ng. s-Heerenhaek. igen. MiddelDur De Groote Oorlog. middelburg ■TIEN. Lain. 5o. 40. Zaterdag 1 April 1916. Twaalfde Jaargaiig. ibiERIJ. LM EST. Wijlt ilken MAAHDAG-, WOENSDAG- in VRIIDASAVGHD. Dit dim bestaat uit 6 bladzijden. EERSTE BLAD- BUITENLAND. |>E VRIES, bouwers 's Gravenpolder, ■ukplaatjes, li verhes van een M verlies 9 verlies van B »- Medewerking der hoogere Standen. Losse Oorlogsberichten. een kalm, |,ien van de IStervenden, ;64 jaar, onze hte, de Familie, POULAIN. straat E 6, a voorzien te ramenten der iefde Vader, ider, de heer S, jin 74 jaar en Ier naam, ij. KONINGS. Maart 1916. f. Tapijten, Gor- z. te verwijde- middel dan de |ger. Aanbevelend, Telefoon 204. Groene ikolie, Risinus of roop, Rabarbersi- (I) uw benoodigden idBaveland, ten en W. WISSE, re; emeldinge LUE, Krabbendijke tsdijk land; e bekomen zijn. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.90, daarbuiten 1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Ganzepoorfstraat C 2o9, GOES. Tel. interc.: Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij, abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 6 regels voor 25 Ct. h contant. 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Ilollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. J P" A 8ulden bÜ lAA gulden bij ,0% gulden bij 4% H Z| S H liand> voet II II I van een B B een M j| of oog; dl'im; wijsvinger; gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Pastoor Yan Noort zeidc op den Stil len Omgang-bijeenkomst nog het volgende Wij hebben nog een derde, ik wil niet zeggen wondeplek, maar dan toch een zwakke stede in ons roomsche leven. Er zijn hier in Amsterdam het. doet er alweer niets toe of het elders ook zoo is maar er zijn in elk geval hier in Amsterdam, zooveel mannen en vrou wen, die voor hun persoon, goede, over tuigde, ja, soms ijverige Katholieken zijn, maar die zich helaas afzijdig hou den van het roomse,he sociale leven in al zijn uitingen en geledingen. Die soms lang niet altijd, maar toch soms nog wel in hun beurs willen tasten om de roomsche beweging op verschillend gebied te steunen, maar die heelemaal niet kennen het „payer de sa personne", het persoonlijk meedoen. Vraag hen voor een roomsche vereeniging, van welken niaam of strekking ook, ze passen er voor; zoek ze te winnen voor het daadwerke lijk bevorderen der katholieke pers, het zelf persoonlijk meedoen aan de room sche charitas, liet bevorderen der katho lieke sociale actie; het lidmaatschap Van katholieke kiesvereenigingen en het bij wonen barer vergaderingen; ze hebben al tijd hetzelfde antwoord: „Dat is niets voor mij, daar bedank ik voor, dat moe ten anderen maar doen!" En nu noem ik nog maar het meestrijden als gewoon soldaat in de gelederen; maar als het gaat over het bekleeden van een be stuursfunctie, over het optreden in woord of geschrift, over proplaganda-maken, in één woord over het zich ernstig moeite geven, zich er eens echt voorspannen.... en ge vindt er nog enorm veel meer, die zich afzijdig houden, die u feeste lijk bedanken! Natuurlijk niut iedereen is tot alles in staat, niet allen hebben lijd en geschiktheid en ga.ven! Maar dat is het 'm niet; vooreerst: meedoen als gewoon soldaat in de gelederen, m.a.w. lid worden en bij tijd en gelegenheid ook als lid present zijn, daadwerkelijke belangstelling toonen, dat kunnen er zoo- velen uit ioderen rang en stand; dat kup- nen ieder op z'ijn manier eigenlijk haast allen. En vervolgens ook voor meer intens© medewerking, óók voor h.e.t be kleeden van een zekeren rang in het actieve roomsche leger, is het aantal ge- schikten misschien tienmaal grooter, dan het aantal bereidvaardigen. Opperofficie- ren zijn er niet vielen noodig, maar des te meer korporaals en sergeanten en kwar tiermeesters, of hoe men ze verder noe men wil. Maar het ongeluk is, dat het aantal dergenen, die binnen het bereik hunner krachten ,zicb geven willen, te gering, veel te gering is, en dat dien tengevolge de last van het werk altoos op hetzelfde kleine kringetje neerkomt en over veel te weinig schouders verdeeld wordt. Vindt men niet altoos weer dezelfde namen, 'is men niet genoodzaakt altoos weer aan dezelfde adressen aan te klop pen? Eere, ja, waarlijk, driedubbele eer© aan de mannen, en vroijwen, die zoo, altoos bereid zjjn, die zich zoo geven vaak tot aan de uiterste grens van hun tijd en van hunne krachten toe! Maar de arbeid kan lichter zijn, hij! kan beter gedaan worden, en vooral er kan meer, veel meer gedaan worden, als de wer kers talrijker waren, als er niet zooveel heerlijke krachten ongebruikt bleven. Waarlijk, als we willen, dat het room- f S('ho leger bloeien zal en tot hooger bloei en hooger krachtsontwikkeling komen zal, dan mogen er niet zoovelen alleen voor zich zeiven leven, en zich afzijdig hou den van den gemeenschappëlijken arbeid, dan mogen inzonderheid zij niet afzijdig 'blijven, dio door afkomst en rang en ontwikkeling op de allereerste plaats tot medewerking zijn aangewezen. Iedere man heeft zijn waarde, en ''tis vaak be wonderenswaardig ook de „Stille Om ging" bewijst het wat door eenvoudige menschen wordt (ot stand gebracht, maai de medewerking der hooger© standen heeft toch dubbele betee- kenis, dikwerf om hun grooter geschikt heid, altoos om hun grooten in vloed en om de bezielende stu- w e n d e k r ia c h t van hun v o o y- beeld! De strijd aan het Westerfront. Duitse he bron. BERLIJN. Het groot-hoofdkwartier meldt In de streek van Lihons bracht een kleine Duitsche afdeeling na een kleinen aanval in de Fransche stellingen één kapitein en 57 man als gevangenen mee. Ten Westen van de Maas hadden her haalde, overdag door artillerie-vuur voor bereide Fransche aanvallen, de herovering van de stellingen in liet woud ten Noord-Oosten van Avocourt ten doel. Zij zijn afeeslagen. In den Zuid-Oestelij- ken hoek hadden verbitterde, ook des nachts voortgezette gevechten plaats, tot de vijand hedenmorgen ook hier weder om heeft moeten wijken. Het artillerie-duel duurde met groote hevigheid op beide oevers van de Maas voort. Een Engelsclien tweedekker, waarvan de vliegers als gevangenen in onze han den vielen, werd neergeschoten. Door het werpen van bommen door den vijand op Metz zijn soldaten gedood en enkele anderen gekwetst. Fransche Bron. PARIJS. Het namiddagcommuniqué meldt Ten Zuiden van de Somme drongen de Duitschers, geholpen door een hevig bombardement, in een vooruitgeschoven gedeelte der Fransche linie ten Westen van Vermandovillers (ten Noorden van Chaulnes). Een Fransche tegenaanval verdreef hen aanstonds. Ten Westen van de Maas ondernamen de Duitschers herhaalde malen in den loop van den nacht tegenaanvallen op de Fransche stellingen in het bosch van Avocourt. Alle aanvallen werden afgesla gen. Geen enkele nieuwe poging der Duitschers in de streek van Malancourt. Ten Oosten van de Maas en in Woëvre nu en dan bombardement. De Duitschers wierpen drijvende mij nen in de Maas ten Noorden van St. Mihiel, die in liet geheel geen schade aanrichtten. Op 29 Maart wierp een Fransch bom bardementseskader 15 granaten van groot kaliber op het station van Metz Sablons en 5 opdat van Pagny sur Moselle. In den nacht van 29 op 30 Maart bombarkeerden twee Fransche vliegtui gen het station van Maiziés-lez Metz. Engelseh communiqué van 29 Maart: De dag verliep over het algemeen rustig op het geheele front. De vijand deed ten Oosten van Béthune een kleine mijn springen, zonder schade aan te richten. Ten Zuiden van St. Eloi versterkten wij het geheele op 27 Maart gewonnen terrein. Rondom Verdun. LONDEN, 29 Maart (part.) (Vertraagd.) Om het bezit van het dorp Malancourt wordt verwoed gestreden. Aan de ingan gen liggen duizenden lijken van Duitsche soldaten die bij verschillende aanvallen gesneuveld zijn en achter welke thans dekking wordt gezocht. Slechts enkele huizen van het dorp zijn in de handen der Duitschers. Bij het bosch van Avocourt werd door de Duitschers een verwoede aanval ge daan met twee regimenten die uit de omgeving van Soissons kwamen. Zij leden echter door het vuur der Franschen zoo groote verliezen, dat zij tot een snellen terugtocht werden genoodzaakt. Slechts l'/j bataillon evenwel zou in de Duitsche stellingen zijn teruggekeerd. De laatste dagen worden weder vele troepen via Luxemburg naar Verdun gezondenin omgekeerde richting echter bewegen zich lange transporten Duitsche gewonden. Duitschland en de Vereenigde Staten. WASHINGTON, 29 Maart. (Havas.) Het Conflict tusschen de Vereenigde Staten en Duitschland bereikt zijn hoogtepunt. De pers eis'cht op krachtige wijze ver ontschuldigingen van de zijde Van Duitsch land, of een breuk met de mogendheid, die haar gegeven woord aan de Ver eenigde Staten schond. De bladen herinneren er aan, dat Wilson aan de leiders van liet Congres verklaarde, in verhand met de onlangs plaatsgehad hebbende debatten de be wapende schepen, dat zoo het leven van Amerikanen bedreigd werd door een nieuwen aanval van onderzeeërs, hij ge dwongen zou zijn Bernstorff zijn pas poorten te overhandigen. Om tie 'Amerikaansehe openbare mee ning te kalmeeren, liet Bernstorff mee- deelen, dat het aftreden van von Tir- pitz aan hem te danken was. In weerwil van deze verklaring be vestigen hooggeplaatste persoonlijkheden te Washington en te New-York, dat de eenige manier, om aan dit schandaal een einde te maken is-, bet vertrek van Bernstorff te eischen. BERLIJN, 29 Maart. (W. B.) Reuter meldt uit Washington: Staatssecretaris Lansing meldt, dat de Amerikaanse!» gezant te Berlijn opdracht gekregen heeft, om bijt de Duitsche re geering te vragen, of een Duitsche on derzeeboot de „Sussex" en de „English man" torpedeerde. Stoute nederdaling met een parachute. Men weet, dat zich overal aan het Fransche front kabelballons bevinden, wegens hun v,orm door de soldaten „saucijzen" genoemd. In iedere ballon bevindt zich een waarnemer, die de vijandelijke stellingen moet bespieden en zich in verbinding houdt met den gene- ralcn staf. Eenige dagen geleden heidien dot sol daten aan een der fronten bij Verdun eenige spannende ©ogenblikken, moeten doormaken. Die kabel van een der hal lons brak toevallig, en het luchttuig steeg met verbazende snelheid ten hemel, ter wijl het 'door den wind den kant der vijandelijke stellingen werd opgedreven. Weldra zag men duizenden kleine stukjes papier, die uit het schuitje wer den gegooid, en zich 'in de lucht ver spreidden. Men begreep dat d® waarne mer zijn documenten verscheurde. Iu- tusschen steeg de ballon nog steeds en had weldra ieen hoogte van 3000 h 4000 Meter bereikt. Plotseling onderscheidde men met den kijker een grijsachtige massa, die zich van den ballon los werkte, en na verloop van eenige [minu ten zag men het zich uitzetten en een bolvorm aannemen. Het was de luchtvaarder, die zichzelf aan de parachute had vastgemaatkt en zich op een hoogte van 3500 M. moedig in de luchtruimte had neergestort. Na een val van 50 M. opende zich het valscherm en matigde zich de snelheid van den dalenden, luchtvaarder, een jongen luitenant. Na verloop van een kwartier bereikte deze den heganen grond op ©en afstand van 300 M. van de Duitsche loopgraven, en kwam ongedeerd in den kring zijner kameraden. (,'De Tijd") Frontschuwen. In de Fransche Kamer hield de soci alist Ferri een interpellatie o-ver het groote aantal frontschuwen-. De groot© steden zijn vol krachtige jonge mien- sthen, die zich in de gulden vrijheid Verheugen, en koffiehuizen en schouw burgen vullen of op de hoofdstraten rond- boernelen. 'Het zien van die menschen verVult de op verlof zijnde soldaten met verbittering. Eveneens wemelen de ministeries en bureaux van geheel gezon de jongemannen, die in de gewichtige Meidagen als razenden den oorlog aan stookten en thans achter de schrijftafels wegkruipen. Vooral zijn onder de front- schuwen talrijk© zonen van ministers, afgevaardigden en rijke families. Eenige dezer helden droegen de uniform van vliegnierofficieren, terwijl ze zich in wer kelijkheid liever aan een boom zouden laten vastbinden dan zich aan het Vlieg tuig toevertrouwen. Ja, veten vechten zoo waar onie-t elkander om een plaats als staljongen of ossendrijver bij de intendantuur, om maar niet naar het front te moeten. De Minister van Oorlog gaf toe, dat vele Van deze verwijten gerechtvaardigd zijn en hij "beloofde met nietsontziende strengheid te zullen optreden. Door bemiddeling van den Pau9. Door bemiddeling van den Paus is Mile Renkin, zuster van den Belgischen minister van koloniën, in vrijheid gesteld. Zij was veroordeeld tot vijf maanden hechtenis wegens begunstiging van het ontkomen van Belgische recruten. De brief van Kardinaal Mercier. BERLIJN, 30 Maart. Naar uit Brussel wordt gemeld, is de boekdrukker, die het herderlijk schrijven van kardinaal Mercier gedrukt heeft, tot een jaar ge vangenisstraf veroordeeld. De exemplaren die in de drukkerij waren gevonden, zijn in beslag genomen, terwijl de vormen onbruikbaar zijn gemaakt. De Onderzeeërs-oorlog BERLIJN, 30 Maart (W. B.) In de begrootingscommissie van den Rijksdag werd heden met algemeene stemmen tegen één in volledige vergadering de volgende motie aangenomen van de afgevaardigden Basserman, Bruhn, Ebert vrijherr v. Camp, Massauen, Gröber, dr. v.Heydebrand, Lase, Dr. Muller (Mei- ningen), v. Payer, Dr. Roesicke en graaf v. Westarp. „Dat de commissie wil besluiten, dat de Rijksdag de volgende verklaring aan den rijkskanselier zal voorleggen „Nadat de onderzeeboot een krachtig wapen be wees te zijn tegen de Engelsche wijze van oorlogvoeren, die er op berekend ia Duitschland uit te hongeren, geeft de Rjjksdag uiting aan zijn overtuiging, dat het geboden is, evenals van al onze mi litaire machtsmiddelen ook van de on- derzeetbooten dat gebruik te maken, dat het verkrijgen van een de toe komst van Duitschland verzekerden vrede waarborgt en bij onderhandelingen met de buitenlandsche staten over een rege ling, de voor Duitschland vereischte vrijheid in het gebruik van dit wapen met inachtneming van de gerechtvaardigde belangen van de neutrale staten, te waar borgen." Afdoende weerlegging. Onze Parijsche correspondent schrijft: De botte beschuldiging, als zou de oor log aangestookt zijn door de rijken en de geestelijken, doet in Frankrijk, waar zij door de Loge verspreid wordt, nog altijd eenig opgeld. Doch de beschuldi gers treffen het niet altijd. De bekende romanschrijver René Bazin staat in voor do waarheid van het volgend verhaal Een ontwikkeld heer, letterkundige en burgemeester van een plattelandsdorp, reisde laatst in een wagon, die gevuld was met soldaten. Hij deed dat gaarne, want hij heeft zei fvier zonen aan het front; de oudste, zelf vader van 6 kin deren, is bataillon-chef, werd gedecoreerd en strijdt in Artois; de tweede, priester, is ziekenoppasser; de derde, eveneens bataillon-chef, gedecoreerd en zwaar ge wond, is weer naar het front; de jongste, I óók priester, is militair-aalmoezenier, werd gedecoreerd en driemaal bij leger order vermeld. Een der soldaten tegenover hem, een reservist, die de loopgraven niet kent, zegt: „Do oorlog die is door de pastoors gemaakt; alle pastoors moeten in het vuur gestuurd worden." Do overige soldaten zeggen niets, geen goed- of afkeuring I In 't burgelijke leven hebben ze minder moed dan in den oor log. Doch dan spreekt de burgemeester, de heer d'O „Gij weet niets van wat gij zegt, gij zijt nooit in de loopgraven geweest. Maar ik heb een zoon, die is aalmoezenier. Hij heeft bewijzen van moed gegeven, zooals ik ze u maar kan toewenschen. Op een goeden dag hoort hij onder een vreoselijk vuur der Duitschers een ge wonde om hulp roepen; toen is mijn zoon gegaan, alleen, zonder bedekking tegen den kogelregen, om den gewonde te gaan zoeken; hij heeft hem gevonden, in zijn armen genomen en hem onder een beschutting gebrachtIs dat een laf aard? Hier, hier is zijn portret." En de vader haalt een foto te voor schijn, die door de soldalen bekeken wordt. Maai' opeens „Wel allemachtig! Dien ken ik! Hij is het ,en die gewonde, dien hij gered heeft, da then ik." En zich tot den beschuldiger van de geestelijkheid wendend: „Hou je sm lafbek I" De beschaamde reservist sprak gedu rende de reis niet meer; de overige sol daten bespraken met des te meer vuur het geval. De helm in den oorlog. In de Fransche academie van genees kunde is een verhandeling van B. Roussy ingediend, waarin deze de vraag beant woord, in hoeverre de metalen helm van het Fransche leger aan het doel heeft beantwoord. Roussy verklaart, dat, indien de schedelwonden nu schijnbaar talrijker zijn dan vroeger, dat komt omdat vroeger de meeste van die ver wondingen doodelijk waren terwijl tegen woordig liet aantal herstellende soldaten met schedelwonden, dat bij het bureau wordt ingeschreven, veel talrijker is geworden. Het tweede gedeelte van Roussy's mededeeling toont metterdaad het verschil in ernst aan tusschen de schedelwonden, die voor het dragen van den helm geconstateerd zijn, en daarna. In een groot aantal gevallen blijft het projectiel in het metaal van den helm steken of schokt het alleen den itwendige beenderen van den schedel. Soms leidt de helm ook den kogel uit zij baan, waardoor de wond minder ernstig wordt. Roussy gelooft, evenals verschillende legeraanvoerders, dat de helm den sol daten een zeer groot vertrouwen geeft waardoor bun strijdvaardigheid aanmer kelijk verhoogd wordt. Hij bepleit daar om liet denkbeeld, om ook andere edele deelen van het lichaam als het hart, de ingewapden enz. met schilden van me taal te beschermen. k m u K ii A K n Zware storm. Naar uit Engelsche bladen blijkt, heeft Maandagnacht en Dinsdag een hevige sneeuwstorm in Engeland gewoed. De spoorwegverbindingen van Londen met de Midlands en het Noorden waren geheel gedesorganiseerd door de vernie ling van telegraafdraden en signaalpos ten. Treinen kwamen soms zeven of tien uur te laat aan. Verwarring, vertraging en verstoring van telegraaf- en telefoondienst waren Dinsdag aan de orde van den dag. Tele graafpalen on draden waren op verschil lende punten omvergewaaid en versper den de spoorwegen. De verbinding van

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1916 | | pagina 1