Oe Groote Oorlog No. 45. Woensdag 13 April 1916. Twaalfde Jaargang. I V V of oog; duim; wijsvinger; ^9 Verschijnt eiken MAANDAG-, WOEHSDAG- tn VMIDMHD. Losse Oorlogsberichten. NIEUWE ZEEUWS® CODRAHT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.90, daarbuiten 1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoortstraat C 2o9, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 zegels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 6 regels voor 25 Ct. h contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de jgm gulden bij verlies van beide NB gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de BL- IB handen, voeten of oogen. fl ft- ft verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, Eg 9 III Voorts bij ongeneeselijke I I I hand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: I w U verstandsverbijstering; g of oog; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. S®3 gulden bij B ffe gulden bij A gulden bij |B I ft- I I verlies van een I I II I verlies I I verlies van Ift— ^11 voet ft I 11 I van een 1% I I een JS h| gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Meer geestdrift. Willen de aanstaande Statenverkiezin gen slagen, dan moet er geestdrift onder ,ons keerschon en het werkdadig verlan gen om de zege voor de Christelijke par tijen te helpen bevechten. Zeker over ons, Katholieken, mag over het algemeen niet geklaagd worden. Wij Stemmen als het er op aankomt goed en pok nu is op verschillende punten der provincie een ontwakende actie te be speuren, die schoone beloften inhoudt voor (ie toekomst. Maar het kon nog zooveel beter zijn. Er zijn nog zoovelcn onder ons, die tot (ie „slapende Kerk" behooren en niet weten, dat er nog een strijdende Kerk bestaat en de bede „Ons loekome Uw Rijk" ook beteekent, dat de Christelijke be ginselen mogen zegepralen en doordrin gen in het openbare leven, in het bestuur van land, gewest en gemeente. Een voorman in Zoeuwsch-Vlaanderen (westelijk deel) ons den toestand der Ka tholieken in zijn omgeving, beschrijvende, jnoest het volgende bekennen: „Als je praat over vergaderen van. de Kiesvereeni- ging, moet de eene gaaischieten, de andere bollen, de derde weer iets anders. Ze willen wel ontvanger-kassier spelen van een. boerenleenbank of zoo iets en dan liefst om geld, want ter liefde Gods iets (Ioen, halt maar I Vraag hen niet aan Katholieke actie op openbaar terrein mede te werken I De protestanten moesten dat pens kwalijk nemen en niet meer in hun winkel komen lcoopen." Voorwaar, de toestand in deze rege len. opgehangen is verre van bemoedigend. Ze moesten eens weten, zulke halfslach- tigen en lamlendige», wat kwaad ze doen pan do goede zaak en hoe ze met him onverschilligheid voor het openbare le ven een kostbaar talent renteloos laten liggen, waarover zij, ook eenmaal s'trenge rekenschap hebben af te leggpn. Want wie zijn tijd, zijn talenten, zijn kundig heden, zijn fortuin, althans zijn ijver niet te zijner tijde besteedt om den triomf der Christelijke beginselen in hot staats leven te bevorderen, laadt ongetwijfeld een zware verantwoording op zich. Mogen dezulken nog, ter elfder ure hun plicht gedaehtig worden en de' plaats in nemen, die zij in de rangen van het Katholieke leger behooren te bekleeden. "V Geestesverwildering. Dat de oorlog bij velen een soort van geestesverwildering doet ontstaan, waar door zij allerlei waarheden verwarren!, niet zelden door chauvinisme, d. w. ,z|. ziekelijke, overdreven vaderlandsliefde daartoe gedreven, is, helaas, een feit. Zoo wijst „de Heraut" op de navol gende zonderlinge opvattingen. „Dat de dood voor het vaderland de hoogste uiting van het Christelijk geloof genoemd wordt; dat allen, die het va derland tot in den dood getrouw waren, do kroon des levens beloofd wordt; is iets heel gewoons. Men Stelt het zelfs voor, dat de dood op het slagveld op één lijn staat met den dood van den Zaligmaker aan het kruis I Ook is het een misgreep, dat men vaderlandlievend de woorden van Fichte, Schleiermachef en Arndt in een „Kriegsagenda" met deelen .pit de Heilige Schrift gelijk stelt, terwijl daarin nationale liederen in plaats van chorulen gedrukt staan. Dat ean bekend Theoloog met het oog op de wapenbroederschap met Turkije, aan den Islam. biina dezelfde w aard© toekent als aan het Christendom, en niets meer van een zending onder de Mahomeda- nen weten wil, is ©en bewijs, waartoe het op d<© 'spits drijven van (te natio nal© gedachte leidt." Maar wat de „Kölnische Zeitung" op gezag van het soc. Italiaanse!» blad „Avanti" mededeelt als „bloemlezing" van ideeën, saamgelezen uit de Italiaansche oorlogspers, is niet slechts zonderling maar kortweg schandelijk en misdadig. Men oordeele. De vertaling is van do „N. R. Crt." „Er was een warm bad in zwart bloed noodig na zooveel vochtige lauwheid van moedermelk en broedertr.an.en. Er was een flinke begieting met bloed noodig. Vooreerst zijner teveel van ons. Die oorlog 'haalt een menigte menschen weg, die slechts leefden omdat zij waren geboren. Hoevelen zijn er, onder de duizenden krengen (woordelijk 'carogne'), ''die in den dood zijn vereenigd en zich nog slechts door de kleur der uniformen onderschei den, over wie wij behoeven te weenen of die wij ons ook maar behoeven te herinneren? Ik verwed er mijn hoofd on der, dat men om ze te tellen niet al zijn vingers en toonen noodig heeft. Men houde ons niet om ons gemoed te roe ren de tranen der moeders voor! Waar dienen na een zekeren leeftijd de moeders nog anders voor dan om te huilen? Die oorlog is bovendien'nuttig voor den land bouw en den'modernen tijd. Die slagvelden geven veie jaren;lang een aanzienlijk hoo- gere opbrengst als welke _aadere bemes ting pok. Wat een mooie kool izullen de Franschen niet eten waar de Diuit- sche infanteristen zich ophoopen, en wat een dikke aardappels zal men in de eer ste jaren in Galicië oogstenWij willen den oorlog liefhebben en hem a,ls fijn proevers genieten, zoolang bij duurt". En dan zijn er nog inenschen, die dur ven spreken van „ein frischer, fröhlicher Krieg" 1 De toestand. Alle militair vernuft en dapperheid der Franschen ton spijt, zijn de Duitschers zij het ook ten koste van zware offers sedert hun eerste aanvallen op de stel ling van Verdun in Februari, er in ge slaagd ten westen van de Maas op te dringen over een frontlengte van 10 K.M. en een diepte van 4 tot 8 K.M. ten gevolge van hun taktiek om deuken in het vijandelijk front te brengen en dan door flankaanvallen den vijand te nood zaken zijn front gelijk te maken, en zich uit de bedreigde vooruitliggende stellingen tusschen de deuken terug te trekken. Nu is hiermede allerminst een beslis send succes behaald, vooral niet wijl ten oosten van de Maas de Duitschers tot nu toe niet verder zijn kunnen komen. Er is voor de Franschen slechts een stuk voorterrein verloren gegaan, de eigenlijke vesting Verdun is nog onbedreigd. Maar toch langzaam, heel langzaam kruipt de Duitscher vooruit en dan denkt men aan hetgeen de oorlogscorrespondent van „het Handelsblad", die vanuit bet Duitsehe front bij Verdun aan zijn. blad zijn in drukken schreef, vernam „Het kan weken, maanden duren, zegt men achter het Duitsehe front. Maar ik moet den eersten Duitschen deskundige nog spreken, die niet overtuigd is, dat de Duitsehe Troepen ten slotte Verdun toch zullen binnenrukken." Men heeft bet Duitsehe offensief bij Verdun willen vergelijken met dat van generaal Von Mackenzen in Galicië bij' Tarnow. Bovengenoemde correspondent zegt hiervan: „Wie dit terrein voor Verdun gezien heeft, begrijpt de dwaasheid om het offen sief hier te vergelijken met dat van Mackenzen bij Tarnow in Galicië. Voor Verdun was geen doorbraak mogelijk door de infanterie in enkele uren tijds, na een driedaagsche artilleristische beschieting, zelfs al zou dit terrein niet verdedigd worden door dappere Franschen, die we ten waarom het gaat, docli door Russen of Belgen of wie dan ook. „De Duitsehe legercommandanten heb ben dikwijls genoeg bewezen, dat zij wer kelijk er niet op zien hun infanterie, wan neer zij het noodzakelijk vinden, te bren gen in een verschrikkelijk vuur. Doch hun mannen, zonder noodzaak en zonder kans van slagen, te doen decimeeren, dat willen zij, niet. Het legerbestuur wist herhaaldelijk hoorde ik deze perti nente verklaring uit den mond van staf officieren dat de operaties voor Verdun lang zouden duren, enorme inspanning zouden kosten. Maax deze inzet werd den prijs waard geacht." In Mesopotamië hebben de Engelschen vergeefs gepoogd de kleine vordering, die zij op den „langen weg" naar Koet el Amara gemaakt hebben, verder door te zetten. Op de Turksche San Naiafstelling, die eon goede 25 kilometer van de „be nauwde veste" verwijderd is, hebben de Engelschen een aanval gedaan, waarbij zij. er echter, volgons eigen bekentenis, niet in slaagden om door de vijandelijke stolling heen te breken. Oorzaak natuur lijk het slechte weer en de overstroomin gen. In Armenië gevoelen de Russen de laatste dagen „den druk" der Turksche legermacht, zooals het in hun mededee- lingen heet, een bewijs dat de Turken aanzienlijke versterkingen hebben weten aan te voeren. Naar de „Noue Züricher Ztg." weet mede te deelen, is de toestand op den Balkan thans critiek geworden. Op de Parijsche conferentie z.ou men besloten hebben, om met de verbonden legers een doorbraak naar Konstantinopel uit to voeren. En het Atheensche blad „Hestia," be vestigt het gerucht, dat een offensief op den Balkan aanstaande is. Volgens dit blad zouden de geallieerden de inwoners van Nikrita en van de omliggende ge meenten gewaarschuwd hebben hun dor pen te verlaten, zoodra de vijand binnen drong. Daaruit zou weer moeten opgemaakt worden, dat de aanval van de andere zijde zal beginnen. Het personenverkeer tusschen Grieken land en Bulgarije is stopgezet. De afvaardiging van Fransche parle mentsleden te Londen is toegesproken door den Koning on door minister As- cprith. Vooral de speech van. den Engel schen premier werd met aandacht ge volgd, omdat Asquith daarin verschillen de beweringen van den Duitschen rijks kanselier aan een kritiek onderwierp. Het einde van beide redevoeringen was vol houden, want de Entente is zeker van de eindoverwinning. Er liepen geruchten, dat een hoogge plaatste Turk in Zwitserland was om af zonderlijke vredesonderhandelingen aan te knoopen met de Entente. Dit is echter weer tegengesproken, hoewel men ook in Frankrijk niet afkeerig schijnt van een afzonderlijke vrede met Turkije. Een Kapel-auto. De eerste kapel-auto voor het Belgische front, .ontworpen door den heer Louis Coetermans uit Antwerpen, algemeen con sul van Perzië, wordt a.s. Zondag in Den Haag ingezegend dooi' den bisschop van Brugge en daarna via Engeland naar Calais vervoerd, waar een Belgisch pries ter haar zal aanbieden aan H. M, Ko ningin Elisabeth namens den schenker, den heer Louiis .Coetermans. Bij; deze plech tigheid zullen .aanwezig zijn mgr. Marinis. hoofd-aaimoezenier van België, en gene raal Melis. De kaptel is bestemd ,om daarin eiken Zondag de H. Mis te lezen voor de ko ninklijke familie, waar deze zich ook be vinden moge. Tevens doet zij dienst voor de militairen aan het front. De kaplel-.auto is geheel als kerk inge richte en bezit een tabernakel, dat .te vens brandkast is. Boven het tabernakel'is een expositie-troon aangebracht. Aan de buitenwanden prijken .de wapens van België, van den paus en v.an kardi naal Mereior. Von Tirpitz. De Engelsche Nation gelooft, dat, be halve opi bet stuk van de duikbootpolitiek, Tirpitz nog .om een andere rede gevallen is. Hij; wilde n.l. Ruitschland's linievloot ten slotte in een algemeenen aanval wagen. Weezen. Het aantal Fransche kinderen in dezen oorlog vaderloos geworden bedraagt, vol gens een uitlating van Maurice Barris in de „Echo. de Paris", 1 millioen 4 honderd duizend. Vliegersactie. Het Fransche stafkwartier meldt: Een Fransch vlieger schoot den 8 April een Fokker-vliegtuig naar beneden in de streek van Verdun, terwijl een tweede Fokker door onze afweerkanonnen naar beneden werd geschoten. Den 9den April landde een derde Fokker binnen de Fran sche linies in Champagne. Deze machine werd niet beschadigd. De bestuurder werd gevangen genomen. Een Duitsehe aeroplane wierp bommen op Nancy, doch veroorzaakte slechts ge ringe schade. Duitsehe vliegtuigen hebben bommen geworpen in de streek van het station Kemershof en van Dunaburg. Aan Jiet -kanaal van Oginski hebben Duitsehe vliegtuigen bommen in de Rus sische linies geworpen. Een Caproni-vliegtuig is bij het landen in de buurt van Lucinico door Oosten- rijksch geschutvuur vernield. Italiaansche vliegers hebben 40 bommen geworpen op Riva. Het luchtschip, dat toen het door de zoeklichten was ontdekt, fel beschoten werd, is onbeschadigd teruggekeerd. 0e Handelsoorlog. Blijkens een Lloyds-bericht uit Cardiff heeft het Zweedsche s. s. Libra daar den gezagvoerder en de bemanning van het Noorsche s.s. Sjolyst, hetwelk 25 mijl ten Noorden van Ouessant door een Duit sehe duikboot zonder voorafgaande waar schuwing is getorpedeerd, aangebracht. Volgens een mededeeling van Lloyds zou liet Spaansche stoomschip Santande- rino; getorpedeerd en gezonken zijn. Er is in het geheel geen bericht om trent de equipage. Een Engelsch stoomschip heeft volgens een Havas-bericht te Marseille de beman ning van het Deensche stoomschip Cale donia aangebracht, dat in de Middelland- sche Zee door een Oostenrijksche duik boot is getorpedeerd. Nieuwe landingen in Griekenland. ATHENE, 9 April. (R.O.) (Vertraagd.) D© Engelsche en Fransche gezant bazoch- (fcen (den minister-president hedenmorgen en gaven hem kennis van het plan hunner regeeringen om troepen te. ontschepen .op Kaphallinia, vooral op de need© van Argostolion. Eijj gaiven de verzekering) dat jde souvereine rechten van Grieken land zouden worden geëerbiedigd. Nader wordt gemeld, dat de minister president krachtig protest aantèefenide te gen dezen nieuwen maatregel. De Engelsche en Fransche legaties pu- blioeierden een communiqué, waarin ge-, zegd wondt, dat hiet oprichten van een vlootbasis te Argostolion louter een de fensieve maatregel is .en niet hiet karak ter draagt van een bezetting. 0e strijd om Verdun. PARIJS, 10 April. (Havas.) De Fransche pers wijst erop, dat het den Duitschers na gevechten gedurende ongeveer 50 da gen nog, niet gelukt is de Fransche linies voor Verdun te forceeren. Daarentegen moesten zij hun eigen reserves aanspre ken en leed hun prestige. Aan de neutra len en het Duitsehe volk is nu gebleken, dat het Duitsehe leger het Fransche front niet heeft kunnen breken en dat Frankrijk in 18 maanden met een bevolking van minder dan 40 millioen dep. voorsprong Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 13 April Krachtige, later tijdelijk afnemende Zuid- Westelijke tot Westelijken wind. Betrokken of zwaarbewolkte lucht met tijdelijke opkla ring. Waarschijnlijk regenbuien. Weinig ver andering van temperatuur- heeft weten in te haten, dien een krach tige militaire voorbereiding gedurende 44 jaren aan de 70 millioen Duitschers had verzekerd. Engelsche gevangenen in Duitschland. Het rapport' over het gevangenen kamp van Wittenberg, waai' de behan deling der Engelsche krijgsgevangenen zeer slecht zoui zijn, gepubliceerd door het Engelsche ministerie van buitenland- sche izafcen, heeft in Engeland groot© verontwaardiging gewekt. Natuurlijk maakt de Engelsche pers er gebruik van oim de verontwaardiging tegen Duitsch land zooveel mogelijk aan te wakkeren. Dit ;nu is verkeerd, hoewel begrijpe lijk, maar de neutralen hebben bet ver weer Van Duitschland. af te wachten, alvorens zich een bepaald oordeel te kunnen vormien. De Duitsehe inval. Men verzoekt; ons, zoo schrijft „Da Tijld", nog eens iden letterlijken tekst te gevien pit bet .officieel© pauselijke stuk, dat |d©n D.uitschien inval in België als onrecht Veroordeelde, daar velen dien niet goie.d thuis weten te brengen. Op. id© duidelijkste wij!z© wordt die ver oordeeling geformuleerd, in de officieel© verklaring, door Z. ,Km. den kardinaal- staatssecnetaris in J.uli Van, het v,origin, jaar gericht aan dien heer Van den Heu vel, Bielgisch gezant biji den H. Stoel, die, naar aanleiding van het intervieuiw- Latapie, |een nadere verklaring had ge vraagd van ,de meening des Pausen .om trent België. In dat schrijven leest men': „De kanselier van het Duitsehe rijk, de beer von Bethxnann I-Iollweg, heeft den 4en Augustus 1914 in bet volle parlement openlijk verklaard, |dat Duitschland, door bet Belgisch grondgebied te overweldigen, in strijd irnet id|© internationale wetten, de onzijdigheid van België schond. In de huidige geschillen beschuldigt gewoon lijk dei ©en© partij!de andere ontkent, en die li. Stjoel, welke geen licht kan ontsteken door middel va,n ©en onderzoek, verkeert in de onmogelijkheid, om zich uit te spreken. In het .onderhavig geval daarentegen heeft de Duitsehe Rijkskan selier erkend, (dat de inval in België een schending was ider onzijdigheid, in strijd' met Idle, internationale wetten, ofschoon !hij| ihem gewettigd verklaarde door de militaire noodzakelijkheid. De inval in België is derhalve rechtstreeks betrokken in de woorden der Consistoriale Allocutie van 22 Januari 1.1., met welke 'de H. Vader luide elke onrechtvaardigheid ver oordeelde, van welke zijde en krachtens welke beweegreden idoze oiïk mocht be dreven zijn. In dien tusschentijd heeft weliswaar Duitschland eenige documenten gepubli ceerd van den Belgischen Genera!en Staf, waaruit het zich voorstelde het bewijs te trekken, dat België vóór den ooxlog te kort was geschoten aan de plichten der onzijdigheid, en dat deze bijgevolg op het oogenblik van den inval niet meer bestond. Het komt echter den H. Vader niet toe, in dit geschiedkundig vraag stuk te beslissen, en een dergelijke oor deelvelling is voor zijn doel niet noodig. Zelfs indien men de Duitsehe opvatting goedkeurde, dan zou het nog; altijd waar blijven te zeggen, dat Duitschland, volgens de bekentenis van den kanselier, in het Belgisch gebied doordrong met de weten schap, er de neutraliteit van te schenden

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1916 | | pagina 1