AGQ FRANK, Winkeljuffrouw, De Groote Oorlog. Nu. 65. Donderdag 1 Juni 1916. Twaalfde Jaargang. REDE 6 Juni 1916, iesteden OTDIENST —Rotterdam en erdam, e Ruyter" en d-Beveland". chtige nsverf <VN VIJVEN Gz., 2SKNECHT ACTUREN. ïerschqnt ellen MAANDAG-, MOM- en VIIIIDfOW. BERICHT. van Mr. A. baron van Wijn bergen in de jaarvergadering van den Alg. Bond van R. K. Kiesvereenigingen. Losse Oorlogsberichten. Welk weder zullen wij hebben van den Ouden iur trachten van 250 M3. of Hollandsche idsgrint, er 160 M3. aan de aid-Kraijertpolder en ,an de haven van de ickomeu en inschrij- i leveren vóór of op kantore van den Ont- I tuur voornoemd, IERG Mz., Dijkgraaf. tvanger-Griffier. sorteerlnj ITTINGEN, ARM- N, BROCHES, enz. uwste modellen, •eerende prijzen, igen franco. Lange Delft, AIDDELBURG. Telef. Inf. 188. itoomboot naar ROTTERDAM, 's morgens 2 uur. 's morgens 4 uur. naar AMSTERDAM, lorgen vroeg. TERDAM naar GOES, 's middags 2 uur. 's morgens 11 uur. IERDAM naar GOES' ddag 3 uur. terdam, Haring- te bekomen te Goes C. MONHEMIUS, te heer D. VAN LOON, bij de heeren J. B. I. DEFAIS en te Rot- itoomboot-Reederij v/h SCHUIJT. [ACHT Goee—Dordl— rela, fi. refcurfl.S". it per pond straat Goes. era flinke korting- Juni een evraagd, bij P. GOED- orststraat C 222, 6°e Goes, wordt gevraagd TH. MEIJERING. NIEUWE ZEEUWSCHE COURWr Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.90, daarbuiten f 1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Gangepoorfafraaf C 2o9, GOES. Tel. interc.: Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameherichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 1—5 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in bet bezit der door de gH tëk gulden bij verlies van beide BH gulden bij] directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de ffl L I I S 1 banden, voeten of oogen. ji 1 verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, E ^B1 II B Voorts bij ongeneeselijke 0 j| |j hand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor; I fy*?' verstandsverbijstering; of oog; duim; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. I F 8ulden bi-l- I gulden bij gulden bij A BH m sL, m M verlies van een I B I I verlies verlies van Ja band, voet B 11 I van een H een M B B^H^H of oog; duim; wijsvinger; gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Verschillende dagbladen, de groote dagbladen allen, disponeeren thans over het abonnementsgeld in hel begin van het kwartaal. Dil voorbeeld wen- schen wij te volgen, ingaande 1917. Om nu echter op het eind van dil jaar niet gelijktijdig te disponeeren met het Ie kwartaal van 1917, zullen wij over de loopende kwartalen van dit jaar successievelijk iels vroeger disponee ren Over dit loopende kwartaal zullen wij onze kwitantie 1 Juni afgeven en vertrouwen dat onze abonné's zullen medewerken deze regeling tot een goed resultaat te leiden. DE DIRECTIE. Boor het Bestuur van kiezen Bond \ycnd ik aangewezen, de taak op1 mij te nemen, door hem, die zoo lange reeks van jaren deze vergadering leidde, met eere vervuld. Een plicht en een voor recht reken ik het mij vóór alles van deze plaats aan Mr. Koo-len te bren gen oprechten dank en hulde voor den omvangrijken arbeid, op voortreffelijke wijze door hem verricht in het belang van den Bund, in 't belang van de Ka tholieke ^Staatspartij, in 't belang van bet Lan'd. En clan moge ik verder, dankbaar vooi het vertrouwen, dat men in mij meende te mogen stellen de hoop uitspreken, met Gods hulp en met Uwe medewerking niet al te vei' te zullen blijven ben-eden de verwachting, die men koestert van mij. Al is de toestand, waarin een zoo groot 'deel van Europa verkeert, nog steeds hoogst droevig, toch aanvaard ik mijne taak met opgewektheid, wijl ik vertrouw, dat juist de tijden, die wjj doorleven, steeds meerderen tot het in zicht zullen brengen, dat de rechtsehe politiek in ons vaderland is in 't wer kelijk nationaal belang. Nog „steeds woedt de oorlog om „ons, en al ondervinden wijl er van de ge volgen, tot heden bleven wij1, Gode zij dank voor den verschrikkelijken ooïlogs- ramp gespaard. Dank, groote, hartelijk^ dank zij daarvoor gebracht, zonder eenig voorbehoud, aan onze huidige Regeering, voor haar tot dusverre zo iAbuitenge meen gelukkig gevoerd buitenlandsch be leid. Angstige tijden heeft zij doorleefd, een zwaren last heeft zij te dragen ge had eri draagt zij nog maar openlijk zij het baar dan ook gezegd, dat haar arbeid hoogelijk wordt gewaardeerd. Maar des te meer doet het. daarom leed, dat die lof eg hulde haar niet gebracht kan worden voor de- wij'ze, waar op zij zich sinds September 1915 heefl gedragen op het terrein der binnenland- sche politiek. Daar wilde zij het onvereenigbare ver eenigen, daar wilde zij twee- heeren die nen, dat ,ook in politic-is niet gaat. Zij, die steeds met klem verzocht had, af te zien van den politieken strijd, riep plotseling .zelf den politieken strijd te voorschijn, zonder in het minst aan nemelijk te maken, dat de grond, waar op haar oorspronkelijk, zoo vaak her haald, verzoek steunde, vervallen was. En was -(lie zwenking der Regeering -pijnlijk speciaal voor -hen, die, als op positie-partijen, haar niettemin in 'tie ruimste mate vertrouwen hadden geschon ken moest zij betreurd worden door al len, die van oordeel waren, dat het Ka binet zich als nationaal Kabinet in deze tijdein had moeten blijven gedragen, nog pijnlijker werd de zaak door hetgeen ter jaarvergadering van de Liberale Unie ver nomen wend. Moest men tot dusverre h-et .er wel voor houden, dat. dan toch ter linker zijde men met de Regeering van oor deel was, dat de binnenlandsche poli tieke strijd met de ;s-ieeds mogelijke ge volgen van dien, gelet o-p- de internatio nale verhoudingen van het oogonblik, niettemin zonder eenige bedenking kon worden hervat plotseling werd daair vrijwel te verstaan .gegeven, dat zulks niet het geval is, en dat daarom bij de a,.s. Statenverkiezingen het linksch ele ment moet versterkt, teneinde desgewild 'de Eerste Kamer in overeenstemming le kunnen brengen met de- politieke inzich ten der Regeering. Dat daarbij' te eenenmale vergeten werd, hoe in den laatsten tijd hij meer dari een hoogst belangrijke aangelegen heid, juist de rechterzijde een conflict met de Regeering voorkwam, als de lin kerzijde haar den noodigen steun ont hield, gaan we- voorbij; Maar wél achten wij ons verplicht, er op te wij'zen, hoe, die voorstelling juist zijnde, aan het Kabinet een nog beden kelijker rol wordt toegedicht. Niet juist zoude dan toch de verkla ring geweest zijn, dat volkomen .gerus- telijk de politieke strijd kon hervat. Maar niettemin zoude men het risico van die hervatting met ev-entueele gevolgen van dien hebben willen loopon en dan ter zijner tijd' gp< die mogelijke gevolgen wijzen, teneinde winst te behalen op do erve der binnenlandsche politiek, ge lijk we dan thans zien geschieden. Wij vertrouwen, dat de Regeering, wat haar betreft, dien op-zet zal afwijzen, al moet erkend, dat zij door haar twee slachtige houding aanleiding! tot zulk eene bedenkelijke voorstelling van zaken.gege ven heeft. Wij vertrouwen, dat de Regeering, zoo- dra haar de gelegenheid geboden wordt, zal afwijzen de poging om Nederlands! internationale positie, tot behoud- waar van alle politieke partijen zonder uitzon dering .krachtig en eendrachtig hebben samengewerkt, en zullen blijven samdm werken, te betrekken in den binnenland- schen politieken strijd of de meening te doen postvatten, dat de handhaving dier internationale positie op heden 't vei ligst aan eene linksc.he Regeering en eenle liberaal socialistische meerderheid zou. zijn toevertrouwd. Komt men ter linkerzijde thans tol. het inzicht, dat de buitengewone tijden, die we nog steeds doorleven, eischen, dat op het (terrein der binnenlandsche poli tiek een andere koers worde gevolgd, men erkenne eerlijk, dat men heeft ge dwaald. Wij waren steeds en zijn nog van mee ning, dat 's lands belang eischt, dat het Kabinet was blijven vervullen zijn natio nale taak, die het zich had zien opge legd. Zulks was beslist noodig wegens de internationale verhoudingen van het oogen- blik, maar ook ter richtige vervulling van de taak, die ,op binnenlandsch finan cieel en economisch terrein te vervullen viel. Wijl duchten dan ook geen tegen spraak, wanneer we zeggen, -dat de over- groote meerderheid van ons volk ontstemd is over het feit, dat den laatsten tdjdi terwijl er ook binnen onze landsi grenzen zooveel geleden wordt de Re geering niet al haar tijd, al haar zorg, al haar aandacht besteedde aan de leni ging van dien nood, maar openlijk de voorkeur gaf aan afwerking van eigen partijprogram. En dit alles geeft ons, meenen we, hei recht, te zeggen, dat de houding en de handelwijze van Regeering en linkerzijde sinds September 1915 niet hebben vol daan aan de eischen, die in deze buiten gewone tijden aan een ware nationale poli tiek mogen worden gesteld. Daartegenover echter houden wij ons overtuigd, dat juist velen tol dusver verwijderd gebleven nader tot ons zullen komen, -door aandachtig© overwe ging, hóe de houding der rechtsehe par tijen in deze tijden was, hoe do recht sehe politiek in ideze tijden juist het laud ten goede is gekomen, en meer jan meer blijkt, te algemeenen nutte hiat heil zaamst te zijn. Zonder zelfverheffing zullen wij» steeds in herinnering moeten houden, dat aan den vo-lijverigen arbeid der Rechtscha Kabinetten, gesteund door rechtsehe meer derheden zich niet latend beïnvloe den door kiezersvrees, maar door de eischen van 't lands belang het te danken is, dat onze huidige Regeering over een zóó sterk, zóo georganiseerd', zoo uitgerust leger beschikken .kon, als zij noodig (had tot vervulling der natio nale taak, door haar zoo lofwaardig vol bracht. En dat verleden geeft ons ,het recht te zeggen, dat een rechtsehe mter- derheid in onze Staten-Generaal het best waarborgt, dat in de toekomst de gulden woorden „regeeren is vooruitzien" niet vergeten worden. Met voldoening mag vastgesteld, dat na jarenlangen strijd, gevoerd door de par tijen Ier rechterzijde, op onderwijsgebied al komen dan ook onze beginselen niet voldoende naar voren dan toch velen onzer politieke tegenstanders einde lijk tot tie erkenning zijn gekomen ,dat 4© financieele bevoorrechting, gelijk die thans nog plaats heeft, ten bate van een deel der burgers een onrecht is, clat weg genomen moet worden. En waar op- dit doornig terrein een compromis mogelijk bleek, zal ook onj tr-ent het kiesrecht wellicht overeenstem ming kunnen worden bekomen, mits niet voor de eene .partij van te voren vaststa, dat aan eigen-inzicht en aan eigen eischen onverbiddelijk vastgehouden worden zal. Dat echter juist bijl de Grondwetsher ziening, die dit Kabinet tot stand te bren gen heeft, het nationaal belang eischt, dat de invloed der rechtsehe partijen sterk zij, zal moeten worden erkend, ook door lven, die wellicht niet geheel onzie beginselen deelend, toch ,de oogen niet kunnen sluiten voor het feit, dat de vrij zinnigen hier te lande met den dag meer afhankelijk worden van en onder leiding komen van de sociaal-democratie. Wij zullen verder met kracht er naar h-cbhen te streven, dat het rechtsch ele ment in onze Staten-Generaal behouden en zoo mogelijk versterkt worde, opdat de sociale verzekering, lot vóór kort door allo partijen begeerd en voorgestaan, na zooveel jaren met zooveel "moeite tot stand gebracht, dan ook worde ingevoerd, en niet aan eene aan onze national© be grippen en wetgeving ten ejenemale vreemd zijnde Staatsbedee-ling worde op geofferd, tot onberekenbare financieele Ion morcele schade onzer arbeidersbevolking, tot schade onzer nationale zaak. En dan: wien, die beluistert, met wtelk een luchthartigheid, èn door de Regee ring èn van vrijzinnige zijde wordt ge sproken over het niet uitvoiereii der In validiteitswet, over het niiet zorg dragen, dat de nakoming der Begrafeniswet worde gewaarborgd kan 't ontgaan, dat in hoogere kringen de eerbied voor d'e wet dalend is, iets dat geleidelijk moet voeren tot vermindering van eerbied voor de Overheid; vermindering v.a.n eerbied voor het Gezag bij gansch ons volk. Zal degene, die aandachtig volgt, Welke uitlatingen van de Regeeringstafel en van de linkerzijde worden Vernomen, wannetel- het gekit zaken, de moraal betreffend©, die eens naleest, wat nog onlangs in den Raad onzer hoofdstad gezegd kon worden omtrent het wezen van het hu welijk en welke theorieën daaromtrent konden verkondigd worden, niet tot da 'erkenning moeten 'komten, dat o,p zede lijk terrein ook hier 'te iand'e een ont zettende verwording plaats grijpt, nood wendig gevolg van het loslaten der al oude, vaststaande zedewiet, noodwendig gevolg van het verwerpen der Chjiste° lijke beginselen in Wetgeving len Staats bestuur? Welnu, waar zoo de zaken staan, daar vertrouwen we, dat velen door de feiten zullen gebracht worden tot de ter- kenning, dat de Rechtsehe politiek, dat dp Christelijke Staatkunde is in 't belang van 't Vaderland, in 't nationaal belang. En 'dat stemt ons tot opgewektheid^ dat geeft ons moed en vertrouwen, dat Nederland zal (blijven eene Christelijk^ natie, in den waren zin des woords; dat ons Nederlandsche volk niet slechts zal behouden zijn Christen-Vórstinne, maar ook zijn Koninginne zal blijven verstaan, wanneer ze als Christinne tot haar volk spreekt. Daarvoor te zorgen, die taak, ruist in de eerste plaats op' ons, katholieken, in sain-enwerking met onze bekte coalitie partijen, met wie we eendrachtig, har telijk en trouw zullen blijven samen werken, geleid en gesteund door de be ginselen, die ons op staatkundig terrein zijn gemeen, beginselen, die niet dooi den volkswil worden ter zijde gesteld of gewijzigd, maar zijn onveranderlijk, tevens richtsnoer gevend gelijk de laatste, tijden weer zoo glansrijk hebben bewezen voor alle tijden en omstandigheden. En daarom, laat dit nimmer ons laten afbrengen van den waren weg door .min juiste behandeling, gelijk wij die weder de laatste maanden in zóó sterke mate van onze politieke tegenstander-s onder vinden. moesten, laat ons evenmin ons laten beïnvloeden door jallerfei kleine moeilijkheden, die zich steeds zullen voor do-en, ook in eigen kring, maar laat ons als beginselvaste mannen op politiek ter rein ons doen en laten steeds afhankelijk stellen van de beantwoording der vraag, wat plicht -ons gebiedt te doen jegens God en jegens het Vaderland. De strijd om Verdun. Rij Verdun hebben de Duitschers op nieuw een aanval ingezet tegen den Mort Ho-mme. Het feit, dat zij van uit het Buis des Oorbeaux hun aanval deden, wijst er op-, dat ditmaal een frontaanval to gen -een deel van het heuvelcomplex 295 werd ondernomen. De Franschen geven in hun jongste bericht toe, dat de Duit schers er in slaagden 390 M. van die Fransche loopgraven te bezetten. Op het door de Engelschen bezeito deel van het westelijke front heerscht leven dige artillerie-activiteit en kleinere ga- vechten. De toestand is er echter sinds D'er. 1915 niet belangrijk gewijzigd, ten zij door do vervanging van een deel der Fransche troepen zooals in het rapport van Sir Douglas Haig nog wordt uiteen gezet. Oostenrijk en Italië. Moet men afgaan op een bericht uit het Oöstenrijksche oorlogsperskwartier,- dan zou de Oöstenrijksche staf voor zien, dat het offensief tegen de Italianen Vioorloop-ig stop zal wonden gezet. In de sectoren westelijk van Ide AstaCh (Asti,- oo) en aan beide zijden van de Val d' Assa in de vlakte rondom Asiago- zijln de Oostenrijksch-Hangaarsohe troepen ver der vooruitgedrongen. Het offensief heeft hiermede zijn eerste phase afgesloten len het |dioel bereikt, dat men zich voor oogen had, gesteld. Van Italiaansche zijde schijnt men er intussche-n nog niet gerust op, dat er spoedig een einde aan het Oostenrijksch offensief zal komen. Zoo wijst die Secoio er bijv. op', lal de Italianen, thans deq vijand voortdurend in een hooger gele gen positie tegenover zich hebben, en -Ju's zonder dekking aan de werkiem van zijn vuur zijn blootgesteld. Eerst 'later, wan neer beide legers in het dalgebied tegen- elkander zullen staan, zal dit verschil in kansen zijn uitgewischt. D© N-eue Züricher Ztg. weet zelfs mee te deelen, dat het Italiaansche hoofdkwar tier reeds van Vcrona naar Brescia is verplaatst. Bulgaren en Grieken. De opmaxsch der Bulgaren op Grieksch gebied trekt zeer de aandacht. De Reu- Verwachting tot den avond van I Juni; Zwakke tot matige winden, uit westelijke richtingen, tijdelijk opklarend, later wellicht weer regen of onweer, aanvankelijk iets warmer. terberichten melden, dat behalve het Grieksche fort Roepel, dat den weg van Demir Hissar naar Seri-es beheerscht, ook de stad' Demir Hissar is bezet. 'De Griek sche regeering schijnt tegenover de cen- traten en Bulgaren een zelfde houding van- „welwillende neutraliteit" te willen aanvaarden als zij dat tegenover de gealli eerden heeft gedaan. Het zal de vraag zijn, of het Grieksche volk ook in (deze omstandigheden onverdeeld de zijde van de regeering zal kiezen en wat er in Griekenland zal gebeuren als de Bulgaren eens zouden trachten den weg naai' Sa- loniki in te slaan. Te Parijs zijn al berichten uit Athene ontvangen dat daar ernstige onlusten zijn uitgebroken bij het bekend worden van de overschrijding van de Grieksche gpens door de Bulgaren. De loge aan het werk. Uil Zwitserland wordt aan de „Köln. Volkszcit." gemeld, dat in hat Palazzo Giustiniani een geheim internationaal vrij- mietsolaars-co'ngres plaats had, waarbij als vertegenwoordiger der Engelsche loge de hertog von Conna,light, der Fransche de ex-generaal Percin, der Portugeescha Ma- galhaens Lima verscheen. D,oel van het congres is, onverwijld maatregelen te nemen, om te verhinde ren, dat de Paus een succiesiTo-ll© be middeling tot den vrede zou inleiden, waardoor Zijn aanzien enorm, ook bui ten de Kerk, zou, stijgen. D© loge wil er voor zorgen, dat de vrede door hare bemiddeling komt. (Msbode.) Steeds nog meer soldaten. De „Tinnes" verneemt uit St. Peters- burg, dat j.l. Zondag alle Russische jongemannen die negentien jaar _zijn, zich voor dienstneming moesten aanmelden. Dat is- een jaar vroeger dan normaal. Slachtoffers. Bij aanvallen op Engeland, uit zee en uit de lucht, zijn 2X66 slachtoffers gemaakt, naar Herbert Samuël in liet Lagerhuis lie-eft meegedeeld. Bij de 3 zeeaanvallen zijn 61 mannen, 40 vrou wen en kinderen gedood, en 611 men seden gewond; bij de 44 luchtaanvallen 222 mannen, 114 vrouwen en 73 kin deren gedood, en 1005 menscben ga- wond; in totaal dus' 550 dooden en 1616 gewonden. Voor den vrede. In Zwitserland is naar d-e „Köln. Volksztg." uit Bern verneemt 'een volkspetitie aan den Bondsraad op til ten gunste van vredesbemiddeling. Ook d© ©erlang bijeenkomend© nationale raad zal de regeering verzoeken haar goed© diensten aan de oorlogvoerende partijen aan te bieden. Wanneer de Bondsraad aan dergelijke verzoeken gehoor geelt, zal hij zich ver moedelijk wel tevoren met de Ver. Sta,- tc-n verstaan. (N. 11. C.) Koning Alfonsus en de oorlog. Het is bekend, dat IJoning Alfonsus zich in dezen oorlog verdienstelijk maakt met allerlei organisatfewerk ten bate van kle berichtgeving tuisschlen strijders, ge< vangenen gewonden, vermisten enz. en hun families. De Koning heeft ook leen dienst geor ganiseerd, die hem de genegenheid van vele schoone harten zal verzekeren, na melijk de trouwdienst. Z, M- maakte vele gelukkigen door) per procuratie jongè Fransche p-n Engelse,Ine meisjes uit te huwelijken aan hun in Duitschland' ge vangen zittende verloofden.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1916 | | pagina 1