De Groote Oorlog. Dinsdag 18 April 1916. Twaalfde Jaargang. fc Stand. No, 47. Veischjnl ellen MAANDAG-, JNEISIU- ee TRIIDASAVDHD Losse Oorlogsberichten. BINNENLAND. Rechtszaken. IT ZEELAND. 11 M red ion ruija, van April 1916. anpr. 0.S2"', pel kleine Eieren a f 1.75 per 25 Aanvoer Eieren 3 April 1916. Haver f 15.— a f Chevalier 0 E.G.Rogge Boonen f20. a f Kroonervvten if 22.af 28. 3.— per H.L. iin f 0.a f 0.— a f 12 April 1916. Nieuwe Tarwe G. Rogge per H.L, f 17.25 a f 17.75, Haver f 16.a kerwten f35.a a f 29.50. Maan- f- a vam te laat voor led.) April. ohannes de Kok, Jb. v. d. Werf, jd. 23 j. st, jm. 32 j. en L, jd. 28 j.;.J- J. Borgers, jd. i. 29 j. en E- van der Kaïn, Jerck, 23 j. nsen, geb. Abra- sb. Delbeke, d.; man, d.; J. C- A. P. Caljouw, Versluijs, geb- man, 3 j., van en dochter van Ldse. Lpril i. Klep'pe, geh- geh. Geluk. d. van J. van S. Kit- z. 19 d.; J. van ves- Vries, ecbtgen. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor GoeS f 0.90, daarbuiten f 1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en 'Vrjjdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Gan«epoortstraat C 2o9, GOES. Tel. interc.Directie no, 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 J< berekend. Dienstaanbiedingen 6 regels voor 25 Ct. k contant. 1500 De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de i gulden bij verbes van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering 0 gulden bij J$g| gulden bij gulden bij verlies van een ||I II 0 verlies kj s verlies van band, voet J E B fl I van een Sr» g 9 een of oogO LJI duimU wijsvinger „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De toestand. Voor het eerst kunnen de Italianen van een belangrijk succes spreken in hun aanval op de Oostenrijksche posities. Vooreerst hebben zij eekele Oostenrijk sche stellingen genomen op den Westelij ken oever van het Gardameer, waarvan het noordelijk deel zich nog in Zuid- Tirol uitstrekt. Langs den Westelijken oever van het meer, van Riva af, loopt de Ponale-pas. Om dien pas wordt met groote heftigheid gestreden, daar hij den toegangsweg tot Riva vormt. Het jongste Oostenrijksche legerbestuur meldt nu, dat de Oostenrijksche troepen aan den straatweg van Ponale des nachts den verdedigingsmuur ten Zuiden van Sperone ontruimden en zich nestelden in een volgende stelling. Dit is oen erken ning van het succes, dat reeds in het Italiaansche communiqué van 13 dezer gemeld werd. Vervolgens hebben zij in Zuid-Tirol een paar belangrijke toppen van de Adamilla Alpen bezet. De Russen hebben bij de monding van de Strypa de Oostenrijkers terug gedron gen. Reeds geruimen tijd spannen de Rus sen al hun krachten in om het gebied, dat de Oostenrijkers nog Oostelijk van do Strypa en voor een klein deel van de Bnjester bezet houden, te veroveren, niet alleen om daardoor aan de Oostenrijkers de gelegenheid tot een offensief te ont nemen, maar meer om straks zelf de ge legenheid te hebben aan de overzijde van de Strypa en de Dnjester hun offensief- geluk te wagen. Op het Verdunfront lieerscht betrekkelijk rust. De verliezen der Duitschers, schrijft de „Daily Telegraph" zijn zeer groot ge weest, zoo groot zelfs, dat de ontzette Duitsche generale staf teneinde 'do ver slagenheid die deze nieuwe en nutteloozo offers door het geheel© rijk zullen te weeg brengen, te verzachten, trachtte vol te houden, dat do verliezen der aanval lers, dank zij Duitschland's strategie, ge ringer zijn dan die van den verdediger. Sedert 21 Februari zijn niet minder dan tachtig bataljons van het front te ruggenomen om aangevuld te worden; de overige ontvingen versterkingen ter plaatse waar zij zich bevonden. Volgens de matigste schatting moeten de Duitsche verliezen voor Verdun 200.000 man bedragen. Naar verluidt, is de Duit sche generale staf tot de conclusie ge komen, dat de inneming van Verdun door den Kroonprins een offer van 200.000 Duitsche onderdanen waard is. Dit aan tal is thans reeds verre overschreden, maar nog altijd is het Duitschland niet gelukt, de Fxansche vesting te bereiken. Wij, hebben eenige dagen geleden mel ding gemaakt van de beschuldigingen van Engelsche zijde, naar aanleiding van den toestand in het kamp Wittenberg in Duitschland geuit. Het Persbureau Wolff seint nu, dat ook in de Noorsche pers deze beschul digingen verschenen, waarvan de bijzon derheden, volgens dit bureau, „het stem pel der onwaarheid op liet voorhoofd dragen". Een onderzoek zal noodig zijn, maar reeds nu kan hot Wolffbureau mede- deelen, dat de aanklachten ongegrond zijn, daar ze in beginsel slechts een herha ling zijn van vroegere beschuldigingen, welke toentertijd in de Duitsche en in de objectieve onzijdigw pers werden af gewezen. Armlastig. Van de grens vernemen we, dat van de 34000 inwoners der stad Sint- ^likolaas ruim 2/3 gedeelte armlastig is. - LONDEN, 16 April. (R. O.) Lloyds meldt: De Noorsche stoomboot „Tuk hastabb uit Christiansund van Newcastle naar Boulogne is gezonken. Alle opva- lenden zijn gered, eau is gewond. De onderzeeërsoorlog. LONDEN, 16 April. (R. 0.) De Engel sche stoomboot „Fairport" (2433 netto tons) is gezonken. Zij, was ongewapend. Duitschland en de Vereenigde Staten. NEW-YORK, 16 April. (Havas). Naai- verluidt zal Wilson eischen, dat Duitsch land de schuldige onderzeeërs-comman danten streng zal straffen, en schadever goeding zal betalen. Indien geen waarbor gen betreffende de toekomstige leiding van den onderzeeërs-oorlog gegeven wor den, zullen de Vereenigde Staten de diplomatieke betrekkingen onmiddellijk af breken. Da Italianen in Zuid-Tirol. ROME, 16 April (Havas). De Itali aansche linies strekken zich 30 K.M. ten Zuid-Oosten van Trente uit. Aan de Isonzo, op het Carso-plateau en in de valleien van de Adige en de Sugana zijn 30 dorpen in Italiaansche handen 'overgegaan. Het Garda-meer en 8 Oos tenrijksche forten worden omsingeld. Ro- Vereto en Tolmein staan onder Italiaansch vuur. Tweede Kamer. (Zitting van 13 April.) Voortzetting debat over de Ouderdomsrente. Dhr. dei Peester (II. L.), verbaast Ier zich ©ver, idat gesproken wordt van over haaste behandeling. Het ontwerp is eerst Vijf maanden na jde verschijning van de Memorie van Antwoord aan fte orde ge- .steld. Ontkend wordt dat de uitkeering volgens ide ouderdomswet bedoeling zou zijn. Spr. komt op tegen hetgeen te ver staan wordt gegeven in de rede Rutgers, dat de vrijzinnigen om onedele motieven tot het staatspensioen zouden zijn be keerd. Dhr. Rutgers (A. R.) protesteert tegen deze uiting. De Voorz. verklaart geen helleedigingl te hebben gezien in de woonden van idhr. ld© Peester en deze verklaart zich bereid die woorden terug te nemen, als de heer llutgers verklaart andere dan de veronderstelde bedoleling 'fe hebben ge had. Dhr. Sannes (Soc.) gaat van harte met het ontwerp mede, jdat den weg zal ha nen tot staatspensioen, zooals de soci aal-democraten dit wenschen. Hij ont kent dat het ontwerpi het vernederend karakter van. armenzorg zou: hebben. Dhr. LiOihman (C. H.) ontkent niet, dat hijl (meermalen van staatkundig inzicht veranderde. Het (was echter alleen ver andering van inzicht, niet van beginsel. Hij betoogt voorts, dat zij) die zich niet op sociaal standpiunt |der meer-waarde- leer 'plaatsen, liederen rechtsgrond Voor recht op! staatsouderdomsuitkeering mis sen. Dhr. Van ildsinga (C. H.) zal in geen geval voor het ontwerp stemmen. De regeering, bij monde der ministers Gort v. d. Linden en Lely, verdedigde in de middag- en avondzitting van Don derdag het ontwerp, door te wijzen op de groote evolutie op gebied der ouder domsverzorging, waar dit ontwerp de kroon op zet. De regeering kwam tot de overtuiging, dat over de ouderdomsrente moest wor den beslist los van de andere wetten. Er is thans geen reden om met de uitvoe ring van de> Talma-wetten te wachten en de Min. van Waterstaat zal zich be ijveren de invoering voor te bereiden. (De arbeiders zullen door de invoering der ouderdomsrente niets verliezen. Min. Lely zet breedvoerig uiteen de ver- hyouding van de Treub-wet tegenover de Talma-wet. Van invoering dezer laatste kan nog geen sprake zijn. Om reden van billijkheid en recht zal in ieder geval de Ouderdomswet moeten voorgaan. Spr. be spreekt de moeilijkheden tusschen Inval.- rentetrekker en niet-rentetrekker. Ieder die 70 jaar wordt heeft onverkort recht op het kosteloos ouderdomspensioen, dat moet vast blijven staan. Daarna begonnen de replieken, die Vrij dag werden voortgezet. Het voorstel van Snoek Henkemans om de beraadslagingen te schorsen totdat de rede van minister Lely gedrukt in han den der leden zal zijn werd verworpen met 54 tegen 21 stemmen. Tegen de lin kerzijde en De Geer, De Visser en Bichon. Dhr. Snoek Henkemans repliceert. Het bezwaar tegen het verzoeningsdenkbeeld van den minister is, dat het de invalidi teitsverzekering, die hoofdzaak moet zijn, niet vooropstelt, doch wel de ouderdoms voorziening, die slechts aanvulling is. Het compromis laat de principieele en practische bezwaren van de rechterzijde grootendeeis bestaan. Doordat de Minister, betoogde de heer De Geer (C. H.), de f 2 ouderdomsuit- keering ook voor hen, die vóór hun 70sten verjaardag reeds invaliditeitsrent© geno ten, premievxij- wil houden, ontwricht hij het juiste beginsel der invaliditeitsver zekering. Dhr. Aalberse (R. K.) betoogde dat het compromis ten slotte zou neerkomen op in voering van het door spr. steeds met zoo veel nadruk bestreden beginsel van blijven de Staatsbijdrage inde premiebetaling voor de Invaliditeitsverzekering. v Spr. voor zich zou dan ook veel meer voeten voor een compromis in dezen zin, dat naast de Invaliditeitswet een vrijwil lige Ouderdomsverzekering zou worden ingevoerd met lage premie en langen in- voeringstermijn, gedurende welken f 2 zou worden uitgekeerd op grond van art. 369 der Invaliditeitswet aan hen, die buiten de invaliditeitsverzekering vallen. (Zitting 14 April.) De replieken werden Vrijdag voortge zet, o. a. door den heer Kooien, die nog eens het ontwerp Staatspensioen tech nisch behandelde en aan een vernieti gende kritiek onderwierp. Er werd veel geïnterrumpeerd, vooral door den socialist Duijs, die zelfs den minister toeriep bij het doen van consessies het staatspensioen niet los te laten, 'hem dreigende, dat alsdan zijn sterkste verdedigers hem, Mi nister, zouden loslaten. Slot en besluit was, dat de alg. be raadslagingen eindelijk, onder een hoera! der linkerzijde, 's nachts te 1 uur geslo ten werden, en de zitting werd verdaagd tot 26 April. De Voorz. had voorgesteld Woensdag- en Vrijdagavond 26 en 28 April zoowel 's mid dags als 's avonds te vergaderen, ter be>- 'handeling op de eerste plaats van de duurtetoeslag. Dhr. Lobman protesteerde hiertegen en stelde voor voorloopig geen avondvergade ringen te houden en óp 26 April de ur gente ontwerpen te behandelen vóór do ouderdomswet. .Het voorstel van den voorz. werd aan genomen met 50 tegen 25, links tegen rechts, op Bichon na, waarmede het vcorstel-Lohman was verworpen. De Jaarvergadering van den A1- ge me enen Bond van R. K. Kies- vereenigingen in Nederland is bepaald op den 27 Mei a. s. Tegenspraak. (Bericht van het Algemeen Hoofdkwar tier.) In de „Telegraaf" van Zaterdag 15 April, ochtendblad, 4 uur-editie, komt een bericht voor, dat een nieuwe verlof regeling zou zijn ingevoerd, waarbij dage lijks aan een tiende deel der presente sterkte vrijstelling van dienst zou worden verleend, op Zon- en feestdagen aan een derde gedeelte. Deze mededeeling is geheel onwaar. De luitenant-kolonel adjudant MERENS, Toch zomertijd. In antwoord op door den heer Van Doorn gestelde vragen, heeft Minister Gort van der Linden medegedeeld, dat een wetsontwerp tot vervroeging van den wet telijk vastgestelden tijd met één Uur ge durende den a. s. zomer, het Departement, van Binnenlandsche Zaken heeft verlaten. Gemeenteraad Rotterdam. Bij, de herstemming in Rotterdam III is Vrijdag giekozen tot lid van den Raad K. Poortman (lib.) met 1425 stemmen tegen 1318 op P. G. Buskens (r.k.) Inzegening kapel-auto. In den tuin van het gesticht der Orde van Onbevlekte Ontvangenis (gesticht Groenestein) Loosduinscheweg te Den Haag heeft Zondagmiddag de plechtige inzegening van den eersten kapel-auto voor het Belgische front plaats gehad. De inzegening geschiedde door den abt van Steenbrugge, monseigneur Mortens, geassisteerd door twee Belgische priesters, in tegenwoordigheid van vel© Belgen, met name de schenker van iden auto, L. Coe- termans, consul van Perzië te Antwerpen. Propagandageschriften. Naar we vernemen, zal binnenkort een 2-tal vlugschriften, samengesteld door en kele Kath. Kamerleden, worden uitgege ven, ten dienste der propaganda hij de a.s. Statenverkiezingen. Het eene vlugschrift) zal de uiteenzetting bevatten van het gewicht der aanstaande Statenverkiezin gen, het andere zal de Ouderdomswet en do financieele kwestie behandelen. Do minimumprijs zal komen op 1 cent per exemplaar. Rechtbank te Middel burg. Die eerste zaak was heden die tegen J. C. S., 65 j„ schoenmaker, geboren te Vlissingen, thans zonder bekende woon- of verblijfplaats, beklaagd van bedelarij op iden openbaren weg te Souburg op 5 April. Beklaagde bekende. De officier wees er op, dat bekl. reeds zeer dikwijls naar een rijkswerkinrichting is opgezonden en eischte thans 3 dagen hechtenis en 3 jaar opzending. De rechtbank veroordeelde beklaagde direct tot een straf overeenkomstig den oisch. Vervolgens .stonden terecht M. E. S., 18 jaar, A. iS., 15 jaar en C. J. M., 15 jaar, allen te Terneuzen, verdacht van diefstal van zink. Getuige G. G. Andriessen, werkbaas te Terneuzen, 'heeft ontdekt, dat de diefstal gepleegd was en toen werkten de jon gens op het betrokken terrein. Bekl. bekenden. De eisch luidde voor den eersten bekl. één week gevangenisstraf, voor de beide anderen f 10 of 3 weken tuchtschool. Voortgezet werd vervolgens de verle den week geschorste zaak tegen E, L. v. D. uit St. J.anstoen, beklaagd van po ging tot doodslag. Thans was ook verschenen getuige E. de Munck, die bekende, dat zij verkee ring heeft gehad met bekl., zij heeft dit afgemaakt. Op den bewusten avond is bekl. haar in de keet gevolgd, heeft haar op bed geduwd en heeft hij haar met een mes gestoken. Toen getuige los was en opgestaan was, heeft hij haar weder beetgegrepen en met het mes bedreigd, en toen is de veldwachter gekomen en heeft bekl. van haar afgetrokken. De officier achtte door de laatste getui ge, die verklaarde dat ook reeds voor 14 Febr. bekl. haar bedreigd heeft en de overige verklaringen het feit bewezen en vorderde 1 jaar en 6 maanden met af trek en directe gevangenneming. De officier bracht hulde aan het optre den van den rijksveldwachter Vriens. De verdediger mr. Cleveringa meende, dat de ten laste gelegde beschuldiging niet bewezen is. De rechtbank gelastte de gevangenne ming van beklaagde. Tegen J. v. d. E., uit Hontenisse, werd ondanks zijn ontkennen, wegens huisvre debreuk in het café van F. de Vilder en mishandeling van dezen caféhouder, diens vrouw en diens knecht, 14 da- Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 18 April: Matige tot krachtigen, tijdelijk wellicht stormachtige Zuidelijke tot Westelijken wind. Betrokken of zwaarbewolkte lucht met tij delijke opklaring. Waarschijnlijk regenbuien. Weinig verandering van temperatuur. gen gevangenisstraf. Niet verschenen waren A. D. en P. J. I. uit Grauw, tegen wie wegens ver nieling van een hek en een hekpaal één week gevangenisstraf voor ieder werd ge- eischt. Tegen J. B. uit Koewacht, welke vrouw een andere vrouw, H. de Schepper, schop te en sloeg, luidde de eisch f7 of 14 Beid. ontkende te hebben aangevallen, getuige was begonnen te schelden. -Getuige zeide, dat dit niet waar was, het gold een oude veete over het zingen van een liedje op bekl. Vervolgens stonden terecht A. F. en zijne echtgenoote F. C. C. uit Zuidzande, beklaagd van mishandeling van den hond van Abr. Wjisse. Volgens Wjsse sloeg F. den hond en de vrouw schopte het dier, dat geen aan leiding gaf. Beid. F. zeide, dat de hond van Wjsse zijn hond aanviel en hij toen sloeg. De vrouw ontkende. Dc eisch luidde voor beiden vrijspraak. Wegens mishandeling van P. Leenhouts stond terecht P. V. uit Groede. Bekl. bekende, hij heeft echter eerst een klap van Leenhouts gehad. Dit ontkent Leenhouts echter. De eisch luidde f3 of 3 dagen. Bij verstek luidde de eisch tegen J. S. uit Borssele, wegens mishandeling van A. Huiszoon, drie weken gevangenisstraf. Wegens mishandeling van een jongen stond terecht jl. R. uit Oostka.pelle. Bekl. bekende, Jiij was echter door den jongen met sneeuwballen gegooid. De eisch luidde f5 of 10 dagen. Ook J. de V. uit Vlissingen stond te recht wegens mishandeling en wel van a. Olijslager. Het bleek hier een ruzie onder het personeel van de brouwerij „De Mei boom". Beklaagde bekende. Eisch f 10 of 20 dagen. Ten slotte werd bij verstek tegen Ph. .0. uit Middelburg wegens diefstal van geld ten nadeele van C. Hondsmerk f 10 of 20 dagen gevorderd. Uitspraak Dinsdag a.s. A. L. P., te Vlissingen en M. T. te Middelburg, die verschenen zijn voor het kantongerecht, wegens bet photo- grapheeren op den boulevard te Vlissin gen zonder vergunning van den Com mandant van Zeeland of van 'den Terri- toiialen Bevelhebber in Zeeland, zijn door den kantonrechter Zaterdag veroor deeld tot f 0.50 boete subs. 1 dag hechtenis ieder, ïniet last tot taruggavo aan den 'eersten beklaagde van «ie in beslag genomen gevoelige plaat on pho to's, na verloop van 8 dagen nadat liet vonnis in kracht van gewijsde zal zijn gegaan. (M. Ct.) (Andere vonnissen in volgend nummer. Red.) Goes. Volgens het in de heden gehouden algemeene vergadering goedgekeurde ver slag over het 4e bedrijfsjaar der N. V. Waterleiding-maatschap- p ij „Z u i d - B e v e 1 a n d" was de druk der tijdsomstandigheden op het bedrijf merkbaar. Toch was wel eenige opleving Ie bespeuren zoowel in het aanmelden Van nieuwe perceelen als in den ver koop van water aan niet in bereik van bet buizennet wonenden. Het volgend jaar zal wellicht de ver-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1916 | | pagina 1