BUITENLAND. BINNENLAND. Nederland en de Oorlog. Landbouw en Veeteelt. Correspondentie. Laatste Berichten. Van het Oorlogsveld. en. bijgevolg een onrechtvaardigheid te bedrijven. Dit is voldoende om deze daad te be schouwen als rechtstreeks begrepen in de woorden der Pontificale Alloculie. "Wij zeggen zeker niet te veel, wanneer wij dezen passus noemen een© geautori seerde interpretatie va.n de meening des Pausen over den inval in België. Wel kan hier van een uitspraak, die algemeen en iedereen in geweten bindt, geen sprake zijn, te minder, wijl de woorden van den Rijkskanselier, zonder welke men niet ko men kan tot de conclusie van den kardi naal-staatssecretaris, niet alle onweerleg baar schijnen. Intusschen herhalen wij, dat volgens de meening des Pausen, zooals die dcor den kardinaal-staatssecretaris in een officieel stuk wordt geïnterpreteerd, de inval in België, volgens de bekentenis van von Bethmann-Hollweg, onrecht was, en daarom valt onder de veroordeeling, door Z. H. den Paus uitgesproken in het Consistorie van 22 Januari. Met den eer bied dus, waarmee eik waar Katholiek de uitspraken, meeningen en zelfs ge voelens van het hoofd der Kerk aan vaardt, dienen wij den Duitsehen inval in België te beschouwen als een daad door Z. H. den Paus afgekeurd en ver oordeeld. WASHINGTON. President Wilson heeft de duikbootenkwestie met den Minister raad besproken, doch daar het bewijs materiaal inzake de „Sussex" en de Duit- sche antwoordnota nog niet zijn aangeko men, konden de besprekingen tot geen resultaat leiden. Uit goede bron wordt vermeld, dat niet zoozeer de ,Sussex"-zaak, als wel bet groot aantal gevallen, waarin schepen zon der voorafgaande waarschuwing werden getorpedeerd, na de laatste verzekeringen van Duitschland, de zorg der Amerikaan- sche regeering uitmaken. De Paus en het aanstaande Vredescongres. In het Maartnummer van de „Nuova Antologia" werd door den katholieken schrijver Crispolti tegenover d© bewerin gen van den beruchten Nathan, ex-burge meester van Rome met klem van re denen aangetoond, dat de Paus o-p het aanstaande vredescongres behoort1 te wor den uitgenoodigd, wijl de Paus niet te ver gelijken is met de hoofden van andere kerken, omdat hem -bizonetere voorrech ten gewaarborgd zijn: eigen diplomotie. Scheidsrechterschap in politieke kwes ties enz. Dan zegt de heer Chrispolti waarom de Paus juist wel op het con gres vertegenwoordigd moet zijn: „De Paus, die voor zichzelf niets te vragen en niets te verwachten heeft, die geen menschelijk wezen zich vreemd acht, die van de woorden rechtvaardigheid en recht niet de verlokkende en bedrieg lijke klank hoort, maar den dippen zin bevroedt, die van deze begrippen niet een dorre, overal toepasselijke formule maakt, maar ze beschouwt als een norm van overreding, waarvan men zich met welwillendheid behoort te bedienen, moet alle volken en ieder enkeling de hoop inboezemen, dat het vredescongres zich waarlijk binnen de palen van het recht zal gunnen bewegen en een begin van hartelijke verhoudingen, niet een uitstel van botsing tusschen de volken zal be- teekenen. „Al moge het ontijdig zijn dat alles nu al grondig te bespreken, omdat men niet kan weten of er een congres zal plaats hebben en wie er van uitgesloten zal worden, 'tis zeker niet ontijdig te beletten, dat nu al door betoogen en da den de vrijheid van dit congres aan ban den gelegd wordt en men er a prioni de geestelijke krachten va.n uitsluit en de geestelijke belangen, waarom toch allen zeggen zich te bekommeren, aan de stof felijke machten toevertrouwt". De Rede van Asquith. LONDEN, 11 April (H. N.) De „Daily Telegraph schrijft in een hoofdartikel Sprekende tot de Fransche afgevaardig den, wezen de koning en Asquith er bei den op, dat wij vechten voor rechtvaar digheid en vrijheid. De rijkskanselier heeft een Verkeerde uitlegging gegeven van de vorige verkla ring van den 'eersten minister Betreffende het Pruisische militairisme. Wij willen het national© leven van Duitschland niet vernietigen en evenmin willen wij ons mengen in zijn vrede.ievend streven, maar wel wil.ien wij ons verzetten tegen het tyrannieke gebruik van rfe mil.taire al leenheerschappij, waardoor men .aan an dere nat.es een systeem van ijzeren dwang en slavernij opdrmgt. Het resultaat van den oorlog moet zijn, het aannemen van het beg nsel, dat de internationale vraagstukken tusschen vrij? heidlievende volkeren op voet van ge lijkheid kunnen worden behandeld. Aug van Cauwelaert, een broer van den Vlaamschen leider, het Kamerlid dr. Frans v. Cauwe aert, is aan de Yser ernstig gewond door een schot in de borst. Voor zijn leven be staat echter geen gevaar. Op zijn ziekbed schrijft de Belgi sche oorlogscorrespondent van de Tijd is Aug. van Cauwelaert ^geridderd, en ik moet zeggen, dat zelden een kruis zoo heldhaft.g werd verdiend. Een jaar lang verbleef hij nagenoeg zonder verlof in de voorste linies, a tijd even p. ach ig van edelmoedigheid,zelfopoffering en voorbeel dige plichtsbetrachting. Niemand weid dan ook meer bemind door zijn jongens dan deze aanvoerder. Mr. Aug. v. Cauwelaert, oud-student van Leuven, heeft zich als dichter naam ver worven, ook in Noord-Nederland. Von Hindenburg, |Je bekende jDuitsche maarschalk vierde dezer dagen het gouden jubilee van zijn intrede in het leger als officier. De Kei zer vereerde hem zijn eigen portret in olieverf, terwijl nog tallooze andere blij ken van sympathie den jubilaris bereik ten. Deze antwoordde op een gelukwensch hij zijn gouden jubileum van den Rijks kanselier telegrafisch het. volgende: „Uwer excellentie betuig ik mijn er'ken- telijkstien, hartelijksten, dank voor haar' zeer vriendelijke getukwenschen hij mijn dienst-jubileum, die mij meer eeren dan ik verd.en. Wat ik voor het vaderland heb mogen doen, dank ik aan God den Heer, aan de gunst van Z. M. en de nooit aflatende werkkracht van mijn be proefd» helpters) 'en 'heit onvergetelijke plichtsbesef van }nijn troepen." Een nieuw Duitsch offensief aan den Yser? Naar de „C'orriere della Sera" uit Pa rijs verneemt, verwacht men binnenkort) een nieuw offensief van de Duitschors in het Noorden en een grooten slag aan de Yser. In het stuk tusschen Iperen en Noordzee hebben de Üuitschers zoo heet het verder veel geschut samengetrokken en in de Belgisch? ste den achter het front zijn geweldige versterkingen aan troepen aangekomen». Daarom ook heeft de Nederlandsche re geering aan de Nederlandsch-Belgisclwi grenzen een groote troepenmacht saam getrokken; immers is het niet uitgesloten, dat een gevecht aan de Yser met een terugtocht van de Duitsch©rs zal ein digen. Alles wijst er op, dat de Duit- scliers een aanval beramen op een terrein, dat er gunstiger voor is dan dat hij Verdun. De en ten te-b on d genoo ten, .heb ben echter alle maatregelen genomen om de noodig© versterkingen naar de meest bedreigde punten te zenden. Men ziet dan nok het nieuwe offensief zonder vrees tegemoet. ,(N. R. Ct.) l'BASKBM K. Storm. Naar ido Fransche bladen melden, is Toulon Zaterdag door een hevigon jstornr geteisterd, waarhij het water buiten de oevers trad en de daar aan gelegen huizen overstroomde, zoo-, dat de bewoners met booten gered moes ten worden. Ofschoon des avonds de waterstand weder was gedaald, was bet gevaar nog niet geweken. Een Exchange-telegram aan do Engel- sche bladen meklt, dat Z. II. de Paus Mgr. .Visard, den vraegeren Franschen Franschon gezant bij den H. Stoel, in een lange audiëntie ontvangen ontvangen heeft. In diplomatieke kringen te Rome wordt deze auiJientie als het voorspel tot de hervatting van de betrekkingen tusschen Frankrijk en den H. Stoel beschouwd om aldus de diplomatieke vertegenwoor diging der geallieerden hij liet Yaticaan te. vervolledigen. (Maasbode.) Een Fransche verklaring. Een Havas-tclegram meldt: De berichten, in Nederland verspreid door Duitsehe agenten en dagbladen, over zoogenaamde plannen der entente om den doortocht, door Nederlandsch grondgebied te vragen, hebben maar al te duidelijk teu doel wantrouwen to verwekken on der de publieke opinio in Nederland tegeiy over de geallieerden, en evenals in hol geval van België de verdenking te ver wekken, dat reeds vroeger plannen bij de goallieerden bestonden om de neutra liteit van Nederland te schenden. De Britsche regeering antwoordde reeds op deze beweringen met een correctheid en nauwgezetheid die wel in staat zijn elke dubbelzinnige opvatting uit den weg te ruimen. Inderdaad heeft de conferentie der geallieerden, welke onlangs te Parijs gehouden werd, geen enkele gelegenheid gehad zich bezig te houden met zooda nige kwesties, die haar terugslag kunnen doen gelden op Nederland en met name is er geen enkel oogenblik en onder geen enkelen vorm op de conferentie sprake geweest van de kwestie van het recht van doortocht door Nederlandsch gebied te vragen. Ten overvloede verzocht de Fransche regeering den Franschen gezant te Den Haag Allizé om op de meest categorische wijze aan den Minister van buitenland- sche zaken te verzekeren, dat noch Frank rijk, noch een der geallieerden het plan heeft opgevat, dat men aan hen toeschrijft en dat ze er geen oogenblik aan gedacht hebben direct of indirect een aanslag te doen op de neutraliteit van Nederland of op de onschendbaarheid van zijn ge bied. Onder deze omstandigheden zal het Ne derlandsche publiek begrijpen, dat de be trekkingen der entente-mogendheden met Nederland bij voortduring van den meest vriendsehappelijken en vertrouwvollen aard blijven en zal het in de toekomst de juiste waarde weten te waardeeren van alle tegenovergestelde geruchten be treffende Nederland of Nederlandsch Oost- Indië. Ook zal het wel begrijpen, van welke zijde de gevaren kunnen komen, die de neutraliteit en onafhankelijkheid van Nederland kunnen bedreigen. („Maasbode") Eerste Kamer. (C o m i t é-G e n e r a a 1.) Te laat om in ons vorig nummer te worden opgenomen ontvingen wij hel he richt, dat de Eerste Kamer toch nog in Comité-Generaal zou worden bijeengeroe pen tegen Dinsdag 11 dezer en we! op verzoek van eenige leden, die wenschten dal de regeering namens de Kamer worde uitgenoodigd, aan de Eerste Kamer dezelf de niededeelingen Ie doen als door baar in comité-generaal zijn gedaan aan de Twee de Kamer. Aangezien dit, verzoek door meer dan vijf leden is gedaan, moest hieraan over eenkomstig art. 10 van liet Reglement van Orde worden gevolg gegeven. Tot eenige ongerustheid behoeft deze bijeenroeping hoegenaamd geen aanleiding te geven. (Vergadering van Dinsdag 11 April.) De Eerste Kamer kwam Dinsdagmiddag om half twee in openbare vergadering hij een. Besloten werd op voorstel van dhr. Kuiper en 9 andere leden, aan de re geering te verzoeken in comité-generaal dezelfde niededeelingen aan de Eerste Ka mer to doen, als aan de Tweede Kamer werden gedaan. Nadat dhr. Kuvper dit voorstel had toegelicht, heloogende, dal de Eerste Ka nier recht had op dezelfde wijze bohau deld le worden als de Tweede Kamer, teneinde een oordeel te kunnen vellen over de regeeringsdadeti, bovenal waar het geldt de internationale belangen en de regeering immers verklaard heeft ge gevons te bezitten, die toeneming van gevaar voor Nederland doen duchten. Minister Cort van der Linden verklaar de, dat de regeering bereid is ook de Eerste Kamer in comité-generaal in le lichten. Hij oordeelde de vorige week de bijeejiroeping van de Tweede Kamer in comité-generaal alleen noodig, daar deze Kamer toch bijeen was en aan opzettelijke bijoenrooping van do Eersle Kamer veel grootere boteekenis zou gegeven zijn. Daarna ging de Kamer in comité-gene raal voor ruim een kwartier, waarna de openbare vergadering even heropend werd, doch dadelijk weder gesloten en verdaagd tol Dinsdag 25 April, des avonds om half negen. Tweede Kamer. (Vergadering van 11 April.) Onderdo m s w e f Dhr. Schaper is voorzitter, daar dhr. Dor gesius wegens ongesteldheid verhinderd is. Voortgegaan werd met de algemeen© beschouwingen over de Ouderdomswet. Dhr. Limburg zet zijn rede voort. Hij betoogt, dat Art. 369 der Invaliditeitswet de vervanging van de Invaliditeitswet door d<' Ouderdomswet volkomen rechtvaardigt. De bewering, dat dit ontwerp strijden zou met don spaarzin, is in hooge mate naïef. Uitkeering aan behoeftige ouden is niel strijdig met de staatstaak. De wet-Talma kent trouwens zelf de staatsbijdrage en vrijstelling van de 1age loonen. De bekeu ring van de Linkerzijde tot het Staats pensioen is veroorzaakt door de alge- meene strooming in eene bepaalde rich ting, ook in andere landen. Dhr. Tydeman betoogt, dat de Begee ring niet verplicht was maatregelen te nemen ter voorbereiding van de uitvoe ring van de Invaliditeitswet. Door do overneming van het amend.-Duijs was practisch ten gunste van Staatspensioen beslist. Spr. zou het betreuren, dat liet verband lusschen Ouderdo'ms- en verzeke ringswetten zon worden losgelaten. Spr. is eigenlijk geen voorstander van Staats pensioen. Hij wil liefst vrijwillige verzeke ring met steun van Staatswege. Evenwel heeft de vrijwillige verzekering te langen lijd noodig pm in de massa door te dringen. Daarom is naast de ge- subsieerde vrijwillige verzekering een kostelooze uilkeering aan behoeftige ouden noodig. Spr. ziet dit belichaamd in de ouderdomswet en gewijzigde invaliditeits wet. Ilij erkent, dat de ouderdomsuitkee- ring armenzorg is, zij hel een andere dan de bestaande. Deze evenwel is onvol doende. Dhr. Bomer dringt aan op een volledige mededeeling van de plannen der regee ring ten aanzien van de sociale verze kering en pensioenbelasting en betoogt dat door de indiening van hot ontwerp het beginsel der continuïteit in de wetge ving is geschonden. Staatsspoorwegen. De proef om op de verschillende bu reaux der staatsspoorwegen den vrijen Zaterdagmiddag in te voeren, is volgens een schrijven van den directeur-generaal niet geslaagd. De werkzaamheden laten zulks op vele bureaux niet toe. De Algem. Bond v. R. K. Kiesvereenigingen ziet de afzijdige kiesvereenigingen van Noord-Brabant meer en meer tot zich toetreden. Zoo heeft nu weer de R K. Kiesvereeniging in liet district Den Bosch, waarvan mr. P. Loeff voorzitter is, be sloten zich aan te sluiten bij den Alge- meenen Bond van R. K. Kiesvereenigin gen. De ban is gebroken; de afsluiting van Noord-Brabant opgeheven, schrijft het' „Dagbl. v. N.-B." „Na Zevenbergen heeft Den Bosch aan gesloten, in Tilburg wordt de aansluiting voorbereid door een commissie; in Ooster- houl overweeg! men. Ye'.e andere kiesver eenigingen zien reeds lang in, dat zij verkeerd doen zich langer af te bonden van de algemeene organisatie der .Neder Jandsche Katholieken in den Bond van B. K. Kiesvereenigingen en wachten slechts op voorgangers. Die zijn er nu. En gezaghebbende. De aansluiting van geheel Noord-Bra bant worde dra een feil." N.B. Het bestuur van den Bond ver- gadert a.s. Zaterdag te Utrecht, voor bet eerst onder zijn nieuwen president mr. baron Van Wijnbergen. Het wrak der „Prinses Juliana". Naar wij vernemen ligt hel in het voor nemen van de Engelsrho regeering het wrak van de „Prinses Juliana" zoo spoe dig mogelijk op te blazen. Reeds eerder had zij daartoe willen overgaan, doch zij gaf indertijd gehoor aan den wensch van de directie der Stoomvaart Mij. „Zeeland", die nog pogingen in hel werk wilde stellen om het schip af te brengen Die zijn echter niet gelukt. De oud-Gouverneur-Generaal van Ned - Indië ldenburg, is op zijn terugreis naar Nederland de gast geweest van de Neder Inndsoh© kolonie te Kaapstad. Nekkramp. Naar aanleiding der in den laatsten tijd verschenen berichten omtrent het voor komen van gevallen van nekkramp onder de troepen van ons leger, hebben wij ons om inlichtingen gewend tor plaatse waar men volledig op de hoogte kan zijn en daar vernomen, dat zich in verschillende garnizoenen eenige verspreide gevallen van deze ziekte voordoen, waaronder Ie 's Gravenhage een achttal. Tegelijkertijd werd de verzekering gegeven, dat door den militairen geneeskundigen dienst alle mogelijke maatregelen werden genomen, om door strenge isoleering als anderszins uitbreiding dezer besmettelijke ziekte te voorkomen. („De Tijd") Boes. De afdeeling Goes van liet „Cen traal Ge'uoot schap voor Kin der IIers 1 elli ngs- en Vacantia kolonies" vergaderde Dinsdag op de bovenzaal van Hotel „Centraal" alhier, onder voorzitterschap van den lieer I. D'. Fransen van de Putte. Aanwezig, Ire stuur en pers inbegrepen, 9 personen. Na opening worden de notulen der ver gadering van 5 Maart 1915 voorgelezen en goedgekeurd. Daarna wordt het jaar verslag voorgelezen, waaruit blijkt, dat in hot afgeloopen jaar kinderen, waar onder 1 voor rekening van liet Groene Kruis, een geruimen t ijd hebben door gebracht in het zeehospitium „Zonneveld" te Oostkapelle bij Domburg, c-en parti culiere inrichting van mej. Van den Broe ke, waar de kinderen een uitmuntends verzorging genoten. De maxiniumgewichfs- toename bleek te' zijn 31 '2 K.G., de mini mumtoename 1.2 K.G. Dit verblijf was hun verschaft door tusschenkomst van het bestuurslid mevr. Van Heel, toen het bestuur de wenschelijkheid overwoog om met het oog op de mobilisatie de kinderen niette ver weg te sturen (de vacantie-kolo- niehuizen van het Genootschap liggen te De Steeg en te Egmond aan Zee). Mevr. Van Heel had er de kinderen in haar eigen automobiel heengebracht, waarvoor haar in de vergadering een woord van dank werd gebracht, evenals aan mej. Siemelink, waarnemend secretaresse, voor haar keurig jaarverslag. De rekening van mej. Mulock Houwer, penningmeesteresse, die wegens ongesteld heid niel aanwezig kon zijn, werd nage zien en goedgekeurd. Zij bedraagt in ont vangsten f313.57, aan uitgaven f265.663, goed slot alzoo f57.905. Aan de beurt van aftreding waren de voorzitter en de heer Jlarinck, terwijl er een vacature was, ontstaan door het vertrek van mej. Steenkamp naar Ginnc- ken. wier verdiensten als ijverig bestuurs lid de heer F. v. d. Putte huldigend herdacht. Voor die vacature beval het bestuur aan mej. Van Tol, zoo pas als lid toegetreden. Overeenkomstig het reglement werd eerst voorzien in do vacature van voor zitter en de heer Fransen van de Putte zoo goed als met algemeene stemmen herkozen. De heer Harinck installeerde hem mei eenige huldigende woorden. Ook do heer Harinck zag zijn mandaat her nieuwd en werd door den voorzitter ge complimenteerd, terwijl ook mej. Van Tol, die met zoo goed als algemeene stemmen lot bestuurslid werd gékozen, haar be noeming aannam en daarmede door den voorzitter werd gelukgewenscht. Besloten werd wederom f 5 bij te dragen aan de kas van het hoofdbestuur en te trachten ook ditmaal 5 kinderen voor rekening der afdeeling naar „Zonneveld" te zenden, zoo de directrice met een ver blijf van 6 weken genoegen neemt. Zij verlangt een yerblijf van 2 maanden in het belang der kinderen, maar dat zou voor de afdeeling te kostbaar worden en bleef de directrice hierbij, dan zou men zich noodgedwongen tot de huizen van bet Centraal Genootschap moeten wen den. .Maar zoolang de mobilisatie duurt acht men het, ook 0111 de uitstekende behandeling op „Zonneveld", beter, des noods Iets minder kinderen daarheen te zenden. De beslissing hierover werd aan hel bestuur overgelaten. Daarna niets meer aan de orde zijnde en niemand iets hebbende op te merken sloot de voorzitter de vergadering. Maandagavon 1 hield de Coüp. Brood- bakkerij „Ons Belang" alhier haar jaar vergadering. Uil het verslag bleek, dat liet verbruik der producten zeer toeneemt In de vacature als bestuurslid van dhr. Part els© werd gekozen dhr. Storm en in de plaats van dhr. I', Schrijver werd gekozen dhr. M. Pols. Tot commissarissen werd'en gekozen ule h.h. P. Schrijver en M. Nieuwenhuifse, zulks in de plaats Van dhr. Pols en Andriessen, (laatstgenoemde heeft deze gemeente verlaten.) - Benoemd met ingang van 5 April tot lid der Commissie van advies voor de rijksla,ndbouwproefstations de heer H. A. Ranken, directeur van den Wilhelmina polder, bij Goes. (Z.) Middelburg. Bij beschikking van den minister van L., N. en II. is aan Tj. B. E. Kielstra te Middelburg op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als assistent bij den dietisL der rijkszuivelconsulenten. (M. Ct.) Maandag wilde een agent van poli tie zekeren A. J. bekeuren wegens een politie-overtred'ing; J. beleedigde den agent en deze wilde hem daarom voor den commissaris geleiden. Daarbij ondervond de agent hevig verzet en slechts nadat een tweede agent te hulp was gekomen, kon J. onder grooten toeloop van men schen naar het bureau worden overge bracht, waar proces-verbaal tegen liem werd opgemaakt. Vlissingen. De Engelsche regeering zal het wrak van de „Prinses Juliana" doen opblazen. iZie ook onder Binnenland.) Naar wij vernemen zal de heer H. Duym wegens verandering van betrek king binnenkort onze gemeente verlaten, zoodat alsdan een verkiezing zal moeten plaatsvinden voor lid van den gemeente raad in het 3de district. (SI. Ct.) De mailboot, die Maandag half drie alhier is binnengekomen, had 20 pas sagiers aan boord. De boot was met 40 andere op de Theems opgehouden. Driewegen. In de vergadering van den raad op 8 April waren alle leden pre sent. Het kohier van den hoofd, omslag voor 1916 werd vastgesteld op f'2979, zijnde 4 pCt. van f 74450 inkomen. Tot leden van het stembureau worden be noemd: plaatsverv. voorz. C. de Jager, leden W. Noels etï M. de "Dreu, bijzit tend lid Jobs. van Oosten. (Z.) Sas van Gent. Men schrijft van hier aan het Hand.: Het wordt thans lastig en zelfs gevaar lijk voor de grensbewoners. De landlieden mogen zonder permissiebiljet geen werk zaamheden meer op hunne landerijen uit oefenen. Op een man, die zijn ploeg van hel land haalde, werd geschoten, wijl hij, zoekende en niet in 't rondziende, de - wenken der ambtenaren niet zag. 01 het schot gelost werd om attentie te trekken dan wel 0111 den man te treffen js niet. uitgemaakt. Gisteren werden 12 menschen geverbaliseerd, die de grens» langs wan dolden zonder permissiebiljet. Hoedekenskerke. Reeds nu is alhier oen geval van de zoo gevreesde „vlekziekte" onder de varkens geconstateerd bij dhr. M. .1 B. alhier. 0- en W. Souburg De gemeenteraad heeft besloten een ambtenaar ter secre tarie te benoemen op een salaris van £600. Het diploma is niet verplichtend. Bruinisse. Alhier is overleden de heer II. v. d. Berg Sr., in den ouderdom van 102 jaar en 1 maand. Hij was de oudste bewoner van het eiland Duiveland. Terneuzen. Men verkeert hier in ongerust heid over den Ned. motorschoener Angelina van do reederij' Angelina alhier, die yp 39 November 1915 te Ilio Granda do Sul in Brazilië is uitgevaren en waarvan se dort niets is vernomen. De reis duurt anders slechts een maand. De A'ngelim was 355 ton bruto en 288 ton netto groot en in 1910 te Neuzen gebouwd. Oostburg. In bet St. Antbonius Gesticht is overleden Broeder Heinrich. In het begin van den oorlog was liij naar Ne derland gevlucht uit Brugge en ver bleef langen lijd met eenige zijner leer lingen in Sluis. Hij was afkomstig uil Beieren. Sluis. Het verbod van vervoer uil, naar en binnen den kring Sluis is in getrokken. Cadzand. In de „Middelburgsche Crt." van Maandag j.l. lezen we, dat ter hoogte van Knock© een half uur eon kabel-ballon was waar te nemen. We kunnen hieraan toevoegen, dat deze bal lon daar dagelijks hangt 0111 verkennin gen te doen met den verrekijker. Nu hangt bij hoog, dan weer laag. Bij mis tig weer gaat hij tot boven de mist- laag, indien deze niet te lioog hangt. Telkens, als bij opstijgt, gaan er mdli- tairen mee, die- wacht in de lucht doen. Philippine. In de j.l. week werden gelost 310 ton mosselen voor Gent en 480 ton va.n de banken, die rechtstreeks naar (lont werden vervoerd. Naar an dore plaatsen gingen 125 zakken. Prij zen 10.90 lot fl.lö de ton. Bij K. B. zijn benoemd: tot ontvan ger der registratie en domeinen te Zeven bergen J. ter Laag, thans ontvanger dei- registratie en domeinen te Purmerend, met intrekking zijner benoeming tot ont vanger der registratie voor de gerechte lijke akten en der domeinen te Middel burg tol ontvanger der registratie voor de gerechtelijke akten en der domeinen te Middelburg, M. A. Schouten, thans ont vanger der registratie en domeinen te IJsselstein. Binnenkort is de uitvoer van plant- aardappelen te wachten uit Zeeuwsch- Vlaanderen, onder beperkende voorwaar den, naar „de Maasbode" bericht. Tarwe-voorziening in Zeeuwsch-Vlaanderen De Zeeinvsch Koerir meldt: Eenigjen tijd (geleden werd, naar wij uitl de beste bron vernemen) door den burgemeester der gemeente Sas van Gent onder de aandacht der regeering gebracht, [lalt (der tarwovoorziening in Zeeuwsch- Vlaanderen veel te wenschen overliet, en werd in verband met dit voor deze streek bedenkelijk feit .rerzochl maatregelen In willen treffen, (waardoor verbetering in dezen toestand zou worden gebracht. Als antwoord hierop ontving voornoem de burgemeester d.d. 3 April 1.1. van den Min. van Landbouw, Nijverheid en Handel verzoek nadere gegevens omtrent het ge melde te willen verstrekken en de oor zaken ervan [te willen noemen. Nadat hierop d.d. 5 April was geant woord, is op 7 April van den minister bericht, ontvangenj dat maatregelen zijn! gbnomen, waardoor een voldoende tarwe- voorziening van IZ Vlaanderen zal wor den gewaarborgd. Hoeren Correspondenten, die hun re kening le kwartaal 1916 nog niet hebben ingeleverd, wordt beleefd verzocht zulks alsnog te doen tegen den 15en dezer. De Redactie. Amsterdam. De Kon. West-Indische Mail ontving een draadloos bericht van den gezagvoerder van haar stoomschip Columbia (5000 ton bruto), met regee- ringsgraan van Baltimore onderweg naar hier, dat het schip bij het Gallopervuur schip op een mijn is geloopcn, vanmorgen 0111 kwart vóór zes en dat in de voor- piek het ruim vol water staat, maar nie mand gewond is. Een tweede telegram meldt, dat het schip behouden kan worden en opstoomt naar Londen, terwijl voldoende hulp aan wezig is. als iets ergers mocht gebeuren. Het schip is het grootste van de maat schappij, deed zijn eerste reis en zou na aankomst alhier aan een maatschappij te New A ork worden afgeleverd, die het gekocht had. telden. De heel' J. II. J. Kuyper viert lieden zijn gouden jubilee als hoofd der parochiale scholen. Z. II. de Paus onder scheidde hem met het kruis „pro ecclesia et, pontifice". Den Haag. Verschenen is het rapport der Staatscommissie over het onderwijs. O.a.. wordt voorgesteld het art. 192 dei- Grondwet zoo te veranderen, dat dit on geveer zal luiden: Van overheidswege wordt gelegenheid gegeven tot het verkrij gen van openbaar algemeen vor mend lager onderwijs. Het bij zonder algemeen vormend lager on derwijs dat aan de hij de wet te stellen voorwaarden behoort u> voldoen, zal naar de n ze. 1 Men, maatstaf als het openbare uit de openbare kas worden bekostigd, ter wijl ook voor het bijzonder algemeen middelbaar en voorbereide n d hooger onderwijs bijdragen uit te kas zullen worden verstrekt. De meerdere kosten hiervoor worden [oor de commissie geraamd op 16 mil- ;ioen gulden, de meerdere kosten voor opleiding der onderwijzers op 2 mi] ioen gulden. Een nota is er bijgevoegd van den neer Tydeman, den eenigen opposant in le commissie, die de nadoelen uiteenzet, he z. i. uit bovenstaande regeling voor iet openbaar onderwijs voortvloeien. 12 April 6 uur 's namiddags °ff'}!i-i LavoisclJe vielen een tifi ke I)l',t-scho afdeeling hij een nach- T 11 0™frn™mg tegen een Engelsche weii h ROvanftenen en 1 machinege weer m handen. Bij Ayaucourt trachtten de Franschen tevergeefs onze linies in bet N -ü aan hrail 1 P -Maasoever viitnu in° ll®ylRe tegenaanvallen den vijand wel verhes maar geen .succes.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1916 | | pagina 2