De Groote Oorlog. Dinsdag 27 Juni 1916. Twaalfde Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VIMMMVOIID. W. MELIS. Losse Oorlogsberichten. BUITENLAND. BINNENLAND. Rechtszaken. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes ƒ0.90, daarbuiten 1.10. Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Ganzepoorfsfraat C 209, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. a contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering 1 P" gulden bijl gulden bij 4% gulden bij ifë| H I y I verhes van een 11 I verlies I I verlies van M BL 1 ii M hand, voet 1 B II I van een 1^1 I leen- Z 9 |uU of oog; duim; wijsvinger; gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. 23 JUNI. De herstemmingsdag der Provinciale Statenverkiezing van 23 Juni was voor rechts een tegenvaller. In Rotterdam ver loren wij 5 Statenzetels, 's Gravenhage en Dordrecht brachten geen winst, alleen Gouda, dat den Chr.-Historischen Van Willemswaard met 800 stemmen boven den liberaal verkoos, legde een pleister op de wond. Gelderland was al niet veel beter dan Zuid-Holland, want de rechtsche aanwinst van een zetel te Zalt- Bommel werd door het verlies te Arnhem en Voorst in een totaalverlies van een rechtschen zetel omgezet. Drenthe gaf daarentegen het ver blijdend nieuws van 2 rechtsche zetels, de eerste in deze provincie, op de linker zijde in het district Hoogeveen veroverd. Over het algemeen dus een tegenvaller, die nochtans niet geheel en al onver wacht kwam voor hen, die in de verkie zingsgeschiedenis thuis zijn. Rechts moet het bij verkiezingen hebben van de eerste stemming; bij den eersten stormloop ha len wij de winst binnen, herstemmingen, waarbij al wal linksch en anti-clericaal is, tegen ons optrekt, zijn gewoonlijk in ons nadeel. Daarbij, wij leefden te Rotterdam feitelijk boven onzen stand. „Rotterdam" zegt „De Tijd" „is geen christelijke stad. Het was van oudsher zelfs het libe rale bolwerk en alleen de tweespalt tus- schen liberalen en hun socialistische dissi denten is oorzaak geweest, dat de Recht sche partijen er tijdelijk eenig voordeel konden behalen. Zoodra de gescheidenen weer bijeen komen, zoodra de Vrijzinnige heeren mannen en de Socialistische mannen heeren worden, komt Rotter dam op kracht. Dit is een waarheid, die de christelijke partijen te Rotterdam en elders voortaan onder de oogen zullen hebben te zien". Dit is natuurlijk allerminst bedoeld als een domper op den geestdriftigen ijver van rechtsch Rotterdam bij de verkiezin gen, maar alleen als een verklaring van de Vrijdag j.l. geleden verliezen. De bereke ningen van 'het koele verstand dienen niet alleen om al een al te wild enthousiasme te bekoelen, maar ook om opkomende moedeloosheid over verspeeld succes den kop in te drukken. Daarom had zeer juist een paar weken geleden de Haagsche briefschrijver van „De Tijd" geschreven: „Wij kunnen en zullen vermoedelijk verliezende winnen, omdat wij vóór drie jaar alles hebben gewonnen, wat menschelijker wijze te win nen was en te Rotterdam zelfs meer dan dat. Men houde dit -.vel in het oog voor eene juiste beoordeeling van. den eventueelen uitslag, die anders zeker een groote teleurstelling brengt." Trouwens, ,,nog is Polen niet verloren". De Eerste Kamer blijft rechtsch en vol komen meester van het terrein, waar het geldt de radicaal-socialistische caprio len der linkerzijde op wetgevend gebied: in te toornen. En laat het Liberalisme maar zuinig zijn met juichkreten, zelfs uit „Schaden freude" over de rechtsche verliezen. Rechts kan tegen een stootje. Maar de Vrijzinnigheid, die bij deze verkiezing zoo veel veeren heeft moeten laten, deed bij haar tocht naar de stembus een tocht naar haar eigen grafplaats. Verkocht en overgeleverd aan de partij der Revolutie, die over haar zetels en candidaten be schikte met een „saus gêne" en een auto ritair optreden, dat doet denken aan de befaamde formule waarmede voorheen de Fransche koningen hun besluiten beëin digden: „car tel est notre bon plaisir", is de Vrijzinnigheid als leidende politieke partij, ten doode opgeschreven en hare ontbinding slechts een kwestie van tijd en overgelaten aan het welbehagen van uen S. D. A. Peeschen volkswil. Dekreteert deze te avond of te morgen: „Der Mohr hat seme Schuldigkeit gethan, der Mohr kann gehen", dan is het met het liberalis me afgedaan. Coalitiemannen in Middelburg, geeft aanstaanden Woensdag te verstaan, dat uw district met wenscht te bukken onder onder bet juk van degenen, die met het „Ni Dieu ni njaitre" in hun vaandel, op het drijfzand van den volkswil het gebouw onzer staatkunde willen optrekken, in plaats van op het stevig geheide funda ment van Gods ordonnantiën. Bevestigt onze victorie van 16 Juni en kiest Woensdag a. s. als één man Russische sucessen. PE.TROGRAB, 25 Juni. Communiqué. Westelijk front. In de streek van Jacobeny en 'Dvink heftig vijandelijk artillerievuur. Vijandelijke vliegtuigen wierpen. 20 bom men op het station van Polotchany. Een onzer vliegtuigen werd door den vijand ge troffen, maar bereikte nog onze linie. Drie wersten ten Z. van Zminy namei\wij een, redoute. De beetting sneuvelde. In de redoute veroverden wij twee kanonnen van groot kaliber. Ten N. van Zator- nitzy dreven wij door tegenaanvallen den vijand terug. Tot nu toe namen wij 800 ongewonde gevangenen, van wie de helft Duitschers zijn, en maakten wij 15 mitrailleuses buit. Ten N. van Radziviioft drongen onze troepen de eerste linie der vijandelijke loopgraven binnen. Daarbij werd onze re gimentscommandant Avietchine gewond. De vijand weert zich hardnekkig met licht en zwaar geschut. Wij bezetten voorts de dorpen Jilichoff en Touloukoff. Den 23sten samen wij na een hevig gevecht de. stad Kimpoloeng. Wij namen 60 officieren en 2000 soldaten gevangen, en maakten 7 mitrailleuses en het rollend materiaal aan het station van Kimpoloeng buit. De ver overing der steden Kimpoloeng en Koety of Vischnitz verzekerden ons het bezit der geheele Boekowina. Bij zijn overhaaste terugtocht uit do streek van Itskani liet de vijand ons 88 leege wagons en 17 beladen wagons, waarvan een .met haver en ongeveer 50.000 pond anthraciet, een enorme hoe veelheid hout etc. Kaukasisch front. In den nacht van den 23sten verdreven de Turken ons uit het klooster in de streek van Djiwizlyk, maar door een tegenaanval wierpen wij hen er wederom uit eu drongen 'hen terug, waarbij zij zware verliezen leden. Turk- sche aanvallen 111 de streek ten Z.-O. van Djivatzlijk werden afgeslagen. De strijd bij Verdun. BERLIJN, 24 Juni (W.B.). Het groot hoofdkwartier meldt: Hechts van de Maas gingen onze troe pen, aan de spits het tiende Beiersche infanterie-regiment König en het Reiersche lijfgarde infanterie-regiment na krachtige voorbereiding door de artillerie op den Cöse de Froide Terre en ten O ostein: daarvan tot den aanval over. Z ij s t o r m- den verder dan het geheele werk Thiaumont, dat genomen werd, veroverden het grootste gedeelte van het dorp Fleury en wonnen ook ten Zuiden van het fort Vaux terrein. Tot nu toe zijn in de concentratieplaats 2673 gevangenen, waaronder zestig officie ren, binnengebracht. Op het overige front hier en daar le vendige artillerie-, patrouille- en vlieger- gevecbten. Bij Haumont is een Fransche strijd-één- dekker bij een gevecht in de lucht neer gehaald. Luitenant Wintgerns schoot bij Blamont zijn zevende vijandelijk vliegtuig, een Franschen tweedekker, neer. PARIJS. Het namiddagcommuniqué van 24 Juni meldt: Op den linkeroever van de Maas bleef de activiteit der artillerie hevig jjij. het bosch van Avocourt, hoogte 304 en den Mort Homme. Een Duitsche aanval met handgranaten op de Fransche stellingen op hoogte 304 werd afgeslagen. Op den rechteroever van de Maas duur de de slag gedurende heel den nacht met hardnekkigheid voort. Op het Westelijk gedeelte van het front stelde een met kracht ondernomen tegen offensief der Franschen in de stileek der hoogten 321 en 320 hen in staat, bet grootste gedeelte van het verloren terrein te heroveren en de Duitschers te rug te drijven tot de toegangen van het werk van Thiaumont, dat zij nog bezetten. De worsteling w.as van een buitenge woon hevig karakter bij de toegangen van het dorp Fleury. De in het- bosch van Fumin en Che- nois ondernomen tegenaanvallen der Fran schen brachten alle door de Duitschers in den nacht van 21 Juni veroverde loop graafgedeelten weer geheel in hun bezit. Het Duitsche bombardement, krachtig bestreden door de Fransche batterijen, duurde met dezelfde hevigheid van de Maas tot ten Oosten van Chenois voort. Uit de laatste berichten blijkt, dat de aanvallen in de sectors van den rechter oever werden ondernomen door Duitsche troepenmachten, op zes divisies geschat. Te Les Eparges deden de Duitschers drie mijnen springen, die in 't geheel geen schade aanrichtten. Op de Engelsche en Belgische fronten groote activiteit in de lucht, strijd met mijnen, artillerie- en patrouille-gevechten. Provinciale Staten in Vlaanderen. Do opperbevelhebber hertog Albrecht von Württemberg in Vlaanderen heeft be kend gemaakt: „De verkiezingen voor de provincie raden der provinciën Oost en West-Vlaan- deren, die in het jaar 1916 moeten geschie den, zullen niet plaats hebben. De vol machten van die leden der genoemde raden, voor welke in dit jaar verkiezingen moeten plaats hebben, worden tot na dere aankondiging verlengd. De leden der „bestendige-commissies" (hetzelfde wat men in Holland Gedeputeerd]© Staten noemt), die in Juli moeten aftreden, zul len in hun aqnbt blijven. De gewone zittingen der genoemde pro vincieraden zullen dit jaar in Juli niet plaats hebben". Oorlogswinsten. FRANKFORT A. D. MAIN, 23 Juni (H.N.) Aan de „Frankf. Ztg." wordt uit New-York geseind: De waarde van het door de Ver. Staten sedert Aug. 1914 tot einde Maart 1916 geëxpoteerde oorlogs materiaal .bedraagt 1.092.582.249 dollar. Engelsche troepen in Rusland. Omtrent de aankomst van Engelsche of Russisch-Canadeesche "troepen in Noord-Rusland, meldt de correspondent van de „Vossische Zeitung' 'te Christiania, dat hiervoor 13 schepen, gedeeltelijk on zijdige, zijn gebruikt, die door vier oude kruisers en twee Engelsche duikbooten zijn geconvooieerd. Met acht vrachtboo-ten, die zich bij het transport aansloten, werd oorlogsmateriaal voor meer dan een leger corps uit Amerika naar Rusland gebracht; zware artillerie groote aulo-kanonnen, bruggebouwmateriaal, pontons, troepen auto's, paarden en ontzaglijke voorraden munitie. Het lag in de bedoeling, de troepen van de Moermankust, waar zij aankwamen, te vervoeren langs den spoor weg voor zoover deze gereed is en verder met de meegebrachte auto's. De correspondent vernam, dat zoolang de Witte Zee nog ijsvrij is, zooveel moge lijk oorlogsmateriaal langs denzelfden weg uit Amerika naar Rusland zal worden vervoerd. De Rijkskanselier uitgedaagd. De Duitsche Rijkskanselier heeft, toen hij in eten Rijksdag de schrijvers van geheime schotschriften aan de kaak stel de, met name genoemd den „Gcneralland- schaftsdirektor' 'Kapp. Deze heeft Von Bethmann Holhveg deswege tot een twee gevecht met pistool uitgedaagd. De Rijkskanselier heeft het duel ge- I I 1 I I II I I weigerd, op grond dat hij in het belang van den lande tegen een aanval op zijn politiek is opgekomen. Kapp verklaart nu, dat hij zich genoegdoening zal zien te verschaffen „op een oogenblik waarop den rijkskanselier niet meer de dekmantel van den oorlog, zijn positie en de kne veling van de pers ten dienste staan". Vereenigde Statiën en Mexico. NEW-VORK, 24 Juni (R. O.). Een tele gram uit San Salvador (hoofdstad) meldt, dat het ministerie van buitenlandsche za ken van 'San Salvador (staat) een tele gram uit Ecuador ontving, waarin aange drongen wordt op een gemeenschappe lijke actie der Latijnsch-Amerikaansche staten om den oorlog tusschen Mexico en de Vereenigde Staten te voorkomen. Do herstemming van 23 Juni. Die uitslag der herstemming voor de Staten van Zuid-Holland is alsvolgt: 's Grave nil age. Gekozen de candi daten der vrijzinnigen en socialisten. Albarda (soc.), Dekeng Dura, Henny, Lim burg en de Mos, allen vrijz. Dordrecht. Gekozen de liberaal v. d. Gijp en de soc. Van Zadelhof! Gouda. Gekozen v. Willemswaard (c.h.) RiOitterdam. Gekozen alle candidaten van de vereenigde liberalen en socialis ten en wel: I Bosman (soc.) en Steile (soc.); II. Van Stapels (soc.) met 5941 st. tegen 5906 op Gerretson (c.h.); ill. Plate (1.) en de Jongh (1.); IV. De Zeeuw (soc.)V. Ter Laan (s.) en Mol (s.). Rechts verliest de zetels van Hooge- wegen (k.) en De Jong (a.), Gerretson, (c.h.), V. d. Vijver (k.) doch wint 1 zetel te Leiden, zoodat de verhouding der partijen die voor dezen 34 links 48 rechts was, thans geworden is 37 links en 45 rechts. In Drenthe werden de liberalen her kozen, uitgezonderd 'in Hoogeveen waar de a.r. Van Diuym en de c.h. Knoppers twee aftredende liberalen ver vangen, en in Assen waar twee hunner voor twee socialisten moesten ruimen. In Drenthe doen hiermede de eerste twee Rechtschen hun intrede in de Staten dier provincie. De verhouding 35 links, 0 rechts wordt nu 33 links, 2 rechts. In Gelderland verliest rechts een zetel (Lyberse) aan de liberalen voor Arn hem en in Voorst eveneens; een zetel (in Zaltbommel) was reeds gewonnen, zoodat Rechts verlies van een zetel heeft te boeken. De verhouding die eertijds 3626 was, wordt 'hierdoor 3527. Minister Posthuma. is in zoover hersteld, dat hij 1 Juli zijn arbeid denkt te hervatten. Een Harwichboot opgebracht? Volgens rapport van te Vlissingen bin nengekomen vissckers hebben zeven Duit sche torpedobooten een Harwichboot aan gehouden en naar Zeebrugge opgebracht. Deze boot is naar later gebleken 'is de „Brussels". Rijst. Het Rijks Centraal Administratiekantoor voor de distributie van levensmiddelen heeft een circulaire tot de gemeenten ge richt, waarbij rijst voor de gemeenten beschikbaar wordt gesteld tegen den prijs van f 8.25 per 50 K.G. De verkoopprijs mag niet hopger zjjin idan 10 cent per pond-. De kwaliteit is van de gewone win kelsoort. Deze rijlst mag alleen voor men- schelijk yerbruik verkocht worden. N. Bi. Te Groningen zijn bij: iemand 10.000 balen rijst in beslag genomen voor algemeen gebruik. Flink zool Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 27 Juni: Zwakke tot matigen, veranderlijken wind, meest half tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk plaatselijke onweersbuien.Weinig verandering van temperatuur. Rechtbank te Middelburg. De eerste zaak, welke Vrijdag in het openbaar werd behandeld was die tegen M. J., 23 jaar, welke jonge vrouw, wo nende te Middelburg, en gedetineerd al hier, reeds meermalen wegens diefstal veroordeeld is, en zich ook nu weer aan diefetal heeft schuldig gemaakt. Die officier van justitie vroeg schorsing der zaak tot 18 Juli, opdat hij alsdan pogingen kan aanwenden, dat de vrouw in een gesticht wordt opgenomen, waarop hij voorwaardelijke veroordeeling zal vra gen. Bij directe veroordeeling zal bakl. toch weer in dezelfde omstandigheden ver vallen. De verdediger, mr. Van Deinse, sloot zich bij dit verzoek aan, waaropi de rechtbank de zaak schorste tot 18 Juli. Vervolgens werd 'wegens landlooperij te (Terneuzen overeenkomstig den eisch veroordeeld tot 3 dagen hechtenis en 3 jaar opzending de 70-jarige V., ge boren te St. Jansteen. Wegens landlooperij te Middelburg stond terecht de stoffeerder v. P., ge boren te Middelburg. Daar de patroon, waar hij het laatst werkte, niet veel goeds van bekl. wist te vertellen, luidde de eisch 3 dagen hech tenis en 3 jaar opzending. 'Het vonnis was gelijkluidend. Vervolgens stond wegens mishandeling terecht M. uit Clinge. Volgens den eersten getuige, E. Schud- dings uit Nieuw-Namen, heeft bekl. hem geslagen en geschopt. Beklaagde ontken de dit, maar de tweede getuige, E. M. Cleijs, heeft de mishandeling goed gezien. De eisch luidde f7 of 1.4 dagen. De volgende bekl., E. S. uit St. Jan- steen, stond terecht wegens omkooperij. Volgens het proces-verbaal heeft hij door aanbieding van geld een kommies getracht over te halen hem niet te be keuren wegens het te dicht bij de grens komen. Beid. ontkent geld te hebben aange boden; hij heeft gezegd „och maak geen verhaal op, dan zal ik wellicht f 5 moeten betalen, en dat kan een man met 5 kin deren niet bekostigen". De officier eischte f 10 of 20 dagen. Wegens het niet voldoen aan het be vel van een ambtenaar om van zijn rijwiel te stappen, luidde de eisch tegen A. C. te Zuiddorpe f 10 of 20 dagen. Wegens strooperij stond terecht M. C. S. uit Oostburg. Deze vrouw heeft volgens de getuigen gras gehaald van het land van J. Coens te Scharendijke en dit met een wagen werd gehaald. Bekl. zegt verlof te hebben gehad van Coens; laatstgenoemde ontkent dit per tinent. De eisch luidde f7 of 14 dagen. Wegens 'diefstal van een aalfuik ten nadeele van A. Simpelaar te Biggekerke, stond terecht C. J. W. uit Ritthem. Bekl. bekende wel de fuik uit het wa ter te hebben gehaald in Maart 1915; hij heeft hem echter nooit gebruikt om te vfsschen. De eisch luidde f25 of 50 dagen. Nu werd behandeld de zaak tegen B. v. B. en J. v. B. te Vlissingen, beklaagd van vernieling van ruiten in het café van A. van de Ketterij. Deze als getuige, gehoord verklaarde op een desbetreffende vraag van den president, dat hij geen verlof heeft gegeven om de ruiten te vernielen. De zaak werd uitgesteld tot 8 Septem ber om lalsnog te kooren getuige L. Schroevers, die thans op zee is.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1916 | | pagina 1