De Groote Oorlog. Donderdag 24 Februari 1916. Twaalfde Jaargang. No. 24. Verschijnt eiken MAAHOAG-, WOEHSDAG- en VRIJDAGAVOND. Losse Oorlogsberichten. BUITENLAND. BINNENLAND. NIH raws® COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoortstraat C 2o9, GOES. Tel. interc.: Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij; abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels 0.50iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de f500 gulden bij verlies van een duim; ,Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. I F" gulden bij, gulden bij A A gulden bij M m I 1 verlies van een II II I verlies I I verlies van m g 9 band, voet J I 11 van een 1% fl I een M of oogg foX duimwijsvinger%L«f gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Openbare School en Concu binaat. Te Amsterdam was een tijdelijk fungee- rend onderwijzer, die oen z.g. vrij huwer lijk bad gesloten, d.w.z. noch voor de kerk noch op het stadhuis. De man kon daardoor voor een vaste benoeming niet in aanmerking komen. De Bond van NederLandsche onderwij zers, afdeeling Amsterdam, zond pen adres aan den raad om te verzoeken dien onder wijzer toch voor een vaste benoeming in aanmerking te doen komen, 't Resul taat was juist andersomBurgem. en Weth. hebben zich, beroepend op de openbare bekendheid van 'smans concubinaat, zijn tijdelijke werkzaamheid aan de school ingekort. B. en W. van Amsterdam, hebben hier mede goed gehandeld en het liberale „Han delsblad" blijkt gelukkig nog gezond ver stand genoeg te hebben dit in te zien. Het schrijft: „De vraag, die B. en W. te stellen heb ben, mag niet in de eerste plaats zijn: achten wij een onderwijzer, die met een vrouw samenwoont, zonder dit samen leven en de gevolgen daarvan op de in onze maatschappij gebruikelijke en wen- schelijk geachte wijze te regelen, een slecht mensch? Neen, zij moeten nagaan of een groot deel van ons volk in een man, die het voorbeeld geeft van een buiten echtelijk samenwonen met een vrouw, een man ziet, in staat om de kinderen in maatschappelijke en christelijke deugden bp te voeden. Die vraag stellen is haar beantwoor den. De overgroote meerderheid van ons volk meent dat gelukkig I - niet. En door zulk een onderwijzer dan aan een openbare school te handhaven, zou men de openbare school groot nadeel toebren gen, oen nadeel, dat zicli zou openbaren, doordien bij velen het vertrouwen in ©n de liefde voor de openbare school zou verminderen of verdwijnen". Maar hiermede zijn wij er nog niet. „Het zou bij een bespreking in den Ge meenteraad, zegt „De Tijd" weieens kun nen gebeuren, dat een of ander steek- neuzig Raadslid vraagt, hoe bet gescha pen is met den Burgerlijken Stand van heel het openbaar onderwijzersdom, dat voor een groot deel tot- den Bond be hoort en dat, al heeft het zich niet over h,et delict willen uitspreken, er toch niet zoo vies van blijkt als B. en W. en dat in elk geval het vrije huwelijk, het hu welijk over den puthaak, het huwelijk zonder plechtigheden, het wild© huwelijk of met welken f raaien naam men het concubinaat ook wil betitelen, niet in strijd acht met de ambtelijke waardigheid van een openbaar onderwijzer. Tot dusver is het concubinaat in de pers nog maar enkel verdedigd door den „Dagboek van een Amstcrdammer"-schrij- ver in „De Telegraaf", oftewel den heer Barbarossa uit de vermaarde Anti-smokr kclbureauaffaire. Daar zal de Ned. Bond van Onderwijzers het vo-orloopig alleen mee moeten doen." Tot zoover „De Tijd". Wie zou ge dacht hebben, dat openbaar onderwijs, dat dienstbaar moet gemaakt worden aan opleiding tot „christelijke en maatschap pelijke deugden" en „Concubinaat" nog eens in één adem zouden genoemd wor den? De toestand. Er is den laatsten tijd veel geschre ven over het al of niet doelmatige der Zeppelin-afweermiddelen en niet weinigen waren er die aan het anti-vliegtuiggeschut 'zoo goed als geen waarde toekenden. De dag van 21 Februari heeft bewezen, dat dezulken de kwestie wat al te sceptisch nebben ingezien. Immers, dien dag is het den I' ranschen bij Brabant-le-Roi, tusschen Verdun en St. Ménehould, gelukt een Zep- pelmballon met een brandgranaat zóó te treffen, dat het luchtschip in vlammen gehuld, naar beneden stortte. Het gunstige schot kwam van een batterij auto-kanon nen, zuidelijk van Ménehould opgesteld. De Zeppelin scheen een tocht boven Pa rijs in den zin te hebben, want in die stad was men gewaarschuwd en waren de noodige verdonkeriiigsinaatregeien ge nomen. Voor de Fransche luchtvaart is de dag van Maandag bijzonder rijk aan successen geweest, als men afgaat op het communicfué van den Franschen staf van '21 Februari, dat o. a. vermeldt: Een Fokker werd naar beneden gehaald nabij Altkirch. Een Albatros werd tot dalen gedwongen te Epinal; een andere bij Bures. Zeven Fransche vliegtuigen streden met vier Duitsche in de streek van Vigneulles. Twee Duitsche toestellen werden gedwon gen te landen. De overige vluchtten. Duitsche toestellen bombardeerden Fis mes; Bar-le-Duc en Revigny, waar vijf tien Duitschers door een Fransch vliegr tuigreskader op de vlucht gedreven wer den. Een Duitsch vliegtuig werd naar be neden gehaald. Een ander werd vervolgd en dook plotseling binnen de eigen linies. Zeventien Fransche vliegers wierpen 76 bommen op het vliegkamp en het goede- renstatian te Habsheim. Acht en twintig Fransche vliegtuigen bombardeerden de munitie-fabrieken te Pagny-sur-Moselle. Alle Franschen keerden ongedeerd terug. Van het eigenlijke oorlogsterrein is wei nig nieuws te vermelden. Op het Westelijk oorlogsterrein wordt in den sector Yperen wel hard gestreden, maar de door de Duitschers behaalde voordeelen zijn niet overweldigend. Toch zal bij een eventueele doorbraak van een der partijen Yperen een brandpunt zijn van den strijd. Over den val van Erzeroem zwijgen de Türksche berichten als het graf. Intus- schen melden de Russen, dat zij in de kuststreek hun vijanden verder hebben achteruitgeworpen en ook op den Turk- schen rechtervleugel verder voordeel heb ben behaald. Bij den val van Erzeroem dient nog aange- teekend, dat de aangelegde versterkingen voornamelijk berekend waren op het te genhouden van den vijand, komende uit Oostelijke richting. Maar de Russen maak ten een omtrekkende beweging en vielen den vijand van het westen aan. De Engelsche generaal Townshend, die Ier indertijd niet in slaagde Bagdad bij ver rassing te nemen, wordt nog altijd door de Turken te Koet-el-Amara met zijn leger vastgehouden. Generaal Aylmer, die met een hulpleger tot ontzet van zijn collega Townshend optrok, werd op zijn beurt bij felahieh door de Turken tegengehouden. Thans is een Engelsch leger onderweg om generaal Aylmer te helpen. Nu de Albaneezen, die de zijde der centralen hebben gekozen, onder hevel van Oostenrijksche officieren na Kawaja bezet te hebben, de zee hebben bereikt en daarmede Durazzo, welbekend uit de dagen van onzen majoor Thomson, die in Albanië den dood vond, geheel van de landzijde ingesloten, schijnt het lot van die stad bezegeld. De economische toestand in Duitschland schijnt toch, trots alle mooie officieele voorstellingen, treurig te zijn. Een medewerker van het „Hbl." had aan onze Oostgrens een onderhoud met een Haonovenaar, die vertelde, dat om trent de Duitsche verliezen sedertlang geen m e d e d e e 1 i n g e n meer w e r- den-gedaan, zelfs omtrent het lot van zcovelen uit de provincie verkeerde men J'eeds sinds lang in 't onzekere. De gemoedelijke gezelligheid overdag is met den oorlog voorgoed verdwenen. De plattelandseafé's zijn nagenoeg alle bij ge brek aan bier, melk, enz. gesloten, 'k Weet den tijd niet, zei den Duitscher, dat ik in ons dorp een glas bier heb gedronke-n. Als ik dan ook zoo nu en dan bij mijn vrienden en kennissen in Holland kom, waarlijk, ik wil het u niet verhelen, be nijd ik die allen in stilte: zij toch weten slechts van hooren zeggen, wat het be- teekent in oorlog te zijn, al zijn ook de directe oorlogsweeën en rampen ons deel gelukkig niet. Toch mag ik niet vergeten, li te zeggen, dat ons volk lijdt in lijd zaamheid, met groot geduld en de hoop op een schitterende zegepraal De „Tel." heeft aan de grens honderden Nederlanders gesproken, die in Duitsch land woonden en thans zijn teruggekeerd. Onverschillig waai' do menschen ge werkt of gewoond hadden, overal hetzeltde treurige voedselgebrek. De geheele Rijn streek en zoo is het trouwens in geheel Duitschland, lijdt gebrek. In plaatsen als Duisburg, Ruhrort Walsum, Oberhausen, Mülheim, Hainborn e. d. is niet voldoende eten te krijgen, ook voor geld niet. Is 't daarom wonder, dat zich velen hier te lande gaan vestigen en zich dan nog liever behelpen met wat minder loon, als ten minste vronw en kroost maar wat te eten hebben? Er zijn hier zelfs kinderen met hun ouders aangekomen, die als een gevolg van onvoldoende eten geheel verzwakt waren. Burgemeester Max. BRUSSEL, 20 Febr. (W. B.) In vijande lijke en neutrale bladen werd onlangs het bericht yerspreid, dat burgemeester Max, van Brussel, uit zijn gevangenschap was vrijgelaten. Dit bericht is valsch en wij kunnen er aan toevoegen, dat aan een vrijlating van den burgemeester van Brussel tijdens den oorlog niet te denken valt. Duitsche maatregelen tegen Kardinaal Mercier AMSTERDAM, 22 Febr. (Part.) De Keu1- sche correspondent v,a,n „De Tijd" schrijft: Naar ik verneem, is aan Katholieken van gezag medegedeeld, dat het officieele, en vooral het militaire Duitschland niet lan ger de .verantwoordelijkheid op zich kan nemen oui een agitator als de Kardinaal- Aartsbisschop van Mechelen vrijelijk in België t© laten voortgaan zijn land: te dienen op de wijze, waarop hij gemeend heeft, dat in het verleden te moeten doen. Dat is ook in Rome te verstaan gegeven, en men zegt zelfs, dat de geruchten, welke den laatsten tijd geloopen heoben over het eigenaardig uitstel van 's Kardi nalen terugreis in verband moeten wor den gebracht met zekere hangende maat regelen. (Volgens andere aan „De Tijd" verstrek te mededeelingen zou bovenstaande in verband staan met pogingen van invloed rijke chauvinistische Duitschers om ©en lactie tegen kardinaal Mercier op touw te zetten. Red. N. 't. Crt.") Van het Kaukasische front. PETERSBURG, 22 Febr. (O.V.) Groot vorst Nikolaas, opperbevelhebber van het Kaukasisch leger, is naar Erzeroem ver trokken. D» houding van Griekenland. NEW-YORK, 22 Febr. (R.O.) De „As sociated Press" verneemt uit Athene dt. 21 Febr.: Generaal Sarrail had een audiëntie van een uur bij koning Constantijn en zeide later aan den correspondent van de „As sociated Press" zeer verheugd te zijn over het resultaat der conferentie, die zeer vertrouwelijk was. Het was de eerste weg om de geschillen tusschen Griekenland en de Entente en vele oorzaken van wrijving uit den weg te ruimen. D» koning zeide tot Sarrail evenals tot Kitchener en Denys Cochin, dat de En tente nooit voor een vijandig optreden van het Grieksche leger behoefde te vreezen. LONDEN, 22 Febr. (R.O.) Het bezoek van generaal Sarrail aan Athene wordt van groot belang geacht, als samenval lend© met een verandering'in de houding der Entente ten opzichte van Grieken land. Het publiek gevoelt eenstemmig, dat belangrijke beslissingen van Griekenland en Roemenië aanstaande zijn. Aanval op Smyrna PARIJS. Engelsche oorlogsschepen, ge holpen door Fransche vliegtuigen, heb ben op den 8en de buitenste verdedigings werken van Smyrna en het algemeen kwartier van de Syrische troepen gebom bardeerd. Een leger onder bevel van Enver Pasja zou naar Erzeroem vertrokken zijn. Een Japansch eskader. ZURICH, ;22 Febr. Volgens bericht uit Rome is een Japansch eskader de Mid- dellondsche Zee binnengevaren. Het is nog onbekend weik aandeel het in de oorlogsoperaties zal nemen. De Japansche verklaring. PARIJS. 22 Febr. (Havas). De nieuwe Japansche gezant, die te Marseille is aan gekomen, verklaarde, dat sinds de ver overing van Tsingtau en biet verdwijnen der Duitsche kruisiers, Japan alle krach ten inspant voor de ravitaiiliaering van Rusland, dat reeds materiaal van allen aard ontvangt. Van du ZeeuwsCh-Belgische grens. Gisteren is men te Selzaete begonnen met het plaatsen van de tweed© electri- sche draadversperring. (Z.) De Duitsche bezetting van Selzaete en van de wijk op Assenede vertrekt heden naar 't front. Er zijn oudere manschap pen onder, die reeds ongeveer acht maan den aan de grens hebben gestaan. Luchtaanval op Parijs. PARIJS, 22 Febr. De militaire auto riteiten gaven hedieinavoiid onverwachts last tot een sterke vermindering, van verlichting. Slechts weinige Jampian ble ven om half tien branden. Undanks- de duisternis veruiefden een groot aantal nieuwsgierigen op straat. CH1MA. De opstand. Volgens te Petersburg ontvangen berichten moet de toestand te Peking zeer ernstig zijn. Vele hoogwaar- digheidsbekleeders geven er de voorkeur aan de stad te verlaten om de moeilijk- beden, welke zij in de naaste toekomst voorzien, te ontwijken. Het te Charbin verschijnende blad „Charbinsky Wjestnik" meldt uit Peking, dat er onder de hoogs ambtenaren een ware epedemie heerscht, waardoor nu de een, dan de ander, aan een diplomatieke ziekte begint te lijden en dan ijlings Peking verlaat, zonder de goedkeuring van Yuan Shikai af te wach ten. (Maasbode.) li u x nBija«. De Ministercrisis o pgelo st. Na onderhandelingen, welke meerdere weken duurden, is thans op grond van de door de Groothertogin gewenschte coalitie een ministerie tot stand gekomen. Staatsminister en president der regee ring, minister van buitenlandsche zaken en justitie is de heer Thorn. Eerste Kamer. Het comité-generaal Dinsdagnamiddag door de Eerste Kamer der btateii-Ueueraai gehouden, werd bijgewoond door alt© Mi nisters met uitzondering van den Minister van Justitie, mr. Ort, wiens tegenwoor digheid in de Tweede Kamer noodig was bij de behandeling van het wetsontwerp betreffende het eedsvraagstuk. Tweede Kamer. (Zitting van Dinsdag). Minister Urt diende een nieuwe redac tie van art. 2 der eedswet in om tege moet te komen aan hot bezwaar, dat de oorspronkelijke redactie verbood aau daar- lii! U-I c.iAJLLlJ Li.'] I J! i l Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 24 Febr.: Stormachtige, later wellicht afnemende Noord-Oostelijke tot Zuid-Oostelijken wind betrokken of zwaarbewolkt, met sneeuw buien; later wellicht opklarend. Aanvankelijk toenemende vorst. in bedoelde personen den eed af te legfeen. Personen, die behooren tot 'een kerkge nootschap, dat hem het afleggen van eeden verbiedt, zullen nu vrijgesteld wor den als zij zich op het lidmaatschap van een dergelijke gemeente beroepen, doch den eed kunnen afleggen, als zij d© desbe treffende verklaring, welke niet schrifte lijk behoeft te geschieden, niet afleggen. Dhr. Lohman bestrijdt ook deze lezing van art. 2. Onder zijn rede worden door eenige Kamerleden gesprekken gevoerd, waarop spreker stilte verzocht, wat aanleiding geeft tot een heftig tweegesprek met den Voorzitter, die opkomt tegen de aanmer kingen van dhr. Lohman op zijn beleid. Nadat het incident gesloten is, vervolgt spr. zijn rede. Daarna replieken. De heer Scheurér (a.-r., Sneek) acht- met den heer Van Wijnbergen het atheïs me een vergrijp tegen God en de maat schappelijke samenleving. Daarom is hij tegen het ontwerp, zelfs al wordt het geamendeerd. Ook met de amendementen- De Geer en -Rutgers wordt het atheïsme erkend. De Voorzitter deelde mede, dat de cen trale sectie besloot, Woensdagmiddag half twee het nieuwe leeningsontwerp in de afdeelirrgen te onderzoeken. Na een uitgebreide discussie werd ech ter met 39 tegen 21 stemmen aangeno men het voorstel-Bos om het leeningsont werp en de heffingsontwerpen tegelijk te behandelen, nadat de Kamer een week op reces is geweest. Daarna wordt voortgezet de discussie over de eedswet. Dhr. Gerhard, repliceerend, trekt mede namens dhr. Van Idsinga, de door hem ingediende amendementen in. Ten slotte wordt het compromis amen dement De Geer aangenomen met 65 te gen 11 stommen. Het luidt: „Eene belofte of bevestiging wordt mede afgelegd, indien de te beéedigen persoon schriftelijk verklaart, tegen het afleggen van eeden, ook wanneer de wet ze vor dert, onoverkomelijke bezwaren te hebban, ontleend aan zijn opvatting omtrent den godsdienst". Het naar rechtsche opvattingen beter geredigeerde amendement-Rutgers werd verworpen met 42 tegen 33 st. of links (plus de heer Bichon) tegen rechts. Een amendement-Sasse van IJsselt be doelende aan de tegenpartij het recht te geven geen genoegen te nemen met een heslissenden eed in een burgerlijk geding als de andere partij verklaart gemoedsbe zwaren te hebben tegen den eed, werd verworpen met 38 tegen 34 stemmen. Een amendement van den heer Loh- hiian .om het tijdelijk karakter aan dit ontwerp te ontnemen, werd aangenomen met 53 tegen 15 stemmen en het geheele ontwerp aangenomen met 57 tegen 12 stemmen, die van de anti-revolutionairen en drie Katholieken, de heeren Van Wijn bergen, Arts en Duijnstee. De Kameroverzichtschrijver van „De Maasbode" schrijft over deze stemming: Wanneer nu ten slotte hij de eindstem ming eenige Katholieken niet hebben voor gestemd, onder hen was de heer Van Wijnbergen dan was dat, al zal men links wel het tegendeel gelooven, niet om specifiek-Katholieke redenen. Wat deze betreft, kon men met een gerust hart voorstemmen. Diooh enkel en alleen zal het hun bezorgdheid zijn geweest, dat de rechtsorde niet gediend kan worden door een wet, welke zóózeer den eed practisch facultatief stelt, als dieze". De Kamer is tot nadere bijeenroeping uiteengegaan.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1916 | | pagina 1