De Groote Oorlog. Dinsdag 11 April 1916. Twaalfde Jaargang. UWEN, kooping. jy0. 44. tril 1916, i e n happen, (eihooi. rkooping. pril 1916, e n lis en Erf Bouwland, ihtsrecht lair, erkooping. April 1916, huis met n Tuin Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIIDAGAVOMD I of oog; 8^V^V duim; wijsvinger; £>^8 Losse Oorlogsberichten. BUITENLAND. BINNENLAND. 3ER VOORT te op het hoefje C. VAN WIJNGEN opheffing der in het openbaar 3 Melkkoeien, 5 Kalveren en opvarkens, karn, Room- en ten, Boterbas- iop daarvan, ten JAGER: assen, 1 Drie- 1 Sacksploeg, pbord, zoo goed 1 Langwagen i gepresenteerd. [EERVOORT te i de lurberg van •eek te 's Graven- ir, VOOR AF- betaling t houten varkens bewoond geweest N, aan den Lan- Ider. de sleutels te bo- van genoemden 7 AN DISSEL, te APRIL 1916, heer A. Dagevos, irtrek, IKOOPEN gevo', te Kioetlnge, om 10'/j uur: doetinge, aan den gi-meikt wijk no. verkooper en te •kdag. Op gebruik lloetinge, aan den 40 c\. Korstanje Cz van 40 cA. grond osthavendijk, met April 1916, van 2 ik bij de betaling. I21/, uur, om con en, Ledikant met dladders, Zakken, Bascule- niet Ge- Bloembakken- NEERVOORT te oor de Gemeente in de herberg van nde in het erkoopen •ekend in sectie A, •ngeveer 230 Centi erend goed, thans ..ambers en waarop onder le hypotn®" ;d kan blijven, is te Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes ƒ0.90, daarbuiten ƒ1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrjjdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. AdministratieGaniepoorfstraat C 2o9, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 6 regels voor 25 Ct. k contant. 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering De abonné's op dit blad, in bet bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. SpB gulden bij J iOfc A gulden bij gulden bij JOB w 8 8 ver^es van een m 8 8 8 8 verlies B_ I I verlies van B aL^ M B H 5 hand, voet 1 I 11 I van een 1% I B een m gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Lang praten. „l)e lieer Rutgers is bijna vier uur aan het woord geweest", zoo lazen wij in een liberaal blad, dat verslag gaf van de Tweede Kamerzitting van Vrijdag j.l., als wilde het zeggen: wat maken die rerhtsche parlementsleden toch een schan delijk misbruik van den nationalen tijd! Dat oolijke blad, dat niet zou weten wat voor matadors de linksche Kamer leden zijn in bet. praten en obstructie maken De heer Dnijmaer Van Twist heeft er Vrijdag degenen, die in dit opzicht wat kort van memorie zijn, nog eens aan. herinnerd. Bij de behandeling der Inva liditeitswet in 1912 spraken 9 leden van rechts en 17 van links; laatstgenoemden spraken 401 kolom van de „Handelingen", eerstgenoemden samen 105. De langpra- ter Duijs alleen had 88 kolom noodig. En dan durfde de vrijzinnige voorzitter der Kamer bij den heer Van Twist nog op kortheid aandringen. Zeer ter snede antwoordde hem de afgevaardigde voor Steenwijk: „Zeker, ik zal kort zijn, althans kor ter dan.de heer Borgesius op 15 Oct. 1912, die toen bij een overeenkom stige regeling van werkzaamheden niet minder noodig had dan.v ij f kolom om zijne meening te zeggen." Een onbedaarlijk gelach op alle banken begroette dit gunstig antwoord. Waarlijk, wie in een glazen huis woont moet niet met steenen gooien. Laat links zulks wel bedenken. Trouwens, als de heeren van links willen opschieten, dan moeten ze zelf het voor beeld geven, zegt de Kameroverzichtschrij ver van „De Tijd". Zij behoeven eigenlijk heelemaal niet te spreken, want de heer Borgesius gaf hun de pap in den mond. „Laat de verdediging aan de Regeering over", adviseerde hij. „En komt op tijd", zei de heer Duymaer, die onbarmhartig uit de presentielijst aantoonde, dat het met den ijver der linksche heeren treurig ge steld is. 't Is gewoon 'n schandaal, dat deze tijd, zoo vol van kommer en zorg voor ieder ernstig mensch, door de vrijzinnige en socialistische politici wordt dienstbaar gemaakt aan laag partijgedoe. Zij vullen de munitiekamers, niet tegen den buiten- landschen vijand, die dreigt, maar tegen den binnenlandschen tegenstander, de c.le- ricale Eerste Kamer. En de Regeering doet daaraan mee. Toch ware er zooveel ander nuttig werk te doen geweest. Wees de heer Teenstra op een reeks van wetsontwerpen, de heer Duymaer van Twist noemde er ook 'eer. paar. Ten eerste het buitengewoon oorlogs- crediet van 50 millioen, dat reeds is uitgegeven, maar nog niet goedgekeurd. Zoo springt het Kabinet om met het voornaamste recht der volksvertegenwoor diging, nl. haar budgetrecht. i En de linksche wakers bij de Grondwet slapen en vindei# alles goed. Ten tweede ligt daar het ontwerp duur- tetoeslag. Alle partijen zien de billijk heid in, om voor de 'lagere ambtenaren, beambten en werklieden in 's Rijks dienst iets te doen en de noodzakelijkheid, om daarmede spoed te maken. Eerst zijn de onderwijzers bij den neus genomen, nu worden het deze categorieën gedaan. Wacht maar, heeren, de linker zijde gaat verkiezingen tegemoet en dan. staat ze voor niets. De toestand. Er wordt niet alleen gastreden op het oorlogsveld maar ook in do kabinetten der regeerders1, zij liet dan miet andere wapenen. Zoo'n stuk wapenbedrijf is verleden Woensdag afgespeeld in den Rijksdag te Eerlijn, waar de "kanselier den oorlögs- toetand uit Duitschen bril bekeken, be sprak. Een paar passages uit die rede meenen wij den lezer niet te mogen onthouden. Vooreerst deze die slaat op Duitsclilands plannen met de volkeren; wier gebied het bezet, houdt. Neen, niet ten tweeden male mag Rusland naa.r de onbeschermde grenzen, van Oost- en .West-Pruisen zijn legers doen oprukken, niet nogmaals mag Rusland met Fransch geld het Weich- sielland als invalspoort naar het onbe schermde Duitschland inrichten. Even min zal iemand gelooven, dat wij in het westen de landen, waarop het bloed van ons volk heeft gevloeid, zonder volkomen veiligheid voor onze toe komst zullen prijsgeven. Wij zullen ons werkelijke waarborgen verschaffen, dat België geen vazalstaat van Frank rijk en Engeland wordt of in mili tairen en economischen zin tot een, voorpost togen Duitschland wordt in gericht. Ook hier doet het lot geen stap terug, ook hier kan Duitschland bijv. den lang onderdrukten Vlaamischen volksstam niet weer aan yerwaalsching prijsgeven, doch zal hem- een gezonde, en met zijn rijken aanleg overeenstem mend©, ontwikkeling o-p den grondslag van zijn Nederlandsche taal en volksr aard verzekeren. Wij willen buien hebben die zich niet opnieuw tegen ons aaneensluiten om ons te worgen, maar waarmee wij en die met ons willen werken tot wederzijdsoh nut. i. J 1 i'.II Hieruit zou men opmaken, dat het Poolsche gebied niet aan Rusland meer zal worden afgestaan, maar ook dat Duitsch land >niet in Beigië verkiest te blijven, noch in het bezette deel van Frankrijk, als Duitsehland's toekomst beveiligd wordt.. De heer Von Bethmann Hollweg ver klaarde nog o. m. Met onze bondgenooten zijn wij steeds inniger verknocht geworden door lan ge wapenbroederschap (bravo) waarop in vredestijd een gemeenschap van ar beid zal volgen, in het belang van de economische wedvaart en de bes schaving der steeds vaster verbonden volken (lev. toej.) Ook in dit opzicht gaan wij andere wegen dan onze te genstanders. Engeland wil met bet sluiten va.n vrede den oorlog niet la ten ophouden, doch den handelsoorlog tegen ons met verdubbelde kracht voortzetten. Eerst moeten wij op mi litair, dan op economisch gebied wor den vernietigd. Overal zien we bru tale vernietigings- en vemielingswoede en de vermeten begeerte om in teugel- looz© heerschzucht een volk van 70 millioen zielen lam te slaan. Ook deze dreigementen zullen uiteenspatten, maar de vijandelijke staatslieden .mogen be- denken, dat hoe 'heftiger hun woor den zijn, des1 te heftiger onze slagen vallen. Buiten Europa hebben onze koloniale troepen en landslieden, afgesneden, van alle verbinding met het vaderland, onze koloniën taai verdedigd en be strijden den vijand 'nog thans eiken, voet grond van Oost-Afrika. Het lot van de koloniën wordt evenwel niet daar, maar gelijk Bismarck heeft gezegd op het vasteland beslist. (Zeer juist). Onze overwinningen op bet vasteland zullen ons ons koloniaal bezit hergeven en den onverwoestba- ren Duitsche ondernemingsgeest oen nieuw, vruchtbaar arbeidsveld in de wijde wereld openen. (Lev. tooj.) Zoo zien wij onbevangen en vol groeiend vertrouwen de toekomst te gemoet, niet met overmoed en zelf bedrog, doch met dankbaarheid jegens Oinz© strijders, in ,het heilig geloof aan onze: t.oekonnst. Ook de leden va,n den Rijksdag zeiven hielden beschouwingen over den oorlogs toestand. Nederland kwam, ook nog ter sprake. Paijer, lid van de vooruitstrevens de volkspartij sprak o.a. De pressie op Nederland is in een stadium gekomen, dat zij niet meer alleen Nederland aangaat. Nederland ziet zich gedwongen zijn kusten te bescher men niet tegen de centrale mogendheden, doch tegen de entente. Nederland is door het tragische lot van Griekenland gewaar schuwd. Wij moeten hier verklaren, dat wij ons niet alleen stamverwant met Ne derland weten, doch buitengewoon leven dig gevoelen, dat Nederland niet voor zich alleen, maar in werkelijkheid ook voor ons. lijdt. (Levendige instemming). Het optreden tegen Nederland beoogt het Duitsche volk den adem af te snij den. Ik heb diepen eerbied voor de sterke kracht van het Nederlandsche volk, dat getrouw aan zijn geschiedenis voor zijn zelfstandigheid en vrijheid opkomt. (Le vendige toejuichingen). Nu, wij het toch over Nederland heb ben mag niet worden nagelaten ook ©enig© E.ngelsche stemmen te doen hoo ien. De „Daily Chron." zegt o.a. het vol gende: i Nederland weet, dat het niets te vree zen heeft va.n Engeland. Er is veel ge praat in onzijdige kringen, naar aanlei ding van de Parijsehe conferentie, over een zeer sterk offensief der geallieerden. Het is zeer wel mogelijk, dat Neder land de directe gevolgen onderzoekt, die een dergelijke onderneming voor het land zou kunnen Lebben,. De „Daily Tel." schrijft: Op dit span nende oogenblik in Nederland's toestand is een herhaling van de uiting onzer vriendschappelijke gevoelens, jegens dit land niet misplaatst, het is nauwelijfks aan te nemien, dat de Nederlanders' de beweringen va,n d© stokende Duitsche pers: voor ernst zullen houden. Laten wij hopen, dat ons Nederland sterk door zijn wilskracht om de neuir tralite.it te bewaren, aan alle kanten gei noeg ontzag weet in te boezemen om de strijdende landen van ons af te hou den, tot aan het einde van den oorlog. Van de grens. CADZAND. Gedurende twee dagen klinkt onophoudelijk weer het zware ge schut tot in Zeeuwsch-Vlaanderen. W« vernemen weer van vele requisities in Nooid-België. Te Brugge zijin veel ge wonden aangekomen. Dagelijiks hoort men langs de grenzen de zware vrachtautq- mobielen ratelen in de richting naar het Zuiden. SLUIS. Zondagmorgen j.l. bewoog zich boven Noord-Vlaanderen een groot vlieg- eskader in Zuidelijke richting. Het schrijven van Z. E. Kardinaal Mercier. Uit Lugano wordt gemeld, dat een Bel gische bodë aan het Vatieaan is aangeko men, uit wiens handen Z. H. de Paus den tekst van den herderlijken brief va.n Kardinaal Mercier en- de briefwisseling van Z.F.m. met von Bissing ontving. Naar het front. Den Gden April is Z. Em. Kardinaal van Hartmann naar Brussel gereisd, om van daar in gezelschap van dr. Midden- dorf, 'opperaalmoezenier van het Westelijk leger, met den Keulschen kapel-auto no. 4 naar N. Frankrijk te rijden, waar Z. Em. de Rijnsche troepen wenscht te bezoeken. Z.Em, is thans reeds op weg naar Frankrijk. Niet ongeestig. Het Parijsehe blad „L'Oeuvre", dat on langs een week lang door de censuur is verboden, geeft thans iederen dag, het portret va.n een eerbiedwaardig uitziend heer met weligen haardos, gegroefd den- kersvoorhoofd en golvenden baard. Het is de beeltenis van staatsraad Emil Gautier, den directeur-generaal van het censuur bureau, welke nu voortaan dienst doet als „stopper" van het door den censuur ge maakte „wit". Aan den Kaukasus. CONSTANTINOPEL, 9 April (W.B.) Het hoofdkwartier meldt: Aan het Kaukasus-front mislukte in het centrum een door den vijand onderjno- men nachtelijken aanval. De vijand werd door onzen tegenaanval na weinige uren van strijd geheel uit de eerst door hem bezette stelling veyaagd. In de andere sectors onbeteekenende gevechten. De strijd in Mesopotamia. CONSTANTINOPEL, 9 April (W.B.) Het hoofdkwartier meldt: Aan het Irakfront brachten wij den vijand bij de gevechten op 5 en 6 April in een door een onzer mobiele afdeelingen bezette loopgraaf onzer vooruitgeschoven linie, vier kilometer ten Oosten van onzen voornaamsten sector van Felahie, een ver lies van 1500 man toe en namen enkele gevangenen. Wij schoten verder een vlieg tuig neer. Op 7 April artilleriegevechten aan beide zijden. In hechtenis. De leeraar Truyens en directeur Coche- teux van het instituut „St. Louis" te Brus sel, zijn wegens medeplichtigheid aan oor- logsverraad (het leveren van manschappen aan den vijand) in hechtenis genomen. DiimcHLAin. Geen annexatie. In de jongste zit ting van deoi Diuitschen Rijksdag, ver klaarde (de socialist Haas© luid, dat hij en de zijnen zich tegen elke annexatie zullen verzetten, niet (alleen uit begin sel, maar ook, omdat het gezond ver stand dat gebiedt. Vroeger zeide hij heeft de annexatie-politiek Frankrijk in de armen van Rusland gedreven. Zal men nui Rusland in die van Engeland drijven? Wat België betreft aldus vervolgde hij het mag zeker geen Fransche vazalstaat Worden, maar (evenmin een Duitsche. „Wij eischen formuleerde Haase het hersteL -van België's onaf hankelijkheid, politieke en economische) zelfstandigheid. Alleen als Djudtschland be reid is, het ,aan België begane onrecht weer goed te maken, kan er binnen af- zienbaren tijd van vrede sprake zijn". Nederland en De Oorleg. Een Engelsch blad weet volgens de „N. Rott. Crt." het volgende omtrent de crisis van 31 Maart te vertellen: Daar Duitschland ernstig ongerief onder vindt van het gebrek aan rubber, koper en smeerolie, heeft de Duitsche staf een coup voorbereid, om Nederland te dwingen voorraden van die artikelen af te geven. De middelen zijn duister, maar de samen trekking van een groote Duitsche strijd macht aan de Nederlandsche grens zou een stap daartoe zijn. Het plan is mislukt, omdat Nederland tegenmaatregelen nam en daarna begonnen de Duitsche agenten in Nederland hun leugenveldtocht over een Engelsch ultimatum en aanvallende bedoelingen van Engeland, om de Neder landers te misleiden. De zegsman beweert, dat er aanwijzin gen zijn, dat Duitschland den coup nu tegen Denemarken, in plaats van tegen Nederland zal richten Een Duitsch blad weet de gebeurtenis sen van 31 Maart weer anders te verkla ren: Minister Loudon vernam Donderdag 30 Maart, 's avonds laat door een diplomatiek cijfertelegram uit Parijs, dat op de Parij sehe conferentie de forceering van den Scheldemond en de landing van een En gelsch leger van 200,000 man te Antwer pen als uitvoerbaar werd besproken. Een formeel besluit daarover werd echter niet Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van II April Zwakke tot matigen, Noordelijke tot Westelijken wind. Halfbewolkte lucht. Wei nig verandering van temperatuur. genomen. Maa.r reeds de bespreking van het plan gaf de Nederlandsche Regeering aanleiding, de mogelijkheid van uitvoering ernstig onder het oog te nemen. Eerste Kamer. Comité-generaal in do Eerste Kame r. Naar verluidt, acht de regeering het houden van een comité-generaal in de Eerste Kamer niet noodig, en is de voor zitter dier Kamer van oordeel, dat het beter is, in deze regeeringsverklaring te berusten, daar anders licht opnieuw on rust zou gewekt worden. Deze opvatting schijnt gegrond te zijn op het feit, dat de regeering, na afloop van het comité-generaal in de Tweede Kamer, een zoo alleszins bevredigende verklaring heeft afgelegd, dat er voor het nemen van een nadere informatie geen aanleiding meer bestaat. (Stand.) Tweede Kamer. (Vergadering van Donderdag G April). De Ouderdomswet. Dhr. De Wyckerslooth (R. K.), hoewel goedkeurende da,t de uitvoering aan de gemeentebesturen wordt opgedragen, om dat deze lichamen steeds al met armen zorg te maken hebben gehad, meende dat er toch practische bezwaren bestaan, nl. dat de gemeentebesturen niet onpartijdig zullen zijn. Ook in financieel opzicht is de regeling niet goed en dient'dus ver beterd te worden, ook wat controle en appèl betreft. Dhr. Van Vliet (A. R.) betreurt, dat de sociale arbeid van jaren nu weer uitge steld wordt door dit ontwerp. Spr. verwees naar het adres der Chr. Werkliedenver- eenigingen en zei, dat het ontwèrp geefn verzekering is, maar bedeeling en dus1 armenzorg. Het amendement-Duijs heeft principieel niets gewijzigd in het karakter en de bedoeling der Invaliditeitswet- Talma. De Reg. is verplicht de wet-Talma uit te voeren. Dhr. Rutgers (A. R.) brengt een woord van hulde aan Min. Talma, herinnerende aan het eindelooze geduld van dien be windsman bij het gereedmaken van de omvangrijke Invaliditeitswet. Spr. criti- seert voorts het aa.n de orde stellen van dit ontwerp. Niet dat de Rechterzijde daar tegen is uit vrees, want de verkiezing te Apeldoorn, waar een krachtige tegen stander van het Staatspensioen mét groote meerderheid is gekozen, bewijst dat rechts niet bevreesd behoeft te zijn voor de ge volgen van haar verzet tegen dit ontwerp. Het aa.n de orde 'stellen van dit ontwerp thans, vindt spr. een betreurenswaardig toegeven der Regeering aan de politieke wenschen en begeerten. Het is spr. niet duidelijk in hoever de Invaliditeitswet en de Ouderdomswet aanpassen bij 't onder havige ontwerp. Hij vraagt daarover in lichtingen. (Vergadering van Vrijdag 7 April.) De heer Teenstra. (vrijz. )stelde voor Maandag 10 April, des middags en des avonds te vergaderen. Dit voorstel wordt verworpen met 40 tegen 27 stemmen. Onder de tegenstemmers waren 13 van links. Daarna vervolgde de heer Rutgers zijn rede over de ouderdomsrente en stelde o. a. de vraag of de Invaliditeitsrente nu \op 70-ja.rigen leeftijd zal ophouden? Verder somde hij nog eenige practische bezwaren op tegen de werking dezer wet en noemde haar een straf op de spaarzaamheid; die gespaard heeft krijgt niets, die zorgeloos is geweest krijgt een toelage. Dhr. Limburg (V. D.) verdedigde het ont werp en bestreed de tegenstanders. In de wet-Talma wees hij op twee cardinale fou-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1916 | | pagina 1