\NN, eeninj ken, endaal, De Groote Oorlog illen ellen No. 52. Dinsdag 2 Mei 1916. Twaalfde Jaargang. ITING )es, Verschijnt eiken MAANBAG-, WOENSDAG- in VIIIDtfiAVOHD. M B I verlies van een 11 II I verlies B_ I I verlies van B BUITENLAND. BINNENLAND. •kt 7, Tel. 436 eten. Losse Oorlogsberichten. - and-Stichting, hé op bovengenoemde genomen. 6, tegen overgaf: en. ag- ige gaarne toegel Bergen op 7,ooo' Berg en Dal. Tilburg. Nijmegen. Tilburg. Nijmegen. Rotterdam. Nijmegen. Hilversum. Maastricht. Arnhem. Nijmegen. estigd: IEST. SEN. J. GROOT. 1ISSING ikening-Courai ente. 3 opzegging uren *lHlnj l"1,1 en Effeef»"*'1"1 EIM ZEEUHSCHE COÜW Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.90, daarbuiten 1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Gangepoorfsfraat C 2o9, GOES. Tel. interc.: Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 6 regels voor 25 Ct. contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de MM db gulden bij verlies van beide gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de M I 11 I handen, voeten of oogen. I I verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, 1 I 11 I Voorts bij ongeneeselijke I B B hand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: verstandsverbijstering; of oog; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Yerzekerings-Bank" te Schiedam. gulden bij J A gulden bij g^ dk gulden bij A gH 1 B hand, voet 1 B 11 I van een I I een V I U of oog; duim; wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Een nieuwe stem. Een nileiuwe stem is zich komen voe gen bij' het koor dergenen, die de rede lijkheid bepleiten van de deelneming des Pausen aan het aanstaande Vredescongres en idia stem is voor ons van des te meer gewicht, oiridat zijl komt van Italiaansch- liberalio zijlde. Ewgenioi Valli, Italiaansch! Senator, heeft in de „Nuiova Anotologia" teen uitvoerig pleidooi geleverd voor 's Pausen mede zeggenschap in de komende vredesonder handelingen. Hij! begint zoo lezen we in de N. R. Crt. in tegenstelling met alle andere libérale schrijvers te zeggen, dat de kwestie van deelneming van den pans niets te1 maken heeft met de afschaf fing van wereldlijke macht, maar alleen beoordeeld moet worden in het licht van den toestand. De mogelijkheid, den paus uit te noodigen, 'bestaat, want, hij is soe verein, omdat hij de hem bij het regle ment van Weenen van 19 Maart 1815, vol tooid door het Protocol van Aken van 21 November 1818, gewaarborgde diplo matieke rechten nog onverkort bezit. Slechts in twee gevallen zou volgens de overeenkomst van Aken de paus ge- weeijd kunnen worden: in het eerste, wanneer bewezen werd, dat hij geen be lang heeft bij de behandelde onderwerpen waar het den vrede betreft zou zoo'n bewering ongeruimd zijn in het tweede wanneer men zoui kunnen zeggen, dat hij! ot Ide kleine mogendheden behoort, die volgens het protocol niet behoeven te worden nitgenoodigd. Ook deze tweede reden houdt geen stand, want de wijze van vertegenwoordiging van den pauis volgens het reglement van Weenen is die van een groote mogendheid. Dius formeel kan zelfs ide fossielste diplomaat niets tegen de komst van den paus op het vre descongres hebben. Wat nu de interna tionale politiek aangaat, kan men natuur lijk de bevoegdheid van het congres ge makkelijk zoo beperken, dat de Romein- sche kwestie er niet behandeld worden kan. Indien men; den paus toch zou willen weren, hetzij, omidat zijn positie te weinig bepaald is. hetzij om religieuze redenen, zou in geen geval Italië het initiatief Idaartoe moeten nemen, omdat het daar door de voorstanders van een herstel van do wereldlijke macht stijven en hun een argument aan de hand doen zou. Laat daarentegen Italië den paus ongehinderd deelenmen aan het congres, dan heeft het inderdaad bewezen, dat zijp positie te Rome in geen enkel opzicht zijln vrijheid Van beweging belemmert. Een ander op treden zou de vijianden van Italië gele genheid geven, den paus als onvrij voor te stellen en 1de Katholieken in Italië zelfs .ontevreden maken. Indien de Itali aansche staat als slagboom gesteld werd tusschen den pans en het congres en 'hem zoodoende verhinderd werd, zijn di plomatieke rechten "uit te oefenen, die hem alle volken eenstemmigf en ook ons staats recht hem toekennen, dan zou dat voor ons land slechts schadelijk kunnen zijn, zoowel van binnenlandsch als van inter nationaal standpunt gezien. De toestand. De strijd rondom Verdun loopt vast in den loopgravenoorlog. De beide leger machten moeten haar kracht zoeken in een tot den hoogsten graad opgevoerde mobiliteit achter de loopgraven, waar door het mogelijk wordt met wonder baarlijke snelheid groote hoeveelheden menschenmateriaal en kanonnen te ver plaatsen, alsmede in een zoo volmaakt mogelijke werking van den verkennings- dienst, waardoor verrassingen van de zijde des vijands nagenoeg worden bui tengesloten. Van Duitsche zijde wordt erkend dat de Fransche verdedigingswerken ontzag gelijk zijn. De oorlogscorrespondent van het „Berliner Tageblatt" schrijft„Het land voor Verdun is door honderduizen den spaden in de lengte en breedte doorsneden en verdeeld. De Franschman ontwijkt den veldslag en blijft bij den loopgraaf oorlog, die meer gelegenlieidt biedt voor krijgslisten. De strijd duurt voort, bloedig en hard. Het Fransche legerbestuur heeft daarmede rekening gehouden door een eindelooze reeks van achterstellingen. Onze vliegerfotografieën toonen het eene labyrinth na het andere. Met eiken nacht komen er nieuwe stel lingen bij. Aardwerken en draadversper ringen breiden zich uit tot etn lijnennet van ongekende uitgestrektheid. Nooit heeft de Franschman zóó met de spade gewerkt Er is nog altijd spanning tusschen Duitschland en Amerika maar men begint toch in eerstgenoemd land een toontje lager te zingen en te begrijpen dat men zoo maar niet „mir nichts, dir nichts'' Amerika als quantité negligeable kan beschouwen. Terecht wordt uit Berlijn aan een onzer bladen geschrevenMen vergeet volko men, dat de hoeveelheid particuliere munitie, die Amerika levert, toch niet te vergelijken is met de leveranties, die de regeering der Vereenigde Staten zal kunnen doen, wanneer het tot een oor log mocht komen. Men vergeet tevens, dat de leening, waarover hier in Duitsch land zooveel gepraat en geschreven is een armzalig miniatuurleeniukje is verge leken met hetgeen het rijk van den dol lar geven kan, wanneer het tot een direeten oorlog zou komen. En zelfs wanneer het Amerikaansche leger nu eens geen beslissende rol kan spelen, het feit dat de entente toch ongetwijfeld weer een nieuwe bron zal hebben, waar uit ze menschenmateriaal zal kunnen putten, speelt toch ook nog een rol en moet Duitschland tot voorzichtigheid aan sporen. Griekenland blijft beslist weigeren om de Servische troepen over zijn spoorwe gen te doón vervoeren. Liever vernielen wij nog al de spoorbanen, moet de mi nisterpresident den diplomaten der En tente geantwoord hebben. Men beweert, dat de Entente tegenover die besliste weigering wel wat wil inbinden. 'tls anders niet onaardig te vernemen, op gezag van den Atheenschen corres pondent van de Daily Mail, dat Grieken land tot nu toe 63 protesten bij de Entente heeft ingediend, die zoo goed als alle zonder succes bleven. De Russen melden een paar kleine succesjes aan de Strypa bij Tarnopel. Verder hebben ze Turken bij Erzeroem teruggedreven en bij Bitlis trekken ze Zuidwaarts. Van grooter belang is de capitulatie van Koet-el Amara, de Mesopotanische stad sinds 5 maanden door de Engelschen bezet, maar welke stad spoedig door de Turken nauw werd ingesloten. Een En- gelsch leger dat tot ontzet oprukte, kon zijn opdracht niet volvoeren en nu werd de nood in do belegerde veste allengs nijpend. In den nacht van den 2fen April is er nog een poging gedaan om een schip met voorraden naar Koetel-Amara te zenden. Hoewel zij met groote stoutmoe digheid werd uitgevoerd, mislukte zij echter. Aeroplanes ontdekten het schip, dat ongeveer vier mijlen ten Oosten van Koet el-Amara aan den grond lag. Het lot der stad was toen beslist en Zondagmorgen ontvingen wij het navol gende draadbericht uit Duitsche bron: BERLIJN (Off.) Een Engelsche troe penmacht van 13300 man onder leiding von lownsend heeft in Koetelamara ge capituleerd. De overgave van Koet-al Amara. Turkseh bericht. CONSTANTINOPEL, 29 April (W.b.j Naar de viceopperbevelhebber van het Turksche leger meldt, gaf het Engelsche garnizoen van Koet-el-Amara, bestaande uit 13.300 man onder opperbevel van generaal Townshend, zicli onvoorwaarde lijk over. Engelsch bericht. LONDEN, 29 April (R.O.) Officieel wordt gemeld, dat na een tegenstand gedurende 143 dagen voortgezet met een moed en kracht die voor altijd in het geheugen zullen blijven, generaal Town shend door de volkomen uitputting der voorraden gedwongen is geworden Koet el-Amara over te geven. Alvorens dit te doen, verwoestte hij zijne kanonnen en munitie. De onder hem staande troepenmacht bestaat uit 2970 Engelschen van alle rangen en wapens en ongeveer 6000 man Indische troepen en volgelingen. Oproeping van Belgen in Duitschland. PARIJS, 30 April (Havas). De bladen melden, dat de Duitsche regeering alle Belgen, die sinds drie jaar in Duitsch land wonen, onder de wapenen geroepen lieeft. Alleen in de streek van Aken zouden meer dan 800 Belgen bij het Duitsche leger ingelijfd zijn. De Onderzeeërsoorlog. LONDEN, 30 April (R. O.) Lloyds meldt: De Engelsche stoomboot „Teal" is gezonken. Het schip was ongewapend. Gefusilleerd. MAASTRICHT, 26 April (part.). Te Kortrijk is een Belg, verdacht van spio nage, door de Duitschers gefusilleerd geworden. Zeppelin-aanval. LONDEN, 27 April (offic.) Tusschen 10 en 11 uur gisteravond werden Zep- pejins gesignaleerd aan de Oostkust van Kent. Tot dusver (3 uur hedennacht) zijn geen berichten ingekomen of zij verzijn doorgedrongen in het binnenland en daar het nevelachtig is boven Kent, is het waarschijnlijk dat de Zeppelins voor dien tijd terugtrokken. Te middernacht viel één bom in de zee. Een Zeppelin vernield. MAASTRICHT, 29 April (O.V.) Naar Gemmenich zijn per trein de overblijf selen van een Zeppelin vervoerd, die naar uit betrouwbare bron wordt verno men, brandende gedaald is in de omge ving van Zeebrugge, De bemanning van het luchtschip werd gedeeltelijk gered de overblijfselen van het vernielde lucht schip werden des nachts opgeladen en weggevoerd. (Msb.) Duitschland en de Vereenigde Staten. NEW-YOKK, 30 April (HAVAS). De Amerikaansche bladen schrijven, dat de regeering der Vereenigde Staten niet met Duitschland kan onderhandelen, zoolang dit' land zich niet aan de som maties van Wilson onderworpen heelt. Het absolute stilzwijgen van Lansing wordt als een bewijs vau de onwankel bare vastberadenheid der regeering be schouwd. Gebrek aan Suiker. Van passagiers der mailboot vernemen wij, dat er in Engeland gxoote schaarschte aan suiker heerscht, de Suiker is duur en men kan er slechts 2 K.G. te gelijk van bekomen. Bombardement van Zeebrugge. Van alle zijden is men 't er over eens, dat het bombardement van Zeebrugge nooit zoo hevig is geweest als Maandag, schrijft De Telegraaf. Over liet aantal opgemerkte Engelsche schepen zijn de berichten wat uiteenloopend, maar dit aantal is in elk geval meer dan 60. Een 50-tal Engelsche trawlers strooiden onder dekking van de achterliggende vaartuigen mijnen in het vaarwater der Duitschers voor de Belgische kust Vóór de actie bakenden de Engelschen de Hollandsche territoriale wateren met boeien af, om alle vergissingen te voorkomen. Een der boeien dreef in de Nederlandsche wateren. De Nederlandsche marine meldde dit aan de Engelsche en ruimde de boei op. De Engelschen boden hun verontschul digingen over dit kleine incident aan. De Engelschen hebben hun vaartuigen tegen aanvallen van Duitsche onder zeeërs door netten beschermd. Ook een dezer netten schijnt afgedre ven te zijn, met het gevolg, dat een Nederlandscli schip er mee in aanraking kwam. De Engelschen, hierop opmerk zaam gemaakt, boden onmiddellijk huu verontschuldiging aan én zorgden, dat er geen vergissingen meer mogelijk waren. Dit kleine incident, aan den wal bekend gemaakt, gaf aanleiding tot dwaze ge ruchten, als zouden de Engelschen de Hollandsche wateren onveilig hebben gemaakt. lUBMUII. De opstand. Uit Dublin wordt ge meld, dat de Liberty Halls door een kannonneerboot, die de rivier opvoer, verwoest is. De troepen hebben de op standelingen met bommen en mitrailleurs uiteen gejaagd. De oproerlingen, hebben een fabriek bez- t, welke beschoten werd door de troepen. Voorts postkantoor, paleis van justitie en station. Den 2en Paaschdag om 12 uur begon het oproer en raakten de opstandelingen slaags met de troepen. Militairen en bur- gers werden gedood. Vrouwen in uni formen vergezelden de opstandelingen om patronen uit te deelen. Het Paleis van Justitie, een station en de dagblad- bureaux werden bezet; spoorrails wer den opgebroken, de voornaamstejpleinen bezet en groene vlaggen werden gehe- schen met het opschrift„Iersche Repu bliek." Door de heffe des volks werden verschillende winkels geplunderd. Toch is het oproer ten doode opgeschreven, wijl het meerendeel der Ieren geheel de beweging verafschuwt. Viscount French deelt mede. De militaire operaties om den op stand te Dublin te onderdrukken, heb ben een bevredigend verloop. De rebel len zijn opgesloten in enkele plaatsen, voornamelijk de Sackville Streetwijk, waar zij hun hoofdkwartier hebben in het postkantoor. Het cordon troepen in deze wijk is nauwer aangesloten. De re bellen houden zich achter barricaden schuil. Het schieten duurt voort uit de hui zen in verschillende deelen van de stad, voornamelijk in het Noord-Wespen, waar nog steeds rebellen zijn Het verdrijven van deze scherpschutters is een kwestie van tijd. Er is aanzienlijke schade toegebracht door de branden op den 27en April. Het vuur woedt nog in Sackville Street. De voornaamste centra van de onlus ten elders in Ierland zijn de graafschap pen Gal way en Ennisco'rthy. Ook worden troebelen gemeld wit Kiljarney, Clommel en Gorey. Elders in Ierland heerscht een normale toestand. I)e onlusten zijn blijk baar van een plaatselijk karakter. Nog meldt French dato 30 April Het postkantoor te Dublin is afgebrand. Talrijke rebellen zijn gevangengenomen. Naar verluidt, is de leider Connolly ge dood. De onlusten te Dublin zijn bijna onder drukt. In het overige gedeelte van Ierland is de toestand over het algemeen bevre digend. De Ouderdomsrente. Na drie dagen debatteeren is mist links tegen rechts art. I (ster Ouderdoms- voorzieningswet alldus vastgesteld: „Ie|der die dten leeftijd van 70 jaar Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 2 Mei: Zwakke tot matigen, Noordoostelijke tot Noordelijken, in het noorden wellicht Noord- westelijken wind; toenemende bewolking; aanvankelijk nog weinig of geen regen; da ling van temperatuur in het Zuiden. heeft bereikt of overschreden en aan nemelijk gemaakt, dat hij zonder geregel- de uitkeering boven zijp inkomsten niet kan voorzien in het onderhoud van zich en zijn gezin, heeft' recht op een uit keering, ouderdomsrente. genaamd, voor, zoover hij niet op grond van artikel 2, 3 of 54 of krachtens artikel 11 dezer wet is uitgestoten. Hij die tot aan het bereiken van den leeftijd van ,70 jaar ingevolge de Invali diteitswet verzlekeringsplichtig en verze kerd was, behoeft niet aannemelijk te, maken, dat hij zonder de rente niet kan voorzien in het onderhond van zich ten zij'n gezin. Aan zootlanigen persoon wordt echter geen rente toegekend1 wanneer blijkt, (dat hij; zopder de rente in het onderhoud van zich en zijh gezin kan voorzien". Dit artikel is dus geredigeerd in 'den geest van den heer Bos. Het amendement Eos is zonder hoofde lijke -stemming aangenomlen en daarmede is de uitsluiting der bedeelden vervallen. De waarschuwing van minister Van Gijn, die het .amendement opi financiëele overwegingen het kost 3 a 4 millioen sterk afraadde, werd in |dien wind ge slagen. Over een „recht op ouderdomsrente" was rechts en geheel terecht niet te.spreken. Maar 't hielp niet. Voortdjr- renld links tegen rechts werden verwor pen: le het amendement-Kooien, om het „recht" te laten Vervallen en 2e om ouder domsrente te vervangen door ouderdoms- lUitkeering. Geen behoeftigheid meer, maar het niet kunnen voorzien in eigen en gezinsobder- hou(d, dit is nu het criterium. Zelfs nog niet eens „noodzakelijk" le vensonderhoud, zooals de heer Snoeck Henkemans had voorgesteld. Dit werd ook al verworpen, eVenals het amendement- Kooien, om de woorden „zondier een ge regelde uitkieering" men zie boven te doen vervallen. Alle voorstellen van ilechts behalve een paar redactitoverbeteringen van de heeren Kooien en Van Idsinga werden platgestemid. Zijl zouden bet ontwerp slechts schuiven in de richting van da armenwet en dat wilden de heeren van links volstrekt niet. Daarom willen zie (bok niets weten van (een anderen titel, zooals de heer Lohman Ier een heeft uit gedacht met zijln. „staatsarmenzorgwiet." De zwendel motet tot het laatste toe wor den volgehouden, die bittere pil van d(e tweeguldensstaatsfooi moet althans zoo- Veel mogelijk wordlen verguld. Wie zich nu mét een Vergulde bruin- broodpil liever tevreden stelt, dan met een gezond .sociaal medicijn, die moet 'Lely's .ontwerp: maar kiezen boven Tal ma's schoonen arbeid, ^chrijift de Kamler- overzichtschrijver .van „De Tijd1." Wil het kiezersvolk alzoo? We moe ten het in Juni nog zien, leer we het getooven. Mr. Troelstra. De lieer Troelstra, die deze week uit. het buitenland wordt, terugverwacht rinag nog niet als hersteld worden beschouwd. Zijn toestand moet. aldus „De Tijd" nog zeer bedenkelijk zijn en de kans op volledig herstel nagenoeg zijn uitgestoten. Een politieke Kakadorus. Het dagblad „De Nederlander",, de jong ste Staatsbedeelingsrede van den heer De Muralt, liberaal Kamerlid voor Oostburg, besprekende, schrijft o. m. het .volgende: „Zijn rede kenmerkte zich door ee(n

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1916 | | pagina 1