m nsverf ond. VEN Gz- FE03 GOES. No. 40. TWEEDE BLAD NIEUWE ZEEÜWSCHE COURANTZaterdag 1 April 1916. EEKBANK 1 100 UIT ZEELAND. grondstoffen wij genood- tschappi) „De Id personeel tegen i L. school voor M. U. L. O., op enkele a daarvoor aangegeven Zondagen, aan den heer C. T. Ruben. ten kantore d«r fEUILLETON. ie, VAN DER MINNE te brengen Uit dagen van Strijd Welk weder zullen wij hebben? Ie J. A. PIJPERS )ES. IlUuO roco QXO Goes In de vergadering van den gemeenteraad, die door icte leden Donner, Risch, De Paaujw en V. d. Leeuw niet werd bijgewoond zij waren af wezig met kennisgeving, werd onder voorzitterschap van den Jieer Ce Baaur fort de navolgende agenda behandeld: 1. Ingekomen stukken. 2. Aanvragen om afschrijving van be- lasting en schoolgeld. 3. Wijziging der gemeentel grooting| voor 1916. 4. Wijziging der gemeente-begroot:ng voor 1915. 5. Bepaling der beloonmgen en wijzi ging der penisoens-grondslagen van ver schillende gemeente-ambtenaren in ver band met de voorschriften van de pen sioenwet voor de gemeente-ambtenaren 1913. 6. Vaststelling van het primitief kohier van hondenbelasting voor 1916. 7. Voorstel tot verlenigng van den ter mijn van ontruiming der woningen, die onbewoonbaar verklaard werden bij raadsbesluiten 1 Juli 1915 en 19 Au gustus 1915. 8. Verzoek van de vereeniging „Groen te-Proeftuin Zuid-Eeveland" tei 's-Heer- Arendskerke, om een jaarïijksch subsidie uit de gemeentekas te mogen ontvangen. 9. Voorstel' tot het verleenea van een gratificatie van den agent van politie le klasse P. den Hollander. 10. Vaststelling van het primitief kohier van schoolgeld voor de O. L. school E. 11. Benoeming van vier leden in de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. Aanbevolen worden: I. voor de vaca- fjure E. C. van Dissel', de heeren: a. L. Ruijssenaars, b. D. A. Constandse; H. voor de vacature G. van der Hoek, de heeren: a. D. A. Constandse, b. L. Ruijs- nenaars; III. voor de aanstelling van een 6e lid: a. Mevrouw C. F. W. Coenen Kol'ff van Oosterwijk, b. Mevrouw M. L. J. HajeniusSmit; IV. voor de aanstel ling van een 7e lida. Mevrouw M. L. J. HajeniusSmit, b. Mevrouw C. F. W. Coenen—Kolff van Oosterwijk. 12. Verzoek Van de Herv. School-ver- II eeniging „Het Mosterdzaad" ter verkrij!- ging van gemeentegrond in erfpacht aan I den Westwal'. 13. Voorstel' tot wijziging der salaris- regeling van de agenten van politie. 14. Het aangaan van een tijdelijke geld- B leening ter voorziening in de behoefte aan kasgeld. Na goedkeuring der notulen kwamen de volgende ingekomen stukken ter tafel: a. Verslag over 1915 van den toestand van het middelbaar onderwijs. b. Goedkeuring van het door den Raad in zijne vergadering van 17 Februari 1916 vastgesteld 2e suppletoir kohier van den B' hoofdelijken omslag over 1915. c. Goedkeuring van 's Raadsbesluiten dd. 17 Februari 1916 betreffende wijzi ging der gemeentebegrooting over 1915 en af- en overschrijving van posten op I die begrooting. d. Goedkeuring van 's Raadsbesluit dd. 1 Februari 1916 inzake het ingebruik geven van het gymnastieklokaal der O. e. Jaarverslag over 1915 van de Ge zondheidscommissie zetelende te Goes. f. Rekening over 1915 van het fonds der Vereeniging van werklieden te Goes. g. Klacht van M. Ossewaarde en J. Dekker over het aangeven van een lig plaats in de haven voor hun motorboot. h. Schrijven van het bestuur der Kon Ned. Automobielclub over het wegrui men van belemmeringen voor snelver keer. 24) 'S, ia"> hernam hij', „ik schetste slechts. Ik wilde inderdaad, dat ik om uwentwille er van beroofd was, ik zou u niettegenstaande dat nog, een harte lijk welkom hebben toegeroepen. En nu moet ik ui eenigen uitleg' geven. Deze schuilplaats dan is niet mijn huis. Het is slechts een tijdelijk toevluchtsoord z-ooals ik er velen langs de kust heli I want ik heb de eer zooveel' tegen hiv Brooverliestuur der Engel'schen gevochten te hebben, dat zij mij de belooning var vogelvrijverklaring geschonken hebben. Mijn leven is dientengevolge in de laatste IE zes maanden niet al te veilig geweest en dit is nu nog vereigerd, sinds die grijs harige fanatieke oud-officier van Crom well bezit van mijn erfdeel heeft geno men, en niets liever wenscht dan zijn bewijs van eigendom in mijn bl'oed te doopen. De woning, waar ik het meest rtujn verblijf houd, is op een eiland, aan de eene zijde door deze baai, aan d( andere zijde door den Atl'antisohen oce aan bespeeld. Het is arm genoeg, maar toch beter geschikt om ,ui te huisvesten dan ,deze ellendige huf. Wilt gij en uw I grootvader het met mij deelen?" Tranen welden in de oogen van Neily „God is goed antwoordde zij een- i. Schrijven van het bestuur der Kon. Ncd. Automobielclub over het afronden van straathoeken. j. Dankbetuiging van den heer C. T. Ruben voor de hem gegeven vergunning hm gedurende enkele Zondagen gebruik te mogen maken van het gymnastieklo kaal' van de M. U. L. O. School. k. Goedkeuring van 's Raadsbesluit dd. 16 December 1915 no>. 18a tot vaststelling eener voorziening op; diei Iheffing van schoolgeld voor het onderwijs op school E. 1. Besluit van Ged. Staten van Zeeland regefende de jaarwedden van den Bur gemeester en den Secretaris. Al deze stukken werden voor kennis geving aangenomen. Punten 2, 3, 4, 5 en 6 passeerdetn zonder discussie en hoofd, stemming den hamer. Bij punt 7 vestigde de heer Brants de aandacht van B. en IV. op den wo ningnood in Goes, waardoor de gemeente onderhand berucht gaat worden. Die nood is er voor alle standen. Spreker vraagt of bij B. en W. soms ook plannen be staan om aan dien nood tegemoet te komen. Z.i. ligt het op den weg der gemeente een niet genoegzaam tot uiting komend particulier initiatief in deze ze'f door te zetten. De gemeente Doetinchem trok onlangs wel f 40000 uit voor den b.ouw van villa's. Zoowel de mindere man als de ambtenaar moet hier geschikt kun nen wonen. De voorzitter deelde in antwoord hierop mede, dat B. en W. eerlang, wellicht reeds spoedig, met plannen tot woning bouw bij den raad zullen komen. Voor zichtigheid verbiedt hem op het oogen- blik meer mede te deelen. Punt 7 werd daarna zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Bij punt 8 werd een besloten verga dering gehouden, waarna het z. h. st. werd aangenomen. Punt 9 en 10 werden insgelijks aange nomen na een opmerking van den heer Brants, dat de naam van school E niet (deugt, dat moet school A zijn of Al. U. L. O. school. Bij plint 11 drukte de heer Brants er zijn verbazing over uit, dat' na al wat in den raad reeds over de samenstel ling van de Plaatselijke Commissie van Toezicht op het Lager Oiiderwij's was gesproken en terwijl de bevredigingscom missie in Den Haag zoo goed als met algemeene stemmen tot overeenstemming was gekomen in 'het vinden eener for mule tot beëindiging van den school strijd, de Commissie van Toezicht in deze gemeente toch voortgaat met tegen de bedoeling van de wet in, voor de Ver vulling der vacatures enkel voorstandeijs en voorstandsters van ééne bepaalde pae- dagogische 'richting voor te stellen zon der zelfs een enkelen vertegenwoordiger van het bijzonder onderwijs de aandacht waardig te keuren. Hij vindt, dat hier door deze benoeming van 4 leden in de Commissie tot een partijkwestie wordt gemaakt op de meest „schroffe" wijze. Wijl de keuze daarbij! zeer beperkt is, istelt hij voor de aanbeveling naar de Commissie te renvoyeeren met verzoek een nieuwe aanbeveling, die van ruimer geest getuigt, bij den ra,ad in te dienen. De heer Von Schmidt, lid der Commis sie, zegt, dat uit art. 1 der verordening de Commissie de conclusie trok geen voorstanders van de bijzondere school in de commissie te moeten doen opnemen, te meer nog wijl nooit vanwege de bij- zondere scholen een. verzoek om advies bij de commissie was ingekomen. Dd heer Brants antwoordde, dat de heer Von Schmidt de zaak nog erger maakt en hem versterkt in de opinie, dat de heeren van links de Commissie van Toezicht op het lager onderwijs ver warren met een commissie van advies voor het openbaar onderwijs. In de com- voudig; „God is goed. Hij schenkt ons vrienden daar, waar wij ze het minst verwachtten". „Welnu, dan is het een verrassing", riep Roger vïoolijk, „en nui, miss Net- terville, kom en zie de boot, waarin wij den overtocht zullen |doen". Hij trok den geheimzinnigen Spaan- schen mantel ter zijde, en Nelly zag, dat deze in plaats van den naakten muur te bedekken, zooals zij gedacht had, een opening voor het oogi verborg, die naar een dieper gedeelte van de hut leidde, dat over het water, terzijde van de rots was uitgebouwd, en voor bewaarplaats eener boot diende, die zoodoende van buiten niet kon bemerkt worden. Het ranke vaartuig had geen platten bodem, maar was blijkbaar sterk gebouwd en zijn inhoud bestond op dit oogenblik uit een ruime hoeveelheid bremstruiken, een harde houtachtige heideplant, waarvan bezems gemaakt, worden. Roger wees hier glimlachend op1. „Als ik een Hooglander was, zondt ge mij misschien voor een ziener houden, want zonder het noodig te hebben, heb ik een hoeveelheid van deze plant ver zameld, tweemaal zooveel, als een fat soenlijk vogelvrijverklaard man voor een nachtleger noodig; heeft. Ik hoop dat het ui niet al' te hard zal zijn". „Ik heb niet zeer zacht geslapen den laatsten tijd", zei Nelly, „gij zuil) mij in dit opzicht niet lastig vinden. Is de boot goed te vertrouwen? Ik ben nog missie eerstgenoemd verlangt de wet, dat allerlei paedagogische richtingen zijn ver tegenwoordigd. In groote plaatsen ge beurt dat ook en de 'samenwerking is perfect, getuige b.v. de werkzaamheid van prof. Woltjer te Amsterdam, die als he kend voorstander van liet bijzonder on derwijs i n de commissie van toezicht zit. De heer Dekker vraagt den heer Von Schmidt om nadere toelichting, waaruit blijkt, dat de heer Von Schmidt eigenlijk bedoelde te zeggen, dat de voorstanders van bijzonder onderwijs eigenlijk niet naar behooren of van ganscber harte in zoo'n commissie kunnen meewerken. De heer Von Schmidt meende, dat als oud-liberaal te moeten zeggen. De heer Dekker vond het niet meer of minder dan een beleediging en wel de grootste die ons rechtschen kan worden aangedaan. Hij wijst er verder op hoe partijdig de samenstelling der andere com mission is waar men maar eenigszins de rechtschen buiten kan sluiten, de ver houding is 16 links tegen 2 rechts. De heer Fransen van de Putte, wet houder, kan zich heel goed de gedachten- gang van de oommissie bij deze voor dracht begrijpen. Zij heeft die dan ook gedaan op deugdelijke, gronden. Die bij zondere scholen hebben reeds toezicht in de besturen daarvan. Daarbij een bijzonder onderwijsman zou zich, in de commissie niet op zijn plaats voelen, de wijze waarop trouwens de voorstander^ van het bijzonder onderwijs tegen die van het openhaar tekeer gingen was veel 'hatelijker dan omgekeerd, al maakt de heer Brants een uitzondering en brengt hij aan diens gaven hulde. Terugzending van de aanbeveling acht de heer Van de Putte nutteloos en een bewijs van wantrouwen in de commissie. De heer Brants antwoordt, dat harts tochtelijke partijzucht over en weer de menschen tot verkeerde dingen heeft ge leid. Hij houdt vol, dat door onderlinge uitwisseling van gedachten de commissie, onpartijdig samengesteld, veel beter voor het onderwijs zal kunnen werken dan 'tot heden. Ook de heer Dekker repli ceert en wijst den heer Franse van de Putte op <jte enorm© offers, die de voor standers van het bijzonder onderwijs voor hun .scholen hebben gebracht. De tijden van achteruitzetting blijken echter hier nog niet voorbij te zijn. Het voorstel-Brants tot terugzending dei- aanbeveling wordt daarop verworpen met 6 tegen 3 stemmen (links tegen rechts). De heer Brants vroeg of hij namen mocht noemen van menschen, die z.i. voor lid der commissie in aanmerking komen. Dit werd toegestaan, nadat eerst de heer Holl mann wat gesputterd had en gezegd, dat het niet te pas kwam de commissie zoo de les te lezen als de heer Brants deed en den godsdienst er bij te halen, waarop de heer Brants koeltjes antwoordde, dat hij over geen kerk gepraat had, maar alleen over verschillende paedagogische richtingen. De heer Brants noemde daar op de namen: A. Kleijn, W. J. M. Bit ter en Mevr. L. Duvekotv. d. Heuvel. Bij stemming vielen alle stemmen van links op de pbrsonen door de commissie aanbevolen, die dan ook gekozen wer den, terwijl rechts voor de door den heer 'Brants genoemden was. Bij punt 12 braken de heeren Plazier en Brants een lans voor het inwilligen, van het verzoekschrift. Laat het treurig stukje plantsoen, zoo zeiden zij, dat daar staat toch niet verhinderen de menschen te helpen, die. de stad met nieuwe wo ningen willen verrijken. De raad kan des noods controle eischen over de teeke- tiingen. Zooals het nu is sparen wij do hoornen en dupeeren de menschen. De heer Kakebeeke, die zesr kittel- oorig was en hatelijkheden ten bast» gaf over iets, wat door den heer Brants blijkbaar bij vergissing was gezegd nimmer in volle zee 'geweest". „Te vertrouwen", sprak de jonkman, met een licht te vergeven trots; „ik heb haar zelf gebouwd, en sinds den eersten dag, dat ik met haar voer, heeft zijl te gen menigen storm geworsteld. Ik noeml haar Gr an a Uail'le naar de overoude koningin, wier oude hofplaats ik thans bewoon en die met tie «overige landen, waarvan majoor Hewitson mij! beroofd heeft, mijn wettig erfdeel' is. Maar dd zon neigt ter kimme. Zoudt gïj niet den ken, dat het goed was nu op te breken en voor de nadht invalt, de reis te aan vaarden?" Neily stemde toe en zij geleidden den Quden man, die weer ontwaakt was, naar de boot.. Hoger schikte de bremstruiken tot een gemakkelijke ligplaats en bedekt tegen do avondkoelte, vond de oude man met den bewuisten mantel ter bescherming zich zoo op zijn gemak, dat hij zich weder aan den zoeten slaap- overgaf. Daar op heesch Roger het, zeil en met een frisschen en voorsp-oedigen wind zeilden zij: de kreek piit. Nelly zat in de boot met een .opgeruimd en Vrool'ijk hart. Inderdaad, zoo kalm en rustig was zij in langen tijd niet 'gestemd geweest. De kreek verwijdde zich zoodra zij' de baai naderden en zij blikte met Verwondering en aandacht naar ieder nieuw schouw spel, dat zich aan haar voordeed. Gewoon als zij was aan de meerdere beschaving van het oord barer geboorte, vervulde) de grootsche schoonheid van het wilde (groote hilariteit op de publieke tribune bij de geestverwanten van den heer Ka kebeeke), zeide dat adressanten blijkbaar geen kennis hadden genomen van de argumenten, die reeds, vroeger in 'den raad tegen een dergelijk verzoek waren geuit. Zijn standpunt is: het algemeen moet profiteeren van den gemeentegrond jen d-e wandelingen moeten vrjj en open worden gehouden. Ook tegen het rooi en van hoornen daar ter plaatse-, is hij gekant en -daarom tegen het adres. De voorzitter had reeds betoogd, dat be houd van natuurschoon het gro-ote ar gument is bij B. en "\V., waarom het verzoek niet kan worden toegestaan. De heer Hollmann waarschuwde B. en W„ niet te veel te bouwen voor de min dere klasse, want dan trekken wij- al lerlei bedelvolk naar Goes. Tegen der gelijke hartelooze taal kwam de heer Dekker in verzet, -die liet uitkomen, hos men rechts altijd voor conservatief uit maakt, maar nu jioort men eens1, wat een man van links wil. Hij, spreker, verlangt dat Voor den arbeider mensteh- waardig-e woningen, geen krotten zullen openstaan; deed men zijfa zin, dan moest h-eel de bo-c-ht van Guinea wor den -onteigend en door de gemeente- be bouwd met frissobe, gezonde- arbeiders- huizen met voor- en achtertuintje. De heer Hollmann kroop -daarna in zjj[n schulp, z-ei dat hij den minderen man een goed hart toedroeg enz., maar" dat hijl alteen Bi. en W. wilde waarschuwien tegen overbevolking van armen. H-et request van de Hervormde School werd verworpen met 5 tegen 4 stemmen (voor was behalve rechts de heer Van Dissel). Bij punt 13: verbetering salarissen po litieagenten was het voorstel van B. en IV. het aanvangsalaris van een agent te stellen op f 650 met 6 2 jaariijk- sche verhoogingen van f25, dat van den hoofdagent op 825 met 3 2 jaariijktehe verhoogingen van f 25. De heer Dekker zag liever Voor den hoofdagent het aan vangssalaris -op f850 be-paald met 4 2-jaarlijksche verhoogingen van f25. Het voorstel werd na discussie- Hollmann en Kakebeeke b.v. wilden er niets van weten, verworpen met 5 tegen 4 stem men. Behalve rechts 'stemde voor d-e- heer Von Schmidt. Punt 14 werd aangenomen e-n punt 15, benoeming van een onderwijzer aan school E (M. U. L. O.-school) werd be noemd de heer W. Rietdijk met alge meene stemmen, na ©an bemerking van den voorzitter op een desbetreffende vraag van den heer Vo-n Schmidt, dat de magere voordracht van slechts één persoon aan de mobilisatie is te wjften. Bij de rondvraag vestigt de heer Holl mann de aandacht van B. en -W., pp den slechten toestand van den weg aan de haven hij het weeghuisjj-e. De voor zitter belooft voorziening. Waarna de vergadering wordt gesloten. N.B. Overvloed van nieuwsberichten 'noodzaakte ons het verslag der uitge breide discussiën te bekorten. Red. Goes. Als bewijs dat de R.K. Hanze alhier krachtig ijvert voor de belangen van den middenstand alhier moge-die nen, dat door hare tusschenkomst aan een kaashandelaar te dezer stéde, wien door den controleur B. verboden was anders dan „en détail" zijn kazen te ver koopen, wederom de vergunning werd geschonken zijn kaas ook aan winkeliers te verkoopen. Blijkens achterstaande advertentie zal Maandagavond hier ter stede een lezing worden gehouden vanwege de af- deeling Zeeland der Ned. Ver. tot Be scherming van dieren. De lezing wordt met lichtbeelden opgeluisterd. Middelburg. De politie arresteerde op de Markt al'hier gisteren de 55-jarige vroqvv westen met zijn armoede aan menschelijk, maar met zijn rijkdom aan dierlijk leven, haar met bewondering, en met onverhoten belangstelling- li-et zij: haar o-ogen weiden, o-ver de bïauiwe bergtoppen, die in on afzienbare rijen elkander kruisten en als een netwerk tegen den horizo-n schenen te hangen; zij luisterde naar de kreten der zeevogels, die rondom het vaartuig zwierven, ze begrootte het onafzienbaar getal der zeemeeuwen, die in dichte wol ken op hunne prooi loerden; dan volgde zij in zijn logge vlucht de zeeraaf, die van zijn - verafgelegen vischwater naar huis terugkeerde, of een ouden arend, statig opwaarts stijgend, als wilde hij de ondergaande zon bespieden; haar verwon dering steeg echter ten top bij de ver schijning van een zeehond, die juist toen zijl de kreek uitzeilden, den kop boven stak en haar niettegenstaande Rogers verzekering! het niet bestaan dier soort, stellig deed gelooven, dat zij in hem een zeemeermin gezien had. Zij waren nu met volle zeilen de haai inga- loopen en Nelly iqitte een vreugdekreet; want nimmer tevoren had ze zulk een prachtig tooneel gfezien. Tallooze wolk jes, zoo doorschijnend, dat men door 'hen heen He avondster kon zien opkomen, haadden in den gloed der ondergaande zon, en brachten door de breking der lichtstralen een kleurenmengeling' yoort| door het penseel van geen schilder weer te geven. Recht boven de baai hangend, kleurden zij deze op- hunne beurt, zoodat Verwachting tot den avond van I April: Zwakke tot matigen, Zuidelijke tot Zuid- westelijken wind; nevelig tot halfbewolkt, weinig of geen regeniets zachter overdag. M. C. v. W., vrouw van P. J. H. en haar 19-jarigen zoon L. H., die zich opi de Markt schuldig maakten aan diefstal van manufacturen en snuisterijen uit de kra men aldaar. Beiden bekenden en werden na (opgemaakt prcos-verbaal' weder op vrije voeten gesteld. Op de Markt werd gisteren aange houden J. D-., die I1/2 jaar buiten Middel burg had vertoefd en die nog twee maal 14 dagen gevangenisstraf en eenige dagen hechtenis te ondergaan had. Hij is naar het huis van bewaring overgebracht. Heden is overleden de oudste in woonster van Middelburg, mejuffrouw van der PoelHartman, die eenige maanden geleden 100 jaar is geworden. Algemeene B. K. Propaganda- club „St Paulus". Op de Woensdag j.l. gehouden leden vergadering der R. K. Propagandaclub, werd voorzien in de vacature ontstaan door het vertrek van den heer J. Merk, met de verkiezing tot bestuurslid van den heer J. Hertogh, die met den heer J. Léger, als nieuwe leden waren ge ïnstalleerd. Besloten werd onze oud-Secretaris een dankbetuiging te zenden. Besprekingen werden gehouden over de mogelijkheid, Bioscoopvoorstellingen te doen geven door de Lelie-bioscoop. Het bestuur werd gemachtigd stappen daartoe te doen, wat zeker door haar gedaan zal worden, wan neer zij voldoende medewerking ontvangt. De opkomst der leden was buitenge woon groot. Nog zij vermeld, dat eenige artikelen uit het Reglement, onder alge meene goedkeuring werden gewijzigd. De Ambachtsschool te Middelburg. In de hedenmiddag te vier uur gehou den vergadering van de Vereeniging .De Ambachtsschool" te Middelburg, werd het jaarverslag over 1915 uitgebracht, waaraan het volgende is ontleend: Deden over het jaar 1914 de gevolgen van den oorlog zich slechts in geringe mate gevoelen, het jaar 1915 kenmerkte zich door velerlei moeilijkheden op finan cieel gebied, die bijna allen het gevolg waren van de verhooging der prijzen van materialen en grondstoffen voor vuur en licht. De prijzen van hout en ijzer gingen dermate naar boven dat, ondanks een zuinig beheer en eene zoo groot mogelijke beperking der materialen, de uitgaven daarvoor het cijfer der begroo ting met een bedrag van f 1386.64 over schreden. Hetzelfde moest worden ge constateerd bij de posten voor gereed schappen, verlichting, vuur, water en onderhoud. Ook de salarissen vroegen een bedrag van f386.78 boven het cijfer der begroo ting; dit als een gevolg van waarneming van lessen, noodzakelijk geworden door de afwezigheid van den directeur en van een der gemobiliseerde onderwijzers. Bij de Provincie Zeeland en de gemeente Middelburg worden pogingen aangewend om te geraken tot tijdelijke verhooging der subsidies, terwijl dit bij het Rijk alsnog zal geschieden, zijnde dit de eenige wijze, waarop de nadeêlige gevolgen der buitengewone tijdsomstandigheden met succes zullen kunnen worden bestreden, wil de vereeniging in staat zijn de be langen der leerlingen en onderwijzers naar behooren blijven behartigen. Tengevolge van een ernstige onge steldheid van den directeur werden diens werkzaamheden gedurende het tweede zij als een vloeiende verfstof, waarin allo kleuren zich in de reinste harmonie ver- eenigden, haar ontelbaar aantal eilandjes omspoelde. Vlak tegenover |rlen ingjang van de baai lag Clare-Island, één gloeiende massa, al's het ware |het paviljoen der ondergaande zon, die in de glolVen zin kende toren en kerk en klippen in zulk een glioeid Van jg'oud en purper hulde, dat het oude verblijf van Grana Uaille voor een oogenblik een feeënpaleis ge leek. Nelly hield de pogen nog geves tigd op het langzaam verflauwende licht spel, toen het diepe bassen van een hond als een zachte muziek over de wateren rolde, en Roger haar zachtkens op den schouder klopte. Zij liepen nu vlak langs het eiland; binnen eenige ©ogenblikken had hij de zeilen ingenomen en de boot in de kleine haven aan den dam gelegd. Een groote wolfshond, van Iersch ras, sprong terstond toe, Nelly bijna, omver werpend, om zijnen meester to verwel komen.. Hoger Itei zijne hand op den broa den kop van het dier om het te stillen en met de andere de muts afl'ichtend spTak hij: „Gij moet niet bang zijn voor Maida, miss Nettervil'le, hij: is even goedig als sterk en is alleen gekomen om zijne stem te voegen bijl die van zijnen mees ter en ui het welkom toe te roepen in de woning van den vogelvrijverklaarde." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1916 | | pagina 5