sveland" Pruimen, De Groote Oorlog. BüÏT¥NLANDr No. 68. Donderdag 8 Juni 1916. Twaalfde Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Jaardenverloting tats hebben op r, bij den heer E COMMISSIE. «gen van den e verzending leeldauw be- T BESTUUR. VERKOOPING 15 Juni 1916, ing te koop: ile gewas an 780 str uiken DIENSTBODE. dersgezin, I i" gulden b^! IA gulden bij' gulden bij' 1* RBEIDER. Arbeider, Losse Oorlogsberichten. Lord Kitchener verdronken. BINNENLAND. Welk weder zullen wij hebben uur te Goes, in het in de Groote Markt, Notaris PILAAR, staling, van de ider Goes, Kloetinge, i 's Gravenpolder. en bij biljetten. tiende boomgaarden Kapelle, behoorende IGH te Wemeldinge 3 bekomen zijn. es in te leveren vóór 8 Juni, des namid- inschrij ving ;e Woifaartsdljk, inde len heer J. NI. PILAAR, omen bij Johs. Tange, rg.) ten in te leveren bij óór 10 Juni a. s. gevraagd ïkomen bij V. BOEL, 38. itte, flinke DIENST' nn gezin. Loon f 100 lft H 18, Middelburg, raagd jr. Woning metgroo- stede beschikbaar. Gz., Straatweg bij HE REUHSCHE COURAHT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.90, daarbuiten 1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Ganzepoortsfraaf C 2o9, GOES. Tel. interc.: Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 6 regels voor 25 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering jfl (L fl 82 verlies van een II I verlies S B verlies van jS L H hand, voet g 9 EI I van een 8^ 9 B een J& g g M of oogg u duimO wijsvingerBrr* f&M gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. chap Ovezand wordt uli 1916 van t' Ö'/a, dus tegen rekt de Dijkgraaf A. en men zich vóór 1» moet aanmelden. il niet te zien; maai' onbeweeglijk er beten, rekening der vallenen volgens ,die rekening, hen die deze daad ij pprak geen woowl sn gevallen, de laatstó -as en dan buiten staat trekte hij zijne armen it:, „Mannen, vrouvreni onvlerwacht op' é®11 Is rechterstoel gezon- traf hebt Gij bewaar* in de andere-, zwaar gruweldaad te tucn smeekte Henri'atte.i -weet het, zal zwaai Roger, „ui, aan Wie tanken h!eb mijl d»V aard dan het te, ui mijnen innigste denken dat ik u .zo snikte Zijl, „en der ouders worden leren, en hij is m# (Wordt vervolgd-) Onder den druk der Concentratie met de S. A. P. als impressario verbrak de regeering den Godsvrede, zette het hek open voor de binnenlandsche politieke geschillen, die, meende de regeerxng, niet langer overheerscht behoefden te worden door de nationale gedachte aan afweer van het oorlogsgevaar. Het mooie woord van TroelstraDe nationale ge dachte moet de nationale geschillen over- heerschen" werd onder de bank geschopt. Het staatspensioen werd aan de orde gesteld en het dienovereenkomstig wets ontwerp werd in de Tweede Kamer er door gejakkerd, ondanks het protest der rechterzijde. Het mooiste is echter dat er voor geld, want die ouderdomswet vraagt een flinken greep in de schatkist niet werd gezorgd, zoodat links een wet doordreef die in de eerste jaren niet kan worden uitgevoerd. Maar dat hinderde niet. Links was vroeg genoeg klaar gekomen om met een pakkende verkiezingsleus den boer op te gaan in Juni en aan de kiezers te zeggen „beste menschen, brengt toch overal de liberalen op het kussen, benevens hun roode vriendjes de socialisten, die u het cadeautje van de Staatsaalmoes komen brengen en jaagt die leelijke clericale Eerste Kamer weg, die jelui dat mooie geschenk weer tracht te ontnemen". Maar de kiezers zijn wijzer geworden en blijken zeer koel gestemd tegenover dit Concentratie-hocus pocus. Gedachtig aan het goede vaderlandsche spreekwoord„één vogel in de hand is beter dan tien in de lucht", antwoorden zij den concentratievogels van diverse piuimage hadt ons op voorhand maar de Invaliditeits- en ouderdomsverzekerings- wet van Talma gegeven die klaar lag, dan wisten wij wat wij hadden, want die St-aatsbedeeling is allemaal toekomst, muziek. Met dat spek kan de Concentratie de verkiezingsmuis dus niet meer vangen. Nu wat anders bedacht. Ha, een kos telijk idee. Wij zullen zeggen „kiezer als je in Juni je stem geeft aan rechtsche Statencandidaten dan beteekent dat, dat je onze goede ministers Cort van dei- Linden en Loudon die zooveel voor het bewaren onzer neutraliteit gedaan heb ben, wantrouwt en hen bij het buiten land verdacht maakt". Omdat het verre van onmogelijk is dat ook hier, in Zeeland, de Concentratie mannen onze kiezers met dien truc aan boord zullen komen, meenen wij daar nadrukkelijk op te moeten wijzen en doen dat met de woorden aan te halen van den Haagsclien briefschrijver van „De Tijd", een man, die in de gelegenheid is, achter de schermen te zien en een iuisten blik heeft op de politieke stroo mingen. „De partijen der concentratie, zoo schrijft hij, „hebben blijkbaar reeds ge merkt dat (in het Staatspensioen als verkiezings „cry") geen muziek zit. Zij zijn nu aan het laveeren gegaan en heb ben een nieuwe richting gekozen, die uit een oogpunt van moraliteit niet dooi den beugel kan. Zij, die welbewust op zettelijk den Godsvrede hebben opgezegd om te kunnen vechten, zij doen nu een beroep op den Godsvrede, om hen te sparen en te ontzien. Men moet den liberalen niet alleen laten wat zij heb ben zij hebben dit trouwens slechts te willen gehad maar men moet ze meer geven om het Kabinet niet te storen j) Te Sloten, bij Amsterdam, had men zelfs van 'ïks op een strooibiljet doen drukken dat wij ■Jet een Rechtsch kabinet niet buiten den oorlog udeo zijn gebleven! Alsof de kiezers niet weten, dat onze zoo kranig jlvoerde mobilisatie, die aan de oorlogvoerenden espect afdwong, alleen beeft kunnen geschieden omdat de rechtsche oorlogsminister Colijn daarvoor alles met waarlijk voorzienenden geest Van te voren had in orde gebracht. Delinkscbe minister Bosboom behoefde om zoo te zeggen, maar op een knopje te drukken, om het geheele mechanisme te doen werken. bij de vervulling van zijn internationale taak, om niet den indruk te geven naar buiten, dat de neutraliteitspolitiek der regeering niet langer instemming vindt. M. a. w. men noodigt hen, die om redenen van binnenlandsche politiek rechts zou den stemmen, uit, mede te gaan met de linkerzijde, om wille niet van de politiek, maar van de personen der bewindslieden of beter nog om wille van de wensche- lijkheid der continuïteit [in deze dagen van beroering. Voelt men het ingemeene vergeef mij het woord van deze politiek? Men weet heel goed, dat, wat men zegt niet alleen in strijd is met de waar heid, maar dat de waarheid is het tegen overgestelde. De regeering heeft bij de vervulling van haar taak naar buiten niet alleen niets te vreezen van de rech terzijde, maar zij heeft belang, dat de bestaande toestand wordt gehandhaafd. Maar dit laten wij daar. Het krasse woord „ingemeen" heeft een andere oorzaak. Dit zit hierin, dat de meerderheid, die in samenspanning met de regeering den binnenlandschen strijd heeft gewild en uitgelokt en aan haar medeparfij onder protest heeft opgedrongen, thans een beroep doet op de kiezers, om, ter wille van den buitenlandschen toestand, den strijd niet te voeren. Voor den uitslag van den strijd laat ons dit alles vrij koud. Wij hebben ons in dit opzicht nooit ge ruster gevoeld dan thans. De concentratie gaat de straf thuis halen voor het bedrog van 1913. Wie maar iets weet wat bij ons volk in dezen omgaat, kan dienaan gaande in geen twijfel verkeeren. De liberalen kunnen zich daaromtrent ook onmogelijk vergissen. Indien zij thans met geweld het kabinet tot inzet van deD strijd gaan maken, dan is het vermoedelijk alleen om straks voor de klappen, die zij krijgen, verantwoor delijk te stellen het Kabinet en met name de heeren Posthuma, Bosboom en Van Gijn. Wat echter hier gebeurt is echter in zich zóó politiek immoreel, dat onver schillig nu het resultaat, tegen het ge bruiken van dergelijke middelen moet worden geprotesteerd. Het komt er op neer, dat men zich in de uniform van den vijand steekt, om den vijand te misleiden. Men seinde ons Dinsdagavond LONDEN, (officieel.) Het oorlogsschip „Hampshire", op weg naar Rusland met lord Kitchener en diens staf aan boord is gisteren (Maandag)avond westelijk van de Orkneyeilanden, noordelijk van Schot land, op een mijn geloopen of getorpedeerd. Het schip is on- middellijk gezonken. Er bestaat weinig hoop op overlevenden. (Deze ramp, die natuurlijk in Engeland enorme ontroering verwekt, heeft het leven gekost aan tal van menschen, waaronder op de eerste plaats de ver dienstelijke opperofficier generaal lord Kitchener, bekend door zijn veldtochten in Kartoem, Egypte, Transvaal en die bij het uitbreken van den grooten oorlog als minister van Oorlog een groot Engelscli leger wist te scheppen. Thans was hij op weg naar Rusland om op uitnoodiging van den Czaar militaire vraagstukken te komen bespreken. Kit chener was een Ier en werd in 1850 geboren. „De „Hampshire" was een gewapende kruiser van schier 11000 ton. Red.) LONDEN. De Koning heeft een leger order uitgevaardigd, waarin hij zijn diep' leedwezen uitspraak over den dood van Lord Kitchener. Hij brengt hulde aan de grootsche diensten, die hij den Staat beeft bewezen in een tijd van buitengewone moeilijk heden. Aan de officieren wordt bevolen gedurende een week, aanvangende den 7 Juini, rouw. te LONDEN. (Part. Tel.) Lord Derby, die Kitchener in zoo ruime mate tijdens, de rferuteeringscamipagn-e geholpen heeft, zal waarschijnlijk minister van Ooi'log worden, Hij bezit er de iioodige capaci teiten wel toe en 'is; ook z-eer populair. Om het fort Vaux. Ten Oosten van de Maas hebben Maan dag de Duitschers 's avonds en 's nachts hun aanvallen op de Fransche stellingen in de streek van Vaux en Damloup voort gezet. Ten Noordwesten van het fort Vaux, op de hellingen in het Fumen- bosch, zijn herhaalde aanvalspogingen door Fransch vuur gestuit. Alle aanval len, tusschen het fort en het dorp Dam loup ondernomen, zijn eveneens gekeerd, 's Nachts is een hardnekkig gevecht ge leverd tusschen het garnizoen van het fort Vaux en Duitsclie afdeelingen, die er in trachtten door te dringen. Ondanks de brandende vloeistoffen, waarvan de Duitschers rijkelijk gebruik maakten, hebben de Fransche troepen den vijand belet ook maar een handbreed vooruit te komen. Het Oostenrijksche offensief in Tirol. De Oostenrijkers melden nog enkele voordeelen. Zij hebben ten Zuiden van de Posina een sterk steunpunt genomen en oostelijk van Arsiero den Monte Barco, die het dal van de Eanaglia beheerscht, stormenderhand genomen. Overigens is hun opmarsch over het geheele front vrijwel gestuit Een nieuw Itallaansch offensief? Zwitsersche bladen brengen van be trouwbare zijde een bericht uit Chiasso, waarin de geruchten van groote troepen concentraties in Vincentino en Venetië worden bevestigd. Italië heeft alle be schikbare reserve-troepen samengetrok ken met het plan op verschillende pun ten der Italiaansch-Oostenrijksche grens een krachtig tegenoffensief te beginnen. De Rijkskanselier heeft weer een groote rede gehouden in den Rijksdag en daarbij erkend, dat de zeeslag Engeland niet verslagen heeft. Hij heeft verder zijn vredesaanbiedingen zooveel als ingetrokken. Immers, gewagende van de jongste Duitsche successen te land en ter zee, zeide hij Derhalve ziet de oorlogskaart er reeds weer anders uit. Als onze vijanden daarvoor nog steeds de oogen'willen sluiten dan is dit hun zaak en zullen wij doorvechten tot de eindzege is be reikt (luide bravo's). Wij hebben het onze gedaan om den weg voor den vrede te banende vijan den hebben ons met hoon en spot afge wezen. Zoodoende is elke bespreking over vrede, van ons uitgaande, voors hands ijdel en zelfs schadelijk. Vervolgens weidde hij uitvoerig uit over meeningsverschillen binnen het Duit sche Rijk en bestreed verder het gestook met geheime en openlijke geschriften, die ten deele anonym, ten deele onder teekend in omloop werden gebracht. Nog sprak hij Onze vijanden willen het op het eind laten aankomen. Wij vreezen dood noch duivel, ook niet den hongerduivel, dien zij ons 't land willen binnen zenden. De mannen, die daar ginds om Verdun vechten, die onder Hindenburg voch ten, onze kranige blauwkielen, die Al bion hebben getoond, dat ratten bijten (toej.), zij zijn uit een ras gesproten, dat ook ontberingen weet te dragen. Deze ontberingen zijn er. Ik zeg dit rustig en ronduit, ook tot het buiten land. Ook indezen strijd gaat het voor waarts. De genadige hemel laat een goeden oogst rijpen. Het zal niet slech ter, doch beter worden dan in het vo rige moeilijke jaar. En zooals het nu staat, zal de verwachting, door onze vijanden op onze economische moei lijkheden gegrond, een misverstand blijken. Een Russisch wapensucces. PETERSBURG. De groote generale staf meldt De Duitsche artillerie bombardeerde het bruggenhoofd van Uxküll. In de streek van Dwinsk, ten Noorden van den spoorweg naar Ponewjesh, richtte de vijand Zondag een stormach tig vuur op onze loopgraven en trachtte vervolgens het offensief te nemen, doch werd teruggeslagen. Zondag 4 Juni begon sedert den morgen het gevecht op het front van de Psipjn-rivier tot de grens van Roemenië. Gesteund door de artillerie, behaalden onze troepen in verschillende sectors belangrijke successen, zij maakten tot nu toe ongeveer 13.000 gevangenen en veroverden kanonnen en machinegeweren. De strijd ontwikkelt zich. Onze artil lerie zet achtereenvolgens de verwoesting der vijandelijke verdedigingswerken en schuilplaatsen voort, terwijl de infanterie naarmate van het succes der artillerie voorbereiding zich van de vijandelijke stellingen meester gemaakt. Gedurende den strijd van Zondag werd de dappere regimentscommandant, kolo nel Lurie, gedood en kolonel Von Tsigler ernstig gewond. Het bulletin van 6 Juni voegt er nog bij dat de successen zijn uitgebreid tot 25000 gevangenen, 27 kanonnen en 50 machinegeweren. Volgens Oostenrijksche berichten zul len de Russische aanvalspogingen over een frontlinie van 300 K. M. zonder succes blijven en zijn de verliezen der Russen groot. CHINA. Joeaasi j ik a i y SJANGHAI, 6 Juni. Het R-euteragent- schap meldt: 3 oe-ns jikai, president der Chiaeosche republiek, is Maandagoch tend overleden. Uraemi-e ivo-rdt opge geven als doodsoorzaak. De vice-president d-er republiek Joean- hoeng is als waarnemend president op getreden. (Jöeanstjikaij eem -der yierlichtste Chi- neez-en van zijn tijd, was een leerling van den grooten Li.hoengsjang, reorga niseerde .het leger in wiesterschen geest, w-erd -onderkoning van Ts-jili en. -de machtigste man in het rijk. De Mandjoedynasti-e Vermocht hij niet te 'handhaven en liet zich in 1912 tot president der Chineesch-e- -republiek uitroe-pen. Zijn pogingen ami,zich zelf weer to-t keizer op te werpen stuit ten af op de tegenwerking van Japan. D.e overledene werd in 1859 ge boren. Red.) GHIEH 14 Ij A A I>. ST. PETERSBURG, 6 Juni (Reuter.) Uit Athene wordt gemeld, dat de Grïek- sche regeering voornemens zóu zijn den staat van beleg in Griekenland af te kon digen en Venizelos met zijn voornaamste politieke vrienden in hechtenis te nemen. Mr. Aalberse hoogleeraar. De „Staatscourant" van Maandagavond bevatte het Koninklijk besluit van 31 Mei 1916, waarbij is benoemd tot ge woon hoogleeraar in de afdeeling der algemeene wetenschappen aan de Tech nische Hoogeschool te Delft, om onder wijs te geven in het handelsrecht, de staathuishoudkunde, de arbeids- en fa- briekswetgeving en het mijnrecht, mr. Verwachting tot den avond van 8 Juni: Meest matige Zuidelijke tot Westelijken wind, meest zwaarbewolkt met opklaringen, waarschijnlijk nog regenbuien met geringe onweerkans, iets zachter. P. J. M. Aalberse, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Leiden. Deze benoeming zet de kroon op een levensloop reeds vol verdiensten van dezen bekwamen Katholieken socioloogj^ie én als Kamerlid èn als redacteur Wn het „Katholiek Sociaal Weekblad" èn als directeur van het Centraal Bureau der Katholieke Sociale Actie in geheel ons land, ook bij niet Katholieken, een uit stekende reputatie geniet. Overbekend is de door hem tot stand gekomen en naar hem genoemde wet tegen de oneerlijke concurrentie. Een hoogleeraarsambt, onder zulke ge lukkige auspiciën begonnen, kan niet an ders dan de beste verwachtingen wet tigen voor de toekomst. Zij een langdurig, vruchtbaar profes soraat voor hoogleeraar Aalberse weg gelegd. (Mr. P. J. M. Aalberse werd 27 Maart 1871 geboren, promoveerde, na voorbe reidende studiën te Katwijk en acade mische studiën te Leiden in laatstge noemde stad in 1897 op het bekende proefschrift: „Wettelijke bestrijding dei- oneerlijke concurrentie volgens het Ne- derlandsche recht". In 1903 vaardigde Almelo, het district van dr. Schaapman, Aalberse af naar de Tweede Kamer, waar hij, vooral op ge bied van sociologie onder de „hervorra- genden" behoort. Red.) Een vacante Kamerzetel. Wanneer mr. Aalberse de benoeming aanneemt, zal hij moeten aftreden als lid der Tweede Kamer voor Almelo. Hij heeft te kennen gegeven zich niet weder om candidaat te doen stellen. Mgr. Dr. A. H. L. Hensen. Een particulier telegram uit Rome meldde Maandag j 1. aan „De Maasbode" Heden ontving Z. H. de Paus mgr. dr. A. H. L. Rensen, directeur van het Ned. Historisch Instituut alhier, in particuliere audiëntie. Geen kermis te Breda. Conform het praeadvies van B. en W. besloot de Gemeenteraad van Breda met algemeene stemmen, de kermis dit jaar niet te doen doorgaan. Een bekentenis. Hoe in concentratiekringen wordt ge dacht over het z. g. Staatspensioen, blijkt uit hetgeen een inzender in „De School bode" (orgaan v. d. afdeeling 's Graven- hage van den Bond v. Ned. Onderwijzers) schrijft Hij wraakt het z.g. Staatspensioen als de vernederende aalmoes, die de liberalen in de plaats heb ben gezet van het eenige goede uit de wet-Tal ma". Een prachtbekentenis, die goud waard is in de komende dagen. Weer wittebrood. Door den Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel is tot de burgemees ters de volgende circulaire gericht Als vervolg op mijne circulaire van 18 Mei j.l., heb ik de eer u mede te deelen, dat ik besloten heb in te trekken: le. met ingang van 19 dezerhet ver bod aan de meelfabrikanten om gebuild tarwemeel af te leveren 2o. met ingang van 24 dezerhet ver bod om wittebrood te bakken.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1916 | | pagina 1