iiop verkoopiop, aanbestedingen m Gemengd Kieuws, 411e Staatsloterij. Laatste Berichten. Van het Oorlogsveld. Journalistiek. SPORT. VISSCH ER1J, UIT DE PERS. KERKNIEUWS ONDERWIJS KOLONIËN. Landbouw en Veeteelt. Rechtstaken. Burgerlijke Stand. Twee verrassingen. „Al de da mes, liier tegenwoordig, wier eclitgenoo- ten aan het front staan, zullen na de voorstelling aan het loket haar geld terug krijgen". Deze verblijdende aankondiging ver scheen onlangs op het doek van een bioscoop-theater te Frankfort voor de verwonderde oogen der daar aanwezige dames. Begrijpelijker wijze stormden allen die voor de'mededeeling in aanmerking kwamen op de kassa los, maar werden daar niet door een vriendelijk buigend kassa-heer of meisje ontvangen, die haar het plaatsengeld terugbetaalde, doch door een inspecteur van politie en eenige agenten. Dezen brachten haar naar het bureau, waar men haar aan 't verstand bracht, dat dames, die geld hadden om naar een theater te gaan, de staatstoe- lage (voor vrouwen, wier mannen in het leger zijn) niet noodig hadden. En deze werd haar ontzegd. Er zijn misschien nog wel eenige streken in Europa, misschien ook wel in een of aander neutraal land, waar dergelijke maatregelen niet te onpas zou den komen, zegt „De Tijd". Verbleekte glorie. De ex-Keize rin Eugenie, is 5 Mei negentig jaar oud geworden. In 1826 geboren te Granada, huwde zij', de dochter van graaf Manuel1 Fernandez de Montijo, in 1853 met Kei zer Napoleon III,. Door hare buitengei wonc schoonheid, hare bevalligheid en haar vorstelijke gebaren, scheen zij waar lijk voor de troon geschapen, en: ha,aft verschijning maakte overal overweldigen den indruk. Zelden heeft wel een sterve ling ai het vergankelijk© van aarüsch ge luk zóó beproefjd als zijl. Hangen tijd heeft men haar beticht, de aanstookster te zijn van den .oorlog „in 1870, maar èn in Frankrijk èn in Duitschland heeft de onpartijdige geschiedschrijver haar ge zuiverd van dezen blaam. De gevolgen van een op stootje. Eenige weken geleden heersch- te in verschillende Duitsche steden ge brek aan aardappelen. Vier arbeidersvrou wen, wier mannen bij het. leger dienen, trachtten toen op zekeren dag op de markt wat aardappelen 'te koopen, na reeds eenige dagen niets meer te hebben kunnen krijgen. Een van de vrouwen had zes kinderen thuis. Er heerschte op de markt groote opge wondenheid. pen opzichter maakte zich zoo kwaad, dat hij een der vrouwen een .oorvijg gaf. Vele vrouwen moesten on- iverrichterzake naar huis terugkeeren. Een troep van ongeveer 80 vrouwen trok toen 'naar het stadhuis, met de vier genoemde vrouwen aan het hoofd. Onderweg werd de troep door de politie uiteengejaagd en werden de vier vrouwen gearresteerd. Voor het Dresdener Schöffengericht. ge bracht, werden zij tot gevangenisstraffen van 2 tot 7 weken veroordeeld, doch zij gingen van dat vonnis in hooger beroep. Het „Landgericht." heeft nu het vonnis bekrachtigd en de straf zelfs zeer zacht genoemd. 5e ld., 5e lijst, f100000: 1048 f 1500275 f 1000: 2621 Trekking 22 Mei. f 400: 1894 13225 f 200: 8522 f 100: 11910 f 70: 68 18372 Nieten: 41 5396 5456 7131 12621 15021 5510 8299 18444 4806 7232 7273 13111 14563 19236 15321 17656 18199 19852 105 5421 7152 7161 45 1275 5409 5411 5488 5491 7159 9034 12639 12651 17648 18396 1281 5374 5417 5453 5734 6551 9037 9058 12654 15001 18872 18877 Arnhem. In de arbeiderswijk „Klaren- dal" is de vrouw van een vischverkooper door nekkramp aangetast en voordat zij naar !de b'arak kon worden overgebracht, overtelden. Breda. Aan de Stoommeubelfabriek, .Brabant" lis een staking uitgebroken, omvattende 25 man. De eisch is loons- verhooging. Ameland. Uit westelijke richting wordt hier aanhoudend kanongebulder gehoord. 22 Mei 5 uur 's namiddags Londen. De „Times" verneemt uit Boe karest, dat de Turksche militaire auto riteiten alle beschikbare versterkingen naar Klein-Azië zenden. De troepenmacht te 'Constantinopel is zeer verzwakt. Men verwacht, dat vol gende maand 4000 man Duitsche troepen 'te Bagdad zullen aankomen. Londen. Uit Saloniki wordt dato 20 Mei aan de „Times" bericht, dat. deser teurs hebben bevestigd, dat de Duitschers hun troepen van 'de GriekschServische grens hebben teruggenomen. Londen. Een ,,Times"-correspondent Sn België deelt aan zijn blad mede, dat de Nederlandse he consul te Dinant (België) 'de heer IV. van Rijckevorsel door de Duitschers is veroordeeld tot 10 jaar dwangarbeid. Vergeefs hebben invloedrijke personen getracht, vermindering van deze straf ).e verkrijgen. De weleerwaarde beer Th. Bootsma, secretaris van Mgr. Heijlen, bisschop van Namen, heeft zich naar den minister van buitenlandsche zaken te 's Gravenhage be geven, die den secretaris in verband met deze zdak een onderhoud heeft toegestaan. (De weteerw. heer Bootsma is een Ne derlander, afkomstig van Nijmegen. Red.) IJzendtjke, 20 Mei 1916. Ter graanmarkt van heden was de aan voer tamelijk met goeden omzet door veel vraag. De prijs der tarwe was sedert vorigen Zaterdag 50 cent a 1 gld hooger. Overige artikelen onveranderd. Nieuwe rogge fafnieuwe tarwe iïn a fl8-25> nieuwe wintergerst f 18.60 119.—, nieuwe zomergerst f 18.— a f 18 50 haver f 17.a f 17.25, paardenboonen f n f—groene erwten f—a f— kroonerwten fa f bminehoonen t—a f—- per 100 kilo. (M. Ct.) Hulst, 22 Mei 1916. Per 100 KG. Tarwe f 18.25a f—rogge f -a f wintergerst f a f zomergerst f—,— a fhaver fl7af—.- erwten f 36.— a f paardenboonen f af-,duivenboonen f a f.- witteboonen fa f bruineboonen f 37.— a f Lilnzaad f a f-.- (M Ct.) Den Haal Bericht is ontvangen, mu aan de Nederlandsche schepen „Helena" en „Elizabeth", liggende te Las Palmas en Sint Vincent, door de Engelsche auto riteiten vergunning is verleend te bun» keren en d© reis napr Nederland voort te zetten. De schepen zijn geladen graan geconsigneerd aan de N. O dat met T. Een nieuw dagblad. In een vergadering van hel Prov. co mité van A.-R. kiesvereenigingen in Gel derland, waar de oud-minister van Oor log H. Colijn al-s spreker optrad, heeft deze medegedeeld, dat een comité in wording is tot het. stichten van een nieuw anli-rev. dagblad; hiervoor zou een kapitaal van f300.000 noodig zijn. Goes. Bij de heden door B. en \V. dezer gemeente gehouden aanbesteding voor den verbouw van het gebouw der voormalige Meisjesschool tot Dagnormaal- school weid ingeschreven door: M. Ja cobs voor f9420; D. ,1. li. Arentz f9720; M. Buitendijk f9925; IV. de Jonge Jr. £10.300; firma. W. J. van de 'Weert en Zonen en A. de Bruijne f9650 allen alhier. Gegund aan AI. Jacobs. Het bouwen van een nieuw woon huis enz', voor den heer C. J. van der Werff te RiUand-Bath is gegund aan den igsten inschrijver A. A'. Plompen te Woensdrecht. Schoondijke. Notaris W. de Smidt veilde te Oosthurg een hofstede in den Henrieuspolder van J. v. d. Plasse te Oostburg. Ingesteld in 9 perceelen op f57400. Herveiling 23 Mei a.s. Biervliet. Zaterdag jl. is hier aanbe steed het houwen van een stoommaterij voor granen aan den Nieuwelandschen, molen voor dhr. I. van Houte aldaar. Laagste inschrijver dhr. A. C. Maas, aannemer te Hoofdplaal voor f6600. Belgische plaatsen nog 150 zakken tegjSn 4 a 5 franc per zak. Ongeveer 300 K.G. garnalen werden verzonden tegen, 16 ii 18 ©emt per K.G. "(M. 0.) Biljartspel. De Belg Horemans zal te Vlissingen, een séance op het biljart geven in de zaal van „De Oude Vriendschap" te Vlis singen. De pacht van de oesterkweekers Uit betrouwbare bron wordt gemeld, dat op een verzoek van de oesterkwee kers om vermindering van pacht over het jaar 1915'16 op grond van de lage oesterprijzen een beslissing te wach ten is, waarbij aan de pachters van oesterbankperceelen, die niet tot de pas opgerichte coöperatieve vereeniging Zijn toegetreden, 50 pet. reductie van pacht zal worden toegestaan. De leden der coöperatieve moeten aan den minister (van financiën opgave doen van, het totaal bedrag hunner ontvangsten in) het pas geëindigde seizoen, waama voor hen het percentage van die ontvangst zal worden vastgesteld, dat de pacht moet vervangen. (M. Ct.) Mosselen. Gedurende de week van 13 tot 20 Mei werden in de haven van Philip pine gelost 590 ton mosselen nn ver handeld a 90 cent per ton. Rechtstreeks van de banken werden per schip ver voerd ruim 700 ton mosselen tegen f 1.15 k f 1.25 per ton: naar andere De „Tubantla". „Het. Centrum" driestart: Met een glimlach en niet zonder ironie is hier de verklaring opgenomen van den Duitschen duikboot-commandant, dat d^ torpedo, waarvan in do sloepen der, Tu- bantia eenige metaalstukken zijn gevon den, niet op' 16 Maart tegen het Neder landsche schip, maar reeds op 6 Maart tegen een Britsch oorlogsschip werd; gtei lanceerjd, doch toen haar doel miste. Het geval krijgt nu inderdaad een heel wonderlijk karakter. Maar al leent deze zaak zich tot het maken van grappig^ opmerkingen waaraan idan ook geen gebrek is het spreekt wel vanzelf, 'lat onze Regeering .haar van den ernstigen kant. blijft bezien en naar een volledige opheldering van jiet. gebeurde stre'eft. Wij geven jrouwens de hoop niet op, dat de Duitsche' Regeering zich. bereidj zal verklaren ,1e tot het dieper gaand onderzoek, dat onze Regeering verlangt, medewerking te yerleenlen, 2e dat zij de consequenties van dat onderzoek aanvaar den zal. Bij' vorige gelegenheden heeft zij haar ongelijk erkend en ons voldoening igle* geven. Waarom zou zij dat dan nu niet doen Ree|ds eenigen tijd geleden werd uit Berlijn gemelicf, dat het onopgeloste Tu- bantia-geva.l de Regeeringskringen onaan genaam had getroffen en dat men in die kringen het wantrouwen betreurde, hetwelk' ten aanzien va.n dat geval in Nederland bestond. Aan den Berlijnschen berichtgever, van een onzer bladen verklaarde eten hoog ambtenaar, dat, indien er bij' de Regee ring eenige twijfel bestond, of indien de bewijzen van bet. onderzoek der admi raliteit er op wezen, dat de daad door een Duitsche duikboot kon zijn geschied. Duitschland liever de verantwoordelijkheid z.ou aanvaarden, en de schade betalen, dan het Nederlandsche volk onder den indruk laten, dat Duitsehiaind niet op recht. was. ■Welnu idé Duitsche admiraliteit heeft erkend, dat de metaalstukken in dé sloe pen der Tubantia gevonden, van een, Duitsche torpedo, tot de bewapening va.n een Duitschen onderzeeër behooriende, af komstig waren. Ook zonder een „dieper gaand onder zoek" wijzen deze bijzonderheden er reedsl opt Idat „de daad door een Duitsche) duikboot kan zijn geschied. En Duitschland, dat bij vorige gele-, genheden toonde, aan een goede verstand houding met ons land waarde te hechten, zal dus, na hetgeen harerzijds reeds er kend werd, nog een of meer stappen, verder hebben te gaan, om tot een be vredigende oplossing te komen. IJzendijke. Onder groote belangstelling hiad de vorige week „de installatie plaafts v,an den Zeereerw. heer Pastoor Buijsrogge door den Hoogeerwaarden heer Deken Luijkx van Oostburg, die naar de woor den van de H. Schrift: „De goede herder gééft zijn leven voor zijne schapen" een keurige installatie-preek hield. Openbarei feestelijkheden hadden niet plaats. (Wegens ziekte van onzen correspon dent arriveerde dit bericht te laat voor het vorig no.) Stille ommegang te Breda. Er bestaan te Breda, plannen om de openbare processie, die vóór de Hervor ming jaarlijks plaats had ter eere van ,het. Heilig Sacrament van de jSfiervaaijt, voort te zetten in een „Stillen Omme gang", te houden Zondag 18 Juni a.s. Z. D'. H. Mgr. Hopmans heeft, aan deze plannen reeds zijn hooge goedkeuring ge hecht. Het feest van St. Jannaritis te Napels. fTe Napels heeft dezer dagen met groote plechtigheid de jaarlijksche processie plaats gehad ter eere van den patroon) der stad, den H. Januarius, alsmede de openbare uitstelling van de vaas met het bloed van den "heilige. Nadat het eveneens rich jaarlijksche herhalende wonder der vloeibaar-wording van het bloed had plaats gehad, werd 'door de 4000 personen, die de kathedraal vulden, de lofzang lie. Dleum gez'ongen. („De Tijd".) De zevenjarige processie te Maastricht. M|en meldt uit Maastricht d.d. 14 Mei aan die Msb.: Heden pa afloop der plechtige Hoog mis jdleed de groote zevenjarige proces sile uit de grijze St. Servaas op luis terrijke wijze haar rondgang om' het Vrijt hof. plechtig trok idte lange stoet vlan broederschappen, sociale vereenigingen, tal yan bruidjes, pages en maagden, alle gorische voorstellingen en geestelijken on der de tonen der optrekkende processie muziek, pet statig gelui fler zware klok en .het blijde spel van het St.. Servaas carillon rond. Ter (gelegenheid van de heiligdoms vaart werden de voornaamste heilige rele- kwieën iri de oude St. Servaas bewaard, door een hondertal orde- en seculiere geestelijken (m'edegedragen. Indrukwekkend schreden zij voort. In (zles groepen verdeeld volgden da Relikwieën van, le. H.H. maagden en ba l'ijldlers, 2e. H.H. bisschoppen, van Tongeren fen (Maastricht, 3e. den H. Servatius eerste bisschop van Maastricht, 4ie. H.H. mar telaren en apostelen, 5e. bloedverwanten van d'on goddelijken zaligmaker, Ge. van O. iH. Jlezus Christus, met een slotreliek van ihiet H. Kruis vervat in een patriar chaal ikruis. Het Allerheiligste, gedragen door den Zteereerw. ;heer Wouters, pastoor van St. Slervaas, (onder den troon van goud, werd voorafgegaan |door Mgr. dr. Menten, deken dier istad in een klein ornaat van pro- Conotarius Apostolicus len dh hooge gees telijkheid der stad en; gevolgd jtoor Z.Exc. dien commissaris der Koningin, jhr. mr. G. Roys, die Beerenbrouck en leden van Geld. Staten van Limburg; mr. L. B. J. van Oppten, burgemeester, heeren wethou ders, 'secretaris en leden vian den gemeen teraad'. i Met piédewerking van goed weer liep die plechtigheid schitterend af. Geslaagd te Breda voor acte L. O. Mej, Jeanne van Kalmthout te Goes, leerlinge, van het Pensionaat „St.. Jozef" te Etter; (N.-Br.) Geslaagd voor eersten stuurman H. J. Post van der Molen, leerling der „De Ruijterschool" te Vlissingen. Een Japansche handelscommissie in Indië. De W.-correspondent van de „Tel." meldt d.d. 16 jVfci Wit Weltevreden Een Japansche handelscommissie, be staande uit zestig bekende personen op handelsgebied in Japan kwam heden te Makassar aan en vertrekt morgen naar Soerabaja, waar de delegatie feestelijk zal worden ontvangen. Het gemeentebe stuur van Soerabaja zal de 'Japanners recipieeren. Stand van het klein-fruit. De St. Ort. NA 116 bevat, een over zicht van den stand van Jiet klein-fruit ,op 1916, waaraan het volgende is ont leend Over het algemeen zijn de vooruit zichten voor het klein-frujt bijzondei) gunstig. De ontwikkeling is echter wat Iaat., zoodat in velg gevallen nog niet over het. geheele verloop van den bloei |can worden geoordeeld. Op Zuid-Beveland is de stand van late kersen Vrij1 goed tot goed. De stand van roode- en witte aal bessen is overal goeld tot zeel' goedj ook de zwarte aalbessen beloven veel. Van deze laatste .gewassen wordt de stand op Walcheren en Zuid-Beveland goed tot. zeer goed genoemd. De stand van kruisbessen is gemid deld tot, zeer goed; op' Zuid-Bevelanjd( zeer gunstig. Van frambozen is de stand matig tot vrij goed; op Zuid-Beveland maj tig, op Walcheren goed. Westdorpe. In onze gemeente is reeds vlas verkocht van f500 per geniet. Kantongerecht te Middelburg. Zaterdag had zich voor hel kanton gerecht. alhier te verantwoorden, de chauf feur W. uit Vlissingen, tegen wian door den kapitein der marescha.ussee F. Pie- kqma, procesverbaal was opgemaakt, we gens het met. groote snelheid omrijden van den hoek bij het station te Vlissingen. De heer Piek ©m a. stond voor op de tram, die naar de stad zou vertrekken en zag bekl. met, den auto van de richting del Keerssluis aankomen en voor den hoofdingang van het station met 'een scherpe bocht in de richting van. de pontons rijden. Een bepaalde snelheid durft getuige niet te noemen, gevaar voor de veiligheid van het ver keer bestond er z.i. wel degelyk. Bekl. zegt aan de Keersluis brug te zijn opgehouden, doordat de 'brug open was. In de auto zaten twee; pleegzus ters, die met de Provinciale boot mede moesten, en daarom reed bekl. wat harder dan anders; maar gevaar was er z.i. niet, hij bon op 10 meter gestopt hebben als er iemand uit het station was gekomen, hij denkt toch ook aan zijn eigen leven. De pleegzusters kwa, men toch te laat aan de boot, die juist afvoer, toen men de hal bereikte. Ge tuige Piekema. wees er ook nog op dat. de verbaliseering plaats had een paar dagen na. bet. ongeluk met. doodelijken afloop met een auto en hij had gedacht, dat de chauffeurs wel wat voorzichtiger zouden zijn geworden. i De ambtenaar van het O. M., mr. Comhault, zeide de plaats van de be keuring goed te kennen, het is cr maar zelden bepaald druik, dus zou eerst moe ten worden uitgemaakt of het op het bewuste oogenblik druk was, als niet de Hooge Raad had uitgemaakt, dat het reeds voldoende is te rijden met een snelheid, waardoor het verkeer kan wor den in gevaar gebracht, zonder te vragen naar het verkeer op het oogenblik 'zelf. Daarom' cischt de ambtenaar f10 of 6 dagen. Bekl. vraagt nog rekening Br mede te houden, dat hij op het oogen blik werkloos is. De landbouwer P. T. uit Arnemuiden stond terecht wegens het uitlokken van dein verkoop van melk, die niet aan de hij de verordening gestelde eischen voldoet, hij heeft de bedoelde melk; laten bezorgen door zijn knecht bij iemand te Middelburg en de beide des kundigen, die als getuigen gehoord wor den verklaarden, dat er 6 pet. water moet zijn toegevoegd. Bekl. ontkende beslist; de pieik was zoo van onder de koeien, maar de kantonrechter wees er op, dat er drie dagen later bij hem een stalmonster ge nomen werd, dat wel goed was. De eisch luidde f 15 of 15 dagen. Rechtbank'te Middelburg. (Slot.) Vervolgens werd behandeld de verzet- zaak tegen J. de W., vrouw D. te Ter- neuzen, veroordeeld tot f 10 of 10 dagen, wegens mishandeling van R. van de Wish. Thans ontkende bekl. de mishandeling. De beide getuigen, de mishandelde vrouw en de werkman Ollebeek hielden vol, dat bekl. wel degelijk schuldig is. Deze laatste noemde de verklaringen valso'h. 'Eisch bekrachtiging van het vonnis. Bij verstek werd tegen J. S. S. en A. D. uit Biervliet, wegens viachstrooperij, het wegnemen van zakken mosselen on der Philippine, f5 of 10 dagen geëischt. Vervolgens stonden terecht de commie zen der belastingen te water G. L. B. en G. U., respectievelijk te Hansweerd en Zierikzee, beklaagd van beleediging van J. Hardenberg. De eerste bekl. zou ge zegd hebben „schurk" en de tweede „ploert". Dit zou zijn gezegd op 12 Fe bruari te Wemeldinge. Als getuigen werden gehoord de ge meenteveldwachter C. van Hoorn en de rijksveldwachter L. van Koeveringe. 'Hét bleek, dat er een vechtparty is geweest tusschen de commiezen en Hardenberg, een soldaat. De eerste getuige heeft al leen het woord .„schurk" gehoord, de tweede getuige ook het woord „ploert". De beklaagden zeiden driftig te zijn geweest en zich niet bewust te zijn de worden te hebben gebruikt. Eisch tegen ieder f iO of J0 dagen. Wegens be-teediging van zijn. collega W. de Jonge, stond terecht d© slager C. B*. uit Goe3. De beleediging beeft plaats gehad op 25 en op 28 Maart. De eisch luidde f 15 b. s. 15 dagen hechtenis. Wegens' mishandeling van W. Redjnout stond terecht J. M. uit. Nieuwland. Bekl. ontkende beslist, hij is wel bij Reijnout gekomen, toen deze bebloed op den grond lag; en dat hij hem heeft opgeholpen en daardoor bloed aan zijn kleeren 'is gekomen. D© eisch luidde echter, ondanks het ontkennen, drie weken gevangenisstraf. "Wegens beleediging van een ambtenaar werd tegen 'C. v. d. J. te Iersebe bij verstek f10 b. s. 20 dagen gevorderd. Behandeld werd vervolgens de zaak tegen M- T. A„ vrouw M. te Hansweerd, die vrijgesproken werd door eten kan tonrechter te Goes toen zij terecht stond wegens drankwetovertreding. De amb tenaar van het 0. M. was van dit vonnis in appèl gekomen. De eisch luidde thans vernietiging van het vonnis en veroordeeling tot f 10 b. s. 10 dagen. Bekl. 'heeft vergunning voor hotel, en zou verkocht hebben aan andere perso nen dan logeergasten. Ten .slotte werd f10 b. s. 10 dagen gevorderd tegen Anth. J. te Middelburg, wegenis lieleediging va,n den agent van politie van de Vijver en verzet tegen dezen. Uitspraak in alle zaken 26 Mei. Van 2022 Mei. GOES. Huw. Afk.: 20, Abraham Dod- mond, 34 j., jm. te Goes en Maria West- strate, 30 j. jd. te Rilland-Bath, onlangs te Goes. Geboren: 19, Jannetje Jacoba, d. v. Petrus Judocus Boel en Jacoba van de Kreeke. MIDDELBURG. Bevallen: P. Polder man, geb. Maat, d.; A. Izeboud,. geb. van Leerdam, z.; W. de Rijke, geb. Me- liefste, z.; J. Vermeulen, geb. de Witte, z.; M. van den Heuvel, geb. Vlaar, d. Overleden: A. van Dijke, 78 j„ wed. v. P. C. van Wezel; J. Vader, 81 j„ wedn. v. P. J. Poldermans. Van 10—16 Mei- ZkERIKZEE. Gehuwd: A. Meiskamp, 26 j. jm. en M. v. d. Zand© 24 j. jd. Bevallen: M. Roggeband, geb. Stout- jesdijk, d.; T. Schussler, g©b. Vlaskamp, z.; M. Heusieveldt, geb. Haze, d.E'. van Santen, geb. Polack, z. OverledenTh. de Kok, 94 j. weduwe van J. Manui; Th. Sarazin. 56 j. ongeh. d.; M- Verrijk©, 55 j. main v. O. Brood man. (Z.)' Van 1218 Mei. KRUI-NINGEN. Ondertrouwd: Marinus Jacobus Polderman, 23 j. jm. en KJazina Steenpoorte, 26 j. jd. (Kr. Crt.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1916 | | pagina 3