G ten in Zeeland Iroge Pulp, De Groote Oorlog. Donderdag 4 Mei 1916. Twaalfde Jaargang. Emmastraat, I El. •Gravenhage, JELANG". fAN ZIJP, 'erkiezingen". JSo. 53. Verschijnt eiken MAANDAG-,JOEHSDAG- en VRIJDAGAVOND. >lef. No. 93). ongeschild), ïaten). leter, zwaar 5 cM, N. DE DREU. Poelweg E 148. liRQENE OF GELE ZEEP BEEM - 60ES. CASTEREN, .DERSKNECHT 0e rechter- en de linkerhand. Losse Oorlogsberichten. Welk weder zullen wij hebben met het onderwerp: Anti-Revolutionairen, lomité: 1GER. LNTINGH. ÏEMSKERK, Secretaris NIH ZEEUHSCKE COURRHT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes ƒ0.90, daarbuiten 1.10. Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoortstraat C 2o9, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekerings voorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: 1500 gulden bij verbes van beide banden, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering |P« gulden bij] J ft gulden bij ft A gulden bij ft mm jfl H H verlies van een verlies I verlies van I ™T| E 'lanc'i voet 11 11 I van een «TÉ I I een m of oogduimwijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. [irraad beperkt is, ook voor iEN ZAAK zal openen in igevorststraat te Goes, n de Firma A. WILKING looprede vorderingen van den door hem geïncasseerd. 10 POND f 1.70. Formaminttabletten, Emser te en Hofman's, Emserzont tut, Glauberzout, Bitterzout, Ipeter, Borax en Bruispoedtf (Verkrijgbaar bij Gevraagd een IG. tegen hoog loon. Gj werk, bij J. L. DE PAUW te Hansweerd. teerd, door den vloer en dtf van de kerk een opening I' fin eens toegang tot de klippf laak as zoo moeilijk niet ft eerste gezicht zou zegg(1 Boer is slechts aangestampt; 'de muren zijh een meng® ;on gedroogde klei en stuHfj de toren alleen goed niets'; liever was. Dikwijls ben joor de opening heen gekrope" is nui waarschijnlijk vergetl jolk, dat in de laatste twin" j gebruik van de kerk kon ppiperhoofd echter vond "K1 illernuttigst, want op een g* J ontsnapte hij: daardoor na» :borg zich eenigen tijid ari'^ en ontsnapte in een b01* lit met voordacht daar jn. Den volgenden dag! op«B' aar de kerkdeuren en bo" ana, dat haar gevangene j Giji kunt begrijpen, hoe .ff. li was en welk een dank p vader bewees; niaar 'tijd meer de geschiedenis want wij zijn vlak aan hoeten hier landen. l°l (Wordt vervolf Wij ontvangen vaak berichten van aanbe. stedingen door architecten, opgive.; van den flnancieëlen toestand van verzekeringsbanken enz. met verzoek, die te plaatsen in ons „veelgelezen blad". Dit alles is voor ons zeer vleiend. Maar het is wel eigenaardig, dat wij van die personen en inrichtingen nooit een advertentie ontvan gen voor ons „veelgelezen blad" Zij moeten er zich dus niet over verwon deren, dat wij, zoolang zij geen belangstelling voor onze advertentiekolommen aan den dag leggen, wij hun berichten uit onze redactiekolommen weren. De Redactie. Ofschoon de Ouderdomswet en de Pro vinciale Statenverkiezingen niets met elkander te maken hebben, zal echter bij de aanstaande verkiezingscampagne door de linksche verkiezingsagenten, bezoldigde propagandisten en hoe dit volkje meer moge heeten, duchtig met het staatspen sioen alias staatsbedeeling worden gewerkt en zal men trachten den kiezer wijs te maken, dat van die leelijke, on barmhartige rechtschen niets voor „den ouden stakkerd" valt te verwachten, om zoodoende natuurlijk stemmen te winnen voor de linksche candidaten. Dit alles natuurlijk in de veronderstel ling, dat dan de door de linksche Twee de Kamer aangenomen ouderdomswet door de Eerste Kamer zal zijn verworpen en de linksche partijen de omzetting der „clericale", „reactionaire" vul verder maar in, lezer Eerste Kamer tot inzet zal hebben kunnen maken van den verkie zingsstrijd. Het zou echter ook wel eens kunnen ge beuren, dat onze Senaat weigerde de ouderdomswet in behandeling te nemen, alvorens hij zwart op wit had, hoe do regecring de gelden denkt te verkrijgen voor de bestrijding der kosten, die uit deze wet voortvloeien. In dat geval zou de linkerzijde zoo goed als niets overhou den om hij de Statenverkiezingen reklame te maken en haar de beste troef uit het verkiezingsspel zijn afhandig gemaakt. Doch aangezien de eerste veronderstel ling de meest waarschijnlijke is, achten wij het nuttig nu reeds te wijzen op de grof-misleidende redeneeringen waar mee men van links de kiezers zal aan boord komen. p' De heer Lobman, die, zeer terecht, wèl van een Staats uitkeering aan behoef tige ouden van dagen, maar niet van een Staats pensioen, noch van een ouderdomsrente wilde weten, gelijk ge heel de rechterzijde der Kamer met hem, wordt door „Het Vaderland" onder han den genomen. Het liberale blad heeft de witte das al omgedaan en toomt met vroom gebaar, zich beroepend op Jan Hol land (dr. Vitringa) en op den „vromen en edelen" Nikolaas Beets, over „dit soort christelijke liefdadigheid" van Loliman c.s. om ten slotte deze pathetische ver zuchting te slaken: „Het ware te wenschen, dat Beets en Vitringa, beiden mannen van positief Christelijke beginselen, nog leefden om hun woordje over het amendemént-Loh- man te zeggen; zij zouden dan zeker met ons de verzuchting slaken, dat het nog lang zal duren vóór de les van ons aller grooten Meester zal worden ter harte ge nomen: Uwe linkerhand wete niet, wat uw rechterhand doet". „De Tijd' 'beantwoordt deze witte-das- gelpgenheidsfrazen van „Het Vaderland" afdoend als volgt: „Indien beiden (Beets en Vitringa) nu nog leefden, zouden zij stellig opkomen tegen het zeer misplaatst gebruik van het Goddelijk voorschrift, dat de linkerhand niet moet weten, wat de rechterhand doet, en zulks in verband met de Ouderdoms wet. Hierbij toch is de linkerhand volko men werkeloos en de rechterhand weet, dat zij heelemaal niets doet. Die linker hand bezit niets en geeft noch een rouw- laken voor den doode, noch een pak klee- ren voor het te verwachten .kindje. Zij, die den arme een eerlijke begrafenis verstrek ken en de jonge moeder een luiermand, doen dit voor een deel in opdracht voor anderen, voor een deel ook uit eigen middelen. Wat presteert echter de linker hand van „Het Vaderland"? Niets. Zij graait in de Staatskas, waar mets in is en die door pressie van den wetgever moet gevuld worden. En de „weldadige linkerhand maakt er onder de bedrijven geweldigen trommelslag en ketelmuziek bii om de goê gemeente te overduve.en. De arme Staatsbedeeide moet er nog heel wat meer voor doen, dan het pakje open lijk zichtbaar dragen. Hij moet zich ge troosten met een reclamebord over de straten te loopen en den lof uitbazuinen van zijn „weldoeners", die over eemge weken in het Staatsarmbestuur eemge van hun leden willen brengen, welke tot hun politieke geestverwanten behooren Dat is nog wat minder werk dan achter de balie staan bij de bedeeling 1 Of de goedmoedige Beets deze poatieke comedie openlijk zou durven wraken, we- tea wij niet. Maar als Jan Holland nog leefde en hij had het „Overveluwsch Week blad nog tot zijn beschikking, wat zou hij onzen liberalen kwakzalvers smeer ge ven!" De toestand In Vlaanderen en Artois kan wellicht van Engeische zijde eerlang een krachtig aanpakken worden verwacht. Hun artille rie-actie moet de laatste dagen zeer moorddadig voor de Duitschers zijn ge weest. In het algemeen hebben de Engei sche troepen op het uitgestrekte front \eel gunstiger stellingen kunnen innemen dan de tegenstander, die, naar het getuigenis van gevangenen, zeer veel overlast van het water ondervindt. Tengevolge der beschieting van Lens door het Engeische scheepsgeschut zijn thans aldaar de laatste schuilhoeken en depots der Duitschers voor lien onhoud baar geworden. Verschillende groote ont ploffingen zijn waargenomen. Ook de ver plegingsdienst verlaat nu de stad. In de laatste veertien dagen waren overigens de verliezen der Engelschen zeer gering. Groote strijdlust bezielt de troepen, zoodat mem ertoe kan overgaan 0111 den tegen stander van alle zijden aan te pakken. Overigens is er van de fronten wei mg nieuws en dat geeft aanleiding om, nu de blikken meer dan anders gericht zijn naar Mesopotamië, waar de capitulatie van generaal Townshend te Koetelamara tot moreele schade vooral van Eng©- land voorviel, met „het Centrum een blik te slaan op dat merkwaardige „oude cultuurland aan de boorden van Tigris en Euphraat, waar eens de wieg der bescha ving stond en waarschijnlijk ook de wieg van de menschheid. Het stof, dat daar door de granaten en bommen wordt omgewoeld, omvat de geraamten en overblijfselen van onze voorvaderen van voor vele eeuwen. Daar stond eenmaal te midden van het aarilsch paradijs de boom des levens. Daar vei- sloeg reeds Kaïn zijnen broeder Abel Daar verrees in de eerste jaren reeds der menschelijke samenleving aan da® oever van den Euphraat de eerste stad, die tientallen van eeuwen ook de groot- pte en rijkste zon zijn: het machtige Ba byion met zijn geweldigen, 200 meters hoogen toren en zijn prachtigen aan Bel (d.i. de aarde) gewijden tempel. Herodotus beschrijft ons Babyion als een vierkante stad, aan beide oevers van den Euphraat gelegen, omgaven door een 200 meters hoogen, 50 meters dik ken en aan elk zijner vier zijden 22 kilometers langen vestingmuur, voorzien van 250 torens en 100 koperen poorten. Vele eeuwen lang was zij de hoofdstad der wereldvele malen streed zij met Ninive om de opperheerschappij, met af wisselend geluk. Daar zaten gedurende lange jaren d« Israëlieten, na de verovering en verwoes ting van hun land in ballingschap aan de oevers van den Euphraat. Te Babylon werd de profeet Daniël in don leeuwenkuil geworpen en wonder lijk bewaard. Te Babylon was het, dat te midden van Nabuchodonosor's feestmaal een ge heimzinnige hand aan den want de on heilspellende woorden schreef „Mene Thekel Pharos", toen de overmoedige ko ning Gods tempelvaten voor zijn bras partij had ontheiligd. Korten tijd daarna werd de stad door Cyrus ingenomen, maar niet verwoest, doch tot derde hoofd stad van het Mediseh-Perzische rijk ver heven. Eerst geleidelijk en successievelijk .is de stad verdwenen. Na een opstand wor den door de Perzen de muren geslecht; voor en na werden de schatten geroofd. Alexander van Macedonië, die de stad in haar vroegeren luister had willen herstellen, vond er een ontijdigen dood na een braspartij in het paleis van .Nabuchodonosor (Beltsazar). Dan verdwijnt het groote Babyion on gemerkt en roemloos uit de historie. Se- leucia verrijst en verdwijnt op zijn beurt Onder de overheersching der Arabieren verdwijnen zelfs de ruïnes, die ten deele zijn geroofd en gebruikt voor den bouw van latere woonplaatsen. Van de groot ste en machtigste stad der wereld is zoo totaal niets overgebleven, dat vóór en kele tientallen van jaren de geleerden twistten ©ver de plaats, waar zij een maal had gestaan En toch had 'BabyIon een zeer hoogen trap van cultuur bereikt, gelijk de latere opgravingen en de ontcijfering der hiëro- glyphen en vooral die der bibliotheken heeft aangetoond. Maar kunst en cultuur zijn met de bevolking verdwenen en thans vindt nau welijks de roofzuchtige Sobeid-Arabier een schuilplaats tusschen de puinhoopen van wat eens de schoonste paleizen waren. Niet anders is het Ninive gegaan, dat ruim 400 kilometers noordelijker aan den Tigris lag, ongeveer ter jdaatse van het tegenwoordige Mosoei. Van dje hoogstaan de Chaldeeuwsche bevolking is niets over gebleven. Thans zwerven er slechts wat halfwilde Arabieren-stammen rond. En de Euphraat rolt zijn wateren on veranderlijk voort langs de nu zoo ver vallen en dorre streken, die eens een lustwarand waren. Hij heeft de volkeren langs zijn oevers zien komen en gaan. Hij zag den strijd vail Assur en Babyion; hij zag bij Cunaxa de anderhalf millioen strijders van de broeders Cyrus en Arta- xerxes; hij zag de worsteling van Alex ander en die der Seleuciden, gelijk hij thans den strijd van Engelschen en Ger- mano-Turken aanschouwtAltijd weer de strijd om de macht 1 •Nu om de vraag wie van beiden Mes opotamië weer tot bloei zal brengen, En geland of Duitschland. Luchtaanval op Engeland. LONDEN. (Officieel). Dinsdagnacht heb ben vijf vijandelijke luchtschepen een aan val gedaan op de noordoostkust van En geland en op de zuidoostkust van Schot land. De bewegingen der luchtschepen Waren onzeker. Boven Yorkshire lieten zij eenige bommen vallen. Bijzonderheden over slachtoffers of schade zijn nog niet ontvangen. üe strijd om Yperen. LONDEN. (Officieel). Ten oosten van Yperen mislukte gisternacht een Duitsche aanval, voorafgegaan door een urenlange beschieting, in ons vuur, nog voor hij onze linies had bereikt. Ten noorden van St. Albert werd een andere aanval door ons vuur gestuit. Heden had eenige artil lerieactie plaats. Twee vijandelijke vliegtuigen werden 'gisteren bij luchtgevechten gedwongen te dalen en kwamen beschadigd achter de Duitsche linies neer. De strijd om Verdun. PARIJS. (Avondcommuniqué). Ton wes ten van de Maas en tusschen Avocourt en 'den Mort Homme ortiileriegevechtt. Oostelijk van de Maas krachtig bombar dement tusschen Thiiaumont en Damloup. Onze batterijen hebben ten noorden van het Cihauffourbosch en ten noordoosten, van het meer van Vaux vijandelijke de tachementen verstrooid. Een Diuitsch vlieg tuig is door een Franse h vlieger neerge schoten, na een hevig gevecht ten noor den van Douaumont. De verovering van Koet-el-Amara. Den 26en April wendde generaal Towns hend zich tot den Turkschen opperbevel hebber in Irak en liet hem weten, dat hij bereid was Koct-el-Amara over te ge ven, voor het geval aan zijn leger de vrije aftocht gewaarborgd werd. Townshend kreeg tot antwoord, dat hem geen andere keus gelaten werd dan on voorwaardelijke overgaaf. De Britsche be velhebber deed toen nieuwe voorstellen. Hetzij dat hij niet bekend was met de gunstiger positie van den vijand, hetzij dat hij meende de Turkscho bevelhebbers met geld voor zich te kunnen -winnen! hij deed het aanbod om al zijn kanonnen en een millioen pond sterling aan te bie den. Opnieuw kreeg Townshend hetzelfde antwoord. Daarop liet Townshend weten, dat hij er den opperbevelhebber van het Britsche Irakleger mee in kennis zou stellen. Deze was echter te ver af, dan dat hij Townshend te hulp kon komen. Toen Townshend ten slotte alle hoop had laten varen, gaf hij zich met het geheele leger over. Aan een duikboot ontsnapt. Het Fransche stoomschip „Patria", dat te New-York uit Napels is aangekomen, rapporteert, dat een onderzeeër op 5 April een torpedo op het schip heeft afgescho ten, waarvan de bellenbaan op 10 voet afstand achter het schip omging. De duik boot zelf heeft men echter niet gezien. Ontploffing in een chemische fabriek. In de chemische fabriek ie La Ro- chelle, heeft Maandag een brand plaats gehad, die gevolgd werd door een ont- plolfing. De gehouwen, waarin de ont ploffing plaats had, werden vernield. Een 20-tal slachtoffers moet onder de puin hoopen begraven zijn. Een groot aantal personen is niet ernstig gewond. Duitschland en Amerika. LONDEN, 2 Mei. (V. D.). Uit Washing ton verneemt de Times, dat het antwoord' van Duitschland aan Amerika ieder oogen- blik verwacht wordt. De meeningen over de vraag hoe het antwoord zal luiden, zijn zeer verdeeld. Men vreest, dat Duitsch land weer zijn oude spel van uitstellen en op de lange baan schuiven speelt. Bernstorf moet verklaard hebben, dat de Keizer den Amerikaiinschen gezant ont vangen heeft, omdat hij president Wilson er nog eens aan wilde herinneren, dat het dwaasheid zou zijn, dat twee oude vrien den twist zouden krijgen over de techni sche interpretatie van de internationale wetten. De Amerikanen bespreken thans in den J) re ede de vraag of de president in verdere onderhandelingen zal willen toestemmen. WASHINGTON, 2 Mei. President Wil son heeft een rede gehouden bij de ope ning van een oefenkamp voor vrouwen ter opleiding van verpleegsters voor oor- logsdienst, waarbij hij o. m. zeide: Dat God verhoede, dat Amerika ooit in den oorlog betrokken zou worden. Mocht dit echter gebeuren, dan zal het land aan. een ieder die twijfelen mocht aan den geest, die de Nieuwe Wereld beheerscht, duidelijk maken, dat zij nog altijd is de kampioen van de menschelijkheid. De Duitsche duikbeoten. Volgens een uitlating van prins Von Bülow in een gesprek met een diplomaat der onzijdigen, bezit Duitschland thans Verwachting tot den avond van 4 Mei: Zwakke tot matigen, Zuidelijke tot Weste lijken windmeest zwaarbewolkt, waarschijn lijk eenige regen, met kans op onweer. Aan vankelijk zachter. 220 nieuwe, groote duikbooten, gedurende den oorlog gebouwd. De Paus en de opstand in Ierland. ROME, 2 Mei. (Particulier). De „Osser- vatore Romano' 'meldt- het volgende: Do Paus is ten zeerste bezorgd over de ern stige gebeurtenissen in Ierland. Z. H. liet kardinaal-staatssecretaris Gasparri dadelijk aan den kardinaal-aartsbisschop van Ar magh seinen ;om inlichtingen over den- toestand, waarbij de Paus tevens den wensch uitsprak dat dit edel en zoo dier baar land voor verdere bloedige botsingen zou gespaard blijven. Kardinaal Logue antwoordde het vol gende: „De opstand is gelukkig geëin digd. De opstandelingen hebben zich on voorwaardelijk overgegeven. Wij hopen dat de vrede (hersteld is". („Maasbode"). De dienstplicht In Engeland. Asquith heeft Dinsdag in het Lagerhuis een kracht'g pleidooi gehouden voor de regeeringsvoorstellen inzake recruteering en dienstplicht en voorgesteld die zonder verwijt in behandeling te nemen In den loop van zijn rede voering aldus een telegram uit Londen gebruikte Asquith de woorden „algemeene en onmiddellijke dienstplicht". Er bestaat zekeren twijfel omtrent den juisten aard der voorstellen die Donderdag in het Lagerhuis zullen worden ingediend, maar algemeen is men van meening dat liet wetsontwerp het regeeringsplnn, zooals dat den 25en April is aangegeven, zal omvatten. Dit regee ringsplnn vraagt: lo. den dienst van manschappen, wier tijd verstreken is, te verlengen tot liet einde van den oorlog 2o. de territoriale troepen toe te voe gen aan elk regiment, waar zij noodig zijn; 3o. de vrijgestelde mannen dienstplich tig te maken, zoodra hun certificaat van vrijstelling vervallen is." Verder stelt de regeering voor, jonge lieden onder achttien jaar op den 15en Augustus, onmiddellijk dienstplichtig te maken, als zij den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt. Tevens stelt zij voor lo. onmiddellijk pogingen in het werk te stellen om de noodige manschappen te verkrijgen door vrijwillige dienstne ming van de met-ingeschreven gehuwde mannen 2o. als op den 27en Mei niet 50.00(1 van deze mannen voor het leger gewor ven zijn, verzoekt de regeering onmid dellijk machtiging tot dwangmaatregelen over te gaan 3o wanneer in eenige week 11a den 27en M<'i geen 15.000 man ingeschreven zijn, zal dezelfde weg gevolgd worden 4o. De maatregelen in de eerste twee paragrafen genoemd, zullen uitgevoerd worden tot een aantal van 200 000 man zal verkregen zijn van hen, die tot nog toe niet ingeschreven waren. Asquith sprak vervolgens over de al gemeene critiek op de regeering en herinnerde er aan dat Pitt en de hertog van Wellington op den vooravond van den slag bij Salamanca juist aan dezelf de critiek bloot stonden. Zijn antwoord op de critiek was, dat welke fouten en blunders er ook mogen begaan zijn, het aandeel van het Engeische rijk in de gemeenschappelijke zaak van maand tot maand is toegenomen dat het thans grootscher en beter beheerd werd dan ooit en dat de militaire toestand der geallieerden zoowel te land als ter zee nimmer beter is geweest dan thans.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1916 | | pagina 1