De Groote Oorlog No. 23. Dinsdag 22 Februari 1916. Twaalfde Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-jrOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. BINNENLAND. UIT ZEELAND. Losse Oorlogsberichten. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Ganzepoorfsfraaf C 2o9, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de Bi dft A gulden bij verlies van beide B gulden bij] directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de fl 1181 banden, voeten of oogen. 8 ML. 9 8 verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, 9 ^9 I fl fl I Voorts bij ongeneeselijke I E fl hand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: H «V verstandsverbijstering; I B w of oog; I duim; wijsvinger; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. jSp® gulden bij] J g± g* gulden bij gulden bij A |B fl |L fl I verlies van een fl I fl fl H verlies B fl B verlies van II. g E g liand, voet 1 fl fl fl fl van een B% fl fl een M Tj |j Br oï oog; f tij duim; wijsvinger; gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Vs Kleineering? Het geacht antirevolutionair Zeeuwsch orgaan „De Zeeuw" heeft aan het artikel in „Het Dompertje van den Ouden Valen- tijn" over Dr. Kuyper, onzen lezers welbe kend, in het nummier van 17 dezer een driestar gewijd, getiteld „Kleineering". Die titel, tevens betiteling van het stuk van „Het Dompertje" dunkt ons minder juist. Zeker, wanneer men zooals „De Zeeuw" alleen de (misschien wel wat al te uit bundige) vreugdebetuigingen afdrukt van den schrijver van dat artikel over het feit, dat wij dr. Kuyper als regeerdei' kwijt zijn, dan wordt natuurlijk de indruk gewekt van lichtvaardige geringschatting van de groote verdiensten des gcnialon antirevolutionairen leiders Maar zoo staan de zaken niet. De schrij- yer van het artikel zegt uitdrukkelijk, dat het weder aan het regceringsroer komen van dr. Kuyper goed zou zijn geweest voor onze binnenlandsche politiek. Alleen waar de eigenaardige opvatting van dr. Kuyper over de neutraliteit der kleine sta ten met de daaruit voortvloeiende verplich tingen van verdediging van eigen zelfstan digheid, zooals die in „De Standaard" tot uiting kwam, de vrees wettigen, dat ware in Aug. 1914 de antirevolutionaire leider minister-president geweest, ons land mis schien mede betrokken was in het bloedig oorlogsconflict, daar vindt de schrijver reden tot verheugenis over het feit, dat dr. Kuyper niet meer tot de regeerings- kringen behoort. En nu moge men de vreugde, die de schrijver daarover aan den dag legt, wat overdreven vinden of zich aan de een of andere zijner uitdrukkingen ergeren, Vast staat, dat wanneer men voor de keuze staat: óf Kuyper minister-president én ons land in oorlog öf Kuyper in ruste en ons land in vrede, er niemand zal gevonden worden die niet het laatste kiest, hoe hoog hij overigens de verdiensten van dien grooten christelijken staatsman aanslaat. Het wil ons voorkomen, dat het acht baar orgaan „De Zeeuw" door de ver- waarloozing van het „qui bene distinguit bene docet", „wie 'goed onderscheid maakt, onderwijst goed", zijn lezers hier lichtelijk op een dwaalspoor heeft geleid. Een Duitsch succes bij Yperen. BERLIJN, 20 Febr. De groote generale staf meldt: Aan het Yserkenaal ten'Noorden van Yperen werd een Engelsche stelling over een breedte van ongeveer 350 M. stormen derhand veroverd. Alle pogingen van den vijand om door nachtelijke aanvallen met handgranaten de verloren loopgraven te heroveren, mislukten. 30 gevangenen ble ven in onze handen. Ten Zuiden van Loos ontwikkelden zich hevige gevechten. De vijand drong tot aan den rand van een van onze kraters voor uit. Ten Zuiden van Hebuterne, ten Noor den van Albert, namen wij bij een succes vol klein nachtgevecht eenige Engelschen gevangen. Op de overige gedeelte van het front geen belangrijke gebeurtenissen. De operaties in België en Frankrijk. LONDEN, 20 Febr. (R. O.) Het commu niqué luidt: In den afgeloopen nacht on dernam de vijand een aanval tegen onze loopgraven ten Westen van Serrie na de zen hevig onder vuur genomen te. heb ben, De aanval mislukte geheel en al. Ten Zuid-Oosten van Boesinghe nam de vijand een onbelangrijke vooruitgescho ven post. Onze vliegmachines deden een succes- vollen nachtelijken aanval op Kamerijk. De vliegers wierpen bommen op de lood sen, waarin ontploffingen plaats hadden, Alle vliegers zijn veilig en wel terugge keerd. Vliegeraanvallen op Engeland. LONDEN, 20 Febr. (R. O.) (Officieel). Twee Duitsche biplanes deden hedenmor gen een aanval op Lowestoft; zij wier pen van een groote hoogte 17 bommen en verdwenen dan snel. Ongelukken zijn niet te betreuren. De bijgebouwen van een restaurant en twee woonhuizen wer den beschadigd. Een Duitsche watervliegmachine wierp 6 hommen op Walmer; twee bommen vernielden daken van huizen; een andere viel vlak bij een kerk, waar juist dienst was en de geloovigen het „Te Deum" zongen. De ruiten werden vernield. Een derde bom kwam hij de kust te- (recht en doodde een burger èn een mari nier; totaal werden gedood: 2 mannen en een jongen; een marinier werd ge wond. Twee Engelsche vliegers uit Dover ste gen ter vervolging op, doch zij konden de Duitschers niet inhalen. De val van Erserum. De „Frankf. Zeitung' 'schrijft: Het Russische offensief op het Kauka- sische oorlogstooneel, dat met de onweer staanbare energie wordt doorgevoerd, die alle ondernemingen van den grootvorst Nicolai Nikolajewitsch kenmerkt, heeft tot een resultaat geleid, waarvan de beteeke- nis niet te onderschatten is. De verdediging van Erserum, dat tenge volge van de doelbewuste Russische en Fransche politiek van het Klein-Aziatische spoorweg- en straatwegennet ver aflegt, was van dé eerste dagen van den oorlog een van de moeilijkste vraagstukken voor het Turksche legerbestuur. De moeilijkheid werd door een snellen aanval op het Russisch gebied, die eerst bij Sarikamysch tot staan kwam, voor den eersten tijd op bevredigende wijze opgelost. Tegenover den storm-aanval van de Rus sische legermassa's, die met den spoor weg tot bijna aan de grens konden wor den aangevoerd, heeft de verdediging, die bij haar achterwaartsehe verbindingen met groote moeilijkheden te kampen had, niet kunnen standhouden. Het beslissende lot van de vesting, die als stad met 40.000 inwoners van wie nauwelijks de helft Turken zijn, niet al te veel te beteekenen heeft, die echter vanwege haar beheerschende positie van de straatwegen van de Zwarte Zee en het Kaukasusgebied naar Armenië, uit strategisch oogpunt van belang is, zal natuurlijk slechts door den afloop van den geheelen oorlog beslist worden. De militaire medewerker van de „Frankf. Ztg.", die over de vesting van Erserum een beschouwing geeft, eindigt deze aldus „Voor de Turken zijn in ieder geval een doelbewuste leiding en belangrijke versterkingen noodzakelijk en niets ware meer doelloos, ja gevaarlijker dan pogin gen te willen doen om het feit te ver goelijken. Men behoeft voor een groot opgezet voorwaartsrukken der Russen over Er- singjan en Angoza vooreerst hij den tegen- woordigen tijd van het jaar geen vrees te koesteren. De Russen hebben hun eerste operatie- doel dat in een ontlasting van het Irak- front bestond bereikt. Een nieuw pantserschip. De „Rivista Marittima" publiceert bij zonderheden over een nieuw Duitsch pant serschip, dat volkomen tegen zinken is beveiligd en dat tegen 1 Maart in de vloot zal worden gebracht. Het moet een dreadnoughtkruiser zijn, uitgerust met drie pantserkleeden, die opgevuld zijn met niet weerstandbiedende stoffen, die het schip ongevoelig- maken voor torpedo's en gra naten. De Watersnood. Men meldt ons uit Wormerveer Het water zakt. Voor de Wijde Wormer- dijk bestaat geen gevaar meer, doch deze moet zeer versterkt worden. Men werkt ijverig aan de kistdammen bij Nek, die versterkt worden met rijshout en bazalt. Het water stroomt er nog met kracht door. Het gat in den dijk bij de melkfa briek „Hollandia", waar de kistdam is doorgebroken, is 2.70 M. diep. In Pur- merend is het water weer veel gezakt. Verscheidene straten staan weer geheel droog. De gemoederen zijn er veel ge kalmeerd. De gemobiliseerden uit Purmerend af komstig krijgen een week verlof. Indien het noodzakelijk is, dat zij nog in hun gezin blijven vertoeven, wordt hun verlof verlengd. Hoewel de sluizen te Monnikendam en de nog open zijnde gaten in den dijk den geheelen nacht gespuid hebben, is de waterstand in Waterland en stad niet veel gedaald. Sinds gisteravond 10 c.M. De stand van het water was gisteravond 8.30, buitenwater stand 18 c.M boven A. P., binnenwater 29 c.M. boven A. P., dus de val naar buiten bedroeg 11 c.M. Vandaag is men bezig den dam in Muidenvesting, waarin een gat van 2 M. diepte is geslagen, te herstellen, waarna men wederom met droogmalen van de stad zal beginnen. De melkuitvoer is verboden. Bevredigingscommissie. Naar thans k'an worden medegedeeld, wordt de Staatscommissie voor onder wijs (bevrediginscoiinmissie) bijeengeroe pen tegen Woensdag 23 dezer om een aanvang te maken met een eindlezing van het door haar uit te brengen verslag. Koninklijk bezoek aan de hoofdstad. Na een bezoek van vijf dagen heeft Zaterdagmiddag de Koningin met Prinses Juliana de stad weer verlaten. Om 1.45 Vertrok! R. M. in een salonrijtuig, dat aan den gewonen trein naar Den Haag was gehaakt, naar de residentie. Aan het station was ter uitgeleide aanwezig bur gemeester Teilegen. De Koningin en Prinses Juliana klva- men Zaterdagmiddag te 2.47 aan het Roll. Spoorwegstation te 's Gravenhage aan uit Amsterdam. Met den koninklijken auto werd naar het Paleis gereden. („De Tijd"). Geen Zeppelin boven Tilburg. Het Wiolfihureau meldt uit Berlijn: Neder] andsehe bladen meldden .onlangs, dat op 10 Februari ©en Zeppelin.van het Oosten naar het Westen gaande, boven Tilburg zou zijn gezien. Van bevoegde Duitsche zijde wordt me degedeeld, dat dit bericht volkomen on juist is. Maskerades. De Commandant van het veldleger heeft alle openbare Maskerades tijdens Carnaval en Half Vasten verboden. Goes. Gemeenteraadszitting van 17 Februari (vervolg: en slot). Bij punt 12 wordt nog gesproken over de te verlengen zomervacantie voor het per soneel der bewaarschool. Do heer Dekker is van oordeel, dat de ouders der bewaar schoolkinderen bezwaar zullen hebben te gen lyj week zomervacantie, niet omdat zij het 't personeel niet gunnen, maar omdat zulks veel te lang is voor de kinderen zelf. De heer Brants is van oordeel, dat het vermoeiende, zenuwspan- nende werk v. h. bewaarschoolondenvijs een flinke vacantie voor het personeel wettigt. De heer Von Schmidt valt den heer Dekker bij, terwijl de heer Fransen v. d. Putte, het voorstel van B. en W. verdedigende, zich aan de zijde van den heer Brants schaart. Het voorstel van dhr. Dekker, de vacantie van 4V2 op 3 weken te brengen, wordt daarop verwor pen met 7 tegen 4 stemmen (vóór: Dekker, Von Schmidt, Kakebeeke en Plazier), Punt 13. Verzoek gemeente-ontvanger tot verwisseling van effecten behoorende tot zijn borgstelling, wordt z. h. s. aan genomen. Punt 14. Missive Ged. Staten betreffende regeling der jaarwedden van Burgem. en Wethouders, wordt op verzoek van dhr. Hollmann venvezen naar de besloten ver gadering. Punt 15. Uitgeven van gemeentegrond in erfpacht aan de „Coöperatieve Bouwver- eeniging" te Goes, geeft aanleiding tot verschillende opmerkingen. B. en W. wil len circa 2000 M2. voor een tijd van 50 jaar in erfpacht geven. De grond ligt bezijden de Rijksgebouwen en de Rijks- landbouwwinterschool. Zooals de voorzit ter uiteenzet kwam B. en W. eerstgei- noemde plek wat gunstiger voor dan de andere, daarom vragen zij voor de eerste f0.30, voor de andere f0.25 per M2. 'De financieele commissie ging hiermede niet aceoord en de raad vereenigde zich met 6 tegen 3 stemmen (de heeren v. d. Putte en Brants bleven als geïnteresseer den buiten stemming) met het oordeel dier commissie om een uniformen prijs van f0.25 vast te stellen. De heer Hollmann die zeide eerst tegen de verpachting te zijn geweest, maar nadat hij gehoord had, dat de grond reeds publiek was aangebo den, er voor te zijn, drukte er nog eens op, dat aan de conditie om vóór 1 Jan. 1917 met den bouw te beginnen, zou worden voldaan. Punt 16. Het verzoek van den heer C. T. Ruben om voor het geven van parti culiere lessen gebruik te mogen maken op Zondag van een gymnastieklokaal der M. U. L. 0..-school, waarvan B. en W. aan neming door den Raad verzochten, werd bestreden door den heer Brants, die zeide alles voor gymnastiek te voelen en niets liever te willen dan den ijverigen en Re- kwamen heer Ruben te helpen ,maar het is voor hem een onoverkomelijk bezwaar, dat dit op Zondag moet geschieden. De overheid heeft z. i. den plicht voor het in dienst stellen van openbare gebouwen op Zondag te waken. De voorzitter antwoordt, dat dhr. Ruben geen anderen dag kan vinden en dat alles zoo geregeld is, dat het tusschen de kerktijden geschiedt en de concierge niet voor de kachels behoeft te zorgen. De heer Dekker acht zich teleurgesteld door de houding van B. en W. Bijzonder in deze kwestie had hij van den voorzitter een andere houding verwacht. Kunnen of willen de heeren dan niet inzien, dat zij met die gymnastieklessen op Zondag toe te staan in een aan de gemeente behoorend gebouw, een aanzierdijk deel der burgerij grieven? De heer Brants wijst nog op den Turndag, vorige zomer alhier gehouden. Toen heette het ook eerst: het kan niet anders dan op Zondag; later is gebleken, dat het in de week uitste kend marcheerde". Men zie dus ook hier of het misschien toch nog niet op een dag in de week kan worden gezet. Anders blijft hij bij zijn opinie en zal om des gewetenswille tegen het voorstel van B. en W. stemmen.- 'Ook de heer Plazier ver klaarde zich tegen het voorstel van B. en W. Men moet op Zondagen geen ge meentegebouwen doen gebruiken. Maar ook zelfs in het belang, van den leeraar pleit hij voor niet aanneming van het voorstel, wijl anders de heer Ruben zeven dagen achtereen aan den arbeid is. Het voorstel van B. en W. in stemming ge bracht wordt aangenomen met 7 tegen 4 stemmen) tegen: De Paauw, Plazier, Brants en Dekker). Daarna was aan de orde punt 18. Vast stelling der nieuwe verordening op de heffing van den Hoofdelijken Omslag. Deze verordening regelt zich en is geschoeid op de Rijksinkomstenbelasting. Daarom, zeide de heer Fransen v. d. Putte, was het college v. B. en W. genoodzaakt ge- Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 22 Febr. Toenemende tot matigen of krachtige zuidoostelijke tot zuidwestelijken wind, toenemende bewolking, later wellicht sneeuw of regen, aanvankelijk iets zachter. weest den vroeger aangenomen loop van het belastingjaar 1 Januari1 Januari toch nog om wille van het gemak en de betere controle te verleggen en het jaar te doen loopen van 1 Mei1 Mei. De verschillende artikelen der verordening passeerden de revue. Meestal bleek tus schen B. en W. en de financieele com missie aan wier uitvoerig rapport in deze de heer Brants hulde bracht, geen ver schil van inzicht te bestaan. Bij artikel 18 wilden B. en W. afwijkende van het bepaalde in de Rijksbelasting, uitkeeringen (van ouders b.v. aan hun getrouwde kin deren) alleen belastbaar doen zijn voor den gever en niet voor den ontvanger, de financieele commissie daarentegen voor beide. De heer Brants verdedigde de laat ste zienswijze, noemde die van B. en W. zeer deelmoedig, maar financieel minder' voordeelig voor de gemeente. De meening van de financieele commissie als amen dement in stemming gebracht, werd met 6 tegen 5 stemmen verworpen (voor: Brants, Van Dissel, Kakebeeke, Von Schmidt en De Paauw). Bij artikel 27 namen B. en W. het amendement over om het daargenoemde bedrag van f 400 op f450 te brengen. Ook werd de aftrek som voor ieder kind bepaald op f50 en den leeftijd tot waartoe die aftrek voor het kind geldt bepaald op 17 jaar (het idee der financieele commissie: 21 jaar, vond geen ingang). Gepleit werd voor een eenvoudig beschrijvingsbiljet, vooral door den heer Von Schmidt, die zijn be toog met ervaringen uit de praktijk (dit raadslid is ontvanger der Rijksbelastingen) staafde. Met algemeene stemmen op ééne na die van den heer v. d. Bout werd besloten slechts het eindcijfer van het inkomen op het inschrijvingsbiljet ter invulling te doen voorkomen. Verder be sloot de raad unaniem het zegel van 221/2 ct. op het inschrijvingsbiljet als lastig en onaangenaam voor ontvanger en be lastingbetalers te doen vervallen. De ge- heele verordening wordt daarop zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Bij de rondvraag vestigt de heer Dekker tegen de aanstaande hegrooting de aan dacht op den post f 140Ö voor jaarwedde van den van rijkswege hier aangestelden commissaris van politie. Voor Goes is een dergelijke titularis absoluut overbodig, werk heeft zoo'n ambtenaar niet of weinig en de huidige titularis is noch door zijn optreden tegenover het publiek noch door de wijze waarop hij zijn ambt vervult een man om te zeggen: wij willen met zoo iemand nog wel consideratie hebben. Met een ijverigen gemeentepolitie-inspeeteur, zooals b.v. te Terneuzen, zijn wij veel be ter af. Spreker geeft B. en W. in over weging door den raad een request te doen aanbieden aan H. M. de Koningin, waarin verzocht wordt Goes niet meer in aan merking te doen komen voor een commis saris van politie. De voorzitter zegt over weging van dit voorstel toe en vraagt of de raad, die nu de gegevens voor het aanschaffen van een veegmachine kent, tot aanschaffing wil overgaan. Hiertoe wordt na eenige discussie besloten. Ook geeft de raad op pen voorstel van B. en W. verlof dat de concierge van de M. U. L. O.-school voortaan in het schoonhou den der lokalen van die school in de meisjesschool zal worden bijgestaan, waarna de raad overgaat in geheim comité. Na heropening der openbare vergadering deelt de heer v. d. Bout mede, dat de raad het salaris van Burgem. en Secr. op f 2500 heeft bepaald, behoudens goed keuring van Ged. Staten, en dat het 2e suppletoir kohier v. d. H. Omsl. 1915 is bepaald op f 100.275. Daarna sluiting,

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1916 | | pagina 1