De Groote Oorlog No. 34. TWEEDE BLAD NIEUWE ZEEUWSOHE CÖURANT Zaterdag 18 Maart 1916. UIT ZEELAND. KERKNIEUWS. Jaaroverzicht van den Oorlog. 12 M a a r t 19 15. De Eugelsche hulp kruiser „Bayano" in den grond geboord. 13 Maart. De Engelschen nemen NieuwCapelle. 15 Maart. De „Dresden een Duit- sche kruiser, zinkt. Openbaarmaking van de maatregelen van tegenweer der Entente. Afkondiging van de blokkade van Duitsche havens. 1 8 M a a r t De Engelsche oorlogs schepen „Irrenstible" en „Ocean" worden met het Fransche linieschip „Bouvet" bij de Dardanellen tot zinken gebracht, terwijl het Fransche oorlogsschip „Gau- lois" beschadigd op het strand^ moet worden gezet. Dit alles doet de Entente afzien van een forceering der Darda nellen, alleen langs maritiemen weg en besluit zij een expeditie te land en ter zee te ondernemen. Aan het Suezkanaal hebben schermut selingen plaats. De Russen bezetten Memel. Losse Oorlogsberichten. Van de grens. Men meldt ons uit Cadzand. Onophoudelijk klinkt het zware ge schut uit het Zuiden tot hier door. Van het dikke mistweer hebben vliegers der verbondenen geprofiteerd door boven Noord-Vlaanderen verkenningen te doen. Nabij St. Laureyns zijn de Duilschers reeds ver gevorderd niet het plaatsen van den tweeden electrischen draad. Haid wordt er aan gewerkt in de lichting naar St. Marguérite. Armoede te Gent. Men meldt ons dato 16 Maart. Het aantal ondersteunde gezinnrn bedroeg te Gent op einde Februari 12079 met een totaal aantal personen van 42250. De totale uitgaven voor den aankoop van levensmiddelen sedert het begin van den oorlog bedroeg frcs. 2.236.337,06. De ontvangsten bedroegen frcs. 1.287. 161,14. Zoodoende een tekort van bij na een millioen francs Militaire actie. De militaire actie der Duitschers welke reeds meer dan een maand zeer uitgebreid was, bereikt dezer dagen een punt, zooals ze nog nimmer was. Het af- en aanrijden van auto's met soldaten van de genie, die verbindingen tot stand brengen, het vervoer vari artillerie van en naar het front en de aankomst van zwakkere maar talrijker afdeelingen duiden op zeer bijzondere gebeurtenissen, die te gebeuren staan. De verkeerswegen zijn in geen geval verder dan Gent open voor particulieren, die over de noodige passen beschikken. Zelf een reis naar Gent komt op hooge kostendikwijls on rechtmatig en buiten medeweten van de militaire autoriteiten eischen de Duit schers betaling van geldsommen, welke van 5 tot 25 fr. varieëren. Treinen met gewonden. In verschillende, langs spoorlijnen ge legen plaatsen in België, zijn opnieuw aanzienlijke transporten gewonden aan gekomen. In dorps- en stedelijke zieken huizen worden zij ondergebracht en aan de zorg van verpleegsters toevertrouwd. Het getal gewonden is vrij hoog, maar het zijn vooral officieren, die in dc rustige Belgische plattelands-gemeenten ver pleegd woiden. Ex-koning Manuel van Portugal. LONDEN, 15 Maart. (REUTER.) Reu ter's Agentschap verneemt dat (ex) koning Manuel van Portugal met het oog op den toestand daar te lande een beroep heeft gedaan op zijn aanhangers in Portugal zoowel als op de koningsgezinden in den vreemde om vollen steun te verleenen aan eiken regeeringsvorm die in Portugal mocht worden ingevoerd Bij Verdun gevallen. Deschanel deelde in de Fransche kamer mede, dat de afgevaardigde voor het Seine Oisedepartement André Thomé voor Verdun gevallen is. geen het voornaamste punt van gesprek uitmaakt ter beurze en in de kringen van den internationalen geldhandel. De buitengewoon ernstige economische toe stand van Duitschland, die uit de koer sen van de mark zoo duidelijk blijkt, wordt door de Amerikaansche fiuancieele autoriteiten met de grootste belangstel ling gevolgd; en het is de algemeene opinie, dat er spoedig een ernstige crisis zal ontstaan. Het is de opinie van de autoriteiten alhier, dat het kapitaal uit Duitschland de wijk neemt, omdat het voor den atloop van den oorlog vreest en men in twijfel trekt of Duitschland wel de reusachtige verplichtingen zal kunnen nakomen die het op zich heeft genomen. Bestond die vrees niet, dan zou de mark hier opgeld moeten doen. De fei telijke staking van den overzeehandel met de Germaansche landen zou naar beweerd wordt de wisselkoersen op de normale hoogte hebben moeten laten. Het is een feit, dat de Vereenigde Sta ten in 1915 meer uit Duitschland hebben ingevoerd dan zij daarheen hebben uit gevoerd, hetgeen den mark-koers op pari ïad moeten houden, instede van zoo als het geval is de mark een waarde vermindering van 25 pCt. te ondergaan. Von Tirpitz. Volgens een telegram uit Berlijn, dien de Vo-n Tirpitz zijn ontslag in. Als zijn opvolger wordt admiraal Von Capelle ge noemd. (Groot-admiraal Von Tirpitz wordt de schepper genoemd van de Duitsche vloot. Gezondheidsredenen worden op gegeven als reden van zijn ontslag. Men beweert echter, dat oneonigheid tus- schen hem, den voorstander van een bitteren en onverzoenlijken duikbooten oorlog, en den kanselier tot zijn ont slag geleid hebben. Von Capelle moet nochtans van gelijke ideeën zijn als Von Tirpitz. - - Red.) 0e houding van Brazilië. LONDEN, 15 Maart. (R.O.) Reuter ver neemt, dat de Duitsche regeering geen onderhandelingen wil aanvaarden met de Braziliaansche regeering betreffende de requisitie van Duitsche schepen in Brazi liaansche havens. Naar gemeld wordt, zijn er meer dan dertig Duitsche schepen in Braziliaan sche havens. Een spion in hechtenis genomen. Duitsche bladen melden, dat een Deen, dr. A. op zijn doorreis naar Holland onder verdenking van spionnage in hechtenis is genomen. Het Krediet van Ouitschland. Mag men den New-Yorkschen bericht gever van de „Daily Telegraph" geloo ven, dan moet het krediet in Duitsch land niet veel meer beteekenen. Hoe wankel aldus vertaalt de N R. Crt hetN.-Yorksche berichthet kre diet is van Duitschland, komt hier tot uiting in de bijna dagelijksche daling van den koers van de mark. Thans is die koers lager dan ooit te voren, het Goes. Het hooge gezelschap, bestaande uit den Commissaris der Koningin, het College van Gedeputeerde Staten, den hoofdingenieur van den Waterstraat en andere min of meer voorname personages dat Donderdag den nieuwen verbindings weg tusschen Zeeland en Noord-Brabant is gaan openen en ook een bezoek bracht aan de Waterleidinginstallatie te Ossen- drecht, stapte op den terugweg alhier af bij Hotel Café Centraal, blijkbaar om een blik te slaan in de nieuwe lokali teiten. Tegen 5 uur vertrok het gezel schap, na de thee te hebben gebruikt, in twee auto's naar Middelburg. Bevolking. In de eerste helft Van do (maand Maart zijn in de-ze get- meente ingekomen -. Ligthart, kleermaker uit Hoorn, Lange Vorststraat 246a; C. de Haan, wod. J, J. Disselkoen, zonder beroep, Middel burg, Groote Markt 6162; G. .J van der Wende, onderwijzer, Hellendoorn, Nieuw- straat 175c; C. Kramer, rijwielhandelaar, Wissenkerke, Lang» Vorststr. 131; C. M. Roozemond, onderwijzer, Wolphaartsdijk, Groote Markt 65; A. A. Kloosterman, ar beider, Kloetinge, Voorstad 71; Ma. Wa. Le Cointre en Je. do Noodjer, zonder beroep, Kou-d-ekerke, Oostsingel 238; M. Noels, boerenknecht, W olphaartsdijk, Westerstraat 25; F. C. A. Hoorni.ck, koop man, 'sHeer Arendskerke, C. Evers- dijkstraat 205. Vertrokken W. Brouwer, werkman, naar Amsten- dam; J. F. Kok, winkeljuffrouw, Warf- 'fum; Dl. jL. A. van de Kreke, opzich ter rijkswaterstaat, De Bilt; D. Gunst, hovenier, Kloetinge; Pe. Reurich, off. Le ger des Heils, Amsterdam; J. P. Croin, leeraar M. O., Roermond; A. Vermeulen, koopman, Wissenkerke; P. Dekker, bak kersknecht, Ierseke; Johs. Brouwer, boe renknecht, Wissenkerke. (M. Ct.] Naar wij in ,,De Zeeuw" lezen, heeft te Wageningen bij de begrafenis van onzen vroegeren stadgenoot, wijlen den heer J. de Hoogh, oud-hoofd van de Chr. school in de Wijngaardstraat, o. a. de heer J. Donner gesproken, die een woord wijdde aan de nagedachte nis van hem, die door groot en klein in Goes bemind was, 21 jaren aan die school met zegen mocht arbeiden en we gens lichaamszwakte zijn taak moest neerleggen. Met een enkel woord gewaag de spreker, hoe de heer de Hoogh zijn krachten wijdde èn als medeoprichter dier kweekschool en door zijn uitne mende adviezen in het Bestuur zeer ge waardeerd was. Na een woord tot de kin deren gesproken te hebben, eindigde spre ker met hun te wijzen op Hem, Die ge zegd heeft: Ik ben de opstanding en het Leven". De rij der sprekers werd ge sloten door den heer L. Duvekot Cz. -uit Goes, die als vriend behoefte gevoel de om in herinnering te brengen de vriend schap1, die er steeds tusschen hem en den overledene sinds jaren bestond. In hartelijke woorden drukte hij uit, wat de heer de Hoogh, tijdens zijn verblijf, voor de Chr. School' was en hoe hij steeds met liefde en .onverdroten ijver zijn krachten wijdde aan het Chr. Onderwijs. Woensdagmiddag was de vrouw van den koetsier De M., in de Lange Vorst straat, bezig aan het schoonmaken van den zolder. De ladder, waarop zij stond, gleed uit en de vrouw viel op den zol der. De vrouw, die aan een been kreu pel is, kwiam zoodanig o:p- dit been te recht, dat het gebroken is. Zij werd ter verpleging in het gasthuis opgenomen. (Z.) Middelburg. Door de politie alhier is pangehouden de werkman F. O., verdacht Man diefstal van geld, ten nadeeJe van zijn patroon. Na verhoor is hij opi vrije voeten gesteld. Gisterenavond had in. de concert en gehoorzaal een lezing plaats uitgaan de van de afdeeling Middelburg der Ne-r derlandsche Padvindersvereeniging, welke vergadering zeer goed bezocht was. De heer J. F. Schaap Jr. vertoonde een se rie lichtbeelden, betrekking hebbende op het padvindersleven, eerst in Engeland, de bakermat van Baden Pow-eis' jongens organisaties en later enkele andere lan den, om ten slotte een serie te dioen zien wat ook op dit gebied zoowel te land als te water in Nederland is tot stand gebracht. De heer Ph. Baron van Pallandt van Eerde liet do aanwezigen eenige door hem vervaardigde natuurbeel den zien, waaronder die betrekking heb ben op het leven van jonge vogeltjes in Eet wild, zeker niet. het minst interes sant waren. Het geheel werd door de aanwezigen, die het Volkslied en het Padvinderslied- uit volle horst mede zongen, met be langstelling gevolgd en is zeker een goede propaganda geweest voor de padvinderij- te Middel-burg. Vlissingen. Donderdagmiddag werd op (Eet station alhier aangehouden een 9- jarig Belgisch jongetje, dat er z,ijn werk van maakt van uit Bergen op Zoom tel kens kleine reisjes te maken, en dan onderweg liedje-s te zingen en te bede len, waarbij hij zich ook niet siclhijlnt te ontzien pakjes en andere voorwerpen van passagiers tot zich te nemen. Reeds lang werd de kleine bespied en meermalen uit den trein verwijderd, zoo ook Donder dagmorgen vroeg te Roosendaal, doch met den v-olg-enden trein kwam hij toch weer te Vlissingen, waar echter dezelfde con ducteur, die hem te Roosendaal uit den trein verwijderd "had, thans als perron- controleur dienst deed. Het schijnt, dat de lijn Roosendaal Vlissingen tegenwoordig nog al ruim be deeld is met dergelijke gelukzoekers en herhaaldelijk hebben de conducteurs klachten over lastig vallen en spoorloos verdwijnen van verschillende zaken. Wij raden de reizigers daarom dringend aan goed uit te kijken. Het Provinciaal Comité van Anti- Rev. Kiesvereenigingen in Zeeland verga dert hier den 22-en Maart a.s, Gistermorgen bij het rangeeren der wagens op het station alhier, had de arbeider K. het ongeluk door het breken van den koppelstang dezen tegen het lijf te krijgen. In bewusteloozen toestand is hij op een der bureaux binnengebracht. Na door een dokter te zijn onderzocht werd hij per rijtuig huiswaarts vervoerd. (M. Ct.) Zierikzee. Die voordracht voor direc teur der gasfabriek alhier (nie-t-alphahe- tisch) luidt: J. Brandenburg Rz., directeur der gasfabriek te Jourei; J. C. van Goor, ad].-directeur der gasfabriek te- Zaandam:; H. H. Prakke, dir. der gasfabriek te Veenendaal. (M. Ct.) Men zie de advertentie in dit nummer. Benoemd tot buitengewoon opzichter v,an 's Rijkswaterstaat te 'sHertogenbóscih de heer J. Henseveldt alhier. 's Heer Arendskerke. Toen Woensdag morgen L. R. alhier een klant van olie- bediende, sloeg het paard voor den olie- wiagen gespannen opi hol. In vliegende vaart ging het den opril opi he.t eind! van de dorpstraat af en even verder sloeg de kar om. Veel olie ging verlo ren en de kar was nogal beschadigd. Gelukkig kon men verhinderen, dat het paard de straat inrende. (M) C.t.) Heinkenszand. Donderdagavond hield de Antirev. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" haar jaarvergadering onder voor zitterschap van Ps. F. W. H. Bramer. Uit het verslag van den secretaris bleek, da-t de vereeniging over het. afgeloopen jaar 1 lid heeft gewonnen en thans 37 leden bedraagt. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat er een saldo tegoed is van f 54.75. De vergadering was slechts matig bezocht. Den 26en Maart zal de heer J. W. Vienings uit Goes voor de R. K. kiesver eeniging een propagandarede houden ge titeld: „Ons Vaandel". l Ierseke. De Gebr. van B. zijn, volgens - de Vlaamsche Gazet, Maandag te Ant werpen ieder tot een maand, C. M. tot 2 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Bijl de familie is reeds bericht ingekomen. 's Gravenpolder. Met ingang van 29 Maart 1916 .is tot burgemeester dezer gemeente benoemd dhr. Dj. P. Prumers, secretaris dier gemeente. Baarland. De heer A. Bruggeman, oud- burgemeester, heeft, tegen 1 April 1916 ontslag genomen als gemeente-secretaris' en als ambtenaar van den burgerlij-ken stand alhier. Kruidingen. Lezing. Dinsdag 1.1. hield alhier in het gebouw der R. K. Militaire Vereeniging dhr. J. van Genabeets (een gemobihse. ide uit Roosendaal) een zeer interessante lezing, welke begon met een uiteenzetting van het kazerneleven, waarin helaas zoovele jonge mannen in dezen tijd hun leven moeten slijten en teekende daar duidelijk in af, hoe ge vaarlijk liet is voor een jong soldaat, om in die omstandigheden staande te blijven, vooral met het oog op het veelvuldig voorkomen van drankmisbruik bij onze militairen en- de daaruit voortvloeiende gevolgen. Verder wees spreker op het veelvuldig communiceeren, het krachtigste middel om alle gevaren der onschuld te over winnen en om sterk te staan tegenover dat laffe, dat on Katholieke menschelijke opzicht. Er is niets, dat zoo demoraliseerend wei kt, als juist het menschelijk opzicht en omdat ie overwinnen gaf spreker het bovengemelde middel aan. Tenslotte herinnerde spreker zijn mili tair gehoor nog aan het schoone werk der retraite. Bijna om de 14 dagen wordt er te Seppe voor de militairen een aparte retraite gehouden. Spreker heeft zelf al meermalen deze retraite medegemaakt, maar verklaart nooit schoonere dagen gekend te hebben, en hij hoopte dan ook dat van de retraite van 1 April a.s. een ruim gebruik zal worden gemaakt. Hiermede sloot spreker zijne kernach tige, hoogst piëteitvolle rede, welke dan ook met groote aandacht gevolgd werd. Het luide applaus der talrijk opgeko- menen bewees wel dat spreker succes had. Moge het hem gegund zijn nog dikwijls voor de militairen (zoolang zij gemobili seerd zijn) te mogen optreden. Kapelle. In de Donderdagmiddag gehou den vergadering van den gemeenteraad werden tot leden van de commissie van schoolverzuim gekozen C. Karman, C. Lanse, A. v. d. Brugge, J. Fopma, C. Fraas, Jac. Zegers en J. Meeuse. 'De H. O. wordt vastgesteld op f 11.793, het vorig jaar f 6800. Het kohier hondenbelasting wordt vastgesteld -op f 237. Gratificaties worden verleend aan gemeenteveldwachter van f 30, aan rijksveldwachter van f 10. (M. Ct.) Schore. Burgemeester en Wethouder Kottier hebben tegen J. Verhage een klacht ingesteld wegens laster. Verhaagen had beweerd, dat de burgemeester en genoem de wethouder Rottier zich schuldig had- den gemaakt aan valsche aangifte van den Hoofdelijken Omslag. (M. Ct.) Veere. Waarschijnlijk krijgpn we aan de zuidzijde van de haven een tweede weegbrug. Door velen worden daartoe po gingen in 't werk gesteld. (Z.) IJzendijke. Donderdagmorgen ging per ongeluk het geweer af v-an een soldaat, met het ongelukkige gevolg, jjat de kogel dwars door den voet ging. De patiënt werd naar het militaire hospitaal te Mid delburg overgebracht. Nadat eerst de bewoners der huizen tusschen de- twee draadversperringen, hunne woningen hebben moeten veriaten, zijn de Duitscihers thans begonnen de huizen aan de Wijk Mollekot af te bre ken. Ook is met ingang van 15 dezer alle tramdienst tusschen Eecloo en da grens, -den 1-aatsten tijd alieen voor goe derenvervoer, definite)" gps-taakt. (M. Ct.) Cadzand. Het geschut klinkt weer on ophoudelijk met zware slagen uit het Zui den. Op het strand nabij Knocfce sur Mar is een mijn aangespoeld, en dooi- de Duit schers gedemonteerd. Woensdagnamiddag werd een verga dering gehouden van het bestuur der Lie- venspolder. Die ingelanden daartoe opge roepen waren, behoud,ens- enkelen, aan wezig. Wegens ziekte van den dijkgraaf opende de wanrn.-dijkgraaf de vergadering. Na de ingekomen stukkon werd een voor stel behandeld van hel bestuur, strekkende o-m de bijdrage in de kosten van f 2 per H. A. te brengen op f3. Na, breed voerige besprekingen w,erd dit voorstel aangenomen. Nog werd aangenomen een voorstel om de bebouwde eigendommen ook in do kosten te doen betalen tot een minimum van 5 ct. per huis. Het punt „bedrage voor een verharden weg" werd aangehouden, in verband met eventueel nog "aanhangige voorstellen van Ge-d. Staten en de betrokken comm. met deze zaken belast. (Z.) De driemastschoener „Din-a Hen- derika", kapitein R. Eggens, bestemd voor Frederikshald is (verkocht aan een ree- derij te Xerneuz-en. Breakers. Men schrijft ons: In een vorig no. deelden wij mede, dat de Tramweg Mij, Breskens—Maldeghem haar dividend Over het ïaatstverloopen jaa,r heeft be- Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 18 Maart; Zwakke tot matigen, zuid-oostelijke tot zuidelijken wind; gedeeltelijk bewolkt, wei nig of geen regen. Weinig verandering van temperatuur. piaald op negen procent. De Directie zegt in het verslag -o-.a. het volgende: „De financieele resultaten zijn over het laat ste jaar gunstig. De bronnen van inkom sten vloeiden ruim." Of echter bij het publiek deze tramlijn in goeden geur staat, betwijfelen we ten sterkste. Nergens aan de halten en stati ons zijn wachthuisjes voor het reizend publiek te bespeuren. Wil men niet in den wind en den regen blijven dan kan men aan de halten in een herberg gaan, waar men verplicht is, iets te gebruiken. Wil men goederen laten inschrijven, dan kan men terecht in de café's bij: :de agen ten der Mij;., waar men weer verplicht is iets te gebruiken. Privaten en water plaatsen aan de wachthuisjes kunnen-zoo doende evenmin bestaan. De Mij', denkt zeker, dat de meeste reizige'rs een ka meelengestel hebben en acht genoemde plaatsen ,uit den booze. Op- alle trajecten bevindt zich slechts een persoon op de machine, die deze bestuurt -en beheert. Als zoo'n machinist eens iets pverkwam? Wat dan? Waarom geen twee machinisten op- de machines? Yan c-ontrole schijnt de maatschappij op de conducteurs, idie dienst doen, wei nig te weten. N-ooit of nimmer hebben we een controleur ontmoet, die de reis- bilejtten nazag. Welk reuzenverschil be staat er tusschen de model ingerichte Zee-uwsch-Vlaamsche Mij. en deze antieke boel. En dan wordt de Zeeuwsch-Vlaam- sch-e nog smalend de „ooalitietram" ge- heeten! Zou er van die negen procent niet iets afkunnen ten bate van het reizend publiek? We vreezen met groote vreeze Woensdagmorgen kon de vroegboot uit Vlissingen niet overkomen wegens mist. Terneuzen. Tot agent van politie is benoemd 'K. Weststra, van Achtkarspa- len, milicien bij het 9© regiment in fanterie. (M. Ct.) De „St. Ct." van heden bevat de acte van oprichting -der N. V. „Terneu- zensiche Inrichting tot bewerken Van. vellen „Zeel'andia" te Neuzen", gesticht door J. A. van Ttompu, H. W. R. Kra mer, J. D. van Roinpu, H. W. R. Kramer, J. D. Thielman, O. F. A. Hamerjinclk, E. T. Hamerlincik ,en R. G. E. Nolson, allen wonende te Terneuzen. Groede. In onze gemeente heeft zich een veearts gevestigd n.l'. dhr. F. H. van Raadsho-ven. Een vooruitgang voor onzo landbouwers. Aardenburg. De fabrikanteu van Cham pagne-pils hebben hunne waar verhoogd niet 1 cent en V2 cent per flesch en per halve flesch. Welke grondstof zou nu weer opgeslagen zijn. Schoondijke. Voor het reizend publiek. In aansluiting op den provin cialen stoombootdienst op de Wester- Schelde is een nieuwe dienstregeling in getreden op de Tramweg-Mij. Breskens Maldeghem. Hulst. Een alhier in detachement lig gend militair, welke wegens een vergrijp tegen de krijgstucht in arrest was gesteld, heeft zich Donderdag door ophanging van het leven trachten te berooven. Te juister tijd werd hij afgesneden en in zorgwekken- den toestand naar het R. K. Liefdehuis overgebracht. Indien de militair nog plm. 5 minuten in den toestand was gebleven, waarin men hem vond, zou de dood zeker zijn ingetreden. Hij was slechts kort gehuwd en leed wel eens aan zwaarmoedigheid. Besmettelijk© ziekten. In de week van 814 Maart zijin ,uit Zeeland de navolgende bezimat'.e'.ijik© ziek ten ter kennis van den central-en gezond heidsraad gekomen: Diphteritis: 1 g© /al te Middelburg, 2 te Groede; typhus,: 1 geval te Mid delburg; roodvonk: 1 geval te Mid delburg, 4 te Neuzen, 2 te S-iavenisseen 1 te Zaamslag. (M. Ct,) In -een buitengewone algemeen® Ver gadering van den polder Ooster- en Sir- Jansland gehouden Woensdagmiddag, is de definitieve beslissing inzake buiten gewone Voorziening van den Noord-dijk aangehouden tot een in April te houden vergadering. (AL Ct-.-) Kalender der Week. Van 19 tot 26 Alaart 1916. Zondag 19 Maart. Tweede Zondag v. d. Vasten V (hl. 311), D (hl. 465); 2de ge bed „A cunctis" V (hl. 244), D (bi. 103); 3de gebed „Omnipotens" V (hl. 244), D (hl. 104). De gebeden na. de stille H. Mis op hl. 120. Vóór de Hoogmis zegening met wijwater V (bi. 10), D (bl. 69); na

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1916 | | pagina 5