Landbouw en Veeteelt. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. Van het Oorlogsveld. Burgerlijke Stand. Openbare Verkooplngen. halfjaar waargenomen door den leeraar Kolsters, die zich op loffelijke wijze van de moeilijke taak kweet. Hierdoor werd 't noodzakelijk eeuige van diens lesuren op te dragen aan een tijdelijken leeraar, de heer P. de Wijs, leeraar in de wis kunde, nam 5 lessen per week over. Waarschijnlijk zal deze aan de school verbonden blijven, omdat't noodzakelijk is geworden, dat de leeraar voor de the oretische vakken, die een te groot aantal leerlingen heeft, door een andere onder wijskracht wordt ter zijde gestaan. De directeur was gelukkigerwijs tegen het einde van het jaar weer volkomen hersteld, zoodat hij met den aanvang van het nieuwe jaar zijne werkzaamheden zou hervatten. Ten einde in staat te zijn in nauwer aanraking te komen met de industrieele ondernemingen in onze omgeving wat vooral van belang is voor eventueele plaatsingen van leerlingen werd be sloten tot het instellen van eene com missie van toezicht op de bankwerkerij. In deze commissie zullen behalve een der bestuursleden der vereeniging een der bazen van de Kon. Maatsch. „de Schelde" te Vlissingen en een van de N/V. „The Vitrite Works Ld" te Mid delburg worden uitgenoodigd zitting te nemen In 1915 bestond de vereeniging uit 2 eere-leden, 2 begunstigers, 62 leden en 82 belangstellenden. De contributies brachten f590 op, terwijl van verschil lende particuliere instellingen te zamen f 910 ontvangen werd. Aan subsidies werd ontvangen f32905. De openbare les, de tentoonstelling, de verloting en de prijsuitdeeling hadden op de gebruikelijke wijze plaats. In het onderwijzend personeel kwam wijziging door het vertrek van den heer J. A. L. Boumans, onderwijzer in het timmeren, die tijdelijk vervangen werd door den heer J. A.'Baljeu, die als no. 1 voorkwam op de voordracht ter be noeming van een nieuwen onderwijzer aan den minister van binnenlandsche zaken hezonden. De nieuwe cursus in April werd aan gevangen met 202 leerlingen, waarvan 116 van buiten Middelburg en 37 die vrij stelling genieten van de betaling van schoolgeld. De rekening wijst in ontvang en uit gaaf een bedrag aan van f46341.75 Het nadeelig saldo steeg van f412.19 tot f 2559.78. Vlissingen. Maandag j.l. zijn met do mailboot „Prins Hendrik" alhier gearri veerd 5 missionairissen van de congrega tie der Priesters van het H. Hart van Jezus, die einde November van het vo rig jaar in hunne missie in Kameroen (Duitsch West-Afrika) gevangen genomen en naar Engeland gevoerd werden. Zij waren drie jaren geleden naar de missie vertrokken en bevinden zich nui weer in het. moederhuis te I-eijenbroek hij Sittard. Over de behandeling in Engeland wil den zij zich liever niet uit laten. Hun gezondheidstoestand was dragelijk. De paters zijn zeer bezorgd voor de toekomst der missie en zeer verlangend terug te keeren. - De Belgische kolonie alhier heeft een reeks feestelijkheden op touw gezet ter gelegenheid van den verjaardag van Ko ning Albert. Zaterdag 8 April zal voor de kinderen een bioscoopvertooning ge geven worden, zal een plechtig Te Deum gezongen worden, terwijl in een feestver- gadering (de geheel© Belgische kolonie vereenigd wordt. Met ©en avondfeest wordt de dag besloten. Zondag 9 April zal des avonds een Tooneel'voorstelling gegeven worden. De heer P. de Visser, dekknecht hij den Prov. Stoombootdienst, is met ingang van 1 April bevorderd tot stuur man bij genoemden dienst. (M. Ct.) Op de terreinen der Staatsspoor alhier is hedenmorgen eene machine ont spoord. De treinenloop ondervond geen vertraging. (M. Ct.) Gemeenteraad van Vlissingen. Vergadering van heden (Vrijdag te 2 uur. Voorzitter de heer jhr. mr. A. A. van Doorn van Koudekerke, burgemeester. Aanwezig 17 leden. Er zijn 2 vacatures. Mededeel'ing wordt gedaan van goed keuring van verschillende raadsbesluiten, wlaaronder |dat tot Vaststelling van de begrooting voor 1916. Verder van een schrijven van den Mi nister van Binnenlandsche zaken, waar- bi, deze mededeelt geen vrijheid te kunnen vinden om te bevorderen, dat de f1574 die de gemeente ten koste heeft gelegd aan de verpleging van typhus-lijders, lijn de een gevolg van de invasie der Bel gen wordt terugbetaald door het rijk. Ten slotte een afschrift van het tele gram. door den burgemeester namens het gemeentebestuur op 27 Februari aan de directie der Stoomvaartmaatschappij Zee land gezonden en luidende Diep getroften door de ramp1, die Uw© maatschappij wederom ondervond, weten wij ons de tolk der geheel© burgerij, als wij U de verzekering geven van onze oprechte deelneming." Dato G Maart werd van de directie bij B. en IV. het vallende antwoord ont vangen: „Wij1 hebben de eer U vriende lijk dank te zeggen voor Uw telegram van deelneming, dat pp den dag der ramp vanjh et s.s. „Mecklenburg" in ons bezit kwam. Wij waardeeren ten zeerste de bewijzen van sympathie, die ons in deze moeilijke omstandigheden van zooveel zijden wor den toegezonden en hopen op uitkomst, nu de toekomst zoo duister schijnt." Overlegd werd o.a. liet verslag van de commissie tot wering van sohoolverzuim, dat in het gemeenteverslag zal worden op genomen. De exploitatierekening, de ba lans, de rekening van ontvangst en uit gaaf, en het verslag over 1915 van den Proeftuin. Hieruit blijkt, dat do exploitatie rekening sluit,' met een goed slot van f 302.98 en het tekort daalde tot f 1253.72. De opbrengst aan groenten bedroeg f 1482.53 tegen f 1050.07fj» in 1914. Twee brieven van de Nederl. Automo biel Club, in de een wordt aangedrongen op verbeteringen in het belang van het .erkeer, vooral op1 het bepalen, dat bij verbouwing van hoekhuizen, de gevels schuin, of gebogen moeten worden ge maakt om het vrije uitzicht te bevorderen. In het tweede wordt medegedeeld, dat de club een post heeft uitgetrokken voor het verieenen van subsidie voor dit doel, onder voorwaarde dat de gemeente de helft bekostigt. Een adres van de Vereeniging Zeevaart school, waarin het bestuur mededeelt, dat de minister van binnenlandsche zaken heeft voorgeschreven aan de school een twee-jarigen cursus voor opleiding tot der den stuurman te verbinden. Hierdoor zal eene verdieping op de school moeten wor den geplaatst en eenige nieuwe leeraren worden aangesteld, waardoor de jaarlijk- sche uitgaven met f 10409 zullen moeten stijgen. De minister van binnenlandsche zaken heeft op de begrooting eene ver- hooging van de subsidie met f 5000 ge bracht, onder voorwaarde, dat de provincie en de gemeente het overige betalen. Naar de thans geldende maatstaf zou dit voor de provincie f3950 en voor de gemeente f 1450 per jaar zijn. Het bestuiur wijst ofp' de bloei der school, het nut voor de inwoners van Vlissingen, van wie reeds een zoo groot •aantal zonen aan de school een goede positie te danken hebben, en ook het indirect geldelijk Voordeel voor de ge meente (de begrooting voor 1916 bedraagt ongeveer 29000, terwijl de leerlingen van buiten Vlissingen en Middelburg alleen aan kostgeld een bedrag van ruimf 18000 in Vlissingen uitgeven), die subsidiever- hooging ongetwijfeld tot een voor de ge meente gewettigde uitgave stempelen. Ten slotte het verslag van het haven bedrijf. Tot lid van de Commissie van school verzuim werd herbenoemd de heer L. E. M. van Raalte, met wien was aanbevolen de beer A. Staverman. Baarland De gemeenteraad hield Don derdagnamiddag openbare vergadering. De voorzitter deelt mee lo. De levering van den onderhouds- grint voor 1916 is aanbesteed voor f2.15 per M3., franco voor den wal in de haven. 2o. Bij K. B. is goedgevonden dat het maximum van den Hoofdelijken omslag van f2500 tot f2800 wordt verhoogd. 3o. Ged. Staten hebben goedgevonden de jaarwedde van den burgemeester en van den secretaris te bepalen op f400 voor ieder. De raad had besloten ze op f391 te stellen. Het bekende schrijven van de automo bielclub wordt voor kennisgeving aan genomen. De geloofsbrieven van het nieuw ge kozen lid Elenbaas worden in orde be vonden. De heeren Huyzen en de Mol maken bezwaar tegen zijne toelating, omdat A. Bruggeman geen ontslag heeft gevraagd en ook met gekregen als raads lid, zoodat er van een vacature geen sprake kan zijn geweest. Met 4 tegen 2 stemmen wordt tot zijne toelating be sloten. Op zijn daartoe gedaan verzoek wordt den heer A. Bruggeman eervol ontslag verleend met ingang van 1 April, als gemeentesecretaris, en ambtenaar van den burgerlijken stand. Tot afgevaardigde naar de vergadering van de waterleidingmaatschappij wordt benoemd de heer J. Ermerins. De burgemeester zal eiken Woensdag van 24 uur in het gemeentehuis te spreken zijn. De heer Huyzen verzoekt B. en W. bij bet opmaken van bet kohier Hoofdei, omslag rekening te houden met de aan slagen der inkomstenbelasting. Na nog eenige besprekingen over zaken van minder belang als onderhoudswer ken, mestfaaltwater op den achterweg, enz. waarin B. en W. voorziening toe zeggen, volgt sluiting. Ovezand. De telefoonhoudster Mej. Ver- hage alhier heeft na meer dan 2ö-jarigen dienst, vanaf October 1890, met ingang van 1 Juli as. eervol ontslag uit hare betrekking gevraagd. ierteke. De heer J. Schot, controleur, en de heer J. Vermaat, schipper bij visscherijpoiitie op de Zeeuwsche stroo men en beiden gestationneerd te Ierseke zijn bjj beschikking van den minister van finantiën, met ingang van 1 .April' res pectievelijk bevorderd tot ide le en 2e klasse. (M- Ct.) Schore. Blijkens de „G. C.' 'is de heer J. Dogger, stationschef te Vlake, overge plaatst naar Vucht. (Z.)| Nadat in 1913 het besluit genomen was door den gemeenteraad, om deze ge meente van gas jte voorzien, zijn Donder dagmorgen de gasbuizen gearriveerd, zoo dat we nu maar zullen hopen, schrijft onze correspondent, dat we nog dezen zo mer van de gasverlichting zullen genieten. (M. Ct.) Nisse. Donderdagavond hield de Chr. Werkmansvereeniging haar jaarvergade ring. Uit het verslag bleek dat de ver eeniging thans 43 leden telt, voorts dat de' inkomsten bedroegen f39.435 en de uitgaven f 22,565, alzoo een goed slot van f 16 87. Het ondersteuningsfonds aan genoemde vereeniging verbonden telt 41 leden. De inkomsten daarvan bedroegen met inbegrip van goed slot vorige jaren f 1008.86, de uitgaven f210.alzoo een overschot van f 798 86. Herkozen werd als secretaris L. Huis- soon, als 2e voorzitter H. Dane, als lid v. d. comm. van bijstand P. Meijers en als bode Jac. Moerland. Besloten werd de contributie niet te verhoogen, zooals voorgesteld was. Kloetinge. Benoemd tot Vader en Moe der in het St. Jacobs-Gasthuis te Schie dam de Ib'eer en Mejuffrouw A. Dage vos, alhier. (Z.) Nieuwdorp. Heden Zaterdag 1 April is het 25 jaar, dat onze gemeente-veldwach ter A. van de Plasse, in dienst is getre den. Deze dag zal wel niet onopgemerkt voorbij gaan. (Z.) Boschkapelle. Hier viel een landbou wersknecht van een slede, doordat het voorgespannen paard het onverwachts op een loopen zette, en werd een twintig tal meters medegesleurd, totdat hij de lijn losliet; de man bekwam wonden aan hoofd en beenen. Een kleine jongen, die mede op de slede zat, werd er niet af- geslingerd, maar bracht het er af met eenige angstige oogenblikkon. Een eind verder werd het beest tot stilstaan gebracht. (M. Ct.) Hengstdijk. De heer P. Staes, sinds jaren wethouder alhier, is plotseling over leden. (M. Ct.) Statenverkiezingen in Zeeland. In de provincie Zeeland zijn dit jaar aan de beurt van aftreden de volgende leden MIDDELBURG. Mr. A. A de Veer (A.-R.); J. H. Blum (A.-R.); W. Melis (A.-R.J. VLISSINGEN. G. van de Putte (A.-R.); H. J. F. Gerlach van St. Joon- land (A.-R.). ZIERIKZEE. B. Giljam (Lib,); Mr. D. van der Vliet (Lib.); J. A. de Bruijne (V.-D.) THOLEN. A. Hollestelle (A.-R.); H. J. Tichelman (A.-R.). GOES. C. P. Vogelaar (A.-R.); W. van Oeveren (A.-R.); W. Kakebeeke (Lib.) S. Duvpkot Czn. (A.-R). SLUIS. Mr. F. J. N. Dam (Lib.); J. A Neeteson (Lib.); P. W. Maarleveld (Lib.). HULST. J. A. van Rompu (R -K.) E. B. Dumoulijn (R.-K.)H. A. van Dal- sum (R.-K Dit jaar treden dus af 3 Roomsch- Katholieken, 0 Christelijk-Historisclien en 10 Anti-Revolutiounairen of 13 rechtsche leden en 6 Liberalen, 1 Vrijzinnig-Demo craat en 0 Sociaal-Democraten of 7 link- sclie leden. De Staten bestaan thans uit 7 Roomscli- Katholieken, 15 Anti-Revolutionnairen en 0 Christelijk-Historischen of 22 rechtsche leden en 18 Liberalen, 2 Vrijzinnig-De mocraten en Sociaal-Democraten of 20 linksche leden. N.B. Bij deze berekening is de heer van Dalsuin beschouwd als behoorende tot de rechterzijde. Besmettelijke ziekten. In de week van 2228 Maart zijn de navolgende besmettelijke ziekten ter ken nis van den Centralen Gezondheidsraad gekomen. Diphteritis een geval te Goes, Neuzen en Zierikzee. Roodvonk5 gevallen te Hontenisse, 8 te Neuzen, 1 te Oud-Vossemeer en 2 te Stavenisse. Meningitis Cerebrospinalis Epidemica (Ruggemerghersenvliesontsteking) één geval te Arnemuiden. (M. Ct.) De St.ct. van 30 Maart bevatte de statu ten der Algem. Roomsch-Katholieke Pro- pagandachib Pius X te Goes en van de Brood-, Koek- en Banketbakkerspatroons- vereeniging Zeeuwsch-Vlaanderen Weste lijk Deel, afdeeling van den Ned. Bak- kersbond te Oostburg. Er wordt uit Bergen op Zoom gemeld, dat in veilingsgebouw van den R. K. Boerenbond een eiermijn is tot stand gebracht, en dat de eerste veilingen goed succes hadden. Getracht wordt, zoo luid de nadere mededeehng, de pluimveevereeuigingen uit den omtrek van het eiland Tholen en aangrenzend deel van Zuid Beveland tot aausluiting te bewegen, teneinde tot een centrale eiermijn te Bergen op Zoom te geraken. (M. Ct) •St. B u re au cr a t i u s. De „Haag- sche Crt." vertelt het volgende staaltje van militaire vasthoudendheid aan „de order". „Een milicien van het tweede bataljon grenadiers gaat Vrijdagavond met verlof voor 24 uren naar zijn familie in Gel derland. Hij moet alzoo Zaterdagavond met de laatste gelegenheid terugkeeren. MaarZondagmorgen mag hij op-- nieuw met verlof. Hij kan dan per eerste gelegenheid vertrekken tot Dinsdagavond. Nu denkt ge natuurlijk„Odan kan die jongen even vragen, of 't wordt goedgevonden, dat hij' dien nacht weg blijft. En 't word t goedgevonden, want 't zou te mal zijn, als hij Niet aldus Ge hebt gerekend buiten den waard, in casu de militaire bureaucratie, van alle bureaucratieën de vreeselijkste De jongen verzoekt 't aan „z'n luite nant", die er geen bezwaar tegen heeft. Doch „z'n korporaal" heeft er wel be zwaar tegen, want de Order luidt, dat een bepaald percentage der manschappen 's nachts present moet zijn en dat is niet het geval als de jongen wegblijft De Order nu is onwrikbaar als de wetten der natuur. Zoo geschiedt 't, dat de jongeman Za terdagavond tegen middernacht hier te rugkeert en Zondagmorgen ongeveer half 7 weer vertrekt Met zijn tegenwoordigheid in Den Haag gedurende den nacht moet hij voor de veiligheid des lands mede zorg dragen Woensdagmorgen kreeg de rangeer der J. van Teteringen op het rangeerter rein der S. S. te IJssehnondo een slag van een ijzeren onderdeel eener draai schijf. De man verwijderde zich nog, doch zakte spoedig daarop ineen en overleed eenige uren later. De ongelukkige laat een vrouw met vijf nog jonge kinderen achter. (Z.) Den Haag. Hedenochtend confereerde ook de voorzitter der Tweede Kamer, mr. Goeman "Borgesius met den minis ter-president Cort van der Linden. Om trent het bijeenroepen der Tweede Ka mer in comité-generaal is liog niets be slist. Den Haag. Alle buitengewone ver loven bij de 'land- en zeemacht zijn te legrafisch ingetrokken, behalve die wel ke door de ministers van oorlog en ma rine zijn verleend". Amsterdam. „De Telegraaf" meldt dat alle goederenwagens zijn opgeëischt door de regeering voor militaire treinen. Een ofiicit-ele bevestiging daaromtrent is nog niet gekomen. Amsterdam. De beurs was heden in alle afdeelingen zeer gedrukt maar van paniek was 'geen sprake. Amsterdam. Militaiie autoriteiten deelen mede, dat het intrekken "der ver loven nog niet beleekent versterking der weermacht. Het betreft alleen het in trekken van verloven van 2 dagen of 1 week. Dit wijst er op, dat er allicht iets ernstigs aan de hand is, maar be hoeft daarom geenszins ongerustheid te wekken. Amsterdam. Het s. s. „Gelria" der Kon. Holl Lloyd, passeerde vanmorgen te 10 uur Galloper, begeleid door de sleepboot „Zwarte Zee" en wordt hedenavond te IJmuiden verwacht. Den Haag. De „Nieuwe Courant" deelt mede, dat de berichten over het intrekken der verloven niets te maken hebben met het „i'ubantia"-geval, maar dat hiervan de oorzaak moet gezocht worden in den algemeenen oorlogstoe stand, die een phase zal intreden, welke onsi land reden geeft, bijzonder waak zaam te zijn. Omtrent het comité-gene raal Ser tweede Kamer verluidt, dat dit plaats zal vinden Dinsdag a.s., de dag waarop de Kamer normaal is hijsen- geroepen voor de 'behandeling der Ou derdomswet. Den Haag. Per telegraaf hedennamid- dig 6V2 uur). Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat de berichten als zou den alle bestaande verloven zijn ingetrokken en beslag zijn gelegd op alle goederentrei nen, VOLSTREKT ONJUIST zijn. Ech ter wordt opgemerkt, dat het niet moge lijk is alle soortgelijke fantastische be richten te doen tegenspreken. 3i Maart 5 uur 's namiddags. Berlijn (Off.) Ten Westen van de Maas werd Malencourt met do daarbij aanslui tende verdedigingswerken der Franschen stormenderhand genomen6 officieren en 322 man vielen in onze handen. Parijs. (Off I11 Argonne hebben de Franschen een aanval met handgranaten op hunne stellingen teruggeslagen. Ten Westen van de Maas nam het bombardement van Malencourt in hevig heid toe in den loop van den nacht. De Duitschers hebben een serie aanval len in massa gedaan op het dorp, dat een vooruitstekend punt vormt der Fr&n- sche stellingen en door een Fransch ha. taljon was bezet. Na hardnekkigen strijd en na de Duitschers bloedige verliezen te hebben toegebracht, ontruimden de Franschen het dorp; zij houden echter de toegangen bezet. Londen. De Russische schoener „Otto- mar" is gezonken. De kapitein en negen man zijn gered. Weenen. Den 29en 's morgens hebben viier watervliegtuigen op Valona bommen laten vallen. Verschillende punten in Va- lona werden getroffen, o. a. de vliegtuig, loods en batterijen en legerplaatsen, zoo mede op het Fransche schip „Fondre", dat vliegtuigen aan boord heeft. Ondanks de hevige beschieting keerden alle ma chines behouden terug. Rome. (Officieel.) Bij RoVeieto weder zijdsche artilleriegevechten. I11 het Sugi- nadat ten westen van Tecobbo sloegen wij kleine aanvallen van den vijand af. Op de hellingen van de Col di Lana ont stond een botsing tusschen ski-patrouil les, met voor ons goed gevolg. In bet Felladal bij den M.onte Nero en aan de Midden-Isonzo lievige wederzijdsohe artil ierie-actie. Een op den weg naar Rogatin marcheerende colonne werd door onze ar tillerie beschoten, terwijl ziji zijandelijb) werken beschadigde, en troepen, die in opmarsoh naar Polubino waren, verstrooi de. Gisteren duurde het ariil'lerie-gevecht op de hoogte ten noord-westen van Gön voort. De vijand, die sterke reserves sa mentrok, ondernam des nachts een nieu wen aanval, beginnende aan den noorde lijken uitloop-er van de Bodgora-hoogte, en zich weldra uitbreidend over liet ge heeld front tot den Monta Sebotino. Aan weerszijden van de Pevmica-beek was do strijd zeer verbitterd. Be vijand, die her haaldelijk teruggeworpen werd, kwam tel kens weer met nieuwe troepen. Wij deden tenslotte een tegenaanval en joegen den vijand op1 de vlucht, waarbij wij 156 ge vangenen maakten, onder wie vijf officie ren. Opi het Karstplateau artillerie-actie. Onze troepen vielen gisteren ten oosten van Selz de vijandelijke werken aan, welke ziji reeds enkelte dagen sterk bedreigd had den, en veroverden ze met de bajonet. Alle tegenaanvallen werden afgeslagen. Wij maakten 202 krijgsgevangenen, waaronder zeven officieren en maakten twee mitrail leuses, een bommenwerper, ruim 109 ge weren en talrijke kisten met munitie cn bommen buit. Lahore. (Officieel). Uit de opbrengst van het Pundsjab-aeroplanefonds (totaal 196.000), die verzameld is door de in- boorlingenstaten, is de Indische regee ring in staat den koning van het Britsche Rijk een groot aantal gepantserde vlieg machines aan te bieden. GOES. Gehuwd: 30, Hendrik Wolzak, 34 j. jm. te Wemeldinge en Johanna Gerharda Jacoba Everdina Vollenhoven, 35 j. wed. van Pieter Quist te Goes. Geboren: 29, Marinus, z. v. Mattheus van' de Velde en Catalina Maria Kempe. MIDDELBURG. Ondertrouwd: M. F. de Bruijne, jm. 30 j. en W. Proos, jd. 28 j A. J. Davidse, jm. 26 j. en J. C. van Langeraad, jd. 28 j.; Jb. van der Werf, jm. 27 j. en E. A. Peele, jd. 23 j. Gehuwd: W. de Rijcke, wedn. 53 j en M. Dekker, wed. 44 j. Bevallen: M. van der 1*11116, geb. van Ballegooy, d. Over de maand Maart. KRABBENDIJKE. Geboren16, Jan, 2 v. Gerard van Iwaarden en Dina Molhoek; 16, Elizabeth, d. v. G-eerard van Velzen en Geertruida Huissen; 20, Bartel, z. v Marinus Meeuwsen en Antonia Louisse; 19, Willem, z. v. Filippus van 't Leven en Maria Waterman; 21, Omer, z. v Pieter Schrier en Dingetje van Ham; 21. Jacoba Jannetje, d. v. Jacob van de SaJide en Jacomina Nagelkerke; 26, Martina, d v. Jannis Daniël Meloen en Janna van Ham29, Leendert Gerardus, z. v. Willem Colijn en Trijntje Algera, Overleden: 11, Johanna de Visser, 63 j., echtg. van Nicolaas van Sab-ben; 18, Abel Kole, 85 j., ongeh. April. 4 Goes, drachtige zeugen, Hollmann 4' Verhoek. 5 's Gravenpolder, smederij, Neervoort. 7 Ierseke, woonhuis en erf, Van Dissel. 12 Driewegen, hoornvee, loopvarkens, melkgereedschappen, Neervoort. 12 Goes, vendutie, Hollmann en Verhoek. 12 Nieuwdorp, 4 woonhuizen 's Hoeren- hoek, woonhuis en inboedel, Pilaar 13 Ovezand, woonhuis en erf, v. Cleef. 18 Goes, woon- en winkelhuis,Van Dissel. 20 Kloetinge, huis, pakhuis, inboedel et bouwland, Van Dissel. Mei. Waarde, inspan, Schram. Juni. Goes, kapitale hofstede in de ge' meente Nisse, Mr. C. J. Boerlage et Pilaar. Juli. Waarde, hoereninspan, Hollmann et Verhoek. Abonnementsprijs p. 3 maa Afzonderlijke nummers 5 Advertentiën worden inge' half drie en Vrijdag vóói] De abonné's op dit blad, ii directie uitgereikte polis, z daarvoor vastgestelde Ve| GRATIS verzekerd tegen Kalmte en Vertrc De spreekwoordelijk gewordi digheid van het Nederlandsch< zich Vrijdag j.l. tegenover d geruchten begeven. De gekst- werden geloofd, de wildste voor feiten aangenomen. In deed zelfs een courant er aan. het lanceeren van een alaru later gebleken foutief bericht nationale verwikkelingen. In ving was men in een school gogisch den kinderen te vertel oorlog was uitgebroken, wat lijk verschrikte kleinen thuis kv deelen en daar hun ouders o gerust maakten. Achteraf is gebleken, dat geruchten maar één© zaak is ken, dat namelijk de periodiel zijn ingetrokken. Dit nu mc kalmte dan tot onrust stent zoo iets bewijst, dat onze rt haar „qui vive" is en er c zelfs op een verwijderde bedi een meer ons land naderbij 1 den strijd, gereed te zijn tot het handhaven zoowel van onze als van onze onafhankelijkhe Wij moeten niet vergeten, c aan dag door strijdende moge land en ter zee omringd zijn ieder oogenblik op het groote s complicaties kunnen voordoen daad voordoen, die onze rege< zaken aan het buitenland te t wij onze weermacht zoo- hoo willen opvoeren, om elke bedr buiten af te slaan. „M ij zijn dus" om met minister van oorlog, Colijn, „zelfs als dit naar onze eige niet noodzakelijk mocht zijn, ve naar het Westen te blijven front als we dit naar het Wiesten do onze geheele neutraliteitspotitie'.- het Oosten en Zuiden eenzelfd- lijn te volgen. Men kan dit betreuren gelijk i omdat het tasten voor ons r die haast ondragelijk schijnen. 1. ter ook wij door de zuiging du tenissen zouden worden meeges dat wij niet genoeg rekening hadden met de inzichten en d gesteldheid der oorlogvoerenden, den de schorpioenen de geeseli gen en die kans, zij moge dan migen gering worden geacht, niet loopen. En dan zegt de heer Coiijn in zijn artikel, dat hij dezer dag< in „De Stemmen des Tijds": „Al scherper en harder en ve wordt de kamp tusschen Eng Duitschland en al meer komt m het gedrang. Het onderschei mogen schijnt verdwenen; de i schen geoorloofd en ongeoorlou gewischt. De één vecht voor aee, de ander voor het recht dl statenheiden echter voor ziel] laatste is niet anders te verwar a iic, van t'en beginne beto Aan de beoogde overwinning veel ondergeschikt gemaakt wat hg recht placht te gelden; als noodig gaat achten zal alles daar ten zwichten. Het is ijdele waan daarover te denken; dwaas zelfbedrog opl ters te hopen; met wat mumm« prevel bedwingt men de loss] krachten van een orkaan niet. an Cromwell is het woord maar houdt Uw kruit droog: En eerst als wij, ook in milits alles gedaan [hebben wat in ons gen is ,pm buiten dezen wereld tenden krijg ie blijven, eerst da wij berustend (zeggen: Ook der lot is in Godes hn,ndf" W at ons in deze tijden past i> en vertrouwen. Kalmte, die metl tensehap, dat wij naar kardinl aers schoon woord „allen hand zijn" -- „et nos- in Deo ons rustig de ongunst dj

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1916 | | pagina 6