Winkeljuffrouw, De Groote Oorlog. Zaterdag 3 Juni 1916. Twaalfde Jaargang. erkooping ^°- 66* Juni 1916, ankondiging. g 19 Juli a.s. SPAN, te Velde. VERHOEK, N, 's-Heerenhoek. CTUREN. idersgezin, RBE1DER. f Arbeider, ISKNECHT Verschijnt eiken MAANBAG-.JfOENSOAG- en VRIJDAGAVOND IP* gulden bij' 1A A 6111(1611 €1A gulden AI™ V Aan het werk! S. Duvekot, C. van Oeveren, C. P. Vogelaar, I. Willemsen. Een groote zeeslag. BUITENLAND. BINNENLAND. UIT DE PERS. Rechtszaken. Welk weder zullen wij hebben KERKNIEUWS. 2 uur, te 'sHeer herberg, ten over- rissen ROYER en olie en PILAAR te I ke, nabij Sinouts- aar bij genoemde uni a.s. van den heer aarde zal wor- dezelfde maand de aarders. Rattendood, Insectenspuiten, eolin, Lysol ollen en stukken. gbaar bij 8 Goeswordt gevraagd TH. MEIJERING ette, flinke DIENST- ein gezin. Loon f 100 elft H 18, Middelburg, vraagd er. Woning met groo tstede beschikbaar. Gz., Straatweg bij schap Ouezand wordt Juli 1916 van f8'/2, dus tegen strekt de Dijkgiaaf A. vien men zich vóór 12 jk moet aanmelden. Juni een evraagd, bij P. GOED- orststraat C 222, Goes. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes ƒ0.90, daarbuiten 1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoorfstraat C 2o9, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. A contant. gulden bij verlies van beide banden, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering )e abonné's op dit blad, in het bezit der door de lirectie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de aarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, RATIS verzekerd tegen ongelukken voor: De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank' {9 SL S 9 verlies van een {99999 verlies 9- 9 9 verlies van 9 9^ jg S I hand, voet 9 9 11 I van een 1% I I een M O of oog; duim; wijsvinger; ^9 gulden bij verlies van eiken anderen vinger. te Schiedam. Nu de Centrale R.K. Kiesvereeniging a het district Goes na rijp beraad hare louding heeft bepaald en de candidaten fan Ueveren, Vogelaar, Duve- iot en Willemsen de mannen barer teuze zijn, dient verder geen oogenblik [eaarzeld, maar van heden af met vuri- ;en ijver voor hunne verkiezing gewerkt, iteeds voor oogen houdende het groote jelang der aanstaande verkiezingver werking der rechtsehe meerderheid in Iceland's Staten. j Geen twijfelmoedigheid beziele ons jundat onder de tegencandidaten mannen heeten te zijn van grooten invloed, naam Bn positie. 't Is toch al meer geschied, dat door ten eendrachtig en vast aaneengeslo- en optreden der coalitie, de prachtig- ,te resultaten in ons district zijn bereikt, lenk aan 1911. Ook toen is een liberaal lootmandarijn van het Goesche land, de ;eer Kakebeeke, gevallen, niet omdat ij een lid der familie Kakebeeke was laar omdat hij een aanhanger was van et liberalisme, waarmede geen overtuigd iatholiek vrede mag of kan hebben. Wat toen kon, kan ook nu. En 't moet. ïelnu, dan zal het ook. Mits er gewerkt vorde. Daarom Kiesvereenigingen en iropagandisten, aan het werk en gezorgd lat niemand der onzen den 16en Juni het appèl ontbreke. loomsche vleugel van het coalitieleger het district Goes, houdt u vroom 1 wandel de oude paden van principieele chtsbetrachting en gij hecht een nieuwe :wer aan uw vaandel. Als één man in het vuur voor: Dat deze aansporing tot het inspannen snzer uiterste krachten om den rose- ooden (liberaal-socialistischen) vloedgolf e keeren ook voor de rechtsehe kies- rereenigingen der andere Zeeuwsche listricten geldt, spreekt vanzelf. Van Tholen tot VlissingeD, van Zierik- :ee tot Philippine kenne men onder ons n de komende dagen slechts deze leus: Hoog het Coalitievaandel! >i' had Nelly reeds een it veiligheid voor haren zij daalde een stap over hand gingen zij :ns het touw vattend; met zujlk een goed eleid'de, dat hij1 er verwonderde. De hoop, aide in zijn. hart, want maakte hij op, dat zif t van platform zouden ,hij! Wist [dat van daah eneden liep, dat Nelly ïr eeriigten steuin tot (te iar beneden volgen kon. van de zee onder haan dj daalde al sterker en vrees'de gegeven waars md, ^loeg zij' den bh oen eerst werd zij zie J in wat gevaarlijken toe- rond, hangende tussen® met den grooten wijai ieenige honderden voe iar hoofd duizelde, hare t een Waas overtomen. teg©nwoiOrJigheJ'^ Y stevig met bei-del han" v vast te klemmen, als01 bezwijmen zopi. (Wordt vervolgd.) Men seinde ons hedenmorgen BERLIJN (Officieel). De Duitsehe vloot stiet 31 Mei j.l. op een veel sterker deel Ier Engelsche vloot. Dientengevolge had- len gevechten plaats tusschen Skagerak ui Horns Riff. De Duitschers vernielden den dread nought „Warspite" (27500 ton), de slag kruisers „Queen Marie" (27000 ton) „In defatigable" (18750 ton) twee pantser kruisers van de Achillesklasse (13550 ton) een kleinen kruiser, de schepen „Tur bulent" „Nestor" en „Alcaster", een groot aantal torpedojagers en een duikboot- Voorts werden een groot aantal Engel sche slagschepen zwaar beschadigd, o. a. de dreadnought „Marlborough" kreeg een torpedoschot. Een deel der bemanningen werd opgevischt. Van de Duitsehe vloot werden de kleine kruisers „Wiesbaden" en „Pom- meren" (12977 ton) getorpedeerd, terwijl de „Frauenlob" en eenige torpedobooten worden vermist. De strijd ons den Morthomme en rond Verdun. BERLIJN, 1 Juni (R.O) De groote ge nerale staf meldt hedenmorgenTen Noorden en ten Zuiden van Lens heerschte ook gisteren groote artillerieactiviteit. Op den linkeroever van de Maas gin gen de Franschen gisteravond met aan zienlijke troepenmachten tot een aanval op den Mort Homme en de Caurettes- hoogte over. Op de Zuidelijke helling van den Mort Homme slaagden zij er in over een breedte van ongeveer 400 meter in onze voorste loopgraven vasten voet te krijgen. Overigens zijn herhaalde vijandelijke bestormingen met de zwaarste verliezen a'fgeslagen. Op den rechteroever van de Maas wer den de gevechten der artillerie en van Duitsehe verkenningspatrouilles voort gezet. Ten Oosten van Olampt drongen Duit sehe verkenningspatrouilles de Fransche stellingen over een breedte van 350 en een diepte van 350 meter naar binnen. Zij keerden met gevangenen terug. Ten Westen van Cambrati werd een Engelsche tweedekker in een luchtge vecht neergeschoten. De inzittende offi cieren, die gewond waren, werden ge vangen genomen. PARIJS, 1 Juni (HAVAS.) Het middag- communiqué luidt: Op den linkeroever van de Maas duurde het bombardement in de geheele streek van den Mort Hom me gedurende den nacht met groote hevigheid voort. Een Duitsehe aanval, welke tegen 8 uur in den avond op de Fransche posities op de Oostelijke hel lingen ondernomen werd, is door het Fransche vuur totaal mislukt. Op den rechteroever der rivier heeft de artilleriestrijd ten Westen en ten Oos ten van het fort Douamont een uiterst lievig karakter aangenomen. In den nacht van den 31sten Mei op den lsten Juni heeft een Fransch vlieg- eskader een 20-tal bommen op de stations Théonville en Dien le Reman en 50 bom men op het ravitailleeringscentruin van Azalles geworpen. Van het Belgische en Engelsche front geen nieuws. Generaal Galliéni. PARIJS, 1 Juni (Havas). In de dag order, waarmede Joffre den dood van generaal Galliéni ter kennis van de troe pen gebracht heeft, zegt hijGalliéni, die alle eigenschappen van een leider had, is in zijn lange, schitterende loop baan een eer voor het land geweest. Op het oogenblik waarop de vijand de hoofdstad bedreigde, heeft Galliéni blijk gegeven de hoogste militaire eigenschap pen te bezitten bij de voorbereiding en de uitvoering van de beweging der troe pen, die onder zijn bevelen stonden om hen te laten deelnemen aan den alge- meenen slag. Als minister heeft Galliéni met kracht zijn eigenschappen tot orga- niseeren gebruikt, die slechts zijn ziekte heeft kunnen breken. De herinnering aan Galliénie, als een van de beste dienaren van zjjn land, zal ons allen bijblijven OOSTKlVitlJ Bi- Aart-,hertog in Zita bevallen WEENEN, 31 Mei (W.B.) Aartsherto gin Zita, de gemalin van aartshertog Frans Jozef, is van een zoon bevallen. De toestand van de aartshertogin is zeer bevredigend. CHINA. De toestand in China. PEKING, 1 Juni (HAVAS). Nu de provincie Junnan zich onafhankelijk ver klaard heeft, zijn 6 provincies van de 18 in opstand. Shantung is bijna geheel in handen der rebellen. (Zie onder laatste berichten in dit nummer. Red.) De prijzen der sigaren. Naar „de Tel." verneemt, zullen de prijzen der sigaren weer omhoog gaan. De eerste prijsstijging blijkt slechts het begin van een voortdurende stijging, waar van het einde vooraf niet te bepalen is. Als reden dezer prijsstijging geldt de zeer dure tabak. Bij de veilingen te Amsterdam en Rotterdam werden de prijzen enorm opgedreven, doordat het grootste deel van den aanvoer voor Duitschland werd opge kocht. De Duitsehe agenten, die tegen el- ken prijs kochten, maakten de markt duur en schaarsch. De aanstaande verhooging geldt natuur lijk hier in hoofdzaak de goedkoopere soorten. De Zeeslag. 'Men meldt uit Ameland: Den geheelen dag gisteren dreef er veel hout' aan het Noorderstrand. Aleest mijn- stukken, doch ook grootere stukken. Men brengt dit in verband met het eenige dagen geleden gehoorde kanongebulder. Men vermoedt dat op betrekkelijk geringen afstand van ons eiland, een schip' met hout is getorpedeerd. De Statenverkiezingen in Zeeland. „De Tijd" schrijft In Zeeland doet zich een zeer bijzonder geval voor. Men weet, de liberalen ziju in de Zeeuwsche Staten nog in de minder heid, deze is echter zóó groot, dat zij slechts twee zeteis behoeven te winnen, om in de meerderheid te konten. Gelukt hun dit, dan zullen zij het college van Gedeputeerde Staten omzetten. Edoch, daar is een eigenaardige moeilijkheid; de kans is nl. groot, dat de aftredende libe rale afjgevaardigde van Sluis, de lieer Nee tesou, wegens een ernstige ongesteldheid, niet zal kunnen deelnemen aan de ver kiezingen van Gedeputeerde Staten. De liberalen hebben dit voorzien en daar de heer Neeteson geen afstand wenschte te doen van zijn zetel, zijn zij van plan in Sluis een candidaat te stellen, die, wordt liij gekozen, aftreden zal, zoodra de heer Neeteson genezen is. Feitelijk komt dit hierop neer, dat het „waarnemende lid" alleen dienst doet, om de twee rechtsehe heereii van Rompu en Blum uit het col lege van Gedeputeerden te zetten. Fraaie praktijk 1 Had Rechts moeten doen I Maar de Zeeuwsche kiezers zullen er wel voor zorgen, dat de toeleg mislukt. Zulk onwaardig gedoe pleegt op de kie zers een averechtsche uitwerking te heb ben en in Zeeland ontbreekt het niet aan een zekere nuchterheid van oordeel! Dc rechtbank te Middelburg heeft he den veroordeeld wegens DiefstalP. J. A., 18 j., en P. M. B., 16 j., arbeiders te Groede, de eerste f 10 b. s. 10 d. h., de tweede f 10 b. s 2 w. tuchtsch.L. H., 19 jletterzetter, en M. C. v. V., 55 j., kvr. van P J. H. bei den te Vlissingen, ieder f 15 b. s. 15 d. h.; M. T 28 j., dijkwerker te Westkapelle, f 7 b. s. 1 w. h. MishandelingH. T. T. v. d. E., 16 j., te Terneuzen, f2 b. s. 1 w. tuchtsch. P. A. V., 19 j Th. C.. 19 j., en J. M M., IS j., landbouvversknechts te Stoppeldijk, f7 b. s. 1 w. h. Beleedi- ging ambtenaar P. J. Z., 37 j., vrouw A. d. W., werkvrouw te Hulst, f 10 b. s. 10 d. h. Overtreding arbeidswetL. J. G, W., 22 j., te Middelburg, 11 m. f3 b. s. 11 m. 3 d. h. met bevestiging van het vonnis waarvan hooger beroep. Vrijge sproken: C. H., 47 j., grondwerker te Olinge, beklaagd van mishandeling. Rechtbank te Middel burg. Nadat in besloten zitting o.a. een ge vangenisstraf van 4 maanden met af trek van het voorarrest tegen De R., 17 j., uit Neuzen, thans gedetineerd, zulks wegens diefstal -van een groote som geld® gevorderd was, werd behandeld de zaak tegen J. v. K. uit Vlissingen, die nieit verschenen was. D'ezte vrouw was beklaagd van oplich ting te Sas van Gent. Uit de behandeld der zaak bleek, dat bekl. -een aantal paardenvliegnetten op naam van een ander heeft afgehaald. Die netten moesten met andere goederen voor een geïnterneerden Belg aan de greitzieji worden gebracht, maar dit lukte niet met de netten. Daar een der getuigen wegens ziekte niet kon verschijnen werd de verdere behandeling der kaak uitgesteld tot 6 October. Ook was niet verschenen H. D. uit Koewacht, die F. Crane zoo heeft ge.- slagen, dat hij een tijdlang bewusteloos was. Eisch f 15 of 30 dagen. De volgende bekl., C. de P. uit 'Zaam- slag, stond terecht wegens het niet vol doen aan het bevel van de maréchaussees E. Lamberman en C. den Toon, toen deze hem op "25 April om half twaalf aan riepen om stil te houden toen hij Zonder licht reed. Bekl. beweerde tie Zijn afgestapt, en toen weer door te zijn gereden, omdat hij niet hoorde roepen. De beide getuigen zeiden, dat er her haaldelijk geroepen is. Eisch f 10 of 20 dagen. De volgende bekl. was A. d. H. uit Schoondijke, welke vrouw de getuig© M. S. de Meijer zou hebben geschopt, geslagen en iaan de haren getrokken. Het bleek, da,t de getuige last had van kinderen van bekl. Dat zij ook bekl. mishandelde, zoor als deze beweerde; ontkend© getuige be slist. De president nam dit niet aan; hij meent, dat getuige er uit ziet, da,t zij ook Vol wat durft. De tweede getuige, C. Krakke, heeft, alleen bekl. zien mishandelen. Eisch f7 of 14 dagen. Tegen C. le L. te Hansweerd wegens beleediging v-an een rijksveldwachter werd f 20 of 40 dagen gevorderd. Wegens verzet tegen den agent v,an politie G. L. C. van de Heijde uit Vlis singen, werd tegen D. V. aldaar f 15 of 30 dagen gevorderd. Bekl. zeide zoo dronken te zijn ge weest, dat hij zich niets 'herinnert. Gerechtshof van 's-Gravenhage. Zitting van 31 Mei. Ter zake van poging tot verboden uit voer van 20 zakken (ongeveer 1110 K.G.) aardappelen over de Belgische grens van uit Zuiddorpe, in Februari j.l., was de 22-jarige landbouwer P. de H. te Zuid dorpe door de rechtbank te Middelburg veroordeeld tot zes weken gevangenis straf met verbeurdverklaring der in be slag genomen aardappel. Het O. M. eischte bevestiging van het vonnis. Mr. Adriaanse, advocaat te Middelburg er o.a. op wijzende dat beklaagde op klaarlichten dag vervoerde, trachtte de goede trouw van beklaagde aan tetoonen. Pleiter concludeerde tot vrijspraak, subsidiair tot oplegging van een geldboete in stede van gevangenisstraf P. K., landbouwer te Oost en West- Souburg stond daarna terecht als appel lant van een vonnis van de rechtbank te Middelburg, waarbij hij is veroordeeld wegens het op een avond in Februari j.l. op het jaagpad van Veere naarVlis- singen onvoorzichtig en roekeloos rijden met een rijwiel, in den donker zonder licht, waardoor een andere wielrijder J. B. die wel met licht reed, werd'aange reden en verwond, tot 2 weken hechte nis en tot schadevergoeding aan den verwonde. Bekl. beweerde o.a. van mee ning te zijn, dat men op het genoemde jaagpad mocht rijden zonder licht en dat getuige B. tegen hem en niet hij tegen get. B. is opgereden. Het O. M. requireerde bevestiging van het vonnis. Mr. Groot, advocaat te Middelburg, betoogde, in verband met den aard van het onderwerpeljjke jaagpad, dat de meening van bekl. juist is dat daarop Verwachting tot den avond van 3 Juni: Zwakke tof matigen wind uit Westelijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt; aanvankelijk weinig of geen regen. Weinig verandering van temperatuur. zonder licht mag worden gereden omdat dat pad niet valt onder den Motor- en Rijwielwet. Niet bewezen achtte pl. voorts dat bekl. onvoorzichtig en roekeloos heeft gereden. De getuige B. zou daarentegen wel roekeloos gereden hebben. Bekl. zou reglementair hebben gereden, rechts van den weg, en niet meer hebben kunnen uitwijken naar rechts dan hij al deed. B. daarentegen zou wel hebben kunnen uit wijken. Op grond van dit een en ander moest volgens pl. de beklaagde worden vrijgesproken Pleiter beriep zich tot staving van zijn betoog op verschillende rechterlijke uitspraken. Subsidiair ver zocht hij verlichting van straf Uitspraak over 8 dagen. Hierna stonden terecht M. J. H., her bergier en A. B., schipper te Tholen, wegens het in tijd van oorlogsgevaar ver bergen en doen vervoeren, resp. vervoe ren van kistjes vet (B U. K.) door een derde aan den eersten bekl. in bewaring en ten vervoer gegeven en door dezen weder aan den tweeden bekl. overge dragen, waarvan de uitvoer verboden was en welke kistjes met de Thoolsche boot waren aangevoerd. De rechtbank te Zierikzee had den eersten beklaagde vrijgesproken en den tweeden veroordeeld tot f10 boete met verbeurdverklaring van in beslag geno men goederen ter waarde van f1600. Advocaat-generaal mr. Mazel vorderde bevestiging van het vonnis der rechtbank met aanvulling der gronden voor wat de veroordeeling van den tweeden bekl. be treft. Mr. Hartog, advocaat te Bergen op Zoom als verdediger optredende, betoogde dat de beklaagden volkomen te goeder trouw waren. Speciaal den eerste bekl. een zeer gunstig bekend staand persoon, mocht niets worden ten laste gelegd. Het groote belang voor het hooger beroep in deze zaak was de quaestie van de verbeurd verklaring. Met klem van redenen be toogde pleiter ook dat hiervoor geen termen aanwezig waren in dezen. Uitspraak 7 Juni. - Kalender der Week. V,a,n 4 tot 11 Juni 191G. Zondag 4 Juni. Zondag onder het Octaaf v. O. H. Hemelvaart V (bi. 780), D (bl. 817); gedachtenis! -,v. d. II. Franciiscus Caxacciolo V (bl. 1696); D| (bl. 1222); 3de gebed v. h. Oct. v. Hemelvaartsdag V "(hl. ,776), D (bh 812). De gebeden na de stille H. iMis op bl. 120. Vóór de Hoogmis zegening met wijwater V (bl. 10), D (bl. 69); na de Hoogmis gebed voor de Konin gin V (bl. 53), D (bl. 122), Eerste Vespers v. d. II. H. Ro- nifatius' ©nz. op bl. 82*. Maandag 5 Juni. II. II. Bonifatius en Gezellen V (bl. 17*), D. (bl. 84* en 191) 2de gebed v. li;. Oct. v. Hemel vaartsdag V (bl. 776), D| (bl. 812). Dinsdag 6 Juni. II. Norbertus V (bi. 1704 en 1065), I> (bl. 1227 en 212); 2de gebed als gister. Woensdag 7 Juni. Van het Octaaf. Mis als op Hemelvaartsdag V (bit 776), Di (bl. 811); 2d© gebed „Con cede" V (bl. 736), D (bl. 105); 3de gebed voor Kerk of Paus V (bl. 736 of 737), D .(bl. 101 of 102). Donderdag 8 Juni. Octaaf v. 's Heeren Hemelvaart V (bl. 776), D (bl. 811).

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1916 | | pagina 1