De Groote Oorlog. So. 63. Zaterdag 27 Mei 1916. Twaalfde Jaargang. tahijnl eltin MAANDAG-.JfOEHSOAG- en ÏMIDAG1VOHO. 1 voet lllll van een 1^ I een M ^1 Losse Oorlogsberichten. BINNENLAND. UIT ZEELAND. NIH MUHSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.90, daarbuiten f 1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Gangepoortsfraat C 209, GOES. Tel. interc.: Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjja. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. A contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de OH gulden bij verlies van beide BB gulden bij] directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de (I I B I I handen, voeten of oogen. M I I verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, 1 I 11 I Voorts bij ongeneeselijke I I fl hand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: verstandsverbijstering; of oog; 1^^^^ duim; wijsvinger; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de' „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. H A gulden bijj J SA jjS* gulden bij gulden bij M fl fl verlies van een lllll verlies fl_ fl I verlies van flfl^ of oogduimwijsvinger4^^ gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Door toevloed van advertenties zijn wij genoodzaakt geweest ver schillende berichten tot een volgend nummer te moeten verschuiven. Red. Bij eene benoeming. Dezer dagen bevatte „De Courant" een bericht, dat tot directeur van het Post en Telegraafkantoor te Amerongen be noemd is de directeur van hetzelfde kan toor in Sluis (Zeeuwsch-Vlaanderen). Onwillekeurig kwam ons de groote ach- terstand der Katholieken bij de Post in het Land van Cadzand voor den geest. In ons gewest zijn vijf groote kantoren, waar een directeur aan verbonden is. Het volgende graag-op-baantjes-lijstje doet ons duidelijk zien, hoe de Katho lieken als directeur vertegenwoordigd zijn Directeuren. Kath. Niét-Kath. Oostburg 0 1 Breskens 0 1 Sluis 0 1 Aardenburg 0 1 IJzendijke 0 1 0 5 Nu zijn de plaatsen IJzendijke, Sluis en Aardenburg overwegend Roomsch, zoo dat de achterstand wel wat schreeuwend wordt. Daardoor zeker, of liever daardoor vooral, is ook het minder personeel bijna overal niet-Katholiek. Zou het geen tijd worden, dat de vaca ture te Sluis met een Roomsche aange vuld werd? Wij gelooven van wel. X. Een redevoering van Grey. Met groote voortvarendheid wordt van Engelsche zijde het antwoord gegeven op ide verklaringen door den Duiitschen rijks kanselier tegenover iden Amerikaanschen journalist Wieg&njd afgelegd, schrijft „De ■Maasbode" De officieuse „Westminster Gazette" wijdt een uitvoerige bespreking aan het interview en in jhet Lagerhuis heeft sir Edward Grey zelf een rede fer beant- woording van de verklaringen van v. Beth- inann Heilweg gehouden, en daarmedq van zjjn kanjt ld© belangrijke indirect^ polemiek tugschen de leidende politici der oorlogvoerende partijen voortgezet. Om 't antwoord yan Grey te appreci- eeren, herinneren wij er aan, dat de kern der verklaringen van den rijkskanselier bestopd in de verklaring, dat Dwitschlandi nog steeds bereid was tot vredesonder handelingen, mits de tegenstanders zich PP den bodem der feiten plaatsen en rekening, hielden met de oorlogska,ai'lg Maar wijl voegden er dadelijk reeds bij, flat dit juist niet van de entente te ver wachten was. Grey heeft (dit Woensdag in zijn rede Man ook met nadruk onderstreept, 't In willigen van die voorwaarde, zei hij1, zou geljjk staan met 'n erkennen van Duitschi land als overwinnaar. En daartoe geeft noch de toestand, zooals die zich; tot dus ver ontwikkeld heeft, noch bet vooruit zicht voor de naaste toekomst de min ste reden. Integendeel, de stand van za ken is op 't oogenblik voor de entente- landen het gunstigst en daarmede heeft men ^itis in Duitschland rekening te hou den. Zoo loopt men weer rond! in den wan- hopigen „dwaal-cirkel", waarvan het vel schil van opvattingen omtrent den mili tairen toestand het middenpunt vormt. D|udtschland acht zich den meerdere door hetgeen het met zijln wapens toit stand gebracht heeft, ide entente acht zich de meerdere-in-verwachting, de zekere ovey- winnares yan de toekomst. Rond Verdun. Rond Verdun blijft de strijd het karak ter vertoonen een worsteling van twee bijna even krachtige tegenstanders. De Duitschers hebben het hardnekkig verdedigde plaatsje Cumières genomen op |den Oostelijken Maasoever. Echter hebben de Franschen bij een tegenaanval weer, een deel van het verloren terrein herwon nen en zijn tot vlak bij het plaatsje weer voortgédrongen. Westelijk van de jlfaasi hebben de Franschen de ruïnes van het fort Douaumont, naar zij, erkennen, weer moeten ontruimen. De Duitschers zijn dus weer in het bezit van iden „hoekpij'Ier" van de Verdun-veste; de Franschen hou den echter den onmiddellij'ken omtrek be zet en zullen het niet aan pogingen la ten pmtbreken om opnieuw terrein te winnen. (Maasbode.) Generaal Leman. De Duitschers hebben den held van Luik, generaal Leman, aangeboden hem naar Zwitserland over te brengen. Die gene raal weigerde, hij wil geen gunstbewijs van de Duitschers aannemen. Eerste Kamer. De Kamer besloot gisterochtend ter stond in de afdeelingen te behandelen de wetsontwerpen betreffende de Indische lee ning en oorlogswinstbelasting. Daarna werd de vergadering verdaagd tot heden, Vrijdagvoormiddag 11 uur. Gezonken. Men meldt uit Nieuwediep Donderdagmorgen is bij het verlaten van de haven het stoomloodstransportvaar- tuig „De Schelde", ingericht als mijnen- legger, commandant de luitenant-ter-zee 2e kl. H. A. Gregory, in aanvaring ge komen met het gj-tillerie-instructieschip „Bellona", commandant de kapitein-luite- nant-ter-zee F. K. Weber, welk vaartuig juist van een oefeningstocht terugkeerde. „De Schelde" zonk binnen twee minuten. De opvarenden zijn allen gered. Grensincident. De bladen melden het volgende: Begin Maart ontvluchtte een Russi sche krijgsgevangene uit Diuitschland. Duitsche soldaten losten schoten op den vluchteling, die gewond op Nederlandsch grondgebied neerviel. De Duitsche solda ten overschreden toen de grens en voer den den gewonden Rus weg. De Nederlandsche Regeering heeft de aandacht van de Duitsche Regeering op het voorval doen vestigen en ontving van deze thans de toezegging, dat die Rus, die nog verpleegd wordt in een hopi- taal te Aken, zoodra hij hersteld zal zijn, aan de Nederlandsche overheid zal wor den overgeleverd. Goes. Lezing Van Z c ij 1. De heer J. f. F. vau Zeiji, redacteur van „Zelan- dia", is een der veteranen van het ka tholieke journalistiekencorps, wiens wel versneden pen reeds menig pakkend en zaakkundig artikel schreef in tijdschrift en courant. Hij werkte jaren lang in het toenmaals nog grootmachtig liberale Rot terdam, nam steeds een warm aandeel in de politiek en beschikt over een be lezenheid en ervaring als weinig anderen. Van dien overvloed deelde hij Woens dagavond j.l. onbekrompen aan zijn ge hoor mede bij het houden zijner lezing over: „De rechten van God en de rechten van den menscjh". De zrwakke plekken van het liberalisme, ge bouwd op de „droits de l'hornm©" en het „contr&t social" van Rousseau duidde hij met groote nauwkeurigheid aan, ont leedde de voosheid van het liberale vrij heidsbeginsel, van de liberale staatsidee en stelde daartegenover de Christelijke, de Katholieke begrippen der ware vrij heid en van het gezag, dat uit God is. Ook de middelen om de rechten Gods te doen triumfeeren gaf hij aan, waar onder het steunen der Ka,th. pers, ook der z.g. kleine pers, waarbij hij de „N. Z. Courant" met belangloozen ijver zijn gehoor aanbeval. Met tal van pakkende aanhalingen en. welgekozen voorbeelden wist de heer Van Zeijl zijn betoog te versterken, gelijk hij ook 'in het tweede gedeelte met veel eruditie de samenwerking der coalitie hij de verkiezingen en het gewicht der aan staande verkiezing voor de Prov. Staten uiteenzette. Met groote scherpzinnigheid critiseerd© de heer Via,n Zeijl de verschillende opwer pingen, die door flauwe Katholieke kie zers èn tegen het stemmen in het alge meen èn tegen het samengaan met onzie bondgenooten worden gemaakt. Aan de hand van het „Onzte Vader" stelde de heer y. Z. in het licht den band, die alle christenen tegenover het ongeloof te zamen bindt. Hij wees o.a. op de wissel werking waardoor wij hier in Goes b.v. geen candidaat stellen om den candidaat der andere christelijke partijen te steunen, maar tegelijkertijd in andere districten de antirevolutionairen o£ de christelijk-hiisto- rischen van hun candidaat afzien om den onzen te steunen. Ook .het gewicht van één stem onderstreepte hij met het aanhalen van actueele voorbeelden. Ook de versleten leuzten waarmede de liberalen telkens weer oneenigheid trach ten te zaaien tusschen de coalitiegenootem (Joor ons het „liever Turksch dan Piaapsch" en den geloovig-Protestanten „de macht van Rome" pis schrikbeeld voor te houden, wist de heer Van Zeijl ter dege op de kaak te stellen. Aan de propagandisten het was de jpropagaadaclub pjus x die deze bijeen; komst had belegd wijdde hij woorden van aanmoediging en hulde; hij verge leek hen met de lichte cavalleri© en de éclaireurs van den oorlog. Eerst te kwart voor elven was deze zwaar gedocumenteerde lezing ten einde. P© geestelijke adviseur, de wefaerw. heer v. d. Eem, bedankte den heer Van Zeijl voor het vele wetenswaardige, dat hij had doen hooren en voegde er een krachtige opwekking aan toe, om hier bij een toespeling makende op hetgeen voor eenige jaren te Vlissingen gebeurd© onze verkiezingslocomotief zóó in stoom te zetten, dat geen staketsels van liberalen of socialisten haar tegenhouden, maar zij 'tot in het station der tegenstan der dringt, dan zal vanzelf ook dat in vervulling gaan waartoe de heer Van Zeijl aanspoorde, dat n.l. de coalitievlag blijve wapperen op de abdij te Middelburg. De vergadering werd voorgezeten door den heer A. Simons, president van „Pius X", die den spreker met eenige welgeko zen woorden inleidde. Zoowel opening alp slot der bijeenkomst geschiedde met den christeliiken groet: „geloofd zij J. O." Jammer cfat de opkomst weer was „ii la Goes", d.w.zi. treurig. De aanwezigheid; van eenige coalitiegenooten werd op prijs gesteld. Ook de hoogeerw. heer deken woonde het eerste gedeelte der lezing bij. Onze wakkere „Pius X", die zoo juist haar taak verstaat, roepen wij een hartelijk „courage et confiance" toe. De harmonie „Euphonia" vergaderde gisterenavond op de boven zaal van „:Café Maartense" alhier. De heer P. A. de Ligny presideerde hij ontstentenis van den heer J. Z. Risch, wiens gezondheidstoestand hem niet veri oorloofde ter vergadering te verschijnen. De secretaris, jhr. Von Schmidt auf Altenstadt, las de notulen der vorige ver gadering, die werden goedgekeurd. Het jaarverslag over 1915 door den heer P. A. de Ligny uitgebracht luidde niet hoopvol. Het getal der kunstlievende; leden bleef dalen (thans 138 met esq contributiesom van f323), de profijten van medewerking aan sportfeesten, festivals enz. zijn door den oorlog zoo goed als niets, izo.odat waay van het jaar 1914 nog een batig saldo van ruim f 100 over bleef, 'thans maar f 6.711/2 op de 'jaar rekening 1915 .overschiet en de begroeting voor dit jaar met een vermoedelijk tekort van circa f 125 heeft te rekenen. Gaat dit zoo door, dan moet „Euphonia" wor den ontbonden. Naar aanleiding van deze ongunstige mededeelingen ontspon zich een geani meerde gedachtenwisseling over de mid delen om het dreigend gevaar te bezwei- ren en werden ten slotte door de ver gadering eenige maatregelen goedgekeurd, die het bestuur zal nemen om den fi- nancieelen toestand der harmonie te ver beteren. 1 Wij wekken alle stadgenooten op om „Euphonia", dat zoo menigmaal een aan gename muzikale verpoozing bood aan de giansche burgerij èn door de concer ten in den tuin van V. O. V. èn door de concerten op de Markt, bij1 haar po gingen tot fmaneieele verbetering welwil lend tegemoet te komen. 'tZou toch wel wat al te erg zijn, als dit verdienstelijk gezelschap, na 27 jaren een bloeiend be staan te hebben geleid, werd genoodzaakt het bijltje er bij neer te leggen. De jaarrekening wees aan in ontvang I685J81V2, in. uitgaaf f679.10, dus ba tig saldo f 6.711/2. De commissie tot nazien der rekening bevond haar in orde en werd de pen ningmeester, de heer De Ligny, eervol gedechargeerd. De begrooting werd vastgesteld op f570, met een post voor onvoorzien ad f-58.85. Zooals gezegd is, zal, wanneer geen verbetering intreedt, het loopende jaar een verliespost aanwijzen van £123.28(1/2. Zeer werd op prijs gesteld het belang loos aanbod van den tweeden directeur, den heer F. X. Mannhardt, die op zijn salaris (f 25) vooreerst geen aanspraak vvenscht te maken. De voorzitter bracht hem hiervoor onder applaus warmen dank. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren Jhr. Von Schmidt auf Altenstadt, en J. Govers, werden met overgroote meer derheid van stemmen herkozen en namen hun benoeming aan. Op een desbetreffende vraag antwoordde de voorzitter bij de rondvraag, dat, of schoon 10 werkende leden gemobiliseerd zijn en ditmaal ver van Goes, toch ge tracht wordt om eerstdaags, zij het met minder volle bezetting, de gewone concer ten te doen aanvangen. Waarop de ver gadering werd gesloten. De gemeenteraad is bijeengeroe pen in algemeene vergadering tegen Maandag a.s., des namiddags te half vier ure, ter behandeling der navolgende agenda: 1. Stukken. 2. Subsidieaanvraag N.V. Spoorwegmaatschappij Zuid-Beve- Jand. 3. Reclame P. A. E. Clement tegen haar aanslag vergunningsrecht. 4. Wijzi gingen begr. Gasthuisbestuur 1915 en 1916. 5. Betaling uit deu post voor on voorziene uitgaven der begroeting 1916. 6. Verzoek D. J. Remijn om eervol ont slag als onderwijzer Mulo-school. 7. Aan gaan tijdelijke geldleening voor kasgeld 'gasfabriek. 8. (Pensioengrondslagen, geim- ambtenaren. 9. Reclame H. O. over 1915. -- De milicien Den B., ingekwartierd alhier, heeft bij de jongste oefening 'in het speerwerpen een speer in het been gekregen, heelkundige hulp werd ver leend door dr. v. d. Harst. De man wordt tehuis verpleegd. De milicien M. H. te Kruiningen, is Dinsdag hij het zwemmen met het hoofd tegen een paal terechtgekomen, zoodat hij in vrij beden- kelijken toestand werd opgenomen. Ook hij zal vooreerst' zijn dienst niet kunnen verrichten. Nader vernemen we, dat de toestand van den kok H. vooruitgaande, was. (Z.) Middelburg. Donderdag heeft zich alhier een zeer treurig ongeluk voorgedaan. Toen de 17-jarige eenige zoon van den slachter G. zich* met een paard op den 'Noordsingel bevond, kreeg hij een trap van het paard tegen den buik en viel hij bewusteloos ter aarde. Op last van een dokter werd de ongelukkige Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 27 Mei: Zwakke tot matigen, Zuid-Westelijke tot Zuid-Oostelijken wind, tijdelijk opklarend, later kans op regen of onweer, aanvankelijk iets warmer. zoo spoedig mogelijk naar het Gasthuis gebracht, (waar hij kort na aankomst reeds is overleden. Met ingang van 1 Juni a.s. is be noemd tot bode ter provinciale griffie van Zeeland de tijdelijke amanuensis der provinciale bibliotheek J. A. Bal alhier. Dioor de politie is aangehouden de 28-jarige vrouw M. J., zonder bekende woon- of verblijfplaats, die Zondag na een gevangenisstraf van vier maanden we gens diefstal met braak, was ontslagen uit de gevangenis en door zekeren v. L. in huis was genomen, nadat zij beter schap had beloofd. Toen zij Dinsdagmor gen een oogenblik alleen in huis was, maakte zij een kast met een valschen sleutel open en haalde uit leen houten kistje vier rijksdaalders, terwijl zij haag schoenen voor een paar betarte van v. L. ruilde. Voor het geld kocht zij nieuwe kleeren en keerde niet meer terug. Thang bekende zij den diefstal ten werd zij aan de justitie voorgeleid en naar hief huis van bewaring overgebracht. 1 Inlevering en verkrijgbaatstelling van broodkaarten zal kunnen geschieden op 31 Mei a.s. van des morgens IOV2 tot des namiddags 5 uur en van des namid- diags 6V2 tot 9 uur ten raadhuize alhier. Vlissingen. Zooals gemeld, kwam het hospitaalschip hier Woensdagmiddag te 4 uur op de haven. Het bleek te zijn d© St. Denis, vroeger de mailboot Munich, van Antwerpen op Harwich. Dit schip is keurig ingericht waarvan wij ons zelve hebben kunnen overtuigen. Er zijn ta|| van echte hospitaal-bedden aangebracht, voor de zwaardere gewonden afzonderlijk, voor de lichtere twee aan twee bovtenj elkaar en alles wijst op groote hygiëne en practisch gebruik maken van de ruimte, Aan boord waren bij aankomst 103 Duitschers, [die spoedig naar den arnbu- laneetrein waren overgebracht, er waren enkele officieren en verschillende krank zinnigen onlder, trouwens ook onder de Duitschers waren er 5 van zulke onge- lukkigen. Des avonds te zes uur werden de En- gelschen uit de loods naar hun schip gtebracht. De trein vertrok te half negen, de St. Denis bleef hier den nacht over len vertrok gisteren (Donderdag) morgen. Stoomtram Walcheren. In de heden Vrijdagmiddag alhier gehouden vergadering van aandeelhouders in de naamlooze vennootschap „Stoomtram Walcheren" werd het jaarverslag over 1915 uitgebracht, waaruit o.a. blijkt: Het ziekenfonds ten behoeve van het vaste personeel en hunne gezinnen vorder de dit jaar van de Maatschappij een be drag van f 203.76. Het pensioenfonds stijgt tot f7948.48, het vernieuwingsfonds weg en werken tot f70225.42V2 en dat voor rollend materieel f 93280.6OV2. Het reizigers- en goederenvervoer was vooral in d© laatste maanden van het jaar, en voornamelijk door de aanwezig heid van militairen, druk. Van de in 1914 ingevoerde tienrittenkaarten werd, ook door de militairen, een veelvuldig gebruik gemaakt. De gemiddelde op brengst daalde daardoor tot f().18V2 per reiziger, tegen f 0.213 in 1914 en f 0.217 in 1913. De bruto-ontvangsten bedroe gen f71384.35V2 en wel f 45238.951/2 aan personen en f26145.40 aan goederen en postvervoer en buitengewone ontvangsten. Djt 'is f7.18 per dagkilometer, tegeni £6.13(1/2 in 1914. Eerste klasse werden afgegeven 7539 kaarten enkele reis, 6919 retour en 809 tienrittenkaarten, tweede klasse resp. 33602, 33693 en 8238. Er werden 5526472 K.G. suikerbieten; vervoerd, tegen '5576863 in 1914 en in 1913 3758359 K.G. Het vervoer van bouw-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1916 | | pagina 1