De Groote Oorlog. No. 19. Zaterdag 12 Februari 1916. Twaalfde Jaargang. Dit nifflfir bestaat i 6 bladzijden. EERSTE BLAD. ïlen. Chamuleau. L. REMIJN. zen f 26.- per 1000, zen i 23.- per 1000, Verschijnt eiken MUG-, WOENSDAG- en VRIIDAGAVOHD. DAG AR11916, Pakhuis 5 afzonderlijk. azichter. osthuis, Dienstbode, Dienstmeid Losse Oorlogsberichten. Feuilleton. Uit dagen van Strijd. Landbouw en Veeteelt. Motor, banden, j d als nieuw, heel T. JANSTRAAT, de, Wed. J. F. Cha- 3me, betuigt het ge- wadendamme en Om- ken dank, voor het oten vertrouwen in en Manufacturen- en beveelt haren JN, in ieders gunst bovenstaande adver- geteekende bij deze is, dat hij de lanufacturenzaak n belooft het geachte idamme en Ometreken prompte bediening waardig te maken, ers gunst beleefd aan. n, allen draineer- in Noord-Brabant zijn besloten de arbuizen voor 1916 s volgt: ir den wal. tr den wal. uterea. J. Kooiman, Halsteren. Veezenbeek, Wouw. 7, Halsteren, v, Halsteren. •veldt, Hoogerheide. Wouw. ustrie, Wouw. ttermaus, Bergen op Zoom. rar, Koudekerk a/R. lar, Koudekerk a/R. Zoon, Hazerswoude. wen, Alphen a/R. ratieve ging en Spaarbank O ES. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.76, daarbuiten 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Ganzepoortsfraaf C 209, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. A contant. des avonds kunnen jes worden AFGE- (t'te van het ontvangst- De abonné's op dit blad, in bet bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor; 1500 ES? gulden bij jtffe SK gulden bij A A gulden bij A H jfl I I verlies van een |l I 11 I verlies I I verlies van 9 9 9 hand, voet 1 I 11 I van een 1% I I een S 1 I of oog; dui>u; wijsvinger; gulden bij verlies van beide BB fh. gulden bij handen, voeten of oogen. (9 I verlies van een Voorts bij ongeneeselijke I B 9 9 hand, voet verstandsverbijsteringof oog De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. 4 FEBRUARI zittingen weer een HET BESTUUR. LANGEBODEN ïtand te GOES en en ruime Bove- ran alle gemakken en mevens nder letter J, Bureau oes. ie Fruitteelt-Maat- voor haar perceel in er aan te melden bij BOSCH te Kloetinge. ;mensch zoekt te Mid- erkeer heeft, met vrij ;ven met opgaaf van T aan Firma J. J- rg- rstond JAC. VERMEULEN, rstond IR. M. VAN IWAAR' 's-Heer Arendskerke. Jaaroverzicht van den Oorlog. 12 Februari 1915. Engeland ant- Hwoordt op de Amerikaansche nota en verklaart niet in te zien, dat zijn handel- ■wijze legen hel volkenrecht indruischt. Terwijl het front tusschen Weichsel en Karpathen onveranderd blijft, doen de cen- traion sterke aanvallen op de beide vleu- gels der Russen. Dezen moeten in Oost- Pruisen wijken en de Boekowina tot de ■Sereth ontruimen. 13 Februari. De Dnitscho regee- Bring richt een nieuwe waarschuwing tot de neutrale koopvaardij om hot oorlogs- Bgebied niet te bevaren. Een divisie-generaal, als misdienaar. Door slecht weer, langs slechte wegen kwam een Fransch priester in eene pa- rochiekerk achter het front, om daar de H. Mis te lezen, ter vervanging van den aalmoezenier, die de H. Offerande ging opdragen in de loopgraven. De kerk be vatte twee officieren en vijftien solda ten, met nog enkele vrouweneen kos ter was er niet, een misdiener evenmin. „Ik maakte alles gereed", verhaalt de priester, „bekleedde mij met de misge waden en stond op 't punt de H. Mis te beginnen; ik keek nog even de kleine schare geloovigen langs, of niet een hun- ner als misdienaar zou kunnen optreden maar niemand die zich bewoog. De eerste gebeden bad ik alleen, maar ik was nog niet aan het Confiteor, toen iemand mij zachtjes naderde en naast mij nederknielde. Het was de divisie-gene raal zelf. Hij heeft geantwoord, gediend en gebeld als de best geoefende koor knaap en bleef gedurende geheel de H. Mis op de treden van het altaar neer geknield. Op liet oogenblik der H. Com munie begaf hij zich naar de Communie bank en ontving den God, dien hij in den persoon des priesters zoo nederig had gediend. („De Tijd") Lusitaniagesohil. NEW YORK. De aankondiging, dat het „Lusilania"-geschil bijgelegd is, wordtin de pers nog niet algemeen besproken, maar het bericht wordt in de bladen af gedrukt onder met vette letters gedrukte opschriften, mededeelend dat de Duitsche Een paar soldaten, die achteraf waren blijven staan, traden vooruit met do ge melde vrouw, die zich bijna door hen liet sleepen; zij- was dezelfde, die des morgens Kelly zoo onbeschaamd had aan gesproken. Zij trad vooruit met een men geling van vreugde en vrees op baai- gelaat willig genoeg naar het scheen, om een valsche getuigenis tegen de be schuldigde af te leggen, maar niet om haar in de oogen te zien, of met haar te spreken. I De soldaten plaatsten haar vlak tegen- ovei mevrouw Netterville en de officier hield de lantaarn zoo, dat het volle licht op liet gelaat der laatste viel. Hare ge laatstrekken waren kalm, maar vol v-er- ontwaardiging, nu zij wist wie hare be- ■chiüdigster was, en Deborah moest, in Bpijt van al hare krachtsinspanning, de I oogen voor haar nedersl'aan., I „Neen, neen, Deborah, zie haar goed laan", zei de kapitein, haar aanblikkend; jjrie haar goed aan en zeg mij, of zij j niet die Moabietisehe is, die gij zaagt, terwijl gijl hier in het schemerdonker wan- I deldet, de vrouw, die zoo verraderlijk voorwaarden in hoofdzaak zijn aange nomen. Naar verluidt, zijn de Duitsche propa gandisten reeds krachtig bezig met de voorbereiding eener campagne om het Congres tot optreden tegen de blokkade van de zijde der geallieerden te bewegen. Voorname Duitsch-Amerikanen zouden, naar gezegd wordt, hebben verklaard, dat Duitschland zijne oorlogsvoering door middel van onderzeeërs niet] zal kunnen staken, zoo lang de Ver. Staten de blok kadebeperkingen toelaten. (Handelsblad.) Ook de „Kölnische Zeitung" vernam Woensdag van haar correspondent te New-York dat het Lusitania-geschil als bijgelegd werd beschouwd. De socialistische afgevaardigde der Belgische Kamer, Jules Destrée, be zocht te Rome kardinaal Mercier en schrijft over hem in de „Petit Parisien" o. ni. als]'volgt: „Hij is een onzer zuiverste vreugden en/een voorwerp'van onzen gewettigden trots, in] dezen droevigen en glorievollen tijd. En wanneer men hem naderkomt, gevoelt men zich alleraangenaamst ver rast, dat hij 'zoo op en-top Belg is, zoo echt een der onzen, in taal en gebaar, in zijn houding, zijn opvattingen (en zijn patriotisme. Het was mij alsof hij mij iets van de vaderlandsche atmosfeer had meegebracht in de plooien van zijn roo- den mantel. Als ik even de oogen sloot, was ik niet meer in den [vreemde. Ik verbeeldde mij een zaal in het aartsbis schoppelijk paleis van Mechelen, en daar rondom, het leven, de lucht, de vrijheid van weleer. Alléén reeds zijn aanwezig heid gaf een gevoel van verfrissching en van veiligheid. Onder den indruk zijner aanwezigheid ontroerde mij iets, en wekte duizend treffende herinneringen. De groote ge stalte, een weinig'gebogen, hoog en slank in het geestelijk kleed met rooden zoom, die slanke handen met stillend gebaar, dat gelaat door den ouderdom nauwe lijks geraakt, die heldere oogen en die glimlach, die evenveel goedheid en zacht heid uitstraalden als helder doorzicht en taaie standvastigheid, die stem, waar bij sommige verhalen heel de Waalsche jovialiteit door klonk dit alles trof een ieder die hem kwam begroeten. Dikwijls wekken veelbesproken per sonen bij persoonlijke kennismaking te leurstelling, wijl de werkelijkheid niet halen kan bij de schoone verbeelding, die men zich had gevormd. Zij, die door den kardinaal wei-Jen ontvangen, onder vonden deze teleurstelling niet. Integen deel. Zij verwonderden zich, hem zoo groot en zoo glorievol te vinden. Het onzen broeder Tomkins om het leve'n bracht, die (vermoeid van bet gebed, want ik kan het getuigen, dat hij- een man was van den geest des Heeren doordrongen, en begiftigd met het rijkste talent om te prediken), die; zeg ik, hierheen was gekomen om zich een weinig te verkwik ken". „Neen", sprak de vrowv, „van die groo te vermoeidheid veroorzaakt door te veel gebed «en prediking geloof ik niets; mees ter Rippel, maar ik meen", voegde zij er spottend .bij', „dat de lust van mijn heer Tomkins tot verkwikking voortvloei de uit eene al' te groote vereering van de wijnkruik". „Zwijg ellendige, zwijg I" huilde de ka pitein. „En indien gij voor deze lastering van God en zijn heiligen vergiffenis wilt hekomen in dit leven of hiernamaals, zio dan. oens in het aangezicht van de gevangene en wees niet verlegen of be vreesd, maar z'eg stoutweg of gij kunt zweren voor het gerechtshof, dat'zij: do persoon is. die gij op moord betrapt hebt". „Ik kan", antwoordde het vrouwmtensch kortaf, en ontweek den blik van haar slachtoffer als zij dus sprak. „Gij kuilt?" vroeg deze ter prooi aan de hevigste, verontwaardiging. „Maar zeg mij, indien gij: zoo in de nabijheid waart, was iets onuitsprekelijks. Een inwendig vuur scheen hem te bezielen en te ver lichten. Zijn hoog gelaat was overstraald met blijdschap, met een zachte vreugde over zijn strijd tegen het onrecht, over zijn eenvoudige plichtsvervulling. En dat gaf hem een verheven schoonheid. Ik was op mijn gemak in deze nieuwe omgeving. Ik voelde daar het hart van het vaderland kloppen. En de waarlijk vaderlijke welwillendheid van den Kerk vorst versterkte mij in do meening, dat in dezen tijd een kardinaal en een soci alistisch afgevaardigde, een vrijdenker, als vrienden samen kunnen spreken over het geleden leed en de onuitbluschbare hoop, en onder de dingen, die wij beiden hoopten, was ook dit, dat deze eendrach tigheid moge voortduren, niet alleen zoo lang de beproeving duurt, maar ook daarna, na de bevrijding opdat zoo spoedig mogelijk onze wonden broeder lijk verbonden en onze ruïnen herbouwd worden Niet aangegeven. Het officieele onderzoek heeft uitge maakt, dat boeren in vele streken van Duitschland groote hoeveelheden graan niet aangegeven hebben. De kroon span den in dit opzicht de landbouwers in den kreits Warburg, die te zamen 140.000 centenaars graan achtergehouden hebben. Vredesgeruchten. LONDEN, 9 Febr. De Morning Post" verneemt uit Washington De correspon dent te Lugano van de „New-York Tri bune" meldt, dat men in financieele krin gen in Duitschland vreest voor een gel delijke ineenstorting, indien de oorlog nog veel langer mocht duren. Daarom wordt op de regeering druk uitgeoefend om vrede te sluiten. Naar de correspondent verneemt, is Duitschland geneigd vrede te sluiten met herstel van al het veroverde gebied en met verleening van autonomie aan Polen onder Duitsche souvereiniteit. Er is reden om aan te nemen, dat de rijkskanselier de noodige stappen doet om dit den geallieerden mede te deelen. Indien de Duitsche voorstellen worden verworpen, zal Duitschland den oorlog op scherpere wijze gaan voeren door toepas sing van middelen, die nu nog geheim worden gehouden. De coi respondent voegt hieraan toe, dat kolonel House over een en ander is ingelicht tijdens zijn jongste bezoek aan Berlijn. waarom wendet gij dan geen poging aan om mij te weerhouden? Waarom sloegt gij mijn wapen ,niet neder? Waarom gaait gij1 geen kreet om den slapende te wek ken?" „Ik deed wat ik kon", was het ant woord. „Ik zocht zijne makkers'. Het was hun plicht en iniet de mijne en daarom liet ik biet aan hen over". „Zij spreekt de waarheid, dit kunnm wij, die zoo laat haar verhaal hoorden, getuigen", sprak eensklaps de kapitein. „Gij ziet, mannen",- zei hij; zich tot het zestal wendend, „Beëlzebub is in zich zel'ven verdeeld en de kinderen van zijn rijk twisten onder elkander. De vrouw, genaamd de Netterville, isi schuldig. Twee mver nemen haar daarom als gevangene mede naar het kasteel; en de overigen bereiden een graf voor onzen vermoorden broeder. Ik zelf moet een afzonderlijk onderhoud hebben met de getuige Dehora ten einde haar getuigenis in den vereisch- ten vorm te zetten en aa:n de leden van het hoog gerechtshof te kulnnon aan bieden." V. De zon had haar middaghoogte bereikt en goot heure tintelende stralen over de Clew Bay, zoodat de honderd en zooveel eilandjes schitterdeji als smaragden in Eénarmige spoorwegconducteurs. Uit Müllhausen in den Elzas wordt aan de „Vorwarts" geschreven: Kort geleden wekte het op' het station te Müllhausen algemeene verbazing, dat twee éénarmigen aan de controle als conducteurs aan het werk waren gezet. Een door een verkeers-inspecteur uitge dacht toestel vervangt de ontbrekende hand, die noodig is om de kniptang te hanteeren. Dit toestel' wordt in plaats van met de hand door de kracht van den voet in beweging gebracht. Ook om dubbele kaartjes door te breken en om coupons uit boekjes te scheuren, waar voor anders stellig twee handen noodig zijn, heeft de eenarmige conducteur aan zijn voet nog een bijzondere inrichting. Er is een uit twoo platen bestaande Idemmachinc aan verbonden, waarin de kaartjes en couponboekjes door een druk met den voet worden vastgehouden. Te gelijkertijd komt ook de tang in beweging, zoodat de coupons uitgescheurd en ge knipt weer uit het toestel genomen kun nen worden. De proefneming met dit toestel kan men als gelukt beschouwen. Daar deze inrich ting spoedig in het geheele rijk in gebruik zal worden genomen, kan men vele spoor wegambtenaren, die in den oorlog een arm of een hand verloren hebben, weer aan het werk zetten. De „Vorwarts" wijst op den grooten vooruitgang in vergelijking met den tijd na 1870, toen invalieden zich als orgel draaiers en venters door de wereld moes ten slaan. Een offensief In het Westen 7 Men schrijft uit Zurich aan de N. R. C., dd. 8 Februari Sedert eenige dagen is weer het grens verkeer in de buurt van Konstanz afge broken, en zoo streng wordt het verbod gehandhaafd, dat de Zwitsersche grens bewoners daarin aanleiding gevonden hebben zich bij de landsregeering te be klagen. Men vermoedt, dat nieuwe mili taire transporten langs de grenzen de oorzaak van dezen harden maatregel ge weest zijn, en men schijnt juist gezien te hebben. De Basler Nachrichten weet te berichten van buitengewone militaire transporten in de richting van het Oos ten naar het Westen. Zaterdag jl. rolden gedurende zes uren onafgebroken trein na trein over de Hüningerbrücke, die dezer dagen voor elk ander verkeer ge stremd is. Ook den daarop volgenden Zondag reden gedurende den ganschen dag dubbel bespannen treinen met paar den- en geschut-transporten langs de het blauwe afzetsel der zee. In dat uur gingen een oude man en een meisje met een pakje onder den arm, langzaam en met moeite door de vallei, waardoor de heldere rivier de Erriff zijne weg neemt naar den Oceaan. De rivier stroomop waarts volgend, hadden zij meestal zon der het te weten huin weg genomen langs de prachtigste berggroepen van het wes ten, een der schoonste plekjes va;n Ier land. De Erriff stroomt langs groen be wassen heuvelen, die, de eene al fraaier dan de ander, onophoudelijk afwisselen, en waarvan men een heerlijk gezicht heeft opi fle kleine watervallen, slechts een tiental voeten hoog, maar waar het hel dere nat bruisend en schuimend door de rotsblokken heensnelt, die het in zijn loop trachten te weerhouden. Ontzaglijke rotsgevaarten rijzen eens klaps aan den linkeroever als uit het water op en geven door hunne bemoste kruinen het tooneel' een «enigszins somberder tint. Ten laatste komen in plaats der rotsen eenige vlakke weiden, die besproeid door de rivier en beschut door de heuvelen tegen de koude, een heerlijken wasdom bezitten. Tot zoover waren onze ver moeide reizigers reeds gekomen, en schoon de plaats tot ruisten uitlokte; hiel den zij met hardnekkigheid den strijd tegen de hindernissen nog vol; tot .eindelijk bijlna Zwitsersche grenzen in de richting van den Elzas. Men schijnt dus met reclit te mogen verwachten, dat de eerste groote actie ivan welke zijde dan ook) op het Wes telijke front zal plaats vinden. Uit Duitschland. Men meldt van de"Pruisische grens: Zooals bekend is zijn in Duitschland alle wollen en halfwollen garens in be slag genomen. Thans is gedeeltelijk aan de daardoor ontstane bezwaren een einde gemaakt, doordat is bepaald, dat de gewone win keliers 30 pet. van hun op 31 December II. aanwezigen voorraad breigarens mogen verkoopen. Een verzoek, om de kleine hoeveelheden bij kleinere winkeliers ge heel te mogen verkoopen is afgewezen. Ook zij moeten 70 pet. van hun voorraad beschikbaar houden. Duur vet. Teneinde 't vet gelijkmatiger over de gemeenten te kunnen verdeelen, worden in tal van plaatsen van Duitschland vet kaarten ingevoerd. De prijs van hot kunstvet is reeds tot de ontzettende hoogte van 2.65 Mark per pond gestegen, Weder een luchtaanval. LONDEN, 9 Febr. (Reuter.) Het mi nisterie van Oorlog berichtHedenmid dag te 3 uur 30 naderden twee Duitsche hydroplanes de kust van Kent en lieten drie bommen vallen aan de buitenste grens van Ramsgate en vier bommen bij de school van Broadstairs, waarvan er 3 ontploften. Er werd geen andere schade veroor zaakt dan dat eenige ruiten sproDgen. LONDEN, 9 Febr. (Reuter.) Officieel. Bij den luchtaanval op de kust van Kent werden twee vrouwen en een kind ge wond. Een aantal aeroplanes steeg op om de vij andelijke vliegers aan te vallen. Deze vlo gen echter onmiddellijk terug. Afdeeling Zeeland V. P. N. In het hotel „du Commerce" te Middel burg werd Donderdag de algemeene jaar vergadering gehouden van bovengenoem de afdeeling, onder voorzitterschap van den heer W. K. Hering, zulks bij ont stentenis van den voorzitter, den heer H. A. Ha.nken. Mededeeling wordt gedaan, dat de onderafdeeling Axel bedankt heeft als zoo danig, in verband met de verhooging der aan het einde der vallei de oude man het hoofd op' de horst J'iet zinken, en zoo zwaar op het meisjo leunde, .dat zij ge voelde hoezeer hij rust noodig had. Zij zocht naar een schaduwrijk plekje en vond 'weldra een zachte glooiing waar eenige lage hoornen schaduw genoeg verspreid den om heg tegen de middagzon te be vrijden. Zijl nam het pakje ,dat zij onder den arm droeg, ©n légde het zoo neder, dat het ate hoofdkussen dienst kon doen, en half lachend noodde zij' den ouiden man tot rusten. Hij1 gehoorzaamde als een kind, en zij' bleef bijl hem zitten tot de zoete slaap hem de oogen had gesloten. Voor haar zelve scheen zij er niet aan te denken eenige rust te nemen, want nauw had zij1 bemerkt dat de oude man sliep, of door een zekeren angst geprik keld, die haar tot ruisten onbekwaam maakte, wandelde zij voort tot ziji een heuveltop bereikte, vanwaar zij den ge- heelen omtrek kon overzien. Daar hield zij stand, vrees en bange voorgevoelens vermoeienis en zorgen, alles vergetend bij de onuitsprekelijke bewondering, die plot seling haar hart vervulde. i r-' (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1916 | | pagina 1