BSPEELKAARTEH De Groote Oorlog. Donderdag 11 Mei 1916. Twaalfde Jaargang. RBEEM, Vtrsdiijnt eiken MIME-,MH8DM- in VRIJDMiViD. .SIV8A, Goes. lil- t WANDELTOCHT BUITENLAND. BINHEHLftND. -oote voorraad .mantels, mantels, kostuums, r Mantels, jmrokken en jurken. r pakje 6 cent. de prijs, 20 cent er pakje, e week wordt de HENKELS SODA kost dan 8 cent ITEREN, 's Heerenhoek. Prachtige Glansverf J. VAN VIJVEN Gz., RBEEM - GOES Kralen Lampenranden. Kop en Schotels Glaswerk nog aan tuden prijs. Benauwde kerkleer. te Dienstbode Losse Oorlogsberichten- Welk weder zullen wij hebben Sociale Berichten. GOES. DEN VEESTAPEL. Foenegriek, Minnepoe- choonmaakpoeders, Worm- te olie voor koliek of dik aarden en koeien, Varkens- Ruhr voor besmettelijke Bloem van zwavel, Teer- erkrijgbaar bij (9j Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.90, daarbuiten 1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór iialf drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Ganzepoorfsfraaf C 2o9, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor; gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering gulden bij] verlies van een hand, voet of oog; gulden bij verlies van een duim; 60 gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. srkrijgbaar bij 35 cent per pond loortstraat Goes. toopers flinke korting. eeft ontvangen De „Controleur" wijdt een artikel aan liet rapport der Bevredigingscommissie. De schrijver van het artikel wil over het algemeen wel accoord gaan met dit „trac- taat voor den vrede". Vooruit dan maar met de wetsvoorstellen. „Alleen bij de Katholieken is meer toezicht noo- dig, omdat zij duidelijk inzien, dat onder wijs de vijand is van de benauwde kerk leer" Allervermakelijkst, die zucht over de „benauwde kerkleer". De „Controleur" deed goed zich zelf eens te contioleeren ten opzichte van zijn kennis der Geschiedenis. Dan zou hij tot heel andere bevindingen komen èn aangaande de „benauwde kerkleer" èn aangaande het gewicht, dat de Katho lieke Kerk aan goed onderwijs voor alle lagen des volks toekent. Busken Huet,zeer zeker een onverdacht getuige in deze, geeft in zijn bekend werk „Het land van Rembrandt" de volgende uitspraak over den stand van ontwikke ling tijdens de Middeleeuwen, toen de „benauwde kerkleer" de alleen-heerschen- de was. „Controleur", opgelet „Wanneer men een klein aantal bui tengewone vernuften van later uitzon dert, dan waren in de Middeleeuwen de Europeanen over het algemeen niet onkundiger dan tegenwoor- d i g. Een aantal zaken, ons bekend, wa ren hen vreemd een aantal andere welke hun levendig voor den geest stonden, doen dat bij ons nog slechts schemer- schemerachtig, of in het geheel niet meer. Het beste bewijs, dat hun weten, hun denken, hun gevoelen niet te verachten was, is, dat wij ons zooveel moeite geven er in door tc dringen en dit vaak zulk een dankbaar werk is."1) Ook buitenlandsche schrijvers, die door gezette studie zich met den stand van de ontwikkeling onzer voorouders in de Mul deleeuwen vertrouwd hebben gemaakt, komen tot dezelfde conclusie. Zoo aarzelt de Franschman Louandre aan de hand van tal van gegevens niet te verklaren, dat in de 13e eeuw in gansch Nonuandië geen enkele boer werd aangetroffen, die de lees- en schrijfkunst niet verstond Ons dunkt, met die „benauwde kerk leer" kan het nogal schikken, zij liet blijkbaar aan het onderwijs genoeg lucht en ruimte om zich vrij te kunnen be wegen. Wat dus van de malle uitlating van de „Controleur" te denkeu Of bedoelt hij misschien, dat hij zelf benauwd is voor de Katholieke kerkleer, zoodat, wordt de gelijkstelling van het onderwijs een feit, de liberale openbare school het zal moe ten afleggen tegen de Katholieke, wes halve hij maar alvast voorstelt de Katho lieke school met aparte toezichtsbepa 'I lingen te muilbanden? Wat zijn we liberaal! t. a. p. D. I blz. 439. De spatieering ia van ons, Red. Intelbare massa erpakjes, zoo ook ischeehte linnen il Kinderpakjes, i de tegenwoordige fa- stond gevraagd HOLLANDER, Lange Vors s. ich te vervoegen Groote I a De toestand. Fransche bladen zijn er wel eens wat erg vlug bij om als de vijand eenigen tijd wat minder actief is, van uitputting te spreken. Dat het zoover metDuitsch- land nog niet is bewijst de hernieuwde heftige strijd bij Verdun. Het üuitsche rapport zegt ervan „De in do laatste dagen op den linker Maasoever in hoofdzaak door de dappere Pommeren onder groote moeilijkheden, maar met matige verliezen doorgezette operaties hebben succes gehad. Ondanks hardnekkige tegenstand en verwoede tegenaanvallen van den vijand, is het geheele loopgravenstelsel aan de noor delijke helling van de hoogte 3[>4 geno men en onze linie tot op de hoogte zelve vooruitgebracht. De vijand leed buiten gewoon zware en bloedige verliezen, zoodat aan ongekwetste gevangen slechts 10 officieren en 1280 man in onze handen vielen. „Ook bij voorwaartsche bewegingen, tot wegneming van den druk tegen onze stellingen op de westelijke helling van den Mort Homme, werd hij met zwaar verlies overal teruggeslagen. „Op den oostelijken oever ontwikkel den zich aan weerskanten van de hoeve Thiaumont verbitterde gevechten, waarin de vijand ten o. van de hoeve negers tegenover onze troepen in het vuur bracht. Hun aanval mislukte met een verlies van 350 gevangenen. „Bij de beschreven gevechten zijn nieuwe versche Fransche troepen waar genomen. De vijand heeft nu in het Maasgebied 51 divisies samengetrokken]'. Men ziethet gaat voetje voor voetje maar het gaat. Port Arthur is ook 210 dagen belegerd geweest. De taaie tegen stand der Russen kostte er den Japan ners in 5 dagen 14000 dooden en toch namen de Japanners het in. Daarom zeggen wij niet dat Verdun zal genomen worden, maar het kan genomen worden. De oorlog stelt anders de Duitsehe magen wel op proef en al is de censuur op de bladen streng, toch lekt er nu en dan iets van uit. Zoo hebben volgens berichten uit Zürich te Berlijn weer on geregeldheden plaats gehad in verband met de duurte. Des avonds trok een stoet van ver scheidene duizenden menschen door de straten van de voorsteden Wilhelmsdorff en Charlottenburg en protesteerde zoo luidruchtig tegen do duurte der levens middelen, dat de politie ook hier tus- schenbeide moest komen. De toestand is trouwens in geheel Duitschland zoo ern stig, dat een rechter van de 18e kamer te Berlijn bij een proces over het op- koopen van levensmiddelen niet schroom de, de volgende woorden uit te spreken „Het vereischt dikwerf meer moed naar den slager dan naar de loopgraven te gaan". Men is in Amerika niet zeer hoopvol gestemd aangaande d pogingen toL vrede waartoe Z. H den Paus met Wilson in onderhandelingen zou zijn getreden. Zoo schrijft de „Pali Mall Gazette", dat het Amerikaansche volk verkeerd zou doen, wanneer het zich als vredesbe- middelaar liet gebruiken. Ouder de Duitsch-Amerikanen zijn vele idealistische pacifistenwanneer dezen zich eens goed voorstelden, wat het besluit der gealli eerden om den strijd voort te zetten beteekent, zouden zij zich al hun ver- geefsche moeite, die tot niets dan ver nedering leidt, sparen. De geallieerden zullen den oorlog niot eindigen, voordat hun doel volkomen bereikt is; in dit conflict is er voor een compromis of onpartijdige bemiddeling geen plaats; in liet 'belang van de be schaving moet een definitieve overwin ning behaald worden. Dus helaas nog geen kans op vrede, tenzij onze oud-minister Treub een beteren kijk op den toestand mocht hebben, blijkens een in dit nummer onder Binnenland opgenomen persgesprek, dat een buitenlandsch journalist met hem heeft gehad. Duitschland en de Vereenigde Staten. Een als een ol'ficieuse mededeeling der Amerikaansche regeering beschouwd telegram van de Associated Pres deelt mee, dat de Vereenigde Staten, onder voorbehoud dat de officieele tekst der nota met de niet-officieele overeenkomt, de Duitsehe beloften aanvaarden en de vervulling zullen afwachten. De lersche rebellen. LONDEN, 8 Mei. (R. O.) In het Lager huis zeide Asquith, dat de executie der lersche rebellen zou worden beperkt tot de verantwoordelijke personen, die vooral schuldig zijn en zoo spoedig mogelijk zou ophouden. Het vraagstuk van de behandeling der gewone rebellen werd door de regeering nauwlettend overwogen. Uitwisseling van gewonden vla Vlissingen. LONDEN, 8 Mei, (Reuter.) Het Ministe rie van Buitenlandsche Zaken heeft van den ambassadeur der Vereenigde Staten bericht ontvangen, dat de Duitsehe regee- ring er in heeft toegestemd, dat een Engelsch hospitaalschip zal worden ge bruikt voor het overbrengen van Engel- scbe en Duitsehe krijgsgevangenen, die naar liun vaderland worden terugge zonden. De Duitsehe regeering vroeg om een aankondigingstermijn van veertien dagen van den datum, waarop de repatrieering kan plaats hebben. Er zijn maatregelen getroffen om te zorgen, dat het hospitaal schip op 24 Mei te Vlissingen zal aanko men met een groep Duitsehe invalide krijgsgevangenen en vandaar met Engel- sche invalide krijgsgevangenen zal te- rugkeeren. Schatten op den bodem der zee. Volgens te New-York gepubliceerde berichten zal de „Inter-Ocean Submarine Engineering Company" binnenkort een aanvang maken met de berging van la dingen edel metaal en andere kostbaar heden, die tengevolge van den oorlog naar den bodem der zee zijn gezonken. Naar schatting zal zij goederen tot een waarde van 720,000,000 gulden kunnen halen uit schepen, die thans tot op een diepte van niet meer dan 130 meter onder de oppervlakte der zee liggen. Licht gewonde». De oorlogscorrespondent van het „Berl. Tagebl." in het westen schrijft Voor de kerk stond vandaag weer het gebruikelij ke hoopj e licht gewonden. Licht gewonden maar doch men moest zoo'n tooneel heel nauwkeurig vast houden en de nog neutrale wereld voor oogen voe ren van top tot teen met leem bedekte menschen, hurkend, in elkaar gezakt of staande, moede, doodmoede. De helft slechts heeft laarzen, enkelen hebben een verband aan beide voeten, de anderen hebben links of rechts nog een schoen. De andere voet steekt in gaas of watten. Beide voeten bevroren Een voet bevroren, de andere gekwetst en open. Een stuk geschoten hand. Lichte hoofdkwetsuien. Vieeschwonden in arm eh been. Schampschoten, kneuzingen. Voorloopige verbanden niet doorzijpelend bloed. Wanneer deze menschen in de schoon e, correcte bedden zullen liggen, zal men zonder hartklopping van groot medelijden door de ziekenzaal kunnen wandelen. De zaal ziet er zoo vriendelijk en kalmeerend uit en de verpleegsters zijn de goedheid zelve. En die rustige vlijtige doctoren Daar wordt toegezien en daar is geneziDg. Maar wanneer zij daarbuiten staan, van onder tot boven met vuil en leem bedekt, dan kan men de geschiedenis van hun lijdensweg lezen zonder dat de mannen hun zwijgzamen mond behoeven open te doen. Kraaienvleesch. Die- Duitsehe minister va,n landbouw vestigt in -een circulaire- de aandacht op bet goed eetbare vle-esch van jonge kraaien. Daarom wordt aanbevolen, algemeen de kraaien dit jaar voor de volksvoeding te bestemmen. De 'eigenaars van bosschen, waar zich kraaienko-lonies bevinden, die nen -daarom aangeschreven te worden, de vogels te schieten of ze te laten schie ten. Ook kan men de nesten uithalen. De spreeuw is er in Duitschland gena dig afgekomen. De oorzaak daarvan is, dat zij te weinig vleesch hqeft. Steeds nieuwe troepen. Volgens ide „Wiener Allgemeina Zleii tung" melden te Rome verschijnende bla den, dat bij de beraadslagingen van de Quadruple Entente besloten is, dat Rus land, indien de rust aan het Oostelijk front blijft voortduren, 500.000 man troe pen naar Frankrijk zal zenden. Verschei dene groote transportschepen moeten ree|ds onderweg zijln. In Pruisen moeten zich alle land- stormplichtigen, die in April j.l. 17 jaar zijn gewonden, bij. de militaire overheid! aanmelden. De toestand in Polen. De Poolsche gravin Ledochowska houdt tegenwoordig in Noorwegen lezin gen om hulp te krijgen voor Polen. Er is geen land, dat zoo vreeselijk onder den oorlog heeft geleden en lijdt, als Polen. De Russen hebben voor hun te rugtocht alles verwoest, 'de Duitschers hebben niet genoeg om ook de bevolking te voeden, en Engeland laat geen levens middelen door. Er is hongersnood, en duizenden gaan er ook dood van den honger. Gravin Ledochowska doet ver halen waar de haren van ten berge rijzen, b v. van een moeder, die haar vier kinderen ophing om ze niet langzaam te zien sterven. Zelf hebben wij uit goede bron gehoord, dat de toestand er ont zettend is. Een onderdaan van een neu traal land, die in Polen is geweest, heeft aan Tidens Tegn gezegdWie de ellende in Polen heeft gezien, en in zijn land teruggekeerd, kalm doorleeft en alleen aan zich zelf denkt, moet een beest zijn. Gravin Ledochowska spreekt in het Zweedseh, dat ze geleerd heeft in het kleine jaar dat ze in Zweden is geweest. Ze heeft daar ook lezingen gehouden, die zoowel door den Russischen als den Duitschen gezant zijn bijgewoond. (N. R. Crt.) naar de Encycliek-Meeting te Vlissingen. Aan de Katholieken van Middelburg. Daartoe van verschillende kanten aan gezocht, is door de prop.-club „St. Pau- lus" 'besloten om aanstaanden Zondag 14 Mei, bij eenigszins gunstig weer, een Wandeltocht te organiseeren naar de veel besproken meeting te Vlissingen. Over het doel dezer meeting uit te wijden is niet noodig; de couranten, aanplak- en strooibiljetten hebben u genoegzaam daar mede vertrouwd gemaakt of zullen dit nog doen. Het is onze vaste overtuiging, dat velen reeds het plan gevormd hebben de beide uitstekende redenaars, den \Vel- eerw. pater Duijnstee uit Eindhoven en den Weledelen heer Vienings uit Goes, die Zondag daar het woord zullen voeren, te gaan hooren. Wanneer wij nu met zoovelen als maar mogelijk is gezamenlijk optrekken, dan slaat Middelburg een prachtig .figuur en kunnen onze geloofsgenooten van andere plaatsen er getuige van zijn, dat er in Middelburg door zeer veleir-warm gevoeld wordt voor de groote Roomsche zaak. Laat daarom een ieder, die kan, aan staanden Zondag medegaan, om daardoor te toonen een Katholiek van de daad te zijn. Het ligt in de bedoeling om u i t e r 1 ij k half één van het Vincentiushuis te ver trekken, teneinde op tijd te Vlissingen aan te komen (2 uur begint de meeting). Zij, die wenschen deel te nemen, wor den beleefd uitgenoodigd zich zoo- spoe dig mogelijk en in elk geval vóór Vrijdag van toegangskaarten a 10 ct. per stuk te voorzien. Deze kaarten zijn verkrijgbaar bij den heer Warnau in de Lombardstraat. Deelname van dames aan dezen wandel tocht wordt zeer op prijs gesteld. Namens de prop.-club „St. Paulus", J. C. DROOG, Voorzitter. Verwachting tot den avond van 10 Mei: Matige tot krachtigen, later tijdelijk afne mende westelijke tot zuidelijken wind; tij delijk opklarend, later wellicht weer regen. Weinig verandering van temperatuur. Encycliekmeeting te Roosendaal. Men meldt ons uit RoosendaalOok hier zal de 25 jarige herdenking van de „Rerum novarum" niet onopgemerkt voorbijgaan, althans niet bij onzen R. K. Gildenbond. Deze zal na een drie- daagsche voorbereiding door een pater Capucijn den 21 Mei aanstaande de her denking godsdienstig inzetten en dan in den namiddag een feestvergadering hou den in het gebouw van den „Katholieken Kring". De heer Vienings, redacteur der „Nieuwe Zeeuwsche Courant" te Goes, heeft zich bereid verklaard om na zijn terugkeer van de Bredasche encycliek meeting in den R. K. Volksbond aldaar, ook op onze feestvergadering als spreker op te treden. De Ned. R, Kath. Zeeliedenbond heeft thans een eigen flink geredigeerd orgaan, dat er zijn mag. Het heet „Het Kompas", verschijnt op ongeregelde tijden en wordt uitgegeven te' Vlaar- dingen. Een woord van welkom aan den nieu wen medestrijder voor de zegepraal der beginselen van Leo's heerlijke „Rerum novarum". BGieiE. De nieuwe Nuntius. Mgr. Tacci, titulair-aartsbisschop van Nicea, tot nu toe Pauselijk Nuntius te Brussel, heeft wegens zijn ziekte zijn waardigheid neergelegd en zal zich ge heel uit de diplomatie terugtrekken. Mgr. Locatelli, titulair bisschop van Tes- salonica, sedert 1906 Internuntius in Argentinië, zal hem in België vervangen. De H. Vader benoemde Mgr. Vassalo di Torregrossa, titulair bisschop van Emesa, die een jaar geleden zijn ontslag nam als Apostolisch gezant in Columbia, tot internuntius in Argentinië. tfiAHHUU H. Een nieuw kanaal. Maandag is het kanaal van Marseille naar de Rhone ingewijd. De aanleg is in April 1911 begonnen. Het kanaal kost 53 millioen en is 77 KM. lang. Uitvaart Passtoors. Onder overgroote belangstelling had Dinsdag te Ginneken de uitvaart en be grafenis plaats van den heer W. C. J. Passteors, in leven burgemeester dier gemeente. Tal van sociale corporaties, Kamerleden, vertegenwoordigers van com missies waarvan de overledene deel uit maakte, benevens wethouders en ge meenteraad, waren aanwezig. Na de plechtige mis van requiem, door pastoor Rombouts opgedragen en de plechtigheden op het kerkhof, hul digde de heer Smit, Centraal Vooizitter v. d. Ned. R. K. Volksbond in ontroe rende woorden het verdienstvolle leven van den oprichter, van den volksbond. Hij herinnerde er aan, hoe de heer Passtoors 28 jaar lang de ziel der bewe ging was geweest en hoe hij steeds zich zelf had opgeofferd voor liet heil en de waarheid der arbeiderspartij. Namens de 40.000 georganiseerde R. K. arbeiders van Nederland, riep hij daarom

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1916 | | pagina 1