De Groote Oorlog. No. 70. Donderdag 15 Juni 1416 Twaalfde Jaargang. Mipt ellen HUNMB-, WOENSDAG- ei TRUDUAVOMO. NOG MEER. 1 I B hand, voet 1 B B fl I van een B^fc B B een B V 3 Blum, Meli», de Veer in Mid- 3 Holleetelle, Tichelman in Tho- 2 ten. FEUILLETON. Uit dagen van Strijd. Losse Oorlogsberichten. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.90, daarbuiten/51.10. Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 'b namiddags. Kanfoor d. AdministratieGaniepoortatraat C 209, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 J< berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. h contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de M gulden bij verlies van beide directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de B 11 I handen, voeten of oogen. daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, E I 11 I Voorts bij ongeneeselijke GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: verstandsverbijstering; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank BK gulden bij| tfk gulden bij gulden bij BH I I verlies van een jfl I verlies E verlies van of oog; MgP duim; wijsvinger; gulden bij verlies van eiken anderen vinger. te Schiedam. Voor wie moeten onze Katholieke Zeeuwsche kiezers den 16en a.s. in 3 het geweer? Voor: delburg. 2 Van de Putte, Gerlaeh van St Joosiand in Vlieeingen. Duvekot, Van Oeveren, Voge- 8 laar, Willemsen in Goes. 2 Hage, Mulder, Timmerman in 2 Zlerikzee. Dumoleijn, Puljlaert, Rompu, 8 Van Waesberghe in Hulet. 3 Grift u die namen in het geheu- 2 gen, noteert den stemmingsdag, 16 Juni, en dan als één man op het 2 appèl. 8 ZEELAND RECHTSCH! S Dat zij de leus. Seeeeeeeeaeeeeeeeaeeeeeeeee* Er zijn nog meer scheeve voorstellingen recht te zetten dan alleen die, dat men door rechts te stemmen een blijk van wantrouwen zou geven in het buiten- landsch beleid onzer regeering. ;Zoo redeneert men b.v. van linke aldus Niet wij, maar de rechtschen hebben den Godsvrede verbroken, toen n.l. de Eerste Kamer de Eedswet verwierp. Dit is onjuist. Want het eerste Eeds wetsontwerp is daarom door de Eerste Kamer verworpen, wijl de grief over de intrinsieke ongelijkheid, die in het ont werp lag de geloovige toch moest voor den rechter zijn getuigenis met een eed bekrachtigen, terwijl een ongeloovige hiet een bloote belofte kon volstaan, ter wijl beider verklaringen even zwaar wogen niet was weggenomen en de Tweede Kamer het verzoenend amcndiO ment in deze van Rutgers-De Visser-Van Wijnbergen had verworpen, ofschoon de regeering bij monde van minister Ort dat amendement had overgenomen. (Nog brengt men te berde: do-or de verwerping van de Eedswet en de waar schijnlijke verwerping van de Ouderdoms wet, treedt de Eerste Kamer buiten hare bevoegdheid. Het antwoord? Wel, in het geheel niet, evenmin als toen indertijd de in meerder heid liberale Eerste Kamer de Hooger Onderwijswet verwierp. 39) - „Uw Vader, ja, uw vaiderl" herhaalde Roger alle krachten inspannend' dent storm daarbinnen te zweren; ;,ja, hij is luws vader en daarom wil ik zwijgen". „Helaas I" riep Henriette, „indien gij de hevigheid zijher godsdienstige razer nij kendet, dan zouidt gij ook begrijpen, ihioe die man, die anders in veel din gen zoo goedertieren en zacht is, nui tot geen barmhartigheid te bewegen is". „Neen", hernam Roger bitter, „men bei- hoeft niet veel verstand te hebben om- dit te begrijpen. Een man nauwelijks te rug van het 'beleg en de inname van Tredagh, waar de kleine kinderen van) de vestingmuren af te pletter wtelrdjeni geworpen onder het satanisch gelach der Soldaten, mij- dunkt, hij moet dat offer Van dertig menschen, die daar verbrand liggen onder de puinhoopen aanzien als een brandoffer, met zoeten, geur, opstijgend voor het aanschijn des Heeren, wien hij het als Zijn jhoogepriester pp wettige wijze heeft opgedragen". Hij hield eensklaps op, want een hand drukte zijn arm' en een Week gelaat na- 'tls wel eigenaardig, dat die personen en organen van links, die thans de Eerste Kamer omdat zij in meerderheid rechtsch is een „sta-in-den-weg" noe men, vergeten, dat hun liberale voorvade ren en niet de minste onder hen juist het instituut der Eerste Kamer met zekere voorliefde hebben behandeld en haar beschouwde als een veiligheidsklep voor overspannen en onbezonnen volks uitingen, die zich in de door de Tweed® Kamer aangenomen wetsontwerpen zou den kunnen afspiegelen. „In zijn aanteekeningen opi de Grond wet" zegt Thorbecke dat „de eigenlijke bestemming der Eerste Kameris om een tweede aanleg of instan tie der wetgeving te zijn". De Eerste Kamer is „hof van revisie" al dus de heer Van der Feltz biji de grond wetsherziening van '87. En in zijn „Staat kundige Opstellen" kent de heer De Beau fort al wederom aan de Eerste Ka mer het karakter toe van een hof van appèl„Het tweekamerstelsel aldus de ze liberale schrijver hoeft niet alleen invloed op de. innerlijke waarde van den wetgevenden arbeid, maar ook op de eer biediging van dien arbeid. Voor ieder mensch is het altijd een zeer onaange naam gevoel, om een rechtsgeding te ver- lieeen, maar zijn verbittering tegen den rechter zal bij een ongunstige uitspraak in tweeden aanleg minder sterk zijn dan na het eerste vonnis". En ten slotte ziet ook het Hoofdbestuur van de Liberale Unie in de Eerste Kamer een hof van appèl. Op pag. 136 van deszelfs kiesrechtrapport lezen wij, dat maar al te vaak wordt voorbijgezien „hoezeer de zedelijke kracht der wet wordt verhoogd, doordien een Kamer, in tweede in sta n t ie ooideelende, daaraan haar goedkeuring schenkt". Met dit karakter der Eerste Kamer voor oogen zullen zelfs eerlijke liberalen moe ten toegeven, dat de Eerste Kamer niet anders kan doen dan de Ouderdomswet van deze regeering te verwerpen. Waar om? Omdat de Eerste Kamer heeft te waken voor de handhaving van een ge regelde staatsorde, voor de continuïteit in de wetgeving. Welnu, die continuïteit, die geregelde, ordelijke opvolging, waar mede ieder Kabinet het door het parle ment onder een vorig Kabinet afgedane werk ten uitvoer brengt, is gestoord en verbroken door de ongehoorde daad van dit ministerie, dat de door het parle ment aangenomen en door de Koningin gesanctionneerde verzekeringswetten van Talma gewoonweg niet uitvoert. Dit alleen is voor de rechtsche kiezers in den lande, zoo zij hun plicht verstaan, een meer dan voldoende reden, om melt (alle kracht voor het behoud eener sterke derde het zijne. „Spreek zoo nilet over haren vader", fluisterde Nelly, „spreek zoo niet over hem, zie eensjhotel ziji weent!" „Hare tranen pleiten het méést voor barmhartigheid", mompelde hij, „laat ik zwijgen", en met kracht dé riemen aan vattend, begon hiji te roeien met grootte snelheid als hoopte hij door uitputting van lichaamskrachten den kokenden, brui senden storm daarbinnen te stillen. Al len bewaarden nu een diep stilzwijgen, Het tooneel dat zij daar zoo even aan schouwd hadden, wias (van dien aard, dat het nipt licht -vergeten kon worden, en zij- vervolgden dan ook den weg waar over de schadjuw van den doodelijkenj schrik nu nog. gespreid ligt. Doch juist toen zij de haven van Clare-Island binnen voeren, zag. Nelly een welbekende- ge daante, en uitte een kreet va» vreugde. Zij zag Hamisb en in haar ongeduld kon zij niet wachten tot de boot vastlag. In een oogwenk stonld ?if aan zijne zijde, maar er was geen blijdschap in zijn oog toen hij haar begroette. Hij was doods, bleek ,en zijn linkerarm -hing machteloos langs .het lichaam. Nelly zag hier eerst niets van, geheel vol van de gedachtig aan hare moeder. „Is zij gekomen, mijn beste Hamish? Waar is zij?" „In Dublin", antwoordde hij kortaf. Rechtsche Eerste Kamer te ijveren. Ten slotte werpt men ons voor de voe ten: jelui rechtschen vecht zoo hardnek- kig tegen Staatspensioen, maar uw eigen minister Talma heeft het Staatspensioens idee omhelsd en in zijn verzekeringswet, zie art. 369, neergelegd. Alweer een onjuistheid, lezer. Artikel 369 van de wet-Talma heeft met Staats pensioen niets te maken. Het artikel is een o ve rgan g-s artikel: het bepaalt, dat werklieden, die op of na 3 December 1913 zeventig jaar waren of werden, en die, ware de wet in werking geweest, ten minste 156 weken van de laatste tien jaren verzekeringsp-lichtig zouden ge weest zijn, een premie-vrije rente zouden ontvangen. Drie jaren na bovengenoemden datum, dus op 3 December 1916, zou deze premie-vrijdom eindigen, want dan zou de geheele wet worden ingevoerd, zou de veronderstelde verzekeringsp-licht ophouden en alleen de werkelijke verze keringsplicht, benevens het betalen van een premie recht geven op rente. Hoe dus dit artikel iets met Staats pensioen gemeen heeft, is voor ons een raadsel. Staatspensioen komt al len toe, zonder te letten op ar beid of loon en daarom is het eigenlijk geen pensioen, maar een gift, een aalmoes art. 369 ver onderstelt bij de betaling verric hten arbeid en daardoor wordt hetgeen be taald wordt inderdaad pensioen geld. Wij meenden goed te doen een oogen- blik stil te staan bij de voornaamste be weringen van onze tegenstanders, die ge uit worden met de bedoeling, den arge- loozen kiezer tot het stemmen op de linksche candidaten te bewegen. Zoo wij met de beantwoording van deze beweringen, ook maar één twijfelaar' heb ben bekeerd, dan achten wij ons dubbel en dwars beloond, want iedere stem is er één en één stem kan den 16en Juni het pleit ten onzen voordeele of nadeele doen beslissen. Zal Verdun weldra vallen? Van verschillend© zijden komen uitin gen van ongerustheid over het lot van Verdun in de naaste toekomst. De val van het fort Vaux is een nieuwe schakel' in de ketetn van kleine Dwitsche succes sen wel achtj men de puinhoopen van het fort van weinig militair belang, maar het zijn niet altijld puinhoopen geweest! Over ste Frey, de militaire medewerker van dé „National Ztg.",: meent, dat dé val van „In Dublin en gij zijt hier? Hoe is dat mogelijk?" „Uwe moeder zendt mijl hierheien". „Wat is er .gebeurd, Ramish?" sta melde .Nelly nu, eensklaps de nadering van een nieuwe ramp vermoedend. „Uwe moeder is ziek, doodziek". Meter kon hij- niet zeggen; die vreestelijke waar heid moest zij nog niet hooren. Zij stond gedurende een oogenblik spra keloos, en las op het gelaat van hareuj voedsterbroeder, dat een nog .slechtere) tijding z-oui volgen; jnaar toen zij hetj hem wilde vragen begaven moed: ten stem haar beiden. Zij zou, het intusschen spoe dig genoeg weten. De oude Lord Netterville, die zich bui ten in de zon zat te koesteren, had Ha mish gezien en kwam nu aangeloopen om hem te begroeten. Vreugde scheed voor een oogenblik zijn geestvermogens hersteld' te hebben 'en hij ritep vr-oolijk uit: „Gij hier, goede Hamish ik ben recht in mijn -schik ui te zie»! Wat nieuws brengt gij van Netterville? Hoe, gaat het met! mijne dochter?-Gij zegt dat zij ziek is, hevig ziek? Maar zij is nog jong, het zal wel geen ziekte zijn, die haar naar het graf brengt?" En toch is het zoo, mylord", zei de trouwe knecht. „Sterven zal zij er aan. Vehlun binnenkort t© verwachten is. Het is alleen inog een kwestie van tijd. De Duitschers staan op den linker Maasoever nog slechts 8 K.M. van den spoorweg] VerdunParijs. Wanneer deze verbinding zij het .ook alleen door artillerievuur, te verbreken zou zijn, zou dit reeds groote strategische betee-kenis hiebben. Dit vferi klaart ide hardnekkigheid, waarmede aan bei-de zijden wordt gevochten. Verdun heeft, volgens dezen militairen schrijver, reeds zijd beteekenis als uitvalspoort te gen Metz verloren. Volgens eein Zweedsch correspondent te Parijs neemt ook aldaar de- bezorgdheid vo-or Verdun 'Boe, pn is men van oordeel', dat de strijd in de laaste vier .dagen een steeds heftiger karakter aanneemt. De Duitschers vallen idag «1 nacht aan. Zij' hebben af hun beschikbare strijdkrach ten van achter het front bijeengebracht en een z-00 groot aantal' stukken 2waar ge schut, als op de andere fronten maar gemist kon Worden. Een verbod. De Duitsche regeering besloot, dat de Belgische gemeenten g]een goederen meer mogen koo-pen in Nederland. Russen en Oostenrijkers. De Oostenrijkers zijn aan het Italiaan- sche fro-nt van aanvallers verdedigers ge worden, de Russen blijken bijtijds te heb ben ingegrepen om Italië voor een defi nitieve nederlaag je behoeden. Het stra tegisch succes der Russen gaat nog voort. Thans is ide geheele vesting driehoek RownoLuckDubno in hun handen, en zijn de gevangenen en de oorlogisbuit aan zienlijk toegenomen. Toch schijnt in de laatste .-dagen de tegenstand der Oosten rijkers iets krachtiger te zijn geworden en zou 'men daaruit kunnen afleiden, dat de Duitschers hun te hulp komen. Zoo zou wederom een stilstand kunnen in treden en de onderneming der Russen in Wolhynië ten slotte toch doodloopen. Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 10 Juni: Matige tot krachtige westelijke tot noor delijke wind, meest zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, waarschijnlijk eenige regen. Weinig verandering van temperatuur. Kamer, vertro-uwen stellend in de actie der regeering". ROME, 11 Juni. (Reuter.) De „Mes- sager-o" bericht: Na de Kamerzitting van gisteren riep Salanidra de ministers sa men. Er werd gesproken over eenige -ont slagnemingen, waaromtrent de premier de Kamer Maandag, den Senaat Dinsdag op de hoogte zou stelten. LUGANO, 13 Juni (H.N.) De koning van Italië heeft het oudste lid der Kamer, den ,78-jarigen Bpselli met de Vorming van -een nieuw ministerie belast. Boselli heeft .nog niet medegedeeld of hij deze opdracht ^aanvaardt. 0e dood van Kitchener. LONDEN, 13 Juni. (R. O.) Heden had in de St. Paul een plechtige lijkdienst plaats. Tegenwoordig waren de- k-oning, de koningin, het kabinet, het dip-lomatite- ke korps, vertegenwoordigers van legler en vloot, van de dominions en verder een ontzaggelijke mienigte. Motie van vertrouwen verworpen. ROME, 10 Juni (Ag. Stef.) In de ïta- liaansche Kamer werd het financieel en politiek beleid der regeeïing besproken. Salandra aanvaardde een aldus luidende motie, ingediend 'door den afgevaardigde Luciani: „De Kam.er, vertrouwen stei- lenid in de actie van de regeering, aan vaardt de tv-oorl-oopige begrooting". Salandra verzocht de motie in gedeel ten aan te nemen. Na verschillende verklarringen ging men. -o-ver tot de stemming. De Kamer verwierp met J.97 tegen 158 stemmen het eerste gedeelte. Van de- motie: „De zoo zeker als ik hier voor pi sta". „Zijt gij een jpr-ofeet?" vroeg Roger, zijn donkere oogen op- hem- vestigend^ „zijt gij een -profeet dat gij zoo over de toekomst durft sp-reken?" „Heer!" riep hij, nu toit het uiterste geidreven en Iniet wetend hoe béter de waarheid te zeggen, „men behoeft gtean profeet te zijin om te voorzien dat de wédiuiwe -van een koningsgezinde, een lier en een katholiek, gevangengenomen op de valsche beschuldiging van moord, in] gevaar is, wat zeg ik, in gevaar? neen zeker is van haren dood, als lag zij reeds in hare lijkkist". Nelly uitte een wil-den kreet, en de oude lord herhaalde half bewusteloos 1 „Moord 1" „Ja, moord, en in -de volgende week moet zij sterven", voegde Hamish er bij, bevend voor het gevolg van dit woord. Nelly wendde zich tot Roger, zeg gende: „Ik mioet er heenl Ik wil er heen, zoo spoedig, mogelijk". „Zeker moet gij", antwoordde hij op dien toon, die haar dien morgen reeds zoo vaak bemoedigd had. „Milaidy heeft mij gezond-en om ui bij haar te brengen", begon Hamish, maar buiten staat langer de pijn te verbergeni die hij leed, uitte hij een kreet en viel ter zijlde tegen een rotsblok. Zijn aan- Oorlogsonder8Cheidingen. Onder de onderscheidingen, door den president der republiek toe gekend bij zijn jongste bezoek aan het Be-lgische iroint, dient, ver meld te w,orden de verleening van het oorlogskruis aan de prinsen Sixtus en Xavier de Bourbon Parma, tweede-luite nants der artillerie. De prinsen zijn broe ders van aartshertogin Z.ita, de echtge- no-ote van -den aartshertog-tnoonopvolgeT van Oostenrijk, en hebben van hel eerste begin af idienst genomen in het Bejgische leger, waa,r ze dapper 111 de eerste- Unite strijden. Keizerlijke onderscheiding. De Keizer heeft aan de Groot- Admiraal Von Tirpitz, en Von Kos ter telegrammen gericht naar aan leiding van zijn bezoek aan de vloo-t waarin hij hulde brengt aan de wijze waarop de vloot door hen is georgani seerd, waardoor zij den zwaren strijd m-e-t goed gevolg heeft doorstaan. Vice-admiraal Sch-eer chet' van den slagvloot is door den Keizer tot Ad miraal bevorderd. Scheer en d-e bevel hebber van de verkenningsvloo-t ontvingen gezicht was «doodsbleek. „0 Hemel!" kreet Nelly, „wat zal er nu gebeuren? Hij is stervend-el" „N-een, neen", mompelde Hamish nauw hoorbaar, ,,'t is niets. Zij- hebben bene den aan de beek op mij geschoten ten mijnen arm verwonid. Indien ik het bloed slechts haid kunnen stelpen, zou ik best terstond weer kunnen gaan". 1 Zoo sprekend, werd hij al zwakker, want het bloed straalde iuiit den doorscho ten arm. .Roger liet Nor-a komen met een versterkenden draak len hielp Nelly en Henriette in haar pogingen om het bloed t,e stelpen. Hamish jverloor gehleel het bewustzijn, maar een goede dronk sterken wijn bracht hem weder bij en Roger zich verzekerd hebbende-, dat het gebeente niet gewond was, zond Nora' weder terug-om -een verband te halen dat het verdere bloeden voorgoed zou stuiten. Hiermejdte hielp -hij' Hamish en g.af .onderwijl Nelly de verzekering, dat hiji in weinige -dagen weder geh'eel z-ora hersteld zijn. Men moest en kon he^ Nelly gemakkelijk vergeven, dat zij ner gens meer -over -dacht dan over hare moteder. „Eenige dagen!" riep zijl, „eer hij b'e- ter is. D-an moet ik alleen gaan, anders is mijne mo-eder reeds dood". (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1916 | | pagina 1