UIT ZEELAND. KERKNIEUWS. ONDERWIJS Laatste Berichten Van het Oorlogs 411e Sfaafslote Gemengd Niei Ü'llH.; dag zoo door, de voorgenomen „Encycliek- wandeling" naar de Rerum novarum- meeting te Vlissingen zou jammerlijk in het water vallen. Doch zie! Zondag was en hleef het droog, zelfs nu en dan met een glimp van zonneschijn. De hemel had blijkbaar medelijden met de duizenden, die dien dag in het bisdom wilden gaan getuigen van hun liefde voor de Roomsche zaak, medelijden ook mot de wakkere onder nemers van den wandeltocht naar Vlis singen. En zoo- is de „Encycliekwande- 1 i 11 g" door onze wakkere Propaganda- club „St. Paulus" zoo echt-propagandis- tisch opgevat en zoo flink ineengezet uitstekend geslaagd. Een tachtig-tal wandelaarsters en wan delaars maakte in gesloten colonne de tocht van Middelburg naar Vlissingen. Hierbij waren ook meerderen uit Hoes, waaronder het bestuur der R. K. Propa- gandaclub „Pius X" met verschillende propagandisten. Bij de Keersluis werden zij met een hoera door de harmonie „St Cae.eilia" opgewacht en onder de tonen eener opwekkende marseh schreed de stoet der vreedzame Katolieke betoo- gers voorwaarts, naar het Concertgebouw. Nog eens, het was een welgeslaagde tocht en een mooie daad van Roomsche propaganda. Den ondernemers alle hulde, inzonder den wakkeren voorman van „St. Paulus", den heer J. C. Droog. Goes. Uitvoering „Toonkunst". Den liefhebbers van muziek en zang staat wederom een avond van waar kunst genot te wachten in de uitvoering die de Goesche afdeeling der Maatschappij van Toonkunst Woensdagavond a. s. hoopt te geven. Thans staat haar een staf van solisten ter zijde, waarmede zij ongetwijfeld eer zal inleggen. De dames Van Houten-Sino' en Hendrikse-Versloot zijn reeds oude be kenden, maar daarom des te welkomer, omdat van hun praestaties kan gezegd worden met Van Alphen: „Deez' perzik smaakt naar meer". Ook op den heer Louis van Tulder is zulks van toepas sing, wiens sympathiek geluid op het Vin- centius-concert in den afgeloopen herfst zoozeer werd bewonderd. Ten gehoore zal worden gebracht de legende van „Het P' a r a d ij s en de Peri", bewerkt door Robert Schu in aiin (onder Peri verstaat men een hemelgeest; onder die naam werden reeds in de Perzische mythologie de goede we zens aangeduid die onzichtbaar de men- schen terzijde staan). Schumann is een even beroemd com ponist als schrijver over toonkunst en de aanvoerder der door hem gevormde ro mantische richting in de toonkunst. Ook als pianovirtuoos zou 'hij zich een be roemden naam hebben verworven, ware het niet, dat 'hij door ondoelmatig oefe nen, het gebruik van twee vingers had moeten verliezen. Zijn kleinere werken, n.l. zijn liederen en ook zijn pianoquartet en „Das Paradies und die Peri" hebben nog niets van, hun oorspronkelijke frischheid en bekoorlijk heid ingeboet en komen dan ook nog ge regeld op programma's van concerten en liederavonden voor. Geboren te Zwickau in 1910, overleed Schumann krankzinnig in 1856. Zijn vrouw, Clara Wieck, die hem 40 jaar overleefde, was een pianiste van naam. Wij willen er op wijzen, dat de Gene rale Repetitie voor niet-leden van „Toon kunst" een welkome gelegenheid biedt om van deze uitvoering voor weinig geld te genieten en wekken wij gaarne alle minnaressen en minnaars van den za.ng tot bijwoning der repetitie op. N.B. Men zie de advertentie in dit nummer. - Vrijwillige Landstorm. De op 11 en 12 dezer door den comman dant der afdeeling Gotes van den Vrij- willigen Landstorm georganiseerde schiet wedstrijden zijn uitnemend geslaagd. On getwijfeld heeft hiertoe ook bijgedragen de medewerking der burgerij!. E'eze toch stelde v.oor de prijswinniers beschikbaar een aantal kunstvoorwerpen. Door den 1 vrijwilliger Oosterkerk, van beroep1 ban- ketbakkersbedilende, was voor het kader der afdeeling leen mooie taart beschik baar gesteld. Namens dien commandant wordt hier allen, die op deze wijze van hun belangstelling blijk garen, hartelijk tdank gezegd. Met hlat oog opi de ernstige tijdsomstandigheden werd van feestelijk heden hij. de wledstrijden afgezien. De wedstrijden zijn gehouden in 3 klas sen. In elke klasse waren de eerste 3 prijzen kunstvoorwerpen of respectievelijk fl.75, f 1.50 en fl.25 aan geld. De uitslag is ,als volgt: le Klasse: le prijs, G. A. Blok met 53 punten; 2e prijs P. Schrijver met 47 p.; 3e prijsi J. Luteijn met 45 p. 2e Klasse: le prijs, C. Trimpe Burger met 47 p.; 2© prijs C. J. van Liera met 44 p.; 3e prijs H. Lange veld met 43 p. 3e Klasse: le prijs, J. Tilro© met 42 p.; 2e prijs (bij loting met Breeweg) J. C. Dagevos met 33 p.; 3e prijs J. Breeweg met 33 p. Verder werden in alle klassen door meerdere schutters verschillende prijzen behaald. De taart voor het kader1 werd gewon nen door sergeant Diiifjlvlewaardt met 45 punten. Bij de uitreiking der prijzen sprak wachtmeester Die Kramer zijn manschap pen toe. Hij herinnerde aan het verloo pen jaar dat de afdeteling nu reeds be stond. Hoe zij door de regelmatige oefe ningen bereids ,op vlerkregien resultaten kon bogen. Hij wekte haar op, diezelfde te blijven in ijver ien plichtsbetrachting. Bevolking. In de eerste helft van de maand Mei zijn in deze gemeente I n g e k O- m e n M. den Boer, winkelbediende uit Go- rincbem, Rozemarijnstraat 195; P. van Strien, boomkvveokerskuecht, 's Heer Arendskerke, Piet Heinstraat 119; J. Po- leij, wed. J. Kole, uit 's Graven ha ge, de Ruijterlaan 69; IVvan Hinkel, gemeen te-tuinman, Soest, St. Jacobs!raat 73. V e r t r o k k e n G. J. M. Kooman, boekhouder naar Ned.-Indië; J. M. t'. Michilsien, rijwiel hersteller, Rotterdam; H. J. H. van den Ende, kleermaker, Roermond; M. J. Jan- se, wed, A. Hoogeland, winkelierster, Tilburg; H. B. van Sprang, stoker, Rot terdam; M. Hibels, werkman, Kloetinge; J. I. Bakker, machinist, Rotterdam; P. Raas; veldarbeider, Heinkenszand. (M. C.) Eieren. GOES. Het Plaatselijk Steun comité maakt bekend, dat door be middeling van den heer Burgemeester Woensdag 17 Mei a,s„ des avonds van 68 uur Zeeuwsche eieren van Regee- ringswege ,z.uilen worden verkocht tegeni f0.05V2 :per stuk. De verkoop geschied in de graanbeurs alhier. Er zullen niet meer dan 13 stuks per gezin worden .afgegeven. Wanneer jiet mocht blijken, dat de be hoefte laan eieren werkelijk bestaat, dan zullen door ons, zoo noodig, meermalen in de week op nader bekend te maken, dagen en uren eieren worden gedistri bueerd. Namens het Plaatselijk Steun comité te Goes. Middelburg. In den nacht van Zater dag op Zondag bevond zich de be kende J. J. op straat onder den invloed van sterken drank en Moedigde hij een paar politieagenten, die hem tot kalmte aanmaanden. Toen zij op het Molen water J. wilden arresteeren, liep deze weg en viel van de trappen van de Koepoort in het plantsoen, waar hij zich bezeerde. Toen de agenten vervol gens tot arrestatie overgingen verzette J. zich daar met kracht tegen en zagen de agenten zich verplicht van den gummi stok gebruik te maken, waarbij J. oenigo gevoelige klappen opliep. Tegen J. is procesverbaal opgemaakt wegens dron kenschap, beleediging en verzet. A.s. Vrijdag 19 Mei zal de eerste openbare muziekuitvoering op bet Mo lenwater in dit seizoen plaats hebben en aanvangen te 8 uur. Bij het eventueel uitstellen dezer uit voeringen zal dat evenals vorige jaren door het plaatsen van vier vlaggetjes op den Abdijtoren worden aangekondigd. Morgenmiddag te 12 uur zal vanaf het militair hospitaal alhier de teraarde bestelling met militaire eer plaats heb ben v.an het stoffelijk overschot van den sergeant-majoor J. Zonruiter, die Vrijdag te Biggekerke op Zoo'n droeve wijze om het leven kwam. Ret lijk zal op de alge- meene begraafplaats worden bijgezet. De eigenlijke jubileedag der St. Vinoentius'vereeniging alhier op 29 Mei a.s, zal gevierd worden in den éigen kring der heeren Vincentianen en ties' morgens aanvangen met een plechtige H. Mis in de parochiekerk alhier. Zaterdagmorgen is een voer hooi van een wagen, idie aan de Loskad» stond, in het ruim van een schip gevallen. De werkman C., die op het hooi stond, viel mede naar beneden jen kwam eerst op den ijzeren kant van het schip en toen in het ruim onder het hooi terecht. De man, die hevig pijn had, werd op last van een geneesheer per brancard naar het Gasthuis gebracht. Naar wij vernemen liep C. inwendige kwetsuren op. (Z.) Vlissingen. De mailboot „Prins Hen drik" bracht gisteren ruim 40 geïnter neerde Duitsche burgers mede, die uit de Engelsche kampen waren ontslagen. Over het algemeen zagen die mannen er maar povertjes uit, en verschillend© liepen niet makkelijkmaar werden dan geholpen door leden van de transport colonne van het Roode Kruis, die bok nog een reeds bejaarden man, die 32 jaar in Engeland heeft vertoefd, per brancard moest vervoeren. Dankbaar werden de ververschingen bij den trein door bet dames-comité aan geboden, aanvaard. Wij onderhielden ons eenigen tijd met de Duitschers. Men deelde ons ongevraagd mede, dat het leven in de kampen in de laatste maanden veel verbeterd is; al waren alten blijde vrij te zijn. Vooral was dat liet geval met een flinken kapitein van de Norddeutsche Lloyd die nu bijna twee jaar op Maltha ge vangen 'heeft gezeten. Hij verzekerde ons, dat zijn vrouw hein niet meer kennen zou. Zijn heide zonen zijn aan het front, en de goede man scheen niet te denken over de vraag of ook zij niet reeds ge vallen waren voor hun vaderland. Dioor een viertal matrozen zijn op het kerkhof takken seringen en tulpen uit bet plantsoen weggerukt. Een agent, die bet zag, kon de vier mannen niet ia,an1,houden. Twee soldaten, die uit baldadigheid een broodwagen omgooiden, werden aan gehouden. Hetzelfde individu dat kort geleden een ringetje van een kind stal heeft thans een gouden halsketting met hartje van een meisje afgenomen. - De gemeenteraad is bijeengeroepen tegen morgen (Dinsdag), des middags te half drie. Op de agenda komen o.a. de volgende voorstellen voor: inzake het in eigen beheer nemien van strand en zeebaden met de stichting van een loods Voor Ide volksboden. Een voorstel tot ver lenging 'met drie maanden van den termijn tot toekenning va,n den duurtetoèslag aan de gemeenteambtenaren en werklieden en het Voorstel tot het aangaan van een 4Vs pet. geldleening, groot f 37.000, af te los sen in 22 jaar. In de Vrijdag gehouden vergadering van jde kamer van Koophandel alhier werd medegedeeld, dat door eene commissie uit 'de kamer advies is uitgebracht naar aanleiding Van de ontworpen maatregelen van algemeen bestuur der stuwadoors wet. Dei commissie heeft met belangstel ling kennis genomen van bedoelde ont werpen. Evenwel Wijlst [de commissie er oip1, dat artikel 26, vierde lid van de Stuwadoorswet, bepaalt, dat deze wet niet van toepassing is met betrekking tot Ide werkzaamheden verricht door personen in |dienst van pen publiekrechtelijk li chaam. De commissie is van oordeel, dat de haven van Vlissingen, thans staande onder het beheer van bet gemeentebe stuur, in bovengemeld uitzonderingsgeval verkeert. Nochtans komt het de commis sie voor dat de maker der wet te veel uit het oog verloren heeft, dat er naburige buiitenlandsche havens zijn, waarheen in normale tijdsomstandigheden een deel der vaart van Nederlandsche havens onder vreemde vlag kan en ook zeker zal wor den verlegd. Een materie als deze laat zich niet ongestraft anders dan interna tionaal regelen. Ten tijde Van de behan deling dezer wet is dat argument dan ook meerdere malen naar voren gebracht. Overeenkomstig dit rapport is aan den minister van landbouw geadviseerd. (Z.) Roomsche b 1 ij h e i d. De eivolle groote zaal van het Concertgebouw tcon- de Zondagavond een bijzondere belang stelling voor het Patronaatswerk van de Weleerw. heeren J. v. d. Swan en P. Verwer. En of dit feest geslaagd mag heeten? De variatie in het groote feestprogram, de belangstelling hij alle nos. getoond, de prei en jool door groot en klein tijdens en na afwerking van dit program gonoten, toonden dit. Uit het hart gegrepen was dan ook het dankwoord van een der aanwezigen aan den Eerw. Directeur ge bracht. Alles tezamen: een dag van volle Roomsche actie en echte Roomsche vreugd. Zierikzee. Dank zij een getroffen re geling van patroons der sigarenfabrieken Firma Rogerheide en Co. en Jongmans en Zoon alhier, kunnen de werklieden van eerstgemelde firma weder geregeld de geheele week arbeiden, hetwelk in den laatsten tijd door gebrek aan binnen goed niet het geval was; de arbeidsduur was verkort tot 4 dagen per week. (M. Ct.) 's Heer Abtskerke. In de raadsverga dering op 13 Mei waren 5 leden pre sent. Voor de locaalspoor werd een jaar- lijksche bijdrage van 20 cent per in woner gedurende 20 jaren toegestaan, en tot afgevaardigde naar de vergadering op 30 Mei benoemd P. A. de Graag. Een verzoek tot opheffing van het voetpad van 's Heer Abtskerke tot Sinoutskerke werd aangehouden, totdat de ingezetenen in de gelegenheid zijn gesteld hun even tueel© bezwaren in te brengen. In be ginsel werd aangenomen de morgen- en middagschooltijd een half uur later te doen aanvangen, als de daartoe noodige wijziging in het leerplan wordt goedge keurd. Wemeldinge. Rij 'd!e werkzaamheden aan de Schutsluis alhier had de Werkman M. de V. het ongeluk door leen vallend sink hout, idat uit een bok viel dile omsloeg, getroffen te worjdjen aan het hoofd. Onmid dellijk werd geneeskundige hulp ingeroe pen en Ide ongelukkige, die eerst bewus teloos was, maar later weiar bijkwam, naar zijn woning vervoerd, waar de man Zondagnacht faan de bekomen vlerwonding is overleden. Krabbendijke. Toen Zaterdagmiddag de broodbakker F., die .een jong paardje voor zijn kar gespannen had, zich op den toegangsweg alhier bevond, schrikte bet paard van een juist rangeerenden trein, zoodat het in een sloot terecht kwam. Door hulpvaardige handen werd allés weder op den weg gebracht en bleek de schade gering. In den loop der vorige week zijn alhier bij vele meer gegoede inwoners de reeds uitgereikte broodkaarten terugge haald. Aan hen wordt het niet meer toegestaan van het regeeringsbrood ge bruik te maken. Op den reeds zeer verzwaarden en verhoogden zeedijk der Sfroodorpepolder alhier zal dit jaar nog een betonmuur worden geplaatst. Met het aanvoeren 'van zand en cement is men reeds klaar; ver wacht wordt nog een lading grint, waarna direct een aanvang met het werk, dat in eigen beheer wordt uitgevoerd, een aanvang gemaakt zal worden. Alhier doet zich het feit voor, dat zeer vele arbeiders hun varken verkoopen. Do handel in deze dieren is omstreeks dezen tijd nog nooit zoo groot geweest. De oorzaak hiervan ligt in de kolosale stijging der voedingsmiddelen, welke bijna allen met 50 tot 80 pCt. zijn gestegen, zoodat de arbeiders met geen mogelijkheid in dezen toch al zoo duren tijd kunnen mesten. De schadepost zal zich pas in de slachtmaand laten voelen! Biggekerke. Er heeft zich alhier een drama afgespeeld, waarvan de sergeant- majoor J. Zonruiter het slachtoffer weïd; wiji vernemen daarover het volgende: Een soldaat weid op het compagnies bureau geroepen en wterd hem daar me degedeeld, dat oen sergeant een rapport tegen hem had opgemaakt. Daar de sol daat dit rapport geheel onrechtvaardig achtte, ontstak hij, in woe(de en gaf den sergeant een klap in liet. aangezicht, waar op hiji werjd gearresteerd. Later wist hij te ontkomen en zich met zijn geweer wapenende, ging hij naar het compag niesbureau, schoot idoor de ruiten op den sergeant, maar raakte ongelukkig den ser geant-majoor, Idie onmiddellijk een lijk was. De sergeant-majoor was gehuwd en Woonde te Bergen op- Zoom, tot voor korten tijld had hij als sergeant te Middel burg gewoond. De dader is naar wij ver nemen afkomstig uit Dordrecht en even eens gehuwd. Hij! werd naar Vlissingen overgebracht. (Z.) Sas van Gent. Aan de grenzen nabij Overslag zijn twee Russische krijgsgevan genen uit België over de grens gekomen. Zij zijn naar Rotterdam vertrokken. Breskens. Vanwege het Belgische Con sulaat deelt men ons mede: Krachtens het besluit, wet van 1 Maart 1915, zijn de in 1897 geboren Belgen, die in den vreemde verblijven en niet ohder de wa pens zijn, opgeroepen om deel uit te maken van de militielichting voor 1916. De jongelieden, die verblijven binnen het gebied van het Consulaat-Generaal van Vlissingen, moeten zich vóór 25 Mei 1916 aanmelden ter Kanselarij te Vlissingen. Oostburg. In de plaats van C. Da li meijer, die naar Katwijk is Vertrokken, is tot kommies-deurwaarder benoemd dhr. J. van Male. Sluis. Aan de grenzen is leen Vrouw met haar kind to;ver de letectrische ver sperring geklommen en veilig in Neder land laangekomen. Zondagmiddag viel nabij St. Anna ter Muiden een üuitsch militair, die een zak pas gemaaide klaver droeg, tegen de electiisehe versperring en wel zóó, dat hij met bet hoofd en een hand op den draad kwam te liggen, waardoor die lichaamedeelen liederlijk afbrand tan. (M. Crt.) St-Jansfeen. Onder zeer vele bewijzen van belangstelling herdacht dé Ed.Achtb. Heer C. IJsebalea't, Burgemeester alhier, den dag w.a,aropi hij voor 25 jaar tol lid dei Provinciale Staten wierd gekozen. Van bijna elke woning wapperde de nationale driekleur en des avonds bracht het muziekgezelschap „Opwaarts" den ju bilaris een serenade. - Een Dpitsch soldaat, die nabij! de wijk Hellestraat op wacht stond, heeft zijn post verlaten en is opi Hollaridsch gebied gekomlen. Hij1 had zich te voren van een burger pak en [de jioodige papieren voorzien, waarmee hij thans hier verblijft. Zijn broer moet een 14 idagén geleden op dezelfde plek nabij deze gemeente over de greus gekomen zijn. Hulst. Hier is door den heer IWit- touck een vlasfabriek gesticht, die ten doel heeft de bewerking van vlas en vlas afval. Een commissie van enkele Belgein stichtte een mandenfabriek voor export. (M. ,Ct.) Ilij gelegenheid va.n het 25-ja.rig be staan der Mij. van Hagelschade in Zee land, gevestigd alhier, werd den voor zitter K. J. A. G. Collot d'Escury een fraaie zilveren beker met inscriptie aan geboden. (M. C't.) De verbindingsweg in Zeeuwsch-Vlaanderen. Ingelanden van den Koudenpolder, ge meente Hoek, besloten geen bijdrage te verteenen voor den verbindingsweg t.us- sclien de beide deelen van Zeeuwsch- Vlaanderen, als wordende die aanleg zui ver rijkszaak beschouwd. Ook de polder Moerbeke, gememte Zuiddorpe, besloot in de vergadering van ingelanden geen subsidie voor den wog le verleenen. (M. Ct.) - - Door den Commissaris der Konin gin is benoemd tot zetter voor 's Rijks directe belastingen in de gemeente Zie rikzee, dhr. L, Koopman Cz'., ter ver vanging van dhr. C. J. Bethe, die over leden is. Maandag 22 dezer bezoekt de Commissaris der Koningin de gemeenten Breskens, Cadzand, Retranchement, Sluis en Zuidzande. Processie Broederschap 0. L. Vrouw van het H Hait te Sittard. Naar men ons van bevoegde zijde me dedeelt, is in de kerk van de H. Maria Hemelvaart te NeJerhorst den Berg een nieuw hoofdaltaar geplaatst, dat door de Processie Broederschap van O. L. Vrouw van het H. Hart van Jezus te Sittaid in genoemde kerk gevestigd, is geschon ken. Het altaar, éénvoudig en toch rijk van opvatting en uitvoering, was hij gelegen, beid der plechtige ingebruikneming ,op Paasch-Zondag met veel smaak versierd met groen en bloemen. Dien dag praalde het kerkgebouw in feestelijken luister. Het prachtige hoogaltaar is geheel uit Savonnièreteteen vervaardigd, naar het ontwerp en onder'leiding van den kunst schilder N. Poland te Utrecht. De ge heel brand- en inbraakvrije taberlnakelkast is geleverd door de firma Lips. Onderaan, in de altaartombe, bevin den zich ter linker- en ter rechterzijde de beelden van Alalachias ©n Isaias, be kend om hun profetieën omtrent het H. Offer, (Beiden Boek 1, Vers 11), voorts Izaak en Abel, om hun offerande en in bet midden een groep, voor stellende liet offer van Metehisisdechl. Boven, in ide vleugels, zijn aangebracht de afbeeldingen van Maria Hemelvaart, en de 'Kroning der H. Maagd in den Hemel, de tweie laatste glorievolle ge heimen. In den retabel ziet men de afbeeldingen van de vier Evangelisten, links en rechts geflankeerd door de afbeeldingen en de patroonheiligen van den oprichter der Broederschap, den ZeerEerw. heer Paulus Bernard us Vis matte, overleden 16 Juni '1899 te Ne- dorliorst den Berg, en van den tegen- woordigen herder der parochie, den ZeerEerw. beier George Wilhelm van den Burg, de H. Paulus en de 11. George. De rijke expositie-troon is aan wears- zijden gesierd met figuren van biddende engelen en vormt in samenhang met, en voortgroeieud als het ware uit het on derste gedeelte, daarmee een. schitterend geheel, dat een zeer devoten en kost baren indruk maakt. Een heerlijker geschehk van de Pro cessie Broederschap aan den beminden herder op zijn zilveren priesterfeest in Aug. e.k. is moeilijk denkbaar. Parochi anen en geloovigén uit den verren om trek roemen als om strijd het heerlijke werk. Ook is .de lichtkroon, een vroeger ge schenk van de familie Bak aldaar, met haar goedvinden verbeterd en meer pa- send gemaakt hij deze omgeving, juist als de hardsteenen altaar-traptreden. Jammer dat de Mij. tot Expl. van Staatsspoorwegen heelt moeten besluiten, geen spooi wegmateriaal voor extra trei nen te mogen beschikbaar stellen, zoo dat de voorgenomen bedevaart op 23- 25 Mei moest worden uitgesteld tol later. Wanneer de processie had kunnen wor den gehouden, dan had de ZeerEerw. Jubilaris zijn wensch vervuld gezien, dal in Juli a.s. zoo niet alle, dan toch de meeste Broedermees'ers en Zelatricen te zijnent waxen gekomen, om de IJ. Mis van Dankbaarheid bij te wonen, wat tiet feestelijke niet weinig zou hebben ver hoogd. Middelburg. Voor de vrije- en orde oefeningen werden Zaterdag alhier twee vrouwelijke candidaten geëxamineerd, die beiden slaagden, namelijk de dames P. M van den Berg, Vlissingen en J. J. Talsma, Goes. Heinkenszand. Zaterdag j.l. is te Breda voor de acte van onderwijzeres geslaag" mej. M. J. v. d. Dries van hier, leerlinge van de Eerw. Zusters te Etten. Geslaagd voor eersten stuurman B. Van Dierendonekvoor derden stuurman 11. Haak, leerlingen van de „De Ruijter school" te Vlissingen. Zaterdag j.l. slaagde bij het onderwij zersexamen te Breda mej. 11. v. Eerden- burg van Boschkapelle. (II. Ct.) In de plaats van mej. Motké, is me! ingang van 16 Mei 1916, tot tijdelijk on derwijzer aan de O. L. school te Aar denburg benoemd de heer G. J. Do» wes aldaar. (11- Ct.) Amsterdam. Ter gelegenheid van hel 4e lustrum der R.-K. Studentenveree"1 ging Sanc.tus Thomas Aquinas had den in de aula der universiteit een vergadering plaats waarbij het Kamer" j'hr. mr. Charles Ruijs de Beerenbrou' bel woord voerde. Amsterdam. Te beginnen 24 dezer "11' de „Zelandia" brengt de Kon. tie Lloyd weer schepen in de vaart 1 Zuid-Amerika,. De route Zal gaanonl Noord (Schotland) -en verder via mouth en Vigo. Den 25en Juni verb", de „Hollandia" en den 24en Ju'1 „Frisia". Den Haag. In vervolg 01 broodcirculaire [heeft de M Landbouw een tweede circul! burgemeesters verzonden be Vil bet verbod roggebloem tot bj werken; 2o. verplichting voo-r heeren mede te deelen hoeves dagelijks voor hun patiënten (3 ons voor een volwassene, 1 een kind beneden 15 jaar pe bevoegdheid aan vroedvrouw kraamvrouwen uiterlijk tot f de bevalling witbrood te do. keil. Hengelo. Gisteren kw,aml R.-K. raadsleden hijeen va] Borne, Enschede, Nijverdal, Weerselo enz.., die de(i| „Twente" van R.-K. raa richtten. 15 Mei 5 uur 's namidi Berlijn. (Off.) Op versehl toren was aan weerszijden dj en patrouille-actie levendig. Pogingen van den vijam nieuw veroverde stellingen te vermeesteren werden, voo niet in ons vuur doodliep vechten van man tegen man In het gebied van de Mi aanvallen der Fransehen op lijke hellingen va.n den Mor] bij het Ciailtettebosch afgeslagi Londen. (V. D.) Hedenmoi] aanvang gemaakt met het p Sir Roger Casement. Toulon. Een Fransch lu] hij Sardinië in zee gevallen Athene. De spoorlijn Ath<| is gereed. In beide richting© treinen per dag rijden. Washington. (Part. Telegij „Times" wordt bericht, dat d der Duitschers tom "Amerika tegen de Engelsche hlo-kkal treden, geen resultaat hébbei heeft te kennen gegeven dat op de wijze waarop Duitscld; nota condities stelde, Ami fictie in overweging ka.n nemi die condities zijn opgegeven. 5e kl., he lijst, f 10005885 f 400: 6959 f 200: f 100: f 70: Nieten 5845 618 7696 15121 102 7 953 5443 9044 18402 7006 11647 11045 1250 8570 17270 52 1271 7147 9053 TrekkiJ 15309 20423 1910 9798 li 17768 ll 96 5380 7155 12610 1 Vier tijld regeling en. slag, een dorp aan de Zeeuw sclie grens, dat gedeeltelijk in gedeeltelijk in België ligt heeft uitgevonden zomertijd de verw daar op het punt van tijdrege bestond, nog vermeerderd. De op Belgisch grondgebied, en de wijst den Duitschen zomertijd in de kerk volgt men nog aitij Belgische tij liegeling (Greenwic Hollandsche militairen, de pc Nederlandsche douanen regelen' den Nederlandschen zomertijd, Hollandsche school neemt om kinderen gemakkelijk te maker regeling aan, een uur verschi den Duitschen zomertijd. Wai de kerkklok twee uur aanwijst, horloge van den pastoor op (lat van de Hollandsche onder' 1 uur, dat van de Hollandsol naren op 1 u. 20. „KIaviervro;uiwke." In ee richt hébben hvïj onlangs ge „Klavb'rvrouiwke", een onzer kiemde en beguchte Heikesmai man gevreesd door zijin dorpsge bewonder door velen, 'die in di voortdurend door hun handel niet de politie te maken hebb dus Schrauwten, in 1878 gel), te broed, op dei grens onder ,,'tSc leen soldaat is doodgeschoten. Ovlor „Klavervrouiwke" en waarop- bijl zijn vteel bewogen digd'e, worden door het Einidh volgende bijzonderheden gemel Oorspronkelijk koopman va leidde hijl een zwervend leven, daarbij niet altijd pp het ree Ha jdwaalde nogal eens af, zoori t ware van zijn jeugd af, een kende Van politie en justitie w Ik- meest geruchtmakende zak hiji betrokken was, waren: de g stallen te Hilvarenbeek, waarvoi jaar tan vier maanden gevangen Jieip; de moord op Kuivezand o Gastel, waarvoor hiji door de rechtbank veroordeeld werd tot gevangenisstraf, maar voor 't vrijgesproken, wegens gebrek a dl© moord opi jde twee oudjes te waarvan hij ook verdacht wc --hiji ook leen overtuigend b oorlog begon hij m< ïjvier zich toe Je leggen op d

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1916 | | pagina 2