iNGSTEN, KOEIEN, De Groote Oorlog. No. 25. Zaterdag 26 Februari 1916. Twaalfde Jaargaug. NOiJCK, Gobs, JBOUWERS, RMUE, Verschijnt eiken MAANDAG-,JVOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. d-Beveland SIE oop: ;oop nderhouden Winkelhuis, euw gebouwd roonhuis Dit miner bestaat Dit 6 hlaflzjjflei. EERSTE BLAD. Losse Oorlogsberichten. BINNENLAND. Ie afdeelingen van de der ingezetenen aan, it Provinciaal Comité •s aan de Algemeene it en nog valt niet te erzeeramp te lenigen, ijdrage tot eer strekke mité, dB ROOT, Voorzitter, taris-Penningmeester. sluiten en den it ten spoedigste leider lied. docts. Arts, in Drukwerken aan rijzen aties in jsverhooging uw Ad- Ie bladen. en aan op alle Tijd- vele soorten Schrijf- reloppes, Schrijf- u-artikelen, Soen- dners. e;r zeer kort. evens Lelft van Maart., bij BIEZ.ELINGE lederen werkdag. waarin dubbele ook voor andere be- t. tje, aan de Oudo ïebr. NOORDHOEK aangezicht tegenover levond, stond bijl daar de lange grijze baren in een edele houding r de ontberingen ver- t. Zijne kleeding, de den ouden volgeling voor een inboorling ik hem dan ook op >on aan, dien de En- ;en altijd aansloegen ;en overwonnen Celt- hond, durfdet gij: het neid daar bijl u; om m en zoo het leven reinen in gevaai- to s en laat ons door, t ik met u doe, als van Fredagh, waai' :n opgang der zonne de wraak des Hee- in op een afgodisch >lk." had zich gedurende >P' het p.ad geplaatst, niet kon doorrijden en met flikkerend i toe: (Wordt vervolgd.) Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. AdministratieGanzepoorfstraaf C 209, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prns. Advertentiën van 1—5 regels 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering gulden bij; J gulden bij gulden bij jfl I I verlies van een M I 11 I verlies I I verlies van M B I M hand, voet I 11 I van een 1% I I een M of oog; duim; wijsvinger; gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. Jaaroverzicht van den Oorlog. 14 Februari 1915. De Russen trekken na een overwinning van Von Hindenburg in Oost-Pruisen onder zware verliezen naar Soewalki terug. 15 Februari. Nederland zendt aan Duitsehland een protestnota naar aan leiding der Duitsche verklaring van 4 Februari, dat de Engelsche wateren als oorlogsgebied worden beschouwd. De Duitschers zijn in opmarsch ten noorden van den Weichsel. 17 Februari. De Oostenrijkers be zetten wederom Czernowitz. De Duitsche marine-luchtschepen L 3 en L 4 vergaan. Het offensief der Franschen in Cham pagne neemt een aanvang. 2427 Februari. Succes der Rus sen bij Przasnysc; de opmarsch der Duit schers in Noord-Polen en die der Oosten rijkers in Zuid-Oost Galicië wordt gestuit. Aotie der Duitschers op het Westerfront. (Fransclie bron.) Het l'arijsche communiqué van Woens dagavond meldt: De Duitsche aanval ten Noorden van Verdun, ontwikkelde zich, gelijk ver wacht werd, in een zeer grooten en zwa- ren slag, die heden met aangroeiende hevigheid voortduurde, en waarin onze troepen, krachtig weerstand boden en den vijand buitengewoon zware verlie zen toebrachten. Het bombardement zonder ophouden der zware kanonnen, waarop wij met even groote lievigheid antwoordden, strekte zich uit over een front van 40 kilometer van Malanconrt tot het front van Etain. De Duitsche infanterie die zeer talrijk was en behoorde tot zeven verschillenile legers, ondernam in den loop van den dag een reeks aanvallen tusschen Rra- bant-sur-Mere en Ornes. De vijand was in weerwil van al zijn pogingen niet in staat jons uit het dorp Hnumont te verdrijven. Onze tegenaanvallen op de Duitschers ten Oosten van het Caures-woud, slaag den er in Wavrille binnen te dringen en deden liet vijandelijk offensief mis lukken in liet Caures-woud. waarvan wij het grootste gedeelte bezetten na een reeks van bloedige aanvallen. De vijandelijke aanvallen ten Noorden van Ornes op onze Herbelois-linie wer den door tegenaanvallen tot staan ge bracht. Er hadden geen infanterie-ge- vechten plaats op den linkeroever dei- Maas of tusschen Ornes en Fromezy. De vijand viel gisterenavond ten Zuid- Oosten van Carspach in het woud ten Zuid-Westen van Altkirch in den Elzas aan en kreeg vasten voet in de vooruit geschoven loopgraven, waaruit hij on middellijk door een tegenaanval verdre ven werd. Onze artillerie sloeg verscheidene bres sen in de vijandelijke loopgraven op het front van Steenstraete in België en ver nielde de verdedigingswerken op het Vauclere-plateau ten Noorden van de Aisne. (Duitsche bron). BERLIJN, 24 Februari. (K.N.) Majoor Morath schrijft in het „Berl. Tagebl": Het succes, dat onze partieele operaties in den laatsten tijd op het Westerfront behaalden, wordt overtroffen door het gisteren gemelde succes Noordelijk van Verdun. Reeds sedert de gevechten aan de Marne heeft in Duitsehland dikwijls de hoop bestaan om dit vooruitstekend bolwerk der Fransclie versterkingen te schokken. Reeds geruimen tijd is het artillerievuur op de Maashoogten lot een groote kracht opgevoerd. Wij konden te voren aannemen dat afweer en aanval zich in dit gebied zouden afspelen. Het succes is geheel aan onze zijde, aangezien bij den laatsten aanval het Duitsche front vast in Duitsche handen is geheven. Heeft de Fransclie verdedi ging wellicht van alle zijde een even groot gevaar te duchten voor Verdun. Onze doorbraak Oostelijk van Souchez blijft een niet te onderschatten voordeel, alwaar wij op den 21en een 800 meter vijandelijke stellingen stormenderhand namen. Van groote beteekenis is ook liet indrukken van het Engelsche front Noordelijk van Yperen op 19 Februari. BERLIJN, 24 Februari. (W. B.) Het groot-hoofdkwartier meldt Het succes ten Oosten van de Maas werd verder versterkt. De plaatsen Brabant, Haumont en Samogneux zijn genomen. Het geheele woudgebied ten Oost-Westen, Noorden cn Noord-Oosten van Beaumont, alsmede het Herbebois zijn in onze handen. Ten Zuiden werd een vooruitgescho ven Fransclie post van vijftig man sterk verrast en gevankelijk weggevoerd. Op welke voorwaarden sluit Engeland vrede? DiL heeft Asquith Woensdag in het Lagerhuis uiteengezet als antwoord op ceil rede van het parlementslid Treve- lyan. „Ik heb aldus Asquith duidelijk, openlijk en nadrukkelijk uiteengezet op welke 'voorwaarden u-ij bereid zijn vrede Ie Sluiten. Ik wil deze heden herhalen. Onze bondgenooten kennen ze en ook de rijkskanselier weet zeer goed wat ik den 9den 'November 1914 heb gezegd. Ik her haal 'het nu: „Wij zullen nooit het zwaard dat wij niet. lichtvaardig hebben getrok ken, in de scheede steken ,vóór België (en ik voeg er thans bij: Servië) (Luide toejuichingen) alles en meer dan al les hebben herkregen, wat zij hebben moeien offeren; vóór Frankrijk volkomen beveiligd is»tegen aanvallen; vóór de rech ten van de kleine volken in Europa op onwankelbaren grondslag zijn geplaatst en vóór de militaire overheersching van Prui sen geheel en voorgoed is vernietigd". Kan het duidelijker en onomwondener vraag ik Trevelyan en den Duitschen rijkskanselier. Hoe kan ik het begrijpelij ker maken, hoe kan ik meer doen om hem en al onze vijanden te overtuigen, dat niet alvorens een vrede, gegrondvest op deze voorwaarden, to verwachten en binnen bereik is, noch wij noch een van onze dappere bondgenooten in de voort zetting van den oorlog ook maar in het geringste zullen verslappen?' '(Stormach tige toejuichingen). Van de grens. Van de grens wordt gemeld: De Schut ter, Belgisch Kamerlid, Henri Spiltemae- ker en Foreman, resp. voorzitter en secretaris van de socialistische partij' en bestuursleden van de arbeids-coöperatie te Rooms, zijn door de Duitschers ge vangen genomen en naar Duitsehland! overgebracht. (M. Ct.) De verscherpte dulkbootoorlog. LONDEN. De „Times" Verneemt uit. New-York Von Jagow heeft aan de Ver. Staten dóóï bemiddeling van den correspondent van do „New-york World" medegedeeld, dat het de onwrikbare bedoeling van de Duitsche regeering is, om op den aange geven datumj, 2 Maart, te beginnen de ge wapende koopvaarders als hulpkruisers te behandelen. Een ontmoedigde stem. Het Turksche oppositie-blad „Beyan el Lak" stelt, naar aanleiding van den val van Erzeroem voor, dat Turkije den oor log zal staken! „Laten we trachten" zoo heet het, „onze slapheid af te leggen en de regeering te redden. Het gevaar is groot. Van, Erzeroem en "de beste ge deelten van den Kaukasus zijn bezet dooi de Russen, en wie weet oï wij niet alles zullen verliezen door het voortzetten van. den oorlog in dienst van Üuitschland's belangen." Duitsehland en Amerika. Lensing zoo meldt een Exchange tele gram uit Washinhton - heeft een off- cieele verklaring afgelegd, volgens welke de betrekkingen tusschen Amerika en Duitsehland, als gevolg van Duitschland's politiek met betrekking', tot duikbooten cn gewapende koopvaardijschepen even ernstig zijn als ten tijde van het Lusita- nia-geschil De Czaar en de Doema. Het Russische parlement, de Doema geheeten, is weer samengekomen en de Czaar heeft het voor het eerst bezocht. De Russische bladen melden de be langrijkheid van dezen daad. De „Nowoje Wreinja" schrijftdeze tocht van den Czaar is van buitengewoon belang en verlicht eindelijk het Binnenlandsche politieke leven van het land en verjaagt er voorgoed zekere noodlottige twisten, die de vrije ontwikkeling van het Keizer rijk belemmeren. De Fransche dagbladen begroeten de houding van Czaar Nicolaas II, die voor de eerste maal naar de Doema ging om bij de opening tegenwoordig te zijn. Een zin van de „Gaulois" vat zeer wel alle artikelen aan dit onderwerp gewijd, sa men en schrijft„Czaar Nicolaas II, die, door zich naar het front te begeven zich de eerste soldaat gemaakt heeft van zijn uitgestrekt rijk, meldt zich door zijn tegenwoordigheid in de Doema, aan zijn volk aan als de eerste dienaar van de Constitutie. De strijd in Albanië. WEENEN, 24 Februari. (Officieel). Onze troepen in Albanië hebben gisteren de Italianen en hun bondgenoot Essad pasja bij Durazzo verslagen. 's Ochtends hebben onze bataljons de laatste vijandelijke vooruitgeschoven stel lingen ten westen van Sjak genomen, 's middags is de Italiaansche Savona- brigade ook uit de sterk verschanste hoofdstelling ten oosten van Sjak ge worpen. Tegelijkertijd heeft een andere kolonne 10 K.M. ten Z O van Durazzo de verschansingen van Sasso Bianco stormenderhand genomen. De vijand heeft zijn schansen ten deele vluchtend ontruimd en is achter den binnensten verdedigingsgordel teruggeweken. Hij wordt vervolgd. Kardinaal Mercier is Woensdag door !den Paus in afscheids- audiëntie ontvangen en Donderdag op reis gegaan naar België. Hij reist ineens door. Het vonnis voltrokken. De Duitsche overheid maakt in Bel gische bladen bekend, dat Lodewijk Bril, koffiehuisbediende te Brussel, wegens sluipmoord, met een vuurwapen bedre ven, ter dood is veroordeeld. Het vonnis is voltrokken. Zooals men weet stond Bril terecht wegens moord op een journalist, die den Duitschers inlichtingen zou hebben ver schaft in zake Miss Cavel. Eerste Kamer. Zitting van Donderdag. Voortzetting van de algemeene beschou wingen der staatshegrooting. De heer De Vos van Steenwijk hul digt de ministers van Buitenlandsche Za ken, van Binnenl. Zaken en van Marine voor hetgeen zij deden tot handhaving van onze neutraliteit. Hij eritiseert voorts uitvoerig de verbreking van het politiek bestand. Dhr. Colijn zegt, dat het comité-gene raal den indruk versterkte, dat de om standigheden nog hoogst moeilijk zijn en dat de regeering in deze moeilijke om standigheden met een schitterend beleid het schip van staat heeft bestuurd. Hij gelooft niet, dat de stelling tegen spraak zal vinden bij de Kamer, dat de politieke omstandigheden van Europa zich niet ten onzen gunste, maar veeleer ten onzen ongunste hebben gewijzigd. Spr .betreurt de verbreking van het politiek bestand, waardoor de regeerings- kracht van het kabinet is verminderd. Dhr. De Boer eritiseert de toepassing van de levensmiddelenwet, waardoor de landbouwende bevolking buiten het gc- meene (recht wordt geplaatst. De levens- middelenpolitiek wordt meer en meer een stuk socialistische propaganda, waarbij de burgerlijke partijen hun verstand moeien gebruiken. Dhr. Van der Feltz brengt ook hulde aan het ministerie voor hetgeen het deed tot behoud onzer onafhankelijkheid. Het comité generaal versterkte zijn overtui ging omtrent de noodzakelijkheid der ge nomen maatregelen. Al is alle gevaar nog niet geweken en groote waakzaamheid nog steeds ge boden, zijns inziens is de toestand ver beterd en de hervatting van den gewo nen politieken arbeid zeer rationeel. De heffing van het vermogen. Hoofdzaak van de voorstellen is da heffing eener 'eenmalige progressieve be lasting van de grootere vermogens, te ginnen met die van f 50.000. Op grond Van de bekende gegevens van da vermo gensbelasting mag worden aangenomen, dat indien door deze „heffing voor één maal" 't onroerend vermogen naar zijn werkelijke waardg; wordt aangeslagen, da opbrengst daarvan omstreeks 50 mdllioen zal bedragen. Het is intusschen wenschelijlk de „hef ting Voor éénmaal" niet te beperken tot de_ groote vermogens, maar daarin ook de kleinere iels te doen bijdragen en degenen, die een grooter of kleiner in komen uit andere bron hebben, niet ge heel vrijuit te laten'gaan. Aan dit denk beeld klon verreweg op de eenvoudigste wijze worden voldaan door over één belastingjaar tie inkomsten- cn de ver mogensbelasting tweemaal te heffen. Echter gaat de progressie in de in komstenbelasting voor een heffing voor éénmaal niet ver genoeg. Om deze reden is een afwijkend heffingstarief opgenomen met r eel verder doorgevoerde progressie. Van deze voor eenmaal extra geheven wordende inkomstenbelasting en van de daarbij behooronde éénmalige vermogens belasting wordt een opbrengst verwacht van f 30 k f 35 millioen. Tezamen zul len cle -heffingen voor éénmaal dus f 80 a i'85 millioen aan buitengewone midde len in de schatkist brengen. De naaml. vennootschappen zijn bui ten de heffing voor eenmaal gelalen, om dat het onbillijk zou zijn, naast zulk een heffing van het inkomen, bovendien nog eenmaal te heffen de opbrengst van een enkele bron daarvan en die van andere bronnen, met name de ophrengst van den grond als zoodanig, niet door een éénmalige extraheffing te bezwaren. Om te bevorderen dat de heffing uit liet inkomen zal kunnen worden gekweten, is opgenomen dat de betaling der aan slagen zal kunnen geschieden in 10 drie- maandelijksche termijnen, waardoor de druk daarvan over 2ty» jaar kan worden verdeeld. Aangezien deze heltingen voor verre weg het grootste deel het gevolg zijn van de ontzagelijfce kosten, die het bereid hou den van het land tot verdediging tegen mogelijke schendingen met zich brengt, zullen de belastingen, die thans worden voorgesteld don naam dragen van „ver dedigingsbelasting I," en „verdedigings- belasting II." Art. 10 van die wet voor de verdedi gingsbelasting 1 luidt als volgt: Indien de waarde van het vermogen, overeenkomstig de vorige artikelenbe paald, niet meer bedraagt dan f 50.000, is geen belasting verschuldigd. Indien die waarde meer bedraagt dan f50.000 wordt de verschuldigde belas ting over geheele bedragen van f 1000 berekend, als is aangewezen op de vol gende tabel f 50 100 150 200. 300 400 500 750 1.000. 1.250 1.500 2.000. .000 tot ,000 .000 .000 .080 .000 .000 .000 .000 .000 .000 000 100.000 0.2 150.000 0.4 200.000 0.6 300.000 0.8 400.000 1 500.000 1.2 750.000 1.4 pCt. 1.000.000 1.250.000 1.500.000 2.000.000 2.500.000 1.6 1.8 2 2.2 2.4 Voorts wordt voor elke volgende reeks van f500.000 of een deel daarvan 0.2 pCt. meer geheven dan liet voor de on middellijk daaraan voorafgaande reeks van f 500.000 Verschuldigde percentage. De "belasting zal niet meer kunnen be dragen. dan 6 pCt. van het vermogen. Volgens art. 3 van de „verdediginsg- belasting II" wordt deze belasting gehe ven volgens een tarief, dat aanvangt met f 1 voor een belastbare som van f 650 of meer, doch minder dan 700 en dat progressief klimt tot f 2 voor f 700f 750 f3 voor 1750—f800; f'4 voor £800— f 850f 5 voor f 850f 900f 6 voor f900—f950; f7 voor f950—f 1000; f8 voor f 1000f 1050 enz'. De Linkerzijde In de Tweede Kamer met haar president incluis weten zich haas en lhtien dat. dan ook voelen. Onder staand relaas van hetgeen een Dinsdag in de Kamerzitting voorviel', .ontleend aan de KamieroverzichtschrijVer van ,„De Maas bode" bewijst dit voldingend. In den loop van den dag zoo schrijft hij heeft de linkerzijde onder de rede van den heer Lohman nog eens getoond, dat zij alleten maar aanwezig was om te stiemmen. Men confereerde en praatte links naar best Vermogen. Do energieke grijsaard, die de tachtignadert, maar toch een enorme werkkracht aan den dag Jegt, die bij dit ontwerp heeft gezwoegd' als geen jongere hem yerbeteren kan, had hinder van de luide gesprekken. Dat maakte den achtenswaardigen man zeer verontwaardigd. Zijn fout was! daarbij1, dat hij, als gewoonlijk, zich te qterk opwond. Doch onbeschaafd of onbetamelijk was hij in zijn toornige uitroepen niet. Hij: vroeg don confereerenden leden van links liever naar do koffiekamer te gaan. Dat deed den hieer Borgesius opstuiven. In plaats van al' zijn invloed aan te wénden om den spreker te helpen, had hij do verre gaande !en op den presidialén zetel zeker wel' nooit vertoonde onbetamelijkheid om den spreker, (die volmaakt ter zake was Ij toe te voegen, dat hij te lang sprak 1 Hij kon den h'eeren het spreken niet beletten. „De hoeren vinden blijkbaar zoo ongeveer deze partijdigst denkbare president dat u te lang spreekt. En u spréékt ook te lang." Of de heer Lohman ook gelijk had in het luid spreken eenige manifestatie te zienl Daarin werden zij nu door den president getolereerd en g e- steund. Zoo opgewonden als de heer Borgesiu-s moet ook een president zich nimmer maken. Als hiji zich niet be- heerscht, moet h ijdenj hamer niet hantee- ren. Deze schandelijke bejegening werd ook en ziedaar de fijngevoelige dank baarheid van de linksche heeren aan gedaan aan den heer Lohman, die het, verst die linkerzijdo tegemoet is gekomen 1 Die om zijn „frisscl® taal" is toegejuicht in de linkschte pers, dien men, zooals wig dezer dagen lazen in een linksch blad, „met de grootste bewondering" volgde, 'tls al te schandelijk; alleen reeds van ondankbaarheid. De heer Borgesius en de zijnen branden van het heetste verlangen om te jagen en alles door te jakkeren, om toch maar hun politiek programma af tie handelen,

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1916 | | pagina 1