snikYS - KERKNIEUWS. O N D E R W IJ S Gemengd Nieui Van het Oorlogsver 3 landbouw en Veefel Onze vroede vaderen. De rechterzijde in den Goeschen Raad is met een kracht van belang versterkt in den persoon van den heer Brants. Dat zul len allen, die de jongste raadsvergadering bijwoonden, moeten erkennen. Was het tot nu toe vrijwel alleen de heer Dekker, die de spits moest afbijten en optornen tegen een overweldigende linksehe meer derheid, thans ziet hij zich geholpen door een geharnasten medestrijder, die meester op alle wapenen, ze desniettemin hanteert met al de noblesse en ridderlijkheid van een Spaanschen Hidalgo en de heeren der linkerzijde door zijn van kennis, er varing en onpartijdigheid getuigende voor stellen en adviezen dwingt den ouden sleur, waarin zij zich, steunend op hun overmacht, tot heden behageiijk gevoel den, af te leggen. En dat zij hem vree zen, dal bewezen de beteuterde gezichten der vrijzinnige heeren, toen de heer Brants met klemmende argumenten uit de wet betoogde, dat een Plaatselijke Commissie van Toezicht op HET lager onderwijs heel wat anders is dan een liberale com missie (enkel uit liberalen bestaande) van Toezicht op het OPENBAAR lager onder wijs. De heeren waren letterlijk „au bout de leur latin" want de onbenulligheden, door hun woordvoerders gedebiteerd, mo gen toch waarlijk niet den naam van „refutatie", „weerlegging" dragen. De oudste wethouder was hier vooral „de ridder der droevige figuur". De nabetrach ting van deze raadszitting in de „Goesche Courant" is mede een sterk bewijs voor do vrees, die de heer Brants den link- schen heeren inboezemt en hoe zijn woor den in hun midden neerkwamen als een „knuppel in het hoenderhok gesmeten" om met vader Vondel te spreken. Over die nabetrachting zelve valt slechts dit te zeggen: 't was hier weer: ,,le style c'est 1' homme", „zoo de stijl zoo de schrij ver"; de argumenten in dat stuk gebe zigd, zijn die van de bierkaai, en geheel de toon en manier van uitdrukking doen denken aan de geestige voorstelling, die de beroemde teekenaar Caran d' Ache van de „Figaro" indertijd gaf van het boek van een schrijver: een onmisbaar slaapkamer meubel, in de Fransche taal zeer euphe- mistisch „vase de nuit" genoemd, waarin min-welriekende substanties en dat heele zaakje den menschen gepresenteerd met de woorden: „Couronnez moi ca pour 1' éternité". Der rechterzijde in onzen raad een eere- saluut voor het hooghouden van het ka rakter van den Zondag. Ook al gaat de Katholieke opvatting van de Zondagsrust niet zoover, dat zij alle passende ont spanning uitbant, toch kan zij allerminst zich vereenigen met het afstaan van ge meente-gebouwen voor het geven van les sen op den dag des Heeren. En daarom deed het ons goed, dat liet Katholieke raadslid De Paauw met de overige recht- sche leden één lijn trok. t Hoezeer wij en velen met ons overtuigd zijn, dat het rechtsche raadslid, dat Don derdagavond onlbrak, met hart en ziel ijvert voor de belangen der gemeente, zou het den kiezers toch aangenaam zijn indien genoemde heer op zulke gewich tige vergaderingen als die van Donderdag j.l. door zijn tegenwoordigheid van dien ijver blijk gaf. Dit natuurlijk onverminderd het respect, dat wij hebben voor de ge wichtige redenen, die hem liet bijwonen dezer vergadering onmogelijk maakten. Argus II. Voor „Wetenschappelijke Be langen" alhier trad Vrijdagavond op de heer dr. C. Schoute, adjunct-directeur van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt, met het onderwerp „waar nemingen in de bovenlucht". Er was wei nig publiek. De heer Schoute besprak hoe door middel van ballons en vliegers de atmosferische waarnemingen worden gedaan en welke resultaten deze tot hier toe opleverden. Verder gaf hij eenige inte ressante mededeelingen ten beste aan gaande de luchtvaart, terwijl een en ander door hem met lichtbeelden werd verdui delijkt. Benoemd tol gemeente-tuinman te "Hoorn, de heer R. Elgersma, thans in gelijke betrekking alhier. (M. Ct.) Het Zuiderportiek der voormalige St. Magdalenakerk alhier is thans van zijn steigerwerk ontdaan en vertoont thans zijn gerestaureerde doelen in al de jeug dige frischheid van het schoone Gothische lijnenspel. Alleen de baldakijn boven de nis, die vóór de Reformatie het beeld der patrones van Goes, St. Maria Magdalena, droeg, wacht nog op den heitel des beeld houwers. Men is begonnen van stadswege het kerkplein met jonge boomen te beplan ten, ter plaatse ongeveer waar voor een paar jaren de oude olmen zijn gerooid. Middelburg. Zooals wij gemeld hebben, bedroeg het aantal melkteveranciers9at zich op de vergadering van 14 Febr. als lid-oprichter opgaf van de toen gestichte Coöperatieve zuivelfabriek en melkin richting „Walcheren" alhier 45. Tot Za terdagavond jl. was er gelegenheid ge geven zich als nog als lid-oprichter aan lie melden, dat wil dus zeggen, dat men toegelaten wordt zonder entreegeld te be talen. In deze week klom het aantal, on danks de van andere zijde heftige ge voerde actie tegen de coöperatie, tot 88. Naar wij vernemen, bestaat de moge lijkheid, dat, aangezien enkele boeren be slist verhinderd waren zich t© komen opgeven, dat de termijn van aangifte nog enkele dagen wordt verlengd De politie heeft aangehouden do 28-jarige vrouw M. J. zonder vaste woon plaats, die tekende zich aan dieistal door middel van inklimming te hebben schuldig gemaaktzij is na opgemaakt procesver baal aan de justitie voorgeleid, Gezondheidscommissie. In de Donderdagavond op1 hel stadhuis al hier gehouden vergadering van de ge zondheidscommissie werd het jaarverslag uitgebracht over 1915, waaraan wij liet volgende ontleenen Uit. de algemeene beschouwingen blijkt, dat op de lijst van sterfgevallen aan besmettelijke ziekten leen ongunstige rol van eenige maar toch nog geringe betec- kenis, gespeeld wordt in vergelijking mot die van 1913 door de kanker (29 en 20) en met die van 1913 en 1914 door de influenza. .(1915 6, 1913 1, 1914 0.) De geboorten bedroegen in 1915 per 1000 inwoners 17.38 (1913 18.82 1914 19.20); het aantal overledenen 12.74(1913 12.11 1914 11.84). Dat dreigende epide mie» spoedig zijn onderdrukt, dat van deze ziekten alleen de influenza slechts in de maand Januari enkele slachtoffers behooroad tot de werkelijke bevolking, maakte dat het sterftecijfer in het eerste kwartaal 77 bedragende in het tweede, derde en vierde kwartaal daalde tot 60, 49 en 53, zijn feiten die een bevredigenden indruk maken, en daardoor ook zelva gunstig kunnen werken, wanneer ze niet leiden tot zorgeloosheid. Zoolang de tijds omstandigheden twijfelachtig blijven, meent de commissie dat er voorzichtig heid moet worden betracht in 't voor schrijven van kostbare woningverbeterin gen. De systematische waarmee de com missie was genaderd tot. de buitenwijken is dit jaar dan ook niet voortgezet, maar uitgesteld tot gunstiger tijden. Alleen wierd aangedrongen op het in orde maken van die perceelen waarvan de eigenaars reeds voor den oorlog door B. en W. of door de commissie waren aangeschreven maar aan die verplichting niet hadden voldaan. Ter kennis der commissie werden ge bracht 14 gevallen van typhus (waarvan 12 vluchtelingen, 1 militair, 1 zeeman) 14 gevallen van roodvonk (waarvan 1 militair) 6 van diphterie (waarvan 1 vluchteling en 1 militair.) Het aantal ge vallen betrekking hebbende op die wer kelijke bevolking was dus gering op dat der overledenen nul. Op verzoek van den hoofdinspecteur werden aan het aangewezen instituut te Amsterdam door bemiddeling van de hee ren van Mervennee en No-nhbl een aan tal op- verschillende plaatsen in de ge meente gevangden ratten of ^Heen do koppen daarvan gezonden. Naar aanleid- dine van een daaromtrent verzoek, zonden B. en W. een exemplaar van de circulate over het vliegengevaar aan ,jjle brood- en banketbakkers, restaurateurs, slagers, kruideniers en handelaars in vleesch. Z© richtten tot de hoofden der scholen het verzoek het nut der bestrijding le bevor deren door de zaak bij het onderwijs te bespreken, terwijl zij tevens de vuilnis bakken en hoop-en met kalkmelk geregeld lieten ontsmetten. Door (te te veel zout bevattende putjes een tijdlang te sluiten, kon het zoutgehalte van het leidingwater binnen behoorlijke grenzen worden gehou den. Toen een der leden der commissie bemerkte, dat uit een bak voel lood houdend regenwater werd verkocht aan ingezetenen eenier naburige gemeente, werd dit feit ter kennis gebracht van den burgemeester, die onmiddellijk den verkoop- van dit water liet staken. Aan een verzoek van den burgemiees- ter, om hem, op verlangen van den ter ritoriale» commandant te dienen van ad vies omtrent de wij-ze, waarop- Middelburg van goed en voldoend water voor voedsel en drank kon worden voorzien ingeval de drinkwaterleiding in het ongereed© geraakte, is voldaan door eene subcom missie bestaande uit het bouwkundig lid, het .scheikundig lid en den secretaris. Dit advies draagt een vertrouwelijk ka rakter. Van gemeentewegle wordt, nog steeds veel drinkwater verstrekt ten be hoeve van militairen in omliggende plaat sen ingekwartierd. Do commissie juicht het zeer toe dat aan Ged. Staten is op-gedragen een Pro vincialen keuringsdienst in overweging te nemen, en zij hoopt dat in dit opzicht Zeeland het voorbeeld van Frieslalnd spoedig moge volgen. De zuiverheid en de samenstelling der melk in deze gemeen te, zooals die in het afgeloopen jaar over het geheel werd gevonden, is een uitne mend bewijs van het groote nut van een keuringsdienst. Vrijdagmiddag schrok op de Rou- aansehe kade een paard van den slee per Barentsen, gespannen voor een slee- perswagen, van een neervallende plank en geraakte te water; de wagen bleef op de kade staan. Het paard werd met een roeiboot naar een scheepshelling geleid en daar op liet droge gebracht. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. (M. Ct.) Vlissingen. Nadat Zaterdag eenige sto ring in den Provincialen st.oombootdienst was ontstaan, doordat de „Westerschelde" oenige averij beliep, werd voor Zondag nog erger gevreesd, toen bij 'den laatste» dienst naar Breskens de Zuid-B-eveland bij het invaren van de haven op den Ooisterhavendam vast liep en aanvankelijk niet kon worden afgebracht. De passa giers verlieten de boot en ook de goederen werden er afgehaald, toen kwam er laat in den avond schot in de boot en t-e half één meerde de booL aan de ponton te Breskens. Zondag was daardoor de dienst weder normaal. De boot-en van u-en Provincialen stoombootdienst doen tegenwoordig over dag, zoolang de mailboot ni-et aan de Noordelijke ponton ligt, deze ponton aan; des avonds komen zij aan den vasten wal aan. De ponton waar deze booten ge woonlijk aankomen, is bij den jongste» storm gezonken en er is 'niets meer van te zien. D-e zuidelijke groote ponton, die bij het torpedo-ongeluk .overzij ging, is nu wed-er in den 'gewonen stand gebracht. Naar wijl vernemen zal begin Maart weder een groot aantal Duitsche en En gelsche geïnterneerde burgers .over Vlis singen worden uitgeleverd. De heer L. Taal, sedert October 1899 rij-kshavenmeester te Vlissingen heeft tegen 1 Mei eervol ontslag als zoodanig aangevraagd. - De toestand der gewonden bij het torpedo-ongeluk, verblijvende in het St. Jozelfs-Ziekenhuis alhier, is voor uitgaande. De korporaal-stoker Koek is reeds genezen en met ziekenverlof uit het gesticht ontslagen. Zierikzee. Op feestelijke wijze herdach ten Zaterdag Kruisverbond en Al aria-Vereeniging hun Eerste Lustrum. Met een TI. Mis en generate Communie der leden werd de dag begon nen. Des avonds 8 uur opende de Voorz. de heer 11. G. ide Boer de ieestvergaderinlg in de bovenzaal van „het huis van Nas sau." Deze zaal, keurig versierd dooi de heeren A. Gudde Jz. en F. Ideler, was stampvol. De Voorz. herdacht met blijdschap 't ijljarig bestaan van beide vereenigingon. 'I is niet alleen 'tnóg- be-staan, -dat ons blijde stemt, maar wij- mogen ons verheugen in 'n loen-eme-iiclen bloei. D-e meeste Kalli. vereenigingen in Zierikzee kunnen dit niet van zich ge tuigen Waaraan onze vereenigingen dat voorrecht dan (e danken hebben? Aan 't doel, dat zij beoogen, aan den ijver en 't go-ede voorbeeld der leden en aan de alg-eheele gehoorzaamheid aan '1 gees telijk gezag. Blijde en hoopvol gaan we alzoo ons 2e lustrum tegemoet. D-e rede van den Voorzitter werd toegejuicht. Daarna werd door alle aanwezigen 't Sobriëtasliea gezongen. Onderwijl was 't scherm opgehaald -en vertoonde zich voor onze oogen 'n prachtig vaandel, ver vaardigd door 'n lid van 't K. V. dhr. A. Gudde Jr. Dhr. F. Ideler gat 'n kor ten uitleg van 't vaandel. Blauw is 'I, wijl dat de kleur der drankbestrijding is. 'n Wit kruis is -er in 'I midden op aan gebracht, teeken van ons geloof, dat de wereld moet verwinnen. In 't midden op den kruisbalk is 't wapen van So-briëtas aangebracht, onder de armen van 't kruis de beeltenissen van den H. Barnardus, patroon v. h. K. V. en van de If. Maagd, patrones der M. V. Bovenaan 't Koninklijk Bisschoppelijk wapen ten bewijze dat Koninkl. -en Bisschopp. goedkeuring ver kregen is op statuten en regteme-nt, en 't wapen van Zierikzee, plaats, waar de strijd gestreden wordttevens jaar en datum van oprichting. In top prijkt 't insigne. Na dezen uitleg bood spreker 't vaandel don leden aan en noodigde den Geest. Adviseur beleetd uit 't vaandel in te zegenen. Onze adviseur voldeed gaarne aan dat verzoek. In korte maar boeiende woorden bracht Z. Eerw. hulde aan de leden van beide vereenigingen, die zoo onbaatzuchtig Zich opofferden voor den zwakken broeder. Z. E. sprak ook zijn vreugd© uit over de volkomen gehoor zaamheid, die beide vereenigingen aan den dag legden ten opzichte van hun geestelijke leiders. Hij hoopte, dat vélen zich zouden scharen onder 't vaandel der drankbestrijding. Daarna zegende Z E. plechtig 't ni-emve vaandel in, dat voor taan op vergaderingen en ook bij gelegen heid van 'n processie in de kerk, gebruikt zal worden. i Dhr. W. C. v. Oosterhout zong „van een Koningsvrouw©" een „Slaapliedje van Prinses Juliana." Voor beide stukjes mocht hij- 't applaus der aanwezigen ont vangen. Toen werd godsdienstig too- neclstuk „Maria-Hemelvaart" opgevoerd; De dames waren zonder uitzondering g'oe l in hun rol. Van 't begin tot het eind© heelt 't stuk de toeschouwers geboeid, 't Langdurig applaus bewees, dat men vol daan was. Na de groote pauze vertoonden dhrn. F. Ideler en A. Gudde „hun bios coop". 'tWas de geschiedenis van K. V. en AL V. gedurende de eerste vijf jaren iu woord en beeld, 'n Geniaal werk voor waar. Alles was geresumeerd, niet de kleinste bijzonderheid was vergeten. Me nige uitroep van bewondering werd ge hoord. Dhr. F. ld., die alles zooveel mo gelijk op rijm heeft opgesteld en dhr. A. G. die voor 't schilderwerk heeft ge zorgd, mochten dan ook voor dit werk den uitbundigen lol der aanwezigen in ontvangst nemen. Nu werd een voor- drachten wedstrijd gehouden. De heeren speelden eenig en deden de zaal soms daveren van 't lachen. Eenige dames zongen mee „Waak over ons Nederland" zeer toepasselijk in dezen tijd. Daarna kregen we nog 'n pantomime te zien. Ook leuk! Intussch-en was 'tlaai geworden. De Voorzitter dankte nog met een korl woord alle aanwezigen voor hun tegenwoordig heid, allen, die meegewerkt hadden dezen avond tot een feestelijken te maken en. zonder de anderen te kort te doen, in 't bizonder dhrn. F. Ideler en A. Gudde, die zich hoven allen voor dil eerste lustrum zoo v erdi-enstelijk hadden ge- maait. Ook Madam-c Puissant die alle zang nummers begeleid 'had op de piano en verder den avond -door haar pianospel had opgeluisterd met den lieer Arn. Plaum, die viool speelde, mochten den duik, van den Voorzitter ontvangen. Allen gingen verheugd en voldaan over dezen avond, waarin ernst en luim elkaar hadden afgewisseld, huiswaarts. Krabbendijke. In de vergadering van den Raad dezer gemeente op Zaterdag 19 de zer, werd door dhr. Zeevaart bij de ge wone rondvraag medegedeeld, dal hij ont slag vvenschte te nemen als lid van den Raad wegens zijn vertrek naar de pro vincie Groningen. Hij dankte den Burge meester, den Secretaris, Wethouders en de overige leden van den Raad voor den vriendelijken omgang, en sprak de beste wenschen uit voor de gemeente. De burgemeester dankte namens alten dhr. Zeevaart voor al die goede vvenschen en tegelijk voor alles wat hij in 't belang der gemeente tot stand heeft helpen bren gen en vvenschte hem in de toekomst alle goeds toe. h'einkenszand. In de Zaterdag j.l. ge houden jaarvergadering van de weegbrug „De Verwachting" werd door den secre taris-penningmeester verslag uitgebracht over 1915, waaruit bleek, dat een divi dend van f 7 per aandeel kon worden uitgekeerd. Als bestuurslid werd herkozen dhr. IV. v. d. Dries. Hoedekenskerke. Door B. en W. is be noemd tot keurmeester van uit nood ge slacht vee, dhr. Wilh. Jac. d-e Jonge te Kvvadenda.mme, zulks in plaats van zijn vader dhr. C. de Jonge, onlangs overleden. Schore. Een zoontje van den heer Z. alhier gleed op de hofstede van den heer S. van een hooiberg, waarbij het op de scherpe punt van een hooitrekker terecht kwam, die in het lichaam van het knaapje drong en waardoor het zoodanig werd ver wond, dat geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. (M. Ct.) Nieuwdorp. De St. Crt. van Zaterdag bevatte de statuten der coöperatieve ko- lenvereeniging „Onderling Belang" al hier. Het doel der vereeniging is, om haren leden op voordeelige en gemakke lijke wijze steenkolen en aanverwante brandstoffen te verschaffen. Tholen. Bij de gemeente-gasfabriek al hier zijn reeds 175 muntgasaanshiilin-gen aangevraagd. Zeker een hoog getal voor Tholen, wanneer men weet, dat de fa briek nog geen jaar in gemeente-exploita tie is en do vroegere directie geon munt- gasaansluitingen liet aanleggen. (M. Ct.) Hulst. T ot g-eagrcverJ klerk ten kantore der registratie en domeinen te Boxmeer is benoemd mej. A. II. d'Boons, thans in gelijke- betrekking ten kantore der re gistratie on domeinen alhier. M. Oostburg. Binnenkort zal overgegaan wonlen tot verbrer.ling van den Rijksweg door hot afbreken van een groot woon huis. Het Dag-elijksch Bestuur van de Mij- tot Bevordering van Landbouw en Vee teelt iu Zeeland heelt don militairen com mandant in Zeeland verzocht, of er van militaire zijde bezwaren bestaan voor een te houden tentoonstelling. Bij het graven vond men hier een 100-tal dunne zilveren munten uil den Spaanschen tijd. Op den .jl marktdag werden voor de Suikerfabriek te Middelburg nog onge veer 175 aandeelen ad. f 500 genomen. Sluis. Tol kantoorklerk op hol post kantoor alhier is benoemd dhr. II. Ma- beiis. Schoondijke. D-e muziekvereeniging „Oefening kweekt Kunst" in vereeniging inei de rederijkerskamer „Nut en genoe gen" gal hier een welgeslaagde uit voering. IJzendijke. Mei het oog op ruslverslo ringen jn de gemeente lieert de Burge- (meester bepaal 1, dat in het vervolg streng maatregelen zullen worden genomen te gen ieder, die de voorschriften overtreedt. Philippine. In de j.l. week werden aan de haven gelost 90 ton mosselen tegen 90 cl. per ton. Naar België worden ge zonden 300 ton a II tot f 1.25 per ton. Breskens. Toen de vier-uur-boot Zater dagmiddag in de haven kwam is ze om hoog gevaren in de haven, zoodal de passagiers met roeihooten aan wal moes ten gezet worden. Zaterdagmorgen kwam wegens dof-act pan de machine der (Provinciale Sjoombool d-ez-e niet uit Vlissingen naar Bresk nis, zeer ten ongerieve van de reizigers-. Door den vioe-admiraal, commandant in Zeeland is een verordening uitgevaar digd, waarbij aan art. 1 sub e der ver ordening van 24 December 1915 worden toegevoegd de woorden „vanaf een i/o uur na zonsondergang tol een V2 uur vóór zonsopkomst." Waterschappen. Bij kon. besluit zijn benoemd tot lid van het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen Zim- mermanpolder J. Blok Jz. Jr. le Rilland- Batli; lot gezworene van het waterschap O lui -Wolf aa r i sd ijk J A. Koe-ri te Wol faarlsdijk. Hansweerd. O r g e I w ij d i n g. In onze eenvoudige, maar devote parochiekerk had Zondag j.l. een treffende plechtigheid plaats. Een nieuw orgel zou worden inge wijd. Van alle kanten waren de pai'o chianen voor die plechtigheid samenge stroomd, zoo-dat hij den aanvang der plech tigheid de kerk eivol was. Onmiddellijk voor de wijding besteeg Pater. Vullings, de aalmoezenier der Belgen 1e Middelburg-, den kansel en schetste, naar aanleiding van het Psalmvers„Looft den He-er in Zijn heiligdom, looit Hem niet snaren- en orgelspel", in aangrijpende bewoordingen, hoe de H. Kerk alle kunsten als het ware oproept om onze Godsvereering Ie steunen, te verheffen en te veredie ten. Vooral de muziek is daartoe een mach tige factor en onder alle muziekinstru menten geen zoozeer geschikt om onze gevoelens van heilige vreugde, deernis, berouw en smeeking le vertolken als het orgel. Zoo aanstonds zal dit orgel wor den ingezegend voor den dienst des Hee ren en voortaan zijn tonen slechts strek ken voor een godsdienstig doelhet op luisteren uwer plechtigheden en den Heer met u lof te zingen. Uw getrouwe op komst in dit bedehuis aldus de ge wijde spreker getuigt hoe ge er prijs op stelt, dat dit orgel ook waarlijk een orgel is, door u hier gebracht om voortaan met u te jubelen, te schreien, te bidden 011 te -danken naar gelang uw eigen ge steldhcid of de geest onzer Aioeder de H. Kerk dit medebrengt. Met den wenseh, dat deze plechtigheid zou mogen strek ken tot de vernieuwing der geest, de herleving des geloofs, en tot -een beter smaken en gevoelen hoe schoon 011 hoe waar de Katholieke Godsdienst is, die alle gaven, het schepsel geschonken, cijns baar maakt aan den dienst des Aller hoogste», besloot de gewijde redenaar zijne treffende predikatie. Daarna had de orgelwijding plaats, gevolgd door een plechtig Lof Deze plechtigheden werden verricht door den HoogEerw. heer J. 'AI. J. Baede, deken van Middelburg, [«stoor ie Goes, geassisteerd door pater Vul lings als diaken en pastoor Brügemann van .Middelburg als subdiaken. Onmiddellijk 11a de wijding liet bet nieu we orgel zijn heerlijke tonen hooren, daar aan ontlokl door de bekwame vingeren van pastoor Chr. de Alenlder van lor seke. Aangezien 0111 dringende reden-en de orgelwijding lieden moest geschieden, kon de organist, wijl het instrument nog niet volkomen af was, niet al de schoon heden van gevarieerde tonen en klanken door hel gebruiken van het volle register werk naar voren brengen, maar toch ge noeg presteer-en 0111 èn herder èn pa rochianen 1e overtuigen, dat hun kerk een waardevol meubel, om dit prozaïsche woord te gebruiken, was rijker geworden. We hoorden echter van verschillende zij den den wenseh uiten, dat later, als hel orgel kant en klaar is pastoor De Alenl der het nogmaals moge bespelen 0111 dan zoowel zijn eigen kunstenaarsziel 1eu volte in zijn spel te kunnen uitstorten als do parochie te toonen wat zij in hun nieuw orgel bezitten. Vergeten wij niet er bij te voegen, dat het Lof nog word opgeluisterd dooi den fraaien solozang van den jongeheer Martens, die mei zijn glasheldere sopraan- stem een lied zong t-er cere van het Goddelijk Harl. Aan de collecte-, die de pastoor tij deus de plechtigheid zelf hield ten bate van hel nieuwe orgel, namen allen met gulheid deel, 'zoodat de parochie daar mede een schitterend bewijs gaf van haar offervaardigheid en liefde voor Gods huis Het „U God loven wij", na, de Benedictie aangeheven werd door gansch de god vruchtigc schare, die het kerkgebouw vulde, uit volle horst overgenomen en tot aan het einde voortgezet Bij het uitgaan van de Kerk jnbehfo bet orgel .in bruisende actoorden. De waardige, ijvervolle hei-der der paro chie, pastoor Van Schijndel en zijn pa rochianen mogen dan ook niet groote voldoening op deze plechtigheid terugzien. Het orgel, geplaatst in een Gothisch geornamenteerde kast met 29 frontaal; pijpen en zeer degelijk binnenwerk voor zien, heelt een klavier met registertoet- sen, wat gemakkelijker is dan de verouder de uittrekknoppen en een gemakkelijk wer kend blaasbalgsysteem. Het is van een nobelen toon, geëvenredig-d aan de grootte van het kerkgebouw en niet name de prestant klinkt prachtig. Het orgel werd geleverd en vervaardigd door den heer I. Gies-en, orgelfabrikanl te Goes. Tw e 0 menschen verdr Zaterdagmiddag werden te Nier in den overstroomden polder 2 1 in een prauw gezien. Deze scl water volgoloopen te zijn, wan I ziltenden verlieten het bootje e men in een telefoonpaal, terwijl (i afdreef. Plotseling vielen beide te water en verdronken in df Met een motorboot werd naar d waar het ongeval gebeurd is, Den geheelen middag heeft me» doch tevergeefs. T r e i n o 11 g e val. De reizig<| den Bosch-Arnhem, reizende met t zijn Donderdag door de activiteit machinist aan een groot gevaar c Te OosterbeekLaag bleken van 0 gaanden goederentrein tien wagensj ken te zijn, welke van den heller den sneltrein tegemoet liepen. Op der roode lichten achter op de is door don machinist terstond remd en achteruitgestoomd. Zr werden de goederenwagens tam-el opgevangen en ontstond er alleei materieele schade. De laatste wa la-den met steenen en tegels, wei' ingedrukt. D e H 6. De Vrijdag vlot gek01 gelsehe duikboot H 6, die, gelijk in het Friesche gat aan den gi loopen was, is bij het verschepen gestrand Het vaartuig is infca het zal wel gornimen tijd dur bet weer zal zijn afgebracht. Leeuwarden. Hier overleed AL van Weideren baron tïengors, der Eerste Kamer voor Frieslan.-I Ameland \an de vliegtuigen leien noordelijk van lii-er voorbij 111 westelijke richting keerde een lin in oostelijke richting terug. Amsterdam A an hef van hier Z .jl. verlrokken stoonisc.bijj „Frisi K011. Holl. Llo\ I is aan den E11 wal de mail aangehouden. Munchen. 'In hef Horhköiiigge) Snlzburgernlpen heeft een lnwini-e die o.a. een vlur.hlluil met de dan blijvende jierson. 11 in de diept, plofte; 35 lijkten zijn reels uil de te vooi-chrjn gebracht. 21 Februari 5 uur 's namiddag Berlijn. JDIL> Noordelijk van word een Engelsche handgranaten! op onze nieuwe stelling afgeslagei (lelijk van Loos moest de vijand I Lechtersteliing terugtrekken. Bi straatweg Lens Atrecht deed rle vergeefsche aanvallen. Ons vliegi wierp met succes bommen op dr lied-epöls van den vijand achter ni(>n te Veurne, Poperinghe, Lens néville. Bij .Diinaburg werden Russisch] vallen afgeslagen en eveneens op punten van het front. 1 an het Balkanfront geen nieu- Berlijn. -:ÖIf Op 20 Februari v onze marinevliegtuigen met succe: men aan de Engelsche kust op de ken te Deal en op spoorwegen, veils top slalion, havenwerken e. houder te Lowestoft, die zij ©rns schadigden. Do gashouder stortte i clanks de vervolging der EngeLschei den de marinevliegtuigen ongedeerd Parijs. De „Petit Parisien" vei! uit Rome, dal voor Durazzo hel I who oorlogsschip Helle" is versi Geslaagd 1e Rotterdam voor de nut tige handwerken de dames C. N. de AVildo te Oud-Vossemeer, D. C. Bijl te Tholen en C. N. Schipper te Kruining-en. E11 te 's Gravenhage voor 't stuurlieden-examen groote stoomvaart 3e stuurman de heeren C. Sant, W. Aludde, B. Scherpbier, -Scheurkogel en W. Schut. (Z.) om ;te Grieksche bewoners te In men1 Parijs. De Servische legatie roei ciecl alle Serviërs van 17- 45 j" 0111 in liet Servische leger oji Corfu fc nemen, vóór 15 .Maart a s Parijs." ;C )ffideel communiqué v deniiamiddag 3 uur). Zwakke art actie op het geboete front, aller noorden van Verdun wat sterker, In ten noordwesten van hoogte 140 een Duitsche handgranaten-aanval slagen. Ken eskadrilie onzer vliegtuigen een aanval met bommen op rie mun pots bij Alartincourt en Azombanges srho vliegtuigen wierpen vannacht men op Bombaslo en Nnncv zondr schade aan te richten. Salon'ki. Een Bulgaarse he pat kwam 17 Februari hij .D-oyrammu oj Grieksche grens. Een schermutselin- stond. De Bulgaren moesten tenigti! en verloren 2 man. F,ou Griek we dood. Oostburg. De bielenbond van Oo: en omstreken is verkocht aan dhr- temmerman— de Aliliano te Hoof^ e hond had 1G0 gemeten aan te beJ ziin 'E f26'25 Per 1000 M heer r00r de fabriek va heei Alalotaux te Sas van Gent Door de firma Gebrs. Blondeel K

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1916 | | pagina 2