IUU DU ZO en Balen, leep van IB pui De Groote Oorlog. I. Maria Maqdali No. 18. Donderdag 10 Februari 1916. Twaalfde Jaargang. ÏSIONNAIR. missionnair SOORTEN pen van Goes", ct, Goes. OOTDIENST de Ruyter" en iid-Beveland". eem, Goes, Woonhuis kamer en Erf, ke Dienstmeid Verschijnt eiken MAANDAG-, MNSDAG- en VRIJDAGAVOND. feuilleton. Uit dagen van Strijd. GOES. van geldleening oor- 60.000 van 1904: 581/5 ad f500. 5 Febr. 1916 bij den M. J. BAEDE. ;ende, Wed. i. F. Cha- amme, betuigt het ge- Kwadendamme en Om. elijken dank, voor het jenoten vertrouwen in en Manufacturen- [en, en beveelt haren VIIJN, in ieders gunst F. Chamuleau. iet bovenstaande adver- dergeteekende bii deze nnis, dat hij de Manufacturenzaak n en belooft het geachte dendamme en Omstreken en prompte bediening ven waardig te maken, eders gunst beleefd aan. D. REMIJN. andelaar uit het Noor- eland van Stroo. olkömen met den stroo- oogte zijn en veel met aanraking komen, wor- Ier opgave van referee- onder lett. H. L. L. DITMAR'S Alg. Adv. t—Rotterdam en sterdam, Stoomboot ES naar ROTTERDAM, ibr. 's morgens 4 uur, ebr. 's morgens 6 uur, ES naar AMSTERDAM' gmorgen vroeg. [TTERDAM naar GOES. |r. 's morgens 8 uur. r. 's morgens 11 uur. [STERDAM naar GOES. ;middag 3 uur. otterdam, Haring- 3. 4 te bekomen te Goes J. C. MONHEMIUS, te heeren BOUMAN Zn., m bij de heeren J. B. W. DEFAIS en te Rot- Stoomboot-Reederö v/h ,R SCHUIJT. VRACHT Goe»-Dordl- •l« ral», f I, retour f 1,80 RKOOPT bij inschrijving rezand, groot 0.03.37 iwoond door den neer ngeveer 15 Mei 1916. iging te voren belet bewoner, te leveren by den <je Idaar, vóór II Februaria- Terstond CHR. M. VAN IWA^" 1" 's-Heer Arendskerse- EiiWE ZEEUWSCHE COUP Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Ganzepoortsfraaf C 2o9, GOES. Tel. interc.Directie no. 38. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 6 regels voor 25 Ct. A contant. 1500 De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering gulden bij! verlies van een hand, voet of oog; Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. I g\ fik gulden bij fi. gulden bij A M I 11 I verlies B I I verlies van m gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Het socialistische Tweede Kamerlid Kleerekoper van Amsterdam heeft te Mid delburg gesproken over Staatspensioen. Aan het einde zijner rede aldus lezen wij in de „Middelburgsche Courant" wekte hij de aanwezigen hartstochtelijk op den strijd aan te binden ten einde ook in Middelburg een frissche arbeidsbe- weging op touw te zetten. „De beslissin gen vallen niet in den Haag; het zijn niet enkele Kamerleden, doch het 'is de massa, die hervormingen tot stand brengt". De eomediantl zoo dachten wij, toen wij dit lazen. Want partijgenoot Kleerekoper weet heel goed, al hangt hij het niet aan de groote klok, dat de socialisten van niets zoo afkeerig zijn als van ware sociale hervormingen. Want daarmede wordt hun het wapen uit de hand gesla gen, waarmede zij zich baan breken en terrein veroveren: „het speculeeren op en - het in stand houden van de onte vredenheid der massa". 0, zeker, de massa des volks moeten zij achter zich hebben, doch alleen om daardoor in de macht te komen en plaats te nemen op het gestoelte der eere, waarop zij zich, on danks hun proletarische allures, wel be- hagelijk en zeer op hun gemak gevoelen. Maar hervormingen voor en door de massa tot stand brengen? Kun je begrij pen! Misvormingen, o, gerust, zooals daar is het opgehemelde staatspensioen, waar mede zij de arbeiders maken tot paupers, die do vernederde hand om een a a 1 - mo e s mogen uitstrekken naar Staat- armenvoogd, in stede van door verbete ring van geheel liet sociale arbeiders leven den werkman in staat te stellen zijn pensioen zelf te verdienen en als een recht, fier, met opgeheven hoof de, van den Staat te eisehen. Zoo bedoelden het minister Talma en de „clericalen" en „reactionairen", die nochtans het wel begrepen belang van den arbei der, niet het egoïstisch partijbe- 1 a n g voor oogen hadden. De Talma-rente is dan ook eigen verdiend pensioen, is bespaard loon, en kan f4.50, f5, zelfs f 6 per week bedragen. Maar dat was te mooi weet je! Dan zouden de arbeiders tevreden gaan worden en dat mocht niet. En daarom stemden de socialisten in de Tweede Kamer dan ook tegen de Invalidi- teits- en Ouderdomsverzekeringswet van Talma. Daarom voerden zij herhaaldelijk obstructie i n de Kamer om de totstandko ming van goede sociale hervormingen on mogelijk te maken. Denk maar aan de tien-uren-redevoering van Duys. 12) „Hij heeft een goed hart, de arme ke rel", zeide zij, terwijl ze naar het ka steel terugging; „maar het is vreemd en vreeselijk tevens om te zien, welk een P'hariseesche trots in hem evenals in al zjjne makkers de plaats inneemt van ne derigheid en godsdienst. Het knallen van een pistoolschot schrik te baai' eensklaps op uit hare overweging; en met een gevoel van onbeschrijfelij ke vrees stond zij stil. Het geluid scheen uit het boomgewas rondom de oude kerk te komen en herhaalde zich niet. Zich hiervan verzekerd hebbende, liep- zij snel in de richting, waar het schot gevallen was, ter prooi aan een doodelijke vrees, en alleen in staat haren geest te doen denken aan ééne zaak, toekomstig gevaar, wjl zij het root zeker hield, dat door een van haar volk,, of door een der Engel- acnesoldaten een moord was gepleegd. Juist ophet oogenblik,, dat zij- de laan van eikeboomen insloeg, bemerkte zjj bij het flauwe maanlicht' zoo iets als de kleeding ®r.. V0UT' die v°or haar uitsnelde by den toren van de oude kerk ver- Hervormingen door de massa onder aan voering der S. D. A. P.? Vriendlief, die zoo argeloos zijt om daar geloof aan te slaan, wees wijzer! De socialisten verstaan uitmuntend de kunst een grooten mond op te zetten.. Niemand roept, neen, brult zoo hard als zij om sociale wetgeving. Maar hun da den? In Duitschland stemden de socialisten tegen de ongevallenverzeke ring (1884) tegen de ziekteverzekering (1883 en 1903); tegen de in val i di te i ts- en orivderdomsverzekering (1889); tegen de arbeidswet (1891). Al het lawaai en rumoer der roode broederen op hun meetings, in hun pers enz. beoogt slechts één doel: "agitatie, beroering onder de massa levendig te houden en daarvan ten eigen bate te profi- teeren, gedachtig het vaderlandsche spreekwoord: in troebel water is het goed visschen. En dat zeggen wij niet, een „clericaal" blad, maar de kopstukken der inter nationale proletenschaar zelf. Partijgenoot Schippel maakte op den partijdag der Duitsche socialisten te Stuttgart de vol gende opmerking „Wanneer de Regeering is vóór vrij handel, dan wordt er door onze partij tegen vrijhandel geagiteerd; is de Re geering vóór protectie, dan wordt er door onze partij tegen protectie ge agiteerd. Hoofdzaak is, dat er duchtig geagiteerd wordt." Is 't bij zoo'n opmerking niet vermake lijk als men bedenkt, dat nog steeds hon derden arbeiders zich door de roode kemphanen laten warm maken voor „her vormingen", die ze van hot socialisme echter nooit anders zullen krijgen dan in den vorm van beloften? In ernst, al dat geroep der socialisten om sociale wetten voor de arbeiders is niet anders dan een middel om de ar- beidersstemmen te lokken tegen de ver kiezingen. Het wil ons voorkomen, dat nog tal van flinke werklieden te veel gezond ver stand hebben om zich als een stuk stem vee te laten gebruiken ton dienste der „internationale", die bij dezen oorlog als een zeepbel uiteenbarstte en een aller treurigst fianco maakt. ,,L' histoire se repète", de geschiedenis herhaalt zich, en zoo beloven ook thans in het gezicht der Statenverkiezingen de socialisten gou den bergen aan de massa, om, wanneer zij op het kussen zijn geplaatst of gehand haafd, de massa met een hoop beloften naar huis te sturen, zonder eenige ver wachting op spoedige inlossing. dween. Zjji durfde het niet wagen te schreeuwen,, maar zeker zijnde, dat die vrouw het schot gelost had, of het een ander had zien doen, snelde zij voort om haar in te halen. Het was niet heldor in de lucht, -en hetjmd was hier en daar met braamstruiken bewassen, zoodat het loo- pen haar niet gemakkelijk viel; maar voort ijlende met de oogen gevestigd op- de plek, waar zij de vrouiw had zien verdwijnen, stiet zij- plotseling op een zwaar voorwerp, dat recht over den weg lag, en stortte met een smak op den grond neder. Bij do eerste aanraking van dat ongeziene voor .werp, maakte zich een gevoel' van schrik van hare zinnen meester, zooals men zegt dat dieren moeten gevoelen op het oogenblik, dat zij zeker zjjn van hunnen dood; het bloed stolde haar in de aderen als zij zich met moeite van die aanraking bevrijdde. Langzamerhand, terwjjl zij bekwam van haren geweldigen val en hare oogen aan de halve duisternis gewend raakten, nam dat voorwerp- op den grond meer de vormen van een menschelijk lichaam aan, maar van een lichaam, zoo stil en bewe gingloos, als alleen een Ijjk zijn kan. Met veel tegenwoordigheid van geest strekte zij de hand uit om te voelen of het leven geheel en al wa* jiitgeblusoht, maar p-lot- Speenhoff bekeerd Ei- hebben geruchten geloop-en over de „be-keering" van den liedjeszanger Speen hoff, die van oorsprong Katholiek is. In mondaine kringen wordt daarmede den draak gestoken en ook de mondaine pers laat zich niet onbetuigd. „Eer en Deugd", die kloeke vereeniging tot in standhouding der Christelijke zeden moet het natuurlijk mede ontgelden, gelijk uit een artikel van Barbarossa in „De Tele graaf" blijkt. Een overgietsel daarvan geeft het „neutrale" Volksblad van Go-es zijn lezers te genieten. Wat nu het eigenlijke punt in kwestie betreft, meenen wij te kunnen volstaan met de navolgende aanhaling uit „Het Huisgezin" van 2 Februari j.l. over het optreden van Speenhoff te 's Hertogen bosch voor de Hima-rijders „De heer Speenhoff zong eenig© aar dige liederen en ook eenige, die niet strookten met de door den dich ter in een vraaggesprek met de redactie van de „N. Haarl. Ct." afgelegde ver klaring, dat hij vastelijk voornemens is, geen reden tot nieuwe grieven meer te geven". Indien de heer Speenhoff zijn bijzonder talent tot het hooger peil wil verheffen, dat hij toezegde, dan heeft hij- 'niet te aarzelen. Te Lang reeds liet hij met zich sollen ids het feestdiertje van zekere bent, die wel meer achtenswaardig talent in haar karre spande I" De toestand. Nu de slappe winter met regen en wind do krijgsbedrijven op de verschillende fronten bemoeilijkt en er zeer weinig nieuws van beteekenis is, vullen de cou ranten hunne kolommen met allerlei ver gelijkingen tusschen de strijdende partijen en komen de voorspellingen over den duur van den oorlog en de kansen der strijden den weer opduiken. Een Amerikaansche sterrenwichelaar voorspelde, dat in Mei de Duitsche keizer zou sterven. Ook moest in de maand Jan. j.l., volgens dien sterrenkijker, een voor naam Amerikaansch financier zijn gestor ven. Het blijkt nu, dat genoemde heery die ten doode was opgeschreven, den dans is ontsprongen, wat het vertrouwen in de astronomische profeteerkunst van den wichelaar niet versterkt. Een andere profetie; die op meer posi tieve gegevens is gebouwd, is afkomstig van een Japansch officier. Deze, een ze kere majoor Ninomiya, die, tot voor kort aan hot hoofdkwartier der geallieerden in Vlaanderen verbonden, nu naar Japan te- •seling trok zij die sidderend terug. Er kleefde bloed aan hare vingers I „Mijn God, mijln God", zoo kreet zij, „wat vijand heeft dit gedaan! Het is zeker een van de soldaten van het ka steel', en zij zullen ons volk van den moord beschuldigen 1 Geve de Hemel, dat zij! onschuldig zijn! Ik wensohte, dat Ha- misch hier ware, om mij te hel'pen. Maar neen, in dat geval zouden zij trachten de schuld op hem te werpen. Ik zal heengaan, en aan hen de ontdekking over laten. Maar wat, indien zij: mij ontmoe ten, met bloed besmeurd?" Met een nieuwen schrik in haar hart, door deze laatste gedachte veroorzaakt, begon zij haastig hare handen te reinigen aan het mos en aan de droge boombla deren, rond haar henen, en zij was hier mede druk bezig, toen plotseling een lichtstraal uit de nabijheid op- haar viel en zjj- haastig opstaande zicli tegenover den officier bevond, die het garnizoen van het kasteel kommandeenlei Een half dozijn zijher manschappen om ringde hem en hij het lïcht der lantaarn die h ij di'oeg, zag zjj, op hunne aangezich ten de overtuiging van hare schuld. Op een teeken van den kommandant omring den zjj! h.aar stilzwijgend, en hjj legde met geweld zijn, hand <>p haar schouder: rugkeert, heeft in een persgesprek als zijn meening te kennen gegeven, dat de geal lieerden een overweldigende overwinning zullen behalen, ofschoon hij niet verwacht dat de eindzege voor het eind van 1916 zal zijn bevochten. Den Engelschen infan terist noemde hij den besten soldaat ter wereld, zijn geweervuur verbazend juist. De machinaal geoefende Duitscher vuurt blindelings op bevel. Ninomiya noemde het Fransche geschut van 7.5 c.M. schit terend, hij voorspelde verder, dat de oor log even plotseling zal eindigen als hij begonnen is en. wel omdat de Duitsche. reserves en munitievoorraden al zoo ge ducht zijn aangesproken. Duitsche bladen vermeien zich gaarne in het schouwspel van het gebied-, dat door de Duitsche legers in Europa wordt bezet gehouden. Nog pas geleden heeft de „Frankforter Zeitung" dit aanschouwe lijk voorgesteld op een kaart van Duitsch land, waarop het veroverde gebied in Rusland, België, Frankrijk en den Balkan is uitgemeten. Dit bedekt bijna geheel Duitschland. Verder ziet men afgebeeld de waarde van de triomfen in den Bal kan voor de verbindingslijnen tusschen Duitschland én zijn bondgenooten en daar tegen de bres in de verbindingslijnen der geallieerden gemaakt. Verder vindt men afgebeeld de productieve kracht van Frankrijk en Rusland tegenover de Duit sche, de zee- en handelsmacht enz. 'tls allesverbazend en geweldig en imponeerend, maar niet eerlijk. Want de „Frankforter Zeitung' 'zou daarnaast een kaart moeten hebben uitgegeven, vertoo- nende de verschillende verliezen die Duitschland in dezen oorlog leed. Dit verzuim is door de „Gazette de Hollande" opgemerkt. Dat blad vraagt nu aan zijn Duitschen collega: 1 o. een beeld van Engeland's overmacht ter zee en haar invloed op den buitenland- schen handel en de industrie van Duitsch land. Duitschland zal van Engeland, meent de Gazette, de vrije vaart ter zee zeker niet terugkrijgen na ontruiming der bezette gebieden. 2o. een cartografisch beeld van hel Duitsche koloniale rijk op 1 Aug. 1914 en op 1 Jan. 1916. Duitschland had een machtig koloniaal rijk in Afrika, Austra lië en het Verre' Oosten. Dat rijk is bijna geheel ingestort. Japan heeft Kiautschau en wie zal het van daar verdrijven? Nieuw-Guinea, Keizer Wilhelm Land, de Bismarck-Archipel, de Carolinische eilan den, de Marianna eilanden, Samoa, alle maal bezet door Britsche troepen uil Australië en Nieuw-Zeeland. Duitschland's Afrikaansche bezittingen, een oppervlak van 2.707.30 vierkante K.M., meer dan 5 maal Duitschland, bijna alles weg. De Franschen bezetten Togo en Con go. Botha voegde Z.-W. Afrika bij de Unie. „Moordenares", bulderde hij haar le gen, „gij zijt gevangen in uwe zonde 1" „Ik deed het niet!" riep mevrouw Net terville uit, zoo verbijsterd door deze vreeselijke beschuldiging, (dat zij: nauwe lijks wist wat zij zeide. „Zoo waar helpe mij Godl Ik ben onschuldigI" „Onschuldig, zegt gij?" antwoordde de officier. „Onschuldig, gij; terwijl uwe han den roodgekleuiid zijn met bloed 1 Indien gij dan onschuldig zijt, en hebben wilt dat wij u gelooven, zeg dan wat gij hier d„eedt in dit uur, waarin niemand zich langs den weg bevindt, dan de roover c-n de moordenaar?" „Ik kwam terug van een bezoek aan den armen Jackson, een bezoek, mijnheer Rippel, dat gij zeer goed weet, dat ik hem iederen avond terug breng om dezen rijd; en ik had het kasteel bijina bereikt, toen ik in deze richting een schot hoor de vallen, en eenig onheil vreezende voor uw volk of voor het mijne, ging ik hier heen, om dat zoo mogelijk te voorkomen". „Eene mooio historie", antwoordde de officier, die ongelukkig voor haar, de hei ligste was van de bende, die in het kasteel legerde. „Neen, vrouw, zwijg maar voor uw eigen bestwil, anders veroor deel ik ui terstond uit uw eigen woorden. Want vertel mij eens, heeren", ging hij Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 10 Febr. Zwakke tot matigen, Zuidelijke tot Wet-: telijken wind. Meest zwaarbewolkte lucht. Waarschijnlijk eenige neerslag. Weinig ver andering van temperatuur. Hetzelfde lot wedervoer Kamerun en zijn gouverneur vluchtte naar Spaansch Gui nea. Zoodat op het oogenblik de Duitsche vlag buiten Duitschland alleen nog maar wappert in eenige stukken van Oost-Afrika. Het Duitsche koloniale gebied wordt be woond door 13.000.000 menschen. De Duit- schers staken er milliarden gelds in. Het is niet overbodig besluit dé Gazette - nu en dan eens het oog te vestigen op de verre landen, waar zij, die zich in Europa voor onvermijdelijke overwinnaars uitgeven, nederlagen leden, welke hun bladen al te veel vergeten bij het opmaken van den stand der dingen. Volgens Russische bron zouden de Duit- schers de hand hebben gehad in deTurk- sche gruwelen in Armenië om zich zoo doende de handelsrelatiën, die in handen waren van Armenische kooplieden, toe te eigenen. De Duitsche regeering zou reeds vroe ger met Abdul Hamid hebben meege werkt aan de verdrukking der Arme niërs. De Armenische afgevaardigde Poiadjia- ne, uit Rodoste, die werd uitgezonden om een onderzoek in zake de gruwelen in te stellen, zinspeelt openlijk op de rol der Duitsche agenten in deze bloedige gebeurtenissen, en heeft het feit geboek staafd, dat officieele Duitsche personen de deuren hunner huizen sloten, ten einde te beletten, dat Armenische vrouwen en- kinderen zich aan de beestachtige bloed dorst der fanatieke Turksche menigte kon den onttrekken. Voor de eer der Duitsche natie mag men hopen dat hier niets van waar is. Bij de begrafenis der offers van den Zeppelin-aanval hield Z.Em. Kardinaal Amette, Aartsbisschop van Parijs, een re de, welke aldus eindigde: „Wij brengen den slachtoffers van de Duitsche barbaarschheid, die voor het va derland gevallen zijn, een eerbiedigen groet. Hun lot zal de zaak der humaniteit ten goede komen, ons versterken in ons besluit om te overwinnen en onze vij anden tot onmacht te brengen en den vijand beletten zijn misdaad te herhalen. Hun bloed eischt recht voor Frankrijk en medelijden voor hen zelf.' Neen, die bommen uit Zeppelins zijn zeker niet het middel om den oorlog te voort, zich tot do soldaten wendend, „waar zult gij ooit eene vrouw vindon, die een schot hoorende vallen en eenig onheil vreezende niet de plaats der ge- vaars ontvlucht veeleer dan, zooals zij ons wil' doen gelooven, dat gevaar tege moet te l'oopen?" „Maar ik heb mij zelve in grooter ge vaar gesteld en reeds meer dan eens in den laateten tijd, en dat niet om wille van mijn eigen volk, maar tan bate van een der u,wen, zooals gjj-, mijinheer Rippel, en uwe makkers ,zeer goed weet", gaf ziji hem driftig ten antwoord. ,„Dat is waar, al hadde Beëlzebub, de vader der logentaal zelf,, dit gezegd", waagde een der soldaten in het midden te brengen. „Inderdaad, kapitein Rippel, gy kunt niet vergeten, dat wij een strij der minder in het kamp- van Israël' zou den hebben, indiein zij dien goeden Jack son niet gevoed ©n verzorgd had ge durende die vreeselijke ziekte, die ons, mannen, gewend aan den strijd, afschrik te hem te bezoeken". „Hal durft gij1 het dus wagen haar te verdedigen!", schreeuwde de overste nijdig. „Laat die vrouw, die Deborah ge noemd wordt, voorkomen en met de ge vangene spreken. Haar uitspraak beslis- se". (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1916 | | pagina 1