Oe Groote Oorlog. JNo. 67. Dinsdag 6 «Juni 1916. Twaalfde Jaargang. Verschijnt eiken MAANBAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Concentratlegescharrel. Losse Oorlogsberichten. Welk weder zullen wij hebben? NIEUWE ZEEU WSCH E COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.90, daarbuiten f 1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Ganzepoortsfraat C 2o9» GOES. Tel. interc.: Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prös. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 6 regels voor 25 Ct. A contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de H ft gulden bij verlies van beide BH gulden bij] directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de I 11 handen, voeten of oogen. A I I verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, 1 B I 11 Voorts bij ongeneeselijke j| B fc hand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: U verstandsverbijstering; 1^^^® of oog; I duim; wijsvinger; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam, S® ft gulden bij] A ift gulden bij ft ft gulden bij ffc gas A 9 I verlies van een a I 11 I verlies I verlies van M X -HÜ H hand, voet j| I 11 I van een I I een M of oog; duim; wijsvinger; gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Dat in de Concentratie de liberalen voor een oortje thuis liggen, is van al gemeene bekendheid. In het verkiezings concert der linkerzijde speelt de Sociaal- Democratie de eerste viool. De Vrijzin nigheid mag secundeeren, meer ook niet. Nog niet zoo heel lang geleden was heel de Vrijzinnigheid zoo sterk mogelijk tegen Staatspensioen, doch onder den druk der roode demagogen maakten de liberalen een zwenking en thans bazuinen zij naar de vier winden de voortreffe lijkheden uit van de Staatsaalmoes. „Uit pure liefde voor den armen oude van da gen"? Kun je begrijpen, lezer. Ware dat het geval, dan hadden zij met de rechter zijde moeten zorgen dat de Ouderdoms- en Invaliditeitsverzekeringswet van mi nister Talma loyaal en eerlijk was uit gevoerd. Dan zouden nu reeds zeer, zeer vele arbeiders en ouden van dagen geholpen zijn, die nu met een handvol stembusbeloften den buikriem nog wat strakker kunnen aanhalen. Ja, als de arbeiders zoo gek zijn de volgende week het vuur uit hun sloffen te loopen om de Concentratiemannen op de Statenzetels en aan een meerderheid in de Eerste Kamer te helpen, krijgen ze f2 pensioen als belooning voor hun knechtendiensten. Dat wil zeggende 70-jarigen onder hen, want de invaliede arbeiders d. i. die in en door den arbeid ongeschikt tot werken zijn geworden en door Talma's wet zouden geholpen zijn, kunnen op een houtje bijten. O, als men de Concentratiepers en de Concentratiedemagogen op verkiezings vergaderingen mag gelooven, dan zwelt de borst van iederen liberaal, van iederen socialist bovenal van liefde voor de ouden van dagen. „Op voor een premievrij staatspensioen ad f2 per weekZoo klinkt het den arbeiders tegen. 'tls roerend, als het maar niet zoo onwaar was. Al die liefde, voor „den armen ouden stakkerd" is niets als de magogie, als stembuslawaai, als verkie zingslokaas. Links moet baas zijn, ook in de Eerste Kamer en de liberalen, ge bonden als ze zijn aan den socialistischen strijdwagen, moeten meehollen of zij willen of niet. Zijn de Staten linksch, is de Eerste Kamer om, wel dan is de Concentratie baas en geeft 1917 haar op nieuw het overwicht in de Tweede Ka mer, dan kan Nederland profiteeren van een liberaal-socialistisch kabinet, met de roode Escellentie's als hoofdfiguren en de liberale minister als bijloopers. De eens zoo fiere liberale partij van Thorbecke, die zeggen kon: „Létat c'est moi", „de Staat ben ik", is thans gewor den de Piccolo der Sociaaldemocratie, een circuspaard, dat in de politieke arena alleen nog maar luistert naar de zweep van Troelstra's adjudanten. Nog pas heeft Ter Laan in Rotterdam V op een ver gadering tot tweemaal toe gezegd, onder donderend applaus der aanwezigen „Wij, socialisten, hebben de vrijzin nigen en liberalen bij den kraag gepakt en met geweld vooruitgeduwd naar het Staatspensioen." Waarlijk, de liberalen mogen ons, recht- sehen, dankbaar zijn, dat wij voor het behoud onzer Rechtsche Staten, voor het behoud eener Rechtsche Eerste Kamer ijveren, want zoodoende beschermen wij hen tegen henzelven. En wat die socialistische liefde voor het Staatspensioen van f2 betrelt Op den 7en Januari schreef „Het Volk" over dit wetsontwerp „Het bedrag van f2 is hoonend ge ring. Het stelsel-Treub wordt eerst sympathiek als het gelukt is, het be langrijk te verhoogen. Het is nog een skelet (een geraamte), men schrikt van zijn magerheid." Is het bedrag niet meer gering? dus belangrijk verhoogd is Treub's wets ontwerp in plaats van een skelet een gezonde figuur geworden van stevige vormen en met blozende kleur, vraagt „De Tijd". Neen, het is en blijft f 2 uitkeering op 70-jarigen leeftijd. „Een pensioen dus aan een doode". Zeker, er kwam een amendement, dat dienen moest om het skelet een wat meer dragelijken vorm te geven. Het socialistisch kamerlid Duys stelde voor de uitkeering van f2 tot f2.50 te verhoogen en den leeftijd van 70 op 65- jarigen leeftijd terug te brengen. Mooi, wat? Doch toen de rechterzijde verklaarde dit amendement te zullen steunen, en er dus kans was, dat het aangenomen zou worden, trok de arbeiders-„vriend" het weer heel gauw in. Het skelet bleef het skelet dank zij de sociaal-democraten. Maar toch leve het Staats-pen- sioen Arbeidersmisleidingl" Inderdaad, arbeiders- en volksmisleiding op groote schaal. Moge de nuchtere, verstandige aard, die den Nederlander over het algemeen kenmerkt, hem tegenover dit Concentra- tiegescharrel bij de aanstaande Staten verkiezing de eenige ware houding doen aannemenmet verpletterende meerderheid de rechtsche Candi da t e n verkiezen, wier politiek geen kromme banen bewandelt, maar let op het algemeen welzijn des volks. De toestand. „Het gaat, schrijft „De Tijd" den geal lieerden niet voor den wind. Na het succesvolle offensief der Oostenrijkers op het Italiaansche front en terwijl rondom Verdun het langzaam voortdringen der Duitschers aanhoudt; na de aanval lende actie tegen den Saloniki-sector, waarop de Entente-troepen niet of bijna niet reageeren thans deze zeeslag, die weliswaar niet tot de achtervolging en een algeheele of nagenoeg algeheele ver nietiging der Britsche vloot geleid heeft, maar toch voor deze laatste met zóó ongeëvenredigd zware verliezen gepaard is gegaan, dat de indruk ervan in Enge land en de met dit rijk verbonden strij dende landen niet anders dan geweldig kan zijn." Om zich van dezen zeeslag een getrouw denkbeeld te kunnen vormen, laten wij hieronder het Engelsche marinebericht, het aanvullende Duitsche marinebericht het eerste Duitsche marinebericht gaven wij reeds in ons vorig nummer en eenige persstemmen uit beide landen voigen. De Engelsche lezing. LONDEN, 2 Juni. (Reuter.) De Admi raliteit bericht, dat er in den namiddag van 31 Mei een zeegevecht bij de kust van Jutland heeft plaats gehad. De En gelsche schepen, die den hevigsten aan val te verduren hadden, waren de slag- kruisersvloot, eenige kruisers en lichte kruisers, gesteund door vier snelvarende slagschepen, waaronder de verliezen zeer zwaar waren. De Duitsche slagvloot vermeed een lang gevecht met onze hoofdmacht. Spoe dig nadat die op het terrein van den strijd verscheen, keerde de Duitsche vloot naar hare haven terug, doch niet dan nadat zij door onze slagschepen ernstig beschadigd was. De slagkruisers Queen Mary" „Inde- fatiguable" en „Invincible" en de krui sers „Defence" en „Black Prince" zijn gezonken. De „Warrior", die eerst ge sleept werd, moest later door de beman ning verlaten worden. Het is ook bekend, dat de torpedojagers „Tipperary", „Tur bulent", „Fortuné", Sparrowhawk" eii „Ardent" verloren zijn gegaan, terwijl omtrent zes andere nog geen berichten zijn ingekomen. Er zijn geen slagschepen oi' lichte kruisers gezonken. De verliezen van den vijand zijn ernstig. Er is minstens één slagkruiser vernield en één ernstig beschadigd. Volgens inge komen berichten is gedurende den nacht een slagschip door onze torpedojagers tot zinken gebracht. Twee lichte kruisers zijn buiten gevecht gesteld en waarschijn lijk gezonken. Het juiste aantal vijande lijke torpedojagers, dat gedurende den strijd buiten gevecht werd gesteld, is nog niet bekend, maar moet zeker groot zijn. LONDEN, 3 Juni. (Reuter.) De admi raliteit meldt: Wij verloren in het geheel acht torpedobootjagersbij een aanval door Engelsche torpedojagers vloog een vijandelijk slagschip van het Kaiser-lype in de luchteen ander slagschip van het zelfde lype, is waarschijnlijk gezonken door de uitwerking van artillerie-vuur. Van een groep van drie Duitsche slag kruisers is van twee (vermoedelijk de „Derfflinger" en de „Lutzow") de een in de lucht gesprongen, terwijl de andere, door onze slagvloot krachtig aangevallen, in ontredderden toestand moest blijven liggen, ook de derde was ernstig bescha digd. Een Duitsche lichte kruiser en zes Duitsche torpedojagers zijn gezonken en minstens nog twee Duitsche liente krui sers zijn buiten gevecht gesteld. Her haaldelijk werden treffers op nog drie Duitsche slagschepen waargenomen. Ten slotte werd een Duitsche onderzeeër ge ramd en zonk dit vaartuig. Nader Duitsch bericht. BERLIJN, 2 Juni. (W. BIn aanslui ting aan het bericht van den chef van den marinestaf wordt ons van bevoegde zij le nog medegedeeld Aan den slag namen aan onze zijde deel onze slagvloot onder bevel van den vice-admiraal Scheer, met haar slagsche pen, oudere linieschepen, slagkruisers verder al onze in de Noordzee aanwezige lichte strijdkrachten en duikbootflottiljes. Hiertegenover stond het grootste deel van de Engelsche moderne slagvloot. Tegen vijf uur 's middags kwamen verkennings schepen in gevecht met de vijandelijke slagkruisers en lichte kruisersvervolgens namen achtereenvolgens ook de weder- zijdsche hoofdmachten deel aan den strijd, die tot ongeveer negen uur 's avonds duurde. Onze torpedobooten hadden her haaldelijk gelegenheid met succes in te grijpen. In dezen strijd verloor de vijand het slagschip „Warspite", den slagkruiser „Queen Mary", een pantserkruiser, waar schijnlijk van het Achilles-type, en ver schillende torpedojagers. Gedurende den nacht hadden van weerskanten verbitterde torpedobootaan- vallen en kruisergevechten plaats, waarin de overige schepen, waarvan de onder gang gemeld is, zonken. Alle tot dusver van de betrokken Duit sche oorlogsbodems ontvangen rappoiten constateeren eenstemmig, dat de vijand in den slag van bijna twaalf uur met dapperheid streed. Het verlies van de „Frauenlob" moet als vaststaand worden aangenomen. Het schip is blijkbaar 's nachts van 31 Mei op 1 Juni, in een partieel gevecht ge zonken. Van de groote torpedobooten zijn vijf stuks niet teruggekeerdhet grootste ge deelte der bemanning is gered. Niettegenstaande de voor lucht verken ning ongunstige weersgesteldheid, gedu rende beide gevechtsdagen, droegen onze marineluchtschepen en vliegers door ver kenning en het zenden van berichten, krachtig bij tot het behaalde succes. LONDEN, 3 Juni (R.O.) Volgens een alhier opgevangen draadloos telegram uit Berlijn aan de associaled press in Amerika erkennen de Duitschers het ver lies van de dreadnought „Westfalen". De Duitsche pers. BERLIJN, 2 Juni (W.B.) De Berlijn- sclxe bladen wijzen er op, dat door de Duitsche marine sinds 22 maanden harts tochtelijk naar een zeeslag werd verlangd. De vice-admiraal Kalau v. Hofe be spreekt den slag aan de hand van het officieele rapport. Engeland'sgeallieerden, zegt hij, hadden duidelijk de onvoldoend heid van de blokkade tot dusver be toogd en krachtiger druk op Denemarken verlangd om de doorvaart door de Bel ten en de Sont te verkrijgen. Engeland deed hiertoe de eerste schrede door zijn vloot uit te zenden. Men mag aannemen, dat verschillende gevechten zich op korten afstand af speelden en dat de Engelschen hun over macht besteedden om met de snelste en sterkst bewapende schepen den terug tocht van de Duitsche naar het Zuiden te beheerschen en des nachts telkens weer met flottiljes torpedobootvernielers verrassende torpedoaanvallen te doen. De Duitsche torpedoverdediging werkte uitstekend, dat bewijst het groote verlies van de Engelsche flottiljes. De „Lokal-Anz." berekend hei totale Duitsche verlies op 23.056 ton, het En gelsche op 133.210 ton. Het „Berl. Tagebl." berekent het ver lies aan groote oorlogsbodems voor Duits land op 13.200 ton, voor Engeland op 102.980 ton. De Engelsche verliezen vor men geen beslissenden factor, maar be- teekenen een geduchten slag. De Engelsche pers. LONDEN, 3 Juni (Reuter.) De „Mor- ningpost" zegt over den slag op de Noord zee, dat de Engelschen weliswaar zware verliezen leden, dech dat de uitslag van een gevecht niet moet worden beschouwd door de grootte der verliezen, maar het eindresultaat, hetwelk in dit geval de vlucht was der trotsche Duitsche hooge- zeevloot naar haar haven, in weerwil van haar verliezen bleef de Engelsche vloot ter zee de eerste. De „Daily Telegraph" en de „Dailly News" spreken in gelijken geest. De „Times" meent, dat de slag geen invloed kan uitoefenen op het eindre sultaat van den oorlog. Misschien was het overmoedig ons te wagen aan een strijd met een sterkeren tegenstander, doch de Duitsche vloot deed goed de Britsche niet te laten naderen. De Duit schers zullen er niet in slagen ons of onze bondgenooten te ontmoedigen en op de neutralen indruk te maken. Het blad zegt, dat de Britsche hoofd macht aan den strijd geen deel nam, en dat de Engelsche kruisers vernield wer den bij hun poging, om de Duitschers tot die komst dier hoofdmacht tegen te houden. Beide partijen beweren, dat zij te strij den hadden tegen een overmacht. (Zie verder Laatste Berichten). Uit „Vrij België." Het is öok Nederland bekend, dat de Belgische „XXe Siècle", welke in Havre verschijnt, in het neutral© buitenland all ies behalve goed doet aan de verdediging der Belgische zaak. In „Vrij België,, schrijft thans dr. F. van Canwelaert De snoeverij van 'het z.g. catéchismn national" en het gebazel van een paar penmevechters over 't aanhechten van Zeeuwsch-Vlaanderen en Limburg bij ons land, wordt in Nederland natuurlijk met onplezier vernomen. E;n ofschoon men het begrijpt, dat .onze regeering tegenover veel ongewenscht gesnater onmachtig is, het 'mankt bepaald oen hinderlijken indrnki dat enkele van deze onbetlraalijke drij vers als vaste of tijdelijke beambten de vootdeelen der staatsondersteuning genie ten, hun hoofdorgaan onder den neus van de regeering wordt uitgegeven en in de nabijheid 'der ministeriëele bureelen onbetwistbare voordeelen vinden. De Nederlandsche pers, welke niet spreekt uit vooringenomenheid, is verstan dig genoeg omi het onderscheid tusschen onze regeering en deze zeloten niet te vergeten en zij kent aan deze laatsten de bescheiden beteekenis toe, _welke zij verdienen. Maar deze zijn toch in staat oim zoo niet geheel de regeeriug, dan toch een of ander van bare leden, degen hun Verwachting tot den avond van 6 Juni: Matige tot krachtigen, westelijke tot zui delijken wind, meest zwaarbewolkt, waar schijnlijk nog regenbuien, iets zachter. eigen bevestigingen in, in opspraak to brengen. Men zegge niet, dat de overdrijvingen, en de plaagziekte vau „Le XXe Siècle" niet zooi kwaad bedoeld zijn: dat een journalist pittig moet blijven en nieuw onr zijn blad te doen lezen. Ons.goed. Maar de Place Frédéric Sauvage te Ste. Adresse is, naar ons dunkt, geen ker misplein. Wie het te doen is om staat kundige acrobatie of stuitersbijval, moet zijn woonwagen elders, gaan 'neerzetten;. Wij moeten herhalen, wat wij reeds een maal hebben geschreven: Vóór het huis van .onze regeering past meer terughou dendheid. Tot zoover „Vrij België". Wie de op pervlakkige en hartstochtelijke taal en do tactlooze schrijversmanieren van sommi ge medewerkers: der „XXe Siècle" kent, zal' libit oordeel niet onjuist vinden. („Die Tijd.") In Politiken vinden wij een roep om vrede van den Duitschen schrijver Otto Barngraber. Wij vertalen er iets uit: „Houd op met doodenl Houd op! Gij hebt er al millioenen gedood.Gij1, die tegen elkander raast, hoor in den stervens kreet van eiken oode het geklaag der heele menschheid's Lands doel is het leven. God zeide tot u: Heb uw vijan den liefi Is het de God der liefde, dien gij onder het moorden aanroept? Of is het Baiil, den God van moord en bloed? )(De liefde bindt de menschen Samen, brengt ze voort, voedt ze op. Hebt gij ze op school tot liefde opgevoed? Neen, gij, zeidet: Bedenk, dat gij; een Duitscher zijt! een Brit! een ItaliaanI Als gij hun allen in stede daarvan eens had geleerd: Bedenk dat gij mensch zijt. Veracht niet "uw broeders eigenaardigheden, maar tracht ze te begrijpen. „Europa's toekomst berust op den bo dem van het recht.Bouw de toekomst 'van de wereld op den grondslag, dien de Haagsche conferentie heeft gelegd. Recht spraak en gerechtigheid in plaats van oorlog met roof en moord! Weg met de onzinnig toenemende wapening voor roof en moord! Weg met het laffe wantrouwen tusschen de volken I Weg met hen, "die goud vergaren dat de volkeren met bloed betalen. „Houd op met moord en onwaardig ge sjacher! Weg met schutten en tollen! Geef ons een nieuw Europa 1 Geef ons recht, niet alleen voor eenige uitverkoren volken, maar voor alle volken in de we reld! Recht voor volken, rassen en talen.... Geef ons een eensgezind Europa onder de herschepping van het recht; neen, meer, geef ons een eensgezinde wereld. Geef ons een mensohenrijk voor menschen!" (N. R. Ct.) Koningin Elisabeth in de loepgraven. De „Legerbode" meldt: De 4 Mei laatstleden was een heuglijke dag voor allen, die in den sector X, van wacht waren. De telefoon seint, dat Hare Majesteit vermoedelijk een bezoek zal brengen en de tijding verspreidt zicli als een vuurtje. Er komt dan ook wat meer beweging en druk in het gewone gedoe onzer jongens, nu zij de Koningin gaan zien, waarover zij vaak met zooveel lof hebben hooren spreken. In de loopgraven en hovekens wordt eene laatste hand gelegd en alles opge schikt hier en daar nog wat opgekuist en opgeharkt. Ongeveer te 15 ure komt de Koningin in een dwarsloopgraaf tus schen de eerste en tweede linie aan, ver gezeld van den luitenant-generaal, be velhebber der divisie, dezes staf en den luitenant-kolonel du Roy de Blicquy. Enkele oogenblikken daarna bereikt

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1916 | | pagina 1