De Groote Oorlog. No. 74. Zaterdag 24 Juni 1916. Twaalfde Jaargang. Mijnt eiken MMNBAG-JfOENSOAE- in VRIIDAGAVOHD. 28 JUNI. W. MELIS s Losse Oorlogsberichten. BINNENLAND. KERKNIEUWS. Rechtszaken. HIBMffi Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.90, daarbuiten f 1.10. Afzonderlijke nummers cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Ganzepoorfsfraaf C 2o9, GOES. Tel. interc.: Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 J< berekend. Dienstaanbiedingen 6 regels voor 25 Ct. k contant. 1500 gulden bij verbes van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: I verstandsverbijstering; of oog; I IV dulm: De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. pa 0% gulden bijj S gulden bij A A gulden bij |4 jfl I I verlies van een 1 I 11 I ,u verlies verlies van' m I H liand> voet 1 I 11 I vAn een 1% I I icen;, M HJU of oog; duimwijsvinger; ^1 gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Katholieke kiezers van Middel- burg, denkt om 28 Juni, den her- stemmingsdag in uw district. Al wat liberaal en socialist zich noemt spant samen tegen rechts. 5 Toont door uwe principiëele houding, door uw opkomen als één man voor den coalitie- caudiüaat, dat gij het blauwroode bloc niet vreest en leert de bloc- genooten, dat rood slechts dan bet 3 symbool is van den moed en blauw J dat van de trouw, als zij vereemgd zijn met het wit der vroomheid en zóó onze dierbare driekleur vormen, symbool van een moedig, trouw en christelijk volk, christelijk op 3 elk terrein des pubbeken levens, J ook in de staatkunde. •'JjZij uw man en geen ander I m Het hoofd in den strop. De Vrijzinnigheid, die nog in haar pro gram van 1913 met een zeker air van onafhankelijkheid verklaarde, niet alleen tegen de Coalitie, maar ook tegen het Socialisme te strijden, heeft haar vaandel opgerold, haar program bij de oude pape rassen opgeborgen en het worgtouw, haar door de roode ,-,broederen" aangeboden, aanvaard. Gelaten steekt men ter linker zijde het hoofd in de strop. Zelfs de grrroote „Nieuwe Rotterdammer" beveelt in zijn kolommen de socialistische candi- daten aan als teeken der roerende ver broedering van proletariaat en kapitalis me. „Mein Liebchen was willst du noch mehr?" Het wordt intusschen vermakelijk de navolgende aansporing van het Rotter- damsch liberaal orgaan te lezen: „Het kan, dunkt ons, niet twijfelachtig zijn, welke houding de vrijzinnigen bij de herstemming voor de Provinciale Staten hebben aan te nemen. Wie onze artikelen vóór de eerste stemming ge lezen heeft, zal omtrent ons advies geen oogenblik in het onzekere hebben verkeerd." als men bedenkt dat, naar „De Telegraaf" Als echt „enfant terrible" mededeelde, de hoofdredacteur der N. R. Crt." tevens Concentratie-president, me't alle macht en geweld zich tegen het roodblauwe stem- busaccoord heeft verzet. En dan te weten, dat zeven jaren ge leden bij een herstemming voor de Pro vinciale Staten in Rotterdam I, waar het ging tusschen rechts en rood, diezelfde „Nieuwe Rotterdamsche Courant" nog met een „haut dédain" schreef: „de stemming in district 1 kunnen wij langs ons heen laten gaan. Die daar in herstemming komen, hebben voor ons, vrijzinnigen, niet aantrekke lijks. „De vier candidaten staan ons even ver af. De kerkelijke partijen staan in de Staten machtig genoeg, en het kan ook op onzen weg niet liggen door de verkiezing van een socialist te bevorderen de de eenzijdige politiek van de sociaal-democratische part ij in de Staten te introducee- ren". Toen Aeneas in een droom Hector, dien hij als stralenden Trojaanschen held, strij dend voor de eer van zijn vaderstad had gekend, gebroken en als vernietigd terug zag, riep hij uit: „quantum mutatus ah illo HectareI" „Hoezeer verschillend van dien vroegeren Hector!" Zoo mag thans menig oprecht liberaal van de „Nieuwe Rotterdammer" al zuch tend zeggen: „Hoezeer verschillend van dien ouden „Rotterdammer", die als pala dijn der liberale beginselen, van geen buigen wist". Ja, maar wat kan men dragelijks ver wachten van iemand, die zijn hoofd in den strop heeft gestoken „Tu '1 as voulu George Dandin". De duorbraak van Ptianzer Bal iln's leger. Deze doorbraak, door de Entente- nieuwsbureau's Havas en Reuter gemeld, is van officieele Russische zijjde niet her vestigjd. Toch blijft de toestand in de Boeko- wina voor de Oostenrijkers uiterst pre cair en blijven hen at de verrassingen dreigen, die een bewegingsoorlog voor; 1de zwakkere piartiji kan medebrengen. Inmiddels is Hindenburg in het Noord oosten een offensief begonmen tegen de Russen en wei in het merengebied zui delijk van Dunaburg en westelijk van Wil na. De vraag is, of that offensief de Duitsch- Oostenqjlksche troepen in Woihynië en Galicië zal baten. Van de grens. Men schrijft ons uitCajlzand: De laatste idagen was het zeer stil op tiet oorlogstooneel. Slechts nu en tda.n werd -een schot gehoord. Een tweetal vlieg machines kwam over om verkenningen te idoen. De Duitse!» luitenant vliegenier Jmmel- man, om zijn stoute vluchten bij vriend en vijand bewonderd en ,die- „adelaar van RijSsel" genoemd, is enkele dagen gele den met'zijd vliegtuig neergestort en aan de bekomen verwondingen bezweken. Immelmann had zich vóór den oor log aan ide techniek gewijd. Pas in den oorlog heeft hij leeren vliegen. Om zijn daden aan het front heeft hij de orde pour le mérite gekregen. Coöperatieve Centrale Miodenstands-Crediet- bank (Hanzebankj in .bet bisoom Haarlem. Onder groote belangstelling had Woens dag in „Zomerzorg" te Leiden de al gemeene vergadering plaats van aandeel houders der Coöperatieve Centrale Mid- Idenstands-Crbdiethank in het bisdom Haar lem. De voorzitter van den Raad van Toe zicht, id© heer J. Th. Peters, opende de vergadering op gebruikelijke wijze. In zijn openingswoord. ,werd hulde gebracht aan Bestuur' en personeel der Dank. De notulen der vorige vergadering keu rig en uitvoerig bewerkt door den ad ministrateur, den heer II. J. Viester Jr., werden zonder opt of aanmerkingen en onder applaus der vergadering goedge keurd. Van den Oud-bondsvoorzitter, den heer, J- A A. Verbeek, was bericht ontveangeu, dat bijl zich niet meer herkiesbaar" stel de als lid van den Raad van Toezicht. Op voorstel van den voorzitter werd be sloten, den heer Verbeek dank te zeggen, voor het vele, door hem in het belang der instelling, verricht. Het verslag van het Bestuur werd uit gebracht door den secretaris, den heer F. J. Perquin. Uitvoerig lichtte spreker de details van het schriftelijk uitgebracht jaarverslag toe en ging aan de hand der cijfers den groo- ten vooruitgang van het bedrijf na. Verschillende aanwezigen, die met be trekking tot het jaarverslag vragen stel den, werden door hem met groote ken nis van zaken te woord geslaan. Dioor den heer Meester werd het rapport uit gebracht van de financiëele commissie over het boekjaar 1915. Het voorstel der commissie om de Balans- en Winstrekening goed te keu ren werd met algemeene stemmen en on der langdurig applaus der vergadering goedgekeurd. Het entrée-geld voor nieuwe leden weird op- 5 gulden bepaald, welke regeling: zal ingaan opi 1 September a.s. Met algemeene stemmen yverd tot lid van het bestuur herbenoemd de heer F. J. Perquin, die zijn herbenoeming aan vaardde. Tot lid van den Raad van Toezicht werd benoemd de heer' B,. Schermer te Hoorn. Tot lid em plaatsvervangend lid der finan- cieele commissie werden respectievelijk benoemd de heeren Ferd. Meijer te Rot terdam en v. d. Poll te Hiliegom. Tot leden der commissie tot wijziging der sta tuten werden benoemd de heeren Stij'n- man, Leiden, KJij'n, Boskoopi, Rijnja, Am sterdam en Heijtetek den Haag. Na een zeer geanimeerde rondvraag werd deze uitstekend geslaagde vergadering door den voorzitter op de gebruikelijke wijze ge sloten. N. B. Blijkens het ons toegezonden fi nancieel verslag over 1915 bedraagt het winstsaldo der bank f 7121,13V2, werkt de bank nu Imet 8 bijkantoren en 05 corres pondentschappen en verkeert in bloeien- iden toestand.. Al de verschillende financiëele bran ches van de bank samenvattende-, be droeg de totale omzet in 1915 de som van f67.753.363,15 tegen f 1.086.642,941/2 in 1911, het eerste jaar der Bank. Deze cijfers zeggen meer dan genoeg. Vooral ld© vooruitgang in het afgeloopen boekjaar is reusachtig. Moge ideze heilzame instel ling voor onze Roomsche Middenstand groeien en bloeien èn zijl nog steeds meer net vertrouwen onzer Roomsche Midden standers verwerven. Landbouw-Exportbureau. In eene te 's Gravenhage, onder voorzitterschap van Mr. J. T. Lint horst Homan, voorzitter van het Nederlandsch Landbouw-Cornité, gehou den vergadering van voorzitters van de ten vorigeii jare opgerichte „levensmidder len-vereeniging werd in beginsel beslo ten tot oprichting van een vereeniging ten doel hebbende te bevorderen, dat in het algemeen belang der normale han delsbetrekkingen op- landbouwgebied tus schen Nederland en het buitenland wor den in stand gehouden en zoo noodig her steld (Landbouw-Export-Bureau). en Tarwe. Volgens ide „Limb. Koer." zai de Re geering Idie geheele opbrengst van den te velde staanden rogge-oogst opvorderen en ook ten aanzien van den tarwe-oogst doortastende maatregelen nemen. Tweede Kamer. De Tweede Kamer heeft met 50 tegen 18 stemmen verworpen de motie Hugen- holtz, inhoudende het verzoek aan den minister van Marine, om af te zien van de uitzending van zee-miliciens naar Ne- derlandsch-Indië. De Rijksmiddelen hebben, blijkens de maandstaat van Mei in idie maand f 19.53 millioen opgebracht, dat is een vooruitgang van f 3.78 miilroen in vergelijking met het vorige jaar en verreweg net hoogste cijfer, dat ooit inde overeenkomstige maand is verantwoord. G,c De oorlogswinst. Zonder hoofdelijke stemming heeft Woensdag ook de Eerste Kamer haar zegel gehecht aan tde belasting op de oorlogs winst. Al- weiden enkele bedenkingen ge maakt, toch .was men het er blijkbaar algemeen over eens, dat in dezen tijd zulk een belasting dient te worden ge heven. De opbrengst der oorlogswinst-belasting werd aanvankelijk door den minister ge raamd opt 45 millioen. Die raming is echiter te laag. De Qpbrengst zal minstens het dub bele zijn. De aardappelnued voorbij. Naar het „Hblid." verneemt, waren al leen opi de Noord-Hollandsche veilingen 25.000 vat giieuwe aardappelen aange voeld, hetgeen voldoende is voor de dag-behoefte van een derde gedeelte van ons volk. Aangezien de aanvoer dagelijks grooter wondt, ten ook nog-, zij het in geringe hoeveelheid, oude aardappelen aanwezig zijn, neemt men in tot oor- deelen bevoegde kringen aan, dat de aaidapipelnooa thans voorbij is. Door be middeling yan den Tumbouwraad zij'nde landbouwers gewaarschuwd, niet minder aan ide markt te brengen dan zijl plach ten te doen. De „Staatscourant" bevat een waar schuwing tegen speculatieve verwachtin gen omtrent de heropening van de gren zen voor den uitvoer. Daaromtrent is nog geenerlei beslissing genomen en deze her opening ,zal eerst te wachten zijn, wan neer onze bevolking in alleszins voldoende hoeveelheid tegen nillijke prijzen voorzien zal zijn. De markt was trouwens reeds aanzienlijk Belgische kinderen. Voor het R. K. huisvestingscomité te Leiden (directeur de heer A. Keiienaers) zijn gisteren te Roosendaal aangekomen veertien noodlijdende Belgische kinderen, die voorloopig aldaar zijn ondergebracht, om latei- hgj particulieren te worden ger huisvest. Kalender der Week. Van 25 Juni tod 2 Juli 1916. Zondag 25 Juni. Zondag onder het Octaai v. II. Sacramentsdag V (hl. 859), D (bl. S73); 2de geüed v. h. Oct. v. H. Sacramentsdag v (bl. 852), Di (bl. 861); gedachtenis, v. d. tl. Adalbertus V (hl. 24*), D (bl. 90*); v. d. H. Gulieimus, V (hl. 1752 ©tl 1103), D] (bl. 1252 en 237) en v. h. Oct. v. d. II. Joannas, don Dooper V (bl. 1748), Di (bl. 12461. [Üf wel: Mis v. II. Sacramentsdag V (bl. 85), D: (bl. 861); 2de, 'gebed en laatste Evangelie v. d. Zondag V (bl. 859 iein 816), Dl' (bl. 873 en 814)]. De gebeden na de stille H. Mis o,p bi. 120. Vóór de Hoogmis zegening mei wijwater V (bl. 10), Di (bl. 69); na de Hoogmis gebed voor de Koningin V (bl. 53), (bl. 122). Vesper's op bl. 875. Maandag 26 Juni. Mis v. h. Oct. v. II. Sacramentsdag V (bl. 851), D, (bl. 861)gedachtenis: v. d. II. H. Joan nes en Pdulns V (bl. 1753), D' (hl. 1253) en v. h. Oct. v. d. II. Joannes V (bl. 1748), Di (bl. 1246). Dinsdag 27 Juni. Mis als gister; ge dachtenis 'v. h. Oct. v. d. H. Joannes V (bl. 1748), D (bl. 1246); 3de ge bed „Concede" V (bl. 1197), Di (bl. 105). Woensdag 28 Juni. Mis als Maandag; gedachtenis v. d. H. Leo, H V '(bl. 1757), Di (bl. 1256) en v. h. Oct. v. d. H. Joannes V (bl. 1748), D' (bl. 1246); 4de en laatste Evangelie v. d. Vigelfe v. d. II. H. Petrus' en PAulus V. (bl. 1759 en 1760), D (hl. 1256 en 1257). Donderdag 29 Juni. Feest v. d. H. H. Apostelen Petrus en P:aulus V (bl. 1763), D (bl. 1259)2de gebed v. h. Oct. v. H. Sacramentsdag V (bl. 852), D (hl. 861). Vespers op bl. 1262. Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 24 Juni: Aanvankelijk zwakke tot matigen, ooste lijke tot zuidelijken wind, behoudens onweer, licht tot half bewolkt, zonnig, droog en warm weer. Vrijdag 30 Juni. Feest v. h. H. Hart v. jez.ua V (hl. 1688), D; (bl. 1006). Alléén in stille II. H. Missen gedach tenis, v. d. H. Paulus V (bl. 1769) D, (bl. 1265). Zaterdag 1 Juli. Feest v. h. Kost- baai- Bloed O. H. J. C, V". (hl. 1775), D| (hl. 1020)gedachtenis; v. h. Oct. v. a. II. Joannes V (hi. 1748), D (bi. 1246). N. B„ Hot en met Woensdag Praelatie v. Kerstmis V (hl. 28), D: (bl. 94). D© gewon© orde der H. Mis, die iedieren dag terugkeert, begint op biz:. V. 11, D 71. ne iuauzijueii met V geteekend verwij zen naar net V olksimsnoek' en de blad zijden met D geteekend naar het „Mis- en Vesperboek" van Desclee. Zondag 25 Juni. Tweede Zondag na Pinksteren Epistel: 1 J,oh. lil 1318. Evangelie: Luc. XIV 16—24. Woensdag 28 Juni. Vigilie van St. Pe trus, en ï-aulus, gel»o,den Vasten dag. Kerkljjst 's-Heerenhoek. 2e Zondag na Pinksteren. Zondagmiddag te IV2 uur catechismus, te 2V2 uur Vespers met preek over het Allerheiligste Sacrament, waarna het ge bed, door den paus voorgeschreven en de lofzang Te Deum. Zij, die deze oefe ning bijwonen, kunnen een aflaat ver dienen van 7 jaren en 7 quadragenen. Deze week de gewone catechismus, be halve 'Donderdag. Eiken morgen) "behalvef Donderdag, wordt te 5 uur de H. Com munie uugereikt. Maandag, Dinsdag en Woensdag 's avonds te 7 uur lol ter eere van het 11. Sacrament. Woensdag geboden vasten- en onthou- dingsdag. Donderdag feest van de H. Apostelen Petrus en rauius, te vieren ais Zondag. De 11. Missen als op Zondag; 's middags te 2V2 uur Vespers met rozenhoedje. Vrijdag feest van het Allerheiligst Hart van Jezus, 's, Morgens te 8 uur gezongeu II. Mis en 's avonds te 7 urn- lof met preek. Zaterdag feest van het Allerkostbaarst Bloed des Heeren. 's Middags van 47 uur gelegenheid om te biechten, en 's avonds te 7 uur ïVIariaiof met rozenhoedje en het gebed voor den vrede. Oostburg. Men schrijft ons van militaire zijde Op H. Sacramentsdag j.l. had in de Kerk van den H. Eligius te Oostburg een treffende plechtigheid plaats. De 'le den van de R.-K. Militairen-Vereeniging, directeur de Weleerw. heer Goetstouwers, namen dien morgen deel aan een Alge meene H. Communie, die na "het Evan gelie plaats had. Na de H. Mis werd gezongen het be kende lied „Lieve Moeder van den Heer", waarna de opdracht hernieuwd werd. Na de plechtigheden vereenigden de leden zich aan een gemeenschappelijk ont bijt in de groote zaal van het R.-K. Jon gens patronaat De rechtbank te Middelburg heeft ver oordeeld wegens: Diefstal: A. V. P.,„zonder beroep, te Kooewacht f20 h. s. 20 d. h.; Bedreiging met een misdrijf tegen het leven: H. S. L., 28 j., schipper, zonder vaste woonplaats 5 ld. gev.-straf; A. .B, 20 j. en A. de B., 28 j., artisten, zonder bekende woon-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1916 | | pagina 1