oo:; G. iendaal, De Groote Oorlog. No. 72. Dinsdag 20 Juni 1916. Twaalfde Jaargang. Wijnt alken HAM-, WOENSDAG- tn VfllIDAGAVGNO. H --H ff hmul' voet 1 I 11 I van een 1% I I een M allen de Win- te BERGEN anaf des na if er-, Ie Kerst telen dag ge lag gesloten kt 7, Tel. 436. ':en, goud ïLBURG, >elft B 152, eten. o es, K. E KBAN K 1,2 /o n kantore der V DER MINNE' Onze Overwinning. Losse Oorlogsberichten. Welk weder zullen wij hebben 7 BINNENLAND. JELGERSMA; |ez. BEEKMAN; BRAND; Firma PRUNING; Firma Firma DERCKS; ■rENK; DER WIG v. EEKELEN- |GOUDSTIKKER; ^NETH; KOOLS- ïEMEIJERMej. STOKMAN; NE- ICLOPPENBURG ROELIN; Firma SLOOTMANS; estigd: JEST. fEN. J. GROOT. triSSING Bkening-Courant ante. 3 °/0. opzegging l'/i °/o 3 en Zilveren kwaliteit zijn. Markt. turen zitting In hef k- «n Effe zwaar, per stuk 2 stuks f3.90. ANGE f2.75. ourszending 10 cent „De Alkmaareche Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.90, daarbuiten f1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Ganzepoortsfraaf C 209, GOES. Tel. intere.: Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.60; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. h contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de B MB 4M gulden bij verlies van beide fl MB gulden bij) directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de jfl I 11 I handen, voeten of oogen. jfl L I I verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekerings voor waarden, 1 I II I Voorts bij ongeneeselijke I p S hand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: verstandsverbijstering; of oog; K duim; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. RB gulden bij) JKfe gulden bij gulden bij |M jfl [L I I verlies van een II II I verlies fl I verlies van m f IJ U of oogduimfl^fl wijsvingerMH gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De toeleg van liberalen en socialisten om de in meerderheid rechtsche Eerste Kamer om te zetten door het onder den voet loopen van de rechtsche meerder heid in onderscheidene provinciale Staten colleges, is verijdeld. De politieke verdwazing, die een groot deel onzer kiezers in 1913 beving, hoeft opgehouden, de meerderheid van het kie zersvolk wenscht zich niet den weg te laten opdringen, die voert naar een voor gansch de natie noodlottig radicaal-socia listisch bewind. Voor wie niet ziende blind en hoorende doof is, waait de poli tieke wind. in ons land beslist rechts. Het goede voöTbeeld, dat Gelderland gaf, werd ook door Zeeland gevolgd en met schitterend succes. Elders in dit num mer vindt men den uitslag in de ver schillende districten vermeld en een meer uitvoerigen staat met de (niet-officieele) cijfers van het district Goes. De illuzies, die links sinds 1913 koester de over een toekomstige blijvende politieke heerschappij: over Zeeland, kan het ge rust laten varen; de rechterzijde van heit Zeeuwsche volk heeft met kracht en klem aan liberale en socialistische pretenties een beslissend halt toegeroepen. Dat zelfs de, vooral voor den minder ontwikkelden kiezer, zoo verlokkelijke Staatspensioensleus onmachtig is geble ken de menschen .tot een overgaan „en masse" op links te bewegen, pleit voor de degelijkheid der kiezers, bij wie blijkbaar nog andere en hoogere motieven dan die van de portemonnaie of de boterham over hun keuze deden beslissen. Een wijdloopige beschouwing over de stemmencijfers te houden, achten wij over bodig. Alleen enkele opmerkingen. De socialistische candidaten kregen dit maal over het algemeen minder stemmen dan in 1913. Dit bewijst, dat het groote aantal stemmen, door de roode candi daten in de groote steden elders behaald en waarover de socialistische pers niet zuinig de loftrompet steekt, te danken is aan tal van niet-socialistische, onte vreden kiezers, die erger dan hier in Zeeland, de gevolgen van de dwaze le- vensmiddelenpolitiek der regeering onder vonden en daarom, deels uit baloorigheid, deels bij wijze van protest, op de socia listen stemden. De stemmencijfers van Wolfaartsdijk, een der brandpunten van Staatspensionee- ringsactie in het district, zijn opmerkelijk gunstig voor rechts. Wanneer men de cijfers van Krabben- dijke voor Vogelaar met die voor Welle- man vergelijkt, zal men moeten erkennen, dat het prestige van laatstgenoemden als burgemeester nog heel wat moet toene men eer de cijfers hem als Krabbendijke's burger,,vader" doen kennen. Dat in het district Goes de liberaal Kakebeeke uitviel, toont aan, dat de popu- lariteitsnimbus, die dezen candidaat om wille van zijn familienaam omstraalde, niet meer den betooverenden invloed van vroeger op minder principieele kiezers heeft en dat meer en meer de kracht van het beginsel bij de onzen de keuze gaat bepalen, Hoezeer die kracht van het beginsel en de macht eener schier volmaakt door gevoerde organisatie uitstraalt bij ons eenvoudig, Roomsch landvolk, bewijzen de stemmencijfers van Hansweerd, Hein- kenszand, 'sHeerenhoek en Ovezand. Vooral Ovezand, jaren lang het tooneel van de stille maar krachtige werkzaam heid van den oud-voorzitter van onze R. Kath. Centrale Kiesvereeniging in het district Goes, den heer B. G. Lambers, maakt een schitterend figuur. Aan de voormannen en de kiezers in die Roomsche dorpen een woord van oprechte hulde voor hun kranige hou- ding bij deze verkiezing, waardoor zij een lauwer te meer hebben gehecht aan net Katholieke vaandel. En wanneer wij bij deze uitmuntende stembuBprestatie onzer Roomsche dorpen waarmede natuurlijk allerminst de ijver onzer Katholieken op andere plaatsen van het eiland en met name in Goes zelf is onderschat blijven stilstaan ,dan is dat niet om daarmede te geuren, want tenslotte deed men daar slechts zijn plicht. Doch wij stellen dit vooral in het licht, opdat onze coalitiegenooten met de ge kozenen incluis, die allen niet-Katholiek zijn, nu eens goed zien en ondervinden hoe absoluut belangloos, hoe uitsluitend en alleen om wille der groote zaak het Roomsche deel der coalitie op Zuid-Beveland als één man op de niet-Roomsche candidaten zijn stem uitbrengt. Antirevolutionairen en Christelijk Ilisto- rischen van het district Goes, denkt daaraan als in de toekomst soms een Roomsch-Katholiek tot candidaat voor de Staten wordt geproclameerd. Dat dan biji U dezelfde trouw mag worden gevonden voor ,ons, die wij U hebben bewezen. Leiders en. voormannen met wie wij zoo van harte, ja, geest driftig hebben samengewerkt, doet toch uw best om .zooveel mogelijk bij uwe kiezers het besef te doen doordringen, dat alleen het beginsel: allen voor één en één voor .allen, zonder te letten op beljjdenis, de coalitie in dit district een drachtig, krachtig en gezond kan houden. Nog is zij hecht, de coalitie; ook deze Statenverkiezingen hebben het al om in den lande bewezen en met vreugde mag het worden vermeld. Maar onthoudt het, niet-Ka,tholieke coalitiegenooten, dia liefde kan niet van één kant komen en als men, .zooals het wel eens populair wordt uitgedrukt, 30 cent moet geven om ten slotte maar '25 cent terug te ontvangen., dan moet op den langen duur het hechtste coalitieverband uiteenvallen. Ten slotte verhengen wij ons hartelijk over den schitterenden uitslag, hier in Zeeland onder Gods zegen bevochten. Ook in 't bijzonder over Hulst valt er te jui chen waar thans een onvervalscht Katho liek de plaats van het, politiek gesprot- ken, sfinxachtige Statenlid Van JDolsum heeft ingenomen. Het zal echter naar onze bescheiden meening voor de leiders in dat district zaak zijn, de gezonde Ka tholieke staatkundige beginselen em ideeën krachtig te propageeren onder hist mindere volk, dat door allerlei anti-Katho lieke stroomingen in de laatste jaren op een dwaalspoor is gebracht. Onze Vrien den in Middelburg wacht nog de sclioone en eervolle taak, den antirevolutionair Melis in de Staten te brengen. Moge hun 'onverflauwde ijver mede er toe bij,- dragen, dat bij de komende herstemming aan 'den heer Melis de zetel worde toe gewezen, dien hij nu reeds zoo goed als verworven had. Geve 'het schoonie cijfer: 23 rechtsche Statenzetels tegen 19 linksche op1 het einde dezer maand een even pakkend als welsprekend slot aan het miserabele avon tuur van do blauwroode belagers van onze christelijke meerderheid in het pro vinciaal regeeringskasteel. De toestand Het offensief der Russen schrijdt steeds voorwaarts, ieder bulletin spreekt van nieuwen krijgsbuit en een steeds grooter aantal Oostenrijksche gevangenen. De „Times' 'verneemt uit Petersburg: „De breuk in het Oostenrijksche front breidt zich steeds verder in de richting van Kovel uit eu laat zich reeds gevoelen op den rechtervleugel van het leger van prins Leopold van Beieren. Deze was daardoor genoodzaakt zijn vleugel te doen ombuigen, om zijn verbindingslijn te dek ken. Intussclien wordt de breuk in het front steeds wijder en wel naar het Noord westen in de richting van Kovel en naar het Westen in de richting van Vladimir Bolynsk, waar de Russen het dorp Za- turtsy bereikten, anderhalven dagmarsch van Vladimir Bolynsk gelegen. Het front is thans over een afstand van 30 mijlen doorbroken. De Russen zijn veertig mijlen I in de vijandelijke stellingen doorgedron gen, terwijl ziji de verbindingen bedreigen en den Oostenrijkschen linkervleugel tot eeu overhaasten terugtocht dwingen." De „Morning Post" verneemt uit Pe tersburg „De Russische artillerie heeft in dezen oorlog schitterend werk verricht, maar haar tegenwoordig optreden overtreft al het vorige. In de vijandelijke gelederen ontstond dan ook telkens een algemeene paniek. De Russen hebben een nieuw soort granaat uitgevonden, waarvan zij een over vloedig gebruik maken. Het tot zwijgen brengen van de vijandelijke artillerie was een werk van een oogenblik; in een oog wenk had 't geschut alles plat geschoten en was de verraste vijand gevangen ge nomen. De stafofficieren, die zich 10, 15 of meer mijlen achter de vuurlinie bevon den, waren niet in staat de orde te her stellen en kozen eenvoudig het hazenpad. Een ontelbare hoeveelheid buit viel den Russen in handen." Tot overmaat van ramp hebben de Oos tenrijkers de stad Czernowitsj moeten prijsgeven aan den Russischen generaal Leschitzki. Vanmorgen ontvingen wij. het navol gende draadbericht: WEENEN. (Officiëel). Onze troe pen hebben Czernowitsj ont ruimd, dat door de Russen is bezet. Als lichtpunt voor de Oostenrijkers is een bericht aan te merken, ontleend aan de Kölnische Zeitung, volgens hetwelk het Russische offensief door het ingrijpen van Duitsch© troepen zou zijn tot staan, gebracht en de toestand voor de Cen- tralen zou zijn verbeterd. Naar het „Wiener Journal" uit Boeka rest verneemt, heeft de Roemeensche con sul te Saloniki verklaard, dat een offensief van de Ententelegers binnenkort te ver wachten is. De op den Balkan te verwach ten gebeurtenissen zouden van beslissen- den invloed zijn op het einde van den oorlog. De Van Dag tot Dag-schrijver in het „Hbl." zegt: „Lord Kitchener, die steeds voorspelde, dat de oorlog drie jaar zon duren, ver klaarde kort voor zijn dood, dat zijn over tuiging gewijzigd was en dat hij meende, dat het einde vroeger zou komen. En nu de Duitsche vloot, die eeii be legerde vloot was, na een uitval, met hoeveel moed en beleid ook ondernomen, een belegerde vloot gebleven is, die, zeer verminderd in sterkte, in de eerste maan den niet 'veel zal vermogen, schijnt mij het einde van den oorlog werkelijk een weinig naderbij. Had de Duitsche vloot eenig, al ware het dan ook slechts tijdelijk succes ge had, dan had ze naar Riga kunnen ste venen om daar op het meest kwetsbare punt van het Oostelijk front de Russen aan te vallen en ze had eenig© snelle kruisers kunnen uitzenden om de Briit- sche handelsvloot en de schepen, die En geland en de Britsche vloot van het noo- dige voorzien, overal op den Oceaan te vernielen. Deze plannen zijn verijdeld. De crisis van den grooten oorlog nadert. Men moet den mogendheden van de En tente de eer geven, dat zij meer en meer een geheel vormen en samenwerken als de mannen van een eerste klasse voetbal club dit doen op het juiste oogenblik elkan der hulp gevend. Toen Italië in het ge drang was gekomen, hebben de Russen zich zoo onstuimig op de Oostenrijkers ge worpen, dat dezen een paar honderd dui zend man aan dooden en gevangenen verloren en wijken moesten. Ze hebben nu hulp' van de andere Oostenrijksche legers noodig, wat de poging van deze om de Venetiaansche vlakte te bereiken zeker vertragen, waarschijnlijk verijdelen zal. En de machtige volharding der Fran- schen, die Verdun verdedigen, houdt Duit sche divisies aldaar vast, naar wier hulp de Oostenrijkers hongerend verlangen om een inval in Hongarije te voorkomen. De overwinning van de Britsche vloot, die zee hield, de belegering van de Duit sche vloot en de blokkade handhavend, schijnt mij het gewichtigste feit van den oorlog. Tot zoover de man van het Handels blad. Het afbrokkelen van het Fransche front begint thans, vooral ten Noordoosten van Verdun, grootere afmetingen aan te nemen. Dit is ook te begrijpen, want door de verschillende achtereenvolgende terrein- verliezen van de Franschen zal het ver band in het geheel natuurlijk minder hecht worden. Vermoedelijk zullen de Duitsche successen in de toekomst elkander hoe langer hoe sneller opvolgen, naarmate het verwordingsproces, dat de verdediging van Verdun ondergaat, een verder stadium in treedt, tenzij, de geallieerden door den druk op een ander deel van het front de Duitschers bij, Vei'dun tot stilstand weten te dwingen. Torpedojager gezonken. LONDEN, 18 Juni. (Reuter.) Officieel. De torpedojager „Eden" is den afgeloopen nacht bijl een botsing in het nauw van Galais gezonken. 31 man zijn gered; de kapitein en twee andere officieren wor den vermist. Vergane schepen. LONDEN, 18 Juni. (R.O.) Lloydi be richt, dat het EngeJsohe schip „Gafse" is vergaan. De broodprijs te Londen. LONDEN, 18 Juni. (Reuter.) De markt daald gisteren ongeveer 85 cent pier 100 kilo. In verscheidene wijken hebben de hakkers de prijis van best vierponds brood al met 2}/g pent afgeslagen. De geheime zitting der Fransche Kamer. BAZEL, 17 Juni. (H.N.) Uit Parijls wordt ,aan de „Basler Nachrichten" ge meld: De geheime zitting der Fransoh'e kamer zal vermoedelijk drie dagen duren. Strenge maatregelen zijln genomlen om niets van hetgeen behandeld wordt tot de buitenwereld te doen doordringen. Die hek ken van het Palais Bourbon zijln gesloten én het betreden der wandelpiaden is #an de journalisten verboden, jjeze kunne© zich in de zaal ophouden, die gewoon lijk voor het publiek is gereseivefard. Men heeft de journalisten in het kamergebouw -.toegelaten voor het geval dat de geheime zitting plotseling in een publieke zitting overgaat. Een stenografisch verslag zal worden opgenomen ,dat sal worden verze geld en in het archief zal worden gedle- opneerid. Negen interpellaties, die plllei betrekking hebben op Verdun, zullen aan de orde worden gesteld. De voornaamste dezjer interpellaties heeft betrekking op de on voldoende verdediging van Verdun in de 19e maand van den oorlog. Er zal gevraagd worden wie hiervoor verantwoordelijk zal moeten worden gesteld en welke maatre gelen zijn getroffen. („Maasbode") Een hulde aan Kitchener. De beroemde bel van de „Lutinle", welke bij 'plechtige: gelegenheden b'ijl Lloyds wordt gebruikt, in hoofdzaak echter om de aan komst van schepen, die reeds lang waren opgegeven, aan te kondigen, werd precies twaalf uur geluid; er daalde ademlooze stilte. Toen kwamen een zestal pijpers van de Scots Guards binnen en speelden de „Last Post" ter nagedachtenis van Kit chener. Bliji Lloyds heeft nog nimmer zoo iets plaats gehad. 1 (Maasbode.) In Duitsch Oost-Afrika. LORENZO MARQUES, 17 Juni (Reu ter.) Het officieel communiqué luidt Die Duitschers vielen een Portugeesohen grenspost aan bij Unlde (Diuitsch Oost- Afrika, Red.). Zjjl werden echter met kracht teruggedreven. De Portugeleische verliezen bedroegen leen doode en een gewonde. („De Tijd") Verwachting tot den avond van 20 Juni: Zwakke tot matigen wind uit Westelijke richtingen. Meest zwaarbewolkt met tijdelijke opklaringen. Waarschijnlijk regenbuien en iets zachter. Von Moltke overleden. BERLIJN, 18 Juni. (W. B.) Generaal1- ja vers te Vou Moltke, de plaatsvervangende» chef van den gener.alen legerstaf over leed heden om half twee door 'een be roerte tijdens de lijkplechtigheid voor Veld maarschalk Von der Goltz in den Rijksdag. (Helmuth Von Moltke, neef van den beroemden Pruisischen maarschalk van dien naam, was adjudant bij zijn oom, vleugel-adjudant des Keizers en werd in 1906 chef van den generalen staf van het Pruisische leger. Na den slag bij de Marne in het najaar van 1914 werd hij vervangen door Von Falken- hayn. -Red.) Een telegram van den Keizer van Japan. PETROGRADi, 17 Juni (P.T.A.) De Tsaar-opperbevelhebber hoeft het volgend© telegram ontvangen van den Keizer van Japan: „Met groot genoegen heb ik de aangename tijding ontvangen van de roem rijke overwinning, door uw dapper leger in Galicië behaald Ik haast mij U. M. mijn hartelijk© gelukwenschetn te doen toeko men naar aanleiding yan dit buitengewone Ijvapienfeit van uw Serviërs naar Saloniki. LONDEN, 18 Juni. (Reuter.) 'Een bij zondere correspondent te Saloniki meldt d.d. 1 dezer, dat de geallieerden wederom! een prachtstuk)© hebben verricht. Hondlerdi duizend Serviërs zijln overzee naar de kampen bijl Saloniki overgebracht. Het transport geschiedde zonder ongelukken door onderzeeërs. De Serviërs vormen leien; frisch leger, dat met Fransche en Engel- sche uniformen is uitgerust. Schip gezonken. MARSEILLE, 18 Juni. (Reuter.) Ifet klein© Britsche stoomschip' „Sardina" is gezonken. De bemanning; van dertig kop1- pem is gered. „Wij zijn gezworen kameraden". Vrijzinnigen en Sociaal-democraten heb ben een stembus-accoord gesloten voor herstemmingen Provinciale Staten. Conferentie. Zaterdagmiddag had de Minister van Buitenlandsche Zaken een langdurige con ferentie met de heeren Stulemeyer en Wibaut, resp. wethouders van Rotterdam en Amsterdam. Prov. Staten van Noor-Brabant. BERGEN OP ZOOM. Naar men ons meldt, heeft de heer Jan Verheijden C.Jzn. te Roozendaal, lid van den raad van bestuur der Provinciale Electriciteits-Mij., zijn ontslag ingediend als lid der Pro vinciale Staten. (Maasbode.) Kamerverkiezing Winschoten In de Vrijdag gehouden verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal voor het district Winschoten (vacature dr. Bos) bedroeg het aantal kiezers 8833, het aantal geldig uitgebrach te stemmen 6160, waarvan 3384 op jhr. mr. dr. E. A. van Beresteijn en 2776 op R. Stenhuys (soc.). Zoodat gekozen is de heer Van Beresteijn (vrijz.-dem.) Gift van de Koningin. Holl. Nb. meldt uit Weenen aan de „Nieuwe Ct.": Naar de Reichpost mededeelt, heeft Ko ningin Wilhelmina op een schriftelijk ver zoek van de echtgenoote des burgemees-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1916 | | pagina 1