eitrefbaar. I 100 ANE in Effecten daal oosen niJZES, De Groote Oorlog No. 55. Dinsdag 9 Mei 1916. Twaalfde Jaargang. EEKBANK IERSEKE RUK) e Goes, Vmhijnt eiken MÜANBAG-.JIOEHSBAG- en VRIIDAGAVOHB I B® ifo gulden bij' B H Sulden bÜ g^den bij f* BINNENLAND. ten kantore dei ie, VAN DER MINNE Hoek Markt, Middellm opend: oorm. tot 5 uur nan oorm. tot 1 uur nam rnmarkt 7, Tel. 435 Van hest. 1 m. joosen. h. C. j. groot, i. l. buissing n Effecten. ILLIJK. /Verken, s, Barometer8' Losse Oorlogsberichten. Welk weder zullen wij hebben i. gevestigd: en in Rekening-Courï llijke rente. liteuren 3 °/0. dagen opzegging maanden /o. PING. de markturen nde Bank- en Effect»"1" MIDDELBURÖ Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.90, daarbuiten f 1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrjjdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoorfsfraaf C 209, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 6 regels voor 25 Ct. A contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering M BL jg I verlies van een jfg 11 H verlies Qj verlies van B H I E hand, voet I I fl I van een I I een M V w - of oog; 1^#^# duim; wijsvingerSm W-j? „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank1 gulden bij verlies van eiken anderen vinger. te Schiedam. V Rerum Novarum—Meeting. In ons bisdom is 11 Mei aangewezen als de dag, waarop de '25-jarige herdenking zal gevierd worden van de encycliek „Re- rum novarum", dien beroemden zendbrief, waarin Paus Leo XIII z.g. voor geheel de wereld in bel duidelijkst Jichl stelt, hoe de Kerk zich liet lot der maatschappe lijk verdrukten, der economisch-zwakken aantrekt; hoe Zij den werkman niet enkel troost met „een wissel op de eeuwigheid", gelijk het vaak smalend klinkt in den mond Harer vijanden, maar voor zijn stof felijke zoowel als voor zijn zedelijke ver heffing ijvert met allo kracht. Die zendbrief „Rerum novarum", in alle Jalen herhaaldelijk overgezet, door geleerde mannen, zoo geestelijken als lee- ken besproken en gecommentarieerd, door gansch den Katholieken arbeidersstand met geestdrift ontvangen, is een richtsnoer en een leiddraad geworden voor de Katho lieke werklieden over gansch de wereld bij het streven naar gewettigde lotsver betering volgens den geest der Kerk. Overvloedig' zijn da.n ook de vruchten, die gedijd zijn aan den boom der „Rerum novarum". Inderdaad heeft doze ency cliek er toe bijgedragen den stroom van het socialisme te keeren en in te dammen en moest dan ook de Zwitsersch© socialist Cirenlieh verklaren, dat de invloed van „Rerum novarum" grooter is geweest dan die van alle socialistische congressen te zamen. Alle redenen zijn er dus voor onze Katholieke werklieden, 0111 do 25-jarige herdenking der uitvaardiging van dit ge wichtig Pauselijk dokumeiit, dat men in zekeren zin het „Groot Privilegie" van den arbeider zou kunnen noemen, met blijdschap en dankbaarheid te berdenken. Voor ons, Zeeuwsiche diocesanen van het bisdom Haarlem, is Ylissingen de plaats waar de feestelijkheid van 14 Mei zal plaats vinden, onder ijverig en geest driftig voorgaan van den wakkeren R. K. Volksbond aldaar. Achterstaande advertentie in ons num nier van heden geeft de bijzonderheden over de „Encycliekmeeting", die in liet concertgebouw te Vlissingen zal plaats hebben. Wij wekken onze Roomsche arbeiders van Vlissingen en in wijden omtrek daar buiten op, om bij die meeting tegenwoor dig te zijn en door hun aanwezigheid te getuigen van hun vreugde en erkentelijk heid over de groote weldaad, die Leo z.g. met zijn encycliek aan hen en hunne standgenooten heeft bewezen. Daarmede bandelen zij geheel in den geest hunner hoogste kerkelijke overheid, die gaarne tot deze feestelijke herdenking van een zoo merkwaardig feit haar toestemming gaf en slechts daarom daarvoor den Zon dag van 14 Mei bepaalde, wijl de oor spronkelijk bedoelde dag (2e Pinksterdag) wegens de dan op handen zijnde Staten verkiezingen, minder geschikt leek. Daarom, Katholieken van het dekenaat Middelburg, maar vooral Katholieke werklieden, vereerders van Leo's so cialen arbeid, vrouwen en mannen, op ter Encycliekmeeting te Vlissingenl aan kon ze niet bezetten, daar onze batterijen fiem elk vioortdringen onmo-t gelijk maakten tdoor hun Jcrachtig vuur. De Noordelijk© helling van heuvel 304 vormt klus op1 het oogenblik een soort neutral© zóne tusschen do twee partijen, daar de Duitschers zich hebben vastge- nesteld aan den roet en de Franschen den top beziet houden. Na op .3 Mei moeilijkheden te hebben ondervonden bij den aanval op het front, beproefde do vijand© ©en actie in het bosch ten W. en ten N.W. van heuvel 304 met het idoel 0111 tot ©en flank-aanval te komen, maar hij werd overal teruggeslagen met de blanke wapenen. Het bombardement duurde met aanhoudende hevigheid; voort, doch de infanterie yersohecn niet. üe H. StoG en de vrede. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, heeft de Neutrale Conferentie voor Vre desbemiddeling, welke te Stockholm ver gaderde, bij afzonderlijk voortel1 'besloten, dat ook met den II. Stoiel Voeling zou1 worden gezocht len daarvoor .aan Z. II. Paus Benedictus XV die bekende oproep wend toegezonden. Er worden nog bijzon dere stappen overwogen, teneinde' Z. H. ni kennis te stellen van de wenschen der Conferentie. Tijd".) Een boodschap van Z. H, den Paus aan President Wilson. "WASHINGTON, 6 [Mei. (Reuter.) Do apostolische delegaat, Mgr. Bonzano, aarts bisschop-titulair yan Melitewe, heeft pre sident Wilson Pen boodschap van den Paus overgebracht, waarvan de inhoud niet openbaar gemaakt is. Naar verluidt, zou zij echter dia bezorgdheid vau dien Paus over pen .breuk tusschen de Ver. Stalen en Duitschland tot uiting brengen. („De Tijd".) (Zie nog onder laatste berichten.) Tegenspraak. LONDEN, 7 Mei. (Reuter). Do Admi raliteit meldt naar aanleiding van oen Duitsch communique, dat bel niet waar is, dat de Britsche onderzeeër .„E 31" door geschutvuur tot zinken is gebracht, daar dit vaartuig ongedeerd naar zijn basis is teruggekeerd. ce strijd aan de Maas. PARIJS, 7 Mei. (Ilavas.) Sinds 48 uren is de strijd op don linkeroever der Maas hervat mét een woede, die men niet meer gekend had sinds den geweldigden aan val bij het begin van het algemeen of fensief op Verdun. Het bombardement werd voortgezelj met toenemende hevigheid op. den sector van heuvel 304 en bereikte een tot dusverre ongekend© kracht. De hellingen ten Noor den vau den heuveltopi werden geheel om gewoeld en eenige onzer loopgraven, on- jiioiUKüraar geworden door bet artillerie- vuur van den vijand' en door bommen met verstikkende gassen, weiden ontruimd, doch de vijand - en hierop: komt het. Da Hoogeschool te Gent. Een correspondent in België bericht aan „De Tijd"Het schrijven, door de hoogleeraren der Universiteit van Gent gericht aan Generaal-Gouverneur Von Bissing, en waarin zij instemming be tuigen met de denkwijze hunner gevan gen genomen collega's, heeft bij het Duit sche Gouvernement groote ontstemming gewekt. Het schrijven wierd niet schrif telijk beantwoord, maar wel zijn, bij wijze van antwoord,- opnieuw vijf lioogleeroren, op wier tegenwerking bet 'Duitsche gou vernement bijzonder gebeten was, ge vangen. genomen en naar Duitschland gebracht. De Duitschers hebben hun plannen tot vervlaamsching der Hoogeschool voor onliepaalden tijd opgegeven. (Zie nog onder laatste berichten.) Vredesneiging in Duitschland 7 LONDEN, 7 Mei. (Reuter). De Maden bevatten een telegram uit Washington, volgens hetwelk een uitvoerig bericht is ontvangen van den ambassadeur te Berlijn over den toestand aldaar. Naar men verneemt, deelde de ambassadeur het Staatsdeparbemient mede, dat er in Duitschland veel gesproken wordt over vrede. De Keizer zou gaarne zien, dat de Ver. Staten het initiatief nam 'tot 'het openen van onderhandelingen niet do geallieerden. Gebrek aan meel. Naar Matin en Petit P,arisien uit Saloniki vernemen, .is er in die stad slechts voor drie tot vijif dagen meel meer. Het Fran- sche militaire bestuur wijtet elke verant woordelijkheid idaarvoor van de hand en beweert dat de Grieksehe nationale bank, die jhet monopolie van meel-invoer heeft, in gebreke is gebleven. Het stadhuis van Rijsel door brand vernield. Volgens een bericht in.„Der Tag", ont leend ,aan de „Liller Kriegszeitung", is opi Paaschmaandag het raadhuis te Rijsel door brand vernield. De aangerichte scha de is bezwaarlijk te schatten, daar ook verschillende kostbare oude meubels en schilderijen vernield zijn. Duitsche sol daten hebben een deel van de boekerij gered onder leiding Van de Fransche bi bliothecaresse. De militaire waarde der Franschen. Uit .Keulen wordt aan „De Tijd" ge schreven, dat bij het uitbreken van den oorlog de Duitschers met een soort van meewarigheid op Frankrijk ncderzagen, terwijl zij de militaire beteakenis van dat land niet zeer hoog aansloegen. Die gevoelens nu zijn radicaal veran derd. Do 'Keujsch® 'briefschrijver schrijft letterlijk Ik doe aan Duitsehland g<eon oneer, als ik erken, dat sinds de Manie, maar vooral sinds '"Verdun dit meewarig ge voel tot oprechte achting is gegroeid, ja, tot do hoogste achting, die aan de mi litaire hoedanigheden van een aanvan kelijk tie gering geschat volk kunnen wor den toegedragen. Over Russen wordt als over gemakkelijk te verteren, gemoedelijk kanonvoeder gesproken, nog te sneller neergemaaid, naarmate bij gebrek aan Russische officieren, de aanvoering slech ter wordt. Maar al de rangbszittende Duitschers, die van het Westfront of voor kort verlof terugkeeren, slaan tegen hot (Fransche -volk niet meer dien toon van superioriteit aan, welke men vroeger hoorde, en de gewone soldaat verborgt zijn vrees niet, die daarom geen gebrek aan moed -behoeft te zijn, wanneer hij naar het Westen wordt geroepen, 0111 een (aak te beproeven, welke tot dus ver pok met de grootste opofferingen, inspanningen .pp verliezen ik kan mij over de wijze van het offensief en den prijs voor Verdun moeilijk uitlaten, ook al passeeren deze mededeelingen geen oensuur niet kou worden verwezen lijkt. Al zijn er nog geen teekenon, die op het bereiken van het doel dor fransche revanche wijzen de herove ring van Elzas^Lotharingen zij heb ben echter hun revanche; de nederlagen van 1870 zijn gewroken. Met het klei- ncerend en medelijdend spreken over het Fransche leger, dat zoo- gemakkelijk on der den voet zou word-en .geloopen, de „nach Paris"-stemniing van het oorlogs- begin js - het uit. En als voortaan in vredestijd een Duitsch officier oen Franschen wapenbroeder zou passeeren, kan men er zich verzekerd van hou den, dat hij met oprechte ien volle hoogachting het militaire saluut zou brengen. Frankrijk sluit den Paus niet uit Van de Zwitsersche grens wordt aan de „Köln. Ztg." gemeld, dat de Fransche regeering 'zich niet heeft aangesloten bij de 'clausule van het Londsche verdrag om den Paus1 van de vredesconferentie uit te sluiten. Hoewel er voor de Fran sche regeering sedert die scheiding van Kerk en Staat principieel geen Ro- meinsch vraagstuk meer kau .bestaan, zijn er toch redenen voor haar hou ding ten opzichte van het Londenschle verdrag. President Póincaré werd met be hulp van de clericalen, die hem in den Senaat ©n in de Kamer al hun stem men gaven, tegenover zijn radicalen me dedinger gekozen. Het regime Briand- Poincaré heeft echter de clericalen iede- ren dag meer noodig, naarmate de ra dicalen weer meer het hoofd opsteken, teneinde bij hot sluiten van den vrede, zoo niet .reeds1 vroeger, het overwicht van hun partij te laten gelden. Boven dien heeft Frankrijk er het grootste be lang bij het Vaticaan tot vriend te houden, daar anders' het katholieke pro tectoraat van Frankrijk in liet Oosten gevaar loopt. Marseille, het moderne Babel. Marseille is door zijn beteekenis als eenige groote .Fransche haven aan de Middellandsche 'Zee in de laatste maan den .liet centrum geworden van de uit- heemsche troepen, welke naar Frankrijk zijn vervoerd. 'Een medewerker van de „Matin" vertelt over het leven in de havenstad: „Terwijl in den herfst van 1914 Duinkerken een verzamelplaats Was, waar Franschen, Belgen en Engelschen elkaar op den weg van en naar Calais ontmoetten, is thans- Marseille een .cen trum geworden, dat men terecht het moderne Babel noemen kan. In de stra ten, die overvol zijn en waar men .©en blik op de havenwerken heeft, ziet men Fransche en Belgische verlofgangers naast zwarte kolonialen, die uit fantastische landen ter hulp geroepen zijn en tevens talrijk© Engelsehen, Australiërs, Indiërs, Canadeezen, 011 zelfs lieden uit Nieuw- Zeeland. Elk uur komen 'transportsche pen. -aan, die arbeiders: uit alle dealen der wereld aanvoeren. Alle rassen zijn dooreengemangdalle uniformen, allo drachten, alle wapenen ©11 kleuren woe len door elkaar en vormen een bewo gen massa, welker levendigheid door de luide uitroepen in de verschillende talen nog verhoogd wordt. Dat is geein Frankrijk, geen Marseille meer uit vre destijden het is een Babel, zóó mo dern <en merkwaardig, als. alleen de oorlog het -scheppen kan." Twee documenten van den lerschen opstand. „Do Times" van Maandag bevatte den tekst van de proclamatie van „de voor- loopig© riegeering van de Ier se he republiek", aau het volk van Ierland. De lersche republikeinsche broe derschap verklaart daarin, dat zij „hare kinderen .onder har© vlag roept", om den strijd voor de vrijheid met den steun van „hare verbannen kinderen in Amerika en dappere bondgenooten in Europa" te aanvaarden. De republiek waarborgt godsdienstige en burgerlijke vrijheid, .gelijke rechten voor alle bur gers. De onslerteebenaars van de pro clamatie waren: Thomas' J. Clarke, Sean Mac Dermott, P. II. Pearse, James Connolly, Thomas Mac Donagh, Edmund Kent en Joseph Plunkett. Het manifest waarin P. H. Pearse, de leider van den opstand, de overgave aanbeval, luidde aldus: „Ter vermijding van een verdere slach ting onder ongewapende menscben, ©n in de hoop het leven te redden van onze volgelingen, die zich thans omsin geld zien en hopeloos1 in de minderheid verkeeren, hebben de leden der v.oor- loopige regeering, op het oogenblik in het hoofdkwartier aanwezig, tot onvoor waardelijke .overgave besloten, en de bevelhebbers van alle afdealingen der republikeinsche strijdkrachten, zullen hun volgelingen bevelen de wapens neer te leggen." Gevecht van een Zeppelin met Engelsche oorlogsschepen. Men schrijft uit IJmuiden: Een stoomtrawler, die uit de Noordzee terugkeerde, is getuige geweest van een strijd tusschen een Duitsch luchtschip en Engelsche oorlogsschepen. Donderdagmor gen tegen elf uur, zoo verhaalt de beman ning, hield een Engelsche vlootafdeeling, bestaande uit ruim twintig grootere en kleine schepen, manoeuvre's, waarop de de bemanning van den trawler met be langstelling acht gaf. Midden in het spel verscheen een Zeppelin boven het eska der, en schoot tweemaal op een der groot ste schepen; de schoten waren duidelijk zichtbaarhet eerste streek even beschadi gend langs het schip, het tweede miste. De oorlogsschepen stoven uiteen, elkander druk met vlaggen signalen gevend; twee groote slagschepen volgden, op eenigen afstand evenwijdig van elkaar, den Zeppe lin en begonnen, te vuren. De Zeppelin schoot nog ééns terug, doch steeg en Verwachting tot den avond van 9 Mei: Meest matige winden uit Zuidelijke rich tingen. Zwaarbewolkte lucht met tijdelijke opklaring. Waarschijnlijk eenige regen. Over dag iets zachter. vluchtte toen haastig, waarbij hij over den trawler lieen kwam. Onderwijl kwa men de Engelsche schepen weer bijeen, den vluchteling vervolgend; doch onver wacht klonk een geweldige ontploffing, men zag van den Zeppelin een dikke zuil zwarten rook omhoog stijgen, het luchtschip zwaaide en duikelde, viel tol lend naar omlaag en plofte met een don derenden slag in zee. De trawler wilde er heen varen, om zoo mogelijk de be manning (het gevaarte droeg twee be mande schuiten) te redden, doch de Zeppe lin werd reeds omgeven door de Emgelscho schepen. Toen stoomde de trawler huis waarts, en zag na eenigen tijd de oorlogs schepen in tegenovergestelde richting ver dwijnen. Of de Engelschen nog iemand gered hebben, weet men niet. De beman ning van den stoomtrawler is nog diep onder den indruk. Men meldt uit Nes-op-Ameland: Terschellinger visschers, hier binnen vallend, rapporteeren, dat het Duitsche luchtschip „L 9" rakelings over hun schuit voer. Blijkbaar had de Zeppelin averij. Dan is er nog een aan do Noorsch© kust vergaan, terwijl bij Saloniki een Zep pelin door de Engelschen naar beneden,' is geschoten. Den Zeppelin's gaat het de laatste dogen niet fortuinlijk. W. C. J. Passtoors f Plotseling overleed aan een hartaan- doening Zaterdagavond te Ginneken de heer W. C. J. Passtoors, burgemeester van Ginneken, oud-centraal voorzitter van den Ned. R K. Volksbond, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, eere-kamerheer van Z. H. den Paus, ridder in de orde van den Ned. Leeuw en van Oranje-Nassau. Ondanks al die titels en waardigheden was de overledene een hoogst eenvoudig allerbeminnelijkst man, met veelzijdige gaven van geest en hart toegerust en stond daardoor bij vriend en tegenstan der in hooge achting. Bekend is hoe in 1913 alom in den lande, zelfs onder vrij zinnigen, met leedwezen werd verno men, dat Passtoors, die 12 jaar lang Beverwijk met eere in de Kamer ver tegenwoordigde, was gevallen. Groote verdiensten had de overledene als Katholiek organisator onzer werk lieden, als schepper der Katholiekenda gen, als sociaal werker van den eersten rang Als zoodanig genoot hij dan ook een enorme populariteit. Reeds in 1888 begon hij met liet oprichten van den R. K. Volksbond, wieus leider liij jaren achtereen geweest is. N u nog redigeerde hij het bondsorgaan „De Volksbanier". Hij werd te Zundert in 1856 geboren en begon te Amsterdam zijn loopbaan als behanger.. Zijn heengaan zal door zeer velen met leedwezen worden vernomen en werpt een schaduw op de Encycliekfeesten, aan wier voorbereiding hij werkzaam was, toen de dood liem overviel. R. l.P. Dr. D. B5S. 'f Te 's Gravenhage overleed Zaterdag avond Dr. D. Bos, lid van de Tweede Kamer, waarheen Winschoten hem in 1901 afvaardigde In 1905 en 1909 zag hij zijn mandaat hernieuwd, terwijl hij in 1913 zoowel in Winschoten als in Groningen werd gekozen. De overledene nam een voorname plaats in in het Nederlandsche politieke leven. Niet alleen was hij voorzitter van den

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1916 | | pagina 1