De Groote Oorlog No. 48, Donderdag 20 April 1916. Twaalfde Jaargang Vtrschiiitt eiken MAANDAG-, WOfNSDAG- tn VRIIDAÜ1V0HD BUITENLAND. BINNENLAND. f 1 I verhes van een i I 11 1 verlies Lil verlies van "IIT Losse Oorlogsberichten. UIT DE PERS. Sociale Berichfen. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.90, daarbuiten f 1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganxepoorfstraat C 209, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. 1500 gulden bij verlies van beide banden, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: De uitkeering der bovenstaande bédragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank 1W* vulden bij IA A gulden bij A sulden biJ 1 Z 1 9 1 hand, voet 11 11 I van een 1% 1 1 een I of oog; duim; wijsvinger; gulden bij verlies van eiken anderen vinger. te Schiedam. Samenwerking en Actie. (Ingezonden.) Men merkt in de Staten-districten Middelburg en .Vlissingen nog niet veel van eenige actie aan anti-revelutionaind zijde. Toch is slechts dit ééne nood zakelijk: Actie. Want van links werkt men wel, omdat men weet hoe het spannen zal dezen zomer. Waarom dan die slapheid aan de zijde der coalitie- broeders? Slaapt men daar? Of besef fen de leiders aan die zijde het gewicht niet van de kamende .verkiezingen? We mogen dat niet veronderstellen. Maar ook do samenwerking met de katholieken vlot nog niet te best tot beden. Over de te stellen candidaten zijn zij van te vofen piet gekend. Toch kan men van anti-revolutionaire zijde weten, dat er aan deze ;ajd© groote prijs wordt gesteld op overleg van te voren. Van te voren, dus zóó tijdig vóór de verkiezingen, Jat beide organisaties, de centrale der anti-revolutionairen en do centrale der katholieken in gamaeav schappelijke bijeenkomst vertrouwelijk eens met elkander van gedachten kon den Wisselen èn .over do candidaten èn over de actie, die gevoerd ..moest worden. Dit nu is niet geschied en wij con- stateeren dat met werkelijk leedwezen. Steeds waren wij getrouwe coalitie- genooten van do anti-revalutionaireif. Maar dit geeft dezen laatsten piet bet recht nn te beslissen zonde r ons. Dan waren wij een quantité négligeable, maar als zoodanig wenschen wij niet te -worden beschouwd. Wij hebben trouwens te veel recht omi niet als zoodanig te worden be handeld. Wat wij wenschen is een welgemeend en vertrouwelijk overleg, waarbij kan blijken, wat eventueel onze wenschen zijn. En voor dat overleg is het nu reeds te laat. Trouwens do stappen, doo|r de anti-revolutionaire centrale reeds ge daan, duiden er op dat men dit over leg overbodig achtte. Toch is het dat niet. Gesteld eens, dat ^een der aftredende leden van rechts te Middelburg of te Vlissingen bedankt, (aangenomen natuurlijk, dat onjze kiesverenigingen de aftredenden weer candidaat willen stellen), moeten er dan geen andere worden gesteld? En. heeft dan onze Centrale niet een woordje mee te spreken? Js het niet uitermate gewenscht, dat er dan een man wordt gesteld als candidaat, aan wie de ka tholieken gaarne hun stem geven, ter wijl het toch niet onmogelijk is, dat anders het tegenovergestelde gebeurt? Heelt men van te voien over dit f alles gesproken, dan loopt alles zooveel prettiger, is de samenwerking zooveel I aangenamer en het onderling vertrouwert I zooveel grooter. En wie weet, dan waive I de actie ook intenser geworden. Want actie is er nog maar weinig I gevoerd. Dit moet nu eens anders worden. Betere samenwerking en meer actie! Bovenstaande was reeds gezet, toon i wij bericht ontvingen van een te houden V partijdag door de Antirev. rKiesvereeni- f gingen in Zeeland te Vlissingen. Er schijnt dus leven in de brouwerij te komen Red. Z. Em. Kardinaal Mercier. Een correspondent in België bericht aa „De Tijd" In verband met de verdenkingen tegen kanunnik Lonein, secretaris van het Aarts bisdom, zijn ook tot Z. Em. Kardinaal Mercier eenige vragen gericht. Het heelt een weinig gunstigen indruk in België gemaakt, dat de Gouverneur- Generaal gebruik maakte van de aan wezigheid van Z.Em. Kardinaal v. Hart- mann in de hoofdstad van het overwel digde België, om officieele toespraken te wisselen, terwijl de Duitsche Kardinaal de kerkelijke overheid van het Bisdom niet bezocht. Een andere correspondent bericht: Een afgevaardigde van den Gouverneur heeft een langdurig onderhoud met Z. Em. Kardinaal Mercier gehad in diens paleis. De Kardinaal wordt voortdurend door hooggeplaatste militairen bezocht. Aangaande den aard der gesprekken zijn geen bijzonderheden bekend. De drukker van Z.Em. Kardinaal Mercier. De burgemeester van Mechelen, do heer Ch. Dessain, is door Z. H. iden Paus be noemd tot commandeur in de orde van don H. Gregorius. Men beschouwt dezto benoeming als een nieuw bewijs van do sympathie des H. Vaders voor de ka tholieken van België en in 't bijzonder voor Z.Em. Kardinaal Mercier, die bij zijn verblijf it© Rome de onderscheiding vroeg. Merkwaardig is bij dit alles de om standigheid, dat burgemeester Dessain niemand anders is dan de drukker van den vastenbrief van Z.Em. Kardinaal Mer cier, voor welk feit hiji kortelings tot een jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. (,,De Tijd".) Nieuw offensief tegen Dunabgur. Berichten uit St. Petersburg spreken van drukke toebereidselen bij het leger van Von Hindenberg, die wijzen op een aanstaand offensief tegen Dunaburg. Een bisschop als grondhervormer. In de jongste jaarvergadering van den Hongaarschen landbouwbond deed de bis schop van Stuhlweissenburg, Mgr. Pro- haszka, het voorstel tot een belangrijke grondhervorming. Volgens dat voorstel zou de staat de kerkelijke goederen in erfpacht nemen en daaruit boerenbezit- tingen vormen, die verpacht zouden wor den aan degenen, welke zich verdienstelijk hadden gemaakt in den oorlog. De staat zou slechts een lage pacht heffen, tot dekking van de kosten. De bisschop wees er op, dat de grond op de eerste plaats tot voeding dienen moest van de be volking, die in den oorlog zich had onder scheiden. Het voorstel werd met groote instem ming aangenomen. („Maasbode") Nieuwe gruwelen ln Armenië. Het Armeensche steuncomité in de Vereenigde Staten heeft door bemiddeling van het Amerikaansche gezantschap te Constantinopel vernomen, dut sedert de Russische zege bij Erserum de Turken him vervolgingen van de Armeniërs met de grootste hevigheid hebben hernieuwd en hen in grooten getale wegvoeren. Ve len worden gedood. Het comité heeft een beroep gedaan op den president om te protesteeren tegen deze gruwelen. De „Munchener Post" vaart hevig uit tegen het Wolffbureau en vindt, dat de Duitsebe pers zich door het opnemen van die berichten tegenover hei buitenland belachelijk maakt. In het Engelsche leger bestaan spe ciale knuppelafdeelingcn, die gewapend zijn met een knuppel met stalen punten, waaraan een handriem is bevestigd. De Russen trekken weer op naar Trebisonde. De staf van het leger van grootvorst Nikolaas deelt mede: „Aan het Kaukasisch front in de kust streek en meer zuidelijk wierpen onze troepen na een zeer .verwoed gevecht, door artillerie van land en zee uit ge steund, de Turken uit hun sterk georgani seerde stellingen op den linkeroever der Karadere, 25 wersten ten Oosten van Tre bizonde. Wij vervolgen den vijand krach tig." De marsch naar Trebizonde is hervat en van veel invloed schijnen daarop ge.- weest te zijn de krijgsverrichtingen op den ltussischen linkervleugel ten zuiden van Bitlis en in het centrum in liet dal van de Tsiorock, waar de Turken niet alleen vastberaden tegenstand boden, maar zelfs een aanval ondernamen met het doel Erzeroem te hernemen. Zoo ontwikkelde zich een slag van G dagen, die ten slotte echter in het nadeel, der Turken uitviel. De Turken, die te zeer vertrouwd had den op hun succes, haddeu zich te vac binnen de Russische linies gewaagd. De Russen hebben thans hun opmarsch her vat. Een uit Petersburg verzonden telegram zegt: „In de kuststreek hebben onze troepen bij de vervolging van den vijand het dorp Arseno Kalesji bereikt, 18 werst ten oos ten van Trebizonde. In het dal van do bovcn-Tsjorock duren de gevechten in ons voordeel voort." De val van Trebizonde lijkt vrijwel aanstaande. De strijd aan de Maas. PARIJS, 18 April. (Havas.) Na meer dan zes dagen van rust, poogden de Duit- schers die bij de voor Verdun geleden échecs niet kunnen blijven staan op straffe van een nederlaag, Maandag na een he vig bombardement een aanval te onder nemen met meer dan twee divisies tus- schen de Maas en het dorp Douaumont. Het versperringsvuur dreef de aanvals golven terug, behalve in een kleine voor uitspringende stelling ten Zuiden van het Chauffour-bosch, waar de vijand kon door dringen. Ons front bleef derhalve abso luut onaangetast. De vijand leed verschrik kelijke verliezen en zijne herhaalde po gingen bleven zonder resultaat. ïUITSEItliAMt Hotelcrisis in Zwitserland. Het savoyhotiel te St. Moritz, voor welks oprichting 1.125.000 frank uitgegeven werd, wordt thans openlijk in veiling gebracht. Het hoogste bod baalde niet eens het vierde gedeelte van bovenge noemde som. De Zwitsersche hotelhou ders beleven leen vreeselijke crisis, het winterseizoen is Ver beneden alle ver wachting gebleven. (Maasbode.) MKXIC» Devervolgingder Katholieke Kerk. Ter weerlegging van da verkla ring, (door President Wilson's geheim secretaris Tumulty afgelegd, volgens welke verklaring geen bewijs voorhanden zou zijn, dat Carranza-soldaten zich aan gees telijken en kloosterzusters hebben Ver grepen, zijn in Milwaukee twea getuige nissen gepubliceerd, waarin fle mishan- lingen en Vervolging, die de Mexicaansche nonen hadden te verduirren, onwtederleg- baar zijn bewezen. Het eerste getuigenis werd afgelegd door de Overste der Kar- melitessen, Elisa del Salvador, het tweede door een in Mexico woonachtigen burger der Vereenigde Staten. Mgr. Francis Kélly, in Chicago, pre sident der „Kath. Church Extension So ciety" hoeft er persoonlijk bij den Ame- rikaanschen staatssecretaris 'Lansing te Washington krachtig op aangedrongen, dat die gruweldaden spoedig een einde zullen nemen en dat de Vervolging der Katho lieke kerk in Mexico op zal houden. („De Tijd.") CHINA. Een nieiUiwef evolutile? Niet min der dan zes zuidelijke Chineesch© provin cies hebben zich van de centrale regee ring te Peking losgescheurdKwantoteng, Kwangsi, Joenan, Kweitsjoe, Tsjekiang en Kiangsi, vormende een oppervlakte van 1.284.900 vierkant© IC. M. met een be volking van 75 millioen zielen. Alleen Hoenan met 15 millioen zielen en Koekien met circa 20 millioen bewo ners, staan nog buiten de beweging. Z. K. H. Prins Hendrik. Heden gaan de wenschen van alle goede vaderlanders uit naar den Prins gemaal .van onze geëerbiedigde vorstin, Prins Hendrik, die zijn 40en verjaardag viert. De vele moeiten, die Z. K. Hoogheid zich getroost voor de deugdelijke organi satie van het Roode Kruis over geheél ons 'land, opdat mocht onverhoopt de krijg binnen onze landpalen woeden goede en snelle hulp voor de gewonden aanwezig is, en zijn medeleven met de nooden des volks geven hem recht op aller hoogachting en waardeering. Moge hij als vorstelijk gemaal en vader onzer geliefde Prinses nog tal van jaren door Gods goedheid gespaard blijven. Leve Prins Hendrik! Broodvoorziening. Het hoofdbestuur van de Ned. Ver- eeniging van Werkgevers in het Bak kersbedrijf vernam in audiëntie van mi nister Posthuma, dat de bloemvoorraden volstrekt niet mogen worden gebruikt voor het maken van klein wit brood. Zij, die in verband hiermede gezellen ontslaan, krijgen geen meel van de regeering. Tarwe bloem mag alleen wordten gebruikt voor beschuit, koek en banket, waarvoor geen ongebuild meel mag worden gebezigd. Staatsbelang en militaire verloven. Aan de troepen is, naar de Asser, Ct. mededeelt, het volgende telegram van den opperbevelhebber van land- en zeemacht bekend gemaakt Regeering en ik verliezen geen oogen- blik persoonlijke belangen van de mili tairen uit het -oog, maar zoolang de Re geering schorsing der periodieke verloven in Staatsbelang noodzakelijk acht, moot particulier jbelang hiervoor wijken. De soldaten moeten vertrouwen hebben in, Regefering en opperbevelhebber en hier in berusten. Commandanten moeten bun duidelijk maken, dat de tegenwoordigs toestand niet langer zal duren dan de Regeering in Landsbelang beslist on vermijdelijk acht. Het onderwijsrapport. „Het Huisgezin" schrijft: „Het voorgestelde artikel 192 is niet gebouwd op den ons sympathieken grond slag, waarvan het .voorstel der Staats commissie van 1910 en het ontwerp1 van minister Beémskerk uitgingen: de inge zetenen zorgen als regel zelf voor liet lager onderwijs; jnaar men bedenke, dat het de vrucht is van leen compromis, do vrucht van pon overleg van mannen, genegen onrecht weg J.e nemen en sa men te werken tot verhooging van het peil van ons volksonderwijs. Hoe kan een einde worden gemaakt aan den staatkundigen schoolstrijd voor deze vraag stond de Staatscommis sie, en zijl mieent deze vraag bevredigend te hebben beantwoord. Wordt dus het pntwejp-artiklol 192 wat te verwachten js door de Regee ring overgenomen en hecht de volksver tegenwoordiging daaraan haar z'egel, dan gaan wij een periode van rust tegemoet. Niet van rust pp het gebied van het onderwijs zelf; integendeel, het zal Voor ons een periode van verhoogde actie en krachtig© werkzaamheid woéden. Maar de politiek zwijgt voorshands. Men behoeft de hoop niet op te geven dat d© wensch, |dlo bijzondere schoolre gel, de openbare uitzondering, dichter bij zijn verwezenlijking wordt gebracht, doch Welk weder zullen wij hebben? Verwachting tot den avond van 20 April: Meest matige zuidelijke tot Westelijken wind betrokken of zwaarbewolkt met tijdelijke opklaring. Waarschijnlijk eenige regen. Iets zachter. er zal niet, .zooals oen enkele reeds te verstaan gaf, dadelijk aangestuurd wor den op pen nieuw en nóg beter artikel 192. Wiji zullen uit het artikel 192 der Staats commissie wordt het wet, alles halen wat er ujt te haten valt; wijl zullen dan naar alle kanten yriji ien onbelemmerd de vleugels kunnen uitslaan, en wij! zul len er ons vooral op toeleggen, het on derwijs beter en meer vruchtdragend te doen .zijn. Dit is d® groot© overwinninggelijk recht, en, als gevolg daarvan, het onder wijs op hooger peil gebracht." De Res.-bode schrijft:„Wij mcenonalvast t© mogen zeggen, dat de wil om tot overeenstemming te komen, die bij de commissi© voorzat, in menige uiting naar voren kwam |en dat zijl ook op ver- schillendio punten geslaagd is. Ten slotte, na hetgeen er zoo nu en dan verluidde, zal het voor menigeen een. meevaller zijn, dat pok voor mid delbaar ien voorbereidend hooger onder wijs in de Grondwet subsidie wordt vastgelegd, al is het te begrijppn, dat de hoegrootheid van dit subsidie aan de wet wordt overgelaten. Men vergete intusschen niet, dat ook het openbaar onderwijs van de nieuwe regeling zal profiteeren. Men klaagt thans ter linkerzijde b.v. vaak, dat op som mige plaatsen ,geen openbaar onderwijs gegeven wordt iof openbare scholen te vroeg worden opgeheven. Aan (dfia klacht wordt nu tegemoet gekomen". R. K. Volksbond te Vlissingen. Op Vrijdag 14 dezer hield de R.-K. Volksbond een goed geslaagde vergade ring. In z;'n openingswoord constateerde de voorzitter, dat de opkomst der leden zachtjesaan beter werd. Steeds crescendo! Op de gebruikelijke wijze werden vier nieuwe leden geïnstalleerd. Door ,de be sturen der vakvereenigingen was 'n voor stel ingediend tot wijziging van art. 2 van het huishoudelijk reglement. "Na na der© toelichting van den voorzitter werd het voorstel met overgroote meerderheid aangenomen. Het lidmaatschap van den bond gaat nu gepaard met het verplichte lidmaatschap der bestaande of komende vakvereeniging. Ook geldt dit voor bonds leden toegetreden na 19 Mei 1912. Die gees telijke adviseur feliciteerde den bond en speciaal den voorzitter met 't aannemen van dit, voorstel. Vóór 4 jaar had nie mand gedacht, dat we daartoe zouden kunnen komen, '1 pleit voor 'tgoed in zicht der volksbonden. Da geestelijke ad viseur wijst nog op 't hoofddoel der vak organisaties en herinnert aan de woorden van Dr. Ariëns, dat „de volkerenslag tus.- schen Christendom en anti-Christendom zal geleverd worden op het terrein der vakbeweging". De voorzitter dankt den geestelijken adviseur voor de warme woor den tot de leden gericht en vertrouwt, dat èn vakbeweging èn volksbond eendrachtig zullen samenwerken, bevorderende weder zijds eikaars belangen om zoodoende krachtig te kunnen werken op sociaal gebied voor onze arbeiders. De heer Wj. A. Louwerier hield vervol gens een geestdriftige uiteenzetting over: De beteekenis van vereenigen en over het geziag. Men moet bij de behandeling van so ciale vraagstukken vooral daarop letten: ze practisch toe te passen. Dit wordt 'zoo vaak uit 'toog verloren. Hij ver: gelijkt oen vereeniging met 't leger van Gideon. Let op 'tgehalte der leden. Wil

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1916 | | pagina 1