Gemengd Nieuws. ÏCS S'"k Burgerlijke Stand. KERKNIEUWS. Kleverskerkschen ,weg, groot 34 A. 40 e A perc. 21, weiland en vergraven grond taan den Ouden Kleverskerkschen weg naast het vorig perceel, groot 1 H.A. 68 ,A. 43 c.A. In Middelburgperc. 22, perceel weiland aan don Nieuwen Veerschen weg. groot 25 A 10 c.A.; perc. 23, perceel weiland aan den Nieuwen Veersch'en weg, groot 21 A. 95 c.A. In Vrouwepolderperc. 24, hofsteedje, bestaande ,in woonliuis, schuur en verde ren timmer, erf, tuin, bouw- en weiland, genaamd Klein Schellach aan den Tin- telweg en den Schel!achschen weg, groot 1 H.A. 16 A. 60 c.A. In .Middelburgperc, 25, perceel bouw- land aan den Ouden Veerschen weg, groot 71 A. 80 c.A. De uitslag is als volgt: Perceel 1 voor f4000 aan .1. Joosse; perc. 2 voor f1050 aan P. A. Bakker le Koudekerk»; perc. 3 voor f 1225 aan C. Jongepier Hzn.; perc. 4 voor 1900 aan A. Daniëlse; perc. 5 voor f955 aan A. Andriesse le Souburg; pens. 6 voor f900 aan J. Corbijn; perc. 7 voor f750 aan J. C. A. Verslooten; perc. 8 voor f800 aan denzelfde; perc. 9 voor f740 aan C. Jongepier Gzn.; perc. 10 voor f680 aan A. Pluijmers; perc. 11 voor f900 aan C. Verhage; perc. 12 voor f890 aan J. Goedbloed Jzn. te Seroos- kerke; perc. 13 en 14 voor f 1863 aan W. Barentsen; pere. 15 en 16 voor f2377 aan J. Polderman; perc. 17 voor f1804 aan J. de Klerk te Koudekerke; perc. 18 voor f685 aan A. C'aljouw Jzn. te St. Laurens; perc, 19 voor f1461 aan P. Si- monse lzn. te Vrouwepolder; perc. 24 voor f2800 aan C. Geertse te Vrouwe polder; perc. 25 voor f2058 aan J. van Wallenburg. Waar geen woonplaats vermeld is, wo nen de koopers te .Middelburg. Opgehouden perc. 20, 21, 22 en 23. De Britsche helm. De helm, welke thans aan de Engolschen op hel Westelijk front is uitgereikt, moet nog practischer zijn dan de Fransche, daar men van de met de Fransche helme.n opgedane ervaring heeft kunnen gebruik maken. Militaire critici beschrijven zelfs den Britschen helm als hel wetenschappe lijks! gemaakt hoofddeksel tol dusver ver vaardigd. Hij bestaat uit een kop van het hardste staal met een smalle rand achter en voor. De punt is veel langer dan op den Fransehen helm. Hij is geheel glad en biedt nergens een afplatting of ver heffing, waarop de kogels en granaatsplin ters zouden kunnen inslaan. Een van de nadeelen van den Franschen helm is, dat Hij wegens zijn hooge welving een onaangename koude o phet hoofd geeft. I)it is bij den Engelschen helm vermeden en bovendien moet hij veel gemakkelijker zitten en zoo goed als niet o phet hoofd drukken. Onder de welving van den kop zijn veerstukken van rubber aangebracht, waardoor de schok van o phet hoofd val lende voorwerpen gebroken wordt. Reeds meer dan 100.000 stuks van deze hoofdbedekkingen zijn reeds afgeleverd en duizenden nog in den maak. Door een molenwiek getrof- f e n. De mol'enaarsvrouw van ee,n der watermolens aan den Kinderdijk is Maan dagnamiddag zoodanig door een wiek ge troffen, dat eenige oogenbïikken daarna tie dood intrad. („Dovd. Crt.") Ernstig ongeluk. Op het rangeer terrein te Zwolle zijn twee temmers door een trein overreden. Beide mannen iv den onmiddellijk gedood. Noodlottige twist. Te Weert heeft zich wederom een moordpartij af gespeeld. Een zekere Schuman, die on gunstig bekend staat, kreeg met een ander, eveneens ongunstig bekend staan de, twist in het logement „de Trompet", lli. Schuman kreeg bij de vechtpartij, die volgde, verschillende messteken en werd najir het St. Jonas Gasthuis ver voerd. Maandagmorgen is hij aan de gevolgen overleden. De vermoedelijke daders zijn gevangen genomen. Dinsdag, middag had de gerechtelijke schouwing plaats De verslagenen en'de verdachten zijn geen Weertenaren. Een tragisch ongeval. Op de Langebrug te Uithoorn passeerde een woonwagen; die haakte mei de kap aan den ketting, waarmede de klap wordt op gehaald, met hot gevolg, dat het boven stuk van den wagen bleef hangen en onderstel door het paard werd voort getrokken. Daar de wagen ook werkelijk De\°>°M h6! L J geVolg te begrijpen. De tafel, het bed met toebehooren, kort om de geheele inhoud, met kinderen in- kiehil V°P dn brUg- Het Vmn "'I de kachel, door den wind aangewakkerd moest snel gehiusehl worden, daar het zich al spoedig meedeelde aan de ver schillende voorwerpen. De eigenaar maak- lfii ill °-er i onSeval 200 kwaad; dat aL 3 m steek 'iet en de bered- di?1^ "a".omstanders overliet. Spoe- g waren heel wat nieuwsgierigen toeee srield, waarvan enkelen aln het oprui imngswerk begonnen, om het verkeer over den eit!enaar>r te W a n eigenaar een tragisch geval daar hii B r ut aal. Men meldt uit Putte (N.-B.): In den nacht van Vrijdag opi Zaterdag is uit de keuken der militairen, die hier op1 grenswacht zijn, een groote hoeveel heid spek, boter, koffie en verde'/te levens middelen gestolen en hoogstwaarschijnlijk onmiddellijk over de grens gebracht. Tegen het smokkelen. Daar het voorgekomen is dat wortelen, ra,pear en dergelijke veldvruchten opgevuld wer den met smokkelwaar worden deze hij uitvoer door de douane aan een grondig onderzoek onderworpen. Dit is de reden dat hij aankomst der trein meerdere door gesneden rapen en wortelen worden aan getroffen Een woesteling. Voor het Hoog Militair Gerechtshof is Woensdag een strafzaak behandeld tegen den 21-jarigen stoker 2e klasse P. K„ geboren in Den Helder, die bij het hof in appèl was ge komen van een tegen hem door den Krijgsraad te Willemsoord gewezen von nis, waarbij hij was veroordeeld tot vier maanden militaire gevangenisstraf ter zake van het op 28 November te Vlis- singen schoppen en slaan van den ser geant der infanterie G. Z. de P. Toen hij op bezadigde wijze door den president van het hof, mr. Schepel, werd ondervraagd, liep hij van achter het hek vandaan op het hof toe, sloeg met for- schen slag een gevulden waterkan aan gruzelementen en koelde vervolgens zijn woede aan 'een op de groene tafel ge plaatste gaslamp. Spoedig werd beklaag de door de wacht overmeesterd en onder hevig verzet uit de zaal gebracht. (N. R. Ct.) Moord. Mei den landbouwer .1. v. d. P., uit. Varsselder onder Gendringën, ge schiedde iets verschrikkelijks. Hij diende even over do grens hij een boer, die ook een 16-jarigen jongen in zijn werk had. Deze en v. d. P. kondon reeds lang niet te best met elkaar over Weg, zoodat v. d. P. verzocht, niet meer met den jon gen op» dezelfde kamer te sigpen. „Dins dag nui stonden heiden op de schuur, toen de 16-jarige booswicht den argloo- zen v. d. P. met een ijzeren voorwerp» zoodanig tegen hel hoofd sl'oeg, dat deze bewusteloos en bloedend ter aarde stortte. Nog was het. den hooswicht niet genoeg en ihij stiet den 'ongelukkige meerdere malen met een mestvork in de hartstreek zoodat deze kort daarna bezweek. De getroffene staat als een braaf man be kend; de jeugdige moordenaar (afkom stig uit. 's-Heerenberg) is gelukkig gevat. (L. K.) Moord te Amsterda m. Donder dagmiddag omstreeks drie uur meldde zich op het kantoor van de firma Mich Bosnak, handelaren "in Zuidvruchten, Nieu we Heerengracht 151, een Spanjaard aan, die wel meer zaken met de firma deed. Door den compagnon van den heer Bos nak, den heer de Vries, werd hij1 ont vangen. Wat er toen precies gebeurd is, staat op» dit oogenbl'ik nog niet vast, maar plotseling' trok de Spanjaard een pon jaard en stak den heer de Vries dwars door het hart. De Spanjaard Fiep de straat pp, roepende om de pol'itie. In de Rapen burgerstraat liep h!ij in /de armen van twee politieagenten, dks< Rem naar hei politiebureau op het Jonas Daniël Meijer- plein brachten, feitelijk niet wetende met een moordenaar te doen hebbende, daal' ze hem niet verstonden. Inmiddels w.as daar bericht van den moord gekomen. De Spanjaard werd gefouilleerd, en uit een op hem gevonden paspoort bleek de man te heeten José Garcia Palmer, oud 30 jaar. Door den commissaris van politie, den heer van Asperen, werd met den hoofd inspecteur Quanjer een onderzoek inge steld. (Een aantal getuigen werd gehoord, ter wijl het lijk van den heer De Vries, die 37 jaar oud is, verzegeld en naar het Binnengasthuis werd vervoerd. Zooafe te begrijpen is, Wekte deze ver schrikkelijke daad in de buurt groote ont roering. Zoowel voor het huis als in de omgeving werd er druk over gesproken Voor de vlsschen. De mooie splinternieuwe uniformen en livreien, die de nieuwe gouverneur-gene raal voor het Buitenzorgsche paleis-per soneel had laten maken (men heeft de hoofddeksels eenige weken geleden voor de ramen der firma Pauwels in de Hoog straat te 's Gravenhage kunnen bewon deren) liggen altegader op den bo dem van het Kanaal, bericht de ,,N. C." Ze waren aan boord van de „Palenj- bang." Een handelaar in land- en tuinbouw artikelen te Rotterdam, vermiste uit zijn portefeuille, waarin meerdere bankbiljetten van f 1000, die op zijn bureau op zijn privé-kantoor lag, een bankbiljet vari f 1000. Van dien diefstal werden verdacht zijn beide kantoorbedienden, de 17-jarige N. en de 21-jarige H. Bij beiden werd! huiszoeking gedaan en in de woning van den laatste is het biljet gevonden in een kist sjaande in een kast. Beiden bekenden -den diefstal1 gepleegd te hebben -om zioh geld te verschaffen, teneinde zelf een zaakje te beginnen. Zij hadden reeds enveloppen en briefpapier; laten drukken, met de naam Van de nieu we firma. Te Meppel bevonden zich vorige week twee oude menschen in een woonsoheepji®. Zij verkeerden in onreinen toiestand en hadden hun bestaan gevonden in lom penhandel. Beiden werden door Vrienden ook scheepsbewoners gereinigd en Verpleegd. Gedrongen door dankbaarheid gaven zij nu» al' hun geld aan hun nieuwe verzorgers., Dit bedroeg een aanzienlijk kapitaal' aan goud- en zilvergeld, bene vens verscheidene effecten. De man is reeds overlieden en de oude vrouw ver keert ook in stervensnood. Een onderzoek naar dit vreemde geval wordt ingesteld. H e 1 s c h e machines. Onlangs zijn onder de gemeente Reuver eenige helsche machines gevonden, bommen, voorzien van »een wekker, welke door eenige personen bij hun vlucht, toen ze door Ide kommiezen werden achtervolgd, in den steek wedden gelaten. Zaterdag! zijn twee verdachten aangehouden, van wie een, een Franse-liman, werkmeester bijtte Oranje-Nassau, o-p» vrijte voeten we'rd gelaten. Tegen den ingenieur L., een Belg, sedert een jaar ongeveer met vrou,w en kind te Heerlen, die reeds in den oor log is geweest en eenigen tijd in Enge land haid doorgebracht, werd een bevel tot gevangenneming uitgevaard. L. was hij de Oranje-Nassaumijn in betrekking. Zondag is L., verdacht van het in ge vaar brengen van de veiligheid van den staat, naar het huis van bewaring te Maastricht overgebracht. (Limb. Koerier.) Knoeierij. Een Duitsche fabriek bood mei veel ophef een nieuw boter- surrogaat, aan, dat aan „het nijpend gebrek aan boter met een slag een ëinde kon maken." Een onderzoek wees uit, dat het surrogaat bestond uit 260 gram water, 50 gram vet, 180 gram meel, 30 gram caseïne en 20 gram zout met wat kleurstof. Daarvoor moesten do verbrui kers 2(4 nik. betalen. (N. Rrt.) Onder Bedelaars. Sinds 1878 zat op den drempel van bet gebouw dor Ka mer van Afgevaardigden te» Parijs een bede laar, Pousseijn geheeten. De man heeft thans zijn schaapjes op het droge, en gaat rentenieren. Een „collega" kocht hem' zijn plaats af voor 1200 francs. D e bevolking der Aarde. De sta tistiek schat nu» het aantal menschen op aarde op 1800 millioen. Men meent, dat Azië 910 millioen inwoners heeft, Europa 470 millioen, Amerika 182 millioen, Afrika 169 millioen en Australië 60 millioen. R oo ken door kinderen. In Al- blasserdam is vanwege den Burgemeester een onderzoek ingesteld naar het rooken door schooljongens. Van de 463 waren er 262, die in meerdere of mindere mate rookten. Tot de ouders is nu een circu laire gericht. (Nederl.) Een nieuwe Hugo de Groot. Aan bpord van de Dteensche mailboot „Fre- fterik VIII", die va,n Amerika gekomen le Kirkwall haar paketpost moest achter laten, reisde een Duitsche dame eerste klas. Zij had een grooten koffer bij zich in de hut. Daarin bleek haar echtgenoot, een blinde Duitschers, de reis le maken. Hij werd te Kirkwall ontdekt en ge-van gen genomen. (N. lt. C.) Een nieuwe uitvinding. Vol gens Atheensche bladen heeft eejn Grieksch ingenieur, Psaroedakis genaamd, een uitvinding gedaan, waardoor het aan zienlijk gemakkelijker wordt, het elvtan' Wicht van vliegtuigen te bewaren. Psa roedakis heeft een verhandeling over zijn uitvinding op het ministerie van ver keerswezen gedeponeerd. Er is in Duitschland een rijkskleeding bureau opgericht, dat maatregelen zal be ramen om de minder bemiddelde bevol king in de gelegenheid te stellen onder goed tegen goedkoopen prijs te koopen. Het Duitsche legerbestuur bemoeit zich met de klokrokken. Deze nieuwe mode kost te veel stof. Daarom zoo meldt de Textil-Woche beraamt het leger bestuur maatregelen om een minder stof- verslindende mode ingevoerd te krijgen. De „oorlogsgrondstoffenafdeeling" heeft er een vergadering van belanghebbenden voor bijeengeroepen. spreken, waarvooir de Diuiitscher hem ge legenheid wenschte te geven op» het pas- senbureau evien o»ver d»e grens aan dep grooten weg gellegen. De beer Ameels' dezen uitleg geloovende, had de onvoor zichtigheid over de „grens naar het pas- senbureau le gaan; sindsdien is hij niet teruggekeerd. Naar verluidt, zocht de Duitsche mili taire overheid hem reeds lang als verdacht van berichten aan de vijandelijke pers over den toestand in bezet België over te brengen. Hij is thans van hier naaf Antwerpen overgebracht. Een grappige censor. Een in EngelSche: gevangenschap» vertoevende 'Duitsche soldaat, kreeg van zijn dorps- genooten een pakje versnaperingen ge stuurd. Op een briefkaartje Vertolkte hij zijn dank aan de -goede gevers in het vaderland, en om van zijn enthoussiasme te doen blijken, schreef hijl er bij: ,Es gibt nur e i n Deutschland in der Welti" IDe Engels'dhe censor liet deze. patriottische uiting goedmoedig passeeren, maar schreef er guitig achter: „Golt sei Dank!" (Maasbode.) Men meldt uit Esschen aan de N. R. Crt Dezer dagen zou een BrusseTsch koop man in boter naar Holland gaan, waar voor zijn passen in orde waren, toen hiji hier plotseling aangehouden en in voorloopige hechtenis gesteld werd. Van deze aanhouding werd een te Roosendaal' uitgeweken Belg, de heer Ameels, die met bovengenoemden koopman in handels betrekking stond, in kennis gesteld, daal de koopman hem wilde spreken aan den dtraad op de grens op een bepaald uur in den namiddag. Toen de heer A. aan deze uitnoodiging gevolg gaf en aan den draad verscheen, vond hij echter inpfaats van; jjen Brusselschen koopman een Duitsch militair, die den heer A. mede deelde, dat zijn Brnsselsche Vriend op het station in arrest zat en voorloopig niet vrij kwam, maar dat hijl verzocht had met hem even per telefoon te mogen Hoe hij; op» den preekstoel kwam. Een Vlaamsehe aalmoezenier aan het front in Fransch-VTaanderen schrijft o.m. het volgende: 'k Heb mijl over acht dagen op 'nen avond een beet gelachen 1 Ik was in een klein dorpje »de vluchtelingen gaan be zoeken en 'k had hun beloofd 's avonds na 't Lof een woordje te preeken. 'k Zong het Lof, omdat de Pastoor het wil de en daarna ging ik 'n woordje zeg gen. 'k Zag al eens gauw waar de preek stoel stond en ik er naar toe. Ik stond er voor en 'k dacht ineens: „Hoe daar op geraken?" Er was geene» trap te zien. Een oud VTaamsch vrouwe uit leper, die de korkmode van den pastoor reeds dik wijls had afgezien, jdie riep» mij» van ach ter uit de kerk: „Meneer »de Kapelaan, ge moet op» de Communiebank springen en dan kunt g' op- kien preekstoel". „Ja, meneer, zoo doet ide Fransche pa stor ook". Intusschen had de Pastoor een stoel gebracht voor de Communie bank: „Montez sur la chaise, monsieur l'amóunier". Dat deed ik ook, en dan met 'n beetje courage en een wip» vloog ik den preekstoel' op en mondeke be gon te preeken. Ik dacht, dat alle vluchte lingen zouden gelachen hebben, doch geen enkel' lachteze Waren aan dat spel sinds lang gewend met den Franschen Pastor, die die hokkesprongen iederen Zondig herhaalt bij 'L sermoon van de Hoog mis. En gedurende den gansehen preek dacht ik altijd in m'n eigen„Kowel, jongen, ge staat daar boven, maar nu moet gij er nog af", 'k Zag van tijd tot tijd een* naar de Communiebank: daar moet ik weer op springen, maar ik mag dat niet te forsig doen, want anders ver lies ik mijn evenwicht en 'k vlieg den grond op. 't Sermoon was gedaan, 'k maakte een kruiske, en met een „Wat gaat da worden!" sprong ik naar de Com muniebank: de bank was te smal, 'k hield mijn evenwicht niet en Kornelleke vloog over den stoel, gelukkig op zijne, voeten nog, op» den grond. Dat was 'n miserie, zulleI „Vous sautez mieux que moil" zegde de oude Pastor als we- naar huis gingen. „Proficiat, dacht ik in m'n eigen ge doet het nog goed dan!..,. Van 28 en 29 Maart. GOES. Geboren28, Pieter, z. v. Jo hannes Korstanje en Hubregta Le Conté; 27, Berthilia, Catharina, d. v. Pieter Bruel en Cornelia Pieternella van den Berg. Overleden27, Jacobus Wpststrate, 61 j., geh. met Cornelia Braamse; 29, Dina ti j., d. v. Pieter Schrijver en Elizabeth Thilroe. MIDDELBURG. BevallenC. Wessels, geb. Tazelaar, d.; M. L. C. Boer, g»eb Bröcker, z.; Ch. M. Kerkhof, geb. Mul der, z. Overleden: A. H. Poulain, 64 j., ongeh. J. A. Sleutel, 41 j., vrouw van A. W». Bouwense; R. J. den Boer, 69 j., wed. van C. Matthijssen. Van 25—28 Maart. VLISS1NGEN. (Ondertrouwd: J. K. Kloosterman, jm. 29 j. en W. Visser, gescli. 33 j. Bevallen: C. Both, geb. Davidse, z.; M. Theune», geb. Lievense, d.; C. Jonk man, geb. Stroo, z.; J. de Bree, geh. de Ridder, z.; J. -C. van der Hejfde, geb. Plog, d.; J. Lejjnse, geb. Beckers, d.; S. JeTderda, geb. do Ridder, d.; M. Heijboep, geh. den Engelsman, d. Overleden: A. G. A. Zonnekeijn, z., 9 maanden; J. Lagendijk, z. 12 dagen. J. J. Ilariot, ongeh. d. 19 j.; L van de Zande, wed. van A. Polderman, 77 j In memoriam G. J. N. Van Heijst. De Voorzienigheid had aan den on langs overleden en in wijden kring diep- betreurden deken van Aardenburg en pastoor van IJzëndijke een zwak lichaam gegeven, maar een sterke ziel. In heim leefde iets van den geest van St. Fran- ciscus Xaverius, wiens bekende verzuch ting: „Geef mij zielen, o, Heer!" de uitinjg was Van zijn brandenden apostolischen ijver. Zoo was het begrijpelijk, dat de overledene na zijn priesterwijding (in 1888) 'zich aanmeldde bij de Congregatie der 'Witte Raters van Algiers, om in hunne rangen als missionaris te werken. Doch zijn wankele gezondheid noopte hem spoe dig naar het vaderland terug te keeren en 'het moeten prijsgeven Van zijn levens ideaal 'is wel het zwaarste offer geweest, dat 'de Hoogeerw. heer Van Heijst heeft gebracht. 'Doch berustend in den wil Gods ging hij met moed het leven van den seculieren priester in en wist het op bijzondere wijze te heiligen en met de hem geschonken gaven te woekeren voor het heil der zielen. Achtereenvolgens was hij i'n het heilig Dienstwerk werkzaam! als assistent te Wildert, (België), als ka pelaan te Teteringen, Gilze en Oosterhout, om in Augustus 1905 door zijn kerkelijke overheid 'te worden belast met de ziel zorg over de parochie Putte in Noord- Brabant. Nimmer trad de bescheiden priester 'op den voorgrond, blijkbaar was hem het Schriftwoord lief„non in com- imotione 'Dorninus", „de Heer is niet in de beroering", maar al wie het geluk had hem tot zijn gees'-teiijken leidsman te kiezen, moest dra ervaren, met welk een Zeldzarnen blik op het menschel ijk hart die biechtvader was toegerust en hoezeer zijn vermaningen dien geest van vroomheid en onthechting aan de wereld ademden, die het geheim is van door God uitverkoren zielen. Ook om zijn minzamen omgang was hij hij velen geliefd. Zijn priestelijke deugden bleven zeer zeker voor zijn overheden geen geheim, want reeds in April 1909 werd pastoor Van Re ijst het gewichtig ambt van deken van „Aardenburg en pastoor te IJzendijke toevertrouwd. Met groote wilskracht, des te grooter, naar mate zijn lichamelijke kwalen hem meer terneer drukten, kweet hij zich van zijn verantwoordelijke taak. Van zijn pas toralen arbeid te IJzendijke en tevens van 'zijn liefde voor de verfraaiing van Gods huis getuigen de monumentale nieu we 'toren met travee, de nieuwe gebrand schilderde grisailleramen, de nieuwe eikenhouten banken, terwijl de opr richting der Lourdesgrot een steeds spre kend bewijs zal blijven van zijn kinderlijke, godsvrucht tot de Onbevlekte Moeder maagd. Daarmede waren echter zijn plan nen nog niet uitgeput. Een klok zou er moeten komen in den toren en een hieuw orgel in de kerk, die geheel moest wor den gepolychromeerd. Doch de menscih wikt, God beschikt. „Wij dragen een schat in brooze Va ten", zegt PaulusDeken Van Heijst moest ondervinden, ,hoe het brooze vak zijns kranken Jichaams meer en meer onder de .sleepende kwaal, die hem teisterde,, gesloopt werd. Wat menscbelijke kunde en wetenschap vermochten, werd noch tans .aangewend, om het ergste te voor komen. Den 18en Januari dezes jaars ging .hij in het Mariapaviljoen van het O. L. Vrouwegasthuis te Amsterdam heerlijk .monument der Katholieke cha,- ritas i zich onder behandeling stellen van ^professor Dr. Rotgans, die al zijn bekwaamheid in Jiet bestrijden van de ziekte .zijns achtbaren patiënts aan den dag legde en niet aarzelde om tot am putatie ,van den voet over te gaan, ten einde den kranke in hét leven te ha- 'houden. Relaas, het heeft niet mogeni baten. .Na een smartelijk, maar met stich tend geduld gedragen lijden, ontving de hoogeerwaarde lijder den 18en Maart j.l. de laatste H.H. Sacramenten, in volle dige -overgeving aan Gods R. wil, wen- schende, waar alle aardsche middelen faalden, ontbonden te worden en met Christus te zijn. Nog een week wilde de Groote Geneesmeester hierboven het vurig verlangen van Zijn dienaar op de proef stellen, totdat Zaterdagmorgen te 6 uur het oogenblik van zijn overgang tot een beter leven aanbrak. Zacht en kalm gaf hij zijn ziel aan zijn Schepper weder, in den ouderdom van 56 jaar. Overal waar de overledene in de pries terlijke bediening werkzaam was, bijzon der echter te IJzendijke, liet toon ooi van Zijn laatste werkzaamheden, door veel lijden en smart geadeld, zal zijn aan denken in zegening achterblijven en niet spoedig juit de geheugenis worden weg- gewischt. „Defunctus adhuc loquitur", gestorVem zijnde, spreekt hij» igls het ware nog tot 'zijn parochianen en vraagt hij als laat ste bewijs hunner liefde en aanhanke lijkheid een gebed voor de rust zijner ziel. ,En dan 'komt als vanzelf ons de vermaning van den Grooten Apostel Voor den geest uit zijn Hebreeënbrief: (XIII. 7) „Broeders, zijt uwen bestuurders indach tig, dje ,u Gods Woord verkondigd heb ben vestigt uwen blik op» het einde huns levens en volgt htm geloof na". Het stoffelijk overschot van den ont slapen deken van Aardenburg, dat in zlijn geboorteplaats Roosendaal aan den schoot der laarde wordt toevertrouwd, verbeidt daar den dag der Opstanding. Hij ruste in vrede! Liturgische vereenlfllngen In het bisdom Breda. Hel aantal leden kier Liturgische ven eeniging in het Bis»dom Breda is in de laatste twee maanden gestegen van 135 tot 315, (waarvan 178 geestlijken en 137 leeken). Van de leden wonen er in Aardenbnrg 3, Cllnge 1, Graauw 1, Hengstdijk 1, Hoofd plaat 1, Nieuw-Namen 1, Sas van Gent 1, Sluis 1, Ter Neuzen 1, Westdorpe 1, en IJzendijke 2, totaal 14. (Zei.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1916 | | pagina 3