitschen sol- Ikelijk iets, die [niet voorstellen, den gezien heb, :den van aller- jEschuwelijkhedten jmde gaten in bet haten. Materiëele [lende dorpen, af- ■sOe akkers, vlak- bls len granaten, jendoor schrik naar alle kan torde afdeel ingen, meier van ontzet- In die laatste el- ijnlijksten indruk, a dergelijke too- kvaarde van een van zelfbedwang. die er het leven pe menschen uit wat mij betreft, ik mij in staat 'en dan vroeger. een som van ch niet kan voor ons opnieuw mo rn, als wij eens nd van verstom- levinden, zal er aid kunnen wor- >P' ik mij in den naidJcrt. Ik vraag trend bij mij te Beschermen tegen Iverp mij aan den let Hem behaagt Voed; als het niet toed zijn. Ik ga |st mijn geloof en mij nooit zal Imtjjds zeg ik .tot e gestorven zijn, 8n voor hen ge bet gebed niet Iden oorlog heeft lchzelf in te kee- J In den slag bij li 8 uur 's moi ls zonder dekking |n waren orkaan met den neus .s te kunnen ver gebeden, dan ik and mij aan het blootgesteld aan itvuur, en .innig ete uur gekomen pbben, voelde ik mij komen, niet lichamelijk, zoo- I schrik qpsprong, lij mij ontplofte, nige centimeters nd sloeg, elfs ingeslapen". Stand Juni. Id: A.. C. Clément, |Havé, jd. *21 j.; r23 j. en M. P. ,an Komejan, 28 a den Ende, 22 Cornelis, z. v. Iibeth Dammann; v. Dingenis van man, uni. X. de Jong© geb. eren, 77 j., man raaf, 7*2 j„ echlj- E. A. Wiebals, (M. Ct.) d Juni. Jacob Willem Iobij'n en Jakoba L. V. Marinus v. Antonia Emans; lia Moison. Vermue, 73 j- j8. Gijsbert An- lisabeth Carolina fakers© en Maatje Iv. Johannis van rugge; 3. Njeel- ter Koeman en Irien. lobus z. v. Adri- Jtentm'sester; 10. Vette ten Jacoi- J Geboren7. Jo- |)bus van. Oosten der Weele. UHEIEEUWSCHE COUftflKl Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.90, daarbuiten f 1.10. Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Ganzepoorfsfraaf C 209, GOES. Tel. interc.: Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij, abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. A contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de BM gulden bij verlies van beide gÊË dB gulden bij] directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de m I 11 I banden, voeten of oogen. jfl 6 verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, 1 I II I Voorts bij ongeneeselijke 1 B hand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: verstandsverbijstering; I of oog; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. I EJ EJ °°d I EJ EJ duimEJ Ev wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De „Goesche Courant" in hare beschou wing van de herstemming van 28 Juni den nadruk leggende op de zeer kleine meerderheid waarmede de coalitiecandi- daat in Middelburg werd gekozen, con cludeert Zeeland bleef rechtschmet 3 stemmen '(die Melis meer dan Adriaans© kreeg). Die conslusie' is niet juist. Zij moet luiden: De versterking der recht- sche meerderheid in de Zeeuwschie Staten geschiedde door de herverkiezing van het rechtsche aftredende lid Melis met 3 stemmen boven d^n linkschen' can- didaal. Zeeland bleef reeds rechtsch op 1G Juni en wel met dé ettelijke hon derden stelmmen, die de coalitie- candidaten in de districten, Middelburg, Goes en Hulst dien dag boven de can didaten van het blauw-roode bloc verkre gen. De „Goesche Courant" zegt de volgende verkiezing met vertrouwen tegemoet tie gaan. Wij ook en met zooveel te meer te vertrouwen a,ls ons thans de aaneen gesloten positie der rechterzijde in de provincie heel wat hechter voorkomt dan die der Concentratie in bond met de S. D. A. P. De toestand. Wat in de laatste dagen op het oorlogs terrein in de verschillende landen voor viel, duidt op een algemeen ingetreden offensief der geallieerden. De Russen hebben een nieww succes behaald bij Kolomea, een kruispunt van spoorwegen en den toegang tot de Kar- pathen. Blijkens de berichten van den Oostenrijkschen generalen staf, hebben zuidelijk van Kolomea, bij het dorp Pistyn verbitterde gevechten plaats ge had, waarbij de Russen door hun over macht de overhand behielden en de Oos tenrijkers noodzaakten hun geheele nieu we linie op te geven en naar het Westen terug te trekken, Kolomea aan den vijand overlatende. Volgens de berichten uit Petrogrado werden de Oostenrijkers ook op het Noor delijke aanvalsfront, n.l. tusschen Kolo mea en den Dnjester, teruggedrongen, na dat de Russen zich van Obertyn en om liggende dorpjes konden meester maken, terwijl het Russisch stafcommuniqué van '2 Juli o. a. meldt: „De troepen van generaal Letchitsch- ky veroverden na een verwoed gevecht stormenderhand de vijandelijke posities in de streek ten Westen van Kolomea. Zij maakten tot dusverre bijna 2000 gevangenen, behoorende tot nieuw in deze streek geconcentreerde troepten." De toestand ten zuiden van den Dnjester is nu voor de Oostenrijkers zoo hachelijk geworden, dat zij misschien hun geheele Galicische front zullen moeten terugne men. Wel hebben de Duitschers door tij dige hulp te bieden Westelijk van Luck den opmarsch der Russen naar het ge wichtige spoorwegknooppunt Kovel tegen gehouden, maar de Duitschers hebben zelf de handen vol, vooral aan het Westerfront Daar slaagden Zaterdag de Franschen er in de Duitschers uit het verdedigingswerk Thiaumont te dringen. Bij een hernieuw den aanval hernamen de Duitschers de sterkte 'als men het in puinen gescho ten fort zoo mag noemen maar werden er weer uitgeworpen en hernamen het wederom, terwijl volgens hun communiqué een nieuwe Fransche tegenaanval in hun spervuur werd versmoord. Blijkbaar laten de Duitschers niets on beproefd om Verdun te doen vallen. Inmiddels begon Zaterdagmórgen het door artillerie en gasaanvallen voorbereide offensief der Engelschen bij de Somme, in de §treek oostelijk van Amiens, tus schen Peronne en Bapaume. Men seinde ons daaromtrent achtereenvolgens Zater dagnamiddag LONDEN. Correspondenten uithet Engelsche hoofdkwartier seinen, dat heden-(Zaterdag)morgen te half acht ure het Engelsche offensief is begonnen over een front van 20 mijlen noordelijk van de Somme. Bijzonderheden ontbreken nog, maar de Engelschen bezetten reeds de Duitsche frontlinie en maakten een groot aantal gevangenen. LONDEN. (Officieel). Bij den aanval vanmorgen half acht noordelijk van de Somme, in samenwerking met de Fran schen geleverd, drongen de Britsche troepen in de Duitsche verdedigings linies door over een front van 16 mijlen. Het gevecht duurt voort. De Fransche aanval rechts hij, den onzen aansluitend, ging met hetzelfde succes voorwaarts. Volgens verdere uitvoerige berichten der Fransche en Engelsche hoofdkwartiers zijn noordelijk en zuidelijk van de Somme, tusschen de Somme en de Ancre en noor delijk van laatstgenoemde rivier verschil lende plaatsen: Dompierre, Recquincourt, Busser, Fay, Curlu door de Franschen, Moutauban, Mametz en Fricourt door de Engelschen veroverd. Het aantal gedoode Duitschers op het slagveld gevonden be wijst, dat de Duitsche verliezen, vooral hij Fricourt, zeer zwaar zijn, terwijl ge vangen genomen Duitschers van de ver bijstering gewagen over de geweldige kracht van het Engelsche artillerie- en infanterieoffensief. Het Duitsche bericht over dit offensief laat de Fransch-Engelsche successen door schemeren. Het luidt o. a.: „Op de beide oevers van de Somme en van de Ancre-beek van Gommecourt tot in de streek van Laboiselle behaalde de vijand geen noemenswaardige voordeelen, leed hij echter zeer zware verliezen. Daarentegen slaagde hij er in in de voorste linies van beide aan de Somme liggende divisie-sectoren op enkele pun ten binnen te dringen, zoodat er de voor keur aan gegeven werd om deze divisies uit de totaal stukgeschoten voorste loop graven in -de tusschen de eerste en de tweede linie gelegen opname-stellingen te rug te nemen. 'Het in de eerste (inie vast-ingebouwde materiaal, dat overigens onbruikbaar gemaakt was, ging hierbij, zooals het steeds in dergelijke omstan digheden het geval is, verloren." De communique's der verbondenen van 2 Juli luiden: LONDEN, 2 Juli (R.O.). Het Engelsche hoofdkwartier in Frankrijk meldt: De toestand is onveranderd. Een Duitsche aanval gedurende den nacht op Montauban werd werd met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Het moreel onzer troepen is uitstekend. LONDEN, 2 Juli (R. O.) Uit het Engel- sche hoofdkwartier in Frankrijk wordt gemeld: Wij hebben aanzienlijke vorderingen ge maakt in de omgeving van Fricourt, dat wij, hedenmorgen om twee uur bezet hebben. Tot den middag hadden wij ongeveer 800 gevangenen gemaakt bij de operaties tusschen de Ancre en de Sorqme, zoodat het totaal nu 3500 bedraagt, met inbegrip van de gevangenen, die gedurende den nacht op de andere punten van het front gemaakt zjjn. Een Havasbericht van den strijd aan de Somme noemt dien aïlerbloedigst en schat het aantal ongewonde Duitsche ge vangenen op 5000. Het Fransche communiqué van 2 Juli meldt ten opzichte van den toestand bij Thiaumont„Op den rechteroever der Maas werden verscheidene pogingen der Duitschers tegen het Thiaumont-werk, waarin de Franschen zich genesteld had den, gemakkelijk afgeslagen. In deze streek werd een sterke Duit sche afdeeling, die op de eerste linie Fransche loopgraven stiet, uiteengejaagd, na zware verliezen geleden te hebben. De Franschen maakten 16 gevangenen, onderwie 2 officieren. Op het front ten Westen en ten Zui den van Vaux groote artillerie-activiteit." Voegt men hierbij, dat ook in de lucht heftige gevechten tusschen Duitsche en Entente-vliegers werden geleverd, dan be grijpt men, dat thans een wellicht beslis sende actie op het Westerfront is ingezet. Ook de Italianen zitten niet stil, maar zoowel in Zuid-Tirol als in Karinthie beu ken zij. met geweld op de Oostenrijksche stellingen en maken overal, zij het ook kleine vorderingen. Vreugde te Londen over de Engelsche successen in Frankrijk. LONDEN, 3 Juli (Eart.) Er heerschte heden veel levendigheid in het Westend, wiaar vele Londenaars waren samenge stroomd om de laatste tijdingen van het front af te wachten. Op het Picadelli Circus en Square verdrongen zich hon derden om de krantenjongens, die de extra-edities der avondbladen luidkeels ventten. Toen de val van Fricourt bekend werd gemaakt, werden de krantenverkoo- pers letterlijk bestormd. Met blijde gezich ten riep men elkander het goede nieuws ,toe, de passagiers boven op de omnibus sen gezeten in liet hijzonder de sol daten stemden in met het gejuich der menschenmenigte in do straten. Vooral in het Strand heerschte groote drukte: In de restaurants stemden die gasten geest driftig in met het door de muziekkapellen aangeheven volksliederen der geallieerden. In de geheele stad heerscht groote geest drift. Uitlevering. De Russische kolonel Komarovsiky en de Russische generaal Koslow, die 2*2 maanden in Duitschiand krijgsgevangen zijn geweest, zullen wordien uitgewisseld tegen twee Duitsche generaals. De uit wisseling zal te Stockholm geschieden. Men meldt ons uit OOSTBURG Sedert Zaterdag hoort meu hier on ophoudelijk den donder der stukken ge schut van het Westelijk front. Ook giste# morgen was het kanongebulder somtijd^ heftig. Engeische monsterkanonnen. Wallstreet Jouraalt verneemt uit Bethlehem, Peimsylvanië, dat in de Bethlehem Steelworks gewerkt wordt aan het maken van monsterkanonnen van het formaat der Duitsche „Sohwere Bertha's". De bestelling voor (lie kanonnen werd gegeven door het Engelsche departement van oorlog, het zijh 4*2 c.M- kanonnen, met motor-bediening. Het grootste ge heim wordt bewaard over de plannen, het gieteen en jiet verschepen dezer 'ka nonnen. Gebrek aan leer en uniformen. Er is een Duitsche legerorder gevon den, waarin gezegd wordt, alle unifor men en schoenen zorgvuldig van de slag velden te verzamelen, omdat daarvan de overwinning goeddeels jxfhangt. Hongeropstootjes in Duitschiand. In het laatst van voor-verleden week hebben er te Leipzig, naar Reuter uit Bern meldt, ernstige ongeregeldheden plaats gehad; er zijn 80 winkels, vooral die van bakkers, slagers en kruideniers geplunderd. Tsechen uit Oostenrijk vuur den op de menigte; de staat van beleg is afgekondigd. Ook in het hertogdom] Brunswijk is de krijlgswet in werking ge treden. Soldaten uit Brunswijk, die aan het front zijn, krijgen geen verlof. Een geheim verdrag. BERLIJN, 1 Juli (W.B.) Het bericht uit Boedapest aan de „Times", dat Von Bethmann Ilollweg en de Oostenrijksch- Hongaarscho ambassadeur te Berlijn zou den onderhandelen over leen geheim ver drag voor den jtijjd, van 25 jaren, dat één gelijke wijze van optreden in militaire) aangelegenheden lein in de buibenlanidsche politiek zou verzekeren, wordt van biet- voegde zijde voor onjuist verklaard. Engeland's plannen met Griekenland. WEENEN, 2 Juli (part.) Het „Neus Wiener Journal' 'nteldt uit Sofia: NarotLni Prava verneemt uit diplomatieke bron,, da.t Engelsche voornemens is binnenkort de proclamatie van het Englelsohe protecto raat over Saloniki en bet bezette gebied in Grieksche Macedonië uit te vaardigen. Verder zou tusschen Engeland enj Servië een verdrag gesloten worden, volgens hetwieljk na den oorlog bet door Engeland bezlette gebied aan Servië zou overgaan. Een droeve herdenking. De correspondent van „De Tijd" te Weenen bericht: In den avond van St. Petrus en Pau- lus riepen de klokken geweldige scharen mannen naar „St. Stephanus" te Wefenen tot Ijpt bijwonen der 14de bijeenkomst van den „Eucharistischen Marinierswacht", die de vermoording van den aartshertog)- troonopvolger Frans Ferdinand en diens gemalin herdacht. De vorst-aartsbisschop zelf, Z. Em. Kardinaal Piffl, leidde do godsdienstoefening. Reeds om 83/4 uür was de kerk met duizenden mannen, onder wie vele militairen en herstellende) gewonden gevuld. Allen wilden in dit ernstig herdenkingsuur bet woord van den aartsbisschop hooren. In een aangrijpende toespraak gewaagde Z. Em. Van den moord, die Oostenrijk ten oorlog dreef; hij spoorde de man nen aan te vertrouwen qp God, sterkte te zoeken in de H. Eucharistie; hij sloot zich aan bijl de aansporingen tot gebed en boiete, lelie de Duitsche bisschop!) pen met Pinksteren tot hunne geloovigen richtten, en sloot met leem© herinnering aan de belofte van Psalm 90: „Wijl hij op1 .Mij heeft vertrouwd, zal Ik htem be vrijden en beschermenHij! roept tot Mij en Ik verhoor hem, Ik blen bij liem in den jlruk, Ik red hem daaruit ten breng hem tot leiere." Diep onder dien indruk zonken de man- tien op de knieën om de gemeenschap pelijke gebeden te verrichten en den zegen te ontvangen. Sir Roger Casement, die als een der leiders van den Ierse hen opstand was gevat en dezer dagen in gerechtelijk verhoor werd genomen, is ter dood veroordeeld, terwijl 'hem door den koning zijn riddertitels zijn ontnomen. Casement is van zijn vonnis in hooger beroep gegaan. Een Duitsch soldaat is gered door een granaat. Hij was in den strijd om Vaux in een moeras geraakt, eu had reeds alle hoop opgegeven, toen een granaat vlak bij hem insloeg, en hem met het slijk op vasten grond wierp. Thans zijn ongeveer 32.000 vijandelijke burgers in Engeland en op het eiland Man geïnterneerd, meest Duitsche en Oosten rijksche onderdanen van militairen leef tijd. Geen vrouwen zijn geïnterneerd. On geveer 23.000 met een aantal Britsch- geboren kinderen zijn naar het vaderland teruggekeerd en 4000 andere hebben ver lof gekregen, om naar andere landen te vertrekken. De Wurtemhergsche minister van onder wijs deelde in de Kamer mede, dat van de geestelijken, die in het leger dienen, niet minder dan 17 pCt. en van de onderwij zers der volksscholen niet minder dan 15 pCt. zijn gesneuveld. Gebrek aan onder wijzers is zeer voelbaar. De Katholieken van. Syrië en den Libanon. De Paus heeft krachtig geprotesteerd tegen de vervolgingen, waaraan de gees telijke overheden en de Katholieke bevol king van den Libanon van de zijde der Turken blootstaan. Van den anderen kant vroeg de Fran sche regeering aan de Vereenigde Staten, Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 4 Juli: Zwakke tot matigen wind, half tot zwaar bewolkt. Mogelijk enkele regen of onweers buien. Weinig verandering van temperatuur. die de behartiging der belangen van het Libanongebied en van Syrië op zieh na men, de vervolgingen te willen doen op houden. De Fransche autoriteiten nemen maat regelen 0111 de ongelukkige Katholieke be volking, die gedecimeerd wordt door den hongersnood, te hulp te komen. „Sherlock Holmes" onder het vuur der Oostenrijkers. Eigenlijk is het niet „Sherlock Holmes", de meest bekende fantastische figuur in dc moderne literatuur, zelf, maar zijn geeste lijke vader. Sir Atrthur Conan Doyle, die bij een bezoek aan het Italiaansche front het doelwit is geweest van het Oosten rijksche artillerievuur. Hij zegt omtrent deze gebeurtenis in de „Daily Chronicle": „Toen wij Ronchi naderden zagen wij op den weg, dien wij; afrijden moesten, de granaten uiteenspatten, maar wij, had den nog niet begrepen, dat het juist onze auto's waren, waarop de Oostenrijkers gewacht hadden en dat zij; den schootsaf stand tot op een meter nauwkeurig bere kend hadden. Wij reden dien weg met een vaartje van een 80 K.M. per uur af. Het dorp was dichtbij en het leek of wij de gevaarzöne reeds voorbij waren. Maar wij hadden die integendeel pas bereikt. Juist op dat oogenblik hoorde ik een geluid alsof onze vier handen tegelijk ger sprongen waren, een vreeselijke knal, ge volgd door 'n brommenden toon, alsof een enorme gong na een hevigen slag na.- trilde. Ik keek op en zag drie wolkjes vlak boven mijn hoofd. Twee daarvan waren wit, de derde roestbruin. De lucht was vol stukken rondvliegend metaal en de weg was volkomen omgewoeld, zooals de chauffeur mij later vertelde. Het metalen onderstuk van een der granaten lag mid den op den weg, precies op de plaats waar onze auto's gepasseerd waren. Men behoeft mij nu niet meer te vertellen, dat de Oostenrijkers niet kunnen schieten. Ik weet nu beter. Onze groote snelheid heeft ons gered. Wij zaten in een open auto en de drie granaten sprongen, naar een van mijn Italiaansche geleiders, die zelf artillerie officier is, ongeveer tien meter boven ons hoofd. De stukken vlogen echter verder, terwijl wij, met zoo groote snelheid rij dend, er juist onderuit schoten. Vóór zij opnieuw konden vuren, waren wij een hoek omgereden en onder de „luwte" van een huis gekomen. De goede kolonel B. drukte mij zwijgend de hand. Mijn beide geleiders, die teste soldaten, waren zeer onder den indruk, omdat zij mij aan een zoo groot gevaar hadden blootgesteld. In werkelijkheid moest ik hun eigenlijk mijn verontschul diging aanbieden, want zij hebben genoeg gevaren te doorstaan, zoodat ik er niet die aan had behoeven toe te voegen van als begeleider te treden van iemand, die een pleizierritje maken wilt" („Tijd.") Vereenigde Staten en Mexico. NEW-YORK, 1 Juli. (Reuter). Wilson zoido in een belangrijke redevoering van de Press Club, dat hij niet voor een oor log met Mexico was, zoolang er nog op andere wijze aan de troebelen een eind kon worden gemaakt. De vergadering juichte deze houding hartelijk toe. De Statenverkiezingen. „Het Centrum" in zijn overzicht erop wyzende, dat in heet geheel 3 zetels voor

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1916 | | pagina 1